j Teelt van dc Selder Voor onze Vrouwen 0, L Vr. van Bijstand I 0, L Vr. vao Vlaanderen Uitslag van regionale prijskampen voor Kweekmerriën, s> - ZWITSERLAND. De uitbreiding van denboterinvoer. De invoer van vreemde boter in Zwitserland bedroeg in 1930 8 1/2 tnil- lioen kg. of 13 meer dan in 1929. Deze meer-invoer blijft voortduren over 1931 en bereikte 48 °/o meer tij dens het eerste kv/artaal van 1931 dan over hetzelfde kwartaal 1930. Dene marken, Argentina en Polen zijn de bij zonderste leveraars. FRANKRIJK Naar eene verhooging van invoer rechten op de hop. De hopkommis- sie heeft op hare laatste vergadering aangedrongen tot een spoedige verhoo ging der invoerrechten op vreemde hop soorten. Een overeenkomst werd alreeds bereikt tusschen de vertegenwoordigers der hopsyndikaten en deze der betrok ken ministeries, inzake het indienen van een wetsontwerp behelzende eenerzijds, een verhooging der invoerrechten op vreemde hop, en anderzijds, de beper king der hoeveelheden vreemde hop welke in Frankrijk mogen ingevoerd worden. Daaruit blijkt dat de Fransche regee ring veel gewilliger is dan de Belgische om de inlandsche hopteelt tegen onder gang te beschermen. POLEN Uitbreiding van den vleeschuitvoer. Terwijl Polen in 1928 maar 28.000 ton versch vleesch uitvoerde, is deze uit voer in 1930 gestegen tot 44.000 ton. Gerookt vleesch werd weinig of niet uitgevoerd in 1928 terwijl in 1930 3400 ton werd geexporteerd. Deze uitbreiding is vooral te danken aan het bacon waarvan niet minder dan 24.000 ton in Engeland afzet vond. In Poolsch-Pomeronië zal eerstdaags overgegaan worden tot de oprichting van nieuwe baconfabrieken. ITALIË. De Italiaansche spoorwegen hebben verschillende verbeteringen ten opzichte van het vervoer van groenten en fruit ingevoerd, waardoor sommige treinen later kunnen vertrekken of vroeger in 't buitenland aankomen. AMERIKA. Een nieuwe aardappelsoort. In Amerika heeft men een nieuwe aardap pelsoort ontdekt, de Katahdin-aardap- pel. Het schijnt dat deze nieuwe soort zich nogal goed zou kunnen aanpassen aan de verschillende Klimaten, hetgeen een groote verspreiding laat verwachten. De bijzonderste eigenschap van deze nieuwe variëteit is, dat de knollen een groote gelijkvormigheid toonen mooi rond. licht van kleur met ondiepe oogen Voor dit jaar wordt echter nog geen oogst verwacht, doch in 1932 zullen heel waarschijnlijk de eerste hoeveelhe den ter markt verschijnen. SPANJE. Uitvoer van aardappelen. De Spaansche regeering heeft een commis sie ingesteld, welke de uitvoer van land- bouwprodukten aan een onderzoek zal onderwerpen. De uitvoer zal slechts on der speciale voorwaarden worden toe gelaten, ten einde te voorkomen dat de prijzen in eigen land te hoog zouden opgedreven worden. De regeering had reeds een uitvoerverbod voor aardappe len uitgevaardigd, doch dit werd op verzoek der commissie terug ingetrok ken. De commissie stelde echter enkele bepalingen in 't vooruitzicht om den aardappeluitvoer te beperken. Tot op 20 Mei werden reeds 32.884.337 kg. vroege aardappelen uitgevoerd. ARGENTINIË. Argentinië is de grootste uitvoerder der wereld van haver. Gedurende de 5 eerste maanden van 1930 werden 231,000 ton in 't buitenland verkocht, tegen 69,000 't vorig jaar in 1929. NieaaMBHBHaain&2BinisuHiiBM«NuanB Sint Jansstraat, Kortrijk. Lager onderwijs. Middelbare Beroeps- en Huishoudschool erkend door Staat, Provincie en Stad. Handelsafdeeling. Handelswetenschappen, Machien- en Snelschrift. Talen. Beroepsafdeeling. Fijne naad, snijkunst, confectie, moden. Na drie jaar officieel diploma Voor de algemeene vakken. Na vier jaar officieel Handels- of