DE XII' IJZERBEDEVAART Jeugdvereeniging Landbouwweekblad Naar den Ijzer De nieuwe Belastingen Belangrijk Bericht Redt II Zeiven Landbouwtentoonstel ling te Denderleeuw Proefvelden Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Zondag is het dus dat gansch het levende Vlaanderen opmar cheert naar Diksmuide, in vrome bedevaart naar het grootsche IJzermonument, naar het gedenk- teeken door het herwordende, het zelfbewuste Vlaamsche volk zijn doode zonen uit den wereldoorlog opgericht. Van de eenige honderden be devaarders die den eersten tocht naar het graf van den rijkbegaaf den kunstenaar Joe English, te Veurne-Steenkerke, meemaakten, is de bedevaart gegroeid tot een overweldigende machtsontplooi ing waarop verleden jaar ruim honderd vijftig duizend Vlaam sche mannen en vrouwen getuige nis kwamen afleggen van hun ongerepte liefde en vaste trouw aan de Vlaamsche IJzerofferande, en daarenboven luide aan de we reld, aan de menschheid verkon digden, dat hier een volk leeft dat al te zeer aan de wrange vruchten van den oorlog heeft geproefd, om nog langer hun zonen, hun jonge levens ten offer te werpen aan den heidenschen afgodhet milita risme. Daar, op denzelfden grond waar vier lange jaren, in modder en slijk, in regen en wind, alles trot- seerend tot het bittere einde toe, onze jongens hebben gevochten, geleden en gevallen zijn daar, waar stroomen rood bloed den grond hebben gedrenkt,daar waar onze simpele Vlaamsche soldaten miskenning, vervolging en lijden hebben gekend, daar staat Zon dag het huidige Vlaanderen eens gezind en vast als een rots, één zelfde geloof belijdend waarvoor zij hun schoon leven hebben ge offerd. Daar zijn geen politieke grenzen, geen tweespalt, geen ver deeldheid, het offer onzer Ijzer- jongens is te groot geweest om aan hun graf nog oude veeten te kennen. Dit jaar heeft de Bedevaart een bijzondere beteekeniseen nog talrijker opkomst dan verleden jaar zal een krachtdadig protest zijn tegen de laffe schending der vrome doodenhulde die verleden jaar gepleegd werd door enkele kortzichtige Brusselsche haantjes vooruit. De bedevaart van dit jaar zal tevens een bijzondere hulde zijn aan de edelste figuur van het IJzerfront: Renaat De Rudder. Het was nog een knaap van geen 17 jaren toen hij oprukte en heeft het harde wroetersleven en het bittere oorlogswee meegemaakt. Hij was amper twintig jaar toen hij viel in den rug door een kogel getroffen die uit de Belgische linie gezonden werd. Zijn kameraden noemden hem de heilige van de 4de divi sie en als een heilige is hij ge storven midden de liefde van zijn medemakkers, de simpele soldaten, maar midden de vervolging van wege de hoogere militaire over heid, omdat hij bekend stond als een overtuigd, strijdend Vlaming. Zijn laatste woorden Ik wist niet dat een mensch zóó lijden kon, maar alles voor Vlaanderen en Vlaanderen voor Kristus geven gansch het leven weer van dien éénigen jongen die gewerkt, ge streden ep geleden had, die ge storven was in een volmaakten, zuiveren geest van Ik dien Neen, zooals Professor Daels, de voorzitter van het Komiteit der Bedevaart naar de Graven van den Ijzer, het zegde, het monu ment dat Vlaanderen zijne dooden opricht is geen generaal op een steigerend paard, geen krijger ten aanval stormend midden sterven de jongens, puin en oorlogsmate riaal, het is een kruis op vier reu- zenblokken waarin gebeiteld is "Nooit meer oorlog Op een van die reuzenblokken wordt dit jaar het standbeeld van RenaatDe Rudder, de simpele soldaat met de ketting om den pols, ingehul digd. Vlaanderen zal eens te meer zijn dooden op waardige wijze herden ken en een volk dat zijn helden eert is een groot volk. Eens te meer zullen de immer grooter wor dende scharen oprukken naar de wekkende wijzer die lichtend boven al hetklein menschelijkeden weg toont naar een beter bestaan. Geen honderdduizend, geen hon derdvijftigduizend, veel meer