Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENORE nn n innnnnnniiHimnMnTMTnrnnrnii imiMimniiMnMnrnnTinnnnnTifTTinrimnnmn Een grootsche Doodenhulde De Kalkbemesting Voor al me bankbewerkiugen en geldplaatsingen Het Höêkske van Tijl Uilenspiegel Z iv. d30 Oogst i93i konden... worden, spuwden sommige 't bollen 230,000 Vlaamsche mannen en vrouwen te Diksmuide. Machtiger en grootscher dan alle voorgaande is verleden Zondag de XIP Ijzerbedevaart geweest Machtiger door de aanwezigheid van een 230,000 koppige massa, grootscher door haar ingetogen en vroom karakter dat ze had 't Had reeds heel de verloopen week aanhoudend geregend, maar Zon dag morgen klaarde de grijze hemel op en de meegebrachte paraplu's als zonneschermen gebruikt Van in den vroegen morgen 32 speciale treinen, waarvan reeds van middernacht aan waren, ontelbare trams, duizenden en duizenden proppensvolle autobus sen, luxeauto's, moto's, fietsen, langs alle zijden de bedevaarders Diks muide in. 't Is totaal onmogelijk hier een klein beeld te geven van dien nooit-gezienen menschenvloed 't was overweldigend.Ondanks alle voorzorgs maatregelen, ondanks de goede ver keersregeling die door bereidwillige Vlaamsche wachters en turners waar genomen werd konden de twee brug gen, waarvan een door de zorgen van het komiteit voor de gelegenheid was gelegd, de heele massa niet slikken, zoo dat nog velen aangedrumd kwamen als de plechtigheid reeds lang bezig was. De H. Mis werd tegen den IJzertoren in openlucht opgedragen en daarna wordt het programma aangevat. De Eerw. Pater Callewaert leest een gebed voor de overledenen en voor de zielen van de gesneuvelde Vlamingen en van al de gesneuvelden. Dan is het de heer De Pillecijn die van op de tribuun de stem der oudstrijders door de luidsprekers tot het volk laat klinken. Hij huldigt Renaat de Rudder, het zinnebeeld van het geslacht dat het bittere oorlogswee en de ellende der loopgrachten heeft gedragen, dat leerde moorden op een leeftijd dat anderen lief hebben, het geslacht dat zooveel heeft gegeven en zoo weinig wederliefde mocht ontvangen, het geslacht van het offer Die heilige Renaat is tevens het zinnebeeld van het huidige Vlaanderen, dat naar hooger streeft, de handen ge boeid, den geest laat hooger gaan waar er geen belemmerende aardsche dwang buizen meer zijn. Na die prachtige rede werden door Waalscke,Engelsche,Duit- sche, Amerikaansche en Iersche afge vaardigden bloemen neergelegd aan den voet van het monument. Op aandringen van de duizenden be devaarders wordt aan Minister Renkin een telegram gestuurd waarin krachtda dig verzet wordt aangeteekend tegen de willekeurige handelwijze der Regeering inzake het ovorbrengen van het stoffelijk overschot van Renaat de Rudder. Het Vlaamsche volk heeft zijn wil uitge sproken, maar Brussel, de Regeering met hare Vlaamsche ministers blijft te genspartelen, dat ze tot bezinning komen voor het te laat is, want wijken zullen ze voor de macht van Diksmuide. 't Is den heer Prof. Daels, voorzitter van het be- devaartkomiteit die't zegde "Renaat de Rudder, gij staat in uw onmacht en in uw eenvoud verpletterend sterk tegenover de machtigen van den dag. Geen poli tiek veto van een rasvervreemde min derheid, geen politieke diplomatie zullen het kunnen houden tegen den wil van uw volk, dat eensgezind eischt dat gij hier zoudt rusten aan den voet van het IJzerkruis Nadat de eed van trouw aan Vlaan deren door meer dan tweehonderd dui zend stemmen wordt herhaald en de handen de hoogte ingaan wordt het De Rudder-standbeeld onthuld. Terwijl de bazuinen plechtig schallen valt een reusachtige leeuwenvlag weg en daar staat de soldaat met de keten om de