Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk «DE PLOEG» Nofariëele Annonccn Landbouwers vraagt aan uwen handelaar in meststoffen voor het bemesten uwer velden Onze nuttige Dieren Hef gebruik van Xalksal- peter als dekmest r>IE U l)E GROOTSTE OPBRENGST MET DE BESTE HOEDANIGHEID ZULLEN VERZEKEREN. Schoon Handelshuis met Inrijpoort BOUWGRONDEN, Zaailanden en Meersch Perceel Bouwgrond II A N I) E L S H IJ 1 S EEN HOFSTEDEKEN Een perceel Zaailand Een Schoone Hotstede sieagenten uit Tanger en Casablanca, aanzien dit als hoofdvereischte in hunne aankoopverdragen. De markt van Gi braltar neemt nooit bevuilde aardap pelen aan, en voert enkel knollen in van lichten grond 2. De verzendingen mc eten geschieden in nieuwe zakken; 3. Men hoopt bij voorkeur mits be taling tegen documenten bij aankomst. Krediet van 30-45 en soms 60 dagen zou moeten verleend worden. Het voorbehoud van het onherroepe lijk krediet bevestigd in een Belgische bank, welk voor onzen handel met het buitenland over 't algemeen in voege is, wordt zeer weinig in Marocco gezocht en schrikt tal van koopers af. De schedel van de Heilige Elisabeth van Hongarië De schedel van de Heilige Elisabeth van Hongarië zou in de volgende om standigheden in de kollegiale kerk van Sint Goedele te Brussel ontdekt zijn. Eenige tijd geleden kon de Z. E. H. Kanunnik Lefevre bij opzoekingen in de archieven van de kollegiale kerk en in de algemeene archieven van het rijk bij benadering vaststellen, dat de schedel der H. Elisabeth van Hongarië in de kollegiale kerk moest berusten. Een relikwiekas werd geopend en daarin werd inderdaad een vrouwelijke schedel gevonden, die onderworpen werd aan een deskundig onderzoek van Dr Vervaeck, den vermaarden anthro- logist. Het onderzoek wees uit dat de sche del deze was van eene vrouw van on geveer 25 jaar. Deze gegevens stemden dus overeen met den ouderdom waarop de Heilige Elisabeth was overleden, hetzij 24 jaar. Er bestaan dus zeer ernstige vermoe dens dat de gevonden schedel werkelijk deze is van de Heilige Elisabeth van Hongarië. Deze schedel werd aan de Sinter Goedelekerk bij wilsbeschikking ge schonken door Aartshertogin Isabella, die hem zou hebben medegebracht uit Gray, in Fransch Condé, in 't jaar 1614. Aartshertogin Isabella overleed in 1633, maar hare testamentaire wilsbe schikkingen betreffende den schedel werden in 1650 uitgevoerd en sindsdien zou deze kostbare relikwie te Brussel berusten. Weldra staan we weer voor de schoonste maanden van het jaar, met hun groene ontwikkeling en bloemenpracht. Wonderen zonder tal, zijn al die werken, in de handen van den Schepper. Hij die bloem en blad miek, zorgde ook voor onze nuttige dieren en vogelen En zonder deze laatsten, geen bloe men of bladjes, geen welige plantengroei; maar wel een aardrijk vol larven, rup sen, luizen, slakken, muizen, enz. Het ongedierte in den grond neemt met den dag toe. Onze gronden zijn ver geven van de engerlingen, larven van den meikever, ritnaalden (koperwormen), aardrupsen, veenmollen, enz. Boven den grond, allerlei luizen, rupsen, schadelijke vlinders, slakken, enz. Maar, de Heer die aan elke kwaal een genezing derzelve plaatste, heeft hier naast dat ongedierte de nuttige die ren en vogelen geschapen. Nochthans, wie onzer durft de hand op 't harte leggen, en beweren, nog nooit een nuttig dier of' vogel gedood of gemarteld te hebben. Tegen den mol, de koning der in secteneters, wordt