Mag onze Landbouw op hulp rekenen Landbouwweekblad en Eerstelingen-Planters Zitdagen SAMENSPRAAK ingen aan de Militiewetten, iat DUT, zich --gra- pbak- Dor- i. too- nonu- loone :n en Bloe- /an af inden tegels jd 30 waar, lernit, laatst eltert, e*ii sch te rder ZONDAG 2 OOGST 1931 iPrfn 25 I3d« JAARGANG Nr 657 Arbeid adeit Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers rk.J tto -gra- >bak- Dor- afels, jraf- >eren iende elijks het - T Hevige tegenstand. Onverklaarbare houding van den Minister van Landbouw. Onze lezers hebben in De Koorn- bloem gezien dat Redt U Zeiven hij den Minister van Landbouw met klem aangedrongen had om den over- tolligen invoer van varkens en varkens- vleesch stop te zetten en zoo de var kensteelt, die met ondergang bedreigd was, ter hulp te komen. Op 2 Juli meld de ons het Ministerie van Landbouw dat de invoer van varkens van welke herkomst ook verboden was. Alleen de zwijnen herkomstig uit Holland werden nog toegelaten als deze bestemd waren om in de quarantainestallen afgemaakt te worden. We schreven hierop onmid dellijk terug om meer uitleg. Wij wezen vooral op de onduidelijkheid van' dit antwoord vooral voor wat betreft den invoer van geslacht zwijnenvleesch. Deze brief verscheen ook in "De Koorn- bloem Ziehier welk antwoord we ont vingen op 28 Juli op ons schrijven van 4 Juli Den Heer O. Caudron, Bestuurder Redt 11 Zeiven De Vilanderstraat, Aalst. Heer Bestuurder, Ingevolge uw brief van 4 Juli 1931, heb ik de eer U te doen opmerken dat het aantal in de quarantainestallen ge dachte varkens nooit anders dan zeer beperkt kan zijn, wegens de kleinheid ier lokalen. Anderzijds machtigt Holland het in voeren niet, zooals gij veronderstelt, van uit Denemarken herkomstige, levende varkens op zijn grondgebied. Geen enkele wet laat mij toe den invoer van varkensvleesch te verbieden. Hoogachtend. Voor den Minister De Algemeene Bestuurder, Handteeken Onleesbaar. Zooals men hooger ziet, heeft het dus weer 3 volle weken geduurd eer onze Minister van Landbouw zich gewaar- le ons te antwoorden. In ons num- ner van 28 Juni schreven we Wij estatigen dat onzen tegenwoordigen Minister geen weken noodig heeft om l antwoorden op een dringend schrij- Iven er schijnt dus iets veranderd te zijn ia het ministerie van Landbouw men schijnt er te willen werken. Onze geluk- wenschen aan den Heer Minister. Blijkbaar hebben we dus wat rap ge- .ibeld daar de huidige minister en zijn ministerie terug de oude traditie schij- aen voort te zetten 't boeltje laten draaien zooals 't draaien wilt. We zijn er dus weer aan voor onze moeite de varkens uit Holland mogen binnenkomen, in zeer beperkt aantal, zegt de minister, hoeveel weten we ech ter nietom den invoer van varkens vleesch te verbieden bestaat er geen wet Wat beduidt dit alles Dat ze ons weer alleen laten varen en ons eigen plan laten trekken, dat er een ministerie van Landbouw bestaat dat er heel waarschijnlijk nog niet is om over de andbouwbelangen te waken, dat we weer eens een ijdele hoop hebben ge koesterd Geen maatregelen dus wanneer onze markten overstelpt worden met vreemd slachtvleesch en de prijzen onzer var kens aanzienlijk doen zakken en onze iwijnenkweekers groote verliezen doen ondergaan, geen maatregelen hoogst waarschijnlijk ook niet om de andere Waar beproefde takken van onzen landbouw te verdedigen tegen de oneerlijke concurrentie van andere lan den er bestaat geen wet die dit toelaat 't Is spijtig dat onze heeren ministers niet altijd zoo stipt geweest zijn en onze jcoote nijveraars, wanneer deze op staatshulp en bescherming beroep de len, ook niet geantwoord hebben hee- ®n er is geen wet die zulks toelaat; plaats van onmiddellijk iets te fabri- keeren