Voor ooze Vrouwea Koningsbronnen Jacob Jordaens Landbouwers Royal Citron Onze Kunstenaars Over den inmaak van Vruchten. Louis CLIVELIER 4< 4 A. DUMONCEAU Namiddag begin 2 uur. Het groot en klein landbouwbedrijf in Suriname. De toepassing van de Phaenologie in de practijk der cultuurwetenschappen. Maatregelen tot behoud van de wei devogels steunende op phaenologisch onderzoek. Donderdag 23 Juli. Voormiddag begin om 9 uur. De vlasteelt in België, Nederland en Noord-Frankrijk. De organisatie van het onderzoek op ziekteresistentie in Nederland. Het proefveldwezen in Nederlandsch Oost-Indië. Namiddag Excursie voor een be perkt aantal deelnemers, in de eerste plaats voor de leden. Bijzonderheden hierover zullen nader bekend gemaakt worden. Tevens demonstraties met landbouw werktuigen onder leiding van Prof. Ir. M. F. Visser te Wageningen. Bijzon derheden hierover zullen nader bekend gemaakt worden. Vrijdag 24 Juli. Voormiddag be gin 9 uur. De verspreiding der Iepenziekte door de Iepenspintkever en de bestrijding van dit insect in de practijk. De verspreiding van virusziekten met het zaad, speciaal bij aardappels. Namiddag: begin 2 uur. De bestaansmogelijkheid en de ont wikkelingskansen der Nederlandsche suikerbietenteelt. Wereldcrisis en Landbouwcrisis. Nadere inlichtingen kunnen verkre gen worden bij den secretaris der Rege lingscommissie Ir. J. A. van der Loeff, Alexanderweg, 48, Bonnekom, Holland. ENGELAND De buitenlandsche handel met vijf milliard frank verminderd. De waarde van den invoer tijdens de maand Juni 11. bedroeg 68.642.743 pond sterling, hetzij eene vermindering van 14.710.270 pond sterling ten opzichte der maand Juni 1930. De uitvoer bedroeg in Juni 1930: 29.431.861 pond sterling, hetzij eene vermindering van 13.413.441 pond. De geheele vermindering bedraagt aldus 28 millioen pond sterling hetzij ongeveer 5 milliard Belgische frank. Toenemende invoer van eieren, ha ver en boter. Uit de vergelijking der invoercijfers over de vier eerste maan den 1931 met deze over dezelfde maan den 1930 blijkt dat de invoer van eieren, haver en boter steeds stijgt. Denemar ken blijft op de eereplaats en dringt nog vooruit. Met het eenige product dat wij in beduidende hoeveelheden in Engeland afzetten, gaan wij steeds verder achter uit, terwijl anderen immer meer afzetten. DUITSCHLAND De uiterste nood der Staatsfinan ciën. Het uitstel van schuldenbetaling afgekondigd door President Hoover heeft de Duitsche staatsfinanciën niet vlot gebracht. De terugtrekking der vreemde kapitalen gepaard met den aan koop van vreemde fondsen en de kapi- taalvlucht waaraan de Duitschers zelf zich begeven, hebben den toestand der openbare schatkist in uitersten nood ge bracht. De Duitsche Regeering heeft dan ook aan Amerika, Frankrijk en Enge land belangrijke kredieten gevraagd. Naar de laatste berichten luiden hebben de Amerikaansche Banken geweigerd in te gaan op de Duitsche voorstellen. De Regeering heeft dan ook onverwijld de strengste noodverordeningen uitgevaar digd om het Staatsbankroet te voorko men. De toekomst zal uitwijzen of zij het beoogde doel zullen bereiken. Niet alleen in Duitschland doch in gansch Europa wordt de toestand met onrust nagegaan, daar de ineenstorting der Duitsche finan ciën een ongunstigen invloed zal uitoefe nen op den economischen toestand in gansch Europa. De werkeloosheid aan 't verminde ren. Het aantal werkeloozen in Duitschland is gedaald van 5.042.000 hoogtepunt bereikt op 28 Februari tot 3.962.000 den 30 Juni, hetzij eene ver mindering van ongeveer 1.000.000 wer keloozen in 4 maand. Het volledig aantal