Teelt der Aspergie. j Heel de Wereld rond mz. imm I BANQUE CENTRALE DE LI OENORE HEB DANK... Onze Kunstenaars flSpS*. SïïflfóSïïlHHF m ïoor al uwe bankbewerkingen en geldplaatsingen Petrus Paulus Rubens is eene goede Dekmeststof* Zondag 10 Mei 1931 Voor den heer Dr Schelfhout. O. gij, Die wit en rond Daar boven volgt uw wegen Door stille nacht Er. lonkt naar mij Voor 't raamken hier gelegen. O, maan, Lief vriendjen, och, Ik heb zooveel geleden Het scherpe staal Heeft door mijn vleesch Gekorven en gesneden Thans 'k lig Hier neer, de slaap hn wil mijn oog niet sluiten Maar 'k blijf getroost De nacht is toch Zóó wonderschoon daar buiten. O, neen, Een dichter kan Zoo heerlijk hem niet droomen Bezilvert staan En huis en boom... Neen, slaap, gij moet niet komen 'k Vergeet Er bij mijn pijn, Mijn slapeloos verdrieten... Een stil gebed Gaat tot mijn God Om 't geen ik mag genieten. teekent ook de heropbloei van zijn kunst; hij voerde ontzaglijke schilderwerken uit voor koning Philips IV van Spanje. Rubens stierf in zijne woning te Ant werpen op 30 Mei 1640, bijna 63 jaar oud. Zijn gebeente rust in den grafkel der der kapel, achter het hooge koor der St Jacobskerk te Antwerpenop het altaar der kapel prijkt een zijner meester stukken. Wij begroeten ootmoedig in hem den meest universeelen kunstenaar die mis schien ooit geleefd heeft, door de over stelpende vruchtbaarheid, en den over weldigenden invloed dien hij op het na komelingschap uitoefende. Na drie eeu wen blijft de Vlaamsche kunstenaar de prins der schilderkunst. In de grootste Museums van Europa triomfeert de Vlaamsche School door hem met einde- looze reeksen meesterwerken. Hij liet de heerlijkheid der kunst aan de vier uit hoeken der wereld schitteren. I en onzent is hij de schilder gebleven, wiens naam het luidst spreekt tot het hart van het volk, en wij vereeren hem dankbaar als een Vlaming, die bijgedra gen heeft tot de grootheid en de roem van ons Vaderland en als een kun stenaar die onze wereld schooner heeft gemaakt. 5 Heb dank Heer dokter, gij Al deed uw mes mij vreezen Die door uw kunst Mij van mijn kwaal Zóó heerlijk hebt genezen Fons Van de Maele. iia,3Bi*H8sas!K:« De meest beroemde en grootste der Vlaamsche schilders, was Petrus Paulus Rubens die geboren werd op 28 Juni 1577 te Siegen in het graafschap Nassau; zijne ouders waren Antwerpenaren, die onder het Spaansche schrikbewind uit weken. Na den dood van haar echtgenoot keerde Rubens'moeder naar Antwerpen terug, en zorgde voor een flinke opvoe ding van haar tienjarigen zoon. Deze leerde schilderen bij verschillende mees ters, waaronder Otto Venius de laatste en meest bekende was, en in denwelken jonge Rubens een kunstenaar vond die over uitgebreide kennissen beschikte, tndie hem het wetenschappelijk gedeelte der schilderkunst aanleerde. Venetië was sinds lang de moederstad der kunst, en van de XVI eeuw af, gin gen verschillende Vlaamsche schilders zich laven aan deze vruchtbare en leven wekkende bron. Vooraleer zijn Vader land te verlaten eindigde Rubens De aanbidding der Koningen,,, werk dat reeds een groot talent verried, en op 5 Mei 1600, trok hij naar Venetië voor zien van talrijke aanbevelingen hem ter hand gesteld door de aartshertogen Albert en Isabelle, en tot de vreemde vorsten bestemd, wier Staten en Hoven hij ging bezoeken. In Italië het beloofde had aller kunstenaars, bracht hij acht jaar door met reizen, studeeren en wer ken, en bezocht midderwijl ook Spanje. In iedere vreemde stad, waar zijn ver maardheid hem reeds voorafging, werd hij ontvangen met al de eer die aan zijne beroemdheid toekwam. Hij ijlde naar Antwerpen, in de hoop zijne stervende moeder nog weer te zien, doch onder- techen was deze reeds overleden. In 1609 trad hij in huwelijk met Isa bella Brant, van dien tijd af, was zijn