om die goei vriendjes kontent te stellen. Wij zijn het zwart schaap-zijn jewoon en 't begint er uit te zien alsof le huidige bewindvoerders zinnens zijn lit seffens nog niet te veranderen. Zien we van den eenen kant de laksheid dergenen die onze verdedigers moesten zijn en overal en altijd voor onze belangen op de bres moesten staan; in het andere kamp, hetwelke we zon der aarzelen dit der anti-landbouwers noemen, wordt er daarentegen geen oogenblik geslapen. Dagelijks schrijven ze ellenlange en hoogdravende artikels in hun dagbladen, die heel zeker niet zonder invloed blijven in zekere regee- ringsmiddens. Verleden Woensdag verscheen weer een van die epistels in het Brusselsch blad La Libre Belgique waar weer eens uitgepakt wordt met de gewone argumentenhet landbouwprotectio- nisme is een groot gevaar dat heel ons land en houdt u vast lezersook on zen landbouw bedreigt. We zijn niet zinnens onzen tijd te verknoeien om heel hun gewonen rimram hier te vertalen, volgende zinsnede is echter te kostelijk om niet vermeld te worden. We ver talen Na de bescherming van het inlandsch graan, zou men nieuwe rechten of verhooging van reeds be- staande rechten vragen voor het vleesch, de boter, de margarine, de aardappelen. En dat verleenen van beschermende rechten voor de land- bouwproducten zou van wege de in- dustrieelen protest uitlokken om ook tolbescherming te krijgen voor: kolen, machienen, meststoffen Dat de heeren van La libre Bel gique eens eventjes ons douanetarief in handen nemen en zich eens de moeite getroosten na te tellen hoeveel artikelen daarin voorkomen tot bescherming van nijverheidsproducten en hoeveel voor die van den landbouw. Kan het koste lijker geen bescherming voor den land bouw. waarvan slechts 5 (goed lezen VIJF) artikels voorkomen die door inkomr'echten beschermd worden, omdat anders de vertegenwoordigers der nijverheid zouden protesteeren, waar van meer dan 1200 (duizend tweehon derd) producten groote bescherming genieten! We zouden hier nog meer kun nen over uitwijden om aan te toonen welke belachelijke argumenten aange haald worden om ons eiken steun te doen ontzeggen, maar... wat baten kaars en bril als de uil niet zien en wil Het heeft echter allen schijn en dit betreuren we en klagen we aan, dat zulke stemmen sommige regeeringskrin- gen kunnen beïnvloeden. Het kwaad waarmee we zullen af te rekenen hebben is dus tweeledig aan de eene zijde te groote onverschilligheid vanwege onze landbouwvertegenwoor- digers in de Regeering, van den anderen kant hevigen tegenstand vanwege dege nen die zich stelselmatig tegenover elke tegemoetkoming aan den landbouw heb ben gesteld. We zullen dus dubbel op te passen hebben in de toekomst, aan de eersten zeggen wij dat wij ons met geen kluitje in 't riet meer laten sturen aan de anderen wij zullen blijven waken zooals voorheen en met verdubbelden ijver alle dubbelzinnige manoevers en bedekte aanvallen met alle krachten te keer gaan Het wordt aan de leden herinnerd dat de planters van Eerstelingen zeer duur en raar worden. Wij kunnen geen in schrijvingen meer aannemen na 15 AUGUSTUS. De leden gelieven er goede nota van te nemen, want naklachten wortien niet aanvaard 1° Landbouwkundige dienst? AALST. Eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, in ons lokaal De Koorn- bloem Groote Markt. 2° Rechtskundige dienst t In onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst t Op Zondag 2 Oogst, van 10 s' morgens tot 3 u. namiddag. uur tusschen Jef en Antoon, twee verkoo- pers van aardappelplantgoed her komstig van de gekeurde velden in het buitenland. Antoon. Dag Jef. JEF. Tiens, tiens Wie we daar hebben Wat geluk u hier te ontmoeten, i t Is zoo lang geledemdat ik u hier in de streek zag Maar nu per autocamion en op dezen sompigen veldweg. Antoon. - Wel, Jef. 