Heel de Wereld rood m I BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Onze Reis naar 't Wesüand Over voortbrengen van Pradhtfruit I 115,3% SÏÏDCSSÏÏStF m x K/atK r Yoor ai uwe bankbewerkiDgen en geldplaatsingen is ccne goede Dekmeststof* Zondag 5 Juli LüSk 5 Hebben we in bewondering gestaan voor de uitslagen bekomen door Mr Stein met den aangejaagden kweek van perzikken, we stonden het ook voor zijn vervroegde teelt onder koud glas. Is deze teelt ook winstgevend? Indien we Mr Stein mogen gelooven, en niets toch liet er ons een oogenblik aan twijfelen, dan brengt iederen boom zoo 'n 3000 fr. op. 't Is namelijk de Hollander zelf die de groote verbruiker is. Van de 10.000 per zikken door Mr Stein, in 't volle seizoen, in de veiling gebracht worden er9000 in Holland zelf verbruikt. Buiten den kweek van de perzikken houdt hij zich ook bezig met de teelt van tomaten op groote schaal. De kassen worden verwarmd door middel van stoom en de meest gebruikte variëteit is the best of all die, alhoewel klein, door de Engelschen het meest gegeerd wordt om haar ronden vorm en donker rood vleesch, dat vast is en geurig. Ik meen te mogen zeggen dat we voorzeker in opzicht van perzikkweek het prachtigste gezien hebben, en op recht tevreden verlaten we de inrichting van Mr Stein om ons te begeven naar deze van den Heer Van der Vroom te Loodsduinen, die zich voornamelijk mef de teelt van druiven bezighoudt in ver warmde en koude kassen. Mr Van der Vroom heeft voorzeker een eigenaardige manier van druiven kweeken en we vroegen ons waarlijk af wat hij deed met al de grondregels over druiventeelt, die we gewoonlijk in wetenschappelijke boeken en tijdschriften aantreffen. We zouden haast zeggenhij smijt ze al 't onderste boven,,en bekomt uitslagen die eenieders bewondering afdwingen. En kele snoeren? Geen kwestie van. Een vruchtdrager en een vervanger In 't geheel niet. Mr Van der Vroom volgt zijn eigen stelsel of. misschien wel het Westlandsche, dat bestaat in drie gestel- takken horizontaal boven elkander op 1,50 m. afstand aangebracht. Al wat zich ontwikkelt uit de oogen wordt vast gebonden en draagt vruchten. Ter wille van zijn overvloed van stuifmeel, heeft Mr Van der Vroom, onderaan de kas, de "Gros Maroc,, aangeplant, en boven de horizontale snoeren van deze varië teit liggen dan deze van de Golden Champion die dus kunstmatig en door kruisbestuiving bevrucht -worden. De scheuten in de oksels der bladeren wer den hier op twee blaadjes ingenepen, stelsel dat voorzeker veel aanhangers vindt ook bij de kweekers in ons land. We hebben bij Mr Van der Vroom niet langer kunnen vertoeven want n Naald wijk verwachtte ons d# logisthouder voor 't avondmaal. Ten uiterste voldaan overal het mooie dat we den eersten dag te zien kregen trok1 en we opgeruimd de baan op naar Naaldwijk. Zoolang we in de inrichtin gen der verscheidene kweekers rond wandelden, hoorden we niemand kla gen, noch van vermoeienis, noch van dorst. Pas hebben we eenige meter te voet afgelegd of de meesten krijgen lood in de schoenen en beginnen te klagen dat ze niet meer spuwen kunnen van den dorst,en dat te midden van zooveel wa ter. Een autobus ziet de kans klaar om eenige centen te verdienen en stopt op een klein teeken met het verwenschte regenscherm van Mr Samuel. We slui pen er haastig binnen, en bollen weldra in de richting van Naaldwijk. Daar stop pen we voor den logisthouder die een vergunning uitbaat en aardig genoeg Mr Droog heet. We lieten ons spoedig het bijzonder lekker en geurig Amstelbier goed sma ken. Gust, de eenige jonggezel, wierp zoo een liefdevollen blik naar dat frisch Hollandsch"Droogje,, dat we niet wachtten hem hierover opmerkzaam te maken. Daar kudden weer de kaarters bijeen en 't roffelen, 't passen en 't vra gen gaan weer hun gang, tot Mr Droog ons verwittigen komt dat t avondmaal klaar is. We spoedden ons naar boven, want hongerige magen