Landbouwweekblad Een wetsvoorstel tot regeling van den Hophandel Jeugdvereeniging De Werkloosheid Belangrijk Bericht Zitdagen Naar meer opbrengst in den Varkenskweek Redt U Zeiven Ter Bedevaart naar den Ijzer ZONDAG 9jj|QOGST 1931 È5 aitftilvw i3d« JAARGANG Nt 658 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Herhaaldelijk hebben wij hier in dit blad aangedrongen tot invoering van doeltreffende wettelijke maatregelen tot voorkoming en beteugeling van bedrog in den hophandel. Deze houding werd ons ingegeven door het belang onzer hopkweekers die ten slotte het slacht offer zijn van de vervalschingen welke hunne producten ondergaan. Het hoeft immers geen betoog dat deze misselijke handelspraktijken de faam onzer Belgi sche hop grootelij ks benadeelen bij de verbruikers en een ongunstigen invloed uitoefenen op de verkoopprijzen. Onlangs werd door den Hr Brutsaerf ter Kamer van Volksvertegenwoordigers een voorstel ingediend waardoor de Regeering gemachtigd wordt toezicht uit te oefenen op de toebereiding, den handel, den afzet en den invoer van droge hop en te dien einde de noodige verordeningen uit te vaardigen. Het doel en de draagwijdte van het voorstel wordt door den indiener als volgt omschreven: Door de hopcommissie van 1904- 1905 werden verschillende vervalschin gen en mengelingen aangeklaagd zooals: tijdens de toebereiding, de hop bespren kelen met zoutwater of met eene oplos sing van keukenzout of glauberzout, het mengelen met wat maïsmeel, het men gelen van oude hop met nieuw gewas, het mengelen van kwaliteitskop met minderwaardige hop, enz. Deze commissie bracht reeds toen den wensch uit dat de wettige kontrool zou worden ingesteld om dit bedrog te be teugelen en alle vermenging van hop (vervalsching door middel van oude hop) te verhinderen Men ziet dat in België tientallen jaren noodig zijn om nuttige maatregelen te treffen die door bevoegde personen als noodzakelijk waren aanbevolen. In andere landen worden de menge ling en vervalsching van hop sedert jaren door de wet streng bestreden. Zoo b.v. in Frankrijk door de wet van 1 Oogst 1905 die voor doel heeft het bedrog in den handel van alle koopwa ren te straffen en veel breeder is dan de gelijkaardige wet door de Belgische Ka mer gestemd op 7 Mei 1931. Oostenrijk hSeft in 1907 reeds de toebereiding der hop wettelijk geregle menteerd. Die reglementatie werd in 1920 aanzienlijk verscherpt door de Tchecoslowaksche wetgeving. Kwali teitshop mag daar niet gemengd worden met minderwaardige hop noch met overjaarsche of oude hop, noch met vreemde hop. In Dutfschland heeft de wet van 25 November 1929 dezelfde reglementatie ingevoerd voor de inlandsche hop be stemd voor binnenlandsch verbruik. De wet waarborgt de echtheid en de zuiver heid der hop, daar mengeling en ver valsching streng worden verboden. Zelfs mogen de buitenlandsche brou wers aan hun leveranciers dezelfde waar borgen vragen als de Duitsche brou wers. Wat zien wij in ons land Wel geeft het lood van Aalst en Poperinghe eeni- gen waarborg aan den brouwer, doch in 't algemeen beschouwd, heeft de vrije handel weinig bijgebracht om de faam der inlandsche hop te doen stijgen. Wij zien nog altijd dat onze primahop 't zij naar het buitenland vertrekt, 't zij in het land verwerkt wordt om onder Duit- schen of anderen naam jin den handel te worden gebracht. Wat hier blijft wordt vaak gemengeld met minderwaardig goed uit England, Amerika of elders, krijgt den naam van Poperingsche of inlandsche hop en komt als dusdanig wegens het overtollig aanbod de markt prijzen neerdrukken. Om al die misbruiken te voorkomen stelt de heer Brutsaert voor 1) De vreemde hop van Duitsche en Tchecoslowaksche herkomst enkel te laten invoeren voorzien van de zegels en looden en vergezeld van de bewijzen van oorsprong die in deze landen ver plichtend zijn voor het in-verkeer-bren- gen der hop. Voor de hop uit andere landen zou een herkomstbewijs geëischt worden. 