werkeloozen om vat thans: 1.414.000 werkeloozen die regeeringsteun ontvangen, 940.000 die voorloopige toelagen ontvangen en on geveer een millioen die genieten van het onderstandsfonds der gemeenten. BULGARIE De fruituitvoer. In 1930 nam de uitvoer van de verschillende fruitsoorten sterk toe. Gedurende het aanstaande seizoen zal ook de standardiseering van het product worden toegepast. Zoo zul len de appels voortaan volgens het Ame- rikaansch systeem worden verpakt. Het uitvoer-instituut zal zich verder met deze zaak bezighouden. Handelaars, Landbouwsyndikaten en Landbouwers maakt gebruik van de voordeelige Zomerprijzen en koopt nu al de potaschmesten die gij voor het komend seizoen noodig hebt. Als men rekening houdt van den he- dendaagschen interest van het geld, kan men geene voordeeliger en zekerer plaatsing vinden. Haast U, want voor den 24sten Juli is er eene merkelijke prijsverhooging voorzien. Door de overeenstemming hunner ■werking met die van Rubens hebben vele historieschilders zonder 's mees ters leerlingen geweest te zijn even wel aan Rubens hulde gebracht. Onder hen vinden wij Jacob Jordaens, die uit rene Antwerpsche burgersfamilie sproot, waarvan hij de oudste der drie zonen Jordaens werd geboren op 19 Mei 1593 zijn vader en grootvader waren geen schilders,zij dreven eenvoudig han del in lijnwaad, en aldus mag men niet beweren dat Jordaens een aangeboren of erfelijk talent bezat. In 1607 trad de jongeling in het werkhuis van Adam Van Noortde Lucasgilde ontving hem als vrijmeester in 1615. Het was noch tans dezelfde Van Noort die aanRubens en Jordaens, de twee grootste coloristen der Vlaamsche School, de eerste begin selen der schilderkunst aangeleerd heeft, en aldus mag men zeggen dat beide aan Van Noort veel te danken hebben. Jordaens' ouders hadden in 't oog hun nen oudsten zoon tot decoratieschilder te laten opleiden, doch de jongeling overschreed de ouderlijke inzichten, in zooverre dat hij in plaats van geschil derde behangsels tot stand te' brengen, zich tot een kunstenaar van eersten rang verhief. In 1616 trad Jordaens in het huwelijk met Catharina Van Noort, de dochter van zijnen meester. Hij kreeg nooit de gelegenheid, zooals Rubens en Van Dyck, om Italië, het land der verfijnde idealen en bovenaardsche kunststrek king te bezoeken. Onder zijne meesterstukken vinden wij vele werken van godsdienstigen aard geen enkel overtreft het Laatste Avondmaal dat thans in het museum te Antwerpen bewaard wordt. Dit werk was bestemd voor de kerk der Augustij nen te Antwerpen, het is een meester stuk van licht-effekt, van onbedeesde weergave der werkelijkheid en van rijk heid van kleur. Jordaens' kleurenkracht blijkt nog bij zonder in Martelie van de H. Appo- lonia Kristus aan het Kruis De Heilige Martinus een bezetene gene zend De opoffering in den Tempel,, enz... Dit laatste werk is een groot al taarstuk, edel van opvatting en uit voering. Onder Jordaens' werken van een an deren aard onderscheidt men met recht De Zegepraal van Frederik-Hendrik,, dit doek wordt wel meer het meester stuk van Jordaens geheeten, en werke lijk de talrijke zinnebeelden die er in voorkomen, de prachtige schittering der kleuren, de gloed van licht en verf, de frischheid van tint, verbonden aan de warmte van uitbeelding, zijn uiterst be wonderenswaardig Jordaens schilderde nog "Kindertjes,, en ook het bekende Drie Koningen feest dit werk verbeeldt een tiental dat aan een welvoorziene tafel is geze ten. De groote waarde dezer schepping berust in de levenslustigheid die uit de wezenstrekken straalt van de dischge- noten, alsook in de