Nijverheid en Landbouw Hoe de Landbouw crisis te boven komen Landbouwweekblad Belangrijk Bericht De Landbouwtentoon stelling te Denderleeuw ZONDAG 6 SEPT. i93i SPrQv 25 emtlana Arbeid i3d« JAARGANG Ni 662 Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en og.alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Wanneer neemt het ondragelijk stelsel der twee maten en twee gewichten een einde Voor en door de Landbouwers We hebben in ons vorig num mer in passende woorden uiting gegeven aan de algemeene veront waardiging der landbouwers naar aanleiding van de invoervergun ningen welke voortaan door de Regeering worden geëischt voor den invoer van stikstof meststoffen. We hebben dezen maatregel gebrandmerkt als een door niets gerechtvaardigde begunstiging van een vijftal groote fabrikanten, ten nadeele van onze landbouwers welke men verplicht een voor hun bedrijf onmisbare grondstof te be talen tegen prijzen verre boven de wereldmarkt, dan wanneer diezelf de landbouwers de ernstige krisis doorworstelen zonder zelfs eenige doeltreffende staatshulp te kunnen bekomen. De vergunningen op den invoer der .stikstofmeststoffen zijn een nieuw der meest treffende staaltjes van het stelsel der twee maten en twee gewichten welke de opeen volgende Regeeringen altijd heb ben toegepast op de nijverheid en landbouw. Er zijn talrijke andere voorbeel den van die onrechtvaardige be handeling Vooreerst op tolgebied. In onze bijdrage van 30 Oogst onder hoofding "Onze landbouw in nood hebben we breedvoerig aangetoond dat wanneer de Re geering door de omstandigheden, en onder den drang der eischen van onze landbouwers verplicht is hulpmaatregelen te treffen, deze doorgaans onder den druk der protesten uit nijverheids- en han delskringen tot het uiterste wor den geminimaliseerd en maar wer kelijkheid worden wanneer het te laat is. Als het den landbouw betreft worden allerhande commissiën en raden van bevoegdheden (of on bevoegdheden) gevormd om de noodige hulpmaatregelen te bestu- deeren en nog te bestudeeren.Er wordt geparlasant en gebeuzeld tot men tot het resultaat komt dat "de put gevuld wordt wanneer het kalf verdronken is„. Geldt het echter de belangen van een vijftal stikstoffabrikanten dan is het Koninklijk Besluit tot bescherming in een ommekeer klaar, men haalt het handteeken van den koning tot zelfs in het buitenland en men beroept zich zonder blozen of blikken op het bedreigde algemeen belang. Wat wilt g'er aan doen Het belang van een vijftal stikstoffa brikanten is toch van meer tel dan dit der landbouwers die een vijfde der Belgische bevolking uitmaken, die stikstoffabrieken geven immers dividenden aan de hooge ooms en de landbouw, dit is nu voor ons sen ongeluk, is niet als maatschap- Pij met dividendenuitkeering inge richt. Beseft gij beste lezers het ver schil??? Zoo komt het dat men talrijke maanden noodig gehad heeft in onze regeeringskringen om een ^ettelijk toezicht ia te richten tot voorkoming van het bedrog in den uitvoerhandel van eieren, men heeft zelfs gedraald tot wanneer deze afzet op de Engelsche markt een geweldigen knak heeft gekre gen, dan wanneer de invoerver gunningen voor vreemde stikstof- mesten bij tooverslag uit den grond werden gestampt. Zoo komt het dat op de 1216 invoerrechten van ons toltarief er enkel een tiental van de geringste bestaan op landbouwproducten en dat de totale opbrengst van de landbouwproducten enkel 42 mil- lioen bedraagt tegen 1318 millioen voortkomende van de nijverheids producten. Zoo komt het dat te genover de voorstellen van aan passing of invoering van tolrech ten op landbouwproducten onze minister van Buitenlandsche Za ken steeds met groot misbaar wijst op de daaruit voort te spruiten moeilijkheden met het buitenland, terwijl dit zelfde argument zorg vuldig wordt verzwegen wanneer het gaat om het treffen van be schermingsrechten ten voordeele der nijverheid. Wanneer er spraak is van het invoeren of het aanpassen van een inkomrecht ten bate van den land bouw, dan