2) Voor de inlandsche hop zouden er voor de streek van Poperinghe en van Aalst-Assche een of meer markeerings- stelsels moeten ingevoerd worden om den oorsprong van het produkt te vrij waren. Geen inlandsche hop zou mogen in verkeer gebracht worden zonder ge leibrief en zonder gelood en gezegeld te zijn. Zelfs zou men eventueel de vermel ding van den naam van den hopboer kunnen voorschrijven. 3) Gemengde hoppen zouden insge lijks moeten gemerkt worden en met vermelding gemengde hop voor zien. Wij deelen ten volle deze beschou wingen van den Heer Brutsaert en zijn van oordeel dat een doeltreffend wette lijk toezicht op den hophandel de hop- boeren zal aanzetten om hunne produc tie te verbeteren door hun de verzeke ring te geven dat hunne pogingen tot veredeling en verbetering niet zullen verijdeld worden door oneerlijke en weinig kiesche handelspraktijken. Wij verhopen dat het thans weer geen maanden meer zal duren zooals het helaas steeds geschiedt voor land- bouwaangelegenheden alvorens het wettelijk toezicht werkelijkheid zal worden Na het wettelijk verbod van de teelt der mannelijke hopplanten zoude staats- controol de tweede maatregel vormen tot steun aan onze bedreigde hopteelt. Er blijft evenwel een derde even on misbare maatregel te treffen namelijk de bescherming tegen den overtolligen invoer van vreemde hop. Terwijl ons land voortgaat met het onbeduidend invoerrecht van 60 fr. per 100 kg. te heffen op vreemde hop, bedraagt dit recht 175 belgische frank in Frankrijk, 510 fr. in Duitschland, 742 fr. inTcheco- Slowakije, 1278 fr.in Engeland, 1900 fr. in de Vereenigde Staten. Is het in derge lijke omstandigheden te verwonderen dat al de landen zich van het overschot hunner hopproductie ontmaken door ze op de Belgische markt te werpen Als men de Regeering op deze enor me wanverhoudingen wijst, antwoordt zij dat zij geen verhooging van invoer rechten op de vreemde hop kan toepas sen daar de rechten zijn geconsolideerd door de handelsverdragen met Tcheco- Slowakije en Duitschland. Dit is een bewijs te meer dat de landbouwbelan gen steeds de minste bekommernis waren onzer Regeering bij het aangaan van handelsverdragen. Wij kunnen echter dit antwoord zoo maar niet als verrechtvaardiging voor nietsdoen aanvaarden. Zijn de bestaande verdragen nadeelig voor het behoud van een onzer belang rijkste takken van den landbouw, dan moet de Regeering door onderhandelin gen voor herziening de vroeger begane misslag herstellen. Er bestaan evenwel nog andere middelen buiten de herzie ning der handelsverdragen om de in landsche hopteelt eenigszins te bescher men tegen overtollige concurrentie uit den vreemde en namelijk de heffing eener verbruikstaks of weeldetaks op de fijne vreemde hopsoorten die hier toch wor den aangewend voor fijne biersoorten. Waarom past deRegeering dezen maat regel niet toe in plaats van werkeloos toe te zien Wanneer onze hopkwee kers om hulp verzoeken in hunnen be- narden toestand zegt de Regeering hun vlakweg dat zij het beste hulpmiddel tegen de crisis in hun handen hebben, n.l. de beperking der voortbrengst, de verbetering en de veredeling der hop soorten, het kweeken van verfijnde