DE V£ GOUWDAG Landbouwweekblad Nog over dc Ouderdomspensioenen BEET- EN KLAVERZADEN Jeiagdvereeniging Onze Kunstenaars Belangrijk Bericht PEE KLAK!!! Geschied- en Oudheids- kundige Kring van West-Brabant Redt U Zeiven Joost Van de Vondel i3de JAARGANG Nr 642 ZONDAG 19 APRIL 1931 25 centiem Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers In onze bijdragen over de nieuwe ouderdomspensioenwet verschenen in De Koornbloem van 28 December 1930 en 4 Januari 1931 hebben wij de bijzonderste bepalingen toegelicht die van belang zijn voor de meest bejaarde personen n.l. deze geboren tusschen de jaren 1865 en 1882, daar deze geroepen zijn om eerst de voordeelen der nieuwe wet te genieten. Daar de stortingen bepaald door de nieuwe wet op 1 Juli a.s. van toepassing worden, zullen wij eerstdaags in ons blad den toestand onderzoeken van de per sonen geboren sedert 1882. Intusschen scheen het ons nuttig hier nogmaals de aandacht te vestigen op het bedrag der stortingen voorgeschreven door de nieuwe wet omdat desaangaande den laatsten tijd de meest verschillende meeningen werden geopperd. Wij steunen onze uiteenzetting op de verklaringen afgelegd door den heer mi nister van Nijverheid Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg naar aanleiding van vragen hem gesteld door de parle mentsleden. Zeggen wij dadelijk, dat de personen die onze onderrichtingen ver schenen in voormelde nummers van ons blad hebben gevolgd in regel zijn met de voorschriften der nieuwe pensioenwet. Hoeveel moet er gestort worden Het bedrag der stortingen verschilt volgens de geboortejaren waartoe de belangheb benden behooren, en volgens zij be schouwd worden door de wet als vrij verzekerden of als verplicht verzekerden. I. Vrij verzekerden geboren in 1866. Zooals meegedeeld in ons blad van 4 Januari 1.1. moeten deze verzekerden op hunne rekening bij de Spaar en Lijfrent- kas volgende minimasom hebben ge stort, wanneer zij den ouderdom hebben bereikt van 65 jaar 108 fr. voor de mannen en 36 fr. voor de vrouwen. Zij die dus nog niets hebben gestort moeten voormeld bedrag storten ten laatste tij dens hunne verjaringsmaand van 1931. Zij die vroeger reeds hebben gestort moeten bijstorten wat ontbreekt om hoogerstaande sommen te bereiken. De verzekerden die vroeger reeds het vastgesteld minimumbedrag hebben ge stort, moeten niet meer bijstorten. Voor deze categorie verzekerden heeft de nieuwe pensioenwet dus geen invloed wat aangaat de stortingen. II. Vrij verzekerden geboren in 1867 en later. Hier bedragen de vereischte minima stortingen a) in 1931 de mannen min stens 72 fr., de vrouwen minstens 24 fr. welke ook het bedrag weze der vroegere stortingen. b) In 1932 en later 1de verzekerden van minder dan 18 jaar 24 fr.2) de man nelijke verzekerden van 18 tot 21 jaar en de vrouwelijke verzekerden vanaf 18 jaar 60 fr.3)' mannelijke verzekerden van meer dan 21 jaar 120 fr. Het geldt hier de minima-stortingen opgelegd aan de personen die vrij ver zekerden waren ingevolge de vorige pensioenwet en het blijven onder de nieuwe wet. Het staat de belanghebben den natuurlijk vrij hoogere stortingen te doen waarvoor zij binnen zekere perken ook de voordeelen der wet bekomen. III. Verplicht verzekerden. A) Loontrekkenden. Tot 1 Juli a. st. blijven de stortingen verplichtend voorzien door de vorige pensioenwet, vanaf dezen datum treden de nieuwe stortingen in toepassing waarover wij eerstdaags uitleg zullen verstrekken. B) Onhafhankelijke arbeiders. Zooals gemeld in onze bijdrage van 4 Januari 1.1. beschouwt de nieuwe