EEN OFFENSIEF TEGEN DEN LANDBOUW Landbouwweekblad Loontje komt om zijn Boontje Naar meer opbrengst in den Varkenskweek Belangrijk Bericht Zitdagen ZONDAGg26 JULI 1931 È5 13d« JAARGANG Nt 656 Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord, Verleden week gaven we enkele be schouwingen over de Overeenkomst van Oslo en zetten tevens ons standpunt klaar en duidelijk uiteen. Als besluit zeg den we dat we onze principieele goed keuring hechtten aan de overeenkomst, doch dat zij voor onze landbouwers en kel aannemelijk is op voorwaarde dat zij uitgaat van het gezond vertrekpunt der perekwatie of de herinvoering der vroeger bestaande invoerrechten op de bijzonderste landbouwproducten. Onze lezers vernamen tevens dat de Kamer der Volksvertegenwoordigers de over een' omst heeft goedgekeurd op Don derdag 16 Juliin den Senaat gebeurde dit op Vrijdag 17 Juli. We staan dus voor een voldongen feit, daar de over eenkomst reeds bekracgtigd werd door de parlementen der andere vier contrac- teerende staten. Hoe is het nu gesteld met onzen land bouw? In Kamer als in Senaat hadden verschillende jandbouwvertegenwoor- digers bezwaren geopperd tegen deze overeenkomst omdat daardoor den on gezonden en ongelijken toestand waarin den landbouw verkeert zou bestendigd worden. We ontkennen niet dat deze overeenkomst zekere voordeelen biedt en, zooals we het trouwens vroeger reeds zegden, principieel verzet is er van onzen kant nooit geweest. We wezen er echter op, en we wijzen er nog op, dat wij, de landbouwers, eens te meer het kind van de rekening zijn geworden de nijverheid ziet hare bescherming gesta biliseerd, de landbouw kreeg ook stabi lisatie, maar... van zijn staat van min derwaardigheid. Eens te meer dus de politiek van twee maten en twee ge wichten en wij worden steeds met de slechtste bedeeld. Wij moeten echter bekennen dat de meesten overtuigd zijn, dat de huidige wereldcrisis meest den landbouw drukt, doch men is er nog niet toe gekomen het logisch gevolg hieruit te trekken en we staan nog altijd met leege handen. Tijdens de besprekingen die de goed keuring van het Oslo-verdrag vooraf gingen wezen verschillende sprekers op de ongelijke behandeling van den land bouw tegenover de nijverheid. Hierop deed de heer Hymans, minister van Bui- tenlandsche Zaken, volgende verklaring: Ik heb vastgesteld dat er van den kant der landbouwers zekere achter- docht tot uiting kwam. De huidige economische crisis treft vooral den landbouw. Deze crisis wordt ver- n scherpt door de politiek van het mee- rendeel der groote Europeesche lan- den die met verbodsrechten te treffen op den invoer van landbouwproduc- ten onze afzetgebieden afsnijden en den invoer in België van groote hoe- veelheden boter en vleesch veroorza- ken. In die voorwaarden vragen de agrariërs namelijk de perekwatie van „het recht van 20 fr. op 100 kg. boter alsmede de wederinvoering van de rechten op het vee en het vleesch, afgeschaft bij den wapen- stilstand. Men doet opmerken dat er geen sprake is van nieuwe rech- ten, maar slechts van het herstel van den vooroorlogschen toe- stand. Men doet bovendien opmerken dat landen die mede de overeenkomst van Oslo onderteekend hebben, be- schermingsmaatregelen hebben geno- men voor hunne landbouw. Deze vra- gen zijn voorgelegd aan de studiecom- missie van het Ministerie van Land- bouw. Deze commissie heeft nog hare besluiten niet ingediend. In afwachting blijft de kwestie voorbehouden. In ge- val de besluiten van de commissie zouden strekken tot de aanneming van de overwogen maatregelen en dat de regeering zou beslissen ze toe te pas- passen, kan de Overeenkomst van Oslo geen beletsel zijn voor hun goedkeuring. Indien de regeering zich