PASCHEN Landbouwweekblad VAN VERRE VRIENDEN PEE KLAK!!! Landbouwers, in gelid Belangrijk Bericht Het aanwenden van in- landsche tarwe bij de bereiding van brood Het Bezoek van onze Afdeeling Leefdael te Aalst ZOND AO 5:APRIL 1931 ftï}» 25 seniles» 13de JAARGANG Nr 640 MMm Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Paschen, feest van opstanding. Over winning op de dood, op het duister graf. Afscheid van den winter, aankomst van betere dagen. Feest van vrede, van hoop. De menschen kleeden zich op hun Paaschbest, kristenen naar ziel en lichaam. P Zooals eiken hoogdag heeft Paschen zijn eigen gebruiken. Men heeft nog de Paaschvuren op sommige plaatsen, ver branden van den winter de Paasch- eieren enz. Over deze twee willen wij in deze enkele regelen handelen. Hier en daar bestaan de paaschvuren nog. Men ziet de kinderen vanaf Witte Donder dag langs veld en zijdewegen afval van hagen, liefst doornen verzamelen, een vuurtje aansteken, waar ze dan joelend ronddansen en het uitgalmen van pret. Wat die kinderen in hun eenvoud doen, brengt ernstige en leerrijke ge dachten. Doornen. Wij hoorden ze beschrij ven in de lijdensoverweging van Onze Heer. Hoe ze samengebonden in een krans op zijne slapen gedrukt werden en in een overvloed van smart en bloed zijn aangezicht doorwonden. Doornen De mensch vindt ze ver spreid op zijn levensweg verwondt en pijnigt er zich aan en als onder een kaïnvloek neemt hij ze niet weg, laat ze i liggen, onbekommerd of anderen op hun beurt er zich aan wonden zulllen, Doch kinderhandjes doén verdwijnen, wat grooten tot harteleed en hartepijn kan strekken. De Paascheieren zijn nog overal in gebruik. Heden ziet men ze voor uit stalramen in alle kleuren en grootten. Doch wie herinnert zich niet de paasch eieren uit zijn kinderjaren. Op Donder dag gaan de klokken naar Rome een welbekend soms typisch figuur verge zelt ze, op Zaterdag morgend zijn ze terug en brengen de Paascheieren mede. Bij den eersten klank der klok spoedden wij ons hof en boomgaard in, gejaagd en ernstig zoekend onder haag en struik gewas, door ons blijde jubelkreten ver radende als wij er vonden. Deze eieren, door kinderhandjes geraapt, worden door de familie geëten in gezamenlijken disch, als teeken van vrede, familievrede die ze medebrengen. Wanneer brengt Paschen ook vredes leren voor de groote familie, de maat schappij die rot is; waar men elkander in het haar zit, bekampt, vernederen wil, hatelijk maken of vernietigen uit zelfzucht, uit egoïsme, en zich niet schroomt de gemeenste middelen te ge bruiken. Waar dus ware vrede noodig is. Daar zijn menschen die beweren dat paaschvuren, paascheieren en andere dergelijke gebruiken te ouderwets zijn voor onzen tijd. Maar ze denken er niet aan dat het schoonheid is, door zijn oor sprong, eenvoud en beteekenis. Daar zijn er ook, die in zieliooze en daarom halve geleerdheid, die oude gebruiken willen terugbrengen tot het heidendom maar weten niet, dat de praktische zin, ook het schoonheidsgevoel ervan door onze voorouders waardig gevonden is bewaard te blijven en in te kerstenen. Onze buitenlieden in het algemeen hou den die gebruiken in eere en aanzien de paaschvuren als vreugdevuren, de paascheieren als vredeseieren. Paschen, dag van opstanding en leven! m'iscutiK- Zooals wij in ons vorig nummer heb ben meegedeeld hebben de Belgische maalderijen zich eindelijk bereid ver klaard 5 t. h. inlandsche tarwe te ge bruiken bij de vervaardiging van meel bestemd voor binnenlandsch verbruik en hebben tevens een prijs van 100 fr. per 100 kgr. tarwe gewaarborgd aan den voortbrenger. In onze bijdragen over de landbouw- krisis verschenen verleden