kennen geen talmen. Ongelukkig genoeg, de zoldering van Mr Droog was wat laag ofwel droeg ik mijn kop te hoog, in alle geval 't was een botsing in regel, die weldra vergeten was, toen we onze beenen on der tafel hadden en lekker aten en dron ken. Na 't avondmaal terug aan 't kaar ten tot in de late uurtjes en dan elk naar zijn logist. In "full speed„nog een Schie dam of slijmsnijder binnengelapt als slaapmuts, en weldra lagen we in zoo n vasten slaap gedompeld dat zelfs een zware hoest- en lachbui van een kamer gezel niet bij machte was te onderbre ken. Dat de bedden weeral te kort waren of liever onze beenen te lang, zullen we maar liefst verzwijgen, 't Was reeds zes uur in den morgen toen we ontwaakten en den vaak uit onze oogen wreven. We lonkten eens naar buiten en zagen reeds een reisgezel die op zijn eentje zoo verlokkend van de frissche morgenlucht genoot dat we ons spoedden om in zijn gezelschap te zijn.Naaldwijk heeft twee kerkeneen Protestantsche en een Ka tholieke twee scholen en twee veilingen ook Protestantsch en Katholiek. Een kort bezoek aan de kerk en er wordt ge beld voor 't ontbijt. ('t Vervolgt). Om fruit voor den handel te kweeken, moet de fruitteler er naar streven een oogst te bekomen bestaande uit eerste klasse fruit met den minsten uitval mo gelijk. Hierdoor verstaat men dat al de vruchten van den boom hun normale ontwikkeling moeten hebben en zooveel mogelijk ongeveer het gemiddeld ge wicht nabij moeten komen van iedere fruitsoort. Beoogt men het voortbrengen van pracht- of luxefruit, dan is het noodza kelijk de vruchtdunning en voor menige variëteit de inzakking te verrichten. Het is slechts met de grootste moeite dat men er in gelukt het publiek van de noodzakelijkheid dezer bewerkingen te overtuigen. Er zou daarover nochtans niet den minsten twijfel meer mogen be staan. Het is immers reeds voldoende bewezen, dat de fruitkweeker, die puike vruchten wil voortbrengen er noodzake lijk een gedeelte moet van opofferen en er op den boom slechts een hoeveelheid moet laten die in verhouding is met zijn groeikracht. Een verstandige fruitteler acht het uitdunnen van appelen, peren, perziken en abrikozen zoo noodzakelijk als de druivenkweeker het uitknippen zijner druiventrossen. De vruchtdunning kan zeer moeilijk gedaan worden in den weide-boom gaard, al zou het daar ook van groot belang zijn, doch bij struiken, pyramie- den, leiboomen zal zij best kunnen wor den toegepast. De vruchtdunning is een middel om de boomen niet uit te putten, en om zoo een regelmatige vruchtdraging te beko men. Het is klaar, dat met jaren van overvloed de boomen veel lijden, en dat zij maar heel moeilijk botten voor den volgenden oogst kunnen vormen. Daar uit volgt, dat zij het jaar nadien slechts weinig of geen vruchten zullen geven, dit legt de wisselvalligheid uit bij de opbrengst van onze fruitboomen en vooral bij deze, die aan zich zeiven zijn overgelaten. Dat het dunnen de grootte en de kleur van de overblijvende vruchten be vordert, is al licht te verstaan immers de boomen kunnen meer voedsel be schikbaar stellen voor de aangebleven vruchten. Jaarlijks treffen wij hiervan voorbeelden aan bij jonge boomen wel ke voor het eerst beginnen te dragen en slechts één of twee vruchten voortbrach ten. Wat prachtige groote peren of ap pels hebt u daarvan niet geoogst Wanneer men de vruchtdunning niet toepast dan zijn bij goede fruitjaren de boomen zoo zwaar geladen, dat de tak ken van de boomen omlaag gaan han gen, veel last krijgen van wind en ge makkelijk afbreken. Door deze overlas ting worden de boomen bijgevolg gansch misvormd. De uitgaven aan dagloon voor het dunnen der vruchten mogen wel als een der meest loonende aanzien worden, on der deze welke voor den onderhoud van een aanplanting noodig zijn. Het is volstrekt onmogelijk vaste voorschriften te geven om te bepalen hoeveel vruchten men zal laten of anders gezegd, hoe