niet in dien zin uitsprak, blijft het par- ii lement vrij te beslissen naar goed- dunken We zijn dus weer terecht gekomen in een studiecommissie en voorloopig moe ten we 't nog stellen met... een ministe- rieele belofte te meer. We houden hier echter rekening mee en vertrouwen er op dat de Kamers na de stemming van de overeenkomst hierin geen beletsel zullen zien voor het verleenen der hoog dringende, noodzakelijke hulpmaatrege len. Voor de zooveelste maal, we wachten Vóór eenige dagen werd er over gegaan tot het stichten van een Komi- teit tot verdediging van den Vrijhandel,, waarvan verschillende hoogleeraren, nij- veraars en bankiers deel uitmaken. We kennen nog wel niet juist afgelijnd het programma van dit komiteit, doch we hebben er door de mededeelingen in de dagbladen reeds een klein voorsmaakje van gekregen. We lezen Het komiteit heeft de bedreigingen van protectio nisme onderzocht op gebied van graan en steenkolen, en heeft besloten zich te doen gelden bij het Parlement, opdat dit systematisch zich zou kanten tegen alle ontwerpen van protectionisme Wat wordt hier bedoeld door bedrei gingen van protectionisme op gebied van graan Is dit komiteit misschien zinnens zich te doen gelden bij het Par lement opdat het zich zou kanten tegen de bescherming die op dit oogenblik langs alle zijden voor onze graangewas sen gevraagd wordt Indien we bevestigend moeten ant woorden dan onderschrijven we hier wat een ander blad reeds zegde het zijn de groote steden, de groote finantie, de wetenschap, beter gezegd de theorie tegen den boer We herinneren dit komiteit voor vrijhandel er aan dat ze beter zouden beginnen met eens na te gaan, welke van de 1200 en zooveel ru brieken die in ons douanetarief voorko men ter bescherming van de nijverheid, zouden mogen geschrapt worden. Ze mochten ook wel eventjes bij onze vrien den, de naburige landen, aankloppen om hen er op te wijzen dat het niet bil lijk is door hooge toltarieven onze pro ducten van hun markten te houden en door hun dumping-stelsels onze eigene markten met hun waren te overstelpen. Maar ja, de vrijhandelstheorie is heel schoon als ge ze zelf niet in de praktijk moet stellen of als ze door alle landen werd bijgetreden en TOEGEPAST. We moeten die heeren echter niet meer lee- ren wat daar van terecht komtde lan den die een vrijhandelspolitiek voeren zijn schaars als witte raven. We wachten de verdere daden van het komiteit af doch hebben, gezien de gedane mededeelingen, veel redenen om te veronderstellen dat het weer een strijdmachien tegen de landbouwers gaat zijn. We hebben echter bij het nazien der lijst van de leden die deel uitmaken van dit komiteit onze oogen tweemaal uitge wreven eer we 't konden gelooven we vonden er onder zekeren Heer Frateur, van Leuven. De heer Frateur, als lid van den Hoofdraad van den Belgischen Boerenbond, dus als vertegenwoordiger zijner leden, gaat zich dus, "met het oog op de bedreigingen van protectionisme op gebied van graan doen gelden bij het Parlement om zich systematisch tegen elk protectionisme te verzetten. Dus, heer Frateur. lid van den Hoofd raad van den Belgischen Boerenbond, contra de belangen der boeren We volgen verder van dichtbij de handelingen van dit komiteit en hopen dat het Parlement er alleen zal rekening mee houden wanneer ze gezonde voor stellen doen en niet een vrijhandelsge- zinde politiek enkel op den landbouw willen doen toepassen. Indien de heeren van het komiteit willen kan er echter wel nuttig werk door hen geleverd wor den. Nog zoovele nijverheidsproducten die door den landbouw als productie middelen moeten gebruikt worden ge nieten een buitensporige bescherming in 't strijdperk dus en een systematisch verzet