Allerheiligen - Allerzielen De nieuwe wet op de Ouderdomspensioenen Landbouwweekblad Chrysanten* Landbouwstudiekring Kanton Herzele ZITDAG Belangrijk Bericht ZONDAG 1 NOV. 1931 Prijs 25 centiem 13de jAARGANG Ni 670 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORT'AIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Grijze mistige luchten, naakte stervende boomen, kale verlatene velden het leven dat wegkwijnt om langs de dood te herleven en ons te brengen in de Eeuwigheid die wij op deze plechtige dagen gedenken. Allerheiligen, het leest der Ze gevierende Kerk. Het feest van hen, die eens menschen waren, die gebreken hadden, die gevallen zijn als wij, het feest van alle heiligen, van de apostelen, de martelaren en be lijders van Petrus, eens godloo chenaar, Paulus, eens kerkvervol- ger, Franciscus van Assisië, eens verdwaalde wereldling zij zeg gen ons op dezen dag dat de mensch, hoe zwak hij ook zij, dat iedereen heilig kan worden. Wij zien die onafgebroken reeks van Heiligen, wier leven de vol maaktheid benaderde en ook in Vlaanderen, ons klein verguisd landeke. treffen wij de Vlaamsche heiligen aan als Ruisbroec, de ge lukzalige en groote mystieker, S(e Luitgaarde, schutsheilige van Vlaanderen, Ste Godelieve van Gistel, S' Jan Berchmans, patroon der Vlaamsche Jeugd en meer andere. Gij, Vlaamsche Heiligen, kin deren van onzen stam, die behoort tot de zegevierende Kerk en uwe eindbestemming hebt bereikt, ge leidt ons Volk langs de wegen die gij eertijds hebt bewandeld, opdat het in veilige haven aanlande en opdat het in zijn strijd de lijdende Kerk niet vergete Allerheiligen, Allerzielen, onaf scheidbaar, omdat beide tot eene gemeenschap behooren en omdat de levenden niet alleen de Heili gen zouden vereeren, maar ook zouden bidden voor het zielenle- ger dat hunkert en dorst naar de uiteindelijke verlossing. Verlos o, Heer, de zielen van alle afgestorvene geloovigen van allen zondenband, en mogen zij door de hulp Uwer genade, het wraakgerecht ontkomen. Geef haar de eeuwige rust, o Heer, en dat het eeuwige Licht voor haar schijne Aldus zal de priester ons voorbidden en wij zullen hem na zeggen. Onze dooden, zij wachten reeds vanaf het begin der tijden en iederen dag groeit hun getal nog aan: leven en sterven, ziedaar de eeuwige herhaling, het treur spel aller tijden. Onze voorouders, onze ouders, broeders, zusters, bloedverwanten, vrienden, zij kwamen en gingen in leven naar doodook wij zullen niet ge spaard worden en eerstdaags ver dwijnen. Geen honderd jaren tus- schen verschijnen en verdwijnen, dan zijn we vergeten en slechts één dag 's jaars zal men ze allen indachtig zijn Allerzielen. De dag der Dooden, laten wij gedenken in stille piëteit de hon derden die ons duurbaarst zijn, de duizenden onzer verwanten en voorouders, de millioenen die toch allen broeders en zusters zijn. Het heele zielenleger trekt voor bij, wij herkennen niemand meer, maar wij weten dat zij allen ons voorgingen in eenzelfde wereld en dat wij met sommigen hunner heb ben samengeleefd, vreugde en smart hebben gedeeld. Wij hebben naast hun sterfbed gestaan en ge weend, zij lagen daar uitgestrekt met opengespalkte oogen en hun blikken waren niet meer van deze wereld, krampachtig grepen zij het kruisbeeld vast, een onbeheersch- te beweging en een laatste zucht toen was het nacht, en uit dien nacht wanneer de tijd van wer ken voorbij is gaat een straal op die de voorbije dagen belicht Hoe langer wij de afgestorvenen rustig in het gelaat zien, des te beter zien wij alles wat zij volbracht hebben. Hoe hard het afscheid ook weze, toch zijn zij de gelukkigen, die midden hunne vrienden verblijven en in dit leven hunne eeuwigheid beginnen. Zij beschikken vrij over het leven en al hunne daden kun nen zij ten nutte maken voor het Eeuwige. Erger is het gesteld met hen