Beroepsdiploma. Studiën voor Beroepsonderwijzeres. ■bmh aasenM it«aaoa»i'vB»i> «aea T uinbouwafzetvereeniging In den loop van verleden jaar werd door den heer Baels, Minister van Land bouw, de Tuinbouwafzetvereeniging ge sticht met het doel de teelt en den handel behulpzaam te zijn in de moeilijkheden welke zij bij den afzet hunner producten ontmoeten. Deze instelling heeft onmiddellijk hare werking aangevat. Zij bestaat uit een hoofdbestuur met briefwisselaars over gansch het land. Om degelijk hare zending te volbren gen dient ze regelmatig en onverwijld ingelicht over al de moeilijkheden welke zich in haar gebied kunnen voordoen. Het secretariaat, 7, Queteletplaats, te Brussel, ontvangt in dank alle mededee- lingen en voorstellen welke de belang hebbenden nuttig achten aan de vereeni- ging te onderwerpen. (vervolg) Onderhoudszorgen Als onderhoudszorgen na de planting, noemen we het wieden, het ophakken en vooral het overvloedig begieten met aal. Het aanbrengen van kort geteerden stal mest tusschen de planten is alleszins voordeelig tot het frisch-houden van den grond. Bleeken. Het witmaken van selder geschiedt eenigen tijd voor het tijdstip waarop de planten een genoegzame ontwikkeling hebben gekregen, om tot het verbruik te kunnen dienen. Die bewerking beoogt de bladstelen malscher, en daardoor be ter geschikt te maken voor het gebruik in de keuken. Enkele voorname voorzorgen dienen bij het witmaken in acht genomen 1) De bladeren worden nooit saamgebon den, wanneer zij vochtig staan. 2) Het bleekmaken zal trapsgewijze geschieden naarmate de behoeften, daar de planten van licht beroofd, snel ont binden. Dit werk kan op verschillende wijzen uitgevoerd wordenwe zullen ze hier achtereenvolgens uiteenzetten a) Door aanaarding na de bladeren met zacht bindsel te hebben saamgebon den, nemen we de aarde der strooken, die tusschen de bedden bebaard zijn, en, na verkruimeling, spreiden we die in de groeve tusschen de planten open. Die bewerking wordt best in twee of drie keeren uitgevoerd met 2 a 3 weken tus- schenpooszoo te werk gaande dat bij het einde der aanaarding de planten tot op drie vierden hunner hoogte met grond omringd wezen. Deze doenwijze, die we aanraden voor lichte gronden, is af te keuren in zware en vochtige gronden. b) Na de bladeren te hebben saamge bonden, wordt ieder plant omringd met aarden buizen, met rollen stijf papier of karton, waarna men het bindsel verwij dert. Die bewerkingswijze is gemakkelijk, rein en aanbevelenswaardig voor lief hebbers. c) De laatste manier bestaat in het ontplanten der selderplanten met aard kluit om ze vervolgens in groeve of kel der wit te maken. Oogsten. Het oogsten geschiedt naarmate de bladstelen witworden. Doch bij den eer sten vorst moet alles binnengebracht. De inpakking voor den handel wordt gedaan in bussels, die dan in manden worden verpakt De planten worden eerst gereinigd en ontdaan van droge en beschadigde bladeren. We hebben voor de bladselder slechts één zaaiing aangestipt, hetgeen voorze ker niet voldoende is om gansch het jaar door over die kostelijke groente te kun nen beschikken. Daartoe wordt nog een tweede zaaiing gedaan in Maart-April in bakken. Daarna doe men nog opvol- genlijke zaaiingen in vollen grond in Maart en April om verbruikt te worden van December tot Februari-Maart. Een laatste zaaiing heeft plaats in Meide oogst er van wordt gebezigd in Maart-April. Knolselder, Deze variëteit zou meer moeten ge teeld worden, gezien haar uitmuntende hoedanigheid en gemak van bewaring gedurende de wintermaanden. Daarbij, de cultuur vraagt weinig kennis en on derhoudszorgen. ZaaiingOm