variëteiten, oordeelkundige bemesting, bestrijding der hopziekten, beter pluk ken en drogen en zoo meer. Dergelijke raadgevingen kosten niet veel. Sedert lang spannen onze hopboe- ren zich in om hunne voortbrengst te verbeteren en op wetenschappelijke wijze in te richten. Doch dergelijke weten schappelijke uitbating van de hoppe- teelt kost veel geld en welke hopboer kan die uitgaven besteden, wanneer hij het treurige vooruitzicht heeft dat de kuituur hem steeds zwaarder wordende verliezen zal opleveren Wanneer zal eindelijk hier ook een spoedige hulp opdagen Op 15 Oogst naar Blankenberge In tegenstelling met onze vroe gere berichten, ingevolge de aan vragen vanwege de inschrijvers, hebben we besloten op 15 Oogst (O. L. Vr. Hemelvaart) naar BLANKENBERGE te gaan in plaats van naar Oostende. j De prijs blijft: dezelfde 34 fr. Hieronder geven we de uren van vertrek en terugkomst Uit Aalst 7,02 uur, in Gent 25 minuten tijd om te veranderen. Aankomst Blankenberge 9,24 uur. t Uit Blankenberge 8,20 uur, in Gent 20 minuten tijd om te veran deren. Aankomst Aalst 10,11 uur. Inschrijvingen kunnen nog altijd gedaan worden op ons bureel De Vilanderstraat, Aalst. Zondag 23 Augustus gaat dus de XIIe Algemeene Ijzerbedevaart door. Verleden jaar stroomden meer dan honderdduizend mannen en vrouwen te Diksmuide samen aan den voet van het grootsche IJzermonument, waar Vlaanderen één voelt en één is. Dit jaar zal de massa nog grooter zijn en de Jeugdvereeniging van Redt U Zeiven houdt er aan ook de reis voor hare leden in te richten. Wij, Vlaamsche boerenzonen en meis jes mogen daar zeker niét ontbre ken, we zullen onze plaats inne men en toonen dat we bewust zijn van onzen Vlaamschen plichtals één man staat de boeren jeugd van Redt U Zeiven op Zondag 23 Oogst aan den voet van het IJzer monument, Wij doen de reis per auto bus voor 35 frank. Deze prijs is heel voordeelig en de inschrijvin- gen moeten onmiddellijk op onze bureelen, in het lokaal "DeKoorn- J bloem of per brief gedaan wor- den daar er slechts 40 plaatsen j meer beschikbaar zijn. Naar de Tentoonstelling van Denderleeuw. Op Zondag 30 Augustus gaan al de leden onzer Jeugdvereeni ging naar de Tentoonstellfhg van Denderleeuw. Op vertoon hunner lidkaart zullen onze leden vrijen ingang hebben en we hopen dat 1 iedereen deze aangename en nut tige reis zal doen. Houdt allen dien dag vrij, het moet, het zal De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal 1 "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij- ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. 1° Landbouwkundige dienst s AALST. Eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, in ons lokaal De Koorn- bloem Groote Markt. 2° Rechtskundige dienst t In onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst Op Zondag 6 Sept., van 10 uur 's morgens tot 3 u. namiddag. Reeds verschillende malen hebben we in De Koornbloem er op gewezen dat onze varkenskweekers een open oog moeten hebben voor de nieuwe toestan den die een betere en meer doelmatige uitbating vereischen. Door sommige boeren wordt wel eens gezegd dat het onmogelijk is in de hui dige omstandigheden met de varkens teelt nog winst te maken en dat het dus heel wat voorzichtiger zou zijn de var kensstapel zooveel mogelijk te beperken. Het staat natuurlijk vast dat de laat ste tijden de prijzen der varkens gewel dig gedaald zijn en 't is zeker weinig bemoedigend geweest voor sommigen onzer boeren die veel hebben uitgege ven om hunne dieren vet te mesten en ze dan hebben moeten afzetten aan