Het aardbeienseizoefl Hoe ze 't sprookje vonden* Onze Voedingsmiddelen «•KHHSBS ««««WH i De nieuwe Regeering. Wij heb ben dus na moeizame onderhandelingen een nieuw ministerie onder leiding van den Heer Renkin. Zal het bestand zijn voor de zware taak die hem is wegge legd? Een afdoende oplossing van het Vlaamsch vraagstuk, van de landsver dediging, en van de financieele moeilijk heden is ongetwijfeld geen kinderspel- Blijft dan nog het lenigen der zware wonden welke de crisis aan ons econo misch leven heeft toegebracht. Bijzonder het Vlaamsche vraagstuk blijft als het zwaard van Damocles hangen boven s lands politieke ontwikkeling. Het departement van Landbouw werd toevertrouwd aan hoogleeraar Van Dievoet die door zijn verleden een klaren kijk moet hebben op de nooden van on zen landbouw. Zal hij er in slagen de grondslagen te leggen van een ruim op gevatte en doelmatige landbouwpolitiek? Op hem worden in de landbouwmiddens groote verwachtingen gesteld. Wij ver hopen dat hij ze niet zal teleurstellen, en wachten met nieuwsgierigheid het verder verloop der gebeurtenissen af. De oorzaken der iiidexdaling Mei 11. Tusschen de voornaamste oorzaken die het index-cijfer der maand Mei met 5 punten deden dalen dienen vernoemd de prijsdaling van melk, bo ter en eieren welke een vermindering teweegbrachten van 4 punten. Benevens deze prijsdaling dienen vermeld de lichte vermindering ondergaan door een vrij aanzienlijk aantal andere producten. De prijzen van het vleesch bleven schier ongewijzigd met uitzondering nochtans van vet en spek wier prijs nog verder daalde. De prijsstijging der aard appelen schijnt haar eindpunt te hebben bereikt in 't vooruitzicht van den komen den oogst. De reuzenontwikkeling van den Vlaamschen Toeristenbond. De Vlaamsche Toeristenbond heeft zijn honderdduizendste lid ingeschreven en heeft die gebeurtenis terecht met fierheid herdacht. Alhoewel staande buiten de politiek, heeft deze instelling op ekono- misch en kultureel gebied reeds uitste kende diensten bewezen aan het Vlaam sche volk. Zij verdient daarom onze er kentelijkheid en onzen warmsten steun tot verdere verwezenlijking van haar programma. Julius Lagae overleden. De be roemde Vlaamsche beeldhouwer Julius Lagae werd zijn volk door den dood ontrukt op 69jarigen leeftijd. Geboren te Roeselare, heeft de Heer Lagae door zijne machtige en expressieve kunststuk ken Vlaanderen's beeldhouwkunst bin nen en buiten onze grenzen beroemd ge maakt. Van zijne hand komen onder meer het Rodenbachstandbeeld te Roe selare, het Gezellestandbeeld te Brugge, het monument der twee congressen te Buenos-Aires (Zuid-Amerika), het borst beeld van den koning en talrijke andere kunstgewrochten. NEDERLAND De invloed der krisis op de pacht prijzen. De landbouwkrisis heeft de verkoop en pachtprijzen dezen laatsten tijd merkelijk neergedrukt. Zoo werden in Noord-Brabant bij onlangs gehouden wederverpachtingen talrijke perceelen ingehouden wegens onvoldoende prijs- aanbod. In sommige gevallen werd slechts fl. 30 (435 fr.) per Ha geboden tegen fl, 80 (1160 fr.) verleden jaar. In Friesland daalden de verkoopprij zen van de landerijen van 30 tot 40 tegen 1929, terwijl de pachtprijzen er zelfs verminderden met 50 De reactie der Nederlandsche tuin bouwers tegen het gebrekkig ver voer per ijzerenweg. Wij hebben hier reeds herhaaldelijk gewezen op de gebrekkige inrichting en de hooge kos ten van het vervoer per spoor van tuin- bouwprodukten. Het zelfde vraagstuk stelt zich bij onze noorderburen, doch daar de maatschappijen van spoorwe gen er ook hardhoorig schijnen voor de eischen