aam stevig gevestigd, en werd hij met bestellingen overstelptde Vlaamsche lunst der XVII eeuw had door hem het daglicht gezien. De kruisoprichting en eekruisafdoening, zijn de meest beroem de werken uit dien tijd, en bevinden zich lde O.L.Vrouwenkerk te Antwerpen. Wie eenig gevoel heeft voor kunst zal ben instinctmatig aangetrokken voelen tot die twee buitengewone triptieken nooit te evenaren door de verhevene samenstelling, de kracht der karakters, bi de pracht der kleuren. Verschenen op korten tijd De vruchtenkrans De Kruisiging De aatste communie van St Franciscus De opvoeding der H. Maagd De ledige Familie en talrijke andere ™lderijen waarmede hij zijn meester- cnap heeft bevestigd. Voornoemde unstwerken verbazen ons telkens en kens weer door hunne frischheid, hun- le dramatische kracht, en hunne einde loze verscheidenheid. Rubens lyrisme sleept ons mee als een ttoohalm in een bergstroom, zijn ver gelding gebiedt over den hemel en de arde, zonder moeite stort hij zijn visioe- 'en v°or ons uit, met een vastheid van land, een weelde van vormen, een tering van licht en kleur, die na drie Eeuwen, nog steeds nieuwe geestdrift bekken. lm 1626, diep getroffen door het ver- s zijner vrouw, zocht Rubens ver- frooiing in reizen, en wijdde hij zich "e,er en meer aan hooge staatkunde. In 1630, hertrouwde hij met Helene ourmont, en van dat oogenblik dag- Iedereen eet graag asperges en met reden, fijner, smakelijker groente is niet te vinden en toch die teelt schrikt er velen af, daar ze denken dat die te moei lijk is, maar in gronden die zich tot dien kweek leenen en die zijn dan ook niet zelden in de streek van Aalstis die teelt gemakkelijk en ook wel in som mige streken zeer winstgevend. Denk maar eens aan den Mechelschen om trek en andere streken, waar die teelt welstand en zelfs rijkdom heeft ge bracht. De meeste onzer lezers zullen wel graag wat meer hooren over de kweek- wijze dier kostbare groente en we den ken hun genoegen te doen met hieron der kortbondig en zoo klaar als het ons mogelijk is, de kweekwijze uiteen te zet ten, zooals wij ze sinds jaren in onzen tuin met succes toepassen. Vooreerst komt de grond in aanmer king. De asperge verkiest een zand grond, daar ze immers in het wild in de zandige duinen langs de kusten der zee groeit, hetgeen volstrekt niet wil zeggen dat de kuituur onmogelijk ijs in andere gronden, op voorwaarde dat ze niet te zwaar of het waterpeil niet te hoog zij. Alhoewel ook zware gronden zoodanig kunnen verbeterd worden door het men gen met zandasch enz., dat ze ook wel aan den liefhebber een voldoende op brengst kunnen geven doch zulks kan slechts toegepast worden voor een ge ringe oppervlakteen nooit voor handels kuituur, daar de onkosten voor grond verbetering meer zouden beloopen dan de geldelijke opbrengst zou kunnen be dragen. Men kweekt deze groente voort door zaden, die men rechtstreeks ter plaatse kan zaaien, hetgeen niet aan te raden is. Bij voorkeur worden ze gedurende de maanden Maart begin April, wanneer het weder het toelaat en den grond ge noegzaam verwarmd is, gezaaid in een lichten en humusrijken grond, op rijen van 25 tot 30 cm. afstand en 2 tot 3cm. afstand tusschen de zaden op de rijen. Beter ware het de zaden eenige weken voor het zaaien met zand te vermengen en op eene niet te warme plaats te be waren en er eene zekere vochtigheid te behouden zoodoende zullen aan den zaaitijd gekomen zijnde, de zaden reeds gekiemd zijn, zoodat ze zoolang in den grond niet zullen hoeven te verblijven, vooraleer boven te komen met hun jon ge kiem. Na het opkomen der jonge plantjes, hebben we als eerste zorgen, het uitdunnen, waardoor we de zwakste planter^ verwijderen om meer ruimte ter beschikking te stellen der kloeke, zoo danig dat al de overblijvende planten op een afstand