polsen, maar de blikken omhoog gericht naar de leuze waarvoor hij alles veil had, waarvoor hij de hevigste ver volging en het bitterste lijden heeft ge trotseerd, naar het Alles voor Vlaan deren en Vlaanderen voor Kristus dat hij meegedragen heeft bij zijn nachte lijke tochten, in de loopgrachten, overal! Na de onthulling houden de studen ten hun bloemenhulde en voert hun af gevaardigde het woord namens de Noord- en Zuidnederlandsche student schap. Er werden ook nog redevoerin gen uitgesproken door onze Zuid-Afri- kaansche en Noord-Nederlandsche stambroeders en het programma sluit met een dreunende Vlaamsche Leeuw. Het is een dag geweest die ons Vla mingen weer wat heeft geleerd. Te Diksmuide hebben we gezien, gevoeld hoe we eendracht in onze rangen noo- dig hebben, we hebben gezien wat we kunnen als we schouder aan schouder met eenzelfde liefde willen gaan en strij den voor eenzelfde gemeenschappelijk Ideaal. De geest onzer groote helden, der IJzerjongens, van Renaat De Rudder herleeft bij ons volk. De zuivere, hoog staande en hoogstuwende geest zal de eeuwen trotseeren, hij leeft en zal blij ven leven in de harten onzer Vlaamsche knapenschap, hij zal zich uiten in de liefde, de offerende, alles-gevende liefde onzer vrouwen, in de mannelijke, on wankelbare trouw onzer kloeke man nen. Die geest maakt ons sterk tegen de verwoede aanvallen van een rasver vreemde minderheid en de vooze listen en vleierijen van kleine kruipers en op macht en valsche eer beluste renegaten. Tweehonderd dertig duizend harten zwoeren trouw en veel meer nog die den pelgrimstocht niet hebben kunnen meemaken voelen één met die massa, neen is dat geen avondrood, dat is mor gengoud Wat zoo dikwijls is mislukt, wat de levenden niet konden bewerkstelligen, dat hebben de dooden gedaan, ze heb ben eenheid in Vlaanderen gebracht Naar Diksmuide houden we de oogen gericht, Diksmuide fcal redding brengen, daar gaat Vlaandrens zonne aan 't da gen hbsmbü «afttaaH**»* *atxni*a annan De kalk alhoewel even onmisbaar voor den plantengroei als stikstof, fos- foorzuur en potasch, speelt nochtans haar voornaamste rol door hare schei kundige en natuurkundige werking op het bodemmidden. A. Scheikundige werking: 1. Kalk bespoedigt de ontbinding van organische stoffen en bevoordeeligt hierdoor de omzetting dezer stoffen in opneembaar plantenvoedsel. 2. De kalk als base is noodig om het salpeterzuur, dat door de nitrificeerde bakteriën voortgebracht wordt, te ver zouten; salpeterzuur dat anders de nitrificatie zou stopzetten. 3. Zij verzadigt de grondzuren en schept zoo een gepaste grondreactie voor den plantengroei. 4. Zij bespoedigt ook de omzetting van zekere onoplosbare bestanddeelen van den grond, namelijk de potasch en maakt deze opneembaar voor de planten. B. Natuurkundige of grondver- beterende werking. 1Daar de kalk de eigenschap bezit de klei te doen kruimelen, verliezen zwa re gronden hun kleefkracht en bekomen daardoor de kruimelstructuur. De lucht dringt dan ook gemakkelijker door en de grond verwarmt sneller, de grondbe werking wordt hierdoor vergemakkelijkt en de nitrificatie aangewakkerd. 