jaar en in- Zonderlijk in ons nummer van 6 April 1930, hadden wij het verplichtend ge bruik van een zekere hoeveelheid in landsche tarwe bij de broodbereiding aanbevolen als doelmatig middel om de landbouwcrisis te lenigen Wij spraken ons echter uit voor eene verplichte aan wending van 20 tot 25 t. h., terwijl nu maar eene hoeveeldheid van 5 t. h. aan onze graanvoortbrengers werd toege staan. Wat te denken over deze maatregel Als uiting van het streven om het ver bruik van onze eigene landbouwproduc ten binnen 's lands grenzen te verruimen en voor het overschot aan voordeeligen uitvoer te denken verdient de toezegging der maalderijen aan onze landbouwers voorzeker onze goedkeuring. Er dient echter bijgevoegd dat de maalderijen de zen maatregel aan den landbouw hebben toegestaan niet als spontane hulp doch als transactie of vergelding voor de op heffing door de Regeering van het in voerverbod van Russische tarwe. Er bestaat dus geen wettelijke ver plichting voor de Belgische maalderijen een zekere hoeveelheid inlandsche tarwe aan te wenden bij de meelbereiding voor inlandsch verbruik. Voor de toekomst behouden zij de volledige vrijheid dezen maatregel te laten vallen, in te krimpen of uit te breiden, zonder rekenschap te moeten geven aan de graanvoortbren gers of aan de Regeering. Waarborgen of zekerheid voor den afzet hunner tarwe biedt de bewuste maatregel niet aan onze landbouwers, ook kan zij hun geen vaste richting ge ven inzake de verdere regeling hunner uitzaaingen. Wij betreuren dus hier nogmaals de onvolledigheid der getroffen schikkingen en vragen dat de Regeering onze graan- bouwers wettelijke waarborgen zou schenken betreffende den afzet hunner productie naar het voorbeeld gegeven door de ons omringende landen zooals Frankrijk, Duitschland en andere. Wij vragen zekere en stellige waar borgen voor de toekomst en wenschen het lot onzer graanbouwers met afhan kelijk te laten van den goeden wil der maalderijen die later op een bepaald oogenblik opnieuw hunnen voorkeur kunnen geven aan het uitsluitend gebruik van vreemde granen. Het verleden im mers bewijst ons dat de gevraagde wet telijke waarborgen meer dan gerecht vaardigd zijn Onze landbouw brengt enkel het vier de voort van de totale behoefte aan tarwe voor het inlandsch verbruik. De overige drie vierden dienen uit den vreemde betrokken. Onze lezers zullen zich herinneren dat er na den oorlog in verschillende mid dens een strekking bestond om de boe ren te verplichten meer tarwe te zaaien, waarvan de productie zou dienen ver kocht tegen een maximum-prijs ten einde den prijs van het brood goedkooper te maken. In alle landbouwmiddens ook van ons ging tegen deze campagne gewettigd verzet uit, omdat wij het als een anti- economische maatregel beschouwden voor de tarweteelt gronden te gebruiken die er minder voor passen of die met andere teelten een belangrijker geldelijke opbrengst konden opleveren. Gezien onze landbouw maar 25 t. h. opbrengt van de totale behoefte voor het inlandsch verbruik, zou men kunnen geneigd zijn te gelooven dat de gansche inlandsche tarweopbrengst door de Bel gische maalderijen wordt aangekocht voor broodbereiding. Dit is echter niet het geval. Zoolang de vroegere maxima- prijzen opgelegd door de Regeering de prijzen der inlandsche tarwe hielden on der den wereldprijs, werd de inlandsche tarwe totaal voor het broodbakken op gekocht. Toen echter na het opheffen der officieele maximaprijzen, de prijzen der inlandsche tarwe zich aanpasten aan het wereldpeil, vertoonde de inlandsche tarwe ineens volgens de beweringen der bakkers de vereischte hoedanigheden niet meer om te voldoen aan den smaak