Boeren, let op UW zaak MOTIE Naar een vereenigde Boerenjeugd Landbouwweekblad De uitslagen der Engelsche Verkiezingen en onze Landbouw ZITDAG Redt U Zeiven Uitbreiding onzer Jeugdvereeniging - Standregelen ZONDAG 8 NOV. 1931 Prijs 25 centiem i3d« jAARGANG Ni 671 ÜËÜlfó& Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDR.ON, Aalst. I Voor en door de Landbouwers Sinds verscheidene maanden wordt er een strijd gevoerd vóór of tégen den landbouw. Wij hoeven hierin te toon en dat we de boerenbelangen met klem verdedigen en laten geen enkele onzer wettige eischen vallen, omdat we overtuigd zijn dat de Vlaamsche boerenstand achter ons staat. Wie wil op de hoogte zijn van den huidigen toestand van den landbouw en tevens ons programma wil kennen kome vandaag naar de gewestelijke vergadering te HERZELE, waar onze Bestuurder, Meer Caudron, te 4 uur stipt, in Het Hof van Weenen Dorp, een uiteenzetting zal geven over 1° De huidige toestand van den landbouw en de middelen om er aan te verhelpen. 2° De taak der vereeniging. 3° De werking van Redt U Zeiven AI de landbouwers van het kanton Herzele en vaardigden der andere afdeelingen worden verwacht. Het is tijd dat men te Brussel wete wat waaraan we houden talrijke af ge- wij willen en HËgaBBBMMHMaaamMBWHKHBaflaHMMHiHMaBMMIEHailiaBiSlimBHl over De Engelsche verkiezingen die enkele dagen plaats hadden hebben niet alleen het politiek leven in het land zelve omgewoeld, doordat zij de con servatieven en andere kleinere partijen, voorstanders der nationale Regeering, eene overweldigende meerderheid heb ben bezorgd op de labour- of arbeiders partij,zij kunnen zelfs verstrekkende ge volgen hebben van internationalen eco- nomischen aard. Engeland is immers tot heden de eenige groote natie die getrouw geble ven is aan den vrijhandel en de statistie ken bewijzen dat het de bijzonderste af nemer is van de producten niet alleen van onze nijverheid, doch zelfs vooral van onzen landbouw. Men herinnere zich, om maar een bepaald product te noemen, het belang van onzen eieren- uitvoer naar Groot-Britanje. Zullen de verkiezingsuitslagen geen grondige wijzigingen brengen in de han delspolitiek van Engeland en zal ook in dit land het protectionisme den vrij handel niet verdringen Het is een feit dat de overwinnende partijen zonder zich bepaald uit te laten over de draagwijdte der door hen voor gestane hervormingen, zich uitgespro ken hebben voor tolbescherming ten voordeele der inlandsche voortbrengst. Hun programma vond des te meer bijval bij het kiezerskorps daar dit laat ste terecht of ten onrechte de instorting van het pond en de financiëele en eco nomische moeilijkheden van het land toeschreef aan de concurrentie op de Engelsche markt der vreemde pro- dukten, Alles hangt nu af van den graad en de richting welke de toekomstige En gelsche Regeering aan hare bescher- mingspolitiek zal geven. Of de Engel sche politiek tot een verregaand protec tionisme zal overhellen valt eenigszins te betwijfelen, omdat Engeland aan den vrijhandel zijne uitbreiding en welvaart heeft te danken en de tolbescherming dus regelrecht indruischt tegen de tra- ditioneele handelspolitiek van het land. De Britsche staatslieden weten boven dien zeer goed dat hun land een han dels- en uitvoerland is dat grootendeels moet leven van het internationaal ruil verkeer. Welnu, het staat buiten twijfel dat de landen welke door de nieuwe Britsche tolrechten zwaar zouden worden getrof- fed niet zullen nalaten op hunne beurt maatregelen te treffen tegen de Engel sche producten vandaar een beperking in den internationalen handel welke ge voelige verliezen zou berokkenen aan de Britsche Handelsvloot die een ge wichtige faktor is van Engeland's in komen. Engeland bezit een dichte arbeiders bevolking welke op gevoelige wijze zou getroffen worden door de verhooging der levensduurte voortspruitende uit de verscherping der tolrechten op de pro- dukten van eerste noodwendigheid. Blijft dan nog de invloed van talrijke gunstig bekende Engelsche economisten welke de nieuwe Regeering verzoeken zich niet te laten beïnvloeden door de tijdelijke enkel schijnvoordeelen van