Landbouwstudiekring Kanton Herzele Landbouwweekblad De Landbouwkrisis en de Algemeene Welvaart Bestuursleden, Leden ZONDAG 15 NOV. 1931 Prijs 25 centiem iStfe jAARÖANO N* 672 mesmmm "tKMHaatnmmmmfnrmÊÊKmmi iaa uxsmassmam Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Sedert maanden hebben we in dit blad de alarmklok geluid over den benarden toestand waarin onzen landbouw verkeert. Wij, en alle bevoegde landbouwmiddens, dringen telken dag aan bij onze Regeering om snelle en afdoende hulpmaatregelen, en om gelijke berechtiging van landbouw en nijverheidTot heden, dit feit wordt met teleurstelling en ver bittering vastgesteld door onze boeren, heeft noch de openbare meening noch de Regeering blijk gegeven van voldoende bezorgd heid voor de levensbelangen van onzen landbouw. Alle voorgenomen hulpmaatre gelen ten voordeele van den land bouw, zijn door de handels- en nijverheidsmiddens op verwoede en ikzuchtige wijze bekampt ge weest. Het verzet uitgaande van deze middens, heeft vooreerst de openbare meening verkeerd inge licht betreffende d„e nooden en eischen onzer landbouwers, zij heeft vervolgens, gesteund door machtige invloeden bij de Regee- ringskringen, gedaan gekregen dat deze enkel te laat, en dan nog onvoldoende maatregelen hebben getroffen. Nochtans is dit verzet vanwege de handels- en nij verheidskringen en de besluiteloosheid van onze Regeerihg, enkel het bewijs van verregaande economische kort zichtigheid Onze landbouwers vormen meer dan het vijfde deel der Belgische bevolking, de verarming, de ver nietiging der koopkracht van dergelijke massa moet noodzake lijk leiden tot zware economische en sociale nadeelen voor de gan- sche bevolking en inzonderlijk voor de nijverheid en voor den handel. We beperken ons bij de opsom ming van de bijzonderste dezer nadeelen. De ondergang van onzen land bouw beteekent insgelijks de on dergang onzer landarbeiders, die thans in geen enkel ander bedrijf werk kunnen vinden. Vandaar verhooging der werkeloosheid met vermeerdering ten laste der ge meenschap van de thans reeds zoo zware uitgaven voor steun aan de werkeloozen. Indien onze landbouwers met verlies hunne producten moe ten blijven verkoopen, zullen zij natuurlijk verplicht zijn grootelijks hunne aankoopen bij de Nationale Nijverheid te beperken. Ze zullen aldus minder kolen koopen van onze koolmijnen die thans reeds zoo fel klagen over de crisis en reeds van de Regeering doeltreffende hulp hebben beko men, Ze zullen minder landbouwma chines en machines voor de melkbewerking koopen van de Belgische fabrieken voor land bouwbestellen minder kunst meststoffen van onze nijverheid minder kalk van de inlandsche kalkgroeven, minder steenen voor het onderhoud hunner private verkeerswegen dienstig voor hun bedrijf. Onze landbouwers zullen niet meer bij machte zijn, nieuwe be drijfsgebouwen op te richten, of bestaande te vernieuwen, waar voor groote hoeveelheden kalk, steenen en andere bouwmaterialen noodig zijn. De Nationale Maatschappij van Spoorwegen en de Buurtspoorwe gen zullen hun vervoer van land bouwproducten en van grond stoffen voor het landbouwbedrijf grootelijks zien verminderen en vandaar ook hunne bedrijfsinkom- sten. Ook het Ministerie van Finan ciën dat tot heden in ruime mate onze Boeren voor de betaling van belastingen heeft aangesproken, zal de belastbare inkomsten mer kelijk zien dalen De kleinhandel zijne kliënteel door gebrek aan koopkracht der buitenbevolking, grootelijks zien verminderen. De andere nijverheden en den handel zullen verplicht zijn het deel der maatschappelijke lasten te dragen dat de landbouw bij gebrek aan middelen niet meer zal kunnen op zich nemen. De landbouwgronden,bij gebrek aan genoegzame bemesting, zullen uitgeput geraken en door onze boeren verlaten. Ons land zal dan met zijne minderwaardige munt verplicht zijn de onmisbare levens middelen te betrekken uit landen met hooge wisselkoers Onze landbouw, zooals genoeg zaam uit voorgaande opsomming blijkt, is zonder tegenspraak eene belangrijke bron