der verbruikers en de maalderijen be weerden dat zij het meel moesten ver vaardigen volgens de eischen gesteld door de bakkers. Van dit oogenblik ook werd de inlandsche tarwe niet meer ge zocht voor broodbereiding en vielen hare prijzen Laten wij echter hier zeggendat de mindere gunst waarvan inlandsche tar we genoot voor broodbereiding niet te vinden was bij de verbruikers, doch bij de bakkers die grooter geldelijk voor deel behaalden bij het gebruik van bloem voortkomende van vreemde tar we. De ondervinding bewijst dus dat wij ten volle gerechtigd zijn wettelijke waar borgen te eischen inzake den afzet der inlandsche tarwe binnen 's lands gren zen. De tarweteelt is een onmisbare fac tor voor onzen landbouw, de aanwen ding van normale hoeveelheden in landsche tarwe bij de broodbereiding is volstrekt niet nadeelig voor de verbrui kers, zoodus vereischt de algemeene welvaart dat men door het wettelijk waarborgen aan onze tarwecultuur van een flinken afzet in het binnenland deze teelt van den ondergang bevrijde Zooals hooger vermeld, is er voor 't oogenblik maar sprake van gebruik van inlandsche tarwe ten bedrage van 5 t.h. Op eerste zicht is dit maar weinig. Doch rekening houdende met het feit dat de tarweoogst ingevolge het ongunstig we der verleden jaar mislukt is, dat er veel tarwe gekiemd is en dus ongeschikt voor broodbakken en dat reeds vele goede tarwe verkocht en verbruikt is, heeft men geraamd dat deze hoeveelheid vol doende is om de nog beschikbare voor raden te verwerken. Zooals voor schier alle andere hulp maatregelen ten voordeele van den land bouw komt deze ten bate der tarweteelt dus ook te elfder ure. Doch beter laat dan nooit zou men kunnen zeggen. Wij vragen dus dat het verplichtend gebruik van inlandsche tarwe voor broodbereiding tijdig en bij officieelen maatregel worde toepasselijk gesteld voor den komenden oogst en dit voor aanzienlijker hoeveelheden in verhou ding tot de opbrengst van den oogst, welke tijdig op benaderende wijze kan worden geschat. Weinigen van onze leden zullen waarschijnlijk deze gemeente kennen. Welnu, lieve Lezeressen en Lezers van De Koornbloem Leefdael is eene landbouwgemeente aan de poorten van Leuven gelegen, met een grondgebied van circa 1800 hectaren. Tusschen twee heuvelrijen in, biedt het van deze ge zien, met zijn XVIIe eeuws kasteel, zijn eigenaardig kerkje, zijne oude St Viro- nicakapel (waaraan het gehucht St Viroin zijn naam ontleent), zijne roode daken, zijn bergen en dalen, waar tus schen het groen en lief beekje kronke lend heengaat, een mooi landschap. Men zou het wel LIEFDAL mogen noemen. Deze jong maar krachtig bloeiende afdeeling bracht dus Zondag laatst een bezoek aan onze inrichtingen te Aalst. Van in den vroegen morgen met auto-car vertrokken, kwamen ze met hun symphatieken voorzitter, heer De Keyzer, en hun ievervollen zaakvoer der heer Vrebos vooraan, rond 10 1/2 uur in Aalst aan. Onze bestuurder, heer Caudron, stel de er prijs op ze persoonlijk te ontvan gen. Hij liet hen achtereenvolgens de magazijnen, maalderij, drukkerij, meka- nieke werkplaats voor het herstellen van auto's, bureelen met afhankelijkhe den enz. bezichtigen en verschafte de noodige uitleg. Het trof deze goede menschen diep, hier alles in zulke goede orde aan te treffen, zoo modern. Meer nog als de heer Bestuurder hun het ne derig ontstaan van R. U. Z. uitlegde, de korte spanne tijd van zijn bestaan, de scherpe soms oneerlijke en ongelijke strijd die R. U. Z. had en heeft tegen sommige mededingende maatschappijen en private inrichtingen. De strijd tegen vervalschers van eetwaren en meststof fen werd onderling besproken. De heer Bestuurder