Landbouwweekblad Road de begroeting van Landbouw Mond- en Klauwzeer PEE KLAK!!! Belangrijk Bericht ZONDAG 1 MAART 1931 rnrnrn^mmmm^ Pïfji25 centiem 13de JAARGANG Nr 635 mm»? tmmt&mKixirmmmmmmmMfm Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frauk 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRA AT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers (3de bijdrage) Na onze samenvatting van, en ons commentaar over het belangwekkend verslag der Senaatscommissie over de landbouwbegrooting van 1931, past het nog enkele beschouwingen te wijden aan sommige posten dezer begrooting. Zooals door betrouwbare statistieken werd uitgewezen, vertegenwoordigt de landbouw een vijfde onzer nationale be drijvigheid, het kapitaal in het land bouwbedrijf belegd beloopt tot 80 mil liard de landbouwvoojrtbrengst in Bel gië heeft eene waarde van 15 milliard hetzij de helft der voortbrengst van de Belgische nijverheidde landbouw is al dus een onmisbare factor der algemeene welvaart. Zooals aangetoond in ons nummer van 8 Februari is de landbouw door een uiterst erge crisis aangetast welke som mige van zijne takken met ondergang bedreigd. Aangezien een vijfde onzer bevolking zijn bestaan vindt in den landbouw, ware het logisch en billijk dat de Regeering hare belangstelling betoone voor dezen tak van onze nationale economie door het verleenen van Kredieten in verhou ding tot zijne belangrijkheid en tot de ernstige moeilijkheden waarmede hij te kampen heeft. In werkelijkheid is het anders. Zooals de vorige jaren komt de be grooting van het departement van land bouw aan het staartje. Zooals vroeger ook werd er dit jaar het eerst wegens financieele moeilijkheden bezuinigd op de begrooting van Landbouw welke eene vermindering onderging van 2.311.827 frank! Ziehier enkele vergelijkende cijfers in zake het bedrag der kredieten uitgetrok ken op de verschillende begrootingen. Het Ministerie van Landbouw be schikt enkel over 87.634.112 fr. Het korps der gendarmerie een ge deelte van onze gewapende macht over het reusachtig bedrag van honderd vier en veertig millioen 443.738 fr., het zij dus over 57 millioen frank meer dan de landbouw. Het bedrag der begrooting van Landsverdediging is nog niet gekend gezien de gevraagde kredieten van 300 millioen voor fortenbouw, zullen de ge wone en buitengewone uitgaven voor het leger dit jaar zeker verre het milliard overschrijden. Het ministerie van Nijverheid en Ar beid beschikt overeen krediet van negen honderd vijftien millioen 249.798 fr., het ministerie van Financiën over 395 mil lioen 469.256 fr., het ministerie van Bin- nenlandsche zaken en Volksgezondheid over 142 millioen 615.332 fr., het depar tement van Buitenlandsche zaken over 94 millioen 523.816.70 fr., het ministerie van Rechtswezen over 355.456.532 fr., het departement van Openbare Werken over 484 millioen 581.200 fr., het mini sterie van Posterijen en Telegrafen over 500 millioen 157.920 fr, het ministerie van Kunsten en Wetenschappen over 1 milliard 86 millioen 975.683.20 fr. Wij willen nu wel rekening houden met het feit dat de landbouwbevolking in zekere mate doch in veel mindere dan de stedelijke bevolking geniet van de kredieten uitgetrokken op de be grootingen van de andere departemen ten, doch zulks kan de wanverhouding niet wegmoffelen waarvan de landbouw het slachtoffer is bij de verdeeling der openbare kredieten, bijzonder wanneer men rekening houdt met de miljarden die worden besteed aan de niet produc tieve uitgaven der gendarmerie en leger en deze kolossale uitgaven vergelijkt met de arme kruimeltjes welke men den landbouw toebedeelt. De minister van Landbouw heeft op aandringen van zijn collega van Finan ciën een kredietvermindering toegepast van 350.000 fr. op de toelagen voor prijskampen en tentoonstellingen. Deze vermindering is ons inziens door niets te