poëzij der kleur die over de uitgebeelde personages uitge stort is. Rubens' ingeving schonk nog het licht aan enkele andere van Jordaens' werken, zooals De Kruisiging thans prijkende in de hoofdkerk te Bordeaux. Rubens' trant spreekt nog duidelijker in Jordaens' Aanbidding der Herders Jordaens schilderde ook enkele levens- groote portretten, waaronder ditgene van Prins Frederik-Hendrik en zijne gemalin deze doeken worden bewaard te Londen, het zijn belangrijke, heerlijke meesterstukken die Rubens' gewrochten evenaren. Het gebied, waarop Jordaens zijne schoonste overwinningen behaalde,waar hij thuis was en zich onbedwongen in het volle bezit zijner gaven bewoog, was het schilderen der tooneelen uit het burgerleven, met zijne eigene figuren, zijne kleurigheid en zijn levenslustwij noemen reeds Driekoningenfeest eene melding verdient ook De Sater en de Boer Jordaens overleed op 85jarigen ouder dom aan een kortstondige ziekte hij was een stoere burgersjongen, een on- verweekte Vlaamsche natuur, tevens een overgroot kunstenaar en talentvolle schilder. De Meester werd ter aarde be steld te Putte. Aldaar rees in 1877 een waardig gedenkteeken met 's meesters borstbeeld bekroond. Het werd opge richt met de bijdragen die onder Jor daens' bewonderaars zoowel in Neder land als in België en andere landen werden verzameld, en verders aange vuld door de milde tusschenkomst der Antwerpsche gemeente. Jordaens' schilderstijl was verzorgd, zijn teekening fraai, een onverzwakte adem ging door zijn werk en geeft aan dit laatste nog steeds een karakter van hoogere eenheid en harmonie, hetwelk getuigt van ware begeestering en schep pingskracht. De Meester was onder zijn tijd- en standgenooten degene die zich zelfstandig en onafhankelijk tegenover het albeheerschend vernuft van Rubens hield. Hij behoorde tot de pleïade kun stenaars, die Vlaanderen'sroemen schil derkunst sedert eeuwen heerlijk doen bloeien en de Vlaamsche kunstsmaak nauwkeurig doen kennen, om hem voor eeuwig te vestigen 't Is zoo leutig, als we in den Zomer naar hartelust mogen knabbelen aan groenten en fruit... Zoo sappig kunnen we bijten aan 'n lekkere appel of peer, en watertandend kunnen we staan kijken naar de stilaan- rijper wordende aardbeziën, krieken, kersen, aalbessen, stekelbessen, en zoo vele andere.. Hoe zijn onze kleuters verlekkerd op de braambeziën en boschbeziën, en ko men ze vaak met een heel geverfd ge zichtje thuis, teeken dat 't hen gesmaakt heeft. Hoe zoet die Zomertijd met zijn lekker fruit... Al te veel nog denken onze brave moederkens, dat er buiten den Zomer aan geen fruit te peuzelen valt, tenzij al eens een appel of peer. Toch is de laatste jaren daarin al veel verandering gekomen, bijna iedereen kan confituur maken, bijna alle lekker- bekjes zorgen er voor dat ze wat opge legde vruchten voor den Winter gereed hebben. Dat is reeds heel goed, maar toch nog niet goed genoeg. Met weinig moeite kunnen we dat nog wel een beetje fijner en beter maken. We handelden reeds vroeger in ons blad over het fruit, maar meestal over versch fruit. Evenals versch, is ook het ingemaakt fruit, 'tzij gelei, compote, con fituur-limonade, siroop, van evenveel waarde. Het is daarenboven veel voed zamer geworden, doordat er een heele hoeveelheid suiker in verwerkt is. Het past wel niet bij dit artikel, maar 'k wil toch in 't voorbijgaan een woordje zeggen over het rauw opdienen van het fruit. De bessen en aardbeziën worden eerst gespoeld en uitgelekt. Zij worden opge diend met fijne witte suiker, en bij voor keur geschikt in een glazen schaal, voor zien van een