Voor den Landbouw Hoe harder de Strijd, des te schooner de Zege Bestuursleden, Leden Landbouwweekblad Het Fransch Protectionisme en onze Landbouw ZITDAG Belangrijk Bericht Liefdesbetuigingen die wurgen ZONDAG 22 NOV. 1931 Prijs 25 centiem i&te JAAR0AN0 Nr 673 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor en door de Landbouwers Na de verhooging der invoer rechten op de aardappelen, na deze op onze paarden met beper king van het bevoorrecht contin gent, na de in vooruitzicht-gestel de maatregelen tot beperking van onzen invoer^an suikerijboonen, na de dumping van de Fransche granen en het meel al deze feiten zijn nog versch genoeg in het ge heugen onzer lezers om er breed voerig over uit te wijden is ons land opnieuw het voorwerp eener aardige liefdesbetuiging der zoo gezegde Zusternatie. Lof wordt er in talrijke rede voeringen, op menigvuldige ban ketten het kleine heldhaftige Bel gië in overvloed toegezwaaid. Door schitterende recepties en allerlei dekoraties en eerelinten, verblindt Frankrijk onze politiekers en ook nog vele zakenlui van wie nochtans een klaarder inzicht kon verwacht worden Zoo wordt in ons land geestdrift verwekt voor la douce France zoo wordt onze politiek gebracht tot slaafsche navolging der Fransche, wat ons land in het verleden reeds veel schade berokkende In feite zijn deze liefdesbe tuigingen enkel akelige komedie en dienen als masker voor onze Zuiderburen tot hef nastreven van de scherpste ikzuchtige economi sche doeleinden Terwijl de Fransche staatslieden te Genëve zich aanstellen als kam pioenen van de economische soli dariteit tusschen de volkeren, gaat Frankrijk ongestoord voort met zijn grenzen te sluiten voor alle buitenlandsche producten. Als schijnheilig voorwendsel voor die handelwijze geeft het op, dat het zich moet verdedigen tegen het protectionisme van andere landen, ondermeer thans van Engeland Het jongste staaltje van het Fransch solidariteitsgevoel en van de Fransche vriendschap tegen over ons land, vinden we in de beraamde maatregelen waardoor het invoerrecht op de halffabri katen zal verhoogd worden van 2 tot 4 °/o en dit op de gansch af gewerkte artikelen van 2 tot 6 Bovendien heeft het Fransch Ministerie van Handel het voor nemen nog ruimer gebruik te maken van de kontingenteering of de vaststelling der hoeveelheden koopwaren waarvan de invoer toegelaten wordt op het Fransch grondgebied, ten einde het even wicht tusschen in- en uitvoer te herstellen. Tot bestrijding van de werkeloosheid zullen verder zoo veel mogelijk buitenlandsche arbeidskrachten geweerd worden. Zooals men ziet hanteert de Fran sche Regeering te gelijker tijd alle wapens van het meest verregaande protectionisme. Het hoeft geen betoog dat de aangekondigde verscherping van invoerrechten zware gevolgen zal hebben voor onze nijverheid en landbouw. Zoo wordt deze laatste gevoe lig getroffen door de contingen- teering toegepast door deFransche Regeering op den invoer van vreemde eieren. De in Frankrijk toegelaten hoeveelheid eieren is op 3.400 quintalen vastgesteld voor de maand November en op 5000 quintalen voor de maand December. Elk land zal in Frank rijk maar een zeker procent mogen invoeren van de gemiddelde hoeveelheid die het gedurende de vijf laatste jaren in Frankrijk heeft afgezet. Volgende officieele statistieken toonen duidelijk aan welke nadeelige gevolgen derge lijke regeling voor onze hoender kweekers zal opleveren, daar onze eieruitvoer enkel de twee laatste jaren tot een aanzienlijk peil is gestegen In 1927 bedroeg deze uitvoer 12.611.000 stuks. In 1928 bedroeg deze uitvoer 17.684.000 stuks. In 1929 bedroeg deze uitvoer 30.664 000 stuks. In 1930 bedroeg deze uitvoer 60.491.000 stuks. In 1931 is onze eierenuitvoer nog sneller gestegen, zoodat hij gedurende de 9 eerste maanden van dit jaar reeds 125,336,000 stuks bedroeg tegen 34,933,000 over hetzelfde tijdperk van 1930, hetzij circa 30 van onzen tota len eierenuitvoer gedurende de 9 eerste maanden van het loopend jaar. Onze landbouwers stéllen thans aan onze Regeering met nadruk de vraag wat zij voornemens is te doen tot verdediging van onze belangen tegen het aanmatigend Fransch protectionisme Gaat zij zich nogmaals beperken bij een ootmoedigen knieval voor de Fransche Regeering en smeeken om genade voor onze voortbren gers, gaat zij zich opnieuw door de Fransche Regeering laten af scheppen met de belofte van een welwillend onderzoek waarvan toch niets in huis komt Onze landbouwers zijn die la keienhouding van onze Regeering beu, zij zijn van