die door het noodlot in den dood worden gejaagd, en hier denken wij onwillekeurig aan die tiendui zenden oorlogsslachtoffers, aan hen die gevallen zijn met een vloek op de lippen. Een vloek van vermaledijding aan het adres van de verantwoordelijken, die de massa-moord hebben aangepre- dikt, was hun afscheidsgroet! Een vloek over hen die verkondigden dat het een strijd zou worden Voor Recht en Beschaving Zij, onze duurbare kinderen, zijn onbewust gevallen, men heeft ze vrijwillig geslachtofferd en de on- gelukkigen evenmin als wij weten waarom. Maar wij weten dat zij behooren bij onze Dooden, dat wij ze missen moeten en dat in ónze woon een plekje was voor behouden, dat nu immer leeg zal staan. Als dieren hebben zij mekaar verscheurd en in de zwoe le oorlogslucht zijn zij gevallen zonder te weten dat het voor de Eeuwigheid was Nu herdenken wij O, kinderen van Vlaanderen, gedenk uwe zusters en broeders, uwe lieve moeder, die u door ha ren dood het leven schonk, gedenk uwen goeden vader, dien gij nooit gezien hebt en die viel onder wa pengeweld O, moeders van Vlaanderen, gedenkt uwe heldhaftige mannen, die in den strijd voor uw bestaan en voor dit uwer kinderen zich hebben doodgezwoegd ween bij deze gelegenheid over u zelve zoo gij tot dezen behoort, die hunne mannen ten oorlog wegzonden met 't moordend staal Mannen van Vlaanderen, van u verwachten we dat gij met het geloof uwer voorouders deze, uwe vrouw en kinderen, uwe stamgenooten, al uwe broeders en zusters zult indachtig zijn. Gij, die aan het oorlogsmonster ontsnapt zijt en staat in de Lente van een nieuw leven, wij vragen u in naam der tienduizenden een enkele daad Vloekt den oorlog en verbiedt aan uwe kinderen mede te helpen aan zijne voorbe reiding. Allerheiligen, Allerzielenhet Volk van Vlaanderen gaat vreed zaam, langs stille wegen, door vruchtbare landouwen ter kerke, aanbidt zijne Heiligen en herdenkt zijne Dooden. Aan mijn Moeder. O blommen van weemoed, O blommen van smart, O blommen der dooden, die staan in ons hart. Ginds dragen w' u schuchter lijk teeder albast, En hoün er met heele ons ziele aan vast. O blommen die bloeien als klokken weer gaan, Waar glinstrende perels zijn overgegaan. Gij weet van ons grieve dat groot-diepe leed Dat ons in dit jare door 't harte zoo sneed Gij blommen vol frischheid waar komt U vandaan Gij fleurt en gij schittert als rozen vergaan. Gij bloeit, nu mijn hope in puin viel tot scherf Waar 'k 't edelste wezen als weeze nu derf. O blommen.... en sterft niet en bloeit dag en nacht, Dan is 't of Ze lachend daarboven me wacht O blommen.... van weemoed U... Moeder gewijd, j Ach spreekt van ons liefde ach immer altijd De stortingen voor de zelfstandige arbeiders en de vrijwillig-verzekerden. Nele. Groote gewestelijke vergade ring op Zondag 8 November, te 4 uur namiddag, in het lokaal Het Hof van Weenen Op Zondag 8 November belegt de Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele te 4 uur namiddag, in het lokaal Het Hof van Weenen een groote openbare gewestelijke vergadering. Al de landbouwers van Herzele, Wou- brechtegem, Hillegem, Aygem, Resse- gem, Heldergem, Sint Lievens-Essche, Borsbeke, Nederhasselt en van andere omliggende dorpen worden verwacht. De h. Caudron, bestuurder van Redt U Zeiven en hoofdopsteller van De Koornbloem zal een uiteenzetting geven over 1° De huidige toestand van de land bouw. 2° De landbouwcrisis en de taak der Vereeniging. 3° De werking van Redt U Zeiven. Om met klem van de Regeering en de Openbare Besturen maatregelen te kunnen eischen om eenigszins den nij penden nood onzer boeren te lenigen is een groote eensgezindheid onder onze boeren noodig. De Vereeniging moet weten dat ze op hare leden kan rekenen als het er op aan komt haar wil te laten kennen aan de Regeering. Daarom worden alle boeren van het Gewest Herzele op deze groote verga dering verwacht, waar we ons program ma zullen bespreken en de besluiten aan de Regeering overmaken. We rekenen op een talrijke opkomst, de belangen van onzen landbouw staan op 't spel Het Bestuur. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 8 November van 10 tot 3 uur. De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresVeerstraat, 39, te Dendermonde. In ons hoofdartikel van 20 September hebben we uitgelegd wat de personen moeten doen die minder dan 18,000 fr. bedrijfsinkomen hebben en voor eigen rekening werken. Hieronder nogmaals in 't kort de verplichte minima-stortin gen Deze bedragen voor het jaar 1931 72 fr. voor de mannen en 24 fr. voor de vrouwen. Voor 1932 en latere jaren 1,50 °/o van hun bedrijfsinkomen tot beloop van een jaarlijksch bedrijfsinkomen van fr. 12.000, doch in elk geval minstens 120 fr. voor de mannen en 60 fr. voor de vrouwen. De minima-stortingen moeten geschieden vanaf 1932 tot den ouderdom van 65 jaar, willen de belanghebbenden den bijzonderen rentetoeslag ontvangen zonder andere pleegvormen. In dezelfde bijdrage hebben we ook opgave gedaan der minima-stortingen te doen door de vrijwillig-verzekerden. Als dusdanig dienen beschouwd a) De vrouwen en kinderen der ver- zekeringsplichtigen. b) De personen werkende voor eigen rekening, wier jaarlijksch inkomen geen 24.000 fr. overschrijdt. Die vrijwillig verzekerden mogen storten voor hun pensioen en ontvangen op hunne stor tingen de gewone staatstoelage van de helft tot vorming van hun pensioen. De vereischte minima-stortingen be dragen voor de vrijwillig-verzekerden In 1931 De mannen 72 fr., de vrou wen 24 fr. welke ook het bedrag weze der vroeger gedane stortingen. In 1932 en laterDe verzekerden van minder dan 18 jaar 24 fr. 2) De mannelijke verzekerden vanaf 18 tot 21 jaar en de vrouwelijke verze kerden vanaf 18 jaar 60 fr. 3) De mannelijke verzekerden van meer dan 21 jaar 120 fr. Dit zijn minima-stortingen. Het staat echter de vrije verzekerden vrij, hoogere stortingen te doen waarvoor ze binnen zekere perken ook de voordeelen der wet bekomen. Na voorgaande beknopte herhaling van onze bijdrage van 20 September 1.1. welke wij onze lezers aanzetten aandach tig te herlezen, stelt zich de vraag Hoe moeten onze landbouwers, verplichte en vrijwillig verzekerden,handelen om deze stortingen te doen, of Welke pleegvormen dienen vervuld Voorafgaande bemerking. Zooals hier vroeger meegedeeld, is het de ge makkelijkste weg lid te worden eener wettelijk erkende plaatselijke of gewes telijke pensioenkas en aan deze kas de vereischte stortingen over te maken. Deze zorgt dan voor het vervullen der vereischte pleegvormen voor rekening der leden. Wat onze landbouwers in ge val van aansluiting bij eene pensioenkas in aanmerking moeten nemen,zeggen we hieronder. Doch er zijn personen, die door het feit dat er geene wettelijk erkende pen sioenkas in hunne omgeving bestaat, of omdat ze van de bestaande,om bepaalde redenen, geen lid willen worden, zelf zullen moeten zorgen voor het overma ken hunner stortingen. Ziehier wat ze te doen hebben A) Pleegvormen betrekkelijk de stortingen, rechtstreeks door de verzekerden gedaan. De belanghebbenden moeten zich aansluiten bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas te Brussel, ten einde er een lijfrentrekening te bekomen. Te dien einde moeten ze een aanvraag doen aan voornoemde inrichting die hen een aan sluitingsformulier zendt dat dient inge vuld door het gemeentebestuur, voor wat betreft de opgave van den burger lijken stand, en verder volgens de aan duidingen van den tekst door den aan vrager zelf. Voor de in den vreemde geboren personen dient een uittreksel uit de ge boorteakte of van een ander officieel stuk dat deze akte kan vervangen. Na ontvangst van het aansluitings