Landbouwweekblad Jeugd De herziening van 't Kadaster Reisindrukken Voor verbetering van onze Landbouwwegen vereemging Algemeene Konservenindusfrie N. V Belangrijk Bericht Het Landschap en de Hoeve Redt U Zeiven ZONDAG 29 MAART 1931 25 eender» 13de JAARGANG Nt 639 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Een belangrijk vraagstuk voor onze landbouwbevolking. Ingevolge de bepalingen der jongste Belastingswet op het inkomen zal de Regeering binnen afzienbaren tijd doen overgaan tot de herziening van het Ka dastraal inkomen der onroerende eigen dommen. Op welke grondslagen deze herziening zal geschieden is tot heden niet nauw keurig vastgesteld. Alleen weten wij uit eene mededeeling van den minister van Geldwezen dat als basis zal genomen worden: de pachtprijzen der jaren 1927 en 1928 met inachtneming van de ver schillende omstandigheden welke thans den toestand der landbouwers moeilijk maken Deze formule hoe vaag ook, voorspelt weinig goeds en dient naar onze meening verworpen om verschillende redenen 1) Het is onlogisch en onbillijk als grondslag tot herziening van 't kada straal inkomen de pachtprijzen te nemen der jaren 1927-1928, daar deze onze boeren werden opgedrongen, bij gebre ke aan voldoende beschikbare landerijen, in een tijdperk dat de landbouw nog in betrekkelijk gunstige omstandigheden verkeerde. Op het huidig oogenblik echter dat de crisis schier al de bedrijfstakken van den landbouw heeft aangetast, zijn deze pachtprijzen overtollig hoog en zijn in menig geval oorzaak dat de boeren er niet toe komen de twee eindjes van 't jaar aaneen te knoopen. Op grootere be drijven waar beroep moet gedaan wor den op vreemden handenarbeid is het zelfs zoo erg, dat de pachters niet in staat zijn de opgelegde pachtprijzen op de gestelde tijdstippen aan hunne eige naars te voldoen. De pachtprijzen der jaren 1927-1928 kunnen dus niet beschouwd worden als de normale uitdrukking der opbrengst- waarde van de gronden en het gaat dus niet op hen als maatstaf te nemen bij de vaststelling van het kadastraal inkomen van al de onbebouwde eigendommen. 2) De herziening van 't kadastraal in komen op bedoelde basis is voorbarig. De landbouwkrisis is nog niet op haar einde. Voor sommige takken van onzen landbouw is zij zelf maar aan haar begin. Het zou dan toch niet aannemelijk zijn nu reeds over te gaan tot een perekwatie van het kadastraal inkomen wanneer het waarschijnlijk is, dat de winstgevend heid of het opbrengstvermogen van den landbouw op een peil zal dalen dat la ger is dan op het tijdstip toen het oud kadastraal inkomen werd bepaald. Wellicht zal het verder verloop der crisis voor gevolg hebben onzen land bouw een gansch andere richting te doen opgaan. Het zou dan toch onredelijk zijn zich te steunen op culturen en uitba tingsmethoden welke werden toegepast over verschillende jaren en wellicht tot het verleden zullen behooren. De toestand van den landbouw is thans zoo, dat elke verzwaring van lasten ondragelijk zou zijn en den ondergang zou veroorzaken Heeft de Regeering welke enkel voor doel heeft de putten in de schatkist te vullen hierover reeds nagedacht Wij beweren dat alvorens gedeelte lijke grondslagen tot schatting van het landbouwinkomen zullen voorhanden zijn het verloop der jaren 1931 en 1932 dient afgewacht. 