wettigen, bijzonder in de huidige crisis omstandigheden waar de landbouw al zijne krachten moet inspannen om door verbetering van voortbrengstwijzen nieuwe afzetgebieden te veroveren. Prijs kampen en tentoonstellingen nu zijn te dien einde de meest doeltreffende midde len. De Regeering zou in plaats van ze te beperken ze moeten uitbreiden en aanmoedigen Indien wegens het niet doorgaan van bepaalde tentoonstellingen in het land sommige kredieten beschikbaar werden, dan had de Regeering die kredieten moeten aanwenden voor propaganda tot bevordering van den afzet onzer land bouwproducten in den vreemde. Hetzelfde kan gezegd van de krediet vermindering van 135.000 fr. toegepast op den post der begrooting betrekkelijk het subsidieeren van proefnemingen met landbouwmachines, verbetering aan lan delijke gebouwen, paardenstallen, vee stallen, varkensstallen, aalputten, grond verbeteringen, handenarbeid in den landbouw, onderwijs in de landelijke ge nie, mechaniek enz. De voortbrengstkosten in den land bouw worden juist het meest opgedre ven door de hooge uitgaven voor han denarbeid, door niet doelmatige en ge zonde inrichting der bedrijfsgebouwen De uitbreiding der mechanisaktie in den landbouw, de verbetering en de doelma tige inrichting der bedrijfsgebouwen zijn volgens het oordeel der bevoegde land- bouwspecialisten dan ook de gepaste middelen om daaraan te verhelpen. Wat doet de Regeering In plaats van de aanwending dezer middelen te steunen, vermindert zij de kredieten voor deze doeleinden bestemd en doet aldus aan verkeerde besparing. Voor toelagen aan gemeenten, wate ringen en polders, alsmede aan particu lieren voor het verbeteren de onbevaar bare en onvlotbare waterloopen, en het verbeteren van het waterstelsel van landbouwgronden voorziet de land bouwbegrooting enkel het onbeduidend krediet van 1 millioen frank. Het mini sterie van Landbouw had een krediet voorgesteld van 2 millioen, doch moest het verminderen tot 1 millioen frank we gens verzet van den minister van Finan ciën. Het betreft hier nochtans een uiterst productieve uitgave, daar de landbouw jaarlijks ettelijke millioenen schade on dergaat door de slechte afwatering der gronden. Onze minister van Financiën maakt hier dus bezwaar tegen de meeruitgave vaneen millioen, terwijl hij vrijgevig 300 millioen ter beschikking stelt van het ministerie van Landsverdediging voor de oprichting van nieuwe forten waar van het nut zelf door bevoegde leger- specialisten betwist wordtEens te meer dus het stelsel der twee maten en twee gewichten Onze gemeentewegen op den buiten verkeeren in den ellendigsten toestand, omdat onze kleine landelijke gemeenten niet over voldoende geldelijke en tech nische middelen beschikken om voor een behoorlijke verbetering en een genoeg- zamen onderhoud te zorgen. Sedert jaren wordt er in de Kamers aangedrongen opdat de regeering voor bedoelde verbeterings- en onderhouds- werken de vooroorlogsche staatstoelage van 50 t. h. der uitgaven zou herinvoe ren. Men klopt echter op doovemans- deuren. Voor het onderhoud der groote wegen werd het bijzonderWegenisfonds ingericht, beschikkende over honderde millioenen. Voor de kleine wegenis die onze boerenbevolking aanbelangt, is er niets te bekomen, ook niet op de begroo ting van dit jaar. De diensten voor navorsching en be strijding der ziekten bij huisdieren en planten, worden evenmin in deze be grooting als de vorige op behoorlijke wijze gesubsidieerd. Nochtans is een goedingerichte wetenschappelijke voor lichting onzer landbouwers in beide aangelegenheden een onmisbare faktor, om onzen landbouw van zware verlie zen te bevrijden en zijn opbrengstver mogen grootelijks te ontwikkelen. De eenige lichtzijde der landbouwbe grooting voor 1931, welke wij met ge noegen aanstippen, is de verhooging der kredieten ten voordeele van het land bouwonderwijs