wordt het spook der verhooging van het duur leven daaelijk opgeroepen om het voor stel te kelderen; wanneer het gaat om het verhoogen van de reeds aanzienlijke tolrechten op nijver heidsartikelen dan wordt er nooit gerept van de mogelijkheid dat daardoor de verbruiker meer zou moeten betalen. Dat de verkoopprijzen der 19 landbouwprodukten die in aan merking komen bij de vaststelling van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen binnen het tijdperk 15 Januari 1930 - 1 5 Juni 1931 met 176 punten zijn gedaald, terwijl het algemeen indexcijfer, dus dit van de 56 produkten dienende als basis tot vaststelling van het index, enkel eene vermindering noteert van 97 punten, heeft voor onze tegenstrevers geen belang Wij zullen de zondebokken blijven en de boer is de schuld dat het leven duur blijftWie durft er dan nog spreken van hem staatshulp te geven Komen wij thans bij ons tweede punt de afsluiting van handels verdragen en akkoorden Onze Regeering heeft bij het bedingen van de voorwaarden dezer ak koorden steeds het oog gericht op de nijverheidsbelangen, onze landbouwbelangen waren maar tweederangsbelangen indien zij niet dienden als ruilmiddel om toe gevingen te bekomen ten voor deele der nijverheid. Wanneer de landbouw dan later voor een of ander product hulpmaatregelen vroeg, dan was onze Regeering er als de kippen bij om de in voor melde ongunstige omstandigheden afgesloten verdragen als hinder paal op te werpen tegen de land- bouweischen. De Regeering wierp dan op consolidatie met Duitschland, met icheco-Slowakije, met Frankrijk enz. enz. Wilt u een voorbeeld van jon gen datum Bij de verdediging van de han delsovereenkomst van Oslo gaf de heer Hymans een juiste bereke ning van de voordeelen welke de ze overeenkomst zou opleveren voor onze nijverheid, welke ge volgen dit zelfde verdrag zou op leveren voor onzen landbouw scheen onze minister van Buiten landsche Zaken zelf met ander oogen te hebben gezien. Komen wij thans aan de econo mische en sociale politiek. De Regeering stelt belangrijke kredieten ter beschikking van de nijverheid tot waarborg van de verkoopen door haar gedaan op krediet aan het buitenland. Voor den landbouw bestaat zulks niet en het heeft zware moeite gekost om in het buitenland zelfs maar een ambtenaar te doen benoemen met opdracht onze landbouwers in te lichten betreffende de noodwen digheden der buitenlandschemarkt. Voor de werklieden der nijver heid door de werkloosheid getrof fen werd het krisisfonds gesticht beschikkende over talrijke millioe- nen waarin onze landbouwers hun i aandeel betalen. Wij hebben er volstrekt niets tegen dat men die ongelukkigen hulp biedt, doch wil len er enkel op wijzen dat onze landbouwers in hunnen benarden toestand bijna totaal aan hun lot worden overgelaten. Ten einde onze nijverheid aan voldoende arbeidskracht te hel pen worden ten gerieve van de arbeiders der landelijke gemeenten goedkoope spoorwegabonnemen ten en geschikte vervoermiddelen bezorgd. De arbeidskrachten wel ke den landbouw noodig heeft worden hem aldus door de nijver heid onttrokken met staatshulp. Dat de haar onmisbare arbeids kracht dan de nijverheid wordt verschaft, ons goed, doch welke vergelding geeft de Regeering hiervoor aan onzen landbouw Een rechtmatige compensatie zou kunnen gevonden worden in het toestaan van verminderde ta- j rieven voor het vervoer van grondstoffen onmisbaar voor het landbouwbedrijf of voor het ver- voer van dezes produkten. De ka- rige verminderingen welke tot he- j den op een zeer gering aantal landbouwprodukten of grondstof- i fen werden toegestaan getuigen van den onwil, ook te dezer zake, j onzer regeerders. Uit voorgaande moge blijken dat onze Regeering trots de ver- schillende opeenvolgende ministers van Landbouw nog steeds geen landbouwpolitiek volgt. Onze landbouw wordt nog steeds behandeld als het stiefkind in het Belgisch huishouden. Heeren van Brussel, financiers, bankiers, groot-nijveraars, groot handelaars en anti-landbouwers van