streng zal moeten gedund worden rekening dient gehouden met den ouderdom en den stand der boomen, de variëteit enz. De vruchtdunning zal gedaan worden in verband met de groei kracht der boomen op boomen met een geringe groeikracht zal sterker ge dund worden, zoo ook zal over 't alge meen op jonge boompjes meer dan op oudere. Binst de jaren van overvloed vooral zal men zeer streng dunnen, om dan extrafruit te hebben en ook met het doel het volgende jaar, wanneer er in 't al- gemeen geen massa fruit zal wezen, ook een bevredigende opbrengst te hebben, in zulke jaren is het fruit gewoonlijk heel duur. Het is voordeelig het uitdunnen niet in eens toe te passen, maar wel in twee maal. De eerste maal neemt men de kleinste en de misvormde weg, ook deze die door de peregalmug, de appelmade of door schurft zijn aangetast. Een twee de maal dunt men de overige uit, der wijze dat de vruchten op gansch den boom regelmatig verdeeld staan. Het is ook geraadzaam de uitdunning strenger toe te passen in 't midden van den boom en een grooter getal vruchten te laten aan den buitenkant. Om met goed gevolg over 't oogen blik van 't dunnen, de hoeveelheid vruchten, de bijzonderste zorgen te handelen, is 'tbest de verschillende fruit- soorten te bespreken waarop men de uitdunning toepast. Appel- en perelaar. De vruchtdunning bij deze boomen begint gewoonlijk rond half Juni. De vruchten hebben alsdan een zekere dikte en de onvoldoende bevruchte vruchten zijn reeds afgevallen ook herkent men op dit oogenblik de wormstekige vruch ten. Het getal vruchten dat men zal bewa ren hangt af van de dikte der variëteit, I zoo b.v. voor kleine behoudt men 8 tot 10 vruchten per loopende meter gestel tak voor middelmatige van 6 tot 8 en i voor zeer dikke van 4 tot 5 per meter. Het wegnemen van vruchten is een moeilijker werk dan men dikwijls denkt, daarom geef ik aan de beginnelingen den raad niet te veel in eens te dunnen, zij kunnen hun werk later herbeginnen. Perzik- en Abrikoosboom. Men wacht met het dunnen der vruchten tot na de steenvorming, want het gebeurt dikwijls dat tijdens zijn vor ming een groot getal vruchten afvallen. Wanneer het getal gespeende vruch ten te groot is, zal men vóór de vorming van den steen reeds een voorloopige dunning toepassen, dit om de blijvende vruchten te bevoordeeligen. Bij de per zikken (opgeleide vormen) laat men van 10 tot 20 vruchten per vierkante meter daar de abrikoos zoo dik niet is dan de perzik laat men hier van 30 tot 40 vruch ten per m2. Wijngaard of druivelaar. Het uitdunnen der trossen moet ge daan worden wanneer de bessen nage noeg de grootte hebben van een erwt. Eerst worden de kleine bessen wegge nomen, daarna de grootere, vooral in 't midden der trossen, zoodanig dat deze die blijven een schoone ontwikkeling kunnen verkrijgen, zonder elkaar te hinderen. De vruchtdunning der druiven moet 's morgens geschieden, om door de dag- warmte de gemaakte wonden te doen opdrogen. Onmiddellijk na de dunning der vruch ten past men het inzakken toe. Het in zakken steken heeft de volgen de voordeden a) het geeft schoonere, dikkere en be ter gekleurde vruchten b) het bevrijdt de vruchten tegen ziek ten en insekten (b.v. schurft, appelmade); c) de papieren zakken behouden de vruchten die, bij het naderen der rijp heid, gevaarloopen te veel door den wind geschud te worden. Het inzakken van fruit is vooral aan te bevelen voor de kleine boomvormen o. a. struik, pyramide, leiboomen aan muur en aan schutsels het wordt ge bruikt voor alle fijne wintersoorten, de schurftlijders en al de prachtvruchten. Al de schoone winterperen, waaraan wij niet genoeg zorg kunnen besteden, zouden er oneindig bij winnen met in zakken gestoken te worden, o. a. Doy- ennéd'Hiver, Passé Crassane, Le Lec- tier, Beurré d'Har denpont enz. Onder de zomer- en herfstperen zullen wij deze in zakken steken die aan schurft gevoe lig zijn, alsook de