2. Doch ook in zandgronden is het kalken voordeelig, omdat de kleideeltjes hier kruimelen en op die wijze de zand korrels vastleggen. De Kalksoorten. Bij het gebruik van kalk geeft men den voorkeur aan de vette of landbouw- kalk, met een zuiverheid van 85 °/0 tot 95 °lo. In de omstreken der suikerfabrie ken kan men voordeelig kalkschuim ge bruiken, dat een afvalprodukt is van die nijverheid. Het bevat nagenoeg 20 °/0 kalkmen zal dus ongeveer 4 tot 5 maal zooveel kalkschuim aanwenden als vette kalk. Sommigen gebruiken ook magnesia- kalk, dit is een mengsel van 30 tot 35 magnesia en 50 °/0 tot 55 °/0 kalk. Deze laatste soort heeft dit voordeel dat het niet moet worden gebluscht, en oogenblikkelijk kan worden uitgestrooid; het wordt vooral op weiden gebruikt. Het verschil tusschen de verschillende kalksoorten ligt dus hoofdzakelijk in 't verschil van gehalte aan scheikundige zuivere kalk. De vetste kalk is dus de beste voor den landbouw, omdat in het kalken van de gronden slechts de kalk van belang is. Bij 't aankoopen van kalk en bij t bevoordeelen van den prijs, dient vooral in 't oog gehouden, het gehalte aan scheikundige zuivere kalk. Hoeveel kalk moet er toegediend worden De hoeveelheid kalk welke moet toe gediend worden, is natuurlijk zeer uiteen loopend en hangt af van de zuurheid van den grond, de vruchten welke men bekomen wil, en de meststoffen welke men toepast. Om verschillende redenen is het wenschelijk kleine hoeveelheden kalk ineens uit te strooien, met weinige jaren tusschenpoos, in plaats van alle 10-12 jaar een groote hoeveelheid toe te passen, gelijk nog te veel onzer landbou wers doen. De eerste manier van handelen is zeer voordeelig onder opzicht der werking van de kalk alsook onder economisch oogpunt. De beste dosis per hectare naar mijn meening is alle 3-4 jaar, op zandgronden 1.000 kg. tot 1.500 kg. op middelmatige kleigronden van 1.500 kg. tot 2.500 kg. en op zware kleigronden met overvloe dige organische stoffen 3.000 kg. tot 4.500 kg. Wanneer moet men kalken Het kalken geschiedt in den Herfst of in de Lentede eerste doenwijze is nochtans het meest aan te raden. \Van- neer men in den Herfst kalkt, kan de kalk zich gedurende den Winter regel matig verdeelen in den grond. De ont binding van de organische stoffen (stal mest, stoppels enz.) zal tijdig beginnen, zoodanig dat de plant in de Lente over voldoende opneembare stikstof zal be schikken. Het kalken zal ook den landbouwer meer,vrij laten in de keus der scheikun dige meststoffen. Zoo zal het hem soms toegelaten zijn voordeelige meststoffen aan te koopen die anders omwille van hun reactie zouden moeten uitgesloten worden. Sommige landbouwers kalken ook oogenblikkelijk na den oogst op de stop pels, dit is zeer aan te raden en heeft voor gevolg dat de groote hoeveelheden onkruidzaden en ongedierte gedood worden. In alle geval moet men na de kalking minstens drie weken wachten vooraleer te zaaien of te planten. Hoe moet men bij het kalken te werk gaan Vooreerst moet de kalk volledig ge bluscht zijn, alvorens zij uitgespreid en met den grond gemengd wordt. Volgens de streek gaat we op verschillende ma nieren te werk om de kalk te blusschen a) Soms wordt zij op een hoop onder een afdak aan de vochtigheid der lucht overgelaten. b) Als het land niet ledig is, voert men de kalk in één of meer groote hoopen, na ze met grond bedekt te hebben. c) Als het land ledig ligt, voert men de kalk in kleine hoopjes op het veld en bedekt men deze met aarde. Deze laatste manier van kalken is de beste en meest gebruikte men verdeelt de kalk op 't veld in kleine hoopjes op een afstand van 7 tot 8 meter van elkan der in beide richtingen. De hoopjes worden met een laag aar de bedekt, wanneer deze barsten moeten ze opnieuw met grond bedekt worden. Na een tijdverloop van een twintigtal dagen is de kalk door de vochtigheid van de lucht en van de aardlaag volledig ge bluscht. Deze aardlaag en de kalk wor den goed dooreengewerkt en in alle richtingen met de spade gelijkmatig uit gestrooid. De afstand tusschen de hoop jes is zoodanig berekend, dat men zich tijdens het uitstrooien van een hoopje niet verplaatsen moet en heel de opper vlakte van het veld gelijkmatig met