Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA OENORE De Stemme der Leote Invloed van het weder op de bevruchtiging der Fruitboomen Was het een koolvlieg of de knolziekte. ik Voor ai uwe geldplaatsingen is eene goede Dekmeststof* ÊU Zondag 17 Mei 1931 Ik heb er de stemme der lente gehoord Ze klonk mij zoo lokkend en blij, En 't heeft er geen zuchtje die stemme [gestoord, Want wederom zong ze zóó vrij Cou Cou En over de beemden vol lachende groen, Waar zilvrig het vlietje zich spoedt, Klonk weder de stemm' als een zielige [zoen Die 't hopen zoo licht maakt en zoet Cou Cou Het schuchtere bioemken waar 't zonken [op lei Een glans van haar stralekens zacht, Ontvouwt rasch het kleurige kroontje [zóó blij En 't neigt er zijn kopken, en 't lacht Cou Cou En 't babbelend beekje, wijl zonnigen [schijn Zijn waterke glinsteren doet, Het luistert en 't murmelt wat neuren [ze fijn, Mijn golvekes zingende zoet Cou Cou Ook 't lustige wippende vogelenpaar In 't zonnig' ontbottende groen, Ze hoorden de stemm'en ze kusten elkaar Lijk vrijende vogelkens doen. Cou Cou En alles waar 't zonken één enkelen [straal t Met 'n zoenende toovring op kust, Het lacht als de lente die monkel vol praal, j En juicht uit haar hartekens' lust Cou Cou 't Heeft alles de stemme der lente [gehoord, De stemme zoo lokkend en blij, En 't heeft er geen zuchtje die stemme [gestoord, Want jubelend zingt ze zóó vrij Cou Cou B. Putteman. Na de winterrust, met het hernemen van den groei, beginnen knoppen en botten te zwellen en nauwelijks zijn we in de Lente, einde April begin Mei of, al de fruitboomen zijn in bruidsgewaad getooid. Wat een pracht De fruitkweeker alhoewel hij lust vindt in die bloemenweelde aanziet die pracht met eenige vrees van bekommer nis. Hij immers kweekt de boomen niet voor dien bloemenschat maar voor het fruit. Het gure of ongunstig voorjaars weder kan op weinigen tijd den toekom- stigen oogst vernietigen. Voor de fruit kweeker is dan ook de bloeiperiode waarmede de Lente hare blijde intrede doet, het kritieke tijdstip voor den fruit oogst en niet zonder reden. Het tijdstip waarop de stamper ge schikt is het stuifmeel te ontvangen is over 't algemeen kort; bij de eene fruit- soort korter dan bij de andere, bijvoor- Weid bij de pruimelaars duurt dit hoog stens een week. Hoeveel vijanden zijn er niet die de bloemen voornamelijk de geslachtsorga nen in hunne verrichtingen komen sto ren regen, wind, koude, droogte, zon der verder te spreken over de insekten en zwammen. De bestuiving is het doeltreffendst ge durende de dagen dat de hemel afwisse lend helder en licht bewolkt is met een warme, lichtvochtige dampkring. Aan houdende regens, en vooral stortregens, zijn bijzonderlijk noodlottig voor de bestuiving. Het stuifmeel wordt alsdan afgespoeld en medegesleept buiten het bereik der stampers, ofwel wordt het in kleine massa's opgehoopt, die dan zwaar zijn om door den minsten wind te wor den opgenomen. Het water doet ook de stuifmeelkorrels barsten alvorens het op het griffelteeken van den stamper is te recht gekomen en deze verliezen alzoo hunne levenskracht. Regenachtige dagen die gewoonlijk killig zijn, zijn ook voor de bestuiving niet gunstig, niet alleenlijk voor de ver spreiding van het stuifmeel door den wind, maar omdat alsdan de bedrijvig heid der insekten, voornamelijk der bijën die in de bestuiving een groote rol spelen, zeer klein is. Aanhoudend mistig weder veroor zaakt misbloei, omdat in een verzadigd vochtig midden de stuifmeelbeursjes ge makkelijk open komen vóór dat het stuif meel eigenlijk rijp is, ofwel is het stuif meel rijp en gaan de stuifmeelbeursjes niet open indien de warmtegraad te laag is. De noodlottige gevolgen van de regen zijn gewoonlijk nog vergroot door ge brek aan warmte, hetgeen gewoonlijk in de