1 Sp aar- en Leenbank I Landbouwweekblad De Ministeriëele verkla ring en de Landbouw Blijven duwen W itloof kweekers Onze Varkenskweek in gevaar Vrijstelling van Grond belasting voor nieuwe huizen» Vergadering van den Hoogeren Landbouwraad JSMÖA& 21 JUNI 1931 i?i$s 25 <r.*»tl*ss l3dt JAARGANG Nt 651 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers ONZE Op dees oogenblik wordt onze Spaar- en Leenbank langs alle kanten aangesproken om geldlee- ningen te bekomen. Bijna alle lieden bekwamen vol doening en ondervonden hoe ge makkelijk het is naar vrienden te kunnen gaan die helpen op 't eer ste woord, zonder onkosten en zonder dat er over gebabbeld wordt. Toch dient er opgemerkt dat de meeste leden vroeger niet wisten dat er eene Spaar- en Leenbank bestond. Op het oogenblik dat ze geld beschikbaar hadden, vonden ze het beter het hier of daar te plaatsen.. Nu ze geld noodig heb ben weten ze ineens dat Redt U Zeiven eene Spaar- en Leen bank bezit Nochtans, indien de aanvragen voor geld grooter worden, zullen we verplicht zijn alleen te leenen aan deze die ons kenden in dagen van overvloed. Het zou eene dure les voor ve len kunnen worden en we trekken de aandacht van al onze leden op deze voorgaande bespiegeling. ZEDELES Spaart en plaatst uwe beschik bare gelden, hoe weinig ook, in zekerheid in Redt U Zeiven doet U vroeg of laat aankoopen of komt U in geldnood, dan komt U naar Redt U Zeiven even als naar uw moeders huis en U wordt seffens en in alle vertrou- wen geholpen. We aanvaarden geld 1° Spaarboekjes Op zicht aan 3 1/2 Op een jaar 4 1/2 Op vijf jaar 5 2° Kasbons Op 5 jaar aan 5 netto met zesmaandelijksche intrest. Ter overweging <n!8naffi!s*«sc«it!ai swan De nieuwe Regeering heeft voor Ka mer en Senaat de verklaring afgelezen van haar programma betreffende de binnenlandsche en buitenlandsche poli tiek. Deze verklaring omschrijft de wer king der nieuwe Regeering in zeer vage en algemeene bewoordingen en is voor velen en ook voor ons eene ontgooche ling geweest. Zij schijnt voor doel te hebben gehad zorgvuldig alle bijzonderheden te ver mijden welke van aard zijn oneenigheid 1 uit te lokken tusschen de groepen der meerderheid waarop de Regeering moet steunen en is als dusdanig een teeken van innerlijke zwakheid. Ziehier wat de Regeering meedeelt pver haar programma tot steun aan den landbouw De Belgische landbouw lijdt sedert twee jaar aan groote ontreddering en men bespeurt nog geen enkel teeken van aanstaande verbetering. Een plotselinge en aanzienlijke prijsdaling heeft onze landbouwproducenten verrast, zonder hun den tijd te laten hunne exploitatie middelen in dezen zin te wijzigen. Het zelfde verschijnsel doet zich in al de landen der wereld voor, elderS blijkt het soms ernstiger dan bij ons.Het voorgaande kabinet trof eene reeks maatregelen om voor enkele produkten de gevolgen der krisis -te verzachten. Overtuigd van de uiterst groote belangrijkheid van den landbouw ten aanzien van 's lands voorspoed, zal de Regeering geen enkel middel verwaar- loozen om de landbouw ter zijde te staan bij hunne aan lassing aan de nieu we economische omstandigheden en om de mogelijkheden hunner binnenland sche en buitenlandsche markt uit te breiden In feite is deze verklaring enkel de vaststelling dat de huidige landbouwkri- sis haar einde nog niet nabij is en de j belofte van hulp door de Regeering uit- gedrukt in de meest breede en vatbare bewoordingen. In welken zin die hulp zal worden geboden, welke maatregelen daartoe door de Regeering