met 1,263,460 fr. Deze verhooging kan echter niet volstaan om de talrijke schaduwzijden en gebreken, waarvan wij er hier enkele slechts heb ben vermeld, in evenwicht te houden. Evenmin als de vorige begrootingen, wijst deze van 1931 uit dat de regeering zinnens is een breed opgevatte land bouwpolitiek tot verwezenlijking te brengen. De begrooting geeft den indruk dat men enkel broksgewijze werkt en met onbeduidende middelen, dan wan neer het heil van den landbouw alsmede de toekomst van gansch het land ver- eischen dat een logisch en breed opge vat programma van landbouwhulp zon der verwijl worde ten uitvoer gebracht. srsRK» a ase«ffisa« assMBmë «wa» 'sawrestsa Talrijke bedrijfstakken van on zen landbouw zijn met onder gang bedreigd. Wanneer gaat de Regeering handelend op treden 11 Alles laat voorzien dat de crisis welke onze landbouw doorworstelt haar einde nog niet nabij is. Voor sommige takken van onzen landbouw is zij sedert enkele maanden merkelijk verscherpt voor an dere takken, welke tot heden gespaard bleven, is ook het tijdperk van malaise ingetreden. De optimistische beschouwingen wel ke door onzen minister van Landbouw bij de besprekingen over de landbouw begrooting van 1930 en door den Bel gischen Boerenbond rond ditzelfde tijd perk over de toekomst van het land bouwbedrijf werden uitgebracht, wor den dus door de gebeurtenissen in t on gelijk gesteld. In deze bijdrage beoogen >vij geen overzicht te geven over den huidigen algemeenen toestand van onzen landbouw, doch enkel stil te staan bij de economische moeilijkheden waarmede bepaalde takken van den landbouw in het Vlaamsche land thans te strijden hebben en bij de middelen die naar onze bescheiden meening van aard zijn om daaraan te verhelpen. Zoo hebben wij vooreerst de Veeteelt. Het is voldoende bekend dat de vee teelt tot voor enkelen tijd een der wei nige bedrijfstakken was welke voor den landbouw nog als rende erend kon be schouwd worden. Sinds enkele weken is hier ook ongunstige verandering inge treden door de volgende oorzaken België heeft steeds slachtvee en vleesch ingevoerd tot bevoorrading zijner bevol king, doch sinds enkelen tijd is de invoer van vreemd vleesch op buitensporige wijze toegenomen en heeft de prijzen van het inlandsch vee zwaar gedrukt. Die nadeelige toestand is gemakkelijk verklaarbaar, wanneer men weet dat de invoer van vleesch en slachtvee vrij is van tolrechten in België, terwijl Frank rijk een inkomrecht heeft van i 82 fr. de 100 kg., Duitschland een van 204 en Tcheco-Slowakije een van 320 fr. Dene marken, dat een voorname bron van inkomen vindt in den uitvoer van slacht vee en vleesch, heeft wegens de hooge invoerrechten zijn afzetgebied verloren in Frankrijk, Duitschland en Tcheco- Slowakije en heeft begrijpelijkerwijze een nieuwe markt gezocht in België, waar geen enkel tolrecht den invoer van zijne produkten hindert. Duitschland heeft ook van de gelegen heid geprofiteerd om ons groote hoe veelheden vleesch te verkoopen, groo- tendeels dank zij het toekennen van uit- voerpremiën aan zijne voortbrengers. Wat deed onze regeering om dezen overdreven toevoer van vreemd vleesch te stuiten Schier niets. Er werden om gezondheidsredenen enkele maatregelen genomen betreffende den invoer van vreemd levend vee, doch de uitvoerende vreemde landen omzeil den gemakkelijk deze klip door voortaan geslagen vleesch in te voeren, te meer dat het toezicht aan onze grenzen niet of onvoldoende wijze werd ingericht. Zooals de minister van Landbouw zelf verklaarde in den Senaat exporteer de Denemarken alleen tijdens de maand Januari naar België 495,000 kg. ossen- vleesch over Montzen en 85,000 kg. over Antwerpen. Toen men denzelfden minister vroeg naar maatregelen tegen dezen overtolli- gen invoer van vreemd vleesch ant woordde hij met zijn ongegrond opti misme het is te voorzien dat