van handels ver handelingen welke de nijverheid en de handel niet kunnen missen, nu bijzonder dat de handel met het buitenland belemmerd wordt door steeds hoogere tolrechten. We voegen er bij dat de land bouw een onmisbare schakel is in de ketting der bedrijvigheden welke s lands economische en sociale welvaart uitmaken. Te oordeelen naar hun optreden zou men zeggen, dat sommigen onzer machthebbers dien onmis- baren schakel als van geene waar de beschouwen,en hem zelfs over bodig achten in de economische structuur van ons land De heeren vergeten dat de eco nomische wetten zich zelf wreken en dat ze zich vroeg of laat zullen te verantwoorden hebben, niet alleen voor de landbouwbevolking die de deugd van verduldigheid weieens te ver drijft, doch ook van de andere standen der bevol king die waarschijnlijk nietdezelfde lankmoedigheid voor hunne fouten zal betoonen. Indien ze werkelijk den hooger beschreven toestand niet wen- schen, dan is het meer dan tijd dat zij den geteisterden landbouw spoedige en ruime hulp bieden Binnenkort worden de kwijtscbriften aangeboden voor hernieuwing der abon nementen, nu is het de tijd WERFT LEDEN AAN Verwittigt ook uwe huisgenooten, want de postbode biedt maar éénmaal het kwijtschrift aan. Prachtig gelukte Vergadering. Geestdriftige stemming. I Verleden Zondag 8 November is het een goede dag geweest voor de Land bouwstudiekring van het Kanton Her zele. 't Was volle bak in de ruime bo venzaal van het lokaal Het Hof van Weenen en de beste landbouwers van Herzele en omliggende, ruim 200 in getal, waren aanwezig. Te 4 uur opent de Voorzitter heer Jozef De Clippel de vergadering met een dankwoord tot de talrijke aanwezi gen die bewijzen dat ze werkelijk belang stellen in de huidige landbouwtoestand, die bewijzen dat ze zullen letten op hun zaak De heer Caudron, bestuurder Redt U Zeiven, moest natuurlijk niet meer voor gesteld worden. Met kennis van zaken, zooals we dit gewoon zijn, gaf hij een klare, zoo volledig mogelijke uiteenzet ting over den huidigen toestand van den landbouw, om daarna de redmiddelen te onderzoeken om aan den nijpenden cri sistoestand te verhelpen. Ik vat zijne rede samen, zoo goed het eenigszins mogelijk is. Het algemeen uitzicht van de huidige landbouwcrisis kenmerkt zich door een overdreven kostprijs der productiemid delen, met daartegen te lage verkoop prijzen der landbouwvoortbrengsels. Aan de hand van doorslaande cijfers werd dit klaar en duidelijk aangetoond. De prijzen der landbouwprodukten zijn in evenredigheid veel meer gedaald als die der andere waren noodig voor het verbruik. Dit leert oas een oogslag op het indexcijfer dat de barometer der levensduurte is. Het algemeen indexcijfer was voor het jaar 1930 gemiddeld 895, dit wil zeggen, dat in de veronderstel ling dat de middelmaat der prijzen der artikelen die een mensch noodig heeft voor zijn verbruik in 1914-100 was, deze in 1930 895 zou geweest zijn. Wanneer we echter uit de artikelen die dienen om het indexcijfer vast te stellen, die nemen welke van den landbouw ko men, dan zien we dat de index voor die producten enkel 783 bedroeg of 107 pimten minder. Op 15 Juni 1930 was het algemeen indexcijfer 798, dit der landbouwprodukten slechts 612, of 186 punten minder. Wat ten klaarste bewijst dat de landbouwprodukten, waarvan dan nog de kleinhandelsprijs wordt genomen met dikwijls overdreven winsten der tusschenpersonen, veel meer in prijs zijn gedaald als de andere. Wat nu gezegd over de speciale teel ten die bijzonder door de crisis zijn ge troffen We hebben eerst de granen. Voor ons, Vlaamsche landbouwers, valt er hier weinig over te zeggen. On ze boeren verbouwen weinig graange wassen voor den verkoop en meestal moeten ze er zelfs aankoopen voor hun zwijnen, kiekens enz. Wat voor ons echter van meer be lang is, is de boter. De prijs der boter heeft een gewel dige buiteling gemaakt. Volgens nauw keurig gedane berekeningen beloopen de productiekosten van 1 kgr. boter 26,50 fr. Sinds April 1930 is de verkoop prijs echter lager, sindsdien wordt dus de boter met verlies verkocht. Enkele prijzen zeggen genoeg Prijs der boter t 1930 gemiddeld 24,00 frank. 