KLASSENSTRIJD OF WAT \W Landbouwweekblad i Landbouwtentoonstelling Landbouwers I De nieuwe Belastingen ZONDAG|23JOOGST 1931 j?ir|e £3 e«atl«i 13d« JAARGANG Ni 660 iéfw, Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 Frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Voor de eenen alles, voor de anderen niets Het blijkt dat we niet zonder reden in onze voorgaande num mers er op gewezen hebben dat ze weer den landbouw aan zijn lot gaan overlaten. De fameuze of fensieven van de heeren van de Handelskamer van Antwerpen en de vele bedekte en onbedekte aan vallen van onze groote industri- eelen en handelaars, hebben onze Regeering overtuigd dat, laat het ons maar brutaal zeggen zonder doekskens om, dat we ons plan moeten trekken Althans we le zen in de dagbladen, handelende over de bescherming van brood, vleesch, boter en andere produc ten de Regeering blijkt in de ze zaak front gemaakt te heb ben tegen dit protektionisme,,. En verder In elk geval is het ont werp, om de maalders te dwingen de inlandsche tarwe 35 fr. meer te betalen dan de uitheemsche tarwe, door den ministerraad niet aan vaard geworden, en zou het dus slechts wet kunnen worden, wan neer het door de Kamers wordt aangenomen. Het ziet er echter niet naar uit, dat een dergelijk ont werp in het Parlement een meer derheid zal vinden Alea jacta est, het lot is geworpen De Regeering heeft front gemaakt tegen de bescherming voor de tarweverbouwers, en men (de hooger genoemde anti-landbouw- kliek) hoopt en verwacht dat ze hetzelfde zal doen voor wat het vleesch, de boter en andere land bouwproducten aangaat. We heb ben al zoo dikwijls gezegd en ge schreven dat de puriteinen van de vrijhandelsgedachte nog niet eens hun stem laten hooren heb ben om te protesteeren tegen het bestaande nijverheidsprotektio- nisme, waarvan de boeren sinds zoolang de slachtoffers zijn, We hebben in de gazetten, die er zoo rap bij zijn om moord en brand te schreeuwen wanneer de landbouwersbelangen iets of wat zouden kunnen gediend wor den, we hebben daar nog altijd niet in gezien hoezeer deze, wat ze noemen gevaarlijke politiek de levensduurte verhoogt. Ze hou den liefst dat potje gedekt, want er is een reukske aan Het is natuurlijk onmogelijkhier heel het lijvig boek dat onze dou anetarieven bevat over te druk ken. Hier volgen echter enkele nijverheidsproducten die meest voor de landbouwvoortbrenging gebruikt worden. Hoe zouden de productiekosten van vele onzer voortbrengselen niet verminderen indien we de inkomrechten niet moesten betalen op Ontroomers 125 fr. de 100 kg. Dorschmachines en zaadscheiders 75 fr. de 100 kg. Maaimachines 12 fr. de 100 kg. Andere land- bouwmachienen 40 fr. de 100 kg. Gewone landbouwwerktuigen. Spaden 84 fr. de 100 kg. Pikken en zeisens 75 fr. de 100 kg. Rieken en vorken 70 fr. de 100 kg. enz. enz. Dit zijn enkele van de vele be schermde nijverheidsproducten die in de landbouwuitbating moe ten gebruikt worden. Dus al deze hooge douanetarieven worden en kel en alleen door onzen land bouw gedragen, verhoogen de productiekosten en hebben bijge volg med£ schuld aan de land- bouwkrisis. We betalen daaren boven, laat ons echter nog eens herhalen dat er meer dan twaalf honderd zulke rubrieken zijn,mede onzen tol voor vele andere waren waarvan we eveneens groote af nemers zijn. Als typisch voor beeld op de kostumen wordt een inkomrecht geheven van 22,50 fr. de 100 frank, voor een kostuum van 700 fr. moet dus eventjes 22,50 X 7 157,50 fr. extra,, betaald worden. Verhoogt dit misschien de levensduurte niet Moet dit niet betaald worden door de verbruikers? Dat is bescherming waar vele gekende protectionisti sche landen kunnen een puntje aan zuigen Dit alles bewijst klaar dat we geen vrees meer moeten hebben