formulier, deelt de Lijfrentkas aan den aanvrager het nummer mede van zijn lijfrentrekening en de verzekerde moet dit nummer aanteekenen op zijne een- zelvigheidskaart. De verzekerde koopt vervolgens in een postkantoor een stortingskaart die hij invult volgens den aangeduiden tekst, hij koopt er ook lijfrentzegels voor het bedrag der de door hem te verrichten pensioenstortingen, en plakt die zegels op de stortingskaart. Hij vernietigt de zegels door een melding erop van den dag der opplakking en zijn handteeken. Te noteeren dat de lijfrentzegels voor de vrijwillig-verzekerden bestaan uit 2 deelen of vakken. Vak A dient geplakt op de stortingskaart, vak B dient door den verzekerde bewaard als kwijting der gestorte sommen. In de eerste helft der maand volgende op zijne verjaringsmaand, doet de ver zekerde, ten einde de Staatstoelage te kunnen bekomen, zijne stortingskaart viseerèn door het gemeentebestuur van zijn verblijfplaats en levert zijne kaart af in een postbureel, of rechtstreeks ten zetel der Algemeene Spaar- en Lijfrent kas te Brussel, en eischt een ontvangst bewijs volgens het officieel formulier. Indien noodig, vraagt hij ter zelfder tijd een nieuwe stortingskaart waarop hij vooreerst de gegevens der oude kaart overschrijft alvorens deze laatste af te geven. Bij zijne stortingskaart moet de ver zekerde ook èen getuigschrift voegen, afgeleverd door den Controleur der Be lastingen, uitwijzende het bedrag der verschillende inkomsten waarover hij het vorige jaar beschikte. Dit getuigschrift kan gehaald worden bij den Controleur,of schriftelijk enkelen tijd op voorhand gevraagd worden, met vermelding dat het dient voor het ouder domspensioen. B) Pleegvormen betrekkelijk stortin gen gedaan door tusschenkomst eener pensioenkas. Hierover valt weinig te zeggen. De verzekerden zelf hebben enkel volgende verplichtingen na te leven 1aan het Bestuur der pensioenkas dadelijk de veranderingen kenbaar ma ken die voorgekomen zijn in hun burgerlijken stand en zorgen dat deze door dit bestuur vernield worden op de stortingskaart 2) bij zijne toetreding tot eene pen sioenkas moet de belanghebbende aan het bestuur dezer laatste meedeelen tot welke categorie van verzekerden hij be hoort. Te dien einde moeten de vrouwen kinderen van verzekeringsplichtigen aan het bestuur der pensioenkas kennis geven van het nummer der lijfrentereke- ning van hun echtgenoot of vader bij de Spaar- en Lijfrentkas, of bij gebreke hiervan, een getuigschrift voorleggen van den patroon uitwijzende dat de echt genoot of vader verzekeringsplichtig is, of was, ofwel een getuigschrift van den controleur der belastingen uit wijzende het bedrag der gezinsinkomsten tijdens het vorige jaar. Geldt het vrijwillig verzekerden of hunne vrouw en kinderen, dan moeten deze personen aan het bestuur der pen sioenkas een getuigschrift voorleggen van den controleur der belastingen uit wijzende het inkomen van het gezins hoofd tijdens het vorige jaar. Het getuigschrift afgeleverd door den werkgever waarvan hooger sprake dient telkenjare hernieuwd in den loop der maand volgende op de verjaringsmaand van den verzekerde. Dit afgeleverd door den controleur der belastingen dient hernieuwd alle vijf jaar op hetzelfde tijd stip. Enkel wanneer binnen dit tijdperk het inkomen van het gezinshoofd met minstens een tiende is vermeerderd dient een nieuw getuigschrift vroeger door den verzekerde overgemaakt aan de pensioenkas. Wanneer een verzekerde uit de pen sioenkas treedt overhandigt het bestuur hem zijne stortingskaart tegen aflevering van het offlcieele ontvangstbewijs. - Wat er moet gedaan worden bij het overlijden van den verzekerde, leg gen we in een volgend artikel uit, De medewet kers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 13! SS® r

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1