1931 Mei 18.00 frank. Augustus 20.00 frank. De oorzaak dezer geweldige dalin gen is tweeërlei. 1° Het groeiend margarine-verbruik hier en elders doet dit van natuurboter verminderen. In België was het margarina-verbruik in 1929 - 5,4 kgr. per inwoner tegen 9,2 kg. natuurboter. In de groote boter- uitvoerende landen als Nederland en Denemarken was het margarine-ver bruik voor het eerste 9,2 kg. per inwo ner en 21,9 kg. in Denemarken. 2° De overdreven vreemde invoer is de tweede oorzaak van de geweldige prijsinzinking der natuurboter. Deze invoer wordt in België toegela ten mits 0,20 fr. invoerrecht per kg. te betalen. Dit werd voorgesteld vóór den oorlog. Om een gedacht te geven van de onbenulligheid van dit recht worden enkele cijfers van bestaande invoerrech ten in andere landen aangehaald, ik schrijf opin Duitschland 425 fr. de 100 kgr. Oostenrijk 433,50 fr. Vereenigde Staten 1105 fr. Daarenboven worden in verschillen de landen premies toegekend om den uitvoer te bevorderen, en stellen alzoo hunne uitvoerders in staat hunne waren op vreemde markten beneden den bin- nenlandschen voortbrengstprijs aan te bieden. Om dit rechtstreeks te keer te gaan is staatstusschenkomst onontbeerlijk. Ver re van ons deze staatshulp te aanzien als de eenige redding voor den in-nood- verkeerenden landbouw, we zullen ook naar andere middelen uitzien. Door die andere middelen wordt ver staan het verbeteren van den veestapel. Dit kan gedaan worden op verschillende wijzen. Volgens officiëele schatting zijn er in België 200,000 melkkoeien die, zonder de huidige lage prijzen in acht te nemen, zelfs in normale tijden met verlies uit gebaat worden. Wij hebben melkkoeien die slechts 2000 liters per jaar geven, we hebben er daarentegen andere die er 6000 geven. Wij moeten trachten de gemiddelde productie onzer dieren op te voeren. 1° Door een goede selectie. 2° Door eigen, kweek, vooral door dekdienst toe te vertrouwen aan goede, beste stieren. 3° Door controle op de melk- en botervoortbrengst. 4° Door een goede huisvesting. 5° Door een doelmatige voeding. Het zijn al belangrijke faktoren waar van geen enkele mag verwaarloosd worden. Dit is echter een werk dat geen recht- streeksche hulp kan bieden, daar hoeft de Staat voor te zorgen. En zijn eerste daad moet zijn, of moest geweest zijn sinds verscheidene maanden, ten minste het aanpassen van het vooroorlogsch invoerrecht aan de huidige minderwaar de der Belgische munt. We hebben dan het vee- en vleeschvraagstuk. Het is van niet minder belang voor onze Vlaamsche boeren. Weer is de toestand dezelfde op de markt. Veel aanbod door overstelping met vreemd vet vee en geslacht vleesch gevolguiterst lage verkoopprijzen. Het bijzonderste invoerland is zeker Denemarken. De vee-invoer uit dit land was in 1929 1930 1223 stuks De vleesch-invoer in 1929 10.703 1930 593.800 kg. 2.860.000 kg. Voor 1931 laten zich evenzeer enorme invoercijfers voorzien. Hoe hieraan verhelpen? Weer moet er beroep gedaan borden op het Staatsbestuur dat er voor te zor gen heeft de binnenlandsche voortbren gers te beschermen. Vooral nu 'deze kweekers al de middelen van de we reld hebben gebruikt om voortbreng selen te kunnen aanbieden die de ver gelijking met vreemde goed kunnen doorstaan en de verbruikers bevredigen. Daarom zullen we varkens kwee ken met veel vast, mager vleesch, dat heden bijzonder gevraagd worden. We zullen de kwaliteit zoo goed mo gelijk maken en onze beste zorgen be steden tot verbetering van heel de teelt. De h. Caudron zegt ook eenige woorden over den toestand der tabak-, hop- en vlastelers, die er evenmin roos kleurig uitziet. Als algemeen besluit zegde hij dat de EERSTE (niet de eenige) maatregel de Staatshulp moet zijn. Men werpt wel eens op dat dit af breuk zou doen aan de oude vrijhan delstraditie die in België zoogezegd steeds in eere werd gehouden. Daarop antwoorden wijBelgië heeft alleen