aangeteekend tegen dit protectio nisme van de ergste soort, opdat onze landbouwers niet langer hun grondstof fen en andere productiemiddelen boven den wereldprijs zouden moeten aankoo- pen. Dat ze echter hun handen houden van de BILLIJKE beschermingsmaatre gelen die genomen werden om nijver heid en landbouw tegen oneerlijke strijd- methodes van andere landen te wape nen, dat ze liever bij die landen gaan aandringen om hun grenzen zoo vrij te laten als de onze opdat wij geen gewet tigde tegenmaatregelen zouden moeten eischen. Dat ze a. u. b. hun stem niet meer laten hooren wanneer de land bouwers bescherming vragen voor hun graangewassen die ze niet meer aan den kostenden prijs aan den man kunnen brengen, dat ze zwijgen of liever kracht dadig meehelpen om spoedig de pere kwatie van het recht op de boter, en de berinvoering van dit op vleesch te verkrijgen. We rekenen hierop niet, maar we beloven dat ze ons op hun weg zullen vinden, we laten geen onzer eischen vallen en zien in den tegenstand die ons van alle zijden geboden wordt, een reden te meer om krachtdadiger dan ooit onze landbouwersbelangen te verdedigen Dit oud vlaamsch spreekwoord wordt eens te meer bewaarheid bij onze brave boerkes. Sinds jaren en vooral den laat- sten tijd schijnt de handel in plantaard appelen bijzonder aan te trekken. Tal van lieden maken veel lawijt en reklaam en verkoopen plantgoed van allerlei aardappelen. De firmas komen onze dor pen langs en zoeken hier of daar een agent die de hofsteden afloopt om plan ters te verkoopen. Die agenten krijgen gewoonlijk een kommissieloon dat ver schilt tusschen de 15 a 25 fr.de 100 kilos. En jaarlijks dan nieuwe verkoopers op die op hunne beurt het nieuw Evan gelie komen verkondigen Voor dit loon kan er al wat gedaan worden en men zet zich ieverig aan het werk. Men praat, men lastert, men liegt dat hooren en zien vergaat. En vele onzer goede menschen geloo ven of koopen toch een deel om van den zageman verlost te zijn. Ze schijnen te vergeten dat de handel in plantaardappelen vooral eene ver trouwenskwestie is en dat sommige lie den plantgoed verkoopen die 70 frank waarde heeft en soms het dubbel wordt verkocht. Een feestmaal of eenige pot ten bier kunnen er wel af, de winst door sommige verkoopers op den rug der goedzakkige boeren verwezenlijkt is wraakroepend Maar... ook de dag der afrekening komt met den Zomer, als de partijen beginnen te blommen en te knollen, en dan komt loontje om zijn boontje I De gefopte kooper ziet dan dat hij gemeen goed heeft geplant, maar wil het toch ten allen koste verstoppen voor zijn familieleden en geburen. Ér wordt j nog wat nitraat of sulfaat bijgesmeten om met alle geweld de knollen te ver plichten, maar het helpt niets Men kan de partijen van verre uitkiezen die bezet zijn geweest met vertrouwbare planters. De verkooper zal nog wel langs daar komen en een pintjen trakteeren. Hij zal de schuld op weer en wind steken, op winter- of lenteweer, op voorafgaande vruchten, op nat of droogte, op vet en meer. En weer zal het boerken geloo- ven en weer zal hij bij denzelfden man planters koopen, hij is toch braaf en ne kozijn van nen nonkel van Adams kant, of den vriend van een gebuur die met hem op school was enz. enz. Zoo bestaan de toestanden sinds jaren en zullen ze nog lang duren dank zij de sluwheid der verkoopers en de goedzak kigheid onzer Vlaamsche boeren. Wij zijn eens te meer gelukkig te mo gen verklaren dat de planters door Redt U Zeiven geleverd vooral dees jaar uitblinken boven alle andere. Een vragenlijst gezonden aan ieder van onze verkoopers en magazijniers zegt ons genoeg dat ook dees jaar, dat het zóó moeilijk was om vertrouwbaar goed te koopen, Redt U Zeiven