DE LANDBOUWCRISIS VOORUIT Landbouwweekblad Het Vleeschvraagstuk Ouderdomspensioenen Wintertijd* Komen onze tegenstrevers tot inkeer 1 ZONDAG 27 SEPT. 1931 txty* 25 mwÊmammm&rvMnmv>mm mmmmammtmrnmemmmm mtmmmimM wmwm \m mmtm msmsmmmmmm Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De.verandering van zienswijze, hooger aangeduid, alhoewel laat- Sedert maanden hebben we in in dit blad door treffende voor beelden aangetoond dat onze landbouw op stiefmoederlijke wijze wordt behandeld door onze Re geering, ten opzichte van de Nij verheid. Terwijl onze landbouw, op enkele onbeduidende invoer rechten na, wordt blootgesteld aan de doodende, meestal oneer lijke, concurrentie van het buiten land, is de nijverheid beschermd door talrijke en zware invoerrech ten. Deze ongelijkheid leidt tot den onduldbaren toestand, dat, terwijl onze boeren hunne producten moeten verkoopen tegen prijzen die hunnen ondergang beteekenen, zij de grondstoffen en het mate rieel noodig voor hun bedrijf, als mede de afgewerkte producten, onmisbaar voor hun bestaan, moe ten betalen tegen prijzen, verre boven de wereldmarkt Toen wij, en andere landbouw- middens, bij de Regeering aan drongen om aan deze ongelijkheid een spoedig einde te stellen, daar bij wijzende op den scherpen nood van den landbouw, zijn we in nij verheids- en handelsmiddens steeds met hevigheid bestreden geworden We hadden schoon te betoogen dat we enkel gelijkheid vroegen en geen voorrecht, dat de armoede en den ondergang van den landbouw ook slechte tijden zouden inluiden voor de nijver heid omdat ze deze zouden b'eroo- ven van een belangrijk gedeelte harer verbruikers de landbou wers maken toch het vijfde deel uit der Belgische bevolking niets kon de nijverheids- en han delskringen ertoe bewegen, zich rechtvaardig te toonen tegenover de landbouweischen, omdat ze zich blind staarden op eigen voor rechten en voordeelen. Doch de economische wetten wreken zichzelf, en thans onder gaat de nijverheid reeds de gevol gen van hare kortzichtigheid, van haar egoisme tegenover den land bouw. Sommige kringen en hunne pers, die vroeger onze rechtvaar dige eischen met onverschilligheid of vijandschap bejegenden, begin nen in te zien dat ze verkeerd heb ben gehandeld en dat de verdere verarming van den landbouw ook de nijverheid zwaar kan treffen. Met heeft lang, ja te lang ge duurd vooraleer het gezond ver stand het pleit heeft gewonnen, doch in onze grootmoedigheid zouden we zeggen "beter laat dan nooit.,, Opmerkenswaardig is nog, dat deze verandering van zienswijze tot uiting is gekomen naar aanlei ding van de afkondiging mede onder handteekening van den heer Minister Van Dievoet, de man van den Belgischen Boerenbond— van het Koninklijk Besluit, ver gunningen eischende voor den in voer van vreemde stikstofmest stoffen. Een meer tastbaar bewijs van de ongelijkheid voor behan deling tusschen landbouw en nij verheid kon toch ook niet gegeven worden Tusschen de groepen die tot inkeer gekomen zijn vernoemen we de Handelskamer van Luik, die, in een motie aan de Regeering, hulp maatregelen vraagt ten voordeele van den landbouw, daartoe als re den inroepende het groote nadeel dat de Nijverheid reeds ondergaat bij den afzet zijner productie in gevolge de verarming der land bouwbevolking. De Luiksche Handelskamer bewijst door die houding een klaarder inzicht te hebben in de economische toe standen dan de Antwerpsche, voor dewelke alleen de havenbeweging telt, alsof deze niet grootelijks af hankelijk is van den welstand in het binnenland. Uit het nummer van 18-19 September van het financieel blad L'Echo de la Bourse,,, vertalen we eenige beschouwingen van dit orgaan, betreffende de landbouw crisis Alles bijeen zijn de toestanden voortvloeiende uit de tolbescher- ming, het stelsel der vergunningen, de maatschappelijke wetten enz., voor het landbouwbedrijf ramp spoedig... De tolbescherming veroor zaakt de prijsstijging van alle ge tuig, dienstig