De Economische Overeenkomst van Oslo en onze Landbouw Landbouwweekblad s*i Mijnheer Désiré De Wolf Een bezoek aan onze Konservenfabriek VEEZIEKTEN Belangrijk Bericht Zitdagen s s 81-1 fr fr Ter gedachtenis van ZONDAG 19 JULI 1931 È*r®ss iauiiQiuk 13dr. JAARGANG Nt t>55 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers H z n o In December 1930 werd te Oslo na onderhandelingen tusschen Nederland, de Scandinavische landen (Denemarken, Zweden, Noorwegen) en België een ontwerp van economisch verdrag geslo ten dat eerlang ter goedkeuring aan de Belgische Wetgevende Kamers zal wor den onderworpen. De grondslagen of beter gezegd het vertrekpunt van deze overeenkomst biedt een gewichtig belang voor onzen landbouw, wij willen dan ook in deze bijdrage enkele beschouwingen geven over hare beteekenis en hare mogelijke gevolgen voor onze landbouwbevolking. Welke is de beteekenis van het Oslo verdrag Het heeft voor doel de sta bilisatie der toltarieven zooals zij thans zijn gevestigd in de landen die de over eenkomst onderteekenden. Te dien ein de zijn de verdragsluitende partijen ver plicht zich onderling kennis te geven van de verhoogingen van invoerrech ten of van de heffing van nieuwe tol rechten waartoe zij voornemens zijn over te gaan, ten minste 15 dagen vóór den datum van het inwerking treden der verhoogde of der nieuwe rechten. De aldus verwittigde andere landen kunnen dan binnen de 10 dagen voorstellen doen om de voorgenomen verhoogde of nieuwe invoerrechten derwijze te veran deren, dat hunne belangen gevrijwaard wezen. De regeering welke de tolrech ten verhoogt of er nieuwe invoert is niet verplicht in te gaan op de beweegrede nen die haar worden voorgelegd door andere betrokken landen, zij kan de ont worpen maatregelen in toepassing bren gen zonder andere pleegvormen vijftien dagen na den datum van hooger ver melde verwittiging. Het land of de lan den die aldus benadeeld werden kunnen dan alleen hun toevlucht nemen tot de opzegging van de 'overeenkomst, hetzij enkel tegenover den staat die zijn tolta rieven heeft verhoogd, hetzij tegenover al de andere contracteerende partijen. Voor het overige werd de overeen komst gesloten voor zes maandeq en wordt bij stilzwijgende vernieuwing voortgezet, tenzij een der contracteeren de partijen vóór het verstrijken van den termijn van zes maand aan de Noor- weegsche Regeering zijn voornemen kenbaar maakt, zich uit de overeen komst terug te trekken. Welke gevolgen kan de aldus opge vatte overeenkomst hebben A) op alge meen economisch gebied B) op land bouwgebied A) Op algemeen economisch gebied. Alhoewel niet gesteld in strengen zin zullen de bepalingen van het ontworpen verdrag een grooten moreelen invloed uitoefenen tot voorkoming van eene ver scherping van tolrechten op het handels verkeer tusschen de contracteerende landen onderling. Ontstaan tusschen kleine landefc die sedert ruimen tijd, eenigszins uit tradi- die, een vrijhandelspolitiek hebben ge voerd of zacht uitgedrukt een zeer ma tige protectionistische politiek, zal de overeenkomst ongetwijfeld een belang rijker economisch verkeer en verruimde afzetgebieden bezorgen aan de betrok ken landen. Wellicht zal zij in dezen zin ook gunstig inwerken op de pogingen tot verwezenlijking van een gezonde economische samenwerking tusschen al de Europeesche landen, waaraan te Geneve sedert enkelen tijd wordt ge werkt doch zonder tastbare uitslagen. Politiek en kultureel gesproken heeft België en vooral Vlaanderen groot be lang bij de ontwikkeling zijner betrek kingen met de Noorderlanden, die het groot voordeel biedt de