Voor de lekkerbekjes Voor onze Kiekeokwee- kers en de Vrouwen In 't Vergetelhoekske KASBONS Redt II Zeivers 4 satiemaatregelen voor de tarwe en de hoppe en over 't algemeen de gelijke behandeling voor landbouw en nijver heid. Volgens de pers meedeelt heeft de Eerste Minister de afvaardiging met be reidwilligheid aanhoord en haar de tra- ditionneele toezegging gedaan dat hare eischen met welwillendheid zouden on derzocht worden tijdens eene der eerst komende zittingen van den Minister raad. Welwillende woorden heeft onze landbouw van de Regeeriog steeds met de vleet verkregen, doch welwillende daden zijn steeds achterwege gebleven. Nochtans is het alleen aan deze laatste dat hij in zijn benarden toestand behoef te heeft. Wij zullen thans nauwlettend toekijken of de Regeering het eindelijk ernstiger meent met de levensbelangen onzer boerenbevolking en niet versagen vooraleer aan deze gerechtigheid is ge schonken. Tot bestrijding der werkloosheid. Een afvaardiging,bestaande uit leden der socialistische groepen van Kamer en Senaat, heeft aan den heer Renkineen plan voorgelegd tot vermindering der werkloosheid. Dit plan bestaat hierin dat de ge meenten sommige werken van openbaar nut zouden doen uitvoeren waarvoor de werkloozen zouden worden gebezigd en welke de staat zou subsidieeren ten be drage van 50 t. h. der vergoedingen voor werkloozensteun. De heer Renkin heeft beloofd dit voorstel met welwillendheid te onder zoeken. Wij spreken de verwachting uit dat bij de uitvoering dier werken er zal ge dacht worden aan het herstel der ge meentewegenis op den buiten welke schier overal in erbarmelijken toestand verkeert. FRANKRIJK Verschil tusschen woorden en werken. Sedert de Internationale Ekonomische Konferentie van 1927 zijn de Fransche staatslieden op alle interna tionale vergaderingen de ontwerpers en voorstanders geweest van alle ontwer pen voor economische en politieke toe nadering tusschen de volkeren. Doch terwijl haar vertegenwoordi gers preekten voor broederlijkheid en samenhoorigheid tusschen de verschil lende landen, heeft de Fransche regee ring door de verscherping van zijne tol rechten het bewijs geleverd van het meest erge economische nationalisme. In 1927 onderging het Fransch toltarief zware verhoogingen op niet minder dan 1700 posten ter gelegenheid van het Fransch-Duitsch handelsakkoord. Doch de landbouw achtte zich bij deze gele genheid verwaarloosd en ook de nijver heid was nog niet tevreden. Vandaar de wet vaa 2 Maart 1928 welke nog tal rijke zware verhoogingen van invoer rechten toepaste. Sedert deze laatste wet werden nog 74 posten van het ta rief merkelijk verhoogd. Sommige pro centen verhoogd, zoo bvb. de vreemde aardappelen met 250 t. h., verschillende vischsoorten met 194, 267 ja met 370 t. h., houtpulp met 333 t. h., papier met 420 t. h. Al deze verhoogingen nu gebeurden rond hei ijdstip dat Briand zijn plan van Europeesche Unie verdedigde te Geneve ïen grootere tegenspraak tus schen daden en woorden kan toch niet worden bedacht. Ons land heeft voor nijverheid en landbouw staaltjes genoeg gekregen van die fameuze Fransche toenaderingspo gingen op economisch gebied, doch nooit heeft onze Regeering krachtig daartegen durven reageeren. De zooge noemde zusternatie heeft België in me nige aangelegenheid duchtig gepluimd. Van de vrienden moet g'het hebben, niet waar NEDERLAND. De tuinbouwuitvoer daalt. In Juli 11. bedroeg de totale waarde der uit gevoerde tuinbouwproducten nog geen 12 millioen gulden tegen 14 millioen in 1930 en 19 millioen in 1925. Ook't gewicht nam af n.l. 96 millioen kg. tegenover 135 millioen in 1930. Voor de meeste producten was er vermindering in gewicht en in waarde. Bij de aardbeziën echter steeg het ge wicht met 50 terwijl de waarde viel van 