de invoer van vleesch vertraging zal lijden. Door de prijsvermindering zal de invoerder verlies lijden. De gezondheidsmaatrege len zullen nog worden versterkt, ten einde de openbare gezondheid te be schermen en indien nog verdere mis bruiken moesten worden vastgesteld, zal ik al het afgekeurde vleesch doen verwijderen, want het gebeurt dikwijls dat dit in plaats van voor de vilbeluiken voor het verbruik bestemd wordt Als hulpmaatregel is het uiterst arm zalig Bovendien zijn de woorden van den minister de veroordeeling van het toezicht uitgeoefend door zijne diensten op het ingevoerd vreemd vleesch aan gezien dit toezicht zelfs niet heeft kun nen beletten, dat afgekeurd vreemd vleesdh tot verbruik der belgische be volking werd verkocht. De prijsvermin dering zal den invoer van vreemd vleesch vertragen, zegt de minister, doch hij vergeet er bij te voegen dat die prijsvermindering vooreerst werd on dergaan door onze landbouwers, alvo rens haar terugslag te kunnen hebben op het ingevoerd vreemd vleesch. De verscherping van het gezondheids toezicht kan overigens niet volstaan om den overtolligen invoer van vreemd vleesch te weren, de minister van Land bouw moest toch weten dat Denemar ken het best uitgerust land voor den uit voer van slachtvleesch er gemakkelijk kan voor zorgen dat aan al de gezond heidsvoorschriften wordt voldaan. Over maatregelen tegen den vleesch- aumping toegepast door Duitschland of over eenig invoerrecht ten voordeele op moderne varkensfokkerij, wanneer zij zelf de zekerheid niet hebben dat zij niet zullen verdrongen worden van de bin- nenlandsche markten door vreemde me dedinging, en wanneer zij ervan bewust zijn dat de Regeering niet bij machte is om de invoerverboden te doen intrekken welke door naburige landen ten allen tijde kunnen geheven worden tegen hunne producten?? Nog andere bedrijfstakken van den landbouw verdienen onze bijzondere aandacht. Daarover meer in een volgen de bijdrage assicai onzer veekweekers heeft de minister geen woord gerept, dit zou immers de levesduurte doen stijgen. Dat de meeste beenhouwers intusschen de vleeschprij- zen op een overdreven peil houden, niet tegenstaande de gevoelige prijsdaling van het slachtvee daarvoor heeft onze Regeering ook geen oogen alhoewel de verbruikers er het zware nadeel van on dergaan. Komen wij thans aan de boter In 1928 voerde ons land 400.000 kgr. boter uitIn 1930 voerden wij integen- deel 10 millioen kgr. in voor eene waar- de van 235 millioen frank. Vermindering j van koebeesten werd er niet vastgesteld doch het verbruik binnen het land is grooter geworden. Wat het tolregiem betreft, stellen wij vast, dat België het vooroorlogsch on beduidend recht van 20 fr. per 100 kgr. heeft behouden, dan wanneer Frankrijk zijn invoerrecht heeft verhoogd tot 280 fr. de 100 kgr., Duitschland tot 425 fr., Tcheco-Slowakye tot 350 fr. en Zwit serland tot 340 fr. Uit oorzaak der aanzienlijke invoer rechten toegepast door vier voornoemde vreemde Landen zoeken de Hollanders en Denen voor hunne boter een afzetge bied in België, de prijzen onzer inland- sche boter ondergaan door die mededin ging eene felle daling en zoo wordt het voor onze voortbrengers onmogelijk een ruimer afzetgebied te vinden in eigen land door uitbreiding van den melkvee stapel. Deze uitbreiding nu ware noch tans een uitweg voor de huidige land bouwcrisis in België, daar zij toelaten zou de gewone kuituren die thans verlies opleveren om te zetten in weilanden ten einde een belangrijker veestapel het be staan te verzekeren zooals trouwens wordt aangeraden door vooraanstaande landbouwspecialisten zooals professor Leplae De Regeering echter verstaat het zoo niet en blijft zelfs doof voor een lichte aanpassing of perekwatie van het in voerrecht op de boter De minister van Landbouw heeft in den Senaat gewezen op de toekomstmo gelijkheden