om van den "vrijhandelswegaf te dwalen want we zitten reeds lang op het protectionistisch spoor... ten minste met onze nij verheidsproducten, daar op een totaal van 1 milliard 360 millioen frank douanerechten, die we jaar lijks ontvangen, er slechts 42 mil lioen de opbrengst zijn van rech ten op landbouwproducten, de rest, of 1 milliard 318 millioen, komt van de nijverheid. Laten we eens eventjes vergelijken: 1318 millioen tegen 42 of meer dan 31 maal meer voor nijverheid dan voor den landbouw Ik geloof niet dat men beter de ongelijke behandeling kan in 't licht stellen Het is echter te bespottelijk dat degenen die van die 1318 millioen profiteeren zich tegen de minste tegemoetkoming aan den land bouw verzetten omdat die zooge zegd de levensduurte zou ver hoogen. Laat ons ook weer eens onder zoeken in hoever die bewering juist is. We nemen het tarwe- vraagstuk dat voor het oogenblik aan de orde van den dag is. De voorstellen der landbouwers, ko men neer op de verplichting voor de maalders van 15 inlandsch graan bij het broodmeel te voegen en tevens voor de inlandsche tar we een vasten prijs van 100 fr. te betalen. Op dit oogenblik heeft onze inlandsche tarwe een waarde van 80 frank. Onze maalders zouden dus 20 frank per 100 kg. of 0,20 fr. per kg. meer te betalen hebben voor 15 kg. inlandsche tarwe. Op 100 kg. broodgraan dus een bij prijs van 15X0,20=3,00 fr.; op 1 kg. maakt dit 3 100=0,03 fr. Van 1 kg. tarwe bekomt men nagenoeg 0,70 kg. bloem, wat dus de prijs verhooging van 1 kg. bloem op 0,03 0,70=0,043 fr. brengt. 1 kg. bloem geeft echter nagenoeg 1,4 kg. brood, de prijsverhooging van 0,043 fr. van de bloem zal bij gevolg voor het brood maar 0,043X1 1,40=0,03 fr. meer be dragen. Wanneer de voorstellen der landbouwers aangenomen worden zou de broodprijs dus met 3 cen tiemen verhoogen in NORMALE omstandigheden. We weten echter dat de tarwe- prijs bijzonder de laatste weken gedaald is en dat we daarentegen ons brood aan nagenoeg denzelf den prijs moeten betalen. De bakkers hebben dus een heelen tijd van de geweldige prijs daling der tarwe geprofiteerd en met een winst als voor een paar maanden zou de prijs van het brood hoegenaamd niet verhoo gen I Diensvolgens is het hoogst on rechtvaardig den steun te weige ren aan de tarweverbouwers wan neer men daarenboven weet dat de productiekosten van 100 kgr. tarwe ruim 130 frank bedragen, terwijl de verkoopprijs slechts 80 frank is. Voor iedere zak tarwe heeft de boer dus 50 frank verlies Dit alles laat onze egoïstische tegenstanders blijkbaar ijskoud en ze bekreunen zich hoegenaamd niet om wat ze zelf noemen den stand waarop de toekomst van het land rust "De landbouw verdient slechts een vooraanstaande plaats in de nationale bedrijvigheid voor zoo veel hij aan zijn waar doel beant woordt, 1.1. z. voor zooveel hij aan de bevolking goedkoope eet waren bezorgt zegt het protest der Antwerpsche Handelskamer. Alles voor denijverheiddus die niet altijd gewacht heeft om bescher ming, protectionistische maatre gelen te vragen tot de nood drin gend was, maar vanaf haar ont staan door een bezorgd Staatsbe stuur vertroeteld en geholpen is ge weest, en, nu de groeiperiode voorbij is, nog altijd van de vroe ger toegestane rechten geniet. Alles voor de eenen, niets voor de anderen schreven we boven dit artikel. We konden er nu nog bijvoegen, met de voorgaande gegevens in de hand, niks voor degenen die reeds zoozeer veron gelijkt zijn, die moeten werken om... een verlies te kunnen boe ken dat voor de tarwe 50 fr. den zak bedraagt. We vragen niet en kel en alleen voor deze teelt steun, bescherming, protectionis tische maatregelen, 't is ons ge lijk hoe men het noemt, we vra gen van de Regeering een politiek die werkelijk eenige