der tuinbouwers, hebben deze zelf de oplossing gezocht in een flinke inrichting voor het vervoer hunner pro- dukten per autowagen Volgende statistiek wijst de snelle uit breiding aan, genomen door het vervoer per auto van groenten en vruchten uit de westelijke provinciën naar de Duitsche grens gedurende maand April van dit jaar 1,060,000,000 fr. en thans wordt ze ge raamd op ruim 7 milliard frank, hetzij meer dan de helft der waarde van de graanproduktie. Niettemin steeg de in voer van versche tuinbouwartikelen ge durende de jongste jaren met 40 °/o ea deze der ingelegde groenten met 350 °/o, terwijl de uitvoer afnam, wat wijst op een snelle uitbreiding van het verbruik binnen de grenzen. ITALIË. De voortbrengst van tafeldruiveu. De produktie van tafeldruiven is van 76000 ton in 1929 geklommen tot ruim 83000 ton in 1930. De gemiddelde uitvoer dezer laatste jaren bedraagt circa 24,000,000 kg. De bijzonderste afnemers daarvan waren Duitschland. Oostenrijk en Zwitserland, terwijl Engeland maar een onbeduidend kliënt was. DENEMARKEN Een voorbeeld van coöperatie. Dat andere landen ons nog ver vóór zijn op gebied van vereeniging hoeft niet meer bewezen te worden. Denemarken heeft zoo maar eventjes 53 samenwer kende slachterijen, waarvan het zaken- cijfer in 1927 4 miljard belgische franks beliep of de waarde van 4,300.000 var kens. ENGELAND De invoer van bacon. De statis tieken toonen aan dat Engeland over het eerste kwartaal van 1931, spijts krisis en werkeloosheid, steeds meer bacon uit het buitenland gebruikt, en wel 25 °/o meer dan tijdens het eerste cwartaal van 1930. Op te merken valt dat Denemarken, 3olen en Lithauen vooruitgang maken, terwijl de landen van het Britsche Rijk eerder veld verliezen. Deze laatste dagen schijnt er nochtans verandering ingetre den gepaard gaande met een merkelijke prijsvermindering welke ook het Deen- sche bacon op gevoelige wijze heeft aangetast. maag, omdat ze te fel prikkelen. Zelfs voor gezonden moet het gebruik beperkt worden, om aan de maag alle onnoodige prikkelingen te sparen. We vinden onze smaakstoffen ook veel in groenten, als b.v. ajuin, porei, selder, look, peterselie, kervel, enz. Hoe meer smaak we aan onze spijzen kunnen geven, door eigen gewonnen groenten, des te beter, en te goedkooper, vooral in dezen tijd van krisis. NOVELLE. 't Park groende vol zomerpracht. 't Was avond, en tusschen de dreven hing donzige schemering. Van heel verre lonkten en wenkten de hooge kleurramen van 't Casino, hel verlicht. Door de lanen gleden auto's, zonder geruisch, en ze stopten allen voor de breede ingangsbogen die gulpen kleuren- licht den avond inzeefden. Muziek klonk... dansmuziek daarbin nen. 't Was het groote bal van de hooge werelddames in kostelijke toiletten vol schittering, heeren in statig habiet... ...Daar zagen ze elkaar voor 't eerst. Hij was hier vreemd in de stadeerst vandaag aangekomen, voor zaken. Zijn vader had als groothandelaar een solie- den naam, sinds jaren. Hij was een knap pe kerel, een even knap zakenman, die later vaders handel zou overnemen. Hij had veel gereisd, veel geleerd, veel ge zien. Van haar ontving hij geen brief meer— Zij kon niet meer schrijven, want tante verliet haar niet. En heel alleen gebleven, vreesde hij— Hun leven zou geen sprookje worden— te schoon. Eiken dag nog ging hij op 't zelfde uur naar de plaats waar hij den ouden Jaques vroeger zag... Eiken dag keerde hij droever terug. 