de beste planters heeft weten te bemachtigen. Geen enkel jaar als dees was het ver schil ook zoozeer te bemerken tusschen onze en andere planters. Volgens de hoogergemelde inlichtin gen staat er veel slecht goed dat de ar beid van uitkappen niet weerd is We kregen brieven van leden die ook eens op een ander probeerden en die ons vragen of het niet mogelijk is die verkoopers een proces aan te doen om schadevergoeding te eischen Anderen verkroppen hun leed en zul len deze kostelijke houden. De goede Redtuzelvers die regelma tig vertrouwen schenken aan hunne ver- eeniging zijn dees jaar dubbel beloond en hebben prachtige partijen aardappe len te velde. Ze zijn fier en voldaan en zullen zeker een overgroote opbrengst oogsten. Er valt voor het verleden seizoen het volgende aan te stippen voor wat onze leveringen aangaat Vele leden schreven te laat in en stel den ons en hen zelf in een moeilijke po sitie. Eerstelingen konden we niet ge noeg afleveren evenals Roode Star en Alpha de schuld ligt alleen aan de ach terblijvers. We konden niet alles koo pen vooraleer het gevraagd was en ten slotte kwamen we voor een deel te laat. Op 't einde van het seizoen kochten we hier en daar een partijtje waarvan we niet zoo zeker waren. Hieruit komt voort dat hier en daar eene plek te vin den is die minder goed staat. We deden ook uit gebrek aan Eerstelingen eene proef met Julinieren, die veel opbrengst beloven maar te laat schijnen. Hier volgen de uitslagen onzer plan ters volgens de gegevens van onze ma gazijniers Eerstelingen overgroote opbrengst. Geld. Muizen (bintjes)zeer goed. Krugers buitengewoon schoon. Roode Star prima best. Industrie Holland zeer goed. Polen goed, belooft minder als de Hollandsche. Julynieren veel opbrengend maar te laat. Alpha zeer goed. Oldenwalderzeer goed. We kunnen hieruit besluiten 1) Eerstelingen, Geld. Muizen, Kru gers, Roode Star, Hollandsche Industrie, alles best, zonder weerga. 2) Industrie van Polen niet zoo ver zorgd, niet zoo regelmatig, zal toch veel opbrengen. 3) Julynieren te laat voor vroege. 4) Alpha en Oldenwalder beloven veel. We kunnen dus voor dees jaar reeds besluit trekken dat Industrie van Holland beter is als de Poolsche en dat Julynieren niet vroeger zijn dan Muizen. Voor vele onzer leden zou het spreek woord loontje komt om zijn boontje ook wel kunnen gelden. Hoevelen zijn er niet die te laat in schreven en geen Eerstelingen konden bekomen. Deze soort is dees jaar weer aan hooge prijzen verkocht. Anderen werden in vele soorten niet bediend omdat ze te laat kwamen. Het weze voor allen eene les dees jaar van na den oogst alles gevraagd wat noodig is. Voor Eerstelingen dient dit binnen de 8 dagen gedaan, want dees jaar zijn de voorraden nog meer beperkt als vroeger. Zooals alle jaren sinds 1920 kunnen we aan onze leden toeroepen Koopt uw plantgoed in vertrouwen bij "Redt U Zeiven,,U zijt ZEKER het allerbeste aan den billijksten prijs te ontvangen. «■aanaii lëssasueaBBBMii Het komt er bij onze landbouwers die zich toeleggen op den varkenskweek vooral op aan hunne dieren zoo rap mogelijk op de markt te kunnen brengen en met de minst mogelijke onkosten producten van de beste kwaliteit te le veren. Meestal en bijna overal wordt aan de teelt echter veel te weinig zorg besteed en de bijzonderste factoren die in dit opzicht van groot belang zijn, worden maar al te dikwijls verwaar loosd. Die varkenskweek is misschien voor sommigen een verliespost op de rekenin gen hunner landbouwuitbating enkel en alleen omdat ze zich blind blijven staren op oude en verouderde gewoonten en gebruiken en alzoo varkens kweeken die niet meer voldoen aan de eischen der afnemers en verbruikers. Hoe komt het dat de vreemde