worden overwogen, daarvan wordt geen woord gerept. Wij vreezen dat het hekken weer aan den ouden stijl zal blijven hangen en dat de regeeringshulp aan den landbouw, zooals vroeger, zich zal beperken bij en- kele gedeeltelijke maatregelen die dan nog grootelijks hun doel hebben gemist wegens de traagheid waarmede zij wer- Een schrijven aan den Minister van Landbouw. den toegepast. Nochtans herhalen wij hier wat wij reeds vroeger hebben gezegd De nood waardoor onze landbouw in schier al zijne bedrijfstakken wordt getroffen is zoo erg dat geen redding meer mogelijk is door toepassing van gedeeltelijke maatregelen, doch enkel door uitvoering van een logisch geheel van schikkingen, uitmakende een breed opgevatte en ge zonde landbouwpolitiek. Op welke grondslagen deze politiek dient gebouwd, hebben wij in ons vorig nummer uiteengezet onder hoofding Wat onze Landbouw van de nieuwe Regeering verwacht Zooals in deze bijdrage werd aangetoond, verwachten onze boeren de uitvoering van een pro gramma behelzende 1) de verminde ring der voortbrengstkosten voor den landbouw ;a) door toepassing van een doeltreffende meststoffenpolitiek; b) door het afkondigen van gunstige toltarieven op de grondstoffen voor bet landbouw bedrijf c) door invoering van voordee- lige vervoertarieven voor dezelfde grondstoffen. 2) de verruiming der afzet gebieden voor onze landbouwprodukten binnen de grenzen door a) het toeken nen van den voorkeur aan deze produc ten voor het verbruik door de openbare instellingen en besturen b) de bescher ming en verdediging onzer nationale landbouwvoortbrengst tegen de over tollige mededinging bijzonder vanwege protectionnistische vreemde landen c) de toepassing van een vervoerregiem aangepast aan de eischen van de ver schillende landbouwtakken.3) de uitbrei ding der afzetgebieden in het buiten land a) door instelling van een flinken dienst tot voorlichting onzer voortbren gers en inrichting der propaganda voor onze landbouwproducten in het buiten land b)door aanduiding van bevoegde vertegenwoordigers van den landbouw bij de economische onderhandeliugen met het buitenland c) door inrichting van een flinken voordeeligen vervoer dienst met het buitenland. Zonder te eischen dat eene ministe- rieele verklaring tot in de puntjes zou meedeelen wat de Regeering zinnens is te doen, had onze landbouw ten minste verwacht dat hem de hoofdlijnen zouden aangeduid worden der Reyeeringsactie te zijnen yoordeele. Zulks is jammerlijk niet geschied, ook blijven wij eerder sceptisch gesteld te genover de uiterst vage en rekbare regeeringsbeloften. Indien de nieuwe Regeering een land bouwprogramma heeft, dan hadde zij het ten minste in zijne groote lijnen moeten meedeelen, thans heeft zij in de land- bouwmiddens den algemeenen indruk verwekt, dat zij geen verbintenissen durft aangaan, omdat zij niet zeker is van de meerderheid welke haar moet toelaten ze te volbrengen. Een andere, vraag rijst hier nog Zal de behandeling der uiterst moeilijke po litieke vraagstukken als daar zijn de Vlaamsche kwestie, de landsverdedi ging, het financiëel vraagstuk, niet voor gevolg hebben het treffen der hulpmaat regelen ten voordeele van onzen getei- sterden landbouw op den achtergrond te schuiven, zooals het helaas in het ver leden dikwijls het geval was Aan de volksvertegenwoordigers die hem de onduidelijkheid van zijn pro gramma voor oogen legden, antwoordde de Heer Renkin, eerste minister, dat men zijne regecring niet moest beoordeelen naar hare woorden doch