3) De minister van Financiën ver klaart dat bij de herziening van 't kada straal inkomen op basis der pachtprijzen van 1927 en 1928 er rekening zal ge houden worden met de moeilijkheden welke de landbouw thans doormaakt Dit middel blijkt ons echter een plaaster op een houten been. Hoe wil men toch tot redelijke uitsla gen geraken wanneer de herziening van 't kadastraal inkomen op gansch ver keerde grondslagen berust zooals hooger aangetoond Welke elementen of fak- toren zal de minister in aanmerking ne men om uit te maken welke de tegen woordige toestand is van onzen land bouw Naar onze meening is er dan ook maar eene wijze om aan de herziening van 't kadastraal inkomen eene oplossing te geven beantwoordende aan de vereischten van redelijkheid en recht vaardigheid. Deze oplossing is de her ziening van 't kadastraal inkomen der landbouwgronden uitstellen totdat de huidige krisis een vasten vorm heeft ge nomen en hare uitwerksels een bepaald uitzicht vertoonen. Nadien kan er eerst worden overgegaan tot een vaststelling per gewest van de opbrengst^ aarde der gronden op basis niet van hunne pacht waarde, doch van het verschil tusschen de verkoopwaarde hunner voortbrengst en de bedrijfskosten om deze productie te verwezenlijken. Ons Departement van Landbouw moet ons inziens toch gemakkelijk de noodige gegevens kunnen verzamelen om voor de verschillende gewesten van het Land een landbouwindex der ver koopprijzen en der voortbrengstkosten te kunnen opmaken. De grond is de bijzonderste bedrijfs- factor in den landbouw, het is dus vol gens zijn opbrengstvermogen dat zijn inkomen dient vastgesteld en belast en niet volgens zijne pachtwaarde die enkel het uitvloeisel is van wanverhoudingen tusschen vraag en aanbod. ook een schoone prijs, was zelf het duurst dat wij zagen verkoopen. Op eene an dere plaats nog loof R. U. Z. Wij gin gen even den prijs vragen. Als de ver- kooper ons herkende, was het een klach tenlitanie. Zie eens mijnheer, zulk loof. Waarlijk slecht, gedeeltelijk verrot, de inpakking laat te wenschen, onder in de mandjes veel klein loof, en toch had de verkoopen het redelijk goed aan den man kunnen brengen. Bij onze andere verkoopers hetzelfde. Schoon en goed ingepakt loof goede prijzen, minder goed en slecht lagen prijs. Soms nog te hoog in vergelijking met het goed wit loof. Onze verkoopers drukten er op dat de verpakking en de verzorging beter kan en beter zou moeten zijn. Wij zagen vruchten uit andere gewesten,, uit Ma rokko, een nog half wilde streek dus, maar een verzorging waarop ze fier kunnen gaan. De verpakking is een belangrijke faktor voor den verkoop. Wij zagen Italiaansche appels, puik in gepakt in kastjes, die meer dan het dub bel gingen als Belgische en die ook op zijn Belgisch verzorgt waren. De markt van Parijs is goed voor het witloof wordt er gezocht, het Het stond dus vast. Op Zaterdag 14 Maart vertrokken wij naar Parijs. De Heeren Willem Vrebos, van Leefdael Jos. Vandereet, van Meerbeek-Ever- berg en schrijver dezes. Het doel onzer reis was. ter plaats den verkoop van witloof na te gaan, ons te overtuigen van den toestand bij aankomst, te zien of de prijzen door onze verkoopers ge maakt overeenstemmen met den gewo nen gang der markt, of reklamaties over gewicht, slechte inpakking of slechten staat van het witloof soms gegrond zijn. Onze Vereeniging houdt er aan dat alles ter plaats te gaan nakijken, zij stelt er prijs op dat de leden zelf eens naar ginder reizen, om hun te overtuigen. Wij vertrokken met den trein van 19 uur 49 in de Zuidstatie te Brussel en stoomden rechtstreeks op het doel onzer reis af. Het begin was nogal eentonig. Wij kwamen vrij laat in den nacht te Parijs aan. Aan den glinsterenden hemel blon ken schitterende sterren, 't waren als millioenen oogen die van onder zilveren wenkbrauwen op ons neerzagen. We dachten er alles rustig te zien, doch tot onze groote verwondering was het eene drukke beweging, een gejaagd komen en heengaan, een rumoer van voortsnel lende autos en