in den landbouw. Volgens de cijfers betrekkelijk de zeven eerste maanden van dit jaar, hebben de invoerrechten op maaimachines, zaaitoestellen en ander landbouwmaterieel, maar een geringen invloed op de pro ductiekosten. Doch opmerkens waardig is de volharding waarmee invoerrechten worden geheven op het ruimste materieel onmisbaar in den landbouw. Ingevolge deze be scherming betaalt de landbouwer thans 8,6 p.h. te veel voor een dorschmachien, 9,8 te veel voor een weegtoestel,8,1 °/0 te veel voor een eenvoudige schup enz. En zie, hier het toppuntde zweepen zijn onderworpen aan een invoerrecht van 20 p.h. Welnu, terwijl de landbouwer verplicht is zijn machines, schoe nen en kleederen te koopen aan overdreven prijzen, is hij gedwon gen zijn eigen producten te ver koopen aan den wereldprijs. Ziehier de hoofdfactor welke voor den landbouw onmogelijke bestaansvoorwaarden heeft ver oorzaakt. Men zal opwerpen dat de duurte der schoenen, kleederen, enz. dezelfde is voor iedereen, voor de nijverheids werklieden, zooals voor de landbouwers.Zulks is niet waar. De nijverheids werk lieden ontvangen in 't algemeen een loon, gesteund op het index cijfer, en naarmate al deze koop waren in prijs stijgen, stijgt ook hun loon. De landbouwer heeft geen verhaal, want zijn loon de verkoopprijzen zijner voortbreng selen verandert niet volgens het index, het wordt vastgesteld door de breedste en onbeperkste concurrentie.,, Zijn deze beschouwingen van de "Echo de la Bourse,, niet gansch dezelfde als deze welke we hier sedert maanden hebben ont wikkeld tijdig, stemt toch tot voldoening, omdat ze aantoont dat men zelfs buiten de landbouwmiddens tot het besef komt van den zwaren nood van onzen landbouw. De atmosfeer waarin de Regeering hulpmaatregelen moet treffen ten voordeele van onzen landbouw is daardoor opgeklaard en gunstiger dan voorheen het geval was. De tijd voor afdoende en volledige hulp ten voordeele van onzen ge- teisterden landbouw is reeds se dert lang aangebroken. Verder uitstel of halve maatregelen zou den noodlottig zijn voor de toe komst van ons landbouwbedrijf. Onze boerenbevolking vraagt, als meestdringende maatregelen, de perekwatie van de invoerrech ten op de vreemde boter, het vleesch en slachtvee.de valorisatie van de granen, de hoppe, de tabak en het vlas. De Katholieke landbouwgroe- pen van Kamer en Senaat hebben verklaard dat ze deze maatregelen met uiterste wilskracht zouden eischen van de Regeering en hun steun aan deze zouden afhanke lijk stellen van het inwilligen hun ner eischen. We wachten deze heeren aan het werk, want voor onze boeren zijn thans niet woor den, maar enkel daden van tel bmbhbbbbbsshiSi jiaaaaiHiiBHBMB De Commissie die verleden jaar werd ingesteld om de landbouwcrisis te on derzoeken is uit haar langen slaap ge schoten en is eindelijk met enkele be sluiten voor den dag gekomen die aan de Regeering overgemaakt zijn. Zij vraagt aan de Regeering 1) Alle noodige gezondheidsmaatre gelen te nemen om den belgischen vee stapel te behoeden tegen besmetting die zou kunnen overgebracht worden door vreemde, zonder controle ingevoerde dieren. 2) Wettelijke maatregelen te treffen tegen den invoer van vreemd vleesch, versch of bevroren, indien de levensbe langen van het land mochten bedreigd zijn. 3) Van een taks van 2 frank per kg. in te stellen op de ingevoerde slacht- of geslachte dieren. 