Jeugdvereeniging Redt ÏI Zelven In onze Afdcelingen Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Aanleg van een Boomgaard Yoor ai uie bankbewkhgen m geldplaatsingen Fruitboomteelt Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel ZoA&mu 22 Nov, 1931 De Gewestbond Herzele steekt van wal... Hou zee Met veel genoegen schrijven we van daag dat de Gewestbond Herzele der Jeugdvereeniging definitief gesticht is. Er is een stevig bestuur waar mannen in zitten met een sterke vastberadenheid, een onbegrensden durf en taaie volhar ding. Met recht en reden hebben we volle vertrouwen in de verdere wer king waar er een wil is, is er een weg Verleden Dinsdagavond werd te 6 1/2 uur in het lokaal Het Hof van Weenen door het voorloopig bestuur een vergadering gehouden in aanwezig heid van den heer Lambrechts, propa gandist. Daar reeds een eerste voorbe reidende vergadering plaats had, waar ook de verschillende magazijniers der omliggende gemeenten aan deelgeno men hadden, moest nog enkel een prac- tisch actieplan ontworpen worden. Eerst werd na stemming onder alge- meene toejuichingen volgend bestuur aangesteld Voorzitter Mr Jules Janssens, on derwijzer, Hillegem. Ondervoorzitter Mr Jozef De Clip- pel, Woubrechtegem. Schrijfster-Schatbewaarster