fruitschupje. Kersen, krie ken, stekelbeziën, kleine pruimen, wor den na het wasschen korten tijd in de zon gedroogd. Dan worden ze geurig alsof ze maar pas geplukt waren. Kersen en krieken behouden hun steeltje. De pruimen worden ervan ontdaan. Appelen, peren, groote pruimen, per ziken, worden met een doek afgewreven. Druiventrossen worden met kokend water overgoten om het stof weg te nemen, en nadien omhoog gehangen om het water te doen afloopen. Vóór het opdienen worden ze met de schaar in trosjes gesneden. Appelsienen, bananen, ananas, die vooral ons in den Winter de tafel hel pen sieren, worden op een glazen fruit schaal gelegd, wier bodem bedekt is met groene bladeren, die weinig geur heb ben. Men mag allerlei fruit samen op dienen. We gaan echter verder met onzen opleg, en we geven hier enkele alge meenheden aan, tot het bereiden van fruitprodukten, hoewel er zekere afwij kingen zijn, die we wel in een volgend artikeltje zullen omschrijven. We hebben eerst en vooral: VRUCHTENMOES Deze wordt gewoonlijk gemaakt door het fruit, 't zij appelen-peren-stekelbe ziën, te reinigen, op te zetten met een weinig water en ongeveer 1/4 van het gewicht suiker. Voor de eene vrucht zal dat meer, voor een andere min zijn. Men laat alles stoven tot het moes is, en bindt desnoods met een weinig bloem. De vruchtenmoes wordt echter meest al aanstonds opgediend, en niet bewaard. Men kan ook fruit-bewaren door het te DROGEN Dit doet men met appelen, peren, pruimen. Appelen en peren snijdt men in schijfjes, doet er het klokhuis uit en legt ze op een zuivere plank naast elkaar in den bakoven te drogen. Pruimen wor den in hun geheel gedroogd. Men kan ook de stukken appelen of peren aan een ijzerdraad steken en ze zoo boven de stoof of in de zon laten drogen. Het gedroogd fruit wordt dan be waard in goed gesloten blikken doozen. Vóór het gebruik laat men het een nacht weeken. Als men graag veel fruit droogt en bewaart, kan men het opeendrukken, en tusschen elke laag appelen of peren van 5 cm. doet men een laagje kristalsuiker. Men kan nu ook het fruit bewaren, door er van te maken geleien en confi turen. We zullen hierover meer uitleg geven in volgende artikels. Nu bepalen we ons bij het geven van enkele algemeene opmerkingen, aan gaande het bereiden van confituren en geleien. a) keus der vruchtenHet is altijd prijsbaar gezond fruit te gebruiken dat goed rijp is. Over het algemeen is het echter den landbouwer of tuinman voor deeliger het groen afgevallen of worm stekig fruit tot confituur te kunnen ver werken. Dit geeft ook goede uitslagen, met het groote voordeel, dat het voor geen ander doel kan gebruikt worden. b) keukengeriefs Voor het bereiden van confituren en geleien, gebruikt men best gansch koperen kastrollen, doch, ze kunnen heel goed vervangen worden door verlakte ijzeren kastrols.waar geen stukjes zijn afgesprongen, want dit doet de spijzen zwart worden en belet het schoon rood,worden der confituren. c) het kokenOver 't algemeen moet men, om goede confituur te verkrijgen, beschikken over een hevig, wel onder houden vuur: dit bewaart de natuurlijke kleur der vruchten. Het verdampen van het water uit de confituur waardoor deze stijf wordt, kan nog sneller gebeuren door hevig te roeren. Hiervoor gebruikt men een houten lepel, deze beschadigt het verlaksel der kastrol niet. Voor con fituren waarin de vrucht moet heel blij ven is het geraadzaam niet te roeren, tenzij eens even heel voorzichtig. Men moet 'voortdurend een waak zaam oog op de kokende confituur hou den de vaste deelen zetten zich gemak kelijk aan den wand en op den bodem