2700 fl. op 1720 fl. per 10,000 kg. Bij de tomaten is er verhooging van gewicht en van waarde, alhoewel de gemiddelde prijs lichtelijk daalde. DUITSCHLAND Steeds de geesel der werkloos heid. Den 15 der maand September beliep het aantal werkloozen 4.324.000, hetzij 109.000 meer dan gedurende de vorige veertien dagen. Het aantal werkeloozen is sedert aan vang Juli datum waarop het laagste peil wen bereikt gestegen met 371.000. Geduren Ie hetzelfde tijdperk van verle den jaa.' bedroeg de vermeerdering 342.000 Daling bij den invoer van versche groenten. De invoer van versche groenter tijdens de zes eerste maanden van dit j tar bedraagt 234.511.000 kg. tegen 2, 3.774.000 kg. gedurende het zelfde tijdperk in 1930. Alleen de toma ten en de ajuin noteerden een ruimeren invoer, hetzij voor de tomaten ruim 25.800.000 kg. inde eerste helft van 1931 1 tegen 24.900.000 kg. in de eerste helft van 1930. De bijzonderste leveraars zijn hier Holland en de Canarische Eilanden. Voor den ajuin bereikte de invoer ge durende voormeld tijdperk 34.840.000 kg. tegen 28.949.000 kg. verleden jaar. Deze groente wordt vooral betrokken uit Egypte. ITALIË Steeds verhooging van tolrechten. De Italiaansche Regeering heeft de invoerrechten op de tarwe van 60 lire verhoogd tot 75 lire (131 fr.) per zak. Hetzelfde besluit vermeerdert insge lijks de rechten op maïs en op tarwe- en maïsbloem. ENGELAND Naar beschermende tolrechten. De inzinking van het Engelsch pond, over wier economische en politieke oorzaken wij hier niet moeten handelen, zal naar alle waarschijnlijkheid voor ge volg hebben dat invoerrechten zullen worden geheven of verzwaard op vreemde nijverheids- en landbouwpro- dukten. Daar nu juist de Engelsche markt de belangrijkste is voor den afzet van onze nijverheids- en landbouwpro- dukten, valt het te vreezen dat de finan- cieele krisis welke Engeland doormaakt ook ongunstig zal inwerken op den uit voerhandel van ons land. Onze Regee ring heeft hier dus met scherpe aandacht te waken op de belangen van onze voortbrengers. VEREENIGDE-STATEN De fabelachtige uitbreiding eener Amerikaansche stad. Het in Duitsch gestelde dagblad Omaha Tribune schildert op treffende wijze de fabelach tige ontplooïng der stad Omaha hoofd stad van Nebraska. Waar over 3/4 eeuw de huidige plaats waar de stad Omaha werd opgericht nog bewoond was door Roodhuiden telt die stad thans reeds 219.000 inwoners. Zij is thans de be langrijkste botermarkt van de gansche wereld. Zij telt immers 132 melkerijen meteen aantal melkkoeien van 512.000. De boterproductie bedroeg in 1929 97,100,000 pond, niet inbegrepen 3,050,732 galons ice cream (1 galon ongeveer 4 1/2 liter) en 4,593,000 pond kaas. Gedurende de twee laatste jaren zijn de prijzen dezer producten ge daald met 7.50 Belgische frank per pond wat voor de gansche zuivelnijverheid een verlies vertegenwoordigt van 665 millioen frank. Ook op gebied van handelsluchtvaart speelt Amerika ook een belangrijken rol. In 1930 werden langs de luchtvaartlijn Chicigo-Amaha-San Francisco 76 mil lioen brieven vervoerd hetzij 6 millioen meer dan in 1926. De vliegtuigen voor personenvervoer hebben niet minder dan 4,500,000 kilometers afgelegd. Het aantal paarden te New-York. Wie bekend is met het overgroot aantal autos die in de Vereenigde Sta ten bestaan zou geneigd zijn te geloo- ven dat er geene paarden meer te zien zijn op de straten te New-York. Het blijkt echter uit de laatste telling dat de hoofdstad der Vereenigde Staten nog 22,156 paarden bezit die werk geven aan 406 hoefsmeden. De meesten dier paarden worden gebezigd voor het ver voer van koopwaren, nochtans bestaan er nog 1729 zadelpaarden. Daarentegen worden paarden schier niet meer gebe zigd voor het vervoer van personen, snsiisan:» Kawmmm De