pen sioenwet als verplicht verzekerden niet alleen de loontrekkenden doch ook de zelfstaande of onafhankelijke arbeiders zooals de landbouwers, de ambachtslie den wanneer zij geen jaarlij ksch be- drijfsinkomen hebben dat hooger loopt dan 18.000 fr. In algemeenen regel mag men zeggen dat ingevolge deze herhaling 90 op 100 onzer be ;ren in dit geval ver- keeren. Hunne vr uw blijft echter be schouwd als vrij v rzekerde behoudens wanneer zij een be irijf uitoefent dat on afhankelijk is van dit van haar man. Ziehier voor deze categorie de Vereischte stortingen 1) Geboren in 1866de mannen 108 fr., de vrouwen 36 fr., dus dezelfde stor tingen als voor de vrij verzekerden zoo als hooger gezegd, geen onderscheid dient gemaakt of zij al dan niet vóór 1 Juli verjaren. 2) Geboren in 1867 en latera) In 1931 de mannen 72 fr. en de vrouwen 24 fr., dus opnieuw zooals voor de vrij verzekerden en nogmaals zonder onder scheid of zij vóór of na 1 Juli verjaren. b) In 1932 en later bedragen de stor tingen 1,5 t. h. van het bedrijfsinkomen, doch met minimnm van 120 fr. voor de mannen en 60 fr. voor de vrouwen. An derzijds is de verzekerde nooit verplicht meer te storten dan 180 fr. Om te eindigen wenschen wij nog vol gende gewichtige opmerkingen te ma ken De veranderingen gebracht door de jongste wet aan het stelsel der ouder domspensioenen, de talrijke en opeen volgende koninklijke besluiten elkander onderling wijzigende inzake de uitvoe ring der vorige pensioenwet hebben ons wetfelijk regiem der verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en vroegtij- digen dood derwijze ingewikkeld, dat een juist begrip over de draagwijdte en de beteekenis van talrijke bepalingen uiterst moeilijk is. Een wet van maatschappelijk dienst- betoon, hoe prachtig en degelijk ook opgevat, kan enkel haar volle uitwerksel hebben indien zij op ruime schaal wordt gevulgariseerd bij de massa. Dit kan enkel wanneer haar draagwijdte en be teekenis duidelijk genoeg zijn om tot geen verkeerden uitleg te leiden. Het is dan ook dringend tijd dat het ministerie van Nijverheid en Arbeid overgaat tot de samenordening van wetten en ko ninklijke besluiten die nog van kracht blijven en dat het een eenvoudige en duidelijke samenvatting uitgeve van de verplichtingen en voordeelen der huidi ge pensioenwet ten gerieve der massa. van het TE AFFLIGEM. Men koos dees jaar Affligem voor het houden van den jaarlijkschen gouwdag. Het is algemeen gekend welke belang rijke rol deze Abdij in de geschiedenis van onze streek gespeeld heeft. Het paste dus gezamenlijk deze historische plaats te bezoeken. De datum was zoo verkozen, dat hij samenviel met eene folklorische gebeur tenis, die niet onopgemerkt mocht voor bijgaan, namelijk het herstellen van de aloude begankenis naar de KLUIS- KAPEL, waar de eerste maal sedert den oorlog en na gansche herstelling Kluiskermis gevierd werd. De bijval van deze gouwdagen gaat gedurig in stijgende lijn, doch ditmaal was het een groote toeloop van belang hebbenden. De meeste Vlaamsche intel- lectueelen van West-Brabant waren aanwezig, verders tal van beoefenaars aan folklore en plaatselijke geschiedenis uit andere gewesten van het Vlaamsche land. Eene weldoende lentezon, de stilaan herlevende natuur, die men daar naar hartelust genieten kon, bracht goede stemming bij de overtalrijke menigte, die bij de geestelijke plechtigheid in de Kiuiskapel wilde tegenwoordig zijn. Het was waarlijk prachtig deze menschen- massa zoo ingetogen te zien.Men vraagt zich af, hoe op deze vroeger zeker woeste plaats, die