dikke knollen te beko men vóór den Winter, zaaie men begin Maart op een lauwen bak; het zaad dient enkel wat vastgedrukt en de be sproeiingen mogen niet worden ver waarloosd. Verspenen: Eens de plantjes opge komen en hun drij eerste bladeren ge vormd, worden ze verspeend op een anderen bak, waar omtrent dezelfde tem peratuur heerscht, op een afstand van 4 cm. in alle richtingen. Daar blijven ze drie tot vier weken; het wortelgestel neemt een kloeke ontwikkeling, zoodat de plantjes later gemakkelijk te verzetten zijn met een flinke kluit. Tijdens hun verblijf in dien bak, zal aan de jonge selders voldoende vocht worden toegediend en de laatste 14 da gen neme men de noodige maatregelen om hen geleidelijk aan de buitenlucht te gewennen. Planting: Na zoo'n voorbereiding gaan we in Mei over tot de planting in vollen grond op rijen van 40 cm. afstand en in de rijen op 30 cm. Als bijzonderste onderhoudszorgen hebben we het wieden en het toedienen van vloeimesten(dit geve men best in voortjes die we na het wegzakken weer toeschoffelen). Verder hebben we het ophakken van den grond, doch dit mag slechts worden uitgevoerd wanneer de plantjes nog weinig zijn ontwikkeld. Eens einde Augustus, staken we alle ophak king, daar op dit tijdstip er zich een massa vezelwortels tegen de oppervlak te bevinden, die dan natuurlijk grooten- deels worden vernietigd, wat hoogst nadeelig is voor de latere opbrengst. We willen er nog op wijzen, dat het af trekken van de onderste bladeren, door menig kweeker gedaan, beslist nadeelig is. Alleen aan planten met veel en ge zond blad zullen zware knollen komen. Oogst en bewaring. De raapselder zal men binnenhalen vóór de vorst invalt, gewoonlijk in de maand November. Gezien op dit tijdstip de handel in knolselder zeer onbedui dend is, daar er nog genoeg bleekselder ter beschikking is, zal men die bewaren tot het oogenblik waarop de vraag het grootst is en de prijzen het meest winst gevend. Dit is doorgaans tijdens en n,a den Winter. Het bewaren gaat best in een koelen vorstvrijen kelder, ingekuild in zand. Het gebladerte wordt grootendeels afgetrok ken slechts eenige kleine hartbladeren mogen er aan blijven en ook de meeste wortels blijven gespaard. Ziekten en insekten. Zooals al de gewassen, heeft selder met ziekten en soms met ongedierte te kampen. De meest verspreide kwaal is de blad- vlekkenziekte, die veroorzaakt wordt door een zwam (Septoria Apii). De bla deren krijgen bleekgele vlekken, waarin zwarte puntjes te bemerken zijn. Bij ster ke aantasting gaat een groot deel der bladeren verloren. Men neme in acht dat alle deelen van de plant, dus ook het zaad, door die ziekte worden aangetast. Tot voorkoming van de plaag is de ontsmetting van het zaad ten zeerste aan te prijzen. Dat kan men met formoline 25 gram op 10 liter water. Daarin laat men het zaad 4 uren staan, van tijd tot tijd eens roerende. Na opdroging op een blad papier, wordt het gezaaid in fris- schen grond. Bij de eerste verschijnselen der ziekte geeft het bespuiten met Bordeleeschen of Bordeausche pap goede uitslagen. Bij knolselder kan die besproeiing, in dien zulks noodig blijkt, nog één of twee maal worden herhaaldbij bladselder gaat dit minder goed. Een andere ziekte is de roest of schurft- ziekte (Phoma Apii). Tot voorkoming is het ontsmetten van het zaad ook ten zeerste aan te bevelen. Bij de eerste tee- kenen der ziekte besproeie men met Bordeleesche pap. Soms wordt ook schade ondervonden door de larven der wortelvlieg. Om zulks te voorkomen, bestrooie men den grond met kalk of schouwroet. ttm£»y!swa«?asaBBaaBaaKa«RR!!