nog zullen er op 23 Oogst in de Ijzer- j vlakte staan, in dichte drommen zullen ze gaan ter bedevaart i ingetogen en piëteitsvol zooals het een doodenhulde past. Maar tot alle volkeren zal de stem weer klinken van degenen die spreken j in naam van de slachtoffers van het gruwelijke oorlogsmonster i Waar blijft de erkenning en de j bescherming van het bestaans- j recht der kleine volkeren is het niet genoeg dat we eenmaal schre- ven Hier ons bloed, wanneer j ons recht En tot "óver onze grenzen zal j het ook klinken Hier leeft een Volk wier moeders het moe zijn hun kinderen met veel zorgen op I te voeden om ze te laten kapot schieten, wier vaders niet blijven wroeten en zwoegen om hun zo nen een roemrijke heldendood op het veld van eer,, te laten ster- j ven Nooit meer oorlog staat in groote letters op het IJzermonu ment en die woorden vertolken den wensch, den hartewensch van heel het Vlaamsche Volk. Voor Volkenrecht en We reldvrede gaat het naar Diks muide masmttm-tmrnvmrnwammsas®»®» Nog enkele plaatsen voor den autobus waarmee we naar Diks muide gaan zijn beschikbaar en degenen die nog willen inschrij ven moeten dit onmiddellijk doen op onze bureelen of in het lokaal "De Koornbloem,,, Groote Markt, voor den prijs van 35 frank. Niemand mag ditmaal afwezig blijven en 't is onze plicht als Vlaamsche Jeugdvereeniging met onze groep naar het IJzermonu ment te gaan. De Jeugdvereeni ging Redt U Zeiven zal niet ont breken als gansch Vlaanderen op post is, de leden zullen allen be grijpen wat hen te doen staat J Wij Vlaamsche boerenzonen en -meisjes blijven trouw aan het Ideaal waarvoor de IJzerjongens gevallen zijn, als één man naar den Ijzer We zullen vertrekken om 7 uur 's morgens aan het lokaal De Koornbloem Rust roest zegt een spreek woord en dit geldt niet het minst voor de Jeugd. Daarom zullen we op 30 Augustus weerom de baan op zijn naar de Tentoonstelling van Denderleeuw die gehouden wordt ter gelegenheid van Ker mis- Denderleeuw. Aan de leden der Jeugdvereeni ging die hun lidkaart meebrengen zal geen inkomgeld gevraagd wor den. Leden, jongens en meisjes, houdt ook dien dag vrij. Om 3 uur vergaderen we aan de Statie, in het café bij Van Herzele en trek ken dan gezamenlijk naar de Ten toonstelling. Buiten de gewone proefvelden die dit jaar aangelegd worden organiseert onze Vereeniging een specialen prijskamp enkel en alleen toegankelijk voor hare leden, waarvoor ook door de Jeugdver eeniging speciale prijzen zullen toe gekend worden. Er zullen enkel proeven aangelegd worden met graangewassen en er wordt aan de proefleggers een hoeveelheid veredeld zaaigraan of een dosis meststof gratis toegestaan. De le den der Jeugdvereeniging die hier aan wenschen mee te doen moe ten onmiddellijk" hunne inschrij ving overmaken aan onze buree len, dan zullen ze verder ingelicht worden. We hebben reeds eenige deel nemers en dat de achterblijvers zich haasten sss;»'.* sn «*«9 sa*®»® Dat de staatsfinanciën er niet goed voor stonden hadden we sinds enkelen tijd vernomen uit de talrijke verklarin gen van onze Regeerders en inzonder- lijk van onzen Minister van Financiën dat er in deze omstandigheden nogmaals duchtig zou getast worden naar den geldbeugel der belastingbetalers ligt in de traditie Nochtans heeft de Staats- kist vette jaren gekend zooals blijkt uit het verslag der Senaatscommissie over de begrooting van het Ministerie van Geldwezen tijdens het dienstjaar 1931. Zoo bedroeg het overschot der ont vangsten in 1927 1.419.000.000 frank, in 1928 1.383.000.000 frank, in 1929 800.000.000 Gedurende die jaren van overvloed hadden onze Regeerders redelijkerwijze moeten sparen in 't vooruitzicht der magere jaren. Zij vergaten het te doen. Men heeft enorme uitgaven besteed aan feesten, banketten en officieele ontvang sten tijdens het eeuwfeestjaar, het Parle ment heeft wetten op wetten gestemd zonder vooruit te weten welke