zelfstandigheid van ons land te verstevigen en onze bui- tenlandsche politiek te onttrekken aan den invloed der Fransche politiek waar aan zij te veel sedert den laatsten oor log was gekoppeld. Doch er is aan deze overeenkomst ook een niet te onderschatten gevaar verbonden voor de toekomst van onzen landbouw, indien van een verkeerd ver trekpunt wordt uitgegaan bij de afslui ting of beter gezegd de goedkeuring van het verdrag. B) Welk is immers de toestand van onzen landbouw ten opzichte van de Oslo-overeenkomst Op de 1216 rubrieken van ons tolta rief zijn er enkele onbeduidende posten die betrekking hebben op landbouwpro- dukten. Van die invoerrechten op land bouwproducten zijn enkel deze op de haver en suiker geperekwateerd of aan gepast aan de huidige minderwaarde onzer muntde overige blijven op hun onbeduidend vooroorlogsch bedrag be houden. Sommige rechten, namelijk deze op vreemd vleesch en slachtvee werden sedert den oorlog zelfs afgeschaft. De veeteelt welke voorheen algemeen als uitweg werd beschouwd aan de landbouwcrisis is dezen laatsten tijd ook in zijn bestaan bedreigd door den mas- salen invoer van boter, slachtvee en vleesch. Begrijpelijkerwijze wordt dan ook in alle landbouwmiddens met kracht aan gedrongen bij de Regeering tot de pere- kwatie en de herinvoering van tolrech ten op deze producten, niet als een maat regel van protectionisme, doch enkel als maatregel tot verdediging van het be staan onzer landbouwers. Anderzijds is het een feit dat onze landbouwhandelsbalans met de vier Noorderlanden en voornamelijk met Nederland en Denemarken tijdens de laatste maanden zeer ongunstig is ge worden. Dit vloeit voort uit de zeer zware invoerrechten geheven door Duitschland op boter, vleesch en slacht vee. Daar Duitschland het normaal af zetgebied van Denemarken en Neder land voor voornoemde producten aldus grootendeels wegvalt, worden déze op overtollige wijze op de Belgische markt gegooid. De handelsstatistieken over de vier eerste maanden van 1931 geven een vol ledig beeld onzer algemeene handelsbe trekkingen en ook van onzen handel in landbouwprodukten met de vier Noor derlanden. 1) Met Nederland vermeldt onze al gemeene handelsbalans over bedoelde tijdspanne een meer-invoer uit Neder land naar België van 345.951.000 fr. terwijl de landbouwhandelsbalans, on derdeel der algemeene Handelsbalans, een meer-invoer uit Nederland naar België uitwijst van 522.493.000 fr. 2) Met Denemarken vermeldt de al gemeene handelsbalans een meer-uitvoer van België naar Denemarken van 28.348.000 fr.. doch de landbouwhan delsbalans noteert een meer-invoer uit Denemarken van 89.662.000 fr. 3) Met Noorwegen zijn de cijfers voor wat betreft de algemeene handels balans een meer-uitvoer van België naar Noorwegen van 23.740.000 fr., voor wat betreft de landbouwhandelsbalans een meer-invoer uit Noorwegen van 1.325.000 fr. 4) Met Zweden noteert onze alge meene handelsbalans een meer-uitvoer van België naar Zweden van 38.898.000 fr. en onze landbouwhandejsbalans ins gelijks een meer-uitvoer van België naar Zweden van 1.593.000 fr. Deze statistieken leeren dat, zoo de huidige Belgische toltarieven op land bouwprodukten als vertrekpunt worden genomen voor het economisch verdrag van Oslo, al de voordeelen ervan zullen gaan naar de nijverheid, Terwijl onze landbouw verder zonder eenige verde diging zal blootgesteld blijven aan de mededinging der Nederlandsche en Deensche landbouwproducten welke in gevolge de overeenkomst nog vermoe delijk zal toenemen. Eens het verdrag bepaald goedgekeurd door onze Wetge vende Kamers zal het ongetwijfeld