Lente het geval is. Binst een koud tijdstip ontwikkelen de stuifmeeldraden zich merkelijk trager dan de stamper en zelfs nadat het stuifmeel op de stamper is terecht gekomen, verlengt het stuif- meelbuisje zich niet op normale wijze, bij gebrek aan warmte, die onmisbaar is voor een goede bevruchtiging. Een groote verlaging van warmte graad zooals lentevorsten, kunnen gansch de bloem beschadigen, maar vooral de geslachtsorganen; 't is de stamper die alsdan gewoonlijk het eerst vernietigd is. Nochtans, ten gevolge van laattijdig vriezend weder kan een stil stand in de sapomloop der takken plaats hebben, hetgeen ook de oorzaak kan zijn dat de bloemen niet tot hunne vol ledige ontwikkeling komen. Indien een zachte warmte noodig is voor een doeltreffende bestuiving, is langs een anderen kant een te groote warmte schadelijk. Bij een te hooge warmte ontwikkelen de stuifmeeldraden zich te snel, het stuif meel komt alsdan te voorschijn op het oogenblik dat de stamper nog niet ge schikt is om het te ontvangenofwel verdampt het kleverig vocht dat het griffelteeken omgeeft en alsdan is het niet in staat het stuifmeel vast te hechten. Sterke en hevige winden kunnen ook voor de bestuiving noodlottig zijn. De schrale noorder- en oosterwinden doen het kleverig vocht der stampers opdro gen en beschadigen ook de stuifmeel draden en stuifmeelkorrels. Gebrek aan voldoende water in den grond, dat hier wel in t algemeen het geval niet is. kan ook een gevolg zijn van de slechte ontwikkeling der bloe men, omdat alsdan deze niet voldoende vocht en voedsel ontvangen. Uit dit klein overzicht blijkt, dat het dus niet zonder reden is, dat de fruit kweeker met kommernis den bloeitijd te gemoet ziet. Voor de teelten onder glas, bepalen de zorgen zich vooral tijdens den bloei tot het luchten beschermen en gie ten ten einde de lucht der serren in de vereischte gunstige gesteltenis te houden voor een goede bevruchtiging. Voor de fruitboomen buiten is het moeilijker, zoowel voor de laag- als hoogstammige boomen is het een volstrekte noodzake lijkheid ze te beschutten langs den noord en oostkant. 'kGaf een voordracht over den kweek van vroege en late bloemkoolen en om te sluiten sprak ik over de insecten en de ziekten die de koolgewassen in 't al gemeen aanranden. Na de voordracht wordt er natuurlijk wat gevraagd en wat ook niet zelden gebeurt, worden eigen bevindingen al eens uiteengezet. Een van mijn toehoorders, die voorzeker aan zijn proefstuk niet meer is, verge zelde me een eind weg en vertelde me dat hij verleden jaar verscheidene kool- planten van de knobbelziekte had gered door een kunstmatig middel. Ik heb, verklaarde hij, de kooien in greppels uitgeplant en degene die ziek waren heb ik op de stammen langwerpige insneden toegediend en zelfs een enge ringvormi ge afschorsing toegepast en daarna aan geaard. Op die stammen zijn nieuwe jonge wortels ontstaan en de kooien hebben me nog schoone kroppen gege ven. Ik keek hem zoo wat ongeloovig aan en zeiEerst zien, zei de blinde, en dan gelooven. Maar dan ging de kat op de koord. U wil het niet gelooven, ehwel komt zien, t is nog alle dagen zichtbaar k heb de geredde kooien in gelegd en daar zult ge nog op de stam men mijn kunstmatig middel: insneden en afschorsing kunnen vaststellen. Ik was benieuwd om te gaan kijken en inder daad, tot mijn grootste bewondering en voldoening heb ik de bewerking nog kunnen zien, maar terzelvertijd ook mijn toehoorder kunnen overtuigen dat hij niet met de knobbelziekte te doen heeft gehad maar wel met de maden van de koolvlieg. Inderdaad bij de knobbelziekte heeft de sapomloop niet meer plaats op normale wijze, de aangetaste planten verslensen bij dag en de bladeren krijgen denzelfden loodglans alsof ze door de koolvlieg waren aangetast. De planten dragen