'k Moet u dat eens vertellen. Door de lange rit en de zware vracht die 'k bij heb, is mijn motor warm gekomen. JEF. Een nieuwe "affaire,,die vracht Nu toch geen plantgoed op dit tijdstip ANTOON. Och, neëe Maar veel reklaam en bombast zijn modern. Daar om had ik gedacht, op de aardappelvel den van mijn plantgoed reklaamplaten te plaatsen, 'k Heb er 'n gansche vracht, kijk "Plantaardappels herkomstig uit de Friesche keurvelden, geleverd door hoofdagent Antoon 'k Nam ook mijn "Kodaks,, mee om de landbouwers op den akker te fotografeeren. JEF. En hoe loopt dat plannetje van stapel Ge zijt nog zoo flink gela den om reeds zoo ver van huis te zijn ANTOON. Wel Jef, 'k moet eerlijk bekennen 'k loop me 'n dikke buil van daag Vroeg in den morgen vertrokken met véél "couragie,,. D'eene teleurstel ling volgde de andere. Ik kwam te Oor- degem waar ik mijn plan aan een onder agent meedeelde. JEF. En die was seffens bereid met u de boerkens te bezoeken om uw re- klaamborden uit te stallen. ANTOON. Integendeel, man! Stel u eens voor dat hij me maar vlak in 't aangezicht slingerde: "Hier en in gansch den omtrek is 't uit met de agenten van plantgoed. Redt U Zeiven heeft veruit de pluim. Om 't even welke soort Al wat hier petieterig en armzalig onder de aardappelvelden te vinden is, is 't plant goed bezorgd door agenten,,. Geloof me Jef, k was nuchterMet minder moed, t is waar, bezocht ik de streek van Her- zele, Ressegem en Aygem. JEF. En hoe daar? Was 't er beter ANTOON. Alle donders, neen 't'k Bezocht zelf eenige akkers, maar.... 'n verschil 'n ongelooflijk verschil!!! Eén landbouwer verklaarde mij een nogal prachtig stuk industrie staan te hebben. Zonder wachten met heel mijn spel er naartoe 't ging goed, maar millepotjes, Jef, daar rechtover stond een stuk Al pha's van Redt U Zeiven... een echte wolk. JEF. Ge hebt toch uw reklaampla ten geplaatst j ANTOON. 't Verschil was te ver schrikkelijk groot 'k Heb mijn boeltje weerom in den auto gesmeten...en nu sta ik hier te Appelterre. 'k Dacht onder weg In die gemeente heeft R. U. Z. dit jaar geen plantgoed geleverd, dus zullen de kansen daar met de greep te snappen zijn. j JEF. Ja, best mogelijk, mogelijk Gij zijt hier wel te Appelterre, doch Eychem ligt hierbij waar R. U Z. een flink magazijnier heeft. Daar ook is plantgoed van R. U Z. verkocht en elke half blinde kan ook hier zien dat 't plant goed van magazijnier Gaston Van der Poorten vast het dubbel zal opbrengen tegen 't beste van gelijk welken plant goed-agent. De boeren zullen zich niet meer laten beklappen door holpratende agenten, die stadhuiswoorden spreken als niet een. Nee, neëe man, bij de ver- standigen is dat liedje uit. ANTOON. En wat denkt gij te doen om daaraan te verhelpen, Jef? JEF. Niets, Antoon Keer terug met uw reklaamstokken, man. Ge hebt toch nog niet alles verloren. Stoofhout heeft ne mensch zijn leven lang noodig. Laat ons zoeken naar een ander baantje. De oogen van de boeren zijn openge gaan, 't is uit met Vlierzeelsche te ver zetten voor Frieslandsche, 't is uit met de plantgoedagenten ANTOON. 