een algemeene jacht partij ingericht, en dit enkel om zijn ver vloekte pelsom deze te hebben, kan men 't welzijn van al de teeltgewassen offeren... Hoe dwaas... Welk lot wacht een pad, een kik- vorsch, hagedis, egel, of vledermuis? De marteldood... en nochtans ze vangen zooveel ongedierte, en zorgen ons voor de blijde meimaand, met bloemenpracht en lenteweelde! En wat dient gezegd van onze lieve gevleugelde, fijngebekte zangers en in secteneters Hoe mooi de stemme van den nach tegaal, de echo der wouden, de lieve boschgalm, boven al de andere lustige zangers 1... Hoe juist die akkoorden, en hoeveel zuiverder dan in de radio's of cinema's. De natuur is een prachtjuweel, in de handen van haar Schepper... En toch moeten we treuren, bij de gedachte dat die lieve vogeltjes hun nestjes opbou wen, eieren leggen en uitbroeden, om misschien binnen korten tijd de prooi te zijn, van wilde roovers, straatbengels, die er hun plezier in vinden die arme diertjes te martelen, wijl ze niets deden dan goed, door 't vangen van zooveel ongedierte. Ellendige onbedachtzaamheidGij moeders, moet dat uw kinderen verbie den overtuig er hen van, dat zonder de nuttige vogelen, de plantengroei zou verdwijnen, en daaruit het voedsel voor ons vee. Maaggiften, insecten doodende mid delen, bespuitingen enz. zijn enkel lap middelen, die tijdelijk helpen... Niets is 'n beter insectenbestrijding, dan het le vend verdelgingsmiddel: .insecteneters 't Is droef, te moeten bestatigen, dat onze boerinnen zelfs, wanneer ze in 't veld een vogelnestje vinden, het onmee- doogend uitrukken als een schat, en het ten geschenke geven aan hun kinderen. Onbewust leert ge hen zoo vogelen roo- ven, die anders zooveel goed doen. Door het wegnemen van die nestjes, bewerkt gij zelf den ondergang onzer tuinen en velden. Ge kondt evengoed het nestje laten staan, en ook hetgene errond staat. Verbied het streng aan uw kinderen vogelnesten te rooven, mollen te vangen, enz. Werd dit gedurende de komende Lente eens nageleefd, dan zouden dui zenden vogeltjes meer het luchtruim kruisen, en zuiveren van ongedierte, en opfrisschen met helder gezang Dan zou, bij 't eerste gure jaargetijde, de blanke sneeuw geen lijkwade zijn ge spreid over de lijkjes onzer gemartelde diertjes en vogelen, maar wel een wit vredelaken van triomf op het ongedierte, van geluk en voorspoed voor den land bouwer. Uit alle kracht, dan gewerkt tot be scherming onzer nuttige dieren en vo geltjes, tot welvaart en bloei van onze land- en tuinbouw. Het is nu een vastgestelde zaak dat de praktische waarde der nitraatmeststof fen merkbaar dezelfde is per eenheid stik stof. Wij kunnen bijvoorbeeld het na tuurlijk sodanitraat en "het synthetisch kalksalpeter of het synthetisch sodani traat op een zelfden voet beschouwen. Wij zullen hier niet terugkomen op de kwestie van het gebruik van het so danitraat dat de landbouwers kennen, wij zullen ons liever bezighouden met de punten, welke meer in 't bijzonder be trekking hebben op het kalkachtig ni traat. Men weet dat de zouten met soda als basis een eerder schadelijke werking hebben in zware gronden, rijk aan klei, want zij werken mede tot de vormin van een soort bovenkorst. Welnu, die ver harding is ongunstig, vooral in een tijd perk van droogte. Daarentegen heeft het kalksalpeter een geheel verschillende werking; inder daad, zijn toepassing geeft aanleiding tot de vorming in den grond van