Appelen. Schat der huisvrouw, om nagerecht of groenten verlegen, onuitputtelijke bron voor de pasteibakkerij, de keuken, de banketbakkerij, regiem vrucht, lekker nij, aangenaam geneesmiddel, dit alles is de appel en nog veel meer ook vindt men hem overalbij den pasteibakker waar hij zich vertoont met een goudgele, smakelijke korst, zich verschuilt onder een glanzende laag deeg, of als gelei alle soorten lekkernijen versiert bij den banketbakker waar men hem vindt in den vorm van krakende stokjes bij de groenselvrouw waar hij in mooie, wel riekende hoopen de beste plaats inneemt; op de prijskaart van het restaurant waar zijn naam prijkt gevolgd van moes, broe- derkens pannekoeken op de tafel der rijken waar hij troont te midden van druiven, sinaasappelen, bananen, enz..; op de tafel der armen waar hij het nede rig nagerecht uitmaakt, indien niet het karig maal in kinderhanden die hem met zichtbaar genoegen oppeuzelen in valiezen of zakken van reizigers en ein delijk onder vorm van doorschijnende, roze gelei in glazen of potten gesloten. Zien wij nu zonder ons om deze of gene soort te bekommeren, wij laten dit over aan de ingeboren, goeden smaak der huisvrouwen, eenige der duizenden middelen voor het gebruiken dezer vrucht, die bij alle hoedanigheden ook nog deze van niet te duur te zijn voegt. Appelbroederkens. Bereidt een deeg als volgtdoe in een teil 300 grammen bloem, een snuifje zout, een lepel poedersuiker, twee eier dooiers, een soeplepel olie en een vol doende hoeveelheid warm water om een licht-vloeibaar deeg te maken. Het deeg moet met de handen bewerkt worden, en men moet de verschillende bestand- deelen fijn kneden om klompen te ver mijden toch mag men het niet te veel bewerken anders wordt het te elastiek. Wanneer het deeg goed gelijk is, bedek het dan en laat het een oogenblik op een warme plaats. Schil appelen, na het klokhuis met een klein instrumentje appelboor ge noemd verwijderd te hebben, snij ze in schijven van een halven vinger dikte en leg deze in een kom. Bestrooi over vloedig met suiker en doe er een geur bij volgens keuze rhum, kirsch, vanile, kaneel, enz..., vermeng en laat dit alles zich gedurende ten minste een half uur zoete geheimpjes toevertrouwen. Het plechtige oogenblik gekomen zijnde, laat het braadvet warm worden, klop de twee eiwitten tot sneeuw en voeg dit voorzichtig bij het deeg, mengel en doe er dan de appelschijven on der. Werp dan de schijven, die aan alle kanten met deeg bedekt zijn een voor een met een vork, en zonder mededoo- gen in het goed warm vet. Laat de broederkens dik en goudgeel worden, ze nu en dan met de schuim spaan omkeerende en wanneer zij knappend en goed gebraden zijn, laat ze verlekken. Leg ze op een plaat, bestrooi met zeer fijne suiker en schuif ze in een zeer heeten oven. Verwijder U niet en en verlies den oven niet uit het oog, want uwe mooie, goudgele schijfjes kunnen verraderlijk in kooltjes van het schoonste zwart veranderen. Bewaak ze en zoodra er op de broederkens een glanzende laag komt, neem ze uit den oven en dien dadelijk op. Men moet op de broederkens wachten, maar de broe derkens moeten niet wachten. Het Moes. Schil appelen en verdeel ze in vier, verwijder met een mes het klokhuis, het zaad en alles wat gij verdenkt hard en schadelijk te zijn aan het moes. Werp de appelen, naarmate gij ze schilt in een teil koud water, waar zij zich ontlasten van het oxyde er door het staal van het mes aangebracht, doe ze dan, wanneer ze al len geschild zijn in een kastrol, en laat vlug doorkoken zet dan bezijden het vuur totdat de appelen goed gestoofd zijn, voeg er dan 150 grammen suiker per liter vruchten bij, laat nog eenige minuten op het vuur om de suiker goed in den appel te laten trekken,roer goed dooreen, vermorzel tot