wel naar hare daden. Het weze dus zoo Zooals in het ver leden zullen wij scherp toezien en zonder eenig ontzien voor personen recht vorderen voor onzen diepbeproefden landbouw, tot wanneer ons dit recht in volle mate is toebedeeld. Van overal wordt er vanwege onze landbouwers geklaagd dat ze hun var kens niet meer kunnen verkoopen. De groote invoer uit den vreemde is hier van de groote schuld. In naam van Redt U Zeiven werd dan ook vol gend schrijven aan den Heer Minister van Landbouw gestuurd, om te vragen hieraan paal en perk te stellen en alzoo onze varkenskweekers ter hulp te ko men. We zullen steeds met dezelfde nauw gezetheid blijven waken op al de belan gen van onze leden en deze door dik en dun blijven verdedigen. Hier volgt onze brief Den Weledele Heer Van Dievoet, Minister van Landbouw, Brussel. HEER MINISTER, We zijn zoo vrij in naam van al onze aangeslotenen en in 't belang van gansch den landbouwersstand Uwe wel willende aandacht te vestigen op den nijpenden toestand, die bij een groot deel onzer landbouwers, meestal ook varkenskweekers, heerscht. Het is een feit dat de laatste jaren on ze boeren hun graangewassen niet meer aan loonende prijzen ter markt konden brengen, en hierdoor gedwongen waren deze te gebruiken voor hun vee- en var kensvoeding, waarvan de uitbatingen dan ook een groote uitbreiding hebben genomen. Op dit oogenblik echter kun nen honderden varkenskweekers hun vetgemeste dieren aan geen prijzen meer verkoopen. Deze toestand wordt waar lijk treurig en we hopen dat U, Heer Minister, al Uw krachten zult inspan nen opdat de Regeering onmiddellijk zou ingrijpen en de invoer van vreemde varkens, waarmee onze markt overstelpt wordt, zal stop zetten. We zijn hiermede de tolk van gansch den landbouwersstand en we verwach ten dat U aan den algemeenen wensch zult voldoening schenken. Met de meeste hoogachting. Voor Redt U Zeiven De Bestuurder, (get.) O. Caudron. I van andermans zweet. Deze zijn geluk kig klein in getal, omdat doorgaans onze Vlaamsche boeren samen hand in hand gaan en hun wel en wee met meikaar willen deelen, Er is nog een derde klasse, dit zijn zij die verloren loopen in vreemde rangen, waar er nog andere, en somtijds gansch tegenstrijdige, dan boerenbelangen te verdedigen zijn. Daar ook ligt een groot arbeidsveld braak, daar ook is een werk van naastenliefde te verrichten. Vele handen zullen dit werk licht maken, ge zult niet alleen lezers zijn van ons blad, ge zijt allen goede leden, propagandis ten Het is een nieuwe strijdtochtdie we inzetten en het zal een nieuwe zegetocht zijn. Het verleden bewees genoeg dat we kunnen, de toekomst zal bewijzen dat we ook willen. De wagen rolt steeds vlugger en vlugger, we duwen, we blijven du- wen aBB&tMAooaBSBa&nsaHBiflH- Het is verheugend te zien hoe al onze leden gehecht zijn aan hun vereeniging en hoe allen eensgezind en geestdriftig hun beste krachten aan Redt U Zei ven geven. Onverpoosd en onver moeibaar werd er gewerkt sinds ons ontstaan, de uitslagen mogen we dan ook schitterend noemen, en nu we de kinderschoenen reeds een heel tijdje ont groeid zijn, gaan we ook met goeden moed en verdubbelden ijver de nieuwe wegen op immer vooruit, door alles en over alles heen Voor onze leden moeten we "t niet tot vervelens toe blijven herhalen, welke onschatbare diensten door een goede vereeniging aan den landbouw en aan den landbouwersstand kunnen bewezen worden. We hoeven niet meer op te sommen de voordeelen die ieder aange slotene heeftge ondervindt het dage