der kastrol vast, en moeten telkens los gemaakt worden. Te lang koken doet de confituur gemakkelijk aanzetten en haar kleur verliezen. Blijft de confituur echter te dun dan zal ze tijdens de bewaring gemakkelijk gisten. d) het afschuimen t Men moet slechts éénmaal schuimen als de confituur ge reed is vóór men ze in de potten doet. e) geleiproefDe vereischte dikte is juist die, welke men voor het besmeren van het brood, het meest wenschelijk acht. Deze proef kan men op drie ma nieren doen 1) Men legt een weinig gelei opeen telloor en laat dit zoo snel mogelijk af koelen. Als de gelei dik genoeg is, mogen de druppels maar krullend en moeilijk naar beneden loopen. 2) Men laat een kleine hoeveelheid gelei in een glas koud water vallen, en deze moet in 't water een bolletje vor men. 3) Een druppel, die men tusschen duim en wijsvinger plaatst, moet een draad vormen wanneer men ze van elkander doet. f) inpottenMen verwarmt de pot ten in den damp en doet er dan de con fituur in. Dan laat men ze op een houten tafel gansch koelenmen bedekt ze met een wit papiertje in alcohol gedoopt, dat men goed op de gelei duwt. De pot wordt eindelijk afgesloten met een ander wit papier, dat gróoter is dan de hals wijdte van den pot, en dat er met een koordje stevig op gebonden is. Verder plakt men op de bokaal een briefje met het jaartal en den naam der confituren. Men kan ook de glazen sluiten met per kamentpapier dat een paar minuten in melk gekookt heeft. Men laat het goed afdruipen en plaatst het over den pot. g) Bewaarplaats. De confituren en geleien moeten bewaard blijven in een droge, koele plaats. Beste lezeressen, mogen deze eenige raadgevingen bijdragen om Uwe confi turen fijner te maken. Volgende artikelen zullen U nog meer uitleg verschaffen en U zeker aangenaam zijn. Aalbessengelei. Doe in een ketel 2 kg. roode aalbes sen, 1 kilo witte en een halve kg. fram bozen. Zet den ketel op het vuur, en ter wijl de vruchten koken, vermorzel en verpletter ze. Wanneer gij oordeelt dat zij genoeg gekookt zijn, giet ze door een vergiet, op een teil geplaatst en druk er zooveel mogelijk het sap uitpers ze vervolgens met de fruitpers, of in een stevig doek. Meet het aldus bekomen sap, en voeg er, na het in den goed zuivergemaakten ketel gegoten te hebben, 800 gr. suiker per liter sap bij. Dan, na den ketel op een goed vuur gezet te hebben, laat ko ken en roer met de schuimspaan tot op den bodem. Schuim zorgvuldig. Wan neer de confituur siroopachtig begint te worden, hef de schuimspaan omhoog boven den ketel, ze een weinig schuim houdend, en zie of de druppels die er af loopen beginnen te stollen en de confi tuur die de schuimspaan bedekt een glanzende en siroopachtige laag vormt. Dit is de graad die de confituur moet be reiken om goede bewaring ervan te ver zekeren. Indien gij niet zeker 2ijt, en U verder wil overtuigen dat de confituur werkelijk voldoende gekookt heeft, doe dan een koffilepel konfituur op een tei loor, en laat dit verkoelen indien de kleine hoeveelheid in een geleiachtige massa verstijft heeft de confituur genoeg gekookt. Onnoodig te zeggen dat gedu rende deze proefneming den ketel van het vuur genomen wordt. De confituur gekookt, schep haar in glazen of potten, en laat ze afkoelen tot den volgenden dag. Snij dan schuiven in perkamentpapier volgens de grootte van eiken met gelei gevulden pot. Be strijk de schuiven met glycérine en dek er de gelei mede. Sluit vervolgens de potten met stevig papier, bind ze, en bewaar ze op een droge plaats. Aalbessensiroop. Bijzonder geschikt voor dranken in den Zomer of in den Winter voor