van omtrent 10 cm. ko men te staan. Gedurende de rest der groeiperiode zullen we wieden en hak ken alsook somtijds vloeimesten toedie nen, want het komt er op aan planten te bekomen voorzien van een flink wor telgestel en daartoe is een weelderige bladontwikkeling volstrekt noodig, die men slechts bekomt door goede bemes ting, onderhoud van hakken en wieden en verders het bestrijden van ziekten en insekten, waar we in 't bijzonder zullen over handelen. Men wachte zich wel gedurende den Zomer het weelderig groen der jonge planten af te snijden daar niets schade lijker is voor het vormen van een goed wortelgestel. Eens het groen verdord, snijden we de jonge stengels af op enke le cm. boven den grond, en men werpt ze op den brandstapel. Zoo de kweek is uitgevoerd zooals we voorschreven zul len die planten genoegzaam ontwikkeld zijn om in het volgende voorjaar op de voor hun bestemde plaats geplant te worden. Wanneer we nu het aspergie- bed gaan aanleggen mag men niet uit het oog verliezen dat zulks ter plaats zal blijven gedurende een vijftiental jaren dit dient men altijd in acht te nemen bij de bewerking en bijzonderlijk bij de be mesting van den gronddit overwegen de zult u niet verbluft staan over de ko- lossale hoeveelheid stalmest, toegediend in de aspergiestreken waar men er niet van afschrikt tot 100.000 kgr. stalmest per Ha. aan te wenden, men neme ook in aanmerking dat de grond geschikt voor die teelt van zijn natuur zeer arm is aan voedstoffen. De keus van het as- pergieveld gedaan zijnde, zal men den grond tijdens den Herfst twee spaden diep spitten en terzelfdertijd het noodige stalmest inwerken alsook scheikundige vetten als metaalslakken aan 10 kgr. per are, kaïniet aan 10 kgr. per are, ook na gaan of de grond genoeg kalk bevat, zooniet er aan toevoegen. Indien men wat zware grond heeft, is het ook nu het tijdstip om deze wat lich ter te maken door het mengen met asch, zand enz. In het voorjaar zal men den grond eens licht bewerken, om zoodoende de groote aardkluiten te verbrijzelen en ter- zelvertijd verwijderen we de steenen die zich ter plaats zouden bevinden. Zoo naderen we het tijdstip der planting die best geschiedt einde der maand Maart begin April. Vooreerst moeten we ons de noodige planten aanschaffen voor- deeligst is het wanneer we deze zelf zul len aangekweekt hebben daar men op die manier de kloekste planten van het kweekbed kan nemen en de min ontwik kelde verwijderen, ten einde uitsluitelijk flink ontwikkelde planten te gebruiken bij den aanleg van het aspergiebed. Maar indien we ons door een of andere oorzaak genoodzaakt zien. de noodige planten in den handel te koopen, zullen we niet dralen, zoo noodig wat duurder te betalen dan de gewone prijs om zoo niets dan goed ontwikkelde planten te bekomenliefst gebruiken we eenjarige planten soms wel eens tweejarige, maar nooit oudere daar deze te veel zouden lijden bij de verplanting. Nu komen we aan de eigenlijke plan- tingde aspergie wordt geplant op lijnen van 1,20 m. tot 1,40 m. van elkander en i op een afstand van 0,50 tot 0,60 m. op de rijen soms ook wel tot 1 m., wanneer we dikke stengels willen bekomen. Voor eerst graven we greppels met wederzijd- schen afstand van 1,20 tot l,40m., heb bende een breedte van 0,40 tot 0,50 m. en een diepte van 0.15 tot 0,20 m. De grond voortkomende uit voorgenoemde greppels wordt voorloopig op de paden geplaatst, vervolgens worden deze ge deeltelijk gevuld met goed geteerden stal mest, compostaarde of dergelijke en op een afstand van 0,50 tot 0.60 m. van elkander, maakt men met de aangebrach te aarde, kleine verhevenheden, waarop we dan de plant plaatsen, de wortels goed langs alle zijden verspreidende. Deze laatste worden bedekt met een laag goede tuinaarde van omtrent 5 cm. dikte, dewelke we goed