spotprijzen. Welke zijn de oorzaken geweest dezer prijsdaling Een groote oorzaak hiervan is zeker de overtollige toevoer van vreemde zwijnen in België. Denemarken en Ne derland, die jaarlijks groote hoeveelhe den uit te «roeren hebben, zien Engeland als afzetgebied heel wat verminderd daar er hooge rechten op varkens- vleesch geheven werden. Hun over schot werd op onze markten aangebo den met als gevolgveel aanbod en minder vraag, door de vermindering van koopkracht van den verbruiker, dus een prijsdaling onvermijdelijk, Zooals onze leden zich nog wel zullen herinneren hebben we hiertegen kracht dadig protest aangeteekend bij den Mi nister van Landbouw. Sinds eenige we ken bestatigen we toch reeds een lichte verbetering. De tweede oorzaak van de prijsdaling onzer inlandsche varkens is het niet aan passen van onze voortbrengers aan de eischen der verbruikers. Reeds dikwijls hebben we 't hier gezongen op alle to nen Boeren verzorgt uwe producten opdat ge zoudt kunnen wedijveren met de vreemde producenten, houdt niet halstarrig vast aan de oude gewoonten en gebruiken als deze een hinder zijn voor een meer winstgevend bedrijf, past op of ge gaat U met uw waren op uw eigen markten laten verdringen 't Is hard, maar somtijds hebben we toch wel het recht van aan menschen die ons hun nood komen klagen te antwoorden: 't is uw eigen schuld Wat zien we in de varkensteelt De meeste boeren zijn er op uit om toch maar zoo rap mogelijk hun beesten vet te krijgen, 't komt er voor hen weinig op aan of ze nu vet of mager vleesch bekomen, een zwaar gewicht is hoofd zaak. Hoe dikwijls zien we ook niet dat er dan een voeding toegepast wordt die absoluut op niets gebaseerd is, dan op beweringen van een of andere alweter. Er wordt geen rekening gehouden met de verschillende noodwendigheden van het dier gedurende de onderscheidene groeistadiums melk, meel, aardappelen, alles gaat maar den voederbak in Ve len zijn met zulke handelwijze van een kale reis thuis gekomen anderen ge troosten zich niet eens de moeite na te gaan wat hun varkens gekost hebben aan voedingsstoffen en werk we dur ven zeggen dat de groote meerderheid nogal aardige oogskens zou trekken en de varkensteelt maar liever naar de maan wenschen Is er ook nog wel winst meê te ma ken Heel zeker, een goede kweeker zal altoos het hoofd kunnen bieden aan tijdelijke tegenslagen en zal bij de goede tijden ook het grootste winstaandeel opstrijken. In onze vorige bijdrage zegden we een en ander over het droogvoeder- systeem dat tegenwoordig nogal veel toegepast wordt en onder alle oogpun ten voldoet. Door het speciaal varkens- meel dat meestal gebruikt wordt is het mogelijk een gansch volledige voeding toe te passen. Ons varkensmeel nr 1voor viggens tot ze een gewicht van 35 a 40 kg. heb ben, bevat al de bestanddeelen die noo dig zijn om een goeden groei en tevens een sterke beendervorming te verzeke ren. Het meel nr 2 wordt toegediend aan varkens met een gewicht van 40 tot 80 kgr., 't is echter noodzakelijk de die ren geleidelijk van de eene op de andere meelsoort te brengen, men mengelt dus eerst het varkensmeel nr 2 met wat van de eerste soort, om dan na eenigen tijd alleen varkensmeel nr 2 te voederen. Dezelfde handelwijze is aan te raden voor den overgang naar het meel nr 3. Wij drukken er nogmaals op dat het geraadzaam en gemakkelijk is deze voe ders droog toe te dienen. De kweekers die hun varkens met brij voederen, kun nen ook heel voordeelig deze menge lingen gebruiken mits zij het meel niet met het kokend water of met de kokende brij mengen