het versieren van tusschengerechten, zooals pudding, rijst met vruchten enz. Neem het sap van 5 kg. roode aalbes sen, 1 kg. Noordsche krieken en 1 kg. frambozen (deze laatsten zijn niet vol strekt noodig). Zet het bekomen sap in een vaatje of teil, en na het zorgvuldig met een doek bedekt te hebben, plaats het in den kelder, en laat het gedurende vier of vijf dagen gisten. Wanneer het sap zich met een dikke laag bedekt heeft, snij in deze laag een kruis en wacht tot het sap opgeklaard is. Wanneer het geheel klaar is, giet het door een doek, maar vermijd het troebel te maken. Doe het in een ketel met 1 1/2 kg. suiker, en laat gedurende tien minu ten koken. Schuim dan goed af. Laat volledig afkoelen, en doe in fles- schen, stop deze zorgvuldig bij voorkeur met droge en nieuwe stoppen, en bewaar in een droge plaats. Aalbessenijs, Neein het sap van roode en witte aal bessen gemengd in de verhouding van een-derde witte en twee-derden roode. Meet het. Kook 1 kg. suiker in een halve liter water. Laat afkoelen na eenige ma len te hebben laten doorkoken. Vermeng de helft van deze siroop met de helft van het aalbessensap. Het toestel goed koud zijnde, giet het in de ijsmachien omring met opgesta peld ijs, vermengd met zout of salpeter, en draai tot het ijs goed dik is. Het toevoegen van frambozen aan de aalbessen geeft een meer uitkomenden geur. Wilt gij landbouwmachienen der béste merken zooals Zweedsche maai» machines Viking voor 1 en 2 paar den, met piktoestel, allerhande hooi- en oogstmachines, hakmachines, aardap peluitroeiers "Sama,,, aanaarders, zaai- machines, meststofstrooiers. Ook kook- ketels (rechte en omklinkende) in staal plaat, waschmachines "Unie,,, wasch- ketels, enz., wendt U in volle vertrou wen bij den algemeenen agent Magazijn van ijzerwaren H. Hartlaan, 22, (tegen de kerk van het H. Hart), AALST. Drinkt bij voorkeur Vlaanderens echt Bronwater NEDERBRAKEL. De fijnste der limonaden 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ZAKKING DER MAAG EN BAAR MOEDER; LOSSE NIEREN: WA TER- EN ADERBREUK GENEZING ZONDER OPERATIE door toepassing dag en nacht zonder ge vaar of ongemak, der nieuwe speciale regelbare toestellen of breukcorseletten met vier dubbele plooibare regeling voorzien van handvormige wederheffen- de kunstmatige proppen deze toestel len zijn de eenigste volledige zonder rug- of zijveeren en zonder ijzerbanden op den onderbuik drukkendede toestellen DUMONCEAU door alle geneeskun digen aanbevolen; laatste wetenschap pelijke ontdekking van groote heelkun dige waarde, zijn volledig gewaarborgd. BEWIJZEN VAN GENEZING Fastré, G., 52, Avendorenstraat, Thienen, maag was volledig gezakt, door ons toestel gansch op de plaats gebracht, eet en drinkt zonder stoornis en heeft zijn werk van machinist op den spoorweg hernomen. Mad. Snauwaert, te ZedelghemHr. Mestdaghs, te BeernemJ. B. Vanden- Houte, Asbeek-AsscheBonte Frans, Stuivenberg, Oostkamp; Wwe Ver- cruysse, Vaandelstraat, 26, Anderlecht, Desmet, 19, Sergeant Debruynestraat, Cureghem, genezen op 6 tot 12 maand. Specialist Breukmeester Belgische firma, opgericht in 1885, Vijf brevetten, zes diplomas met gou den medalies t Brussel 1910; Gent 1913 en 1923; Lyon 1914; Antwer pen en Luik 1930. Kostelooze bezoeken. Raadpleging van 9 tot 2 uur te GEERAERDSBERGEN den l2" Maandag, Hotel de 1'Europe, statie. GENT den 2" en 4n Vrijdag Hotel de Termonde, Zuidstatie. AALST, den ln en 3n Zaterdag, Ho tel du Comte de Flandre, statie. Vraagt uitlegboekje gratis Rue de la Meuse, 65, Brussel. V was. «a»K #S»»tSS8

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4