m Na de Stikstof, ook de Kolen, De nieuwe wet op de Ouderdomspensioenen Landbouwweekblad Magazijniers Zitdagen Wanneer komt onze beurt ZONDAG 180CT. 1931 Prijs 25 centiem LM*. JAAROANO N-: 668 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Pleegvormen te vervullen door onze bóeren-werkgevers. In de Moniteur Beige van 10 October lezen we een Konink lijk Besluit dat de invoer van steenkolen en van steenkoolbri ketten onderwerpt aan het afleve ren van vergunningen die zullen toegestaan worden door den Mi nister van Nijverheid, Arbeid en Sociale Voorzorg, Dit is nummer zooveel dat ge holpen wordt. We zullen ons wel wachten dit besluit te critiseeren omdat wij IEDEREEN willen laten leven en omdat wij goed kunnen lijden dat anderen de bezorgdheid van den Staat genieten. Nu beginnen wij ons echter af te vragen of men denkt dat wij deze bezorgdheid niet waardig zijn, daar we toch meenen dat onze ministers weten dat we die bezorgdheid brood- noodig hebben, willen we nog lan ger kop boven water blijven hou den. We stellen vast 1° dat de invoer van stikstof meststoffen werd geregeld bij Koninklijk Besluit 2° dat hetzelfde werd gedaan voor de kolen. Diensvolgens klagen we aan dat de tarweverbouwers nog altijd zonder steun blijven alhoe wel ze hun producten moeten ver- koopen aan een prijs verre onder de productiekosten dat de Regeering hier vrij het vreemd vee en vleesch laat binnen komen dat als vanzelf, als gevolg van de invoerrechten en de in voerverboden die andere landen heffen, op onze markten aange wezen is, en zoo de binnenland- sche prijzen geweldig neerdrukt dat de Regeering geen tegen- maatregelen treft om onze boter- nijverheid te beschermen tegen dumping-stelsels van andere lan den, die bij middel van premies hun eigen uitvoer bevorderen, en dat daarenboven het invoerrecht van 0,20 fr. dat voor den oorlog werd vastgesteld, niet aangepast wordt aan de huidige minder waarde onzer munt, zooals dit voor zoovele nijverheidsproducten wel werd gedaan. Om kort te zijn Wij klagen voor de zooveelste maal aan dat er niets, absoluut niets voor den landbouw werd gedaan. In ons nummer van 4 October schreven we, na de verklaringen van den Minister van Landbouw, gedaan te Namen, en die wel eenige reden voor een optimisti sche stemming lieten We doen al de moeite van de wereld om deze maal een ministeriëele belof te te gelooven Op slot van rekening is deze moeite dus weeral verloren ge weest en dit zal ons leeren in t vervolg niets meer te gelooven vóór gezien te hebben. De eerste minister, Heer Ren- kin, heeft gezegd dat hij wel weet in welken nood onze landbouwers verkeeren, doch vindt dat het Parlement zich over het al of niet verleenen van beschermingsmaat regelen moet uitspreken. De Re geering wil alzoo alle verantwoor delijkheid afschudden, ze wil de handen wasschen lijk Pilatus. 't Is haar recht, maar evenzeer en met misschien meer reden als voor de stikstof- en kolennijverheid, had ze moeten noodmaatregelen nemen om te beletten dat het kwaad on herstelbaar wordt. De heeren der Regeering weten en erkennen dat we zonder dringende hulp den dieperik in gaan. Weten ze ook dat een geloof zonder de werken, een dood geloof is Weten ze dat het niet meer volstaat hun liefde aan den landbouw te betuigen, want we willen, of beter, we eischen, bewijzen voor we onze wederliefde kunnen schenken. Hetzelfde geldt voor de po litiekers. We weten nu dat de Regee ring werkeloos blijft, en is het niet uit kwaden wil, wat we van som mige Regeeringsleden echter wel kunnen veronderstellen, dan is het toch uit een verregaande kortzich tigheid dat ze sinds lang reeds dezelfde maatregelen niet hebben genomen als voor de anderen.We zullen weldra, maar wachten duurt toch zoo lang, weten welke poli tiekers werkelijk het belang der boeren, en bijgevolg het belang der gansche gemeenschap, willen verdedigen. Wie zegde er weer dat de boeren van weinig tel zijn sinds ze maar over één stem bij de verkiezingen meer beschikken Daar kan wel een beetje waarheid in schuilen voor sommige politie kers, maar we gelooven toch wel dat de