't Was Mei... een goddelijke dag. En daar, als hij weer naar 't hoekje ging waar de oude Jaques hem vroeger wachtte, stond de oude er, met kommer op zijn gezicht. Vlug, jonge heer... Morgen moet Liane huwen... Ze is hier op t kasteel. Zie 'k u dezen avond vóór de scheme- Ze kuste hem, en droomen... voor immer murmelde een bij u nu te zijn... B. Putteman. ring brief... Kan ze imaraewMisBiHi 1.035000 20 373000 50000 88000 25000 94 85 14 58 Salaad 4,176,000 Bloemkoolen 23,000 Tomaten 8,000 Komkommers 552,000 Schorseneer 18,000 Het vervoer per auto biedt het groote voordeel van snelheid, wat toelaat de groenten in frisschen staat aan te bren gen op de markten. Thans bestudeert men in Nederland de mogelijkheid aan de autos een lading bij de terugkomst te verzekeren, wat zou toelaten de ver voerkosten nog merkelijk in te krimpen. FRANKRIJK. De tuinbouw. Vóór den oorlog bezat deFransche tuinbouwvoortbrengst een commercieele waarde van ongeveer Genotmiddelen. Onder deze benaming verstaan wij stoffen met veel smaak en geur zij hel pen ons onze spijzen smakelijker maken en afwisselen. Onder deze stoffen behooren ook nog de prikkelende dranken, als b.v. koffie, thee, cacao enz., die den eetlust opwek ken en de zenuwen aanwakkeren. Koffie vooral is zeer aanprijzenswaar- dig. 1° Hij prikkelt het zenuwstelsel. 2° In groote hoeveelheid geeft hij sla peloosheid, dus is zeer aan te raden bij nachtwerk enz. 3° Doet de vermoeidheid verdwijnen. 4° Doet ons bloed sneller vloeien en wekt het hart op. 5° Is een tegengift tegen vele giften, als opium, alcohol enz. 6° Verhoogt de werking van het ver stand. De thee is rijk aan zouten. Doch hij is schadelijk voor de maag. Thee werkt j zeer opwekkend op de maag, maar is niet aan te raden voor zenuwachtigen. Cacao is zeer verfrisschend en op- j wekkend en goed verteerbaar. Hij bevat tevens veel zouten en een zekere voe- j dende waarde. Chocolade is zeer aan te raden, daar ze veel suiker bevat, benevens de cacao. Hij past dus heel goed bij spierarbeid, lastig werk, bergklimmen enz. Honing is een voortreffelijk voedsel, dat veel smakende stoffen bevat en daarbij gunstig werkt op de ontlasting. Keukenzout veraangenaamt den smaak der spijzen, dient tevens als voe dingsmiddel, maar in te groote hoeveel heid gebruikt, werkt het zeer schadelijk. Azijn is een vloeistof, die voortkomt bij de bereiding van wijnen met alcoho lische gisting. Wijn geeft wijnazijn. Vruchtenwijn geeft vruchtenazijn. Bier geeft bierazijn. Graan geeft graanazijn. Soms wordt hij ook gemaakt van spiri tus van azijn of azijnzuur met water. Peper komt voort van de peperstruik uit de warme streken. Men heeft de witte peper, bij het malen van de rijpe vruchtjes en zwarte, bij het malen van onrijpe vruchten. Muskaatnoot is het zaad van den mus kaatboom. Goede noten zijn van binnen gemarbreerd. Foelie, dat is de bloesem van de mus- kaatbloem, bestaat uit zeer smalle reep jes en is oranjegeel. Kruidnagels zijn de gedroogde knop pen van de bloemen van den kruidna gelboom. Ze geven veel smaak. Kaneel is de schors van den kaneel- boom die gedroogd wordt. Wanneer deze gemalen is hebben we de poeder- kaneel. Mostaard is een deeg bereid uit azijn en meel van de mosterdzaden der mos- terdplanten, met daarbij nog kaneel, muskaatnoot, kruidnagels, dragon, enz. Vaniel is een vrucht van peulgewas sen, die gemalen wordt, en meestal ge mengd met een bloemsoort. Saffraan is de gedroogde stamper van sommige bloemen. We mogen in het algemeen zeggen dat al de voorgenoem de stoffen, zeer aan te raden zijn voor gezonde magen, maar af te keuren voor zieken, of voor personen met zwakke Maar nooit had hem meer een vrouw bekoord, dan dat ééne meisje, dezen avond... Ze was hem opgevallen, van den eersten aanblik hij had ze