toonde aan, hoe sommige stoffen, in den handel aan spotprijzen verkocht, toelaten waren te vervalschen i op zoo 'n wijze dat het voor gewone menschen moeilijk zooniet onmogelijk is dezelve te ontdekken. Het logisch be sluit van deze bespreking was voor allen dat R. II. Z. door zijne bestendige kon- trool, in staat is de beste waren te leve ren, die in alle vertrouwen mogen geno men worden. Onze geleverde plantaardappelen kwamen vervolgens aan de beurt. Met namen van landbouwers en stalen toon- Ide onze Bestuurder, dat deze door ons geleverde planters afkomstig zijn uit de beste streken, van gekende kweekers en uitgelezen velden, dat hier dus het ge- (Zie vervolg 2e bladz. le kolom). Dat Redt U Zeiven overal bijval geniet bij de landbouwers en bewondering bij buitenstaanders is een bekend feit. Hier geven we een artikel van iemand die 44 Redt U Zeiven de laatste tijden leerde kennen en voor diens werken in volle bewon dering staat vliegen en snorren, den voorraad voe rende uit en in de magazijnen der vereeniging. De Spaar- en Leenbank rust en steunt op onverwelkt boerenver- trouwen en is bereid, waar het pas geeft, dienst te verleenen. De verzekering steekt haar schoon fier hoofd omhoog. Kleinveebonden, kleinvee- en witloof- syndikaten bewijzen schatten van dien sten. Verbazend na amper tien jaar En... tot spijt van die 't benijdt! Bij dit alles heeft de boer minstens de zekerheid, de overtuiging eigen boeren werk te dienen en vooruit te helpende naakte zekerheid dat zijn zuurgewonnen centen nooit en nergens tegen boeren- belangen worden misbruikt. Niet van alle "boerenvereenigingen,, is Zulks te getuigen. Met zijn wetenschappelijken dienst, voordrachten, scholen, en bovenal zijn van leven-bruischende jeugdgroepeering kan Redt U Zeiven dood-gerust, en schitterend, de vergelijking ondergaan met andere organisaties welke ellen dig komediespel slechts bij naam met den landbouw uitstaans hebben. Gelukkig Voor goed zijn de dagen voorbij dat de boer zich met een schoon- kleurin foorkramers etiket bedodden liet. Uitgezogen, bedrogen, misleid, mis bruikt wil hij voortaan eigen wegen op, een eigen doel nastreven. En de staal- sterke hardnekkigheid en steenharde Vlaamsche koppigheid die tien jaar ge leden de arduinen fondamenten waren waarop Redt U Zeiven werd gesticht en opgetrokken, zijn de helderste waarbor gen eener edeler toekomst Laat ze dus fluiten en sakkeren, zij die er 'n sport van maken de standsfierheid van den boer te paaien metde land bouw is de bijzonderste aller nijverhe den Wat deden ze er voor? Knoeien opdat hun politiek-financieele winkel floreere Op dan Landbouwers van het land van Aalst! Neen, landbouwers van heel Vlaanderen en BrabantUw onverbid delijke leuze klinke Voor en door den Boer Voelt gij u niet man genoeg om uw eigen zaken te beridderen Uit te brei den? U zeiven redden? Wilt gij vrij en onafhankelijk staan tegenover iedereen Vrij en vrank kij ken in ieders oogen Onvervaard-fier U zeiven sterk en geducht maken Te dien einde werd ontzaglijk veel verwezenlijkt. Puursimpel in het leven geroepen in tijden herinnert gij u het nog toen niemand zich van boeren- belangen dierf noch wou bekommeren. Redt U Zeiven kan nog eindeloos meer en beter op uitdrukkelijke voorwaarde dat men het wille Willen Dat niet in holle woorden doch in klinkende daden het boerenbe drijf even billijk als nijverheid en handel worde vooruit gestooten Willen 1 Dat den boer 't plaatske worde beschoren 't welk hem onder Gods lieve zonne in rechte toekoipt Dat willen, is Redt U Zeiven steunen door dik en dun Willen En al het overige komt van zelf. Luppe. 