als wapen worden gebruikt tegen alle in voerrechten gevraagd door onze land bouwers. Verder dient genoteerd dat in zake landbouwvoortbrengsten de tol verhoudingen tusschen de contractee rende landen op verre na niet weder- keerig gelijk zijn. Dit wordt duidelijk door de volgende vergelijkende tabel der toltarieven ge heven door de verschillende landen op de bijzonderste landbouwproducten per 100 kg. 5*2 a S. B 33 fr n £ooo£° F o F 5' B <5* G 3 8- Deze tabel leert dat de andere landen met wie het Oslo-verdrag is ontworpen er niet tegen opgezien hebben reeds vroeger hunne voortbrengers te bescher men door het heffen van niet geringe invoerrechten op producten waarvan mededinging te vreezen valt. Kijkt maar even naar de tolrechten gevestigd door Nederland op vleesch en zachte kaas en naar deze geheven door Denemarken op zachte kaas. Het besluit van deze bijdrage ligt voor de hand. Indien de Oslo-overeen komst als nieuwe richting onzer econo mische politiek principieel kan worden goedgekeurd is zij enkel aanneembaar voor onze landbouwers op voorwaarde dat zij uitgaat van het gezond vertrek punt der perekwatie of der herinvoering der vroeger bestaande invoerrechten op de bijzonderste landbouwproducten. Dit gezond vertrekpunt bestaat voor onze nijverheid en voor de andere landen be trokken bij het ontworpen verdrag; bil lijkheidshalve dient het ook aangenomen voor onzen landbouw. Anders loopt het Oslo-verdrag uit op eene bevordering van onze nijverheid ten koste van den landbouw waartegen wij ons met alle kracht zullen verzetten. We vernemen dat de overeenkomst door de Kamer der Volksvertegenwoor digers werd goedgekeurd op Donder dag 16 Juli. De stemming gebeurde na een verklaring van den heer Hymans, minister van Buitenlandsche Zaken, over de mogelijke verhooging of herin voering van vroeger bestaande invoer rechten op de landbouwproducten. We komen hierop in ons nummer van toe komende week terug. Verleden Zondag werd te Aalst een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van wijlen Mr Désiré De Wolf, in leven Schepene van Openbare Werken der stad Aalst. Het bprstbeeld van den heer De Wolf werd geplaatst aan den ingang van het stedelijk park. De heer De Wolf heeft als schepene van openbare werken veel goeds ge daan voor de gemeenschap en speciaal voor de stad Aalst. Hij wist de alge meene belangen boven zijne persoon lijke intresten te plaatsen en daarom verdient de heer De Wolf zeker eene speciale hulde. Onder zijn schepenschap werd het stedelijk park gemaakt, met de groote ringlaan die komt van aan het park tot aan den Gentschen steenweg. De heer De Wolf had een breeden kijk op de mogelijkheden van de stad en alles wat tot nu toe werd gedaan aan groote werken is slechts de uitwerking van zijne plannen (straatjes- en persoon lijke eigendommen-politiek uitgesloten). Hij was rechtvaardig voor alle bur gers en diende alleen de belangen der stad en harer inwoners. Zijne nagedach tenis blijve in eere TE HAACHT. Verleden Zondag bolden we met een zestigtal aandeelhouders der Algemee ne Konserven Industrie,, met twee auto bussen bij een prachtig weertje naar de konservenfabriek, onlangs door onze maatschappij opgericht te Haacht. De beheerraad beoogde bijzonder door dit bezoek de aandeelhouders in de gelegenheid te stellen eens de moderne installatie der konservenfabriek te laten bezichtigen en tevens te bewijzen dat op deze korte tijdspanne werkelijk veel en degelijk werk werd verricht. We kwa men te Haacht aan rond 10 uur voor middag, rap de bussen uit en dade lijk naar onze inrichtingen. Onder ge leide van