kool zure kalk die, in tegenstelling met de koolzure soda, voortkomend uit de so- daachtige zouten, een merkwaardige losmakende werking vervolgt. Het kalk salpeter, dat voor alle liggingen past, is in t bijzonder aan te bevelen voor de zure aardsoorten en voor de dichte, kleiachtige gronden. Die voedingsstof is rechtstreeks op losbaar en assimileerbaar, dat wil zeg gen, dadelijk benuttigbaar voor den oogst die ze ontvangt. Bijvoorbeeld als dekmest toegepast, vindt ze, dank aan haar groote eigenschap om vocht op te nemen, het noodige water om zich op te lossen en vervolgens met groote snelheid en zeer regelmatig in alle deelen van den grond te verspreiden. Ze bevindt zich aldus dadelijk in het onmiddelijk bereik der wortels van de planten die assimileerbare stikstof eischen en men kan ze, om zoo te zeggen, toe passen op het oogenblik zelf dat de uit zaaiingen het stikstofhoudende voedsel eischen. Voor de herfstgranen strooit men somtijds vóór het zaaien een deel ten minste der stikstofhoudende voedings stoffen uitmen moet nochtans erkennen dat het stikstofvoedsel in de meeste ge vallen in de Lente toegediend wordt, zoodra de gronden voldoende droog ge worden zijn, en in den aanvang van het ontwaken van den groei. Het uitstrooien als dekmest van kalksalpeter verschaft zeer gunstige uitslagen op de herfstgra nen, als ten minste het toepassen niet te laat geschiedt. Dit is trouwens geen bij zonderheid voor het kalksalpeterinte gendeel, dat is te meer toepasselijk voor de stikstofmeststoffen die vervormingen moeten ondergaan voor zij benuttigd worden door de teelten in den grond staande. Men stelt in 't algemeen vast dat het late uitstrooien van stikstofmest stoffen het rijpen buitenmate vertraagt, de legering met zich brengt en de kwali teit van de geoogste voortbrengselen vermindert. Het is goed, de uitstrooiïng van de meststof te doen volgen door een egging, teneinde de oplossing te ver- haastèn en de werking nog te verbeteren. Zoo mogelijk zal men een weder kie zen dat regen voorspelt, zonder echter de meststof toe te dienen als de oogsten met morgendauw bedekt zijn. Voegen wij hier bij dat het kalksalpeter, korrelig zijnde, zeer gemakkelijk regelmatig uit te strooien is. vVat de lentegranen betreft, uitzonde ring gemaakt voor de bovenmatig lichte gronden, worden de stikstofmeststoffen gewoonlijk toegediend tijdens de laatste werking van voorbereiding vóór het zaaien. Als echter een lentegraan of een andere teelt duidelijke blijken geeft van gebrek aan stikstof, dan moet men niet aarzelen zijn toevlucht te nemen tot het uitstrooien van kalksalpeter als dekmest. Men heeft niet weinig zeer bedreigde oogsten gezien, die gered werden door aldus te handelen. Wat de wortelplanten betreft, zij ont vangen vóór het planten het grootste deel der meststoffen; maar talrijke prac tici nemen hun toevlucht tot het gebruik der nitrische meststoffen gedurende den groei, vóór het hakken bijvoorbeeld. Wij moeten echter doen opmerken dat het uitstrooien van het kalksalpeter niet noodzakelijk een omwerking vereischt, want zij veroorzaakt in het minst niet het verkorsten van de aarde, maar de verspreiding van de meststof is toch sneller en beter verzekerd, zooals wij het overigens reeds zeiden. Laten wij eveneens den weldoenden invloed van het kalksalpeter doen op- I merken op de ontwikkeling en de voort- brengst der voederteelten in 't algemeen, hetzij in uitsluitende