varkens hier veel boven de onze verkozen wor den Nogal heel dikwijls omdat wij zwijnen van mindere kwaliteit leveren. Wij zijn dus ook meê onrechtstreeks oorzaak van de mindere winstgevend heid van onze varkensteelt. Wat moet vooral in aanmerking ge nomen worden om de veredeling van ons varkensras te bevorderen en boven al om de teelt meer winstgevend te ma ken? Het hoeft niet meer gezegd te wor den dat de dieren goed moeten gehuis vest zijn, goede verlichte en verluchte stallen zijn noodzakelijk voor hunne ge zondheid. Zorgt echter vooral dat de varkens geen eenzijdige,ondoelmatige en ontijdige voeding ontvangen. Gewoon lijk wordt enkel rogge- en tarwemeel, wat melk en aardappelen toegediend en onze kweekers weten niet of het voed sel al de noodzakelijke bestanddeelen voor den groei, de beender-, vet- en vleeschvorming ontvangen. Dit is echter het eenige wat dient in 't oog gehouden te worden en 't is dank aan de goede en wetenschappelijk sa mengestelde voeders dat onze goede kweekers dezen tak van het landbouw bedrijf met voordeel kunnen uitbaten. De vroegere voedingsmethode was wat we noemen zullen het nat voeder systeem het voedsel werd gemengd met water en gekookt en vergde veel, oneindig veel werk en zorgen, een be letsel te meer voor verdere uitbreiding. Vele boeren beschikten niet over den noodigen tijd en konden de groote uit gaven aan loonen niet bekostigen, dus de teelt maar zooveel mogelijk beperkt. Sinds eenigen tijd zijn de meeste, of liever de beste kweekers een andere richting ingegaan door toepassing van het droog voedersysteem Hiervoor wordt speciaal varkensmeel gebruikt dat al de noodige en onmisbare bestanddee len, eiwit, vet, zetmeel, bezit en ook de noodige vitaminen en minerale stoffen bevat, zoodat op den kortst mogelijken tijd en in de voordeeligste voorwaarden het zwaarste gewicht bekomen wordt. Dit systeem heeft verschillende voor deelen waarover we in een onzer vol gende nummers nog wel wat meer uit leg zullen geven, het vergt vooral wei nig tijd en werk voor den kweeker, wat van overgroot belang is zoo voor kleine als voor groote uitbatingen. Het is bo vendien volledig en vraagt geen bijko mend voedsel meer noch voor kleine viggens noch voor zware varkens, daar er speciale mengelingen voor de ver schillende groeiperioden bestaan. De kweekers die het droog voeder systeem reeds hebben toegepast hebben ondervonden dat het buiten de reeds opgesomde voordeelen ook nog goed- kooper komt. Het heeft dus alles voor op de oudere gebruiken die enkel steun den op een jarenlange overlevering en nu, wanneer we met allerlei omstandig heden hebben af te rekenen die vroeger niet gekend waren en ons tot een meer doelmatige uitbating van ons bedrijf noopen, zeker niet meer kunnen voldoen. Een kleine proef kan ons dus niets doen verliezen, integendeel, we hebben er alles bij te winnen daar het een feit is dat we met onze varkens nu zeker niet meer voldoen aan de eischen der ver bruikers. De nieuwe richting in dus, eens ge probeerd en... 't zal lukken Om zeker goed en volledig voeder te koopen aan den minsten prijs verwijzen we naar de varkensmeien speciaal bereid door Redt U Zeiven en aan hunne leden geleverd. HMissaaiBaiBaMiiBBnanHHMUHM De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresVeerstraat, 39, te Dendermonde. 1° Landbouwkundige dienst: AALST. -Eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, in ons lokaal De Koorn- bloem Groote Markt. 2° Rechtskundige dienst In onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst Op Zondag 2 Oogst, van 10 uur s' morgens tot 3 u. namiddag. FvmsMKt&m mwmmm&iWmBBBS'SHlh S3» HE ^fTOïi.v :«36afc De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1