voertuigen. Dit eerste stadsgezicht bij klaren nacht, die helverlichte breede lanen en gebouwen brachten op ons een wel- doenden indruk. Er is steeds iets plech tig bij. wanneer men voor het eerst den vreemden bodem betreedt. Nieuwsgie rige en strenge blikken dwalen rond. Herinneringen uit het vaderland, welbe kende torenspitsen en gebouwen rijzen voor den geest, komen in vergelijking met de nieuwelingen, waaruit genoegen en teleurstelling ontstaat. Wij waren afgemat van de lange reis, doch een weinig rust en krachtige ver- versching herknapte ons heel en al. Het doel onzer réis was zooals ik hooger zegde alles ter plaats na te gaan. De markt begint om 4 uur in den mor gen, dus geen tijd te verliezen. Vanaf 2 uur werd onze aandacht getrokken op het drukke verkeer van auto-kamions en andere voertuigen geladen met kas sen, manden en andere meest uiteenloo- pende verpakking. Al groenten dus en voor de markt bestemd. Het was ons alzoo gemakkelijk den weg te vinden, daar wij die lange rijen slechts hoefden te volgen. Deed Parijs ons vreemd aan met zijne groote spoorwegstatie, zijne breede lanen, zijn machtige gebouwen, onze verbazing steeg ten top als wij bij de verkoophallen kwamen. Wat wij daar zagen reusachtige hoeveelheden groenten, voederwaren, vleesch, visch enz. Alles wat men zich op gebied van voeding inbeelden kan, is er tentoonge steld. Vruchten uit de Noorderlanden, uit gematigde en warme streken, in alle denkbaar mogelijke verpakking. On willekeurig komt de Brusselsche vroe- gemarkt in onze verbeelding, die in ver gelijking met Parijs maar een nietig heid is. Ha, daar hebben wij witloofmandjes R. CL Z. Het eerste lot dat wij aantrof- was heel schoon loof, goed ingepakt, extra, zegde een Parijzenaar, het ging ons gaat er goede prijzen, maar het moet schoon zijn en goed ingepakt. Wat wij vroeger reeds zoo dikwijls zegden op onze voordrachten en schreven in De Koornbloem is en blijft waarheid Het is niet genoeg witloof voort te brengen, het moet aan den man gebracht en hier moet ook het oog voldaan wor den. Het is van groot belang het goed te verzorgen, fraai in te pakken, geen klein loof van onder, geen ziek loof naar het buitenland sturen, heeft men een slechte laag, een mislukt, breng het hier aan den man. Ter plaats deden wij nogmaals die ervaringen op. Wij vingen dan ook de terugreis aan, met het vast gedacht eene propaganda bij onze leden en bij de wit loofkweekers in het algemeen te begin nen, voor betere verzorging en mooiere inpakking, om zoo de goede naam van onze produkten in het buitenland te doen stijgen, tot groot voordeel van onze voortbrengers. tsnafcasi «sbhh Mausaiaa KMsssBtaa Van verschillende zijden, is reeds een lans gebroken, ten voordeele van het herstel van ons wegennet. Het is een economisch belang. Onze landbouwers lijden door de schromelijke verwaarloo- zing van onze landbouwwegen. De staat en provinciewegen zijn voor het meerderdeel goed, maar de gemeen tewegen zijn erbarmelijk, soms zoo slecht dat het verkeer er, om zoo te zeggen, onmogelijk is. Men moet natuurlijk rekening houden met het feit dat de financies van som mige gemeenten er zorgwekkend voor staan, doch juist daarom moet er over leg gepleegd worden tusschen staat en provincie. Het is hier een algemeen be lang de landbouwer bijzonder lijdt onder dezen toestand. Veel goed kan soms gedaan worden met weinig moeite, b.v. het aanvoeren van kiezel, asch, enz. het effenen en op- hoogen, het uitdoen van de zijgrachten. Dit alles is handwerk, elk gezond werk man kan het uitvoeren. Dus een werk zeer geschikt om de werkeloosheid te bestrijden. vVij vroegen overleg tusschen staat en