nu nog door zijn een zaamheid stemt, zoo iets kan ontstaan, en onwillekeurig komt de oorzaak van deze devotie voor den geestde legen de van den monnik en het vogelken. (Op de 6de bladzijde van dit blad ge ven wij deze legende getrouw weer). De Hoogmis werd gezonden door den Z. E. H. Pastoor van Hekelgem, bijge staan door Eerw. Heeren van de Abdij. Na de plechtige wijding van de klok droeg de heer Brems, student te Op- wijck, het gedicht "Eeuwigheid,, van ten Kate voor. Het verhaal van dit ge dicht speelt te Affligem. De heer Brems wist het waarlijk pakkend voor te dra gen in deze historische omgeving. De kluizeput trok ook heel wat be langstelling, volgens den volksmond ko men de kleintjes vandaar als een familie vergroot. Dan door een prachtig landschap naar de Abdij, waar eene historische tentoonstelling geopend werd door den voorzitter Dr Jan Lindemans. Onder diens leiding werden de verschillende zalen bezocht. Die tentoonstelling is be langwekkend voor de geschiedenis der Abdij en voor ie naburige gemeenten, die er al een of ander voorwerp vinden, dat betrek heeft op hun dorp, of be waard gebleven persoonlijkheden. Por tretten van beroemde abten of proosten en blazoenen ervan. Zoo zagen wij het wapenstild van een niet minst beroemde abt Joannes van Alfene. Dit is aange geven onder den naam t'Serjacobs, het was slechts een tak van deze familie. Wat ons ook bijzonder trof, was een zicht op het kasteel van Moorsel, ge bouwd door een abt van Affligem, prins de Croy, in de XIVe eeuw. Met zijn heerlijken bouwtrant, zijnbreede wallen, zijne ianen, bosschen en hovingen moet het in dien tijd een echt prinselijk ver blijf geweest zijn. Verder vinden wij er veel wetenschappelijke werken van monniken uit de middeleeuwen, plannen en beschrijvingen van de Affligemsche steengroeven, wat veel bedrijvigheid in de streek moet gebracht hebben. Het was een heel leerrijk geheel, waarlijk een bezoek overwaard. De vorige gouwdagen onderscheid den zich steeds door hunne Breugelsche feestmalen. Ditmaal was het niet zoo. Om half één werd een eetmaal opge diend in het Refectorium der Abdij, waar bij de honderd congressisten aan zaten, uitsluitend mannen. Het schoone geslacht mocht niet mede, daar het refectorium gelegen is in de clousura, waar geen vrouwen worden toegelaten. Zij moesten zich dan met eene andere zaal tevreden stellen. Vriendelijke paters onder de leiding van Dom Franco be dienden de talrijke gasten. Soep zonder ballekes, haring met boonen, paling met pataten en rijst, pap met bruine suiker, overgoten met bier en bekroond met witten en roodèn cider, alles van eigen maaksel. De puinen der abdij kwamen vervol gens aan de beurt. Indrukwekkend staan nog daar de overblijfselen van die reu- zengewrochten, getuigen van vroegere grootheid. Daarna had een liturgische plechtig heid plaats in de abdijkerk. Heerlijk was de zoo schoone volmaakte Gregoriaan- sche zang der paters. Allen nu naar de hoeve. De abdijzaal was te klein, er bleek geen andere uit weg. Het was ten andere eene eenige omgeving, die ruime binnenplaats van die eeuwenoude hoeve. De spreekplaats vlak neven den beirput, banken en stoe len de geheele ruimte door. De Abt der abdij stuurde de deelne mers een geestdriftig en hartelijk wel kom toe. De voorzitter Dr Jan Linde mans verleende vervolgens het woord aan Dom Vincentius Coosemans, prior der abdij. Deze besprak nauwgezet de plaats welke Affligem inneemt in de historiographie. Beginnend met de mid deleeuwen gaf hij een trouw beeld van wat door Affligemsche monniken voort