kosten ze zouden vergen men besteed honderden millioenen aan het bouwen van forten waarvan het nut verre van bewezen is, het kon dan ook niet anders of een aan zienlijk tekort moest zich voordoen, Thans staat men volgens de ramingen van hoogergenoemde commissie, voor een vermoedelijk tekort van 1200 mil- lioen frank in 1930 en twee milliard en half frank in 1931. De ontlastingen welke verleden jaar werden toegestaan, zijn ten spoedigste, als een schaduw, ver vlogen. Het Staatsbestuur heeft alras de middelen gevonden om het deficiet te te dekken eenerzijds de uitgifte eener leening van 1300 millioen frank welke alreeds op de geldmarkt is geworpen, anderzijds de invoering of verhooging der rechtstreeksche en onrechtstreeksche belastingen, waarvan eene opbrengst verwacht wordt ten bedrage van 1303 millioen frank. Geen klein geschenk dus voor onze belastingplichtigen Gemelde belastingverhoogingen wer den ingevoerd door de wet en het koninklijk besluit van 22 Juli 1931 en verschenen in het Staatsblad van 25 Juli 1931. Ze betreffen de belastingen op het inkomen, de erfenisrechten, de tol en accijnsrechten, de bijzondere verbruiks- taksen, de weeldetaks, de overdracht en de factuurtaksen. Daar het leeuwenaandeel namelijk 900.000.000 frank verwacht wordt van de drie laatst genoemde taksen en de wetsbepalingen hen betreffende dadelijk hunne toepassing vingen, zullen wij ons in deze bijdrage beperken bij de toelich ting der nieuwe fiscale schikkingen aan gaande de overdrachttaks, de faktuur- taks en de weeldetaks. In een of meer dere volgende nummers zullen we han delen over de nieuwigheden inzake recht streeksche belastingen. I. Overdrachttaks en factuurtaks. De gewone overdrachttaks, de fac tuurtaks op het vervoer, op de contrac ten van werkaanneming en op de ver huring van roerende goederen wordt verdubbeld. Diensvolgens is 1) de gewone ovedrachttaks van 1% gebracht op 2%; 2) de forfaitaire overdrachttaks van 2°/o op 4°/o. Zulks is nl. het geval voor de meeste landbouwproducten 3) de factuurtaks op het vervoer, op de contracten van werkaanneming en op de verhuringen van roerende goe deren van l°/o op 2°/o. De gewone factuurtaks blijft t onge wijzigd en bedraagt dus zooals vroeger 2 °/oo. Ziehier nog enkele bijzondere bepa lingen betreffende sommige producten den landbouw aanbelangende en welke vroeger reeds van een bijzonder tarief genoten A) Overdrachttaks op het slachtvee. De vroeger bestaande forfaitaire overdrachttaks welke verschuldigd is op het oogenblik der slachting wordt door de nieuwe wet verdubbeld. Zij is thans vastgesteld als volgt 1Voor kalveren a) wegende geslacht min dan 35 kg. of levend min dan 60 kgr. 10 fr. b) niet begrepen in de vorige katego- rie, wegende geslacht min dan 55 kg. of levend min dan 100 kgr. 20 fr. c) niet begrepen in de twee vorige categoriën, wegende geslacht min dan 100 kg. of levend min dan 170 kgr. 30 fr. d) andere runders zonder volwassen tanden 70 fr. e) koeien en vaarzen met minstens een volwassen tand 110 fr. 2) voor ossen en stieren a) met 1 of 2 volwassen tanden 110 fr. b) met meer dan twee volwassen tan den 136 fr. 3) voor biggen wegende geslacht min dan 25 kg. of levend min dan 30 kg. 5 fr. 4) voor andere varkens 22 fr. 5) voor schapen en lammeren 10 fr. 6) voor bokken, geiten en geitjes 7 fr. Zooals vroeger het geval was dekt de taks bij de slachting al de overdrachten waarvan het dier het voorwerp was al vorens het geslacht werd. B) Overdrachttaks op de paarden en trekdieren. Bij koninklijk besluit van 23 Juli 1927 werd een forfaitaire overdrachttaks in gesteld op de paarden en andere trek dieren welke ingevorderd wordt bij den verkoop aan den gebruiker, bij den uit voer en bij de slachting. Op den invoer wordt echter de gewone overdrachttaks toegepast. Door de nieuwe wet wordt de gewone overdrachttaks bij den invoer gebracht op 2 °/o terwijl de forfaitaire taks