oordeel dat Frank rijk reeds te lang onder een vloed van mooie woorden naar hunnen geldbeugel heeft getast en dat het stelsel van oog voor oog tand voor tand veel doelmatiger zou zijn om onze zuiderburen tot meer fatsoen te brengen. Vergeten wij immers niet dat ons land alhoewel klein in opper vlakte doeltreffende wapens te zijner beschikking heeft tegen Frankrijk. Zoo is België een der bijzonderste afnemers van Fran sche wijnen, reukwaren en zijden. Deze waren, die toch weelde artikelen zijn, kunnen wij in de huidige omstandigheden best mis sen, een sterke verhooging onzer tolrechten op die producten zou dus geen nadeeligen invloed wel integendeel op de levensduurte uitoefenen. Wij zijn overtuigd dat die ver hooging de Fransche Regeering tot meer inschikkelijkheid zou brengen tegenover de Belgische producten dan al de vorige onder danige kniebuigingen voor de (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Met genoegen noteeren we dat na de Handelskamers van Luik, Namen, ook deze van Luxemburg zich uitspreekt vóór den landbouw. 't Is alleen deze van Antwerpen die, hardnekkig blijft in de boosheid Hier volgt de motie door haar ge stemd MOTIE met algemeenheid van stemmen aan genomen door de Handelskamer van Luxemburg, in algemeene vergadering van 15 November te Aarlen, op voor stel van M. Ernest Adam, Bestuurder van de "Société Coopérative des Cul- tivateurs Luxembourgeois et Laiterie St Joseph te Virton Overwegende dat de Belgische Land bouw klaarblijkelijk in een critischen toestand verkeert dat bijzonder de landbouw der pro vincie Luxemburg, welke vooral bestaat in boter en vleeschproductie, gevoelige verliezen ondergaat, die namelijk ver oorzaakt worden door het te gemakkelijk binnenkomen van groote hoeveelheden vreemde producten, die onze markt loodzwaar drukken overwegende dat een welvarende landbouw niet anders kan dan den han del voorspoediger maken, bijzonder in een provincie waar de massa koopers van kleerstoffen, schoenen, linnen, ko len, bouwmateriaal, gereedschappen, ko loniale waren, meststoffen, landbouwma- teriaal, electriciteit, enz. uit buitenlieden bestaat overwegende dat ook de theorie van den absoluten vrijhandel ideaal leer stelsel als een dogma mag vooropge steld worden alleen wanneer de nabu rige landen het ook in de practijk stel len dat daarentegen deze zich insluiten in een eng protectionisme dat onze land bouwproductie op twee wijzen schaadt het belemmert van de eene zijde onzen uitvoer, doet van den anderen kant de vreemde producten naar ons land stroo men daar ze elders door tolrechten wor den tegengehouden dat er bijgevolg reden is om tijdelijk van het vrijhandelssysteem af te wijken om den Belgische landbouwer ter hulp te komen. De Handelskamer van Luxemburg vraagt de Regeering dat ze al de midde len zou gebruiken welke in hare macht zijn om den nationalen landbouw te ondersteunen, meer bepaaldelijk door het verhoogen van het invoerrecht op de boter, het instellen van een toerei kend invoerrecht op het vreemd levend vee en vleesch, het afschaffen van de vergunningen die nu geëischt worden voor den invoer van stikstofmeststoffen. Tezelvertijd vraagt zij de Regeering de opbrengst van deze invoertaksen te storten is een afzonderlijke kas, welke zou aangewend worden om openbare werken te doen uitvoeren welke de werkloozen zou kunnen werk verschaf fen. Deze wenschen zullen overgemaakt worden aan den heer Eerste Minister en aan al de parlementsleden der Pro vincie. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 December van 10 tot 3 uur. Er blijft nog altijd verzet tegen de gewettigde eischen der Landbouwers, maar het gezond verstand breekt baan. De belanghebbenden welke wenschen Mr Peiffer, Staatslandbouwkundige, te raadplegen over landbouwzaken, kun nen hem gratis spreken in het lokaal "Paviljoen,,, Groote Markt, te Aalst, op den eersten en derden Zaterdag van elke maand, van 8 1/2 tot 9 1/2 uur. Desnoods mogen zij gemelden heer ook per brief raadplegen, met te schrij ven aan zijn adresVeerstraat, 39, te Dendermonde. Fransche protectionisten Wij vragen aan onze Regeering dat zij ditmaal hard tegen hard zou spelen en zijn overtuigd dat dit stelsel heel wat meer uitslagen zal opleveren voor onze voort brengers 't Is waarlijk geen eer voor on ze Regeerders dat we nu nog altijd moeten blijven hameren voor het verkrijgen van den eersten maatregel ten bate van jj den noodlijdenden landbouw. We i hebben den strijd echter niet op gegeven omdat we weten dat hij rechtvaardig is en we zullen daar om niet