bezorgdheid toont voor AL de belangen der landbouwers, het weze nu voor de tarwe, voor de andere graan- gewassen, voor boter, vleesch, of andere landbouwproducten die steun behoeven. Zullen we dan eeuwig de ondergeschikten blijven van de grootenijveraars wier stem meer invloed schijnt te hebben in I de Wetstraat te Brussel Neen, wij vragen niet dat men ons meer 1 geve lijk anderen, wij zeggen te- gen geen enkelen stand ge hebt maar recht op leven als ge ons goedkoope waar verschaft, ook al moet ge dit doen met verlies, al is dit ten koste van uw eigen bestaan Wij zullen het niet zijn die den klassenstrijd inluiden, maar eens zoo ver, en 't begint er op te lijken, zullen we ons met alle macht verdedigen. Wanneer komt ook de Belgi sche Boerenbond uit zijn schelp Die heeren boffen zoo graag op hun macht, ze zetelen in "hooge,, en officieele middens. Dat ze nu ook eens hun gewicht in de weegschaal werpen Waar blijven hun vertegen woordigers in Kamer en Senaat, hun Regeeringsleden, kunnen ze een schoonere gelegenheid heb ben om hun invloed te toonen Men zegt dat ze in 't hoekske moeten blijven en "braaf,, zijn als de hooge ooms spreken en dat ze heel goede knechten zijn. We hebben ook niet de minste reden om het tegenovergestelde te ge- looven. Of hebben ze als finan ciers en nijveraars soms andere belangen te dienen Wat we hierboven zegden geldt eveneens voor de andere landbouworganismen, U.P.A. en andere, ze hebben de macht van hun leden gekregen en moeten die weten en willen gebruiken waar en wanneer het noodig is. We weten dat het bestaan van onzen landbouw op het spel staat en we weten ook, we bewezen het hier eens te meer klaar en duidelijk, dat de eischen die we stellen niet meer dan billijk en rechtvaardig zijn. De groote pers bekommert zich bitter weinig om deze eischen, doch stelt hare kolommen wijd open voor "protesten,, en "mo ties,, vol valsche voorstellingen die tegen ons uitgespeeld worden. Ze huilt met de wolven in 't bosch en weinige bladen zijn er die een ZELFSTANDIGE poli tiek durven voeren. De meeste politiekers natuurlijk zwijgen ook. Ze zouden immers eenige stemmen kunnen verliezen!! Ondertusschen is het eenheids front tegen den landbouw gevormd en volgens de berichten der bla den werkt de regeering goed mee. Of we ons echter eens te meer zullen laten in den rug schieten is een andere vraag en we weten ook niet heel zeker of men zoo ge makkelijk een stand, die 1/5 der bevolking uitmaakt, kan blijven negeeren. De tijd zal 't uitmaken aaaasa aaaaua «obbh GROOTE TE DENDERLEEUW Leden van Redt U Zeiven er naar toe 1 Toekomende Zaterdag 29 Augustus wordt dus de groote landbouwtentoon stelling, waaraan "Redt U Zeiven,, hare medewerking verleent, geopend. Ze wordt ingericht in de lokalen en op den koer der gemeenteschool en zal duren tot 31 Augustus. We kunnen verzekeren dat deze ten toonstelling een voorbeeld van organi satie is waaraan door de inrichters alles werd in 't werk gesteld om ze goed te doen lukken. Het is een eenige gelegen heid voor onze landbouwers om te zien wat er op landbouwgebied den laatsten tijd gepresteerd werd. Zullen te zien zijn de beste rassen van pluim- en kleinvee, al wat betrekking heeft op de bieënteelt en hare voortbrengselen, bloemen, laat ste nieuwe landbouwmachienen, hof- producten, meststoffen, voeders. Voor de deelnemers zijn ook verschillende zeer leerrijke prijskampen uitgeschreven. We durven bij onze leden aandringen om de tentoonstelling te bezoeken 't zal meer dan de moeite waard zijn. In de vereeniging ligt uw macht en zonder de macht zijn we niets. Sluit aan bij UWE vereeniging. weest GOEDE leden van Redt Zeiven, verdedigt haar door dik en dun, dan zullen we sterker dan ooit de boerenbelangen meer en beter