niet kun nen vergeten, want immer hadden zijn oogèn haar gezocht, tusschen de menigte door. Hij had met haar gedanst... haar rank lichaam had hij in zijn arm gevoeld, en zijn blik had diep in haar oogen gekeken. En zij had aan dien blik niet kunnen weerstaan,noch aan de innemende kracht die van hem uitging. Ze was jong ze ventien... maar toch geen kind meer; in haar blauwe oogen lag levensernst en diepheid. Nooit had een man haar zoo betooverdhij was knap en forsch, en zijn stemme klonk zacht als een streeling. Zóó zagen ze elkaar voor 't eerst— En ze beloofde hem, hem morgen avond in 't park weer te zien... als 't kon. Want haar vader was van ouden adel, verarmd wel, maar in zijn hart even fier gebleven en prat op de oude gebruiken... en hij was toch geen edelman. Zij was voorbestemd voor een graaf, die wel veel ouder was dan zij, maar die de oude traditie hoog zou houden... En nu voelde ze zoo'n spijt in haar jong hart, dat ze van adel was— Liane, fluisterde hij. Vol hope keek ze hem aan. Tot morgen... Dien volgenden avond was ze er. Hij voelde zich de gelukkigste onder de menschen, en zij... zij vergat bij hem, dat ze een gravinnetje worden moest. j Arme kleine Liane... i Ze zwoeren mekaar eeuwige liefde. De zwijgende boomen waren hun ge- tuigen. Sedertdien hadden ze elkaar nog dik- wijls ontmoet... tot haar vader door een I kennis op de hoogte werd gebracht van hun geheime liefde. Nu zou ze met den graaf trouwen Maar zij, ze weende... en ze weigerde. Arme Liane... Droef werd haar leven, het leven van 't mooie meisje dat gravin netje worden kon... gravinnetje tegen haar hart. En hij, de jongen, hij zon er op, hoe hij haar bereiken zou. Dan kwam de oude trouwe kamer knecht van Liane's vader, als een red dende engel tusschen hen beiden. Hij had meelij met zijn jong meesteres je, en voortaan speelde hij.de ouwe grijze dienaar, de minnebode tusschen de twee jonge menschen. Jaques droeg haast eiken dag, mooie brieven op zak; brieven van liefde, waarin Liane en de jonge vreemdeling elkaar zóóveel vertelden... Jaques bestel de ze, en Jaques schepte geregeld het j antwoord op, zonder dat de oude heer er iets van merkte, j Als 't zóó maar wat blijven kon... Maar dan opeens, was 't uit— j Liane werd naar haar tante gestuurJ, ver op den buiten. Tante was de oudste zuster van Liane's vader, eene dame, koud en stuursch, die den ouden naam j van de familie, spijts haar geldelijke zor- t gen, hoog wou houden. Bij haar zou alles voorbereid worden tot het aanstaande j huwelijk. i Liane schreide... en ze herlas den brief dien ze dien morgen nog, van hém ontvangen hadmet als 'n laatsten kreet, in simpele woorden: Liane, o liefste, o sprookjesfee mijn, Laat 't leven naast u, een zoet [sprookje mij zijn- Een sprookjeLiane, mijn meisje zoo [klein, Een droomenvoor immer bij u [dan te zijn... Ze kuste den brief, en ze kuste de jj woorden: hun leven, een sprookje... Ze weende. ja, 'k breng u een vluchten Als ze wil... ja Dien avond bracht hij een brief. Jaques, geef hem haar, kost wat koststikte zijn stemme, 't Is nog niet te laat. 