tusschen de wortels zullen aantassen met de vingers; men moet de planting zoodanig uitvoe ren dat de wortelkraag der jonge planten zich omtrent 10 cm. onder het grond vlak bevindt; daarna vullen we de grep pels aan met den grond, die we op de paden geplaatst hadden. De planting voltrokken zijnde, hebben we de teelt- zorgen gedurende het eerste jaar. Gedu rende dit jaar doen we een tusschencul- tuur op de zoogenoemde paden, te dien einde verkiest men planten die weinig den grond uitputten, zooals lage struik- boonen, salade enz. maar nooit zal de bijcultuur de hoofdcultuur mogen schade aanbrengen. Als onderhoudszorgen heb ben we het kalken en wieden tusschen de planten, alsook het geven van een steunstok en 't aanbinden der jonge as- pergiestengels, wanneer ze 0,30 m. hoog te bereikt hebben, opdat ze niet door den wind zouden dooreengeslingerd en zoo beschadig worden. Aan te bevelen is het gedurende de groeiperiode vloei mesten te geven, om zoo de ontwikke ling der jeugdige stengels te bevorderen, verders hebben we nog het bestrijden vari ziekten en insekten. Eens d<j maand October zijn de sten gels verdord die we dan afsnijden op een hoogte van 10 tot 15 cm. boven den grond, 't is ook in den Herfst dat we voordeeligst het stalmest door een on diepe spitting zullen onderwerken, en zoo de grond van zijn natuur arm is aan voedstoffen, zullen we als jaarlijksche bemesting gebruikenGedurende den Herfst 6 a 8 kgr. kaïniet, 4 a 5 kgr. su perfosfaat. In het voorjaar 4 a 6 kgr. sodanitraat van Chili, dit alles per are. ('t Vervolgt) veearts Heer Jan Van den Eynde. Zij sprak zich uit tot de spoedige oprichting eëner Vlaamsche Veeartsenijschool aan de Gentsche Hoogeschool en besliste krachtdadig den strijd te voeren tot ver- wezenlijking van dit punt. Ook werd besloten eerstdaags over te gaan tot de uitgifte van een Vlaamsch Veeartsenij- kundig tijdschrift waarvan de opstelraad werd aangesteld. De volgende vergade ring zal belegd worden te Brussel in Oktober a.s. BELGIË. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Week van 26 April tot 3 Mei. Getal besmette hoeven: 1 Provincie Antwerpen 5 prov. Brabant 2; prov. West-Vlaanderen 4 prov. I Oost-Vlaanderen 8prov. Henegouwen i 7. Totaal 26 besmette hoeven. Naar een Nederlandsch-Belgisch tolverbond. In de Antwerpsche han- I delskringen en in sommige economische kringen ook daarbuiten wint de gedach- te van een Belgisch-Nederlandsch tol- verbond veld, vooral sinds de conferen- tie van Oslo. Het lijdt geen twijfel dat beide landen op nauwe economische samenwerking onderling zijn aangewe zen. I Spijtig blijft het nog steeds hangende J geschil tusschen de twee landen over het Schelderegiem als een ernstige hinder paal voor de economische verstandhou- I ding tusschen beide staten. Vooralsnog bestaan er geen vooruitzichten dat een akkoord aangaande bedoeld geschil na- kend is. i IDe scheep vaar tcijfers der bijzon derste Europeesche Havens. Ge durende de vier eerste maanden van dit i jaar luiden de cijfers van het scheep- vaartverkeer als volgt ANTWERPEN Schepen Tonnenmaat Jan.-April 1931 Jan.-April 1930 3434 3656 6.271.446 6.483.899 212.453 Verschil in 1931 222 HAMBURG Jan.-April 1931 6204 Jan.-April 1930 6280 Verschil in 1931 76 ROTTERDAM Jan.-April 1931 3476 5.827.123 Jan.-April 1930 3942 6.728.942 6.771.498 7.211.437 439,939 466 901.819 Stichting eener Vlaamsche Veree- niging voor Veeartsen. De stich tingsvergadering der vereeniging voor noemd werd druk bijgewoond en was een waar sukses. De vereeniging koos als voorzitter volksvertegenwoordiger- Het is GEKORRELD, dus gemakkelijk uit te strooien. Zeer OPLOSBAAR, is zijn werking snel en zeker. Voor alle inlichtingen be treffend het gebruik van het Kalksalpeter IG., zich wenden tot het Comptoir Beige des Engrais Azotés 8, Zwitserlandstraat, 8, Brussel. 