de tolbescherming. Deze economisten wij zen er op dat de waardevermindering van het Engelsch pond reeds een gun stige factor is tot bevordering van den uitvoer, wijl zij anderzijds den invoer uit het buitenland voor den vreemde ling minder interessant maakt. Verder leggen zij nadruk op de zware sociale en economische nadeelen die zouden voortspruiten voor de Engelsche bevol king en nijverheid uit eene sterk door gedreven tolbescherming. Het gezaghebbend Londensch blad Times geeft enkele zeer belangwek kende beschrijvingen over de toekom stige richting der handelspolitiek van de Britsche Regeering. Volgens dit blad zal deze voortaan van een doeltreffend stelsel van toltarieven gebruik maken tegen de producten van die landen wel ke de Britsche waren niet ontzien. In dien de Britsche Regeering hare actie in dezen zin ontwikkelt, heeft België dat zich op tolgebied tegenover de Engel sche producten steeds breed heeft ge toond niet veel te duchten en kan de nieuwe Engelsche Regeering ongetwij feld veel bijdragen tot tempering van het thans heerschend enggeestig econo misch nationalisme. Die actie zou des te doelmatiger zijn daar de overwinning der regeeringspartijen in de laatste ver kiezingen een gunstigen invloed zal uit oefenen op de vastheid der Engelsche i munt op de financiëele markt. Welke ook de min of meerdere maat weze waarin de tolbescherming in En- geland den vrijhandel zal vervangen, heeft onze Regeering als plicht waak- zaam toe te zien op de daaruit voort- i spruitende gevolgen voor onzen land bouw. Zooals in een vorig nummer be knopt werd meegedeeld in ons weke- lijksch overzicht, heeft de waardever mindering van de Engelsche munt reeds voor gevolg eenerzijds den afzet onzer landbouwprodukten op de Londensche markt minder loonend en dus ook moei lijker te maken, wijl zij anderzijds het zelfde resultaat oplevert voor den afzet van de producten van andere landbouw- landen zooals Denemarken en Neder land die tot heden de bijzonderste leve raars waren van Engeland. Reeds vroe ger hebben deze twee landen wegens het wegvallen der Duitsche markten ons land overstelpt met hunne zuivelpro ducten en met hun slachtvee en vleesch, en hebben de prijzen dezer inlandsche producten, welke onze landbouwers als eenige uitweg bleven in de huidige kri- sis neergedrukt tot een verliespeil. De inkrimping der Engelsche markt moet onvermijdelijk leiden tot nog grooteren toevoer van Deensche enNederlandsche producten, indien, zooals tot heden het geval is, onze grenzen open blijven voor den vrijen toevoer van slachtvee, vleesch en zuivelprodukten. Een spoedige en volledige perekwatie van invoerrech ten op boter, slachtvee en vleesch dringt zich op, het is meer dan tijd. Heeren van Brussel, onze landbou wers verwachten ten spoedigste van U doeltreffende maatregelen van het Hoofdbestuur der Landbouwersvereeniging De leden van het Hoofdbestuur der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven, in Algemeene Verga dering bijeengekomen op Donder dag 5 November, na grondig onderzoek van den huidigen toe stand van den landbouw die nijpender en nijpender wordt voor onze boeren, na in aanmerking genomen te hebben de onlangs getroffen maatregelen ten voor deele van de Stikstof- en Kolen- nijverheid; bestatigen: dat voor de werklieden het crisisfonds werd gesticht dat een steun voorziet voor de werkloozen; dat de nijverheid kracht dadig tegen vreemde concurrentie wordt beschermd door de bestaan de invoerrechten op de nijver- heidsprodukten dat België aldus een pro tectionistische politiek voert ten voordeele der nijverheid beamen de maatregelen die worden getroffen om een in nood verkee- rende klasse door Staatshulp te steunen doch vragen met nadruk dat de landbouwersstand in deze harde tijden eveneens zou beschermd worden als verweer tegen de door-en-door protectio nistische politiek van andere lan den dat de landbouwbelangen zouden op gelijken voet behandeld worden met die der nijverheid dringen dientengevolge aan op een spoedige regeling van den vleesch- en boterhandel en op bescherming der inlandsche productie, door de aanpassing van het bestaande