gemeente. Daartoe is het allereerst noodig dat men van hoogerhand het be lang, de hoogdringendheid en het alge meen sociaal nut van het herstel der wegen wil inzien. Wij twijfelen eraan of men daarvan ten volle overtuigd is. Gevallen zijn be kend waar het ministerie goedkeuring verleende en kredieten toestond, en deze goedkeuring weder introk, daar de kre dieten door het komitAt der Schatkist waren afgewezen. Fen praktisch werk kan nochtans ge makkelijk gedaan worden. Zekere groe ven stellen grint en kiezel kosteloos ter beschikking. Het vervoer van de groeve naar wagon moet bekostigd worden en het vervoer per spoor tot bestemmings statie. Maar er zijn gemeenten die dit vervoer niet kunnen betalen. Als de Nationale Maatschappij van Spoorwegen dit vervoer op haar nam of zoo de Staat deze kosten wilde betalen, ware dit een oplossing voor het herstel van ons wegennet. Voor het vervoer van de statie zal wel overleg komen tusschen de gemeente en de landbouwers. Wij drukken erop dat, in de gemeenten waar de kas ledig is, de landbouwers ook iets moeten doen. Een schoon stelsel bestaat in Frank rijk, de Staat stelt grint, kiezel, asch, enz. ter beschikking der landbouwers die er gebruik willen van maken om de wegen in de buurt van hunne landerijen en hoeve te herstellen. Er is werkeloosheid. De bouwwegen zijn slecht. Wij vestigen de aandacht van de openbare besturen op deze twee punten, nog eens met overleg en goeden wil kunnen deze twee punten die van sociaal belang zijn opgelost worden. Wanneer wij onze dorpen doorwan- delen is het voor ons een der voornaam ste bronnen van genot de hoeve, de landarbeiderswoning, het dorpshuis, het heele dorp als een volmaakte een- heid in de landelijke eenvoud te vinden. Wanneer wij over landschappen onze herinneringen raadplegen, vinden wij j zelfs dat deze die wij zelden zagen, veel dieper in ons geheugen blijven voort- leven, dan andere waar wij vaak in be- trekking mee waren. Wij zoeken dan ook de reden daarvoor en vinden wel dra. Een landschap, een boom, een ge bouw, zekere toestanden hebben even- j als een mensch karaktertrekken. Een dorp van uit de verte gezien, rondom omgeven van velden en waar alleen zijn rankopschietende toren bo ven het groen uitkomt, midden roode daken en groen van boomen en bos- schen van hopvelden, zooals het tot voor twintig jaar in ons dorpje was, zijn beelden die blijven voortleven, die men maar niet vergeten wil of kan, omdat het door zijn eenvoud lief en mooi is. Enkele populieren of beukenboomen die men er vindt en in wier schaduw men als kind spelend, joelendals jon geling aangenaam koutent was en als grijsaard nog naar lust, zijn als trouwe gezellen, wier afscheid ons bitter aan doen zou. Zien wij nu een boerenwoning waar voor een tuin ligt door een haag geschei den van den weg. Als wij het hek bin nenkijken, zien wij rijen dahlia's aan weerskanten van den weg, welke naar den ingang van het huis leidteen wijn gaard tegen de witgekalkte zijmuur, en kele appel- of pereboomen, helgroene waterblinden, niets bijzonders en toch blijven wij staan en zullen met welge vallen over de haag of door het hek kijken. Ze zijn zoo aantrekkelijk die rijen dahlia's, die vreemdtakkige appel- boomen boven die groene haag, zij ma ken het huis zoo mooi. En komt de win ter, dan brengen de kromme takken van het geboomte nog zeldzamer vormen, die het huis een kader geven. Honderden afwisselende en steeds verschillige schikkingen kunnen gemaakt worden. Hoogere, lagere of in vorm gesneden hagenkogelvormige boomp jes, een lindeboom, een notelaar die bo ven het dak uitsteekt, kan de hoeve tot iets schoons maken. Daarbij komt nog wat