Landbouwweekblad De Paaschboodschap van onze Recjeering De Suikerbeetkwestie Verminderingen van Grondbelasting Belangrijk Bericht PEE KLAK!!! ZONDAG 12 APRIL i931 ^ffla 25 eeatlcn 13de JAARGANG Ni 641 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAÜDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Van oudsaf was het een gebruik, dat met Paschen, zekere gunsten door de machthebbers aan het volk gedaan wer den. Zoo zien wij bij de Joden, dat Pila- tus Jesus aan de volkswoede willende ontrukkenvoorstelde Jesus of Barabas vrij te laten, en de massa de laatste ver koos. In de middeleeuwen is dit gebruik bijgeblevenGezagvoerders gaven dan uitzonderlijke voordeelengewoonlijk werden terdoodveroordeelden vrijgela ten, deze verbeidden er dan ook angstig naar. Men wilde door eene groote daad aan het Paaschfeest eene bijzondere be- teekenis geven. Onze regeering ook heeft zich met dees Paaschfeest willen onderscheiden door eené groote daad, namelijk door een formeel verklaring van verhooging der belastingen. Gewoon, groote nabu rige mogendheden na te doen, wordt ze dikwijls beschuldigd van naaperij. Ons inziens is het ditmaal ongegrond, daar wij bij andere landen van geen de minste verhooging hoorden gewagen. Beter zouden wij gelooven dat het een nawee is van het wonderjaar '30 dat wij pas achter den rug hebben. Het jaar van bebloemd en verlicht België, van groote redevoeringen, toasten en feestmalen van paraden en grootsche optochten van kolosale geldverspilling, van gooche len met millioenen. Er moest gefeest worden Vreem delingen moesten zich overtuigen van den rijkdom, den welstand van België doch gelukkig voor hen dat zij het tijdig konden afstappen. Een oud spreekwoord zegt Zet uwe tering naar uwe ne ring Dit is over het hoofd gerien en het gevolg De nering heeft de tering,, door de geldverspilling, door de krisis, welke dan reeds als een Mane, Thekel, Phares, met vurige letters in de helver lichte feestzalen op de muren geschre ven stond, en zich nu duchtig laat ge- voelen. Er is geen zaad in 't bakje meer... en het natuurlijk gevolg Ver- hooging van belastingen Dit is de Paaschboodschap van onzen Minister van Geldwezen. Men zal kunnen opwerpen, het zijn enkel voorstellen, de Kamers moeten ze eerst stemmen en goedkeuren, en het is voorbarig het nu reeds uit te schreeu wen. Allemaal waarheid... Maar wij weten bij ondervinding dat onzen minister van Geldwezen een man van één woord is dat hij het de Volksvertegenwoordigers en Senators wel zal weten wijs te maken, en het doorkrijgen ook... hebben die goede heeren ook al niet een deeltje ge kregen, van de feestmalen, de eerbewij- zigingen, de dekoraties, enz...? Waarom zouden zij, als het van betalen is (door andere) zich laten prangen? Het gaat hier niet, om "gelijkheid in rechte en in feite,, of andere onbetwiste rechten der Vlamingen, nog min om beschermings- j maatregelen voor den landbouw. Zijn wij dus gerust. Het woord van minister Houtart zal niet ijdel zijn. Door een verslag van den ministeraad van 23 Maart vernemen wij het volgen de: De Staat heeft zijne uitgaven reeds tot het minimum ingekrompen, en spaarde 130 millioen op de wedden van zijn per soneel. De wedden (verschooning) de vergoeding der Volksvertegenwoordi gers zal met 10 t. h. verminderd worden. Daarentegen staan een heele reeks nieuwe uitgavensteun aan de werke- loozen. Meer openbare werken voor de wer- keloozen te kunnen gebruiken. Bouwen van nieuwe forten Alweters zeggen, dat deze fortenbouw twee milliard gaat verslindendat ze enkel gebouwd worden voor de beveili ging van Frankrijk. Wij willen hier en kel tegen inbrengen, dat wij wel beveili ging noodig hebben, niet tegen ingebeel de vijanden, maar wel tegen het water, zoo dikwijls reeds is onze Vlaamsche landbouwstreek geteisterd, dóór over strooming en omdat de dijken