invoerrecht op de boter aan de huidige minderwaarde on zer munt door de herinvoering van het vooroorlogsch invoerrecht op het vee en vleesch, eveneens aan gepast aan de huidige waarde der Belgische munt vragen bescherming voor onze hopkweekers door het verhoogen van het invoerrecht op de hop, wat zou moeten ten goede komen aan de planters, dit om hun teelt te verbeteren vragen hetzelfde voor onze tabaktelers. Zij hopen tevens dat de Regee ring, gesteund door het Parlement, spoedig maatregelen zal nemen om de bestaande overdreven pachtprijzen, die in sommige ge vallen nog moeten betaald worden, te doen verlagen door een wette lijke regeling. Deze Motie zal overgemaakt worden aan den heer Renkin, Eerste Minister, den heer Van Dievoet, Minister van Landbouw, den heer Hymans, Minister van Buitenlandsche zaken, en aan het bureel der Kamer van Volksver tegenwoordigers en Senaat. Ze ?al tevens in de pers bekend ge maakt worden. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 8 November van 10 tot 3 uur. In de bestuursvergadering van 25 Oc tober 1.1. werden, met het oog op een gansche omvorming der Jeugdvereeni ging Redt U Zeiven, in verstandhou ding met het Hoofdbestuur van Redt U Zeiven, nieuwe standregelen opge maakt. We laten ze hier volgen en ge ven wat meer uitleg in ons volgend nummer. Dat al onze jongeren en be stuursleden ze aandachtig lezen. Vandaag beginnen we reeds onze nieuwe werking met een vergadering der afgevaardigden van het Gewest Herzele. De andere gewesten volgen Jeugdvereeniging Redt U Zeiven - STANDREGELEN - Benaming Doel. Artikel 1. Onder de benaming "Jeugdvereeniging Redt U Zeiven,, wordt er in den schoot der Landbou wersvereeniging Redt U Zeiven een Jeugdgroepeering gesticht. Artikel 2. Doel. De Jeugdvereeni ging Redt U Zeiven wil door hare werking een kristelijke, echt Vlaamsche, geestelijk-hoogstaande en technisch onderlegde boerenjeugd vormen, ze wil door een goede opleiding van hare leden maken-bewuste verdedigers van hun recht en levensbelangen, ten einde den Vlaamschen boerenstand van morgen schooner, grootscher en vrijer te maken. In haar streven om dit doei te bereiken, huldigt ze de beginselen van onze groote Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven,ze staat boven en buiten alle politiek en zal als vereeniging aan geen enkele politieke actie deelnemen. Ze is Kristen, radikaal Vlaamsch, en zal zich als dus danig bij iedere geschikte gelegenheid doen gelden. Afdeelingen. Artikel 3. De Jeugdvereeniging is ingedeeld in gewestbonden volgens elk belangrijk centrum dat door het hoofd bestuur zal aangeduid worden. Artikel 4. De gewestbonden die de leden der onder hun gebied liggende gemeenten groepeeren, kunnen onder- afdeelingen stichten in de dorpen waar ze het mogelijk en gewenscht achten. Artikel 5. Om tot de stichting van een onderafdeeling over te gaan is er een vast getal van 20 leden noodig, dat echter kan verlaagd worden voor speci ale omstandigheden. Art. 6. Twee of meer gemeenten, deel uitmakend van éénzelfden gewest- bond mogen echter samen een onder afdeeling stichten, mits aan de ver- eischten van art. 5 voldaan is. Leden Eereleden. Art. 7. Worden aangenomen als leden, alle jongens en meisjes, ongehuwd van ten minste 14 jaar oud, en jonger dan 40 jaar, land of tuinbouwers of er in eeniger mate in betrokken. Arf. 8. Eereleden, om de vereeni ging te steunen, kunnen aangenomen worden op voorstelling aan het Hoofd bestuur. Arf. 9. Artikel 7 is niet toepasselijk op de bestuursleden of voor uitzonder lijke gevallen door het Bestuur der Ge westbonden onderzocht. Arf. 10. Over alle geschillen die mochten ontstaan omtrent het aannemen of uitsluiten van leden zal het bestuur van den gewestbond beslissen, doch er mag altijd bij het hoofdbestuur beroep aangeteekend worden, wier beslissing onherroepelijk is. Bestuur. Arf, 11. De hoofdleiding berust in de handen van het Hoofdbestuur dat minstens twee maal per jaar vergadert. Het bestaat uit een Èerevoorzitter, een algemeene Voorzitter, een algemeene Schrijver, een Penningmeester en een onbepaald aantal raadsleden. Art. 12. Maken deel uit van het Hoofdbestuur