kalk kan bedekken. Deze gebluschte kalk mag op het land niet bloot blijven liggen men zal ze zoo gauw mogelijk ineggen om vervolgens op ongeveer 15 cm. diepte onder te ploegen. Nog te veel landbouwers, vooral hier in onze streken, hebben te weinig besef van het groot nadeel verbonden van stalmest met kalk gelijktijdig uit te strooien en onder te werken. Moet men nu beide meststoffen (kalk en stalmest) aan den grond toedienen, dan strooit men eerst de kalk uit en enkele weken nadien de stalmest. Men gebruikt dus nooit stalmest, aal of ammoniakale meststoffen (chlooram- moniak, zwavelzuur ammoniak) tegelijk met de kalk, gezien de ammoniak ont snapt wanneer hij in aanraking komt met de kalk. ffiMHKa «KUfWMBSKnswKNiaan rm jaw® 3 BELGIË. Onze koolmijnen getroffen door het fransch protectionnisme. Volgens een verklaring door den Engelschen minister der mijnen in de Kamer der volksvertegenwoordigers beteekent de toepassing der invoervergunningen door de Fransche Regeering voor de Engel- sche mijnen een verlies van 600.000 ton, terwijl de mindere uitvoer voor de Bel gische mijnen zou gaan tot 2 millioen ton. België wordt dus eens te meer op de minst zachte wijze behandeld door zijne zoogezegde Zusternatie. Van uw goede vrienden moet gij het hebben zegt het spreekwoord. De kwestie der pensioenen. Het komiteit der pensioenen heeft verder de besluiten van het verslag Francqui on derzocht. De afgevaardigden van de twee afdeelingen voor de oorlogspen sioenen en voor de ouderdomspensioe nen, woonden de vergadering bij die tot doel had eèn algemeene uiteenzetting voor te bereiden van een kwestie die vooral in verband met de oorlogspen sioenen zoo ingewikkeld is, gezien vele afzonderlijke gevallen. Eigen en vreemde vruchten. Wij wezen er onlangs op hoe de buitenland- sche fruithandelaars er in slagen om de wereldmarkt te veroveren door degelijke inrichting en doorgezette moeite. Zoo zijn zij er in geslaagd om de banaan in ongehoorde hoeveelheden af te zetten, en de meening ingang te doen vinden dat het zoo een uitstekend voedsel is, terwijl velen ondervinden dat de banaan onze noordelijke magen ontstelt. In de deskundige bladen worden onze eigen fruitkweekers er toe aangespoord, terecht, om den strijd aan te binden. Wij hebben uitstekende druiven in de streek van Hoeilaart, die ver over onze grenzen gaan. Wij hebben appelen, die tegen de beste uit Kanada opwegen. Wij hebben sappige pruimen, krieken en peren. Maar onze fruitkweekers vergeten hun waar te verzorgen. Zie hoede Ka- nadeesche vrucht er smakelijk, fleurig en verlokkend uitziet. Onze appels zijn dik wijls geblust, wormstekig, gevlekt90 t. h. zijn niet "marktvaardig,,. Onze boomgaarden zijn zonder zorg, zonder ervaring, zonder wetenschap aangelegd. In het bnitenland wordt den grond zorgvuldig bewerkt, wordt de soort vrucht er bij aangepast, worden de plan ten wetenschappelijk en gesteund op een stamboek uitgekozen, bewaakt, ver licht, bewerkt, van insekten gezuiverd door grootscheeps opgezette methodes De vruchten worden voorzichtig ge plukt, gesorteerd, verpakt. En men neemt er niet zijn toevlucht tot de be driegelijke mooie bovenlaag, die minder waardige onderlagen bedekken moet. Dan steunt de verkoop in het buitenland nog op de centrale koöperatieven van de kweekers, die voor verkoop tegen loonende prijzen zorgen. Wij moeten den weg opgaan ons door het buitenland getoond. NEDERLAND De uitvoer van boter. Het export van boter naar Duitschland en England is sterk gedaald. Naar België, Frankrijk, Oostenrijk en andere landen is de uit voer integendeel gestegen tegenover verleden jaar, doch deze vermeerdering kan op verre na niet opwegen tegen