in slechten staat zijn, verwaarloosd. Hier dus is dringend nuttig werk noodig, wil men onze oeverbewoners niet zien ten onder gaan. Die meerdere uitgaven overtreffen merkelijk de besparingen. De belastin gen moeten dus meer opbrengen. Wie zal nu deze meerdere belastin gen betalen Dit kan onze landbou wers niet onverschillig laten. De nijverheid is er reeds bij, en maakt groot beklag, 22 t.h. der belastingen komt reeds van hun, zij kan onmogelijk »nog meer betalen: zal het dus van de boeren moeten komen Hier stelt zich de vraag. Mag men logisch gesproken den landbouw nog meer treffen. De landbouwer voelt den krisis aan de lijve, de landpachten zijn te hoog, de boeren zijn uitgezogen. En volgens het voorstel zullen ze nochtans een groot deel te dra gen hebben. Zoo zien wijHet oud kadastraal inkomen van onroerende goederen door de eigenaar zelf gebruikt, zal worden aangepast, voor het vast stellen der belastingen, enz. De overdrachttaks, die nu 1 t.h. is, zal verhoogd worden tot 1 1/2 t.h. Deze twee punten treffen bijzonder den landbouw. Bijzonder het laatste zal eene merkbare verhooging der prijzen van de grondstoffen voor den landbouw beteekeneq. Als wij om bescherming vragen, wor den wij^ eenvoudig afgescheept of ver geten. Nu nietMaar moeten wij ons dit alles laten welgevallen Het is aan ons een krachtig protest aan te teeke nen, nu dat het nog tijd is. Wij moeten onze wetgevers toonen, dat wij reeds overbelast zijn, dat de krisis ons doode- lijk treft, dat enkel beschermende maat regelen ons kunnen redden. Wij moeten dus handelen, maar eensgezind, alle per soonlijke geschillen van kant, schouder aan schouder, op voor ons bestaan, voor onze rechten, en onder de leuze Redt U Zeiven Om hulp te bieden aan onze suiker- beetplanters, die door een zware krisis getroffen zijn, heeft de regeering deze laatste jaren door 'de wetgevende macht verschillende maatregelen doen goed keuren, bestaande eenerzijds in het toe kennen aan de planters van een gedeelte of van het totaal bedrag der accijnsfech ten geheven op den inlandschen suiker en anderzijds in de vermeerdering van het invoerrecht op vreemden suiker. De opeenvolgende phasen dezer wet telijke bescherming kunnen wij samen vatten alsvolgt, daarbij uitgaande van het algemeen gekend feit dat de prijzen van den suiker in het binnenland gelijk zijn aan zijne kwotteering voor het bui tenland, vermeerderd met de bescher mende rechten. \/óór de suikerbeetkampagne 1929- 1930 bedroeg het Belgisch invoerrecht op vreemden suiker 80 fr., het accijns- recht op inlandschen suiker was 40 fr., zoodat het beschermend recht in ons land ten voordeele der inlandsche sui- kerproduktie 40 fr. per 100 kg. bereikte. De eerste maatregel welke overi gens gunstig inwerkte op de prijzen der suikerbeeten van den oogst 1929-30 en 1930-31 getroffen door de regeering ten voordeele onzer suikerbeetplanters, was de uitkeering aan hen van 20 fr. accijnsrechten. De overige 20 fr. accijns- rechten en de 80 fr. inkomrechten be houden blijvende, zoo bedroeg de be scherming alsdan 60 fr. per 100 kg. ten voordeele der inlandsche suikerproduk- tie. Zooals wij het toen voorzagen, was deze uitkeering van een gedeelte der accijnsrechten aan de planters niet bij machte om het evenwicht te herstellen tusschen de voortbrengstkosten der sui kerbeeten en hunne te verwezenlijken verkoopprijzen. In December 1.1. zette de regeering een nieuwen stap verder Vooreerst bekwamen de beetenplanters de uitbe taling der laatste overblijvende 20 fr. accijnsrechten, zoodat de bescherming steeg van 60 tot 80 fr. per 100 kg. in landsche suiker. Ten tweede werd het invoerrecht op vreemden suiker ver hoogd van 80 tot 100 fr. de 100 kg., zoodat de bescherming voor de inland sche suikerproduktie aldus gebracht werd op 100 fr. per 100 kg. Zooals in een vorig nummer werd