teelt, hetzij in ver menging. De peulgewassen zelf, zooals de klaver en de luzerne namelijk, ont vangen voordeelig 50 tot 100 kgr. kalk salpeter per hectare. Deze meststof be gunstigd sterk de herneming van den groei, in afwachting dat de microben der knolletjes overvloedig de dampkrings stikstof opnemen om ze vervolgens aan de gastvrije plant af te staan. Op de voederpeulgewassen hebben wij zeer dikwijls opgemerkt, de weldoende wer king der stikstofmeststoffen in beperkte dosis toegepast bij het hernemen van den groei. Tegenwoordig nemen overi gens een groot aantal landbouwers ge woonlijk hun toevlucht tot die doenwij ze. Het kalksalpeter vermeerdert niet alleen de opbrengst, maar het laat ook toe, vroeger te beschikken over het voe der dat het vee noodig heeft en lokt zelfs, dit is het geval bij de luzernekla- ver, het verkrijgen van een tweede snede uit. Dat punt mag niet uit het oog ver loren worden, want het is zeer belang wekkend. Professor Dr. Engels, van het land bouwkundig station van Spiers, be schouwend in een grondige studie de beginselen van een oordeelkunige toe passing en van een krachtige werking der voornaamste stikstofmeststoffen, doet opmerken dat het in de meeste ge vallen passend is, de helft van de ni trische stikstof bij het zaaien aan te wen den, en het overige als dekmest. M. En gels voegt er bij dat de graangewassen zich met de nitraten goed bevindenzoo is het ook, zegt hij, voor de voeder- en suikerbeeten. Sommigen geloofden dat de soda een bijzondere rol speelde; maar onlangs ge dane proeven, onderstreept M. Engels, hebben aangetoond dat het kalksalpeter even goed werkt als de andere nitraten en hij leidt er uit af dat het alleen en eenig de nitrische vorm is, die den bij zonder gunstigen invloed in kwestie uit oefent. Dit is ook den uitslag der onder zoekingen van Dr. Lieron en van Dr. Biederbeckde raadsheer Bauer, van het Duitsch Ministerie van Landbouw, komt tot êen overeenstemmend besluit, evenals de professoren Blanck en Hahne. Van den anderen kant blijkt het uit de werken van Dr. Nolte dat de werking der verschillende nitrische meststoffen nagenoeg dezelfde is. Zeker, talrijke geschilpunten zijn ge durende deze laatste jaren gerezen ten opzichte der vergelijkende waarde van de natuurlijke en synthetische nitrische meststoffen. Tegenwoordig schijnt de zaak naar onze meening voldoende be pleit en de landbouwer moet zich vóór alles bezighouden met den eenheidsprijs van de stikstof, door de verschillende ni trische meststoffen geleverd. Wij hebben trouwens nooit opgehouden dit aan te prijzen, van het beginsel uitgaande dat men op gebied van bemesting dient naar rede te luisteren, evenals op ieder ge bied, voor de landbouwers van belang. (Ingezonden) Scheerlemmers moeten ter trouw kun nen gebruikt worden. Ik beveel mijne scheerlemmers "UNI VERSAL,, aan. Zij werden nog niet geëvenaard in zachtheid en in snede. Zij schikken voor de grofste baarden en en voor de teerderste huid. De prijs is 50 fr. of 10 belgas voor 100 mesjes vrachtvrij thuis, met waarborg voor elk lemmer. F. W. H. Hegewald VENLO 52 (Holland). Studie van Notaris MOYERSOEN te Lede Bij Verandering van Woonst Openbare Verkooping van een te Lede, Poortendries nr 23, groot 12 aren 94 ca., met eene breedte aan de straat van 9,40 m., bevattende kelder op het gelijkvloers salon, eet plaats, verandah, keuken, werkhuis, stal, geitenstal, varkenskoten, koolkot, afge