gebracht werd. Hij deed duidelijk uit schijnen dat Affligem door de eeuwen heen een centrum van vroomheid en studie was. Een schoone beschouwing over eeu wigheidsmotief in verband met Affligem gaf ons de heer Maurits De Meyer. Spreker onderzocht de verschillende le genden en wees zijne toehoorders op de variëteiten van dit motief in de verschil lende landen. De heer Dr Frans Olbrechts bracht de speciale aantrekkelijkheid van He kelgem Het Zandtapijt in verband met de zandteekenir gen bij de Indianen, de overeenstemming die er bestaat tus schen onze en hunne zandteekeningen. Hij sprak vervolgens over de volksge bruiken die zich van het eene werelddeel in het andere verspreiden. De taalkundige Dr Jan Grauls gaf enkele taalkundige opheldering over de woorden kermis, kluis, kapel, clousura. clos, closet enz. en kon aantoonen hoe de latijnsche vorm van het woord clau- sum in verband moet gebracht worden met het moderne water-closet of W. C. Daar we dees jaar ingevolge onze proeven van verleden jaar over het beste BEETZAAD beschikken, kunnen we onze leden dringend verzoeken in VOLLE VERTROUWEN bij ons te koopen. We bieden aan in prima zuivere soorten ,van uitheemsche keurvelden Kloosterbeet, Ideaal, Roode en Gele Eckendotf, Groenkraag, Reuzenbeet, Vauriac, Lange gele. Deze die verleden jaar onze beetzaden beproefden zullen getuigen. Beproef onze soorten We kunnen eveneens ons van ouds gekend LOKERSCH KLAVERZAAD breedblad ten zeerste aanbevelen. Jarenlange ondervinding en volkomene vertrouwbaarheid. Om zijne pittige soms rake gezegden werd hij warm toegejuicht. Iedereen verliet als met tegenzin deze zoo eenzame en tevens gezellige hoeve, waar men tusschen vogels als met den natuur samen leeft, om den heerlijken Bouchoutberg met zijne witte molens en prachtige vergezichten te gaan bezoe ken en dan als laatste punt van het dag orde de Hekelgemsche eigenaardigheid het zandtapijt te bewonderen. Te vroeg was deze prachtige dag ten einde, welke voor de inrichters als voor de deelnemers uiterste voldoening gaf. Zooals wij vroeger in "De Koorn bloem,, gemeld hebben, moest onze eer ste uitstap dit jaar plaats hebben op 2de PAASCHDAG en naar het GEER- AARDSBERGSCHE. Wij rekenden er op in die heuvelenstreek onze spieren eens te spannen na dien langen winter slaap, te genieten van de prachtige land schappen en vergezichten, van de pas ontluikende natuur die zich daar in volle pracht toont, ons te koesteren in eerste Lentezon die ons op voorhand reeds uit lokte. doch een oud Vlaamsch spreek woord zegt "Als men te goed op iets re kent misvalt het,, het regende... alleen dien dag, en al onze verwachtingen naar de maan Doch uitgesteld is niet verloren, op Zondag 26 April, gaan wij naar Geer- aardsbergen, wij vertrekken om 10 uur stipt aan ons lokaal te Aalst. "Men is maar geleerd als men van de markt terug is„. Hewel ditmaal gingen wij te rade, bij den ouden majoor, bij Snoeck, bij den weermaker zelf. Bij allen hetzelfde. Voor dien dag is er een prachtig weder weggelegd, zorg verder zelf dat gij er met een prachtige groep kunt van genieten. SHHBMMMH «HHH Een volk dat zijn verleden niet kent wordt een bewusteloos en loksch volk. Vlaanderen en Nederland waren in het verleden lichtbaken der Europeesche be schaving Onder deze rubriek wenschen wij onze lezers in kennis te stellen met zijne groote kunstenaars van het woord, de muziek en het penseel Beginnen wij met den prins der Ne- derlandsche dichters Vondels ouders, waren Antwerpe naars die in 1585 de wijk naar Keulen hadden genomente dien stede werd