purie bij middel van een houten lepel en giet in een gla zen of porseleinen kom. Andere Manier. Snij de appelen in dikke schijven, wasch ze vlug in koud water en doe ze in een kastrol. Bedek met koud water en zet de kastrol op het volle vuur. Laat vlug doorkoken totdat de appelen zich laten vermorzelen onder den druk der vingers, en giet alles in een vergiet op een teil geplaatst. Laat het sap geheel verlekken zonder de appelen aan te raken, plaats dan het vergiet op een ander teil en druk er de de appelen door bij middel van een houten stamper, de klokhuizen en pitten blijven in het vergiet. Meng er met een houten lepel 250 grammen suiker per kilo appelen onder en doe in een kom. De Gelei. De tweede manier voor het bereiden van moes heeft voor doel het sap te be komen dat moet dienen tot het maken van gelei, die in deze omstandigheden, enkel den prijs van den suiker kost. Meet het sap, giet het in een kastrol en voeg er 750 grammen suiker per liter bij. Zet op het vuur en laat koken totdat het vócht siroopachtig wordt en een lepel er ingedompeld, zich bij het uitne men met een glanzende, geleiachtige laag bedekt. Overtuig U verder dat de gelei voldoende gekookt heeft met eenige druppels op een telloor te gieten. Wan neer deze zich bij het koud worden gelei achtig stremmen is de gelei gaar. Laat niet langer koken want dan zou de gelei te siroopachtig worden. Giet in glazen en potten en leg er den volgenden dag in "glycérine,, gedoopte papieren schuifjes opbedek met een ander papier en bind een koordje rond de potten. Bewaar op een drooge plaats. Het ruien der hoenders. Daar 't gewoonlijk de taak van onze vrouwen of meisjes is, de hennen te ver zorgen, wil ik ook in hun belang er wel een en ander over vertellen. We naderen zachtjes het tijdstip waarop onze huisdieren hun mooie pluimpjes verliezen, en dat tijdstip noe men we het ruien. Sommige hennen beginnen daarmee reeds in de Oogstmaand, wijl andere wachten tot September. Dat tijdstip is wel een bijzonder in het leven der hen nen, en voor jonge poeljen soms wel ge vaarlijk. Doch onze menschen zijn vaak onvol doende ingelicht nopens deze kwestie,en 't is dan wel niet overbodig ze eens breedvoeriger te behandelen. Het ruien wordt door sommige kie kenkweekers aanzien als een ziekte on der hun pluimvee. Nochtans dat is ver keerd. Van ziekte is er hier echter geen spraak. Net als een konijn of koe zoo genaamd "verhaard,, 't is te zeggen, haar oud huidbekleedsel vervangen laat door mooie blinkende haarpijltjes, zoo is het ook heel natuurlijk, dat de hennen hun oude vederen uitwisselen, om ze te doen plaats maken voor nieuwe pluimen. Misschien zijn er wel menschen die graag weten hoe dat eigenlijk gebeurt. Ziehier nu Elke pluim die in het vel der dieren is gevestigd, zit daar vast in een zakje, het vederzakje genaamd. Elk jaar ontstaat er in dat zakje één nieuwe veer deze licht de oude op, waardoor deze geheel buiten de huid treedt, en ten slotte uitvalt. 't Is nu ook opvallend, dat bij de eene hen het uitvallen der pluimen slechts gebeurt wanneer de andere jonge ve- dertjes bijna boven staan, terwijl andere soms enkele dagen met naakte deelen op het lichaam loopen. 't Zij nu gelijk op welke wijze die die verpluiming geschiedt, 't is alleszins een gevaarlijke levensperiode voor de hennen. Daar er soms een lichaamsdeel gansch of half ontdaan is van pluimen, die de kiekens anders beschutten, zijn ze nu blootgesteld aan alle weer en wind, én in September kan het soms al killig zijn. De lichaamstemperatuur is dus moeilijk op peil te houden, door dat gedurig ver lies aan warmte. Daardoor wordt soms de vertering van voedsel eenigzins ge wijzigd, wat voor gevolg heeft, dat de hennen koortsachtig worden. 