medegedeeld, heeft de Ekonomische Raad in plaats van zich uit te spreken voor de verlenging van dit laatste hoo- ger aangeduid beschermingstelsel, een voorstel gestemd, waardoor de bescher ming ten voordeele van de inlandsche suikerproductie verminderd wordt van 100 tot 90 fr. Zal de Regeering nu den Ekonomi- schen Raad volgen, ofwel de Land- bouwkommissie die voorstelde de be scherming van 100 fr. per 100 kg. suiker te handhaven Tot heden weten wij het niet met zekerheid, alhoewel het dringend tijd is dat onze boeren ingelicht worden be treffende de prijzen der beeten tijdens het volgend seizoen om te kunnen be slissen welke oppervlakte zij aan de suikerbeetteelt verder kunnen besteden. Een ander punt van gewichtig belang voor het behoud der suikerbeetkultuur is het wegruimen der talrijke misbruiken welke door de" suikerfabrieken worden begaan ten nadeele der planters. Indien aan enkele vereenigingen van planters eenig toezicht door de fabrie ken wordt toegestaan op het suikerge halte der beeten, blijft het toch waar dat de suikerfabrieken schier opper machtig zijn bij de vaststelling der prij zen en de regeling der uitbetaling. Dit is begrijpelijk wanneer men weet, dat al de suikerfabrieken vereenigd zijn in een machtigen trust, waartegen geen mededinging bestaat of mogelijk is. De misbruiken die in dit opzicht tot uiting komen ten nadeele onzer suiker beetplanters, zijn zelfs aan de leden van den Ekonomischen Raad niet ontsnapt. Zoo stelde bedoelde Raad vast dat de bedragen welke de suikerfabrikanten zich voorbehouden tot dekking van fa- brikatiekosten en verwezenlijking van winsten sedert verschillende jaren on gewijzigd zijn gebleven en een hoog peil hebben behouden, dan wanneer de planters deze laatste jaren met steeds toenemend verlies hebben gewerkt.Zelfs hebben de suikerraffineerders hunne winsten dezen laatsten tijd merkelijk verhoogd. De Raad oordeelde terecht dat, vermits de suikerbeetplanters, fa brieken en raffinaderijen belangen heb ben die nauw met elkander verbonden zijn, het niet billijk is al de nadeelen der krisis uitsluitend te doen dragen door de planters. De winsten der nijveraars zou den dus kunnen verminderd worden ten bate van de landbouwers, te meer dat de prijzen der kolen en van den handen arbeid de opbrengstkosten der fabrieken merkelijk hebben verminderd. Wij vra gen ons echter af of de motie van den Ekonomischen Raad geèn vromen wensch zal blijven en of de regeering er zal toekomen van den trust der suiker- fabrikanten eenige toegeving af te dwin gen ten voordeele der beetenplanters. Een even gewichtig vraagstuk voor onze suikerbeetteelt, dat een dringende oplossing vergt, is de vrije invoer van vreemde en vooral Hollandsche suiker beeten. In 1930 voerden de Belgische suiker fabrieken 204.872 ton Hollandsche bee ten in, waaruit zij ongeveer 26,632 ton tolvrije suiker trokken. Daar onze eige ne inlandsche suikervoortbrengst het inlandsch verbruik overtreft, zijn de fa brieken verplicht een gedeelte hunner produktie uit te voeren tegen een prijs die circa 100 fr. per kwintaal lager is dan de prijs der inlandsche markt. Deze geringere prijs bij den uitvoer stemt, zooals hooger gezegd, overeen met de bescherming waarvan de inlandsche voortbrengst geniet. Uit voorgaande vloeit voort dat de suikerfabrieken welke de prijzen der inlandsche beeten vaststellen met macht neming van de algemeene verkoopprij zen van den suiker dus ook van deze bestemd voor den uitvoer de mindere geldelijke opbrengst welke de uitvoer hun oplevert, ook verdeelen op de hoe veelheden beeten geleverd door het bin nenland. Ten slotte zijn het dus de planters welke dezen schadepost dragen. Wij vragen dan ook dat aan den vrijen invoer van vreemde suikerbeeten ten spoedigste een einde worde gesteld. Onze lezers weten dat het plan Chad- bourne de maxime