lijks. Maar op U die hiervan bewust zijt, berust een zwaren plicht, U wacht een groote taak waaraan niemand zich kan of mag onttrekken, de Vereeniging rekent nu meer dan ooit op uw onvoor- waardelijken steun. Nog zoovelen onzer landbouwers zien ondanks alles niet in dat ze alleenstaand machteloos zijn en staan nog afkeerig tegenover elke ver- eeniging, tot die moeten we ons richten, die moeten we in onze rangen brengen. Dat is uw werk, leden. Gij zijt dagelijks in betrekking met hen en 't zal U gemak kelijk zijn hen het verkeerde hunner han delwijze te doen inzien. Alzoo volbrengt ge uw plicht tegenover uw Vereeniging, die ge sterker helpt opbouwen, ge doet tevens een werk van naastenliefde, waarvoor men U later dankbaar zal op- zijn. Er zijn er ook die goed genoeg weten wat er door de Vereeniging reeds be reikt werd, doch die willen profiteeren Wij hebben destijds in ons blad een uiteenzetting gegeven der wet van 10 Juni 1928, waardoor gedurende tien jaar kwijtschelding van grondbelasting wordt verleend op de nieuwe woningen waar van de eigenaars bewijzen dat de bouw aangevangen werd na 31 December 1927 en die betrokken werden vóór 1 Januari 1931. De wet van 1 Juni 1931, afgekondigd door het Staatsblad van 4 Juni heeft de geldigheidsduur van de wet van 10 Juni 1928 meteen jaar verlengd, zoodat thans ook de woonhuizen gebouwd tusschen 1 Januari 1931 en 1 Januari 1932 van de kwijtschelding der grondbelasting zullen kunnen genieten indien zij tevens be woond zijn voor 1 Januari 1932. Daar wij den indruk hebben dat vele buitenlieden nalaten het merkelijk voor deel der kwijtschelding van grondbelas ting voor nieuwe huizen aan te vragen, willen wij hier wijzen op enkele punten desaangaande Het toestaan van bedoelde kwijtschel ding is niet afhankelijk van den fortuin toestand van den bouwer. Het doet er weinig toe of de eigenaar het gebouw zelf bewoont of wel verhuurt, of hij reeds eigenaar is dan niet van andere huizen het voordeel der kwijtschelding slaat op het gebouw, en beantwoordt dit aan de vereischten voorgeschreven door de wet, dan wordt de kwijtschelding ver leend. Ziehier een beknopte samenvatting der vereischten en pleegvormen om de kwijtschelding te bekomen 1) Het huis moet door het Bescherm- komiteit voor Goedkoope woningen er kend zijn als beantwoordende aan de minima-eischen van gezondheid en be woonbaarheid. 2) Het kadastraal inkomen der wo ning mag niet hooger loopen dan 1500 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners 2000 fr. in de gemeenten met 5000 tót en met 14.999 inwoners; 2500 fr. in de gemeenten met 15.000 tot en met 59.999 inwoners 3000 fr. in de gemeenten met 60.000 inwoners en meer. De kwijtschelding van grondbelasting moet aangevraagd worden volgender- wijze 1) Men ga naar het kantoor van den onderzoeker van 't kadaster of van den ontvanger der staatsbelastingen van de omschrijving waar de nieuwe woning gelegen is, en men vraagt aan dezen ambtenaar een formulier voor het in vullen der aanvraag tot kwijtschelding. 