't Is nu ook een tijd dat de hennen in hun leg beginnen te verminderen en daarom zijn vele hennenhouders zoo dwaas, hun dieren minder goed te voeden, Door dat tekort aan voedsel in 't al gemeen bekomen de hennen tekort aan voedingsstoffen tot het opbouwen van nieuwe vederen, en deze zijn voorname lijk eiwit en minerale zouten, als kalk en fosfoorzuur, De dieren zijn dus genoodzaakt, het geen ze te kort hebben in hun voedsel te nemen uit hun lichaam, en aldus ver zwakken ze fel. Hoe zwakker nu de hen nen worden, hoe trager de verpluiming geschiedt. 't Is vooral in zulken toestand dat de hennen verkoudheden opdoen, waaruit dan dikwijls diphteritis volgt. Bij de jongste dieren wordt dan ook de groei vaa'k stilgelegd. Gewoonlijk hebben we dan nog bij al die mizeriën in de hoenderfamilie, het ophouden van den leg, en dat vooral brengt "crisis,, te weeg in moeders beurs. Nu hebben we eigenlijk de zaak be sproken, doch 't voornaamste is wel wat onze houding moet zijn tegen over de ruiende hennen. We hoeven onderscheid te maken tusschen poeljen, eenjarige legsters, en hennen, welke na de tweede legperiode opgeruimd worden. We bespreken eerst de poeljen In sommige hennenkweekerijen, ko men de poeljen, welke vroeg geboren zijn, en dus reeds aan den leg zijn ge raakt, reeds in den voorwinter in den rui. Doch, tijdens den rui geraken ze er uit, en 't duurt soms een heel tijdje eer men weer eieren ervan kan rapen. Wanneer de poeljen zeer vroeg geboren zijn, bv. in Februari, zou het zeer voor- deelig zijn de jonge hennetjes zeer krachtig te voederen. Dan wordt de tijd van het "geen eiers rapen,, merkelijk verkort. 's Morgens vroeg kan men een beslag geven uit meelvoeder bestaande en be slagen met water. Gedurende den dag laat men den droogvoederba"k open staan. In den na middag geve men ze een mengeling van gebroken korrelvoeders naar beliefte. Wil men nu werkelijk veel eieren rapen, en heeft men er de geschikte plaats en inrichting voor, dan kan men vanaf half October de kunstmatige verlichting toe passen. Dit samen met een sterke voe ding kan wel bij de jonge poeljes den rui verschuiven tot in den nawinter wanneer de hooge prijs der wintereieren voorbij is. Werden de poeljen slechts laat gebo ren, dan tracht men ze voorloopig van den leg af te houden, door wat meer korrelvoeder te geven, waardoor men kans heeft bij de jonge hennen den rui niet te zien intreden. Het meelvoeder mag echter niet geheel uitgeschakeld worden, omdat poeljen welke uitsluitend korrelvoeder ontvangen, moeilijk aan den leg te krijgen zijn. Bespreken we nu ten tweede de éénjarige hennen. Wat bij poeljen wel het geval was, dat door de voeding den rui kan verschoven worden, is bij de éénjarige hennen geenszins mogelijk. Enkel kan hier den ruitijd tot een mini mum-duur worden gebracht. Daarom mag geenszins de voeding tijdens den ruitijd worden verwaarloosd. In de eerste plaats zorge men voor voldoende eiwit, zeker zooveel als de hennen krijgen als ze volop aan den leg zijn. Verder zal men trachten het warmte verlies te herstellen, door voldoende koolhydraten in het rantsoen te brengen. 't Is ook zeer aan te raden in die pe riode een lepel krijtwit of voederfosfaat in het voeder der hennen te mengen. Het toedienen van veel groenvoeder in de ruiperiode is zeer aan te raden, daar dit zoo goed is voor de gezondheid der hennen. Zindelijkheid in de hokken en 't vermijden van luchttocht dienen in aan merking genomen te worden, daar de verzwakte lichamen veel onderheviger zijn aan ziekte en verkoudheden. In het drinkwater kan men ook een weinig natriumsulfaat oplossen (dit is bij den apotheker of drogist te verkrijpen). Nu blijven nog de tweejarige hennen. Wanneer de hennen gedurende hun eerste levensjaar belicht zijn geweest dan moeten ze na het tweede legjaar afgezet