4) De verplichtende quarantaine voor het vreemd in België ingevoerd vee op te leggen. Enkele korte beschouwingen. Onder nr 2 lezen weindien de levensbelangen van het land mochten bedreigd zijn We wisten niet dat onze vroede va deren hiervan nog altijd niet overtuigd waren Ze hebben ons nochtans herhaaldelijk genoemd de steunpilaren der natie We vragen ons af of men nu deze steun pilaren kan ondermijnen zonder te be letten dat het heele gebouw instort. Dat is een raadsel voor ons, en 't zal een struikelblok zijn voor de Regeerders die de macht hebben om ons te onder steunen en door dat eeuwigdurend tal men de koelbloedigsten beginnen ze nuwachtig te maken. De meest gezaghebbende en bevoeg de personen hebben nu hun meening laten kennen en in de groote lijnen komt ze neer op wat wij reeds sinds vele maanden voorstellen. Nu vragen we niet meer Hoe lang nog nu wordt het meer dan tijd dat men ingrijpe want de kruik loopt zoo lang te water tot ze breekt We hooren dat er nog vele leden zijn die niet weten wat of wanneer ze moeten storten. Herleest eens het hoofdartikel van verleden week en vraagt bijtijds meer uitleg. In onze polemieken met degenen die hardnekkig iedere hulp aan den land bouwersstand bestrijden gooien onze tegenstrevers ons wel eens tusschen de beenen dat de boeren over 't algemeen te weinig vooruitziend zijn geweest en daardoor meer als de andere standen onder de economische crisis te lijden hebben. Het is natuurlijk heel gemakke lijk deze valsche argumenten te ontze nuwen. We hebben enkel de vraag te stellen Aangenomen dat ze te kortzich tig geweest zijn, wie draagt hiervan dan de grootste schuld Hierop kan men of liever WIL men niet antwoorden, omdat ze ook zoogoed als wie ook weten dat het de Regeer- ders zijn, en de Regeerders alleen. Zij hebben nimmer ofte nooit eenige belang- j stelling getoond voor onze landbouwers klasse, ze hebben ons alleen laten staan én in onzen strijd tegenover de nieuwe toestanden die meer voorlichting en be drijfskennis vroegen, én in onzen strijd tegen andere klassen die meermaals schandelijk de onwetendheid onzer j menschen misbruikten en jaren lang, dank zij' de beschermloosheid, onze boeren uitgebuit hebben. De ouderen kunnen hierover nog wel een woordje meepraten, doch die tijden behooren nog niet tot het verle den. Langer uitweiden hierover ligt niet in het bestek van dit artikel. Deze dure ondervinding laten voorbijgaan zonder er de logische gevolgtrekkingen uit te halen ware echter niet te verontschuldi gen. Dat men ons niet verwijte dat we niet vooruitziend zijn geweest, doch dat onze boeren ook geen krachtinspanning sparen om, zonder de hulp van degenen wier taak het is over alle belangen te waken, in de toekomst het meer te zijn. We hebben al wel eens wat meer ge schreven over de sociale werking onzer vereeniging, men vergeve ons dat we het andermaal doen met meer nadruk dan ooitTe lang heeft de boerenstand zich afzijdig gehouden van elke sociale werking, te lang waren velen de meening toegedaan dat er een welvarenden boe renstand mogelijk is zonder een goede vakkennis. Alle dagen zien we echter klaarder en. klaarder de dringende noodzakelijkheid van een goed onder legden boerenstand. Bij alle standen der maatschappij hebben we gezien dat naarmate de levensomstandigheden moeilijker en moeilijf er worden de drang naar ontwikkeling groeit. De theorie van ge zijt altijd slim genoeg om boer te zijn,, is reeds lang de wereld uit omdat we dagelijks meer en meer ondervinden dat de landbouw onmogelijk op loonen- de wijze kan uitgebaat worden zonder een voldoende bedrijfskennis. Het is spijtig dat velen die ondervin ding zoo duur hebben betaald, dat velen enkel leeren voor hun geld De toe stand is in dit opzicht natuurlijk reeds heel wat verbeterd, doch we zijn nog ver, oneindig ver van het beoogde doel. Dit doel is, laten we het voor de zooveelste maal herhalenNaar een meer ontwikkelden, zedelijk hoogstaan- den, welvarenden en vrijen boerenstand. Het middel om tot dit groote doel te geraken is een sterk doorgedreven so ciale werking. We voeren die op ver schillende manieren, om er eenige te noemen door onzen propagandadienst, documentatiedienst, rechtskundige dienst, met onze pers en door onzen landbouwkundigen dienst. Een woordje meer uitleg zullen we vandaag geven over een onderdeel van dezen laatsten dienstde dienst der landbouwvoor drachten. Van af ons ontstaan hebben we de noodzakelijkheid hiervan ingezien en duizenden voordrachten werden reeds in onze afdeelingen