2) Men vrage dan een getuigschrift aan het Beschermingskomiteit voor goedkoope woningen,uitwijzende dat het huis waarvoor men de kwijtschelding vraagt beantwoordt aan de voorwaar den van gezondheid en bewoonbaarheid en men make het aanvraag-formulier behoorlijk ingevuld en onderteekend, samen met bedoeld getuigschrift, per aangeteekenden brief over aan den Heer Controleur der Belastingen »van de om schrijving. Tenoteeren dat een woning waarvoor de staats en provinciepremie voor goed koope woningen wordt toegekend, te vens niet kan genieten van de kwijt schelding der grondbelasting. AAN ONZE In de Courrier Internationale des Halles et Marchés nummer van 12 Juni j.l. lezen wij Het zal voor onze witloof kweekers voorzichtig zijn, het initiatief van het gouvernement niet af te wachten voor de kontrool op den uitvoer van hunne producten in te voeren. De Nederland- sche Vereeniging van fruit- en groen- tenhandelaars deed reeds bij hun gou- vernement van Den Haag, aanvraag om den handel in witloof te regelen. Zoo onze kweekers niet waken, loopen zij gevaar hun de Noord- Amerikaansche en Fransche markten te zien ontglippen Deze korte maar krachtige oproep, toont ons klaar dat er gevaar is onze af zetgebieden te zien ontnemen, dus voor de teelt zelf. Het is een teeken des tijds, dat er voor al de producten die ter markt gebracht moeten worden, om naar het buitenland te gaan, er alle belang dient gehecht aan de verzorging, aan de verpakking. In ons blad De Koornbloem op onze vergaderingen en voordrachten schreven of zegden wij het herhaalde malen. De voortbrengers en handelaars van Holland begrijpen het, en vragen aan hun regeering dat zij een streng toezicht zou uitoefenen op den verkoop en den uitvoer van witloof, en wees ervan over tuigd: onze Noorderburen zullen niet talmen, maar krachtig ingrijpen. Ook bij onze regeering zijn voetstap pen gedaan om door kontrool over verzorging en verpakking, door propa ganda en andere middelen onze witloof- kweekers te steunen. Zij kent de toe standen, de noodenmaar gewoon van te weifelen verwachten wij van haar weinig. Onze kweekers, onze vereenigingen moeten dus zelf het initiatief nemen. Onder hen een organism stichten dat streng toezicht houdt, over sorteering en verpakking, en zij moeten handelen voor het te laat is. Ons witloof dat wel stand brengt, mag den weg niet opgaan van onze hop en ons vlas. Zoo onze regeering werkeloos blijft zullen wij zelf handelen. Den put vullen vóór het kalf verdronken is Verleden Woensdag werd te Brussel een vergadering gehouden van den Hoogeren Landbouwraad, onder voor zitterschap van senator baron d'Huart. De nieuwe minister van landbouw, prof. Van Dievoet, was ook aanwezig. Er werd een wetsontwerp voorbereid, dat denkelijk toekomende maand in de Ka mer zal besproken worden, waarbij zal verplicht worden een zekere hoeveelheid inlandsch meel bij het broodkoren te voegen. Nadat de minister zich terugge trokken had, werd de meelkwestie nog uitvoerig besproken. Tevens werd een debat gevoerd over de prijzen van de tarwe en valorisatie dier prijzen. Een afvaardiging zal zich bij den mi nister van landbouw begeven om hem de opmerkingen en voorstellen van den Hoogen Raad te doen kennen. Laat ons hopen dat dit tot goede uit slagen zal leiden en dat de regeering de belangrijke besproken vraagstukken niet op de lange baan zal schuiven. We houden een oog in 't zeil en ko men verder als 't past hierop terug. Woensdag, 24 Juni, zal een nieuwe vergadering worden gehouden, waar voor belangrijke punten op de agenda staan. Er zal namelijk een onderzoek ingesteld worden over den invoer van vreemd vee. Onze varkenskweekers verwachten dat de Hooge Raad zijne stem bij de onze zal voegen om den invoer van vreemde varkens te doen beperken, het geldt hier een levenskwestie voor vele onzer boeren LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen, «■flWMMiirnriiTiiMii' r awtw L-^«fcg^.Wi)UMiMrin»ii«ri ahm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1