meerderheid van ons volk er anders over oordeelt. Wij heb ben ons niet verzet als het Crisis- fonds, dat een grooten last voor de gemeenschap beteekent, voor de werklieden werd gesticht. Er gaan jaarlijks enorme sommen naar allerhande sociale verzeke ringen waarvan de boeren niet al tijd in genoegzame mate worden bedeeld. Wie heeft ooit hiertegen de stem verheven Iedereen heeft recht op zijn plaatske onder de zon en alle standen moeten trach ten door een wederzijdsch begrij pen hunner belangen, de gansche gemeenschap hooger op te wer ken. Wij verleenen hiervoor onzen steun en hebben getoond dat we zelfs offers kunnen brengen als het noodig is. We moeten het nu weer eens doen voor de kolennijver heid, want de Heer Minister Ren- kin erkent zelf (zie zijn verslag aan den Koning) dat deze maatrege len ook zwarigheden zullen teweeg brengen voor de verbruikers Men vraagt ons dus offers, maar men is niet geneigd ons in uitzonderlijke omstandigheden ter zijde te staan. Dat ieder zijn ver antwoordelijkheid neme, wij de onze. Verergert de toestand nog door het onbegrijpelijk talmen der hee ren Regeerders, dan zullen 't de goeden met de kwaden moeten bekoopen, dan zijn we een heele economische ontreddering nabij waartegen de huidige crisis maar een klein bier zal zijn. Dat de heeren kamerleden en senatoren, die in laatste instantie zullen te beslissen hebben, oor- deelen. (Zie vervolg onderaan 3de kol.) In onze twee vorige nummers hebben we een uiteenzetting gegeven van het bedrag en de wijze van storting der pen sioenbijdragen voor de verschillende categoriën van loonarbeiders gebezigd in het landbouwbedrijf. Thans handelen we over de verplichtingen en pleegvor men welke door de wet aan de werk gevers worden opgelegd inzake de uit voering der pensioenwet Welke zijn de verplichtingen opgelegd aan onze boeren-werkgevers 1De werkgever moet zorgen dat z'n werklieden aangesloten zijn bij de Lijf- rentkas, indien ze het nog niet zijn bij hunne indiensttreding. 2) Hij moet de vereischte storting onder vorm van zegels plakken op de stortingskaart zijner werklieden. 3) Die storting moet geschieden op de tijdstippen, aangeduid in orfte twee vorige bijdragen, voor de verschillende categoriën van werklieden.Voor besten dige of regelmatige werklieden geschiedt de storting per maand, bij de eerste loonsbetaling.Op het zelfde tijdstip moet de werkgever het aandeel van den werk man afhouden van zijn loon. 4) De patroon moet de stortingskaart vóór den 26sten van de maand, volgende op de verjaringsmaand van den werk man, zelf overmaken aan de Lijfrentkas, ofwel haar aan den werkman overhan digen wanneer deze er om vraagt. We verzoeken onze boeren-werkge vers dringend, deze verplichtingen stipt na te leven, immers, de wet voorziet volgende zware straffen ten laste van de overtreders 1) Een boete van 1 tot 25 fr. voor elke afhouding welke de werkgever niet gedaan heeft en voor elke verwaarloo- zing, de pensioenbijdrage tijdig over te maken aan de Lijfrentkas. 2) De werkgever wordt veroordeeld voor het herstellen van het nadeel dat hij aan den loontrekkende of aan zijn weduwe heeft berokkend door het niet storten der verplichte pensioenbijdrage. Dit beduidt, wanneer de weduwe bij het overlijden van haar man de weduwe rente niet ontvangt, omdat de werkgever verwaarloosd heeft voor zijn werkman de vereischte pensioenbijdrage te storten de werkgever zal veroordeeld worden persoonlijk die weduwerente te betalen aan den belanghebbende. Dit is ook het geval wanneer de werkman, wegens na latigheid van zijn patroon, op den gestel- den ouderdom het vastgestelde pensioen niet, of enkel gedeeltelijk, ontvangt. In dit geval zal de werkgever veroordeeld worden,persoonlijk het gansche pensioen of het ontbrekend gedeelte er van, uit te keeren aan zijn werkman. 