alle pluimage, wij zijn dit re giem beu en eischen met klem ge rechtigheid en nogmaals gerech tigheid. De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke rüaand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresVeerstraat, 39, te Dendermonde. Den laatsten tijd hebben we, en met ons al de landbouwers, krachtdadig aan gedrongen om vanwege den staat en de Openbare Besturen den noodigen steun te ontvangen waarmee anderen zoo mild bedeeld worden. Dit is een rechtstreeksche werking die de gevolgen van de landbouwcrisis min of meer kan verzachten. We staren ons echter niet blind op deze staatshulp, zoo als sommigen 'wel durven beweren, en 't is niet alleen van dien kant dat we de redding voor den boerenstand verwach ten. Het zou echter de eerste daad moe ten zijn hebben, die de tweede moet j mogelijk maken. Die tweede daad wordt van onze land- bouwers verwacht, het is de betere, meer rationeele uitbating van het landbouw bedrijf. Er wordt nog te veel geld ver spild door onvoldoende bedrijfskennis en te weinig landbouwers hebben de noodige ontwikkeling die hen moet hel pen de hoogste voortbrengst bekomen met de minst mogelijke kosten en daarbij te verkoopen aan de hoogste prijzen. Eerst en vooral moet de landbouwer weten welke meest winstgevende teelten geschikt zijn voor zijn gronden. Hij moet daarenboven weten welke bemesting voor zijne teelten op die gronden vereischt is en daarvoor over een goede kennis van den grond, van de noodwendigheden der teelt en de hoe danigheden van de meststoffen beschik ken. Het is daarna ééne aanhoudende zorg vanaf het zaaien of planten tot aan het oogsten en de niet onderlegde boer zal meermaals door eigen schuld groote schade lijden. Dit wordt natuurlijk nooit uitgerekend en nogal dikwijls wordt de minderopbrengst toegeschreven aan slechte weersomstandigheden, ziekten of insecten en andere tegenslagen die een vooruitziende boer doorgaans veel ge makkelijker te boven komt. Hij weet wat hem te doen staat om een maximum productie mogelijk te ma ken, hij weet ook wat hij moet aanwen den om zooveel mogelijk de ziekten te voorkomen en de insekten onschadelijk te maken. Wat we over de plantenteelt zeg gen is evenzeer waar voor de vee teelt, altijd geldt dezelfde onverbidde lijke wet waaraan niemand zich kan ont trekken ontwikkeling en nog eens ont wikkeling is onontbeerlijk. Scherper en vinniger dan ooit is de strijd om het levensbestaan geworden tusschen de verschillende standen der maatschappij en ook tusschen de individus van een- Zelfde standengroep. Harder dan ooit moeten wij boeren ons verdedigen tegen de aanvallen van anderen en zorgen dat we in onze eigen rangen niet achteruit gedrongen worden. Steeds zijn het de beste boeren geweest die het langst kop boven water houden en zij zullen het zijn die gemakkelijkst de crisis doorspar telen. Iedereen zal voorbeelden bij de vleet kennen die ten klaarste bewijzen dat het geenzins overdreven is, wanneer we zeggen dat de boer die zijn bedrijf gron dig kent, nooit moet bevreesd zijn hij heeft genoeg voorraad opgedaan tijdens de vette jaren en zal de magere jaren wel weten te passeeren zonder merke lijke verliezen. Onze boeren hebben dit ingezien en we zijn gelukkig te mogen zeggen dat reeds veel verbetering de laatste jaren merkbaar is. De eerste stap die ze gezet hebben was de weg naar de vereeniging. Ze voelden dat ze, alleen staand, niets, absoluut niets,vermochten, dat ze gedoemd waren om eeuwig en al tijd tweederangburgers te blijven én te genover de andere standen én tegenover den Staat. Die tijd is voorbij, omdat we heden, dank zij onze organisatie's, een macht zijn geworden waarmee dient re kening gehouden, ook al is het tegen de goesting. De tweede stap die we moeten zetten en die enkel het logisch gevolg van den eerste is, is door de vereeniging naar meer ontwikkeling streven. Het is onze sociale werking die hier vooral op ge richt is en onze boerenstand wil een betere algemeene en vakkundige ont wikkeling bezorgen. Het