hoeveelheid suiker heeft vastgesteld welke ons land mag voortbrengen. Het gaat dus niet op onze inlandsche planters te verplichten hunne voortbrengst te beperken, dan wanneer het de Hollandsche suikerbeetverbou- wers vrij staat hun overschot van bee ten te leveren aan de Belgische fabrie ken Het algemeen belang der suikerbeet planters moet den voorrang hebben op dit van enkele suikerfabrikanten die reeds te lang hebben geprofiteerd van den ongeregelden invoer van Holland sche suikerbeeten. Deze laatste dagen hebben sommige bladen gemeld bericht dat echter van officieele zijde nog niet bevestigd werd dat het plan Chadbourne thans ook de maxima suikerproductie welke ons land mag geven, heeft verhoogd met de hoeveelheid suiker voortkomende van de ingevoerde Hollandsche beeten. In dien dit bericht gegrond is, is daarmede slechts een punt van het vraagstuk op gelost. De ongunstige invloed welke de toe voer van vreemde beeten uitoefent op den prijs der inlandsche beeten, doordat hij den voor den uitvoer beschikbare sui ker verhoogt wordt door bedoelde rege ling niet ongedaan gemaakt. In het belang van de suikerbeetcultuur een belangrijke bedrijfstak van onzen zwaar getroffen landbouw dringen wij met klem aan bij de Regeering opdat zij dadelijk maatregelen treffe 1) tot be houd der vorige bescherming van 100 fr. per 100 kgr. inlandsche suiker 2) tot toe kenning aan de beetenplanters van een billijk aandeel in de normale winsten welke fabrikanten en rafflneerders thans nog verwezenlijken, opdat de gansche last der crisis niet alleen door de planters worde gedragen 3) zonder verwijl een einde worde gesteld aan den door wets te rechtvaardigen invoer van uitheem- sche suikerbeeten Tot heden werd er in landbouwaan gelegenheden te veel tijd verbeuzeld aan beraadslagingen in raden en commissiën waardoor de hulpmaatregelen niet zel den een groot deel hunner uitwerksels verliezen De toestand van onzen landbouw is nochthans zoo dat daden vereischt zijn en geen woorden en dat iedere dag uit stel gelijk staat met een dag achterstel Huurders en Eigenaars. In vorige bijdragen is uiteengezet welke verminderingen van grondbelas ting konden verkregen worden wegens kinderlast en wegens oorlogsinvaliditeit en wie daartoe de aanvraag had in te dienen. Om deze kwestie opnieuw bondig sa men te vatten kan gezegd dat de aan vraag om vermindering is in te dienen door hem die de grondbelasting betaalt (eigenaar of soms hoofdhuurder) en die zelf of wiens huurders recht hebben op de belastingvermindering. De huurders dan, die recht hebben op het genot of voordeel der belastingsver mindering maar die geen aanvraag heb ben in te zenden (juist omdat ze zelf de belasting niet betalen), hebben het recht het bedrag der hun betreffende vermin dering af te houden van hunnen huur prijs. Dat deze wetsbepaling aanleiding kan geven tot moeilijkheden tusschen huur ders, hoofdhuurders en eigenaars kan niet betwist. Om die moeilijkheden en mogelijke geschillen bij te leggen, mag niet gerekend op het belastingbestuur want dit heeft uitdrukkelijk verklaard zich daarmede niet te bemoeienhet wil geenszins betrokken worden bij de be twistingen tusschen huurders en eige naars. Wat hebben dan de eigenaars en huurders «onderscheidenlijk te doen om last en onkosten en... misrekeningen te voorkomen Wij hebben getracht die vraag te be antwoorden ten gerieve van onze lezers. Onze raadgevingen steunen niet enkel op den inhoud der wetsbepalingen en der administratieve onderrichtingen, maar ook op het gezond verstand en vooral op de bezorgheid van elk mogelijk conflict tusschen huurder.en eigenaar te voorko men en tevens hun onderscheidenlijke belangen door wederzijdsche medewer king te vrijwaren. I. Eigenaar en Huurder die zelf de grondbelasting betaalt. A. Heeft hij zelf kinderen ten laste of een zware