'k Doe wat ik kan, jonge heer, maar ze vertrouwen den ouden Jaques niet meer op t kasteel— En weg was hij, t achterpoortje binnen. Dienzelfden avond wachtte de knappe jongen in 't park op zijn meisje. Alles had hij tot de vlucht voorbereid: zijn auto wachtte, vertrekkensgereed, in de donkere laan. Hij had haar geschreven, en komen zoü ze... dat dacht hij toen... Als 't nacht was, wachtte hij nog— Als de morgen klaarde stond hij er steeds. Vreemd keken de vroege voorbijgan gers hem aanhij zag het niet. De zon rees, heerlijker dan ooitals een spot kwamen haar stralen hem streelen. Zijn lippen beefden, hij sidderde: nu was 't te laat... nu was alles voorbij. Adieu, lief sprookje... Zijn auto snorde weg in duizelige vaart: over't stuur hing hij gebogen, als 'n waanzinnige... Zij was niet geko men... en Jaques had gezegd dat ze kon, als ze maar wou... En de duivel stookte zijn ziel vol nijd en bittere razernij... die andere die graaf! Adieu, lief sprookje... adieu— Jaren gingen- In een stadje aan de zee was een poppenwinkel. Er woonde een vrouw in, heel alleen. Zelf sneed ze kleedjes voor de poppen, en naaide ze. De winkel stond niet ver van het kleine station, waar maar vier maal daags de trein stopte. Een dag kwam een jonge dame den winkel binnen, met aan de hand een lief klein meisje van zeven jaar een mooi kind met blonde lokken en blauwe oogen... De jonge dame noemde haar Liane. De poppenvrouw schrok, maar even vriendelijk boog ze zich over de toon bank naar 't kindje toe, dat een poppetje kiezen moest. Ze koos er een— een met een mooi blauw kleedje, blauw als de lucht in Mei. De schoone poppenvrouw lei het teedere poppetje in de gretige armkes van het lieve kind en streelde het door de blonde krullen. Daar kwam ook een heer den winkel binnen. Ze zag hem— 't was hij Papa riep 't kleine meisje en ze toonde't mooie poppetje. Liane, fluisterden zijn ontstelde lippen. Hij werd bleek en star keek zijn oog haar aan in niet-begrijpen. Mijnheer... groette ze stil en ze keek naar de jonge dame die 't kindje bij de hand nam. Dan keerde ze zich plots om, want haar oogen schoten vol tra nen. Op een teeken van den heer ging de dame met het kind buiten. Liane, zei hij teeder en hij kwam achter haar staan. Ga nu, Wimmy, kropte haar stem door haar tranen heen... Ze wacht u, met de kleine. Z'is mijn vrouw niet, Liane... mijn vrouw is dood. 'k Heb de kleine uw naam gegeven... Wimmy— zuchtte ze en ze keerde haar betraande oogen naar hem. k Heb u dien morgen zien wegrijden... k was aan den bocht van de laan, ze hadden mij bespied altijd— Liane— ons sprookje—, Zijn stem beefde. Dan ben ik voortgevlucht, Wim my, en 'k heb overal naar u gevraagd— Dan ben ik hier komen wonen, heel alleen— 'k Ben naar den vreemde gegaan, Liane— Later ben ik weergekeerd, en op vaders wensch ben ik getrouwd met een braaf meisje— Ze stierf bij de ge boorte van ons kind. G'hebt veel geleden, Wimmy... 't Leven is geen sprookje, Liane— Neen, Wimmy— Ga nu weer gij hebt toch een klein lief meisje, en ik zal veel voor u bidden Als we weer gaan, Liane, gaat ge mee, als haar tweede moederken... wilt ge Ze keek naar hem op, met een stra ling in haar oogen, zooals vroeger, jaren geleden. Hij lei zijn arm om haar heen, en stille fezelden zijn lippen Een sprookje, Liane, mijn vrouwtje zoo klein— Aardbeien moeten met de grootste voorzichtigheid behandeld worden. Om ze goed te bewaren, moet men bij het plukken voorzichtig den stengel afbre ken zonder aan de vrucht te raken, en ze even voorzichtig in een korfje leggen. Daarna legt men ze op een koele plaats, niet opeengehoopt, maar goed openge- spreid aldus kan men ze tot 's anderen daags bewaren, Wanneer men ze als versche vrucht wil eten, bestrooit men de aardbeien met suiker, soms voegt men er ook goeden wijn of slagroom aan toe. Vlugschuim Neem het wit van 3 versche eiers, klop tot sneeuw met 3 lepels poedersui ker en 3 lepels puree van fijngewreven en doorgezeefde aardbeien. Dien versch op met droge koekjes. Aardbeientaart. Maak brokkeldeeg waaraan een wei nig suiker toegevoegd wordt (2 soeple pels voor 125 gr. bloem). Rol dit