de afname bij den afzet in Engeland en Duitschland. De belangrijke uitvoer van snij bloemen en snijgroen. Gedurende dezes eerste maanden van 1931 werden niet minder dan 5.166.000 kg. snijbloe men en groen uitgevoerd voor 6.300.000 gulden tegen 2.759.000kg. voor4.736.000 gulden in het eerste halfjaar van 1930. De waarde steeg dus met 1.586.000 gulden terwijl de hoeveelheid klom met 2.407.000 kg. De doorsneeprijs is dus in 1931 gedaald van 1.71 gulden tot 1.22 gulden. FRANKRIJK De aanmoediging aan de vlasteelt. De Fransche Kamers hebben een toelage gestemd van 84.000.000 Belgi sche frank tot uitkeering eener premie voor het vlas op Franschen bodem ge oogst. Beoogd wordt de bezaaide oppervlak te die nog amper 6.000 a 7.000 ha. be slaat tot stand te houden. De premie zal ongeveer 0,40 tot 0,60 Belg. frank per kg. droog vlas bedragen, hetzij 2.000 tot 4.000 fr. per hectare. DUITSCHLAND. Het eierenimport daalt. Gedu rende de vijf eerste maanden van 1931 voerde Duitschland 21 minder eieren in dan over hetzelfde tijdperk van 1930. In waarde bedroeg de vermindering 31 °/o. Vooral de Belgische eierenuitvoer is sterk gevallen en bereikt nog amper de helft van verleden jaar. Denemarken integendeel verhoogde zijn uitvoer met een vijfde terwijl Holland maar een ver lies noteerde van 2 °/0. Onze uitvoer schijnt zich thans bij zonder naar Engeland en Frankrijk te richten. De invoer van bloemkoolen. Ge durende het seizoen 1930-1931 heeft Duitschland omtrent de helft van de Italiaansche bloemkoolenvoortbrengst afgenomen hetzij 74.537.900 kg. De Italiaansche uitvoer is aldus tegenover het vorig seizoen gestegen met meer dan 100 °/o. BULGARIË. Het Staatsmonopolium voor den graanhandel. De Bulgaarsche land bouw verkeert in hachelijken toestand. Niettegenstaande de moeilijkheden zijner financiën heeft de Bulgaarsche Regeering met inachtneming van den overvloed van den aanstaanden oogst en met het doel den afzet ervan te verzekeren, vol gende maatregelen getroffen Hij zal van de voortbrengers al hunne voorraden graan koopen tegen prijzen boven deze der wereldmarkt. Deze aankoopen zal de Staat betalen ten bedrage van 70 °/0 in baar geld en het overige in schatkistbons welke aan genomen worden tot betaling der belas tingen en schulden aan de Landbouw- bank. De Staat zal zorgen voor den afzet in het buitenland voor het overschot der productie op de noodwendigheden van het binnenlandsch verbruik. Daar echter de verkoopprijzen in het buitenland merkelijk blijven onder de aankoopprij zen betaald door den Staat, zal de Bul gaarsche schatkist een verlies ondergaan van ongeveer 700 millioen leva voor bedoelde hulp aan de graanbouwers. BRAZILIË De eerste uitslagen van het valo risatieplan van de koffie. De uitsla gen over het eerste jaar der toepassing van het valorisatieplan van de koffie, welke gepaard gaat met de leening uit gegeven door den Brasiliaanschen Staat van San Paulo in 1930 zijn thans te Lon den gekend. De ontvangsten overschrijden de noo- dige sommen voorzien voor den dienst der leening. Anderzijds heeft de uitvoer- taks van lOshellings per zak toegelaten aan den Nationalen Raad 252,532 zak ken koffie aan te koopen waarvan hij er tot heden 66.699 heeft doen vernietigen om de stocks te verminderen aangelegd ingevolge het valorisatieplan. Algemeen worden deze uitslagen be schouwd als een veroordeeling van het stelsel der premiën tot bevordering van den landbouw aangezien dat de opge- Weeral iets van Lamme, ik zal hem maar laten doen en voorloopig zelf... zwijgen dat ik zweet. Tijl. De Apotheose. De zon was sedert ettelijke dagen ook ingeschreven in het steur;- en crisis fonds en ze ging dus doppen, lijk