't Is waar En wat be- begint ne mensch in dezen crisistijd. Jef. Ik heb mijn "affaire,, al gevon den, man. Ik verkoop pillen voor't zwart aan de beeten. ANTOON. Pillen! Och toe! Maar wat gaat gij de boerkens wijs maken om uw pillen door de zwarte beestjes te doen slikken. JEF. Heel eenvoudig 'k Verzeker hen dat t ongedierte verdwijnt als ze op eiken hoek van 't stuk land 'n pil spe ciaal,, in den grond stoppen. Antoon. AhAhAh JEF. Gaat dat niet, ehwel dan moe ten ze maar aan ieder beestje één van mijn allesvernielende pillen op de tona leggen. ANTOON.Nog geen slecht gedacht! Wij hebben de boeren al zooveel pillen doen slikken, wij worden dus: pillen draaiers Jef, merci. JEF. Adieu, Antoon, veel geluk als "pillendraaier,, Afgeluisterd. Ingevolge de veranderingen gebracht aan de belastingswetten op het inkomen en inzonderlijk de afschaffing der vroe gere supertaks, was het noodig insgelijks wijzigingen te brengen aan sommige be palingen der militiewetten wier toepas sing gesteund is op fiskale grondslagen. Het geldt hier inzonderlijk het onbe paald uitstel of vrijstelling van actieven dienst en het kostwinners-uitstel welke afhankelijk zijn van het inkomen waar over het gezin van den dienstplichtiae beschikt. Bedoelde wijzigingen werden inge voerd door de wet van 10 Juli 1931 ver schenen in het staatsblad van 16 Juli 1.1. Hieronder eene beknopte toelichting der nieuwe wetsbepalingen alsmede onze meening over dezelfde Het onbepaald uitstel of de vrijstelling van dienst in vredestijd zal voortaan worden toegestaan: aan den militie- plichtige die het aanvraagt en "aan vol gende vereischten voldoet. 1) ten minste vijf broeders of zusters hebben. Er moeten dus zes kinderen zijn in het gezin 2) geen ander broeder mag als lid van een kroostrijk gezin van werkelijken dienst vrijgesteld zijn 3) de vader of moeder van den mili- tiaan of de personen met hen gelijkge steld mogen niet onderworpen zijn aan de aanvullende personeele belasting, in gevoerd ter vervanging der vroegere supertaks; 4) het gezamenlijk inkomen van vader en moeder mag niet hooger beloopen dan 10.000 fr. in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners; 12.000 fr. in de gemeenten met 5.000 tot 29.999 inwoners 15.000 fr. in de gemeenten met 30.000 inwoners en meer. j Deze maxima mogen bovendien ver hoogd worden met een vijfde per per» j soon ten laste van het gezin, doch die verhooging wordt voor al de reeksen der gemeenten eenvormig vastgesteld op 4.000 fr. voor elk der derde en vierde kinderen en op 6.000 fr. voor elk der kinderen vanaf het vijfde. j Voor de toepassing der wet worden de gemeenten gerangschikt zooals inzake rechtstreeksche belastingen. Bij gebrek aan vader of moeder of van personen met dezen gelijk gesteld, houdt men rekening met de inkomsten van de met den militiaan samenwonende broeders en zusters. Indien de militie- plichtige nog zijne ouders heeft worden de inkomsten zijner broeders en zusters integendeel buiten rekening gelaten. Hoe wordt het gezinsinkomen nu berekend? Er wordt rekening gehouden met 1) het bruto-bedrag der wedden, loo- nen en pensioenen aangegeven voor de bedrijfsbelasting onder aftrek van 25 t.h. tot 18.000 fr. en van 19 t.h. boven deze som; 2) het netto-bedrag der bedrijfsinkom- sten van anderen aard aangegeven voor de bedrijfsbelasting, onder aftrek van 10 t.h.; 3) het inkomen van vaste goederen 4) alle ander inkomen van waar het ook voorkomt. Het inkomen dat als basis dient voor het toestaan van het onbepaald uitstel is dit van het jaar voorafgaande aan den datum waarop het onbepaald uitstel werd aangevraagd. Nochtans mogen de militieraden op verzoek van den aan vrager rekening houden met het ver moede inkomen van het loopende jaar, indien de militieplichtige bewijst dat dit inkomen merkelijk lager is dan dit van Eet vorig jaar. De vorm der inkomsten- aangifte en de toezichtsmaatregelen van wege het Bestuur der belastingen op de aangifte worden bepaald door het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken en V olksgezondheid. Wanneer twee broeders tot eenzelfde lichting behooren heeft de oudste in princiep aanspraak op de vrijstelling. Indien een militieplichtige ingevolge onjuiste gegevens op de ingediende stuk ken of ingevolge