*;3ig Beverlaai-Kortrijk. De meest eigenaardige, kunstrijke, gezonde en degelijke onder de kostscho len voor Juffrouwen Lager onderwijs. Lager en middelbaar onderwijs. Nieuwe en oudere Humaniora. Huiselijke en handelsopleiding. Algemeene ontwikkeling. Kunstonderwijs. Voorbereiding voor Regentaat of Hoogeschool. VoertaalNederlandsch. Fransch, Duitsch, Engelsch door bijzon dere leerkrachten. Slaapkamertjes voor de leerlingen afzonderlijk. Aardbeiensouffle. Voor 5 personen neemt men 500 gr. aardbeien. Men doet er de stengels af, wascht ze en wrijft ze door een vergiet zoodat men een puree bekomt. Deze giet men in een kom en voegt er achter eenvolgens 4 eierdooiers en 3 soeple- pers poedersuiker aan toe. Alles wordt gedurende 10 minuten goed dooreenge- mengd, daarna voegt men er het stijf geklopte eiwit bij. Men giet de soufflé in een geboterde schotel en zet hem in een heeten oven gedurende 10 a 12 mi nuten, waarna hij onmiddellijk wordt op gediend. De soufflé moet snel rijzen om in het midden een vaste crème te vormen. Aardbeien in gebakjes. Wasch schoone aardbeien en ontdoe ze van haar stengels. Laat ze uitlekken en rol ze in een eiwitschuimlaat in een zachten oven drogen of als het zeer warm is, in open lucht. Dien op in papie ren hubzen. Ziehier hoe men het eiwit schuim be reidt. Klop het eiwit tot vaste sneeuw. Neem per eiwit 3 soeplepels suiker. Wanneer het eiwit begint stijf te wor den voegt men er het vierde van de hoe veelheid suiker bij, en klopt dan voort daarna voegt men er de overige suiker bij, en laat bakken. Flensjes met wilde aardbeziën. Vervaardig eenige dunne flensjes of pannekoekjes, en voeg bij het gewone deeg een snuifje vanilliepoeder. Wrijf een portie wilde aardbeziën tot puree en voeg hieraan suiker toe. Al naar gelang de beziën zoet of minder zoet zijn voegt men er natuurlijk minder of meer suiker bij. Men bestrijkt een pannekoek met deze puree, legt er een tweede koek bo venop die men wederom bestrijkt, daar op een derde, een vierde enz. totdat al de pannekoeken op elkander liggende bovenste koek wordt niet meer bestre ken met puree doch kwistig met suiker bestrooid die dan met een gloeiend ijzer wordt gebranddit fijne tusschengerecht wordt dan onmiddellijk opgediend. Aardbeienpasteitjes. Voor het deeg gebruikt men 200 gr. bloem opgehoopt met te midden een holte waarin men een snuifje zout werpt een eierdooier en 75 a 100 gr. boter, die eerst met een vork bewerkt werddit alles wordt goed dooreengekneeddaar na voegt men er zooveel water bij dat het deeg gemakkelijk kan opengerold worden. Rol het deeg tot een bol, strooi er bloem over, bedek en zet gedurende verscheidene uren in een koele plaats. Rol daarna het deeg open en snijd er door middel van een bierglas rondelle- tjes uit. Neem aardbeien, liefst wilde, en wrijf ze tot fijne puree, doch laat een paar dozijnen beziën geheel, voeg suiker naar beliefte bij de puree. Leg op ieder rondelletje een drietal aardbeziën, giet er een lepel puree over, plooi de randen van het deeg over de vruchten zoodat deze geheel bedekt zijn, plak het deeg aan elkaar met een weinig water of eiwit, en druk goed vast met de vingers opdat de pasteitjes zich tijdens het bak ken niet zouden openen. Werp ze in kokend frituurvet, laat mooi bruinen, verlekken, en dien dadelijk op rijkelijk met gevanilliniseerde suiker bestrooid. De aardbeienpuree blijft versch, indien men handig te werk gaat heeft zij geen tijd om te bakken, en verliest niets van haar goeden smaak; beproef het en ge zult ondervinden hoe gemakkelijk ze ge lukken. Schaal van Aardbeiensap. Laat 150 gr. klontjes suiker smelten in een flesch goeden witten wijn, voeg er een half