gezwellen op den hoofdwortel, oudere planten dragen deze gezwellen op bijna al de andere wortels en soms vormt het wortelgestel slechts een bol vormige massa, die wel een vuist dik kan worden. Hier geldt het dus een ziekte veroor zaakt door sporen en is er, door de wer king van deze sporen, een stoornis, een wijziging in de samenstelling van de sappen ontstaan en is gansch de plant ziek, evenals het lichaamgestel van een mensch door de microben eener ziekte gansch is ondermijnd omdat er een wij ziging is ontstaan in de samenstelling van het bloed. Kunstmatige middelen kunnen dus niet baten er moeten geneesmiddelen ge bruikt worden die bekwaam zijn de sporen van de knobbelziekte te dooden door t opnemen van zekere, in 't water opgeloste zelfstandigheden dpor de wortels. Voor de knobbelziekte heeft men nog geene geneesmiddelen gevon den en 't beste is de aangetaste planten uitrukken en verbranden. Als voorko- mingsmiddel past men een strenge vruchtafwisseling toe en men bemest den grond met een groote hoeveelheid kalk. Koolasch schijnt ook goede uitslagen te geven. Doch als de planten aangetast zijn door de koolvlieg dan kan ik aannemen dat er bij middel van afschorsing en in sneden mogelijkheid bestaat de plant nog te redden en een opbrengst te doen ge ven. De wijfjes van deze vlieg leggen hun eieren aan den voet der koolplanten en de maden die er uit voortkomen vreten zich in den stengel en dalen af tot in de wortels. De wortels houden op van groeien, de planten verwelken en eindi gen met te sterven. Kan men nu door langwerpige insne den of zelfs een ringvormige afschorsing gevolgd van een aanaarding nieuwe wortels hooger op de stammen doen ontstaan dan bestaat er veel kans^lat de plant het leven zal behouden en zelfs, bijzonder als deze nieuwe wortelontwik keling belangrijk is, goed doorgroeien en een krop geven. Ik moet er dan toch ook aanstonds bijvoegen dat ge de vermenigvuldiging van de koolvlieg in de hand hebt ge werkt vermits de larven verpoppen in de plant of in den grond. De aangetaste planten onmiddellijk uitrukken en ze, met den daar rond ligger.den grond verbran den, is het radikaalste middel. Als proef, gedaan door een nederigen werkman, kan ik niet anders dan U mijn beste gelukwenschen aanbieden. Men heeft schitterende uitslagen be komen met het gebruik van koolkragen uit gebitumeerd karton. Dit zijn cirkel vormige kragen van een zes tot 8 centi meter doormeter, voorzien van een zes- slippige ster in 't midden en een lang werpige insnede die dient om de kraag aan den stam van de kool te schuiven. De zesslipjes zetten zich recht tegen den I stam en bij 't verdikken gaat de snede open. De koolvlieg legt nog wel haar eitjes op die kragen maar het gas dat door de warmte van de zon uit dit ge- teerd karton ontsnapt, doodt de maden bij het openbreken der eitjes. In streken waar de kooien bijzonder van dit insekt te lijden hebben, zal men best doen de kooien voor den winter te zaaien. In Mei, bij het verschijnen der insekten, t zijn de planten reeds kloek ontwikkeld en kunnen meer weerstand bieden. U ziet, beste man, dat ik niet zoo ge- makkelijk iets zou durven aanraden en 't is best in dergelijke zaken goed op te i letten en niet altijd alles als klinkende munt aan te nemen. Zoo las ik nog onlangs in een artikel dat men in de maand September nog koolkragen mocht bezigen om van de vlieg gespaard te blijven. Men kan, met evenveel kans van slagen, medecijnen geven aan een kalf dat dood is Kool- I kragen gebruikt men vroeg in de Lente en 't best bij de planting. Reeds zijn de verschillende comiteiten druk in de weer om het volk van Aalst en Vlaanderen een tot nog toe onge ëvenaard schouwspel te laten genieten. Al de tooneelkringen der stad verleenen hun medewerking. Geen twijfel of deze kunstprestatie, eenig