valsche inkomstenaan gifte ten onrechte de vrijstelling heeft bekomen, kan het militiegerecht dat in laatsten aanleg uitspraak heeft gedaan, op verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, zijn eerste beslissing hervormen en de vrijstelling intrekken. De gepleegde onregelmatigheid moet echter vastgesteld zijn binnen de vier jaren volgende op dat waarin de vrij stelling werd verleend. Ook de voorwaarden tot toekenning van het tijdelijk uitstel hebben enkele lichte wijzigingen ondergaan Het tijdelijk uitstel van een jaar, vijf maal hernieuwbaar, zal voortaan door de militieraden worden toegestaan aan den militieplichtige die de onmisbare steun is van vader en moeder of van een dezer, of, zijn beide ouders overle den, van zijn grootouders of van een dezer, ofwel van een of meer ouderlooze broeders of zusters. Opdat een militieplichtige als onmis bare steun zijner familie kunne be schouwd wordena) moet het door hem ingebracht bedrijfsinkomen onmisbaar zijn voor het onderhoud van het gezin b) moet de vader of grootvader overle den of zestig jaar oud zijn c) mogen de vader of de moeder of de met hen ge lijkgestelde personen niet aangeslagen zijn voor de aanvullende personeele be lasting d) mag het gezamenlijk inko men van vader en moeder of van de personen met hen gelijkgesteld niet hoo ger beloopen dan het derde van de maxima hooger bepaald voor het toe kennen van de vrijstelling van actieven dienst. Het tijdelijk uitstel waarvan hier sprake heeft zijn belang daar het na vijf jaar nog driemaal kan hernieuwd wor den en dan leiden tot vrijstellina van dienst. Zelfs kan het tijdelijk uitstel, op voor waarde dat de militiaan de drie laatste uitstellen heeft bekomen door beslissing van den militieraad, aanleiding geven tot vrijstelling van werkelijken dienst na het zesde uitstel indien aan volgende vereischten is voldaan 1) De militiaan moet eenige zoon zijn, onmisbare steun van zijn vader en moe der, ten minste 60 jaar oud, of van een van beiden 2) ofwel oudste zoon, onmisbare steun zijner moeder, weduwe met ten minste vier kinderen te haren laste 3) ofwel onmisbare steun van een of meer ouderlooze broeders of zusters van minder dan zestien jaar oud. Wat te denken over deze wijzigingen aan de militiewetten Vooreerst betreuren wij het dat de wetgever tot steun en aanmoediging aan de kroostrijke gezinnen de beperking niet heeft geschrapt van het maximum- inkomen inzake het toeslaan van de vrijstelling van werkelijken dienst. Het sociaal en economisch nut dat de kroost rijke gezinnen bewijzen aan het land, de groote opofferingen welke de opvoe ding van een talrijk gezin vergen van de ouders, billijken ten volle die vrijstelling zonder dat er eenige beperking diene gesteld inzake het inkomen van het gezin. Bij het behoud van die beperkende voorwaarde wordt er verder een zware onrechtvaardigheid gepleegd tegenover het Vlaamsche Land. Immers het maxi mum-inkomen waarover het gezin mag beschikken om vrijstelling voor den mi litiaan te bekomen is veel geringer in kleine gemeenten dan in groote. Daar nu de rangschikking der gemeenten in gevolge de wet geschiedt zooals bij de toepassing der belastingen op het inko men staan wij voor het feit dat het Be heer der Belastingen in Wallonië 309 gemeenten in een hoogere kategorie heeft geklasseerd dan hun werkelijk be volkingscijfer en in de vier Vlaamsche provinciën slechts 172. In het Walen land zijn 167 gemeenten van de laagste naar de hoogste kategorie gebracht, in i staat :aout- llaett, *^*~^.T"l,;rr;riTTl^r-i»BiTn1llT'TiT'nrTjMwlliM i iiiim— De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. t t i t t V t 0 I I t I t

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1