3) De werkgever wordt veroordeeld, om persoonlijk het aandeel van den werkman in het pensioen te betalen, in dien hij verwaarloost tijdig de afhouding te doen van het loon. Hij is niet gerechtigd nadien het aan deel van den werkman van deze laatste terug te eischen. Uit voorgaande blijkt tot welke ver strekkende gevolgen, de niet naleving door den werkgever van zijne verplich- N. S. Als ons hoofdartikel reeds gezet was vernemen we dat de ministerraad, in nieuwe verga dering bijeengeroepen, de land- bouwkwestie besproken heeft. Er werd nog geen besluit getroffen, maar, zoo zeggen de verslagen, het blijkt toch dat men naar een minnelijke schikking gaat, en na melijk naar een lichte perekwatie van de invoerrechten op sommige producten Al wat we hierboven schreven mag dus blijven staan, omdat we ons nimmer of nooit zullen neer- leggep bij halve maatregelen. Als men het werkelijk goed meent, dat men dan doeltreffende hulp bi ede, we houden van klare toestanden hebben we het recht of hebben we 't niet tingen kan leiden. We vestigen er de aandacht onzer boeren-werkgevers op, dat de daartoe aangestelde kontroleurs opdracht kregen, streng te waken voor de naleving der wet. Elke overtre ding zal zonder genade worden beteu geld, en we kennen sommige boeren werkgevers tegen wie reeds proces-ver baal werd opgesteld en die reeds door het gerecht werden veroordeeld. Het verzet van de werklieden tegen de af houding van hun loon, kon ook niet vol staan om de werkgevers te ontslaan van hun verplichtingen. De wet is formeel en legt de werkgever de verplichting op de vereischte afhouding te doen van het loon zijner werklieden. Hoe dienen die verplichtingen vervuld of welke zijn de vereischte pleegvormen I. Aansluiting bij de Lijfrentkas. A) Indiensttreding. Bij het indiensttreden van een werk man van minder dan 65 jaar, vraagt de werkgever hem zijn stortingskaart. Betreft het een werkman die nog niet in dienst is geweest van een ander werk gever en nog niet is aangesloten bij de Lijfrentkas, dan moet de werkgever eerst zorgen voor zijne aansluiting bij deze instelling. Te dien einde doet de werkgever het officieel formulier van aanvraag invullen door het gemeente bestuur der geboorteplaats van den werkman, hij neemt van die gegevens nota voor het opmaken der stortings kaart en zendt de ingevulde aansluitings- aanvraag met een borderel aan de Lijf rentkas Dienst der ouderdomspen sioenen Wol vengracht, Brussel. De formulieren van aansluitingsaan- vragen bij de Lijfrentkas en de borde rellen welke die aanvragen moeten ver gezellen kunnen kosteloos bekomen wor den in alle postkantoren als ook bij de Lijfrentkas te Brussel. Na ontvangst der aansluitingsaan- vraag stuurt de Lijfrentkas het borderel terug met vermelding van het nummer der rekening van den werkman en met een strookje vermeldende dit zelfde nummer. De werkgever vermeldt bedoeld num mer op de stortingskaart van zijn werk man en plakt het strookje op dezes een- zelvigheidskaart. Was de werkman vroeger in dienst van een ander patroon en heeft deze hem zijne stortingskaart overhandigd bij het verlaten van zijn dienst, dan vraagt de werkgever hem die kaart en schrijft er zijn naam en volledig adres op alsook den datum waarop de werkman in zijn dienst is getreden. Heeft de werkman zijne stortingskaart niet ontvangen van zijn vorigen patroon, dan vraagt de werkgever deze kaart aan den vorigen patroon. Blijft zijne vraag zonder gevolg dan maakt hij een nieuwe kaart op en brengt dit feit ter kennis van het Ministerie van Nijverheid, Ar beid en Sociale Voorzorg Dienst der ouderdomspensioenen te Brussel. Heeft de vorige patroon zijn werkman nog niet aangesloten bij de Lijfrentkas, dan moet de werkgever voor die aan sluiting zorgen, zooals hooger gezegd en onmiddellijk eene nieuwe stortingskaart opmaken zooals hooger uitgelegd. B) De werkman is reeds in dienst. Heeft de loontrekkende reeds een re kening bij de Lijfrentkas, dan maakt de werkgever onmiddellijk een stortings kaart op. Heeft hij nog geen rekening dan moet de werkgever zorgen voor aansluiting bij de Lijfrentkas op de wijze hooger vermeld. II. Stortingskaart en stortingen, Voor eiken werkman moet de werk gever een stortingskaart opmaken. De ze stortingskaart dient ingevuld volgens de erop staande aanduidingen. Voor be stendige of regelmatige werklieden be waart de werkgever