in haar aard, zal duizenden vreemdelingen naar Aalst lok ken. De opvoeringen gaan door Zon dag 2 Augustus, Maandag 3 Augustus en Zondag 9 Augustus. Naar gelang de voorbereiding der op voeringen vordert, zullen wij onze lezers regelmatig op de hoogte houden. Voor meer inlichtingen, prijzen der plaatsen, raadplege men de plakbrieven en het volledig uitgebreid programma of de brochuur. Rijkstuinbouwschool van Gent. De Rijkstuinbouwschool van Gent wordt heropend in Oktober a.s. Alle inlichtingen te bekomen bij den Bestuur der der school, Hofbouwlaan, 15, te Gent, eiken Woensdag en Zaterdag grond gewonnen zijn, en een zuivere en gladde schil vertoonen. Talrijke commis- overeenkomst tusschen Frankrijk en de Belgische-Luxemburgsche Unie geslo ten betrekkelijk de handelsovereenkomst tusschen beide partijen bestaande. Het verschil tusschen het vol tarief en het verminderd toltarief zal moeten ge borgd worden tot na de goedkeuring door den Franschen Senaat en de Fransche Kamer van afgevaardigden van gezegde bijvoegelijke overeenkomst. van 14 tot 17 uur. De jaarlijksche wedstrijd voor fok- paarden te Brussel. De jaarlijksche wedstrijd voor fokpaarden, ingericht door de vereeniging Het Belgisch Trekpaard wordt gehouden op 12, 13 en 14 Juni a. s. in het Jubelpark te Brussel. Er zijn 750 paarden ingeschre ven. Afvaardigingen worden verwacht uit Frankrijk, Nederland, Denemarken, Lu xemburg, Argentinië, Zweden, Spanje, Hongarië, Polen, Tsjecho-Slowakije. Uit Zweden onder meer komt een groep van veertig fokkers. In de jongste tien jaar namen in het geheel 7176 paardeh deel aan deze wed strijden 670 in 1922 734 in 1923 746 in 1924 746 in 1925 653 in 1926 744 in 1927 719 in 1928 714 in 1929 700 in 1930. Die stapel paarden vertegen woordigt een waarde van meer dan 340 millioen frank. BELGIË. Avond-openluchtspel te Aalst. Voor Augustus aanstaande, tot sloten bekroning der jaarlijksche kermisfeesten, wordt te Aalst een grootsche kunstpres tatie op touw gezet. Met de ondersteu ning en medewerking van het Stadsbe stuur gaat in de oude Vlaamsche stede, op haar eeuwenoud forum, met Belfort en oud Schepenenhuis als decorum, het eerste middeleeuwsch Avond-openlucht spel in Vlaanderen door het historisch Vaderlandsch spel De Slag bij de Herts haag te Aalst in 1128, van Petrus Van Nuffel, onder de regie van Herman van Overbeke, de schepper en leider van het onvergetelijk Lam Godsspel, te Gent. Invoer in Frankrijk aan verminderd toltarief van Belgische paarden van het zwaar trekras der Belgische- Luxemburgsche-UnieVier duizend vijfhonderd paarden van het zwaar trek ras geboren en gekweekt op het grond gebied der Belgische-Luxemburgsche Unie mogen vanaf Maandag 11 Mei 1.1. in Frankrijk aan verminderd toltarief in gevoerd worden. Wat de Belgische grens Letreft, mo gen die paarden langs de volgende tol kantoren uitgevoerd worden Athus (statie), Aubange, Lamorteau (statie), Frorenville, Les Dions, Agimont (statie), Petit-Doische, Momignies (sta tie), Leugnies, Cul-des-Sarts, Erquelines (statie), Quevy (statie), Quiévrain (statie), Bonsecours, Hertain, Moeskroen (statie), Klein-Oudenaarde (Herseeuw), Les Ba- raques (Meenen), Wervik, Abeele (sta tie), Kapelhoek (Beveren aan den Yzer), Adinkerke (statie) en Adinkerke (dorp). Na het gezondheidsonderzoek der paarden tot den uitvoer aangeboden, le vert de kontroolveearts van dienst bij het tolkantoor langswaar de dieren het het land verlaten, aan den uitvoerder een getuigschrift af dat aan den Fran schen toldienst moet afgegeven worden tot het bekomen van vermindering der invoerrechten. De vermindering der tolrechten wordt toegestaan ingevolge eene bijvoegelijke Het is GEKORRELD, dus gemakkelijk uit te strooien. Zeer OPLOSBAAR, is zijn werking snel en zeker. Voor alle inlichtingen be treffend