HOEVER STAAN WE 7 De nieuwe wet op de Ouderdomspensioenen ZITDAG Landbouwweekblad Ontsmet uw Zaaigraan De stortingen voor de loontrekkenden Arbeid ZONDAG 4 OCT. ,93i .4?ïr®fe iS csMtaaa 15de JAARGANG N* 666 ■wm •«<iiii,1 wil w iumwi muemtmmmmmtaumam Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord, Bureel enRedaktie: DE VILAN DERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Sinds verschillende maanden staan we midden in het vuur van een ongenadigen strijd dietusschen de vóór- entegenstanders van den landbouw gevoerd wordt. We zouden ongelijk hebben om de pen te laten rusten vóór we ALLE rechten hebben veroverd die ons toekomen, en het zou bijgevolg niet te verontschuldigen zijn wan neer we den strijd moesten staken vooraleer we één enkele rechts- herstelling hebben bekomen. Want hier komt het ten slotte toch nog altijd op neer de eerste practi- sche verwezenlijking zijn we nog altijd te verwachten. We gaan vandaag niet verder de klaaglitanie met eenige schiet gebeden verlengen, en dezen keer eens trachten, voor zooveel het mogelijk is, een klaar beeld te ge- ven van den huidigen toestand van de verschillende hangende landbouwvraagstukken die op een oplossing wachten. We wijzen er onze lezers op dat ze hier geen uitgebreide uit eenzetting over de verschillende j onderwerpen mogen verwachten, die gaven we reeds vroeger. Het zal eerder een samenvatting zijn van al wat er tot hiertoe over de landbouwpolitiek in ons blad werd geschreven, een soort vademecum. Het tarwe-vraagstuk. In ons nummer van 23 Augustus hebben we in 't lang en in 't breed uitgeweid over de valorisatie der tarwe. Deze kwestie schijnt nu in de eerstvolgende dagen hare oplos- ring te krijgen,te minsten zoo zeg de onze Minister van Landbouw het verleden Zondag op de alge- j meene vergadering van de Alli ance Agricole Beige, en we doen al de moeite van de wereld om deze maal een ministerieele belof- f te te gelooven. We bestatigen echter, en niet zonder eenige gerechtigde zelfvol doening, dat de feiten ons weer eens ten overvloede gelijk heb ben gegeven, en dat de stelling door ons voorop gesteld nu ook door een minister wordt verde digd. De boter. De middenprijs der boter was gedurende de maand Augustus nagenoeg 21 frank, ter wijl de productiekosten ongeveer 26 frank bedragenZulke toestand is natuurlijk voor de voortbren gers onhoudbaar. We hebben hier rekening te houden met verschillende omstan digheden 1° de concurrentie der margarine, 2° de uitvoerpremies door andere landen aan hun voortbrengers toegestaan, 3° de toltarieven waarmee de vreemde landen de vreemde producten bui ten hun grenzen houden terwijl ze onze markt met hun eigen over schot overstelpen. In ons nummer van 13 Septem ber hebben we cijfers aangehaald van deze invoerrechten, door de andere landen geheven en gewe zen op de onbenulligheid van het Belgisch invoerrecht. Door de wet van 12 Juli 1895 werd dit vastgesteld op 0,20 fr. per kg. en aldus werd de noodzakelijkheid hiervan erkend. Dit alleen zou ons het recht geven te eischen dat dit invoerrecht aangepast worde aan de huidige minderwaarde onzer munt. De slechte, archi-slechte toe stand van het oogenblik dwingt ons hiervoor nog krachtdadiger uit te komen. Het vee en het vleesch. We moeten hier niet herhalen wat al pogingen we gedaan hebben om den overtolligen invoer van vreemd vee en vleesch te keer te gaan. Na ons herhaald aandrin gen bij het Ministerie van Land bouw beloofde ons de heer Mi nister deze invoer stop te zetten. We weten wat er van terecht is gekomen. Alle dagen hebben we de Moniteur Beige doorsnuf feld om het officieel besluit op te zoeken. Allemaal verloren moeite. Nu is 't zoo ver gekomen dat de Minister van Landbouw ook par- tijganger is van de perekwatee- ring van het invoerrecht op de bo ter en het herinvoeren van dit op het vleesch. De Regeering vindt echter een goed achterpoortje door te zeggen dat dit alleen