deeg open tot op een halven centimeter dikte en leg het in een geboierde plaatsteek er gaatjes in met een vork en leg er een geboterd papier op dat bedekt is met pitten of droge boonen. Laat in zachten oven bakken. Neem daarna het papiet met de pitten of boonen weg en bestrijk de taart met een dunne laag aalbessec- gelei. Neem schoone aardbeien, ontdoe ze van haar stengels, leg ze in een kom en bestrooi met poedersuiker. Laat de sui ker er 30 of 40 minuten intrekken. Gat neer vervolgens de taart met de aard beien, doch laat het gesuikerd sap in de kom, vermeng een weinig aalbessenge lei met dit sap en giet dit mengsel op de aardbeien. Men kan eveneens de aard beien in kokende suikersiroop werpen, onmiddellijk weer uitnemen, laten afkoe len, daarna op de taart schikken, mei een aalbessengelei bedekken. Aardbeienpudding. Drie lepels bloem of maïzena breken met koude melk, 3 eierdooiers en 3 soep lepels poedersuiker aan toevoegen. Roet stilaan in dit mengsel 1 liter kokende melk en zet 5 a 6 minuten, goed roeren de, op het vuur, doch zonder te laten kokengiet het mengsel in een vuur vasten schotel. Neem een half pond aardbeien, doe de stengels er af, plet ze en bestrooi met suiker, strijk ze daarna over het mengsel in de schotel, klop het eiwit tot sneeuw met een lepel suiker leg deze stijfgeklopte sneeuw op de aard beien en laat in een warmen oven gedu rende 20 minuten bakken. Aardbeiendrank. Neem rijpe aardbeien, wrijf ze tol spijs in een vergiet om het sap te beko men. Pers dit sap door een grof linnet doek, en meet het in een flesch. Voo iederen hal ven liter sap neemt men 351 grammen gekristalliseerde of poedersui ker, een liter versch water, een glas bordeauwijn en het sap van 1 citron vermeng dit alles met het aardbeien.?; giet nogmaals door en vergiet, Mm dient dezen drank op in een karaf, mets- al doet men er frisch water bij, mast men kan ook zoo drinken. Aardbeienconfituur. Neem een evengroot gewicht aan sui ker als aan ontsteelde aardbeien. Leg a in een kom, en wissel een laag aardbeie af met een laag gekristalliseerde suikei 's Anderendaags neemt men de vrucht met een schuimlepel uit de kom en me laat het sap drie kwartier koken, fruit aan toevoegen. Even laten doorkoken en een half ui bezijden het vuur laten staan. Daan laten koud worden en in potten doen, Aardbeien met melkkaas. 250 gram witte kaas, 100 gram suiker, 1 eierdooier, het tot sneeuw jt klopt wit van een ei, 1 pakje vanille® ker, eenige lepels melk. Dit alles dooreenmengen, het eiwit het laatst Ij voegen. Goedgewasschen aardbeien een kom leggen en met deze crème dekken. Aardbeienschuim Pletter 500 gram aardbeien door en vergiet zoodat men een pure bekomt. Klop een liter slagroom 125 gram poedersuiker, in een koe plaats. Wanneer de slagroom stijf schuimend is, voegt men er de aan beienpuree bij en laat rusten in koele plaats tot het oogenblik van te dienen. Aardbeienboterhammetjes Snee rechthoekige sneden brood vi 1 cm. dikte. Laat ze in een gebote" pan aan weerszijden licht bruin bakkt In een kom bereidt men een van lichtgeplette aardbeien met suik' Bestrijk de boterhammetjes zeer vli met deze spijs en dien goed warm op. Aardbeiensaus. Neem een halven liter wilde aardbei die goed rijp zijndoe er de sten en wrijf ze door een vergiet tot pure voeg bij deze puree 100 a 125 gr. suik en een vierde liter maderawijn. Zet,go roerende, op het vuur, en neem af w dra er gevaar voor koken is. Giet de saus heet op pudding of gebak. Hi »l* in Vervoer per spoor kg. Vervoer per Proc. auto kg. vervoer p. auto

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4