oorlogsinvaliditeit, dan heeft hij natuurlijk een aanvraagformulier (te verkrijgen bij den belastingontvanger) in te dienen om belastingvermindering te bekomen voor zichzelf. B. Heeft hij huurders, dan schikt hij zich naar volgende raadgevingen 1. Hij ondervraagt zijne huurders om te vernemen of deze recht hebben op het genot der belastingvermindering 2. Indien ja, dan dient hij daarvoor een aanvraagformulier in bij den belas tingontvanger de aanvraag mag trou wens op één en het zelfde formulier ko men en voor eigenaar of hoofdhuurder en voor huurder indien ze beiden hetzelf de gebouw bewonen 3. Hij spoort die huurders aan een briefje te schrijven naar den belasting ontvanger opdat ook zij verwittigd zou den worden van het verleenen der ver mindering waarop zij recht hebben; 4. Hij antwoordt binnen de dertig da gen op elke vraag om uitleg vanwege den belastingontvanger 5. Wanneer hij het bericht heeft ont vangen dat de belastingvermindering is verleend en dat hij ze gebeurlijk mag gaan ontvangen op het belastingkantoor, laat hij aan zijn huurders toe het bedrag der hun betreffende vermindering af te houden van hunne huishuur. II. Huurder die zelf de grondbe lasting niet betaalt. Heeft hij recht op het genot der belas tingvermindering dan kan hij handelen alsvolgt 1 Hij verwittigt zijn eigenaar of hoofdhuurder van zijne gezinslasten of van zijn zware oorlogsinvaliditeit 2. Hij verschaft hem desnoods alle noodige inlichtingen om het officieel aan vraagformulier in te dienen 3. Hij antwoordt binnen de dertig da gen op elke vraag om uitleg vanwege den belastingsontvanger 4. Hij stuurt naar den belastingsont vanger een briefje waarin hij vraagt la ter verwittigd te worden van de som welke hij van zijne huishuur zal mogen afhouden 5. Als hij dit bericht ontvangen heeft, neemt hij het zoo mogelijk bij de eerstvolgende belasting van huishuur mede naar den eigenaar (of hoofdhuur der), toont het aan deze laatste en betaalt als huishuur der maand slechts het ver schil tusschen de werkelijk verschuldigde pacht en het bedrag der belastingver mindering vermeld op het bericht van den belastingontvanger. III. En de Hoofdhuurder? A. Indien hij zelf de grondbelasting betaalt, dan valt hij onder de categorie No 1 hierboven. B. Betaalt hij de grondbelasting niet en heeft hij zelf recht op het genot der fiscale verminderingen dan valt hij onder de categorie No 2. C. Betaalt hij de grondbelasting niet en heeft hij zelf huurders die aanspraak mogen maken op die verminderingen, dan vormt hij om zoo te zeggen een schakel tusschen de eigenaar en de on derhuurders. Wil hij misrekeningen voorkomen dan lette hij speciaal op de onderstaande raadgevingen 1Hij ondervraagt zijne huurders om te vernemen of deze recht hebben op het genot der belastingvermindering en in bevestigend geval, geeft hij er kennis van aan den eigenaar opdat deze een officeel aanvraagformulier zou indienen bij den belastingontvanger 2. Hij stuurt naar den belastingont vanger een briefje waarin hij vraagt om later kennis te krijgen: a) van het bedrag der som welke hij voor zich zelf zal mo gen afhouden van zijne pacht te betalen aan zijn eigenaar en b) van het bedrag dat zijne eigen huurders zullen mogen af trekken van den huurprijs welken zij aan hem zelf verschuldigd zijn 3. Als hij dit bericht heeft ontvangen dan Iaat hij die afhoudingen op huishuur geschieden door zijne huurders en doet hij ze zelf eveneens op de pachtsom wel ke hij aan den eigenaar heeft te over handigen. «Mtaaa mbüsb it a nana hbbbbb hbbbbb De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1 /2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Qngeteekende stukken wordeu niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. »xMB8a«aai) sbstbhb «kbbbb d&BBBB »B(3HBBBflBBBB

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1