mag geregeld worden door de Wetge ving en niet door de Regeering. Ze grijpt dus niet in en laat be tijen De hop. Dat is de cultuur die schijnt gedoemd te zijn om te verdwijnen. Dit seizoen zal voor vele oude hopkweekers het laatste beteekenen, en menigeen zal met spijt in 't harte de laatste planten geplukt hebben. Van den kant der hopkweekers is er weinig of niets aan te doen, en 't is meer dan on zinnig te verklaren dat onze hop van te slechte kwaliteit is voor de brouwerijen. Meestal, om niet te zeggen altijd, wordt dit overdre ven, en als onze kweekers niet al len prima-hop kunnen telen dan is dit omdat ze niet in het minst aan gemoedigd worden. We zouden deze grieven- trommel kunnen blijven draaien en nog op menig ander gebied aantoonen en herhalen dat we nog zoo ver staan als over eenige maanden, dat we geen stap ge vorderd zijn. Het is een treurig bilan Intusschen hebben de stik stoffabrikanten hulp gekregen ten koste van de lieve centjes on zer boeren, intusschen is de invoer van kolen beperkt Nu is echter de reactie geweldi ger dan te voren losgekomen, er zijn zelfs kamerleden die dreigen met weigering van steun aan de Regeering. Zal dit helpen Is dit de gevoelige plek waar de Re geerders alleen kunnen getroffen worden? We gelooven het, en hopen dat de politiekers even stout zullen spreken als ze in de Kamer voor de ministerbank zul len staan om onze zaak te verde digen. We hooren dat de liberale senator Huisman-Van den Nest in den schoot der liberale parlemen tairen ook een soort komiteit tot verdediging van den vrijhandel gaat stichten. Dat is komiteit nr 2 en die gaan mekaar zeker concurrentie aan doen. Toch verwonderlijk dat Mr Huisman-Van den Nest weeral maar langs een kant ziet en zich enkel wil verweren tegen het pro tectionistisch gevaar waarmee de agrariërs dreigen. We zullen al die menschen in hun komiteiten laten zetelen en rustig laten discussieeren over theoriën en princiepen. Wij voe len op dit oogenblik enkel de wer kelijkheid en hebben er ongeluk kiglijk genoeg ook mee rekening te houden, meer dan het ons lief is. Een zaak staat vast, en dit kan Mr Huisman-Van den Nest, noch zijn te stichten vrijhandelskcmiteit nr 2, noch 't is gelijk wie, ontken nen de landbouw kwijnt ziender- oogen en indien het eens zoo ver komt dat hij ten onder gaat, dan zullen allen, ook de vrijhandel- theoretici, de gebroken potten be- talen. Zoo ver zal 't niet komen, want er zijn nog wel genoeg menschen met een beetje werkelijkheidszin om dit te beletten. De komende dagen, bijzonder de heropening der Kamers, zullen ons nog wel de gelegenheid geven om onze stem te doen hooren, sa men met die der andere laridbouw- leiders, want we hopen dat we in deze harde tijden één front zullen vormen, 't Zal noodig zijn Verschillende leden vragen om meer inlichtingen over de zaadontsmetting en we zijn gelukkig deze te kunnen geven, omdat dit getuigt van een goeden voor uitgang en een klaren blik voor alles wat de landbouwer en zijn bedrijf kan ten nutte komen. Men heeft twee verschillende soor ten ontsmettingen de nat- en de droog- ontsmetting. De Natontsmetting De natontsmetting wordt best met de Germisanoplossing gedaan. Het is ech ter noodig dat de behandeling der zaai granen met Germisan met de noodige zorgen gedaan wordt, om te beletten dat de uitslagen minder bevredigend zijn. Germisan is een rood poeder, in bus jes van 50 en 100 gram verpakt, dat opgelost in water gebruikt wordt. Voor tarwe en rogge gebruike men 60 grammen Germisan in een oplossing 3 liter water. Voor gerst 150 grammen opgelost in 3 liter water. Deze oplossingen moeten zorgvuldig over het opengespreide graan worden uitgesproeid. Daarna moet de gansche massa gedurende 10 minuten duchtig omgeschept worden, opdat al de korrels zouden bevochtigd worden. Na deze behandeling moet men zorg dragen dat het ontsmet zaaigraan niet terug in betsmette zakken wordt gedaan. Indien het