op 50 a 60 graden menge len is echter onschadelijk. Dit varkensmeel bezit alle noodige bestanddeelen in voldoende hoeveelheid en 't is onnoodig en overbodig er nog iets aan toe te voegen. Ze bevoordee- ligen den groei, de beender- en gestel- vorming, geven geen overtollig vet vleesch, hetgeen door de verbruikers niet meer gewild wordt of slechts aan zeer lage prijzen maar vormen daaren tegen hard wit spek en vleesch van eer ste hoedanigheid. Nogmaals, boeren, varkenskweekers, let op uw zaak, het bestaan van onzen varkenskweek hangt er van af Reeds vroeger schreven we hierover in ons blad een en ander, doch enkele pas verschenen statistieken noopen ons er nog wat meer over te zeggen. Op 704.014 leden van 176 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werk loosheid, was het aantal volledig wer- kelooze arbeiders op 4 Juli 62.642 of 8.9 t.h. Deze verhouding was 7,9 t.h. de vorige maand en slechts 1,9 t.h. in Juni 1930. Op denzelfden datum waren 101.616 verzekerden of 14,4 t.h. (vorige maand 13,8 t.h. en 6,5 t.h. in Juni 1930) bij tusschenpoozen werkloos. In het ge- geheel gingen gedurende deze maand 2.346.630 dagen verloren, 666 per dui zend aangeslotenen en per week, tegen 650 de vorige maand en 196 in Juni 1930 Neemt men als vergelijkingscijfer 100 het aantal dagen gedurende dewelke de de verzekerden hadden kunnen werken, dan vertegenwoordigen de verloren da gen 11,1 t.h. in Juni van dit jaar, 10,8 t. h. de vorige maand en 3,27 t.h. in Juni van verleden jaar. Laten we dien heelen hoop cijfers eens van dichterbij bekijken. We besta tigen dat de werkeloosheid gedurende de verloopen maand weer is toegeno men, dat er terug een grooter aantal da gen zijn verloren gegaan. Die 176 kassen van verzekering tegen onvrijwillige werkloosheid hebben dus weer enorme sommen moeten uitbetalen om hun leden met hun gezinnen toch nog een kleine korste brood te bezorgen. De staat, de openbare besturen, in laatste instantie natuurlijk altijd de belasting betaler, zal dus weer diep in den zak moeten schieten hebben om die kassen de noodige gelden te bezorgen. We voegen hier onmiddelijk aan toe dat we deze sociale werking ten zeerste goedkeuren, dat we de eerste zijn om te zeggen dat de onvrijwillige werkloozen moeten gesteund worden door de andere leden der gemeenschap die het geluk hebben door lichamelijken en geestelijken arbeid ruimschoots in hun onderhoud te kunnen voorzien. Het is echter de plicht van den staat, van al de openbare besturen, die werke lijk een nationale politiek willen voeren, alle middelen te gebruiken om zooveel mogelijk dit maatschappelijk gevaar te voorkomen en te bestrijden. Het ligt niet in onze bedoeling een rekwisitorium uit te spreken tegen degenen die te dezer zake de volle verantwoordelijkheid heb ben. Daar we echter mee de lasten te dragen hebben die de werkloosheid mee brengt, onze"vrienden„ de belastingont vangers kloppen niet het minst op de beurs van onze boeren, praten we nogal graag een woordje mee. We willen tevens al onze aandacht wijden aan een zaak die van groot belang is voor de gansche gemeenschap. Het ware wel interressant te weten hoevele vreemde arbeiders hier te lande onze eigen werklieden uit onze koolmij nen en fabrieken komen verdringen hoevele vreemdelingen, die daarenboven nog een groot bestendig gevaar zijn voor de binnenlandsche orde, aan ietwat lager De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. BftHBBfl Ra««aB0B»HCasnBH CWaBSKB «aflBBB flBKIBIBHaBBBJ&BSSlSIBflBBBBB

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1