niet tot de hoe ve, maar tot geburen behoort, een wind molen, een kapel, boomen langs staats wegen, een hoekje veld, een beek met houten brug. Dit alles kan bijdragen om aan een bepaald huis een eigen persoon lijkheid te verleenen. Het leeren zien, en waardeeren van al het schoone dat rond ons groeit, leeft lacht en zont wordt niet onderwezen in de scholen, en weinigen kennen het ge not dat schoonheid, in zijn eenvoud biedt. Eenvoud van lijnen, van kleuren, van vormen, dat zijn elementen welke de landbouwers weder naar hunne juiste waarde moeten leeren schatten, zij moe ten leeren begrijpen dat vele oude din gen, hoe eenvoudig, hoe onbeholpen, hoe onhandig ook, toch voor hen waar devoller zijn, dan alles wat hun van de stad wordt toegevoerd. Als de landbouwer dit begrijpt zal de overlevering die tusschen hem en zijne voorouders gebroken is weder hersteld ningen is het beste middel om haar ka rakter te ontnemen. Alle ware versiering kan aangebracht worden door de omge vende natuur, door datgene wat de bewoner zelf naar lust en zin wil aan brengen van bloemen, planten en boo men. Laat ons aan ons eigen schoon houden. zijn Het aanbrengen van versiering bij hoeven en overvloedige landsche wo- Onze Vereeniging zal dit jaar evenals vroeger, menige aangename en leerrijke uitstapjes doen. Als inzet van ons welvoorzien pro gramma gaan wij per fiets op 2de Paaschdag 6 April naar Geeraardsbergen een deeltje van de Vlaamsche Arden nen. Wie kent er deze streek niet met zijn prachtige vergezichten, met zijn bergen en dalen, tusschen welke de Dender kronkelend heengaat. Met zijn Oudenberg, die rijk is aan herinnerin gen en legenden, die prachtige en lom- merijke rustplaatsjes biedt, welk aange naam aandenken ons lang bijblijft. Ieder lid zal dus willen van de partij zijn. REISPLAN Vertrek aan 't lokaal om 10 uur stipt. De reis gaat over Haeltert, Heldergem (Kam), Nederhasselt, Voorde (Kruis) hier komen deze van Ninove bij, en dan naar Geeraardsbergen. De terugreis gaat over Ninove-Aalst, waar we rond 7 uur zullen aankomen. tittatisenm tmisamummamaammua tmummm Aan de landbouwers, aandeelhouders De heeren aandeelhouders wordt ter kennis gebracht dat ze de volgende groenten en vruchten mogen kweeken voor de fabriek, voor de Zomer en Herfst 1931. De leveringen zullen geschieden op wagon alhier of op auto-camion van de fabriek. De kweekers gelieven vóór 1 April op te geven 10 De soort groenten of vruchten die ze willen kweeken (gekozen onder de hiernavermelde, en geene andere). 2° hoeveel aren van elke soort. Er mag gekweekt worden Schorseneeren Tomaten Spruiten Selder (witte) Porei Rapen Wortelen (sans coeur) Roode beeten Kooien, roode, witte Rutabaga Pastenaken (panais). Voor de A. K. I. O. Caudron, Afgev. Beheerder. BO&Mgs8«sinnaBa»BaHaBiiaaia^aBaiaaB De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. De militieplicht en de groote gezinnen. Nieuwe maatregelen. De Regeering gaat akkoord om aan de militiewet sommige wijzigingen te brengen, welke o. m. voor de groote ge zinnen voordeelig zijn. Het geldt hier, in 't bijzonder, het on bepaald uitstel, hetwelk vroeger alleen door den eerstopgeroepene van een ge zin met ten minste zes kinderen kon be komen worden en thans zal worden ver leend aan den militieplichtige die ten minste vijf broeders of zusters in 't leven heeft. Deze gunst wordt echter niet ambtshalve toegestaan; zij moet door den belanghebbende aangevraagd wor den. Om, in bewust geval, op een onbe- De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekecde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 'ËKBKlfl

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1