al de andere werkloozen. Daarmede heeft de regen zijn parten gespeeld, en ons zijn volle rantsoen eens gegeven. De men- schen werden hem zelfs beu dat komt als ge de menschen te veel van iets geeft waarnaar ze vragen dan zouden ze het op t laatst van t spel nog durven weige ren. Alle gelijk, soms kwam de zon er eens door, op de uren als ze niet haar steunkaart moest gaan laten afstempelen op het steunkantoorer zijn nog van die doppers, die tusschendoor thuis iets bij verdienen, ze weten anders geen blijf met hun ledigen tijd. Dat is het voordeel van de wet. 1 och een flinke beschaving, niet Maar Tijl nu wij toch spreken van zon en regen en doppen, weet U waar het niet regent, waar de zon schijnt en waar ze niet gaan doppen In Spanje, Lamme daar heeft het in één streek sedert zeven jaar niet meer geregend. En aan den evenaar schijnt altijd de zon, als ze niet gaat slapen. En de negers gaan nog niet doppen, daar is niks doen ook nen stiel,, "Neen Tijl, jongen, neen zulle.de vraag die ik stelde was een serieuze, en Tijl. jongen lief, als ik er eraan denk éh, welja, dan moet ik zoo mijn hand eens over mijn buik wrijven, want ze hadden er goei, ge weet wel éh Tijl, goei hesp en bier en... Allo Lamme is dat serieus eten en drinken en niks doen lijk gij?,, Neen Tijl dat is niet serieus van van zoo nen mensch maar uit te maken voor wellusteling en luierik. Maar wat dat wel serieus is Tijl, dat is dat het nooit niet regent, en dat de zon altijd schijnt en dat ze niet gaan doppen, te Diksmuide als de vlaamsche boeren en boerinnen, de vlaamsche studenten en studentinnen en de echte vlaamsche rij ken, als ze komen, neerknielen, bij het zinnebeeldig graf hunner jongens. Als ze nog voelen in hen, hun rasfierheid van over honderden jaren, hun ver kleefdheid aan den dietschen stam met zijn gewoonten en zeden van vroeger. Daar voelen ze zich thuis en daar zijn ze thuis, beter dan hun réprésantanten te Brussel. Tijl, als ik zoo iets zie éh, ja dan voel ik zoo mijn gezicht warmer worden, en mijn hart klopt dan zoo, en mijn handen krieuwelen, en ik zou dan een malheur kunnen doen aan degenen, die me dan iets in den weg moesten leg gen. Dat had je moeten beleven Tijl, volk, en nog volk, overal was er volk, tot op de daken der huizen, tot zelfs in den Ijzer... bijkans. Zegge Tijl, Tweehon derd dertig duizend man.En daar waren er van overal, van alle landen, van alle gezindheden van alle geslachten van alle' standen, uitgenomen EEN, de mannen van Brussel, die konden niet komen, die moesten gaan rusten, in va kantie gaan, noemen ze dat. Spijtig ge noeg hebben ze weeral de ministers uit hunnen slaap gaan wakker maken, door hen nen zwaar beladen telegram te sturen. Als de ministers hem maar verteerd krijgen, want anders zullen die tweehonderd dertig duizend moeten gaan helpen, en dat zou te Brussel een tumult van belang, een apotheose van Brusselsche begeestering doen opgaan, waarin die groote Brusselaars het leven zouden kunnen bij inschieten. God ver hoede zulks. Lamme Goedzak. stapelde stocks thans zoo aanzienlijk zijn dat men ze moet verbranden. VER.-STATEN van AMERIKA De geesel der werkloosheid. De verjaring van den geboortedag van den grooten nijveraar Ford valt samen met de officieele aankondiging dat zijne werkhuizen voor automobielconstructie te Road-River zullen gesloten worden gedurende minstens zes maand. Daar door vallen 75,000 tot 100,000 werklie den zonder werk. De pers meldt dat Ford reeds vroe ger 20,000 tot 35,000 leden van zijn personeel heeft afgedankt. LEDEN Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. wendt U tot de ■aaa

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3