niet mogelijk is direct na de behandeling te zaaien, zooals dit kan gebeuren wanneer het groote hoeveel heden geldt, kan men gerust het graan 2 of 3 weken op een ontsmette plaats openspreiden om het te laten drogen. OPGEPAST ECHTERGermisan is een giftig product en de boeren moe ten dus zorg dragen geen drinkbakken of iets dergelijks voor de ontsmetting te bezigen. Germisan is in de magazijnen van Redt U Zeiven te verkrijgen in busjes van 50 gram aan 11,50 fr. 100 gram aan 21,00 fr. De Droogontsmetting De meeste landbouwers geven de voorkeur aan de natontsmetting omdat deze misschien wel zekerder is en minder aan ontsmettingsstof kost. De droogontsmetting heeft echter het voordeel dat ze minder tijd en werk vraagt. Hiervoor gebruikt men Ceresan- Tillantin. Voor 100 kg. zaaitarwe of-rogge te ontsmetten gebruikt men 200 gram voor 100 kg. gerst, haver en vlas 300 gram. Ceresan-Tillantin wordt grondig met het zaadgoed vermengd en hier- (Zie vervolg onderaan 4e kolom.) In ons nummer van 20 September 1.1. hebben we meegedeeld dat de onafhan kelijke arbeiders, dit zijn al de personen die voor eigen rekening werken en wier jaarlijksch bedrijfsinkomen geen 18.000 fr. bereikt, door de wet verplicht zijn te storten voor hun pensioen. We hebben in ditzelfde nummer de minima-stortin gen aangeduid door deze personen te doen. In deze bijdrage behandelen wij den toe- stand van de personen die tegen betaling van een loon handenarbeid verrichten t voor rekening van een werkgever of patroon, Zooals onder de vorige wet, zijn deze j personen verplicht te storten voor hun pensioen,doch de bepalingen der nieuwe wet hebben een breedere toepassing. Aldus zijn de stortingen voor loontrek kenden verplichtend welke ook hun loon weze, wanneer onder de vorige wet de stortingen enkel werden opge legd tot een maximumloon van 12.000 frank per jaar, Waar onder de vo rige wet de verplichte maandelijk- sche stortingen vastgesteld waren op de vaste bedragen van 6 fr. voor de mannelijke werklieden boven de 18 jaar en 2 fr. voor mannelijke werklieden on der de 18 jaar en de vrouwelijke werk lieden, verschilt het bedrag der verplich te stortingen onder de nieuwe wet vol gens het bedrag der uitbetaalde loonen. Zooals in de vorige wet dient de bij drage voor de pensioenen der werklie den betaald, voor de helft door den loontrekkende en voor de helft door den werkgever. De verplichtingen der wet strekken zich uit tot al de loontrekkenden, dus ook tot diegenen, werkzaam in het landbouwbedrijf en inzonderlijk op de hoeveknechten en -meiden, op de land bouw werklieden verblijvende buiten de hoeve en zelfs op de niet regelmatige of HSQffisaa isatJiiisa «bis» sseaewsa voor wordt op sommige plaatsen een bijzonder apparaat gebruikt. Dit is ech ter niet noodzakelijk en de ontsmetting kan ook doelmatig gebeuren door mid del van een goed gesloten vat of blikken bus, waarin het zaad met de Ceresan VIJF minuten over en weer gerold wordt. Ook de Ceresan-Tillantin is in onze magazijnen verkrijgbaar in busjes van 200 gram aan 15 frank, 1 kilo aan 60 frank. Na de droogontsmetting mag het zaaigraan natuurlijk ook direkt uitge zaaid worden en evengoed nog enkelen tijd bewaard blijven. Wat dient men vooral in 't oog te houden De ontsmetting van het zaaigraan heeft verschillende voordeelen die onze goede landbouwers er moeten toe be wegen zooniet AL,dan toch een gedeelte van hun zaad te ontsmetten of eens een proeve te nemen. Het is niet altijd door een slechte be mesting en slechte weergesteltenis dat uwe planten kwijnen en wegsterven. Meermaals zijn het de plantenziekten die het gewas in hun groei ondermijnen. Dikwijls weet men ook niet hoe de ziek ten doelmatig bestrijden en worden alle mogelijke middelen aangewend die na tuurlijk peperduur kosten en veel tijd vragen. Besmette of zieke planten laten vele ziektekiemen in den grond achter en blijven een gevaar voor de volgende gewassen. We