op 17 November 1587, Joost Van de Von del geboren. Lang echter, konden zij in de Duitsche stad niet vertoeven, en zij vestigden zich te Amsterdam, om er han del in kousen te drijven. De jonge Joost kreeg de opvoeding van een gewoon burgerskind, en in 1605, verschenen zijne eerste werken zooals: gelegenheids dichten, bruiloftsliederen en andere. Twee jaar na 's vaders overlijden, 't is te zeggen rond 1610 trad hij in het hu welijk, en zette den kousenhandel voort. De grootste trek uit Vondels leven is zijn iever tot de studie, en tot zijnen hoogsten ouderdom legde hij zich daar vooral op toe, doch de dichter bezat weinig aanleg tot het koopmansvak. Van de jaren 1612 tot 1621, vertaalde hij verschillende gedichten uit de Fran. op sche taal, en korts nadien leerde hij eigen hand Italiaansch en Latijn. Het treurspel, "Jerusalem Verwoest,,, werd doorhem voltooid in 1620, in dit stuk bemerkt men een merkelijken voor uitgang op gebied van stijl en bewer king. Godsdienstige en politieke geschillen, lieten hem niet onverschillig en hij maak te van zijne dichtkunst gebruik, om zijn tegenstrevers te bestrijden door hekel dichten, waarvan "De Roskam,, het meest gekende is. Verschillende andere werken zooals "Palamedes,, "De ge boorteklok van Willem van Nassau,, "De verovering van Grol,, enz.... ver schenen nog vooraleer het keerpunt zijns levens aanbrak. In 1641, bekeerde hij zich met zijne dochter Anna, tot den Katholieken Got Isdienst. Met eene nieuwe bezielingskracht, toog hij terug aan 't werk, en de eerste vrucht van dezen arbeid, was het treur spel "Peter en Pauwels,, die den strijd beschrijft van het eerste Kristendom tegen Nero, Simon en de duivelen. Geen enkel uitgebreid werk verscheen tot wanneer "Lucifer,,, dat mag aan schouwt worden als zijn meesterstuk, het licht zag. - Men beschouwt Vondel terecht als Prins der Nederlandsche Dichters Het treurspel Lucifer bestaat uit vijf bedrijven. Het doel van den dichter was, eene afschrikwekkende les te geven over de gevolgen van den hoogmoed. De taal en stijl zijn prachtig, en begeesterend. - Het werk werd onlangs op het tooneel gebracht,door het Vlaamsche Volks- tooneel en oogstte uitbundig succes. Ziehier een klein uittreksel uit Lucifer: Wie is het die zoo hoog gezeten Zoo diep in 't grondelooze licht Van tijd noch eeuwigheid gemeten Noch ronden, zonder tegenwicht Men bemerkt dadelijk den letterkun digen zwier en de zuiverste lyriek in deze zangen. In 1658, werd Vondel door verschil lende huiselijke rampen getroffen; zijn zoon werd insolvent verklaard, en Joost moest om zijn naam te redden een groot gedeelte van zijn eigen vermogen af staan ten einde de schulden van zijn zoon te dekken. Van dit tijdperk af, tot in 1668, ver schenen nog verschillende andere be roemde werken waarvan "Adam in Ballingschap,, het belangrijkste is. In 1677, zag men zijne levenskracht afne men, en op 5 Februari 1679, overleed hij op een en negentig jarigen ouderdom. Vondel was niet alleen de prins der Nederlandsche Dichters, doch tevens een genie uit de wereldlitteratuur. «iHWHlBB De belanghebbenden welke wenschen Mr. Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en den derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. Het boek van den plezanten Moorse- laar is eindelijk verschenen. Vraagt het persoonlijk, of schriftelijk bij B. Putteman, Baardegem of bij A. Van den Broeck, Herdersem. Dc medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. I ÜSUiKfcüiS 3BUMKR9 «KniMIBSvkSSKWRX

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1