rusten vooraleer we vol ledige voldoening hebben beko men. We hooren de laatste weken wat minder van de zgz. komiteiten tot verdediging van den vrijhan del. Of is 't de kalmte voor den storm In elk geval gaan allengs de oogen open van velen die tot heden vijandig stonden tegenover eiken beschermmaatregel voor den landbouw. Weliswaar moet de groote slag nog geleverd worden, maar we hebben redenen om te hopen dat het gezond verstand op slot van rekening zal zegevieren, Noteeren we in 't voorbijgaan nog een laatste sparteling van de Belgische socialistische leiders die op hun laatste Congres, bij het bespreken der maatregelen om aan de algemeene economische we reldcrisis te verhelpen, zich kracht dadig hebben verzet tegen de ontwerpen die er naar streven in voerrechten te innen op de essen- tieele voedingsmiddelen zooals bo ter, vleesch en vee We zullen ons nog eens de moeite getroosten hier in enkele woorden op te ant woorden. Het heffen van invoerrechten op vreemd vee en vleesch zou ab soluut geen verhooging van den vleeschprijs in den kleinhandel meebrengen, als deze kleinhan delsprijs, door den verbruiker te betalen, in evenredigheid gedaald was met den prijs van het vet vee, dat heden maximum 5 frank levend wordt verkocht, terwijl het inge voerd geslacht vleesch in 't groot door de beenhouwers wordt aan gekocht per kwartier, van 4 tot 8fr. het kgr. We vragen de heeren van het Congres eens van dichtbij het verschil te onderzoeken tus schen de groothandels- en klein- handelsprij en. Het is overbodig hier in 't lang en in 't breed iedere week op terug te komen, het werd ten an dere klaar bewezen door onzen Heer Bestuurder aan de hand van sprekende cijfers op de laatste vergadering vandenLandbouwstu- diekring van het kanton Herzele, waarvan uitvoerig verslag werd uitgebracht in ons vorig nummer. We doen nog even aan de hee ren socialistische leiders opmerken, dat ze eens mogen probeeren hun brood te verdienen met boter voort te brengen, die hen 26,50 fr. aan productie-prijs zal kosten, en waarvan ze op de markt slechts 17 tot 18 fr. kunnen krijgen. Dat is een onmogelijke zaak, zelfs al sticht men een crisisfonds voor de noodlijdende boeren, dat dan toch zal moeten gevoed worden door den Staat, dus door de belasting betalers Het wordt tijd dat men kracht dadig ingrijpt, het is vijf voor twaalfDat onze Regeerders en de Parlementsleden zich dit goed in het hoofd prenten We zegden hierboven dat er wat verandering, wat meer klaar heid komt in de geesten. Getuige hiervan de laatste besluiten van den Algemeenen Economischen Raad. Zooals men weet zijn de landbouwers hier slechts in geringe mate in vertegenwoordigd. We hebben deze ongelijkheid ten andere herhaaldelijk aangeklaagd. Deze toestand zal echter zeker geen vooringenomenheid voor den landbouw vanwege dit lichaam laten veronderstellen, er geeft hierdoor een grootere beteekenis aan de genomen besluiten in zijne vergadering van verleden Maan dag. Met 10 stemmen vóór en 7 ont houdingen heeft de Raad zich namelijk uitgesproken voor het herinvoeren van het vooroor- logsch invoerrecht op het vleesch, met aanpassing aan de huidige minderwaarde der Belgische munt door het vermenigvuldigen met 7 eveneens achtte men de perekwa- teering van het bestaande invoer recht op de boter, dat voor den oorlog werd ingesteld, noodzake lijk. Dit zijn twee maatregel ~n die ook voorgesteld werden door het Hoofdbestuur van Redt U Zeiven en samengevat in de motie welke aan de belanghebbende ministers werd gezonden. We verheugen ons hierover, doch doen opmer ken dat dit niet de eenige vraag stukken zijn welke op een oplos sing wachten. We vernemen dat de Regeering een wetsontwerp voorbereidt in den zin van de besluiten van den Economischen Raad, ontwerp dat dan in het Parlement zou bespro ken worden. We durven hopen dat onze Parlementsleden wel zullen over wegen dat ze het bestaan van on zen landbouw in handen hebben en dat ze zullen geoordeeld of ver oordeeld worden volgens hun daden. Zij, en we verstaan hieronder allen zonder onderscheid van par tij of kleur, die door het Volk naar de Wetgevende Kamers zijn ge zonden, moeten ook wel den nood zien waarin onze boeren ver- keeren. Wij, en met ons alle boeren, verwachten van hen dat ze eens gezind die maatregelen zouden goedkeuren welke alleen onmid dellijke, rechtstreeksche hulp|kun- nen bieden. Él We houden open'oogen voor hernieuwing der abonnementen, nu is het de tijd WERFT LEDEN AAN! HEBMHRnmi msm/msa De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1