hebben er dus alle voor deel bij alles in het werk te stellen om de plantenziekten te voorkomen. Als men weet dat de onkosten hiervan ongeveer 10 tot 20 fr. per Ha. bedragen, naar gelang men de nat- of droogont smetting toepast, dan zal het weinig verstandig blijken nog langer de velden hulpeloos bloot te stellen aan alle ziektekiemen. Een goede ontsmetting verhoogt daarenboven nog de kiemkracht van het zaad en laat ook een kleiner gebruik zaaigraan toe. Wie direct een proeve wil nemen, gelieve zich tot onze magazijniers te wenden waar de ontsmettingsstoffen aan den hierboven aangegeven prijs te ver krijgen zijn. tijdelijke werklieden. Voor deze tijdelijke werklieden is echter een bijzondere wijze van storting der pensioenbijdrage voor zien, waarover wij later zullen handelen. In deze bijdrage hebben wij het over de verplichte stortingen voor de regel matige of bestendige werklieden. Van belang is het, te noteeren dat de wet den werkgever verantwoordelijk stelt voor de bewerkstelling der stortin gen, zoowel van zijn aandeel als van dit zijner werklieden. De werkgever moet zorgen dat er ge stort wordt. Doet hij het niet, dan stelt hij zich bloot aan strafvervolgingen en andere onaangename gevolgen. In een volgende bijdrage zullen wij omstandig de pleegvormen uiteenzetten welke de werkgevers moeten vervullen om te vol doen aan de wettelijke voorschriften. Hieronder geven we de tabellen der verplichte stortingen voor het pensioen welke toepasselijk zijn vanaf 1 Juli laatst leden. De tabellen zijn toepasselijk voor mannen en vrouwen. Ze verschillen en kel volgens het bedrag van het loon. Aan elke reeks van loonen beantwoordt een bepaalde storting. De tabellen zijn ingedeeld, naar gelang het loon om de veertien dagen, de tien dagen of om de week wordt uitbetaald I. Veertiendaagsch loon. Js 1 min dan lOOfr. 2.50 2,50 5 2 100.01 tot 150 3,50 3,50 7 3 150,01 tot 200 5 5 10 4 200,01 tot 250 6,50 6,50 13 5 250,01 tot 300 8 8 16 6 300,01 tot 350 9,50 9,50 19 7 350,01 tot 400 11 11 22 8 meer dan 400 12,50 12,50 25 II. Tiendaagsch loon. min dan 70 fr. 70,01 tot 105 105,01 tot 140 140,01 tot 175 175,01 tot 210 210,01 tot 245 245,01 tot 280 meer dan 280 2,50 3,50 5 6,50 8 9,50 11 12,50 2,50 3,50 5 6,50 8 9,50 11 12,50 III. Wekelijksch loon. min dan 50 fr. 50,01 tot 75 75,01 tot 100 100,01 tot 125 125,01 tot 150 150,01 tot 175 175,01 tot 200 meer dan 200 2,50 3,50 5 6,50 8 9,50 11 12,50 2,50 3,50 5 6,50 8 9,50 11 12,50 5 7 10 13 16 19 22 25 5 7 10 13 16 19 22 25 De toepassing dezer tabellen kan ons inziens, geen aanleiding geven tot moei lijkheden. Om uit te maken wat er dient gestort volstaat het, bij de eerste loons- betaling van de maand, na te gaan in welke klas van een der hoogerstaande drie tabellen, de uitbetaalde som valt. Gebeurt het nu dat de werkman bij de volgende betalingen eener zelfde maand meer ontvangt dan bij de eerste, dan dient van dit meerder bedrag geen nota gehouden voor de vaststelling der stor ting van diezelfde maand. In den landbouw komt het bijwijlen voor dat het loon niet alleen bestaat uit klinkende munt doch ook uit andere be- standdeelen zooals kost, inwoon, klee ding en andere voordeelen in natura. Op welke wijze de pensioenbijdrage in dit laatste geval dienen bepaald,wordt door een speciaal Koninklijk Besluit ge regeld. De hoogerstaande tabellen, welke'we onze lezers - werkgevers aanzetten zorg vuldig te bewaren en toe te passen, be treffen dus uitsluitelijk regelmatige of bestendige werklieden die in geldspe ciën worden betaald. ■nana van onzen Rechtskundigen Dienst wordt vandaag gehou den van 10 tot 3 uur in onze bureelen te Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongetc-ekeade stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Som door den verze kerde ontvangen Bedrag der storting van loontrek kende Bedrag der werkgevers bijdrage Totaal

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1