den Heer Caudron, afgevaar digde beheerder, en van het personeel der fabriek bezichtigden we achtereen volgens alle afdeelingen en voor deze maal werd om de aandeelhouders ple zier te doen een paar uurtjes op Zondag gewerkt. De machienen ronkten er duch tig op los, 't loopt alles op wieltjes dat 't een plezier is om zien. Het peulen, trieeren, koken, in blikken doozen doen, 't gaat alles uiterst vlug van de hand en 't vergt met de machienen van de aller nieuwste uitvindingen bijna geen hand werk meer mét een minimum van werk naar een maximum van productie van allerbeste kwaliteit, zegt de technieker. Buiten het bereiden van opgelegde erwten worden er naar gelang de sei zoenen nog alle andere konserven ge maakt, van boonen, selders, wortelen, kooien enz. enz., van alle mogelijke groenten, te veel om allemaal op te som men. Later zal er eveneens fruit worden verwerkt. Nadat de techniekers der fabriek den noodigen uitleg over de in gewikkelde maar uiterst stipte en dege lijke werkwijze der verschillende ma chienen hebben gegeven, gaan alle be zoekers naar de magazijnen waar reeds tienduizenden gevulde doozen in depot gehouden worden. Er wordt er eentje opengemaakt en... de eerste op gelegde erwten vaji de Algemeene Konserven Industrie worden onder algemeene vreugde geproefd en extra fijn bevonden 1 De afgevaardigde-beheerder, heer O. Caudron, maakt van de gelegenheid gebruik om wat meer uitleg te geven over de gunstige ligging, de huidige werking, de vooruitzichten en de toe komstmogelijkheden die de fabriek biedt. Ze is gelegen op een goed van 2,5 Ha, dat met een uitweg aan de statie van Haacht paalt, een voordeel van onschat bare waarde, bijzonder met het oog op verdere uitbreiding. Het goed dat aan uiterst gunstige voorwaarden werd aan gekocht zal na draineering, die binnen kort gaat aangevat worden, beplant en bezaaid worden met allerlei groenten. Dit alles om aan te toonen dat in deze gunstige omstandigheden en met zulke moderne inrichting zeker een groote uit breiding in de naaste toekomst noodza kelijk zal blijken. De mogelijkheid om in Aalst zelf een machien te plaatsen om erwten te dorschen zonder dat ze van het loof moeten geplukt worden wordt ook onderzocht, dit zou een gansch nieuwe richting in de erwtenfeelt daarstellen, daar vele boeren nog benauwd zijn van het groote werk dat het plukken, juist in het drukke seizoen, meebrengt. Het zou tevens onze leden van de streek van Aalst in de gelegenheid stellen met alle gemak aan hun eigen fabriek te leveren, wat ook nieuwe vooruitzichten biedt voor eigen uitbatingen. We hebben het nog gezegd en we herhalen het eens te meer, onze landbouw moet noodzakelijk nieuwe wegen op en zij die dit niet bij tijds bemerken zullen de gebroken pot ten moeten betalen. Dit hebben onze leiders ingezien, de aandeelhouders hebben met hun moree len steun ook den onmisbaren stoffelij- ken steun verleend.We hebben verleden Zondag gezien dat onze eerste poging tot vruchtbare resultaten heeft geleid. Overal wordt door de officiëele en an dere boerenleiders gezegd en geroepen dat de landbouwer meer moet doen aan kleine kuituren, er moeten meer groen ten en fruit geteeld worden, doch als 't er op aankomt afzetgebieden te zoeken, dan kruinen ze terucr in hun schelp en laten de boerkens hun plan trekken, 't is gemakkelijk maar zeker weinig moedig. Wij hebben daarom een initiatief ge nomen, niet alleen met het doel schoone winsten voor de aandeelhouders te ver wezenlijken, maar met het welzijn van gansch onzen landbouwersstand voor oogen. Wij kwijten ons van een socia len plicht, zooals