pond sap van goed rijpe aard beien bij. Laat 2 uren rusten en dien de zen drank op met frisch spruitwater. Briochen met boschaardbeien. Voor 6 personen neemt men 6 ronde broodjes. Snijd ze horizontaal in tweeën door. Laat 60 gr. boter heet worden in een pan en laat de halve broodjes aan weerszijden goed bruinen. Doe de sten gels van een half pond boschaardbeien, vermeng ze. zonder ze te pletten, met 50 gr. poedersuiker en 50 gr. vanillesui ker. Garneer iedere gebruinde korst met de aardbeien en dien op. Kruisbeziën of stekelbeziën Deze vrucht is over geheel België verspreid, en wordt hier vooral gebruikt om groote en kleine taarten te garnee- ren. Men kan er ook moes van maken, en in 't algemeen zijn ze gezond voor iedereen (alleen voor herstellenden, zwakke personen en maaglijders zijn ze niet geschikt). Inzake voeding, zijn deze beziën mis schien van weinig belang, doch door dien zij zuur zijn, is het noodig er een groote hoeveelheid suiker bij te voegen, waardoor zij dan een krachtgevend voedsel worden. Inderdaad, wanneer men er moes van maakt, moet men er 300 tot 350 grammen suiker per kilogr. bijvoegenvoor confituur moet men een evengroot gewicht suiker als beziën ge bruiken, dus 1 kilogr. suiker voor 1 kgr. beziën, hierdoor kan men zich reken schap geven van de voedingswaarde dezer lekkernij. In Engeland, waar men een voorliefde heeft voor alle soorten confituren en marmeladen, worden de kruisbeziën op gediend bij vleesch, gevogelte, visch, onder vorm van sauzen, kreem, sap of moes. Ook bereidt men er daar alle soorten flans, gebakken en taarten mede die allen zeer in den smaak vallen, en ook een soort wijn. Ziehier eenige recepten om de kruis beziën die zoo kwistig in onze tuinen groeien, op nuttige wijze te gebruiken. Kruisbeziënmoes Nadat men de beziën van hun korte groene steeltjes ontdaan heeft, dompelt men ze in kokend water, en men neemt ze er weer uit naargelang ze boven ko men drijven, hiervoor gebruikt men een schuimlepel, waarmee men ze dan in koud water met een weinig azijn ver mengd, werpt. Men laat ze daarna ver lekken en zet ze weer in een kastrol op het vuur met 300 grammen suiker per kilogr. fruit. Men laat goed doorkoken. Stekelbeziënconfituur Doe weer de steeltjes af, wasch zorg vuldig de beziën en laat ze goed verlek ken. Doe in de confituurkastrol 900 gr. suiker per kilo beziën en voeg er een weinig water bij, genoeg om de suiker te doen smelten, die dan gekookt wordt totdat men een stijven siroop bekomt. Voeg er dan met de schuimlepel de be ziën bij, roer goed, vooral op den bodem opdat de vruchten niet aanbranden. Laat koken totdat de confituur aan den schuimlepel blijft klevenmen kan zich eveneens overtuigen dat de confituur klaar is door er een weinig van op een telloor te gieten, indien ze als een gelei er aan kleeft, is ze gaar. Giet dan de confituur in glazen of pot ten, en overdek deze 's anderendaags met een rond perkament papier met gly cerine bevochtig, en dat de confituur geheel bedekt. Sluit dan de potten met een ander papier, dat met een koordje rond de potten wordt vastgemaakt, en bewaar in een droge plaats. Taart op z'n Engelsch. Leg 250 grammen bloem in een hoop je op tafel, maak in 't midden een holte en leg daarin 125 grammen versche bo ter, 5 grammen zout, 10 grammen suiker, 2 eierdooiers en 1 deciliter water. Ver meng dit alles tot een zacht deeg dat men gedurende ten minste een half uur laat rusten. Bestrooi de tafel met bloem; leg er liet deeg op, eveneens met bloem bestrooid, en rol het uit tot op een halven vinger dikte. Neem een tamelijk d epe vuurvaste schotel, vul ze met stekelbeziën, ver mengd