sloten koer, grooten hof gedeeltelijk be- plant met fruitboomen in volle opbrengst boven twee slaapkamers en grooten zolder. Bewoond door Mr Camiel Spittaels. Is voorzien van pomp en regenwater en electriciteit. Op tc leggen voor boom- en haag- prijs 1,000 fr. Zichtbaar alle Dins- en Donderda gen van 2 tot 4 uur namiddag. Ingebruiktreding met 1 Oktober 1931. De koopers mogen een gedeelte der koopsom laten staan aan 5 °/0. Eenige Zitdag Maandag 1 Juni 1931 om 1 1/2 uur namiddag, ter herberg ge houden door Mr Gustaaf De Winne, te Lede, Suikerstraat. Openbare Verkooping van op Donderdag 21 Mei 1931, om 1 1/2 uur namiddag, te Aalst, Kapellestraat, ter Zittingszaal van het Vredegerecht. Gemeente Cherscamp. I. Zaailand, ter plaats Systeem sectie D nrs 92 en 92/2, groot 18 a. 42c. II. Zaailand ter plaats Winckel sectie B nr 548a, groot 38 a. 10 ca. III. Zaailand ter plaats Wolfgat sectie C nr 180, groot 37 a. 10 ca. Ver deeld in 2 deelen. IV. Bouwgronden en zaailanden ter plaats Winckel sectie B deel van nr 580v, groot 2 Ha 67 a. 87 ca. Verdeeld in 20 deelen. V. Zaailand ter plaats Winckel sectie B nr 566, groot 90 a. 65 ca. Ver deeld in 5 deelen. VI. Zaailand ter plaats Winckel sectie B nrs 562 en 563, groot 1 Ha 5 a61 ca. Verdeeld in 4 deelen. VII. Meersch ter plaats Dries Ca- steel sectie D nrs 22d en 22/2, groot 55 a. 62 ca. Verdeeld in 2 deelen. Gemeente Schellebelle. VIII. Zaailand ter plaats Bonnet sectie B nr 681, groot 18 a. 2 ca. Voor de verdeeling, aanpalende eige naars en naam der gebruikers, zie plans en aanwijzend tafereel op de plakbrie ven, te bekomen ter studie van den wer kenden Notaris Eeman. Studie van Notaris DE VIS, te Aalst. Drukkerij 'De Koornbloem,, destraat. Aalst. De Vilan- Openbare Verkooping van een te Hofstade, nabij het Dorp. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar ver- koopen Een perceel bouwgrond te Hofstade, aan den Dendermondschensteenweg, sektie A deel van nrs 1130c. 1131ab, 1116ab en 1130fg, groot volgens meting 4 aren 16 ca., palende ten voorhoofde met eene breedte van 5 meters 90 cm. Openbare Verkooping van Een schoon en welgelegen met inrijpoort gestaan en gelegen te Lede, Heipias, (Wichelschesteenweg), geteekend N°71, gekend ten kadaster wijk A, deel n° 22, groot 15 a. 58 ca. met eene breedte aan de straat van 20,70 m., bevattende kel der; op't gelijkvloers, salon, eetplaats, bureel, keuken, wachthuis, groot werk huis, koestal, paardenstal, verschillende varkenskoten, afgesloten koer met afdak en grooten uitgehaagden hof gedeelte lijk beplant met fruitboomen in volle op brengst boven 2 slaapkamers en 2 zol ders. Is voorzien van pomwater en electri- sche verlichting. Bewoond door Mr Maurice Baetens. Ingesteld 30,000 fr. Zichtbaar alle Zondagen van 9 tot 11 uren voormiddag. Tweede Zitdag Maandag 18 Mei 1931, om 1 ure namiddag ter herberg "In Cherscamp,, gehouden door Mr. Victo- rien Buyse, te Lede, Rammelstraat. Studie van Notaris EEMAN, te Moorsel. den Dendermondschen steenweg, van de eene zijde Mr Frans Van Geert, van de andere zijde M. Louis Van Geert en van achter den wegel. Onmiddellijke ingebruiktreding. Enkele Zitdag Maandag 18 Mei 1931 om 4 uur namiddag, ter herberg gehou den door de kinderen Thybaert,te Hof- stade. Hoogstraat. Bij Licitatie Openbare Verkooping van te Moorsel, Spruithoek. De notaris DE VIS te Aalst, daartoe aangesteld bij vonnis verleend door de Rechtbank van