de leden die op 25 Octo ber van het Bestuur der bestaande Jeugdvereeniging deel uit maken, met daarbij de voorzitters en schrijvers der gewestbonden. Arf. 13. In den schoot van het Hoofdbestuur wordt een uitvoerenc Bestuur aangeduid, belast met het be stuurlijk werk der vereeniging, en bestaande uit de Voorzitter, de Schrij ver, de Penningmeester en 4 raadsleden van het Hoofdbestuur, door een verga dering hiervoor aangeduid. Arf. 14. Aan het hoofd der gewest bonden staat een bestuur met een Voorzitter, een schrijver, een penning meester, en minstens 3 raadsleden, allen door een algemeene vergadering aange steld. Art. 15, De onderafdeelingen der gewestbonden hebben als bestuur een voorzitter, een schrijver-schatbewaarder en een of meer raadsleden. Arf. 16. De taak van ieder bestuur is het leiden van de werking binnen de grenzen van haar gebied. Ze staan echter onder toezicht van het Hoofd bestuur dat een propagandist aanduid, in overeenstemming met het bestuur der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven en die op alle vergaderingen moet toegelaten worden, doch enkel beraad slagende stem heeft. De propagandist is ook belast met het toezicht der heele werking waarover hij op iedere vergade ring van het Hoofdbestuur verslag uitbrengt. Werking. Arf. 17. Voor het nastreven van het vooropgesteld doel worden alle middelen gebruikt die dienstig kunnen zijn en niet strijdig zijn met de bepalingen van deze standregelen. Arf. 18. De Gewestbonden of hunne onderafdeelingen zullen minstens driemaal 's jaars een algemeene vergade ring houden op plaats en dagorde door de onderscheiden besturen vastgesteld. Er zullen tevens, voor zoover het moge lijk is, lezingen, landbouwlessen, onder linge besprekingen over plaatselijke en algemeene landbouwtoestanden, uitstap pen, proefvelden, tentoonstellingen, ingericht worden. Aan ontspanning zal eveneens gedacht worden met het orga- niseeren van gezellige bijeenkomsten, pleziertochten, enz. Arf. 19. Iedere gewestbond of onderafdeeling zal een speciaal reglement opmaken aangepast aan de plaatselijke toestanden, en om de plaatselijke wer- cing te regelen. Bedoeld reglement moet ter goedkeuring aan het Hoofdbestuur onderworpen worden. Bijdrage. Arf. 20. Ieder lid betaalt een ;aarlijksche bijdrage van 7,50 fr. waar van 2,50 fr. in de algemeene kas gestort wordt, door het Hoofdbestuur beheerd, dit om bestuursonkosten te dekken, en 5 fr. in de kas van de Gewestbonden. Arf. 21. Eereleden betalen een jaarlijksche bijdrage van minstens 25 fr. waarvan de helft in de kas van het Hoofdbestuur en de andere helft in de kas van den gewestbond, waarbij het eerelid wenscht aangesloten te worden, gestort wordt. Arf. 22. De onderafdeelingen der gewestbonden ontvangen het lidgeld in een eigen kas, doch de Gewestbond ontvangt voor ieder lid zijner onder afdeeling 0,50 fr. van het Hoofdbestuur als aanmoediging voor het stichten van nieuwe onderafdeelingen. Arf. 23. Op de eerste algemeene vergadering van elk jaar zal door den penningmeester van elke afdeeling een volledig verslag over den financieelen toestand uitgebracht worden. Arf. 24. In ruil voor de bijdragen worden de leden gratis of mits ruime vermindering toegelaten op verschillen de feesten van den bond. Ze kunnen daarenboven genieten van de diensten van de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven en worden in de gelegenheid gesteld zich beter op technisch gebied te ontwikkelen. Arf. 25. Door het Hoofdbestuur zal aan ieder lid een nieuwe lidkaart worden afgeleverd die toegang verleend tot de feestelijkheden die voor de leden worden ingericht. Allerlei. Art. 26. Deze standregelen kunnen enkel veranderd of aangevuld worden door een vergadering van het Hoofd bestuur bij meerderheid van stemmen. Arf. 27. Al de gevallen niet voor zien in deze standregelen zullen door het Hoofdbestuur worden geregeld. Milium 1| l niljHiWiWimilllH ■warr.frf gi—Mw—Kaa—anwawnwM De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekr.nde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. van hf>t Hnnftlhf»sfuur d^r

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1