met 300 grammen suiker per kilo beziën, een snuifje kaneel en het raspel van 1 citroenschil. In het midden worden de beziën opgehoopt zoodat zij hooger dan de schotel liggen en het deeg wordi er over heen gespannen en tegen de boorden van de schotel vastgedrukt. Bestrijk heel de opervlakte van de taart met een weinig melk. Maak mei den afval van het deeg een band van een vinger breed die ge rondom de basis van de taart legt; bestrooi met poeder suiker en laat in een gematigden oven bakken gedurende 15 a 20 minuten. Men dient deze taart warm of koud op, Stekelbessenvlade. Leg 250 grammen bloem op tafel in 't midden 150 grammen boter, 25 suiker, een snuifje zout en 2 eieren. Meng alles dooreen, rol het deeg ineen bol, bedek met een doek en laat een uur in den kelder rusten. Rol vervolgens het deeg open tot op een hal ven centimeter dikte, en leg hei in een taartenvorm of plaat, zorg vooi een goed vastgeknepen rechtopstaanden boord die stevigheid aan de vla moet geven, prik hier en daar met een vorkin het deeg en bestrooi de geheele opper vlakte met een goedgevulden soeplepel suiker. Neem de kruisbeziën zoo klein moge lijk, dompel ze gedurende twee minuten in kokend water en laat ze zoo goed mogelijk verlekken in een versijp of in een doek. Leg ze daarna in een kom, bestrooi rijkelijk met suiker en een weinig vanille suiker. Garneer hiermede de vlade, be dek met een geboterd papier en laat in een matigen oven bakken. Wanneer deeg en fruit genoeg ge bakken zijn, doet men de vla uit de plaat en legt ze op een taartrooster, be strijkt de boorden met geklopt ei en laai even bruinen in den oven. Laten koud worden en de oppervlakte bestrijken met een dunne laag lichte siroop of met lauw water vermengde abrikozenkont tuur. Stekelbeziënkreem. Laat 1 kilogr. stekelbeziën koken in water, totdat zij gemakkelijk pletten. Laat ze verlekken en wrijf ze fijn door een teems. Vermeng het bekomen moes met 300 grammen suiker, en daarna met 3 a 4 deciliters slagroom. Dien op met wafeltjes of biscuits. Stekelbeziën in flesschen bewaard Neem de beziën zoo klein mogelijk doe er de steeltjes af, en giet ze in fles schen met breede halzen zonder de vruchten te pletteren. Laat gedurende 2 minuten 1 kilogr. suiker met 1 halves liter water koken, en giet dit mengsel wanneer het een weinig afgekoeld is, is de flesschen, zoodoende dat al de vrui ten overdekt zijn. Stop met goede ka ken en bevestig deze in kruis metra koordje om ze steviger te doen sluiten: plaats de flesschen met den hals naar boven in een ketel. Doe er stroo of hooi rond om het breken te beletten en vul de ketel tot op de drie vierden met koud water. Breng het water aan de kook, bedel de ketel en laat gedurende 10 a 15 minu ten doorkoken. Laat in den ketel koud worden en lak 's anderendaags de stop pen dicht met gesmolten was. Bewaar deze flesschen in liggende houding, in een droge plaats. Lijst der bekroonde Eigenaars. Omschrijving St Niklaas Merrieveulens van 2 jaren. 1. MM. De Winne Frans, Audegem, Romance vos. 2. Gilles Petrus, Calloo, Fleurette, vos. 3. Bral Theofiel, Meerdonck, "Bella,, vos. 4. Bral Louis, Meerdonck, "Carmen,, vos. Merrieveulens van 3 jaren. 1Van Gysel Edm., Kieldrecht, "Ali ce vos. 2. Wed. Van Goethem Gregor., Sint Gillis-Waes, Succes vos. 3. Onghena Em„ Kieldrecht Cora,, vos. Merries van 4 jaar en meer. 1. Step Jozef, Buggenhout, "Flora,, schimmel. 2. Temmerman Jules, Buggenhout, Diana vos, 3. Verlaet Emiel, Calloo, "Cora,, bruin. 4. Gilles Frans, Kieldrecht Bertha bruin. 5. Step Jozef, Buggenhout, Mar quise schimmel. iraasiimm win

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4