't Riskeert straks op een treurig afge- zeeverd deuntje uit te draaien, de bewe ring dat de boer op dit oogenblik met I bei zijn voeten in een zorgwekkende pe riode van zeven graatmagere jaren staat te worstelendat hij er broek scheuren gaat bij oploopen. Doch, al hoewel afgezeeverd blijft het verre, zeer verre van verloren moeite, immer door 'en geweldig, op dat zelfde aanbeeld te bonzen al was het maar om den laatsten onvereenigden landbouwer rats wakker te daveren en hem te rukken uit de ver raderlijke droomwereld van gemakzucht en onverschilligheid. 't Is van zelf gekomen 't Zal van zelf wel keeren peinst men wel eens. Van zelf beteren? Geen schijn van ge dacht van. Bijzonder in de harde dagen dat de landbouwkrisis scherpe tanden zetdat de nood dreigend stijgt als wassend wa ter, voelen de menschen zich spontaan naar mekaar gedreven, slaan allerwegen geest en verstand breed open en wordt instinktmatig, als naar een van God ge zonden reddingsboei gegrepende vereeniging, het syndikaat, de beroeps organisatie. Voorzeker, wee, den werkman zoo deze in de huidige omstandigheden het nut eener eigene organisatie niet begrijpt en niet diensvolgens handelt. Maar vooral, wee, den boer zoo deze zich rampzalig op zijn eentje houdt en de organisatie, welke voor hem speciaal tot stand kwam, schokschouderend bekijkt en laat betijenWee, den boer vooral, omdat de piekfijne, netjes afgeborstelde heeren van Brussel, integenstelling met hun lieflijk geflikflooi met handel en nij verheid, den boer wel massale gouden bergen beloven, doch uiterst zelden waarlijk praktische daden van echte waardeering stellen. Uit de mode en toch immer versch- nieuw de boer zal het al betalen. Met zijn overheerlijken samenhang van werken, door en voor de boeren op gericht, dwingt Redt U Zeiven onbe twistbare bewondering af èn van vriend, én van benijder. Niet zonder reden! Im mers, is hare organisatie niet de rijp- sappige vrucht van grenzelooze durf- en werkkracht die onvermijdbaar gedijen en bloeien moest omdat ze steunde en onvoorwaardelijk stutte op bouwende liefde voor den boer en diens bedrijf? Laat ze meesmuilen zij de vreemd soortige boerenvrienden die van over jaren onze organisatie als een ijle zeepblaas bestempelden, die kapot ging kletsen bij 't eerste beste windeke om spoor- en roemloos te verdwijnen. Laat ze meesmuilen en... gras-groen lachen, want de boeren van het Aalstersche werkten door, bedaard-stil, onverpoosd en hielden bewonderenswaardig kop. Bij hen voelt de Vlaamsche boer zich gemoedelijk van den huizehij is hier bij eigen volk. Zelfvoldaan en genoeglijk herkent hij in eiken steen, in elk werktuig een stukske van het zijne, iets van eigen werk, eigen arbeid, trouw en verkleefd heid. Tientallen en tientallen gemeenten sloten aan om zich zeiven te redden en thans gaat deze beweging zich krachtda dig baan breken om heel de streek en verder op te overrompelen, Spijts ontrouw en spijts misverstand, Spijts vijand en spijts dwingeland! zooals Berten Rodenbach het ontstuimig zeggen kon. Gelukkig mogen de boeren heeten in de streek waar Redt U Zeiven werkt hier bij ons waar één enkel boerenbond het hooge woord voert, worden wel eens voor den aap gehouden en als ik de prij zen bezie in "De Koornbloem,, dan kan ik berekenen hoeveel we te veel betalen In uwe streek maken uwe vijanden spe ciale lage prijzen die hier soms tot 20 fr. hooger staan. Gelukkige Redtuzelvers De verkoop-aankoopafdeeling bloeit en wentelt van gezondrumoerig leven. Rust, roest Vrachtwagens en autos De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem. i mm n iiiih' i ii ar w&m |)BINBSIïl9|KMn£*m De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1