is deze sociale werking die onrechtstreeksch maar zeker doeltreffend zal meehelpen om de gevol gen van de landbouwcrisis te keer te gaan en die de economische ontredde ring zal helpen te boven komen. Al te veel worden, niet door ons, de oogen gericht op het economisch doel eener vereeniging, te weinig op hare actie voor hare leden als maatschappelijk wezen beschouwd. Steeds hebben We getracht om deze meening te keer te gaan, omdat we weten dat het eerste maar bijzaak is die ons in de mogelijkheid moet stellen de tweede des te gemakkelijker te voe ten. Met dien geest is onze vereeniging bezield en daarvan moeten onze leden overtuigd zijn en niet aarzelen hen deze werking ten nutte te maken. Geen welstellenden, maatschappelijk- geëerbiedigden boerenstand zonder ont wikkelde boeren. Geen ontwikkelde boSren zonder de medehulp der veree niging Weest hiervan bewust, lezers van "De Koornbloem,,, leden van "Redt U Zeiven,,. Weest overtuigd dat het niet mogelijk is, zelfs met steun van de Openbare Besturen, aan de hevige land bouwcrisis te weerstaan zonder een de gelijke bedrijfskennis, een voldoende ontwikkeling. Zoekt die bedrijfskennis, die ontwik keling waar ze U kosteloos geboden worden, waar ze gegeven worden enkel en alleen voor LI. Haalt uit de vereeni ging, die Gij hebt opgebouwd, wat er uit te halen is Dezen Winter zullen weer in al onze afdeelingen voordrachten gehouden worden over al de actueele vraagstuk- ken die den landbouw aanbelangen. De besturen onzer afdeelingen zullen er voor zorgen dat ze bijtijds en genoeg voordachten aanvragen om voor hun leden te geven. De leden van hunnen kant zullen de ze werking aanmoedigen door steeds trouw deze voordrachten bij te wonen. Met een beetje goeden wil en een helder doorzicht moet het overal een succes worden. Dit is ook onze eenige wensch omdat we alzoo zullen toonen dat we vooruit willen. Beginnen we onmiddellijk met te zeg gen dat de landbouwtentoonstelling die verleden Zaterdag, Zondag en Maandag te Denderleeuw gehouden werd onder alle oogpunten gelukt is. Vele der leden van Redt U Zei ven en der Jeugdvereeniging hebben er aan gehouden de lokalen te bezoeken en we moeten hen in naam der inrichters van harte dank zeggen. De beste rassen konijnen, hoenders, duiven, konden er gedurende drie dagen bezichtigd worden en de beste kweekers hadden hun schoonste dieren ten toon gesteld. Benevens de afdeelingen der dieren hadden we nog een afdeeling met bloe men en tuinbouwproducten waar we de prachtigste vruchten der meest gekende hoveniers en landbouwers vonden. Hier vooral zullen onze leden gezien hebben wat een rationeele uitbating zoo van land- als van tuinbouw vermag. Hoe een goede zaaduitlezing, een doel matige bemesting, verzorging en afdoen de ziektebestrijding kan leiden tot hooge en loonende opbrengsten. Hier vooral was er voor de landbouwers heel wat te leeren en de inrichters hopen dat er toe komend jaar meerdere onzer vooruit strevende boeren hunne producten zullen tentoonstellen, het voorbeeld volgend van degenen die dit jaar met succes de eerste proef deden. Niet minder belangrijk waren de ver schillende stands van landbouwmachie- nen en allerhande landbouwgerief mest stoffen, voeders, enz. Onze vereeniging die hare medewer- kinQ verleend had was ook vertegen-* woordigd met een flinken stand, we be haalden hiermee een 1e prijs. We zouden aan onzen plicht tekort komen als we de wakkere inrichters geen hartelijk proficiat wenschten om uw moedige en durvende poging. Het succes dat ze dit jaar bereikten zal een spoor slag zijn voor de toekomst. Een welver diend pluimpje aan den heer Voorzitter De Bom, aan den duivel-doet-al, den onvermoeibaren secretaris-schatbewaar der Ant. Depauw, aan den heer onder voorzitter Ach. Debacker en de Com missarissen A. Couck, J. Meert, A. Van der Kelen, Fr. Van Herzele en J. Van t Lierdetot toekomend jaar De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet oogenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1