de heer Caudron het zegde, ons streven kenmerkt zich eens te meer door een groote sociale strek king. Onze groote Vereeniging Redt U Zeiven met hare onvermoeibare groote schare strijders zal steeds de eer ste zijn als de belangen, stoffelijke en geestelijke, harer leden in 't bijzonder, en van al de boeren te verdedigen zijn. We waren het nu, we zullen het zijn in de toekomst. Dit initiatief werd geno men enkel met onze schoone leuze voor oogen "Voor en door de landbouwers,,. We hebben eens te meer mogen besta- tigen dat dit nog altijd de beste werk wijze is, we doen naar eigen goeddun ken onze eigen zaken. Die zaken bloeien naar wensch en houden niet op een grootere uitbreiding te nemen op alle gebied. We hebben pas een nieuw ter rein betreden en reeds hebben we vasten voet, dank zij het klaar inzicht onzer leden, hier speciaal de aandeelhouders, dank zij het goed beleid der beheerders. De "Algemeene Konserven Industrie,, is een schoone toekomst weggelegd, hiervan waren we diep overtuigd als we Haacht verlieten ze zal gedijen, ze zal groeien en bloeien, tot welzijn der leden onzer Vereeniging, die hierdoor in de mogelijkheid zullen gesteld worden om mede de nieuwe wegen op te gaan ze zal groeien en bloeien tot heil van gansch onze boerenbevolking nwM&MMwsausiegn Vreemde voorwerpen in het lichaam! De dieren in 't algemeen zijn veel vraten, wat zeer nadeelig kan worden. Het zijn vooral de hennen die alles oppikken wat ze tegenkomen en eenigszins verteerbaar is of dienen kan om het eten te helpen malen en pletteren. Maar het gebeurt, bijzonder bij kie kens die opgesloten zitten in parken, dat zij veel te veel onverteerbare stoffen zooals stengels van allerlei gewassen, hard graan, -gras, koordjes, zeewier enz. verorberen en een harde krop krijgen. Wat bemerkt men dan De hen is droevig gestemd, zij gevoelt geen lust meer om te pikken. De krop is hard en dik, en somtijds ziet men stin kend vocht uit den bek loopen, vermits de krop niet meer werkt en het eten in plaats van te verteren begint te gisten en te verrotten. Hierdoor kan de krop zelfs barsten en de dood veroorzaken. De ademhaling versnelt zienderoogen. Vermits er ge woonlijk maar een of twee hennen hier van ziek zijn geworden, is het niet moei lijk en nog veel minder tijdroovend deze dieren te behandelen. Het is heel eenvoudig, men neemt de zieke hen tusschen de knieën, men strijkt en herstrijkt den krop totdat het gistend eten langs den bek naar buiten loopt, waarna men eenige geneverbessen op steekt. Maar kan men onmogelijk den krop ontlasten dan moet men hem open snijden, hetgeen reeds eene heelkundige «BSunadiaBiBaBn^ssiisaaaaiaBBBBBBBa De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1 /2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. HSiSnaa aamvK» saRHMnaBisBBaaBHa 1° Landbouwkundige dienst; AALST. Eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, in ons lokaal De Koorn- bloem Groote Markt. 2° Rechtskundige dienst In onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst Op Zondag 2 Oogstt van 10 uur s' morgens tot 3 u. namiddag. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 03 n O CD 03 O §j O 2 2 2 C/3 C/3 G C/3 tl n n cr* 0) o O O O l-t 3 03 H r-1 <2 n cr fï 3 DO." rv* cT o o IA CA n o !=r pr tvj N> O O 1 O O O NO K> ON O O O O O O. B O n O {-• O 3 Oo O a o O Oo^l 4^ On M On ON U) W LD O O NJ N) oo Ln *<i Vi oo oo on Gs) ON K) vo NO Ui yi ON Ui NO NO On K> tU UI ^4 ON Ul O Ul Ui Ui Ui UI Ul i^1 >-n >-f> •-*-> >-»-> i-j ri 1 fi h '1 O Q* 3 O 3 c\> 3 G 03 (V 3 CU 3

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1