vast gesteld is als volgt Aard der dieren Uitvoer Slachten per stuk 120 fr. 60 fr. per stuk 30 15 per stuk 30 30 40 fr. 10 30 15 fr. 2,50 5 In voorgaand tarief geldt het enkel gewone paarden. Paarden met eene waarde van 15,000 fr. en meer zijn on derworpen aan de gewone overdracht taks van 2 °/o. De forfaitaire taksen hooger aange duid zijn slechts verschuldigd op den verkoop aan den verbruiker en dekken alle vroegere verhandelingen. Te noteeren dat de landbouwers vol gens de wettelijke voorschriften niet als verbruikers dienen beschouwd zoodat de taks niet verschuldigd is op de aankoo- pen van paarden door hen gedaan. Overdrachttaks op vlas en wol. De overdrachttaks op het vlas, de vlaskroten en de wol wordt afgeschaft. Zij wordt vervangen door een forfaitaire taks van 2 op de weefstoffen gespon nen of niet vervaardigd in België uit vlas, jute, katoen, wol, kunstmatige of natuurlijke zijde. Deze taks wordt geheven ter gelegen heid van den verkoop door den fabri kant van gemelde producten. Zij dekt alle overdrachten waarvan het vlas, de wol, jute, katoen en zijde het voorwerp zijn, sedert hunne inlandsche of vreemde voortbrenging tot hunne verwerking in weefstoffen. Overdrachttaks op het lijnzaad. De forfaitaire taks wordt van 1 tot 2 °/o verhoogd op den binnenlandschen handel. Op den invoer wordt de taks insgelijks gebracht op 2 t.h., op den uit voer blijft de taks gesteld op 0,50 fr. t.h. Bij den binnenlandschen handel wordt de taks geheven ter gelegenheid van den verkoop door den olieslager of anderen beroepsverbruiker aan eiken persoon die de koopwaar aan een nijverheids- bewerking onderwerpt en, in voorko mend geval, voor het zaad dat verkocht wordt in 't klein, ter gelegenheid van de levering aan den kleinhandelaar of aan een samenwerkende vennootschap van kleinhandelaars. Overdrachttaks op bouwmaterialen. De forfaitaire taks van 2 °/0 op bak steen, cement, pleister, kalk en de meeste andere bouwmaterialen wordt verhoogd to(t 4 °/o. Overdrachttaks op samengestelde veevoeders. Volgens het vroeger in toepassing zijnde regiem waren de meeste veevoe ders die worden aangewend bij de sa menstelling van gemengde producten dienende als voedingstoffen voor het vee en gevogelte onderworpen aan eene for faitaire overdrachttaks van 2 t.h. Wan neer de gemengde voeders in België werden voorbereid werden zij getroffen door een forfaitaire belasting van 1 t.h. hetzij dus samen 3 t.h. Dit bedrag was reeds merkelijk over dreven op producten die als grondstof fen worden aangewend door het land bouwbedrijf. Ingevolge de verdubbeling ingevoerd door de nieuwe wet zou de forfaitaire taks gebracht worden op 6°/0, hetzij dus zooveel als de weeldetaks op luxe-artikelen zooals juweelen, schilde rijen, phonographen, antiquiteiten, enz. Zulke maatregelen stooten tegen de borst nu bijzonder dat onze landbouw het reeds hard genoeg heeft om aan den ondergang te ontkomen. Wij vragen dan ook dat de Regeering dringend de vereischte koninklijke be sluiten afkondige om dezen anormalen toestand te regelen en de samengestelde voeders voor het vee en gevogelte die reeds een gewichtigen rol spelen in ons huidig landbouwbedrijf van overbelas ting te vrijwaren. In een volgende bijdrage geven wij een toelichting over de andere bepalin gen der nieuwe fiskale wet, wij zullen tevens onze bezwaren tegen de nieuwe regeling kenbaar maken. De belanghebbenden welke wenschen t Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal j "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij- ven aan zijn adres Veerstraat, 39, te Dendermonde. ZONDAG 16 OOGST 1931 frfs 23 eimtiem JSdk JAARGANG Ni 659 De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Verkoop aan den verbruiker 1) paarden met minstens een volwassen tand 2) paarden zonder volwassen tanden 3) poneys, muilezels en muildieren 4) ezels

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1