van den varkenskweek voor onze landbouwers door rasveredeling en doo industrialisatie van dezen kweek nl. door het oprichten van baconfabrieken zooals dit met bijval geschiedt in Hol land, Denemarken en Polen. Wij zijn het met den minister eens dat het inlandsch verbruik alsmede de be hoeften in sommige landen een voldoen den uitweg kunnen bieden voor onzen varkenskweek Doch even waar is het, dat de uitbrei ding van den varkenskweek en eene in tensieve industrialisatie van dezen be drijfstak vooral in de beginperiode ern- stigen steun noodig hebben vanwege de Regeering. Daarvan is er echter vooralsnog geen sprake. Senator Mullie wees er den mi nister op dat Frankrijk de zoogezegde zusternatie welke een handelsverdrag met ons Land heeft gesloten een einde heeft gesteld aan onze verzendingen van varkenvleesch naar zijn grondgebied, en vroeg den minister welke maatregelen hij had genomen om daarin te verhelpen. De minister bleef het antwoord schuldig. In Engeland blijft de invoer van versch varkensvleesch verboden Kan er dan logischerwijze verwacht worden van onze landbouwers dat zij zich op groote schaal zouden toeleggen (Vervolg) Welke zijn de ziektekenteekens bij de runddieren Bij het uitbreken der ziekte is er altijd koorts, en kan zij stijgen tot 41° graden gedurende de vier en twintig eerste uren der ziekte, eerst dan komen de blaasjes te voorschijn 't zij op de spenen, in den muil. of op de tong, en tusschen de tee- nenwaarna de koorts vermindert. Bestatigt men dan werkelijk een der kenteekens der ziekte op een der li- chaamsdeelen dan zal men er zich spoe dig moeten van overtuigen want de dieren beginnen te schuimen en te zee veren, en het speeksel loopt in de kribben. Het is de dieren dan ook zeer lastig nog hard voedsel te nemen zooals rapen en beeten, zij overknabbelen het en krij- zelen met de tanden, terwijl zij het over vloedig speeksel opzuigen. Wat ziet men als men den muil open trekt Eerst ziet men roode vlekken op het bovenste tandvleesch, daarna verschij nen er hobbeltjes, grijs of blauwachtig van uitzicht welke van grootte verschil len en soms gelijken op eene erwt maar ook zoo groot kunnen worden als een vijffrankstuk. Ze verschijnen echter overal, in den muil, op het tandvleesch, langs den bin nenkant der lippen, op de tong, op het gehemelte, en op den binnenkant der kaken. Zijn er Ietsels aan de pooten dan ziet men blaasjes tusschen de teenen en op den haarband (horenband). Het dier begint te trappelen, te man ken, slaat met de pooten achteruit en schudt ermede alsof het de mest van tusschen de teenen wou slingeren. De uier kan ook aangetast worden, het melken wordt alsdan lastig en pijn lijk. De blaasjes verschijnen voorname lijk op de spenen, soms aan het uiteinde van de spenen, en ieder blaasje is met een rooden ring omgeven. Soms kan men blaasjes aantreffen rond de basis der horens, op de oog schelen, aan de melkspiegel tusschen de billen, in de neusgaten, op de borst, op den buik enz. Het sterftecijfer is gewoonlijk veel hooger voor de jonge dieren dan voor de oudere, uit oorzaak der veelvuldige verwikkeling van maag en darmont steking. Herkenning der ziekte. Heeft het runddier koorts, en ziet men eenige uren daarna te gelijk blaasjes in den muil en tusschen de teenen dan mag men besluiten tot mond- en klauwzeer. De besmetting van andere dieren be vestigt aanstonds de eerste herkenning. Men kan mond-en klauwzeer moeilijk verwarren met pokskens (cow-pox) op de spenen bij de koeien omdat de etter- BSÉiaSiiTlKSÜ-ÖïiHéiïüaaaBaBHMHtóBBMHBB Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem. De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1 f2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39,Je Dendermonde. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor fcun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1