een protectionistische politiek gevoerd ten bate der nijverheid, getuige daarvan de 1318 millioen die jaarlijks ontvangen worden als opbrengst der invoerrechten op nijverheidsartikelen, tegen slechts 42 millioen komende van die op land bouwproducten, getuige daarvan de meer dan 1200 rubrieken van bescher mende nijverheidsartikelen die in ons douanetarief voorkomen tegen 5 van den landbouw. Andere landen zooals Frankrijk, Duitschland, Nederland, Zweden,Noor wegen aarzelen niet ook krachtdadig in te grijpen als het welzijn van den boe renstand zulks vraagt. Wij vragen niet meer, zeker niet meer dan we strikt van Staatswege noodig hebben, maar dit vragen, eischen we dan ook kracht dadig De heer Caudron geeft verder eenige wenken van practisch nut, over het aan passen van het bedrijf aan de huidige noodwendigheden, aan een betere we tenschappelijke uitbating, zonder dewel ke de hulp van den Staat tot onvrucht baarheid is gedoemd. Hij geeft eene reeks praktische wenken in zake kweek van sommige opbrengende vruchten en groenten. Hij beknibbelt den slechten geest onzer verzenders die niet zorg zaam genoeg zijn inzake verpakking en sorteering. Wij, boeren, hebben vooral ons eigen te redden, en we kun nen dit vooral door de eigen vereeni- ging. Daar moeten we de noodige voor lichting zoeken en daar alleen zullen we ze ook vinden. Dit alleen bewijst de noodzakelijk heid der beroepsvereeniging die in hare dubbele werking 1° het verdedigen der standsbelangen in het openbaar leven 2° het ontwikkelen harer leden als beroepsmenscheu, en hierdoor het ver beteren van hun lot door niemand of niets kan vervangen worden. Dit alles bewijst ook de noodzakelijk heid en het groote nut van de Landbou- wersvereeniging Redt U Zeiven, die in alles, altijd en overal de belangen der boeren heeft behartigd en verdedigd wanneer het noodig was. De heer Caudron wijdt dan nog meer uit over de veelzijdige werking onzer Vereeniging en sluit met een krachtigen wekroep tot de boeren die boven alles den kop moeten kloek houden, opdat zooals de dichter Pol De Mont het zoo goed zegde de boerenstand de schoon ste stand blijve van ons volk Deze goed gedocumenteerde en tevens met practische wenken doorspek te voordracht geniet een geweldigen bij val en aan de toejuichingen komt geen einde voor de H. De Clippel rechtstaat om de H. Bestuurder te bedanken in naam van heel de vergadering. Als be sluit van de uiteenzetting van den Heer Caudron wordt aan de vergadering vol gende motie ter goedkeuring voorge legd De Landbouwstudiekring van het kanton Herzele in algemeene vergade ring op Zondag 8 November, na de uiteenzetting van den Heer Caudron, Bestuurder der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven, over De huidige toe stand van den Landbouw gehoord te hebben, sluit zich in naam van de 200 aanwezige landbouwers aan bij de motie door het Hoofdbestuur van Redt U Zei ven gestemd, en aan de belanghebbende Besturen gestuurd eischt van het Staatbestuur om den in nood verkeerenden landbouw ter hulp te komen, maatregelen om den overtollig en vreemden invoer die de prij zen der binnenlandsche landbouwpro dukten neerdrukt tot op een peil dat verlies beteekent voor de uitbaters, te beletten, door het aanpassen of herstel len der vooroorlogsche invoerrechten, of het heffen van nieuwe daar waar het noodig is; vraagt in elk geval perekwateering van het invoerrecht op de boter, steun voor hop- en tabaktelers ze hopen tevens dat de Regeering, gesteund door het Parlement spoedig maatregelen zal nemen om de overdre ven pachtprijzen die in sommige geval len nog moeten betaald worden, te doen verlagen door een wettige regeling; ze vragen Staatssteun waar andere klassen hem zoo ruim genieten,getuige daarvan het Crisisfonds voor de werk- loozen, de sterk doorgedreven protec tionistische politiek voor de nijverheid ze vragen gelijkheid met anderen. Deze Motie zal overgemaakt worden (Zie vervolg 2' bladz. onderaan L kol. ■BWrnsmiMn De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1