eersten aanleg te Den- dermonde zal ten overstaan van den heer Vrederechter van 't Kanton ^alst, zal namens wien het behoort openbaar ver- koopen Een hofstedeken met aanhoorigheden en grond, gestaan en gelegen te Moorsel, Spruithoek, gekadastreerd sektie B, nrs, 254/B en 256/F, met eene grootte van 9 a. 90 ca. Begrijpende keuken, achterkeuken, kelderkamer, groote slaapkamer en ka merken. Verder rstal, voederij, varkens koten, schuur en bakkot, alsook een afzonderlijk huisje, bestaande uit keu kentje en kamer. Enkele Zitdag Donderdag 28 Mei 1931, om 2 ure namiddag ter Zittingszaal van 't Vredegerecht te Aalst, Kapellestraat, Openbare Verkooping van te Meldert, op AfHigembosch De Notaris DE VIS, te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar vet- koopen Een perceel zaailand, gelegen te Mel dert, op AfHigembosch, gekadastreerd sectie D, nr 236hi, groot 39 aren 70 ca. Verdeeld in 2 loten Lot 1Zijnde den helft van voorschre ven perceel zaailand, zich uitstrekkende van aan den steenweg tot het midden, aldus groot 19 aren 85 centiaren. Lot 2. Zijnde den helft van voor schreven perceel zaailand en zich uit strekkende van het midden tot van bo ven, aldus groot 19 aren 85 centiaren. Enkele Zitdag Dinsdag 19 Mei 1931 om 3 uur namiddag, ter herberg gehou den door Mr Frans De Mey, wonende te Meldert, Kokerij. Om uit onverdeeldheid te scheiden Openbare Verkooping van met boomgaard, bouwgronden, landen te Aalst, Moorselbaan. De notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ve- I koopen Stad Aalst. Koop I. Een schoone hofstede met daarnevensliggende bouwgronden, ge staan en gelegen te Aalst, Moorselbaan, met eene grootte volgens meting van 26 a. 63 ca. Verdeeld in 5 loten. Lot 1. Een schoone hofstede met boomgaard, gestaan en gelegen te Aalst, Moorselbaan, met eene grootte volgens meting van 13 a. 76 ca. palende ten voor hoofde de Moorselbaan, van weerskan ten de verkoopers en van achter den ijzerenweg van Aalst naar Moorsel. Begrijpendevoorplaats met gang, keuken, groote slaapkamer, kelderka mer, koeistal voor verscheidene koeien, paardenstal, varkenskoten, schuur en hopast. Verders groote kelder en zolder, Verlicht met electriciteit. Boom en haagprijs 300 fr. Onmiddellijk beschikbaar. Lot 2. Een perceel bouwgrond, gele gen naast den eigendom van Mr. Burny, met eene grootte volgens meting van 2 a. 59 ca. Lot 3. Een perceel bouwgrond, gele gen nevens voorgaande, groot volgens meting 2 a. 66 ca. Boom en haagprijs 30fr. Lot 4. Een perceel bouwgrond gele gen nevens voorgaande, groot volgens meting 2 a. 73 ca. Boom en haagprijs 30fr, Lot 5. Een perceel bouwgrond, gele gen nevens den eigendom van Mev. wed. Frans Peirlinck, groot volgens me ting 4 a. 89 ca. Boom en haagprijs 500 fr. Koop II. Een blok bouwgronden gelegen te Aalst, aan de Moorselbaan, rechtover voorschreven hofstede, met eene totale grootte volgens meting van 30 a. 73 ca., palende ten voorhoofde de Moorselbaan, van de eene zijde Mr. Frans De Gols en van de andere zijde Mr. Frans De Potter. Verdeeld in 4 loten. Lot 1. Een perceel bouwgrond gele gen naast den eigendom van Mr. Frans De Gols, groot volgens meting 7 a. 48 ca. Navetprijs 60 fr. Lot 2. Een perceeel bouwgrond gele gen nevens lot 1groot volgens meting Zie vervolg Notariëele Annoncen 5blz, 5BS#KiWSI6OH6E3HBBSiESKaBi5i!50B5l «iMHHWlRMUMUUUSiniM en vnnek ""V* 1 "Uil,111

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4