het gebruik van het Kalksalpeter IG., zich wenden tot het Comptoir Beige des Engrais Azotés 8, Zwitserlandstraat, 8, Brussel. sw tta Avtï -~ Opgepast voor de rupsen. Niet tegenstaande herhaalde oproepen, werd op vele plaatsen verwaarloosd in tijds de rupsen te weren. De fruitaanplantin- gen zijn daar thans erg in gevaar ge bracht. Het is nog tijd om den fruitoogst te redden, maar daartoe dienen onmid dellijk krachtdadige middelen aange wend. Bij het eerste verschijnen der rupsen kunnen deze opgezocht worden, bij vochtig en overtrokken weder of tegen den avond, wanneer zij in hoopen onder hare spinsels verblijvenmen moet als dan met de rupsenschaar de nesten weg nemen en verbranden. Men kan ze ook nog als volgt met een oplossing carbo- lineum doorweeken. Een witborstel, vastgemaakt aan het uiteinde van een vrij lange lat, wordt gedoopt in een oplossing carbolineum van 20 t.h. hiermede moet men de web ben en nesten, waarin de jonge rupsen schuilen goed wasschen. De aangeraakte rupsen sterven onmiddellijk. Maar een klein aantal laat zich op den grond val len. Om te beletten dat ze terug op de boomen klimmen, moet men rondom den stam, op 1 m. 50 hoogte, een lijmband plaatsen. De rupsen kunnen die hinder nis niet over en blijven onder de lijm hangen. De Serres van Laken. Ieder jaar, in Mei, zijn, gedurende enkele dagen, de serres te Laken toegankelijk voor het publiek. Zondagmiddag verdrong zich een groote schare bezoekers aan den ingang van de serren, bij de Dikke Linde. Het publiek stelt het telkens weer zeer op prijs een wandeling te mogen doen in de mooie bloemengangen, waar Mei heerlijk bloeit onder de ruiten, wande ling welke dan besluit met even te kuieren door het kasteelpark. Zelden was de belangstelling grooter. Het publiek moest in straatlange rijen aanschuiven. De serres hebben hun gewoon heer lijk uitzicht. Enkele nieuwe variëteiten van bloemen zijn bijgekweekt. Weer bieden de gangen met begonia's, de ge raniums, de fuchsia's en vooral met de azalea's een eenig prachtig gezicht. De groote ronde serre met de reus achtige palmboomen en met planten uit Kongo, waarin het wandelen een lust is. De aanblik is eenvoudig feeëriek. De serres zijn nog geopend Zondag 17 en Maandag 18 Mei, telkens van 14 tot 18 uur. BUITENLAND Uit oorzaak der lage prijzen zal dit jaar de hop erg verminderen bijzonder in Beieren. In de streek van Rohrback (Hallertau) is de vermindering der bebouwde opper vlakte 38 °io. In Aalst en Poperinghe zal zeker*25/7o^uitgeroeidj^worden. IntCanada is dit jaar eene'groote hoe veelheid selder ingevoerd, meest afkom stig uit Holland en aan hooge prijzen. 4 i. Zouden onze boeren niet eens een proef willen nemen,^een goede soort selder zaaien, groote„en gele. Onze Ver eeniging zal wel voor afzetgebiedjzorgen. Italië heeft de noodzakelijkheid van eene goede sorteering zijner landbouw- produkten goed begrepen. Men besteedt nu veel zorg aan de inpakking, om een algemeene standaard-type^te^doen^aan- nemen. In Denemarken hadden in 1930 de vier groote vereenigingen voor aankoop van veevoeders een zakencijfer van bijna een milliard belgische franken. Italië heeft in Holland een sterke me dedinger gevonden voor zijn uitvoer van tomaten. Van 1921 tot 1929 steeg de Hollandsche uitvoer van 22.000 tot 80,000 ton en met eene meerwaarde van 250 millioen franken. Italië bracht in 1929 1 millioen 176,000 ton tomaten voort. Luidens inlichtingen door het Bel gisch Konsulaat te Tanger verstrekt dienen de verzendingen van aardappe len, bestemd voor de Marokaansche markten, aan de volgende voorwaarden te voldoen 1. De aardappelen moeten in zand- wendt U tot de WMMBMWBBMMBMBWBggMWW! Mil, AIBWWWWWgfuidL' «m« KB»®»» 6JK»«S EÊBSSSSSW «HBÖ SSS8«S!S*?S»K! KAkKMkPttiRl b

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3