5» De werkloosheid eenigszins ver minderd. Op de 703,686 leden van 170 kassen van verzekering tegen on vrijwillige werkloosheid was het'getal volledig werklooze arbeiders op 4 April 1.1. 80,529, hetzij 11,5 t. h. Deze verhou ding bedroeg 11,7 t. h. de vorige maand en 2,2 t. h. in Maart 1930. Op zelfden datum waren er 125,263 verzekerden bij tusschenpoozen werkloos, 'tzij 17,7 t. h. tegen 17.4 t. h. de vorige maand en 4,5 t. h. in Maart 1930. In het geheel gingen gedurende de maand Maart 11. 3,114,431 dagen ver loren, 't zij 895 per duizend aangeslote nen en per week, tegen 980 de vorige maand en 197 in Maart 1930. Indien men als vergelijkingscijfer(lOO) het getal dagen neemt, gedurende de welke de verzekerden hadden kunnen werken, vertegenwoordigen de verloren dagen 14,76 t. h. in Maart 1931, 16,3 t. h. de vorige maand en 3,28 t. h. in Maart 1930. DUITSCHLAND Nieuwe tolbescherming ten voor- deele van den landbouw. Een offi cieel bericht luidt dat de Duitsche Re geering op 1 Mei 1.1. beslist heeft over te gaan tot een nieuwe verhooging der in voerrechten op de haver, op de levende zwijnen, op de ganzen, en op de groen ten. Verder werd ook de afschaffing aangenomen der verbruikstaksen op het spek en het gesmolten vet. Maatregelen zullen genomen worden om de prijsver- hooging van het brood te vermijden. NEDERLAND Regeeringskontrool op witloof De afdeeling den Haag van den Bond van Kleinhandelaars in aardappelen, groenten en fruit in Nederland heeft aan de Regeering gevraagd om haar kon- trool uit te oefenen op het witloof, door bemiddeling van de desbetreffende ver- eenigingen in Nederland aangesloten bij den "Nederlandschen Bond voor Klein handelaars Aanleiding tot het regee- ringstoezicht is het gemis aan sorteering, dat thans op groote schaal wordt vast gesteld. ENGELAND De bescherming der suikerbeet- teelt. Zooals vroeger werd gemeld, heeft de Engelsche regeering reeds in 1924 een steunactie op touw gezet om de uitbreiding der beetsuikerfabrikatie te bevorderen. Van 10 Oktober 1924 tot 30 September 1928 ontvingen de fabrieken per ton gefabrikeerde suiker met een polarisatiegraad van 98 (kris taalsuiker) eene staatstoelage van 19 pond sterling 10 shelling of 3400 belgi- sche frank. Van 1 Oktober 1928 tot 30 September 1931 wordt deze toelage teruggebracht op 13 pond of 2275 bel- gische franken. Vanaf 1 Oktober 1931 tot 30 September 1934 zou ze nog enkel bedragen 6 pond 10 sh. of 1135 belgi- sche frank. Rekening houdende met de heerschende suikerkrisis heeft de regee ring thans besloten een buitengewone toelage te verleenen van 1 pond 5 shel ling (ongeveer 200 frank) voor de ko mende kampagne. Als gevolg van dezen maatregel heb ben reeds 11 op de 17 fabrieken volgen de voorstellen gedaan aan de beeten- planters Beeten met 15,5 suiker 38 shelling of ongeveer 330 fr. per 100 kgr. beeten. Beeten met 16,5 suiker 40 sh. of circa 360 fr. Beeten met 17,5 suiker 43 sh. of 375 fr. ROEMENIË Staatstoezicht op fruituitvoer. Door de Regeering werd een heele reeks maatregelen getroffen om den fruituit voer te verbeteren n. 1. inzake de hoeda nigheid en de verpakking van de vruch ten. Het fruit moet o. m. met de hand worden geplukt, er mogen geen gekneus de appelen worden geexporteerd, slechts wordt hierop uitzondering gemaakt voor de appels bestemd voor ciderbe- reiding. In dit geval moet er een getuig schrift bijgevoegd worden. In 1929 werd de oogst in Roemenië geraamd op 272 millioen kgr. peren, en 294 milloen kgr. pruimen. ITALIË Bloemenuitvoer en cultuurvervor- ming. Men moge over het fascisme denken wat men wil, toch staat het vast dat de huidige Italiaansche Regeering heel wat heeft gedaan voor dé verbete- wendt U tot de 9 9 f T KALKMkPETtRifi

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3