kunnen dienen, Ter aanvulling van de bijdrage ver schenen in ons vorig nummer over dit onderwerp geven wij hier een beknopte samenvatting van nog enkele bepalin gen der nieuwe belastingswet. Grondbelasting. In afwachting van de volledige her ziening van het kadastraal inkomen waartoe in 1930 werd besloten, doch welke thans nog niet voltrokken is, wordt voor de vaststelling der grond belasting voor het jaar 1931 het kadas traal inkomen met de helft vermeerderd. Deze verhooging wordt echter enkel toegepast op de goederen waarvan het kadastraal inkomen niet werd herzien sedert 1 April 1931Zij is niet van toe passing 1) Op de onroerende goederen wier kadastraal inkomen werd gevestigd het zij volgens een na 1 April 1926 bepaal den huurprijs, hetzij volgens de handels waarde op dezen datum of op een late- ren datum 2) indien de voormelde verhooging van 50 t. h. het werkelijk inkomen van het goed overschrijdt. In dit geval kan de belastingsplichtige op zijne aanvraag vermindering bekomen van het bedrag der belasting geheven op het te hoog geschatte kadastraal inkomen 3) indien de verhooging van 50 t. h. op het tegenwoordig kadastraal inko men het inkomen overschrijdt dat inge volge de aan den gang zijnde herziening aan het goed zal worden toegekend.Ook in dit geval kan de belastingsplichtige vermindering van belasting bekomen, mits daartoe zijne aanvraag te doen bin nen de zes maand vanaf de aflevering van het waarschuwingsuittreksel behel zende de grondbelasting naar verhou ding van het herziene kadastraal inko men 4) Op de huizen welke hebben ge noten van de vrijstelling van grondbe lasting ingevolge de wet van 30 Juni 1928 tot bevordering van den bouw van nieuwe woningen. Daar ingevolge deze wet de vrijstelling van grondbelasting enkel kan worden verleend voor huizen wier kadastraal inkomen een zeker be drag niet overtreft, zou de hierboven vermelde verhooging het kadastraal in komen in menig geval boven het wette lijk maximum opgevoerd hebben. Daar om heeft de wetgever beslist dat de ver hooging zonder uitwerksel zou blijven voor wat betreft de vrijstelling van grondbelasting voor die huizen. 5) Op de huizen welke na de inwer kingtreding der wet van 10 Juni 1928 werden gebouwd of verkregen met be hulp der staats en provinciepremiën voor goedkoope woningen, en zooverre hun niet verhoogd kadastraal inkomen de maxima niet overtreft vastgesteld door de wet van 10 Juni 1928. De eigenaars van de huizen vermeld onder 4 en 5 moeten echter de betalings vermindering waarvan sprake, aan vragen. Aanvullende personeele belasting. Voor de aanvullende personeele be lasting worden de coëfficiënten van toe passing op het totaal der kenteekenen van uitgaven vastgesteld alsvolgt tot bepaling van den belastbaren grondslag 1,5 wanneer dit totaal 50000 fr. niet bereikt. 1,7 wanneer dit totaal van 50000 fr. gaat tot 74999 fr. 1,9 wanneer dit totaal gaat van 75000 tot 99999 fr. 2,1 wanneer dit totaal gaat van 100.000 tot 124.999 fr. 2,3 wanneer dit totaal gaat van 125.000 tot 149.999 fr. 2,5 wanneer dit totaal 150.000 fr. en meer bereikt. Weeldetaks. De nieuwe wet voorziet eene verhoo ging van 6°/o tot 8 °/0 op de weelde taks welke geheven wordt aan de bron of bij den verkoop door den fabrikant of voortbrenger, de weeldetaks die bij den verkoop aan den verbruiker wordt geïnd blijft ongewijzigd. Tol en Accijnsrechten. De wet voorziet de verhooging van de invoerrechten op de lichte minerale oliën, alsmede de verhooging van de accijnsrechten op de bieren en de mine- rale oliën in België getrokken uit ruwen oud >ons, V\ De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongcteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. S'

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1