worden. Daar de prijzen van de slachthoenders dan evenwel meestal laag zijn, om reden van het groote aanbod van jonge haan tjes en ruiende dieren, is het zeer voor- deelig den ruitijd zoover mogelijk in het najaar te hebben. Hierdoor heeft men kans hoogere prijzen te bekomen voor de te verkoopen dieren, en terzelvertijd raapt men langer eieren. Eiwitrijke voeding, aangevuld met voldoende korrelvoeder, ten einde te groote lichaamsverzwakking te voorko men, ook een goed en rein hok, hebben op den ruitijd een gunstigen invloed. Nochtans al de hennen ruien niet op denzelfden tijd, 't is wel het voordeeligst de hennen zoo lang in de uitbating te houden tot ze aan 't ruien gaan. Wil men de hennen behoorlijk vet hebben alvorens ze te verkoopen, dan géve men veel korrelvoeder. Dus nog eens, den ruitijd zoolang mogelijk verschuiven, en dan deze tot een minimum-duur brengen, zijn twee voorname factoren in de winstgevend heid van het hoenderbedrijf. Kiekenkweekers, vrouwtjes en jonge dochters, als ge dit allemaal gelezen hebt, herleest het dan nog eens met veel aandacht en in plaats van dan uw "Koornbloem,, weg te gooien, of ze op "nrl00„te leggen, bewaart ze en gaat er bijtijds bij te rade, deze kleine moeite zal U veel zorgen en leed sparen We ontvangen tegenwoordig op onze redactie brieven met de macht. Die van onzen nieuwen vriend geven we echter hieronder omdat hij het zoo goed zegt Aan Miss Belgium, Wel Miss, Ge zijt dus verkozen als de schoonste van ons landeke, Uw naam en uw photo staan bijna in al de gazetten. Of ge nu de schoonste zijt of niet, Miss, 't kan me weinig bommen, maar naar uw photo te oordeelen, ziet g'er toch een felle mokke uit zoo als ze hier bij ons zeggen. En welke jon ge man droomt er al niet eens van 'n mooie meid Ge hoeft dus geen vrees te koesteren, zooals vele andere, dat geen flinke jonge man uw hand zal vragen. Wellicht krijgt ge 1' embarras du choix,,. Maar toch, Miss, gedenk dat het op dien prijskamp gaat om het uiterlijke,, niet om het innerlijke wat toch nog het beste van den mensch is. Ja, Miss, heel dat spel schijnt me zoo ijdel als 't groot is. Want zooals ge daar op dien prijskamp met uw mededingsters moet paradeeren voor een jury en publiek heeft het veel weg van een paardenwed- strijd. En weet ook, Miss, dat dien prijs kamp die U zoo schoon is voorgespie geld maar een ellendige geldklopperij is van schaamtelooze lui. En ik voor mij, Miss, houd nog het meest van een een voudig en deugdzaam buitenmeisje met een paar flinke armen aan 't lijf en roze wangen waarop ik gerust een kus kan drukken zonder gevaar te loopen er met een met verf besmeurde facie van af te komen. Rusticano. Sinds twee jaar werden geene kas bons der S. M. Redt U Zeiven meer uitgegeven en werden slechts gelden aanvaard op een spaarboekje. Plaatsingen op spaarboekje zijn zeer gemakkelijk voor korten termijn, gezien men dagelijks kan bijstorten en afnemen. Voor vaste plaatsingen zijn er vele lieden die kasbons verkiezen op 5 jaar. Deze bons geven dit voordeel dat ze aan drager zijn en kunnen verhandeld worden zooals bankbiljetten. Gezien de menigvuldige vragen onzer leden zullen we opnieuw eene reeks kas bons uitgeven op 5 jaar, alle jaren uit- keerbaar, met een intrest per zesmaan- delijkschen koepon van 5 °/o netto. Deze kasbons zijn van heden af ver krijgbaar aan onze winketten te Aalst. maakt gebruik van onze diensten, U zult er alle voordeel, zekerheid en ge mak bij hebben. TECHNISCHE DIENST maken van plans en bestekken voor bouw en draineering. Verkoop van pan nen, eternit, draineerbuizen, kalk, ce ment enz. enz. Alle inlichtingen worden per brief verschaft of mondelings gegeven op on ze bureelen. Op aanvraag komen we ter plaats.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4