deze kaart. Wan neer de werkman den dienst verlaat overhandigt de werkgever hem zijne stortingskaart na er eerst den datum van buitendiensttreding te hebben opge schreven. De werkman teekent een ont vangstbewijs der hem overhandigde stortingskaart. De patroon vermeld in dit geval ook de waarde van de lijfrent- zegels geplakt op de stortingskaart van den werkman tot het tijdstip dat hij den dienst verlaat in een bijzonder register. Voor de regelmatige werklieden houdt de werkgever het bedrag der stor- ting af van hun loon bij de eerste beta ling van elke maand. Hij moet er zijn aandeel bijvoegen en binnen de acht da- j gen na de loonsbetaling op de stortings kaart de vereischte lijfrentezegels plak ken. De werkgever moet die zegels ver nietigen door vermelding erop van zijn handteeken en van den datum der op plakking of door een stempel behelzende dezelfde gegevens. De loontrekkenden moeten storten tot hun 65 jaar. Wan neer zij dezen leeftijd hebben bereikt houden hunne stortingen op, maar de patroon moet voort zijne bijdrage stor ten zoolang de werkman in zijn dienst blijft. De wet geeft den werkman een recht van toezicht op de stortingen alzoo heeft hij het recht na verloop van acht dagen vanaf de afhouding van zijn loon zijne stortingskaart aan den werkgever ter inzage te vragen. Het werkplaatsre glement moet de dagen en uren bepalen waarop de werklieden van dit recht kunnen gebruik maken en moet te dien einde per week minstens twee zittingen van één uur voorbehouden. Overmaking van de stortingskaart. Vóór den 26 der maand, volgende op de verjaringsmaand van den werkman, moet de werkgever dezes stortingskaart overmaken aan de Lijfrentkas. Te dien einde moet hij de kaart af geven, hetzij aan de loketten der Alge- meene Spaar- en Lijfrentkas te Brussel, betzij aan een postkantoor samen met een borderel. Daar zal hem het strookje van het borderel, na afstempeling, als ontvangstbewijs worden overhandigd. De werkgever moet dit strookje gedu rende vijf jaar bewaren. Alvorens de stortingskaart in te leveren moet de werkgever er een nieuwe opmaken voor het volgende jaar, en er al de vereischte gegevens zorgvuldig op aanteekenen. De werkman heeft het recht zelf zijn stortingskaart in te leveren, hetzij recht- streeksch aan de Lijfrentkas, hetzij door tusschenkomst eener pensioenkas. De werkgever moet hem op zijn verzoek de stortingskaart overhandigen tegen ont vangstbewijs. De werkman die zijn stor tingskaart zelf wil overmaken, moet haar nochtans vragen aan zijn werkgever, uiterlijk den laatsten dag van zijne ver jaringsmaand. Zooals hooger gezegd zijn er bij de uitvoering der voorgeschreven pleeg vormen officieele formulieren en stukken noodig. Waar kunnen deze bekomen worden 1) De formulieren tot aansluiting bij de Lijfrentkas en de borderellen, alsmede de stortingsborderellen, kosteloos in alle postkantoren. 2) De stortingskaarten en lijfrentze- gels, tegen betaling in alle postkantoren. 3) De ontvangstbewijzen te ondertee kenen door de werklieden bij de afleve ring der stortingskaart en de register- bladen bij te houden door den werkge ver bij het ministerie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, 34, Kunstlaan, te Brussel. De werkgevers kunnen ook gebruik maken van de diensten eener wettig er kende plaatselijke of gewestelijke pen sioenkas om die pleegvormen te vervul len. Ook onze diensten houden zich te hunner beschikking om hun hierbij be hulpzaam te zijn. Degenen die het formulier voor de Jeugdvereeniging nog niet instuurden worden verzocht dit zoo spoedig moge lijk te doen. Een vereischte echter ze moeten GOED en VOLLEDIG ingevuld zijn. 1 Landbouwkundige dienst t AALST. Eiken Zaterdag van 10 tot 12 uur, in ons lokaal De Koorn- bloem Groote Markt. 2° Rechtskundige dienst t In onze bureelen de Vilanderstraat, Aalst Op Zondag 8 Nov., van 10 uur 's morgens tot 3 u. namiddag. T I rtr %*ftvlvlrl- *r«rrrrt^*rr;n*.**: Ui WiUMWM^^Wffigig S ZOORS. De medewerkers zijc verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. f

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1