gehouden.Aan dezen dienst werken de beste gediplomeerde landbouwvoordrachtgevers mee en de genen die onze talrijke vergaderingen verleden winter bijwoonden zullen dit getuigen. Dezen winter zullen we die werking nog zooveel mogelijk uitbrei den en stellen onze leden voor een ruime keuze van onderwerpen om in die voor drachten te behandelen. We drukken er echter vooral op dat we geen moeite zullen sparen om onze leden in te lichten over al de zaken die in eeniger mate den landbouw aanbe langen. We zijn dus niet bepalend als we als te behandelen onderwerpen noemen Grondbemesting. Grondverbetering. Groententeelt. Fruitboomteelt. Speciale teelten, Witloof. Tabakteelt. Plantenziekten. Weideaanleg en -verbetering. Veevoeding. Veeverlossing. Veekweek, veredeling, enz. Veeziekten. Kleinveekweek, Kiekenkweek. Moderniseering der hoeve, gebruik der electriciteit in den landbouw, ver betering enz. Propaganda. Landelijk recht, Pachtwet, Pensioen wet, enz. enz. Aan de besturen der afdeelingen nu zoo rap mogelijk te vergaderen en de voordrachten over de onderwerpen die ze meenen van belang te zijn aan onzen dienst der voordrachten over te maken. Aan de gewone leden bijtijds bij hun bestuur aan te dringen indien dit in ge breke zou blijven. Het moet eens en voor altijd gedaan zijn met alle lamlendigheid, we mogen niet achteruit staan tegenover niemand. Wij zullen geen pogingen sparen om alles zoo goed mogelijk te regelen, aan allen mee te werken voor het schoone doel dat we ons stellen. Op dit oogenblik moeten we vaster dan ooit de rangen sluiten, geen middel om de vereeniging sterker te maken mogen we ongebruikt laten. Zien we naar Nederland, naar Dene marken, welke vereenigingsgeest daar onder de boeren leeft en welke voor uitgang ze daar mogen boeken. Wij kunnen zooveel bereiken als onze Noorderburen. Doch hierom moeten we eerst nog meer leeren samenwerken, moeten we nog meer de diensten door de vereeniging aan den landbouw be wezen leeren waardeeren. Dat is het werk dat ons wacht voor de nabije toe komst. Door een onverpoosde werking zullen we trachten te toonen aan de nog alleenstaande boeren dat ze niets dan voordeel vinden in hunne beroepsver- eeniging, en dat hun belangen alleen kunnen verdedigd worden door de or ganisatie. Degenen die nog niet weten wat Redt U Zeiven is en meermaals, om niet te zeggen altijd, misleid werden door mooi-praters of op stemmen-be- luste politiekers, zullen we trachten te bewijzen dat Redt U Zei ven de vereeni ging is die werkelijk de boerenbelangen met hand en tand durft verdedigen tegen wat of wie ook. Wie met aandacht de landbouwpoli tiek den laatsten tijd heeft gevolgd moet stekeblind zijn om niet te zien dat onze boeren eens te meer laf verkocht wer den door degenen die de macht hebben gekregen om hun verdedigers te zijn. Het is weeral eens ten klaarste bewezen dat het onmogelijk is twee heeren te dienen de groot-financie en de rechten onzer boeren. Aan 't werk, ijverige Redt U Zeivers, alle hens aan dek, het is het geschikte oogenblik om een propaganda in te zet ten die nu zeker vruchten moet afwer pen. We verdoezelen het niet we heb ben machtige troeven in handen en zul len ze op tijd en stond weten uit te spe len. We rekenen hiervoor echter op aller onvoorwaardelijken steun spreekt uwe vrienden aan om gedurende den winter naar onze voordrachten te ko men, ijvert om meer abonnenten aan te werven voor ons blad, brengt nieuwe leden aan Gezamenlijk zullen we trachten ons grootsch werk te voleinden. Nog meer dan voorheen weze het onweerstaanbaar VOORUIT In den nacht van Zaterdag 3 op Zon dag 4 October komt het Winteruur in voege. De uurwerken dienen dus met 60 mi nuten achteruitgezet te worden. Niet vergeten één uur ACHTER- uit WH& iJÜWWWlWWWtJUUaWWIlilllllWfflIlll II11IIMIMWIWHIII >111 'Uil IJ1IIHI ÉMBBMWWWBMWMI RNELOEM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. i

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1