variëteiten met groote vruchten o. a. Durondeau, Doyenné de Cornice, Beurré Clairgeau, William Du- chesse enz. Bijna al de verscheidenheden van tafelappelen krijgen door het inzak ken een fijn, heel glad vel meteen schoo ne kleur o. a. Keizer Alexander, Bis marck, Witte Wintercalville, Sans Pa- reille de Peasgood enz. In den handel vindt men thans de ge reedgemaakte zakken volgens de dikte der vruchten. Om wille van den prijs worden ze door sommige fruitkweekers vervangen door vierkantjes krantenpa pier die men rond de vrucht plooit en vastmaakt bij middel van een gewone speld. Dit heeft het voordeel goedkoo- per te zijn, doch of het winstgevender is, is meer dan twijfelachtig, aangezien men de vruchten op deze wijze niet be vrijdt van insekten en ziektenaanvallen, zooals met de zakjes. Men zal zeer voorzichtig handelen met in de zakken kleine gaatjes te ma ken, om den toevoer van lucht en het wegloopen van water, dat er ingedron gen is, toe te laten. Trouwe Redtuzelvers, wilt u pracht- truit bekomen, d. i. hooge prijzen ont vangen, steekt de handen uit de mou wen en houdt rekening met beide be werkingen hierboven besproken. «ïiktoiks «enaMis <soa»»« BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 21 Juni tot 28 Juni. Getal besmette hoeven provincie Oost-Vlaanderen 1 provincie Henegouwen 1 Totaal 2. Het gewoon indexcijfer met vijf punten gedaald. Het gewoon index cijfer bedroeg op 15 Juni 1.1. 798 voor heel het land tegen 803 op 15 Mei. Het stabilisatieindex bedroeg 101.3 tegen 102 in Mei. Ziehier het index der verschillende provinciën: Antwerpen 803Brabant 802West- Vlaanderen 792; Oost-Vlaanderen 779; Henegouwen 816; Luik 779; Limburg 798; Luxemburg 809: Namen 800. Hieronder een overzichtelijk staatje betreffende de schommelingen van het indexcijfer sedert de maand Juni 1922: 1922 1923 1924 1925 1926 366 1927 419 1928 492 1929 505 1930 579 1931 785 811 867 866 798 De hoogere Landbouwraad en het Vleeschvraagstuk. De hoogere landbouwraad heeft in zijne laatste zit ting het vleeschvréagstuk onderzocht en volgende wenschen aangenomen 1) perekwatie van het vroeger be staande invoerrecht op het vreemd vleesch 2) strenge toepassing der gezondheids maatregelen om de besmetting van het inlandsch vee te voorkomen door den invoer van vreemd vee 3) de slachthuizen van Zeebrugge zullen voortaan voorbehouden blijven voor het slachten van vreemd en in landsch vee waarvan het vleesch be stemd is voor den uitvoer 4) verplichtend verblijf van 10 dagen in de quarantainestallen zoowel voor het vee ingevoerd per ijzerenweg als per water 5) Het vee geweigerd om gezond heidsredenen dient ofwel geslacht ofwel teruggezonden naar het land van her komst. De maatregelen voorgestaan door den Hoogeren Landbouwraad komen in hunne groote lijnen overeen met deze in ons nummer van 28 Juni 1.1. verdedigd. Wij verwachten dat de Regeering ze vlug genoeg in toepassing zal stellen, opdat zij resultaat zouden opleveren. De waarde onzer kunstschatten. De Commissie belast met het opmaken van den inventaris van het Belgisch Staatsbezit heeft de waarde der kunst stukken zich bevindende in het Jubel- parkmuseum te Brussel geschat op één milliard frank. Er bevinden zich onder meer in voornoemd museum 100 tapijten die elk een waarde van één millioen frank Het is GEKORRELD, gemakkelijk uit te strooien. Zeer OPLOSBAAR, is werking snel en zeker. Voor alle inlichtingen be treffend het gebruik van het Kalksalpeter IG., zich wenden tot het Comptoir Beige des Engrais Azotés tff 8, Zwitserlandstraat, 8, Brussel. vertegenwoordigen en een verzameling Delftsch aardewerk dat voor 30 millioen frank kan verkocht worden. De Katoenteelt in Congo. De teelt van het katoen heeft in 1930-31 in onze kolonie eene opbrengst gegeven van 34.000 ton, wat ongeveer 11.000 ton ontkorreld katoen vertegenwoordigt, ïetzij ongeveer het vierde deel dat door de katoennijverheid in België ieder jaar wordt verbruikt. De waarde dezer 11.000 ton bedraagt ongeveer 100 mil- ioen frank. Dichter Pol de Mont overleden De groote dichter, kunst-historicus en -criticus Pol de Mont is Maandag te derlijn schielijk overleden. Hij was ge boren te Wambeek (Brabant) in 1857 en was met Albrecht Rodenbach een der grondleggers der jeugdbeweging in Vlaanderen. Pol de Mont, de Bra- Dantsche leeuwerik was een der meest jegaafde dichters en het Vlaamsche volk verliest in hem een zijner schoonste zonen wiens naam echter in gulden let ters in onze geschiedenis zal prijken. Invoer van Hollandsch vee.Door iet ministeriëel besluit van 25 Juni, ver schenen in de Moniteur Beige van 1 Juli, wordt, te rekenen met 10 Juli 1931, de invoer tot nader bevel verbo den van herkauwers en varkens her- comstig uit Nederland en* ter bestem ming van het slachthuis der quarantaine stallen van Selzate. Deze maatregel wordt genomen om toe te laten de herstellingen te kunnen uitvoeren. Het moratorium van President Hoover en de Belgische staatsfinan ciën. Zoowel de buitenlandsche als binnenlandsche bladen wijden thans gansche bladzijden beschouwingen aan het moratorium in zake de schuldenre geling voorgesteld door den heer Hoo ver, president der Vereenigde Staten. Dit moratorium is niets anders dan een uitstel van betaling voor een jaar dat de Vereenigde Staten willen toestaan aan al de landen welke hun oorlogs schulden moeten betalen, gepaard gaan de met hetzelfde uitstel van betaling toe te staan door diezelfde landen aan Duitschland. Dit voorstel werd aan pre sident Hoover ingegeven door den el- lendigen toestand waarin de Duitsche schatkist verkeert ingevolge de zware economische krisis en ingevolge de zwa re uitgaven voor openbare werken waartoe het Reich gedurende de vorige jaren op eenigszins lichtzinnige wijze is overgegaan. Voegt daarbij de binnen landsche moeilijkheden van communis- tischen ennationaal-socialistischen aard die het vertrouwen in het ^binnen land zelf hebben geschokt en een aan zienlijken uitvoer van? kapitalen hebben veroorzaakt. Daar nu Amerika aanzienlijke kapita len in Duitschland heeft belegd, bestond er door die verschillende oorzaken groot gevaar voor verlies dier kapitalen en waren hulpmaatregelen ten voordeele van Duitschland noodzakelijk. Het initiatief van Hoover heeft voor zeker met deze omstandigheid rekening gehouden, alhoewel niet kan geloo chend worden dat het ook bedoeld was als een verlichting der economische moeilijkheden waarin de meeste landen- schuldenaars van de Vereenigde Staten verkeeren. Voor sommige dezer landen en voornamelijk voor Frankrijk en Bel gië beteekent de aanvaarding van het voorstel Hoover nochtans zware offers. Zoo heeft België ingevolge het Young- plan recht op een jaarlijksche schade vergoeding van 850 millioen frank te betalen door Duitschland. Van dit be drag moet het thans 275 millioen frank afdragen aan de Vereenigde Staten. De schorsing onzer betalingen aan de Ver eenigde Staten, gepaard gaande met de schorsing der betalingen door Duitsch land aan België, beteekent dus voor ons een tekort of verlies van 575 millioen frank. Daar om de begrooting in evenwicht te houden thans reeds verschillende hon- derde millioenen nieuwe belastingen in voorbereiding zijn, zal het tekort van 575 millioen frank, voortspruitende uit het moratorium Hoover, opnieuw moe ten gevonden worden in belastingen die thans reeds te zwaar op onze bevolking drukken. Dit is voorwaar geen prettig vooruitzicht. Nochtans werd aan België door de internationale verdragen een voorrecht verleend op de schadevergoe dingen te betalen door Duitschland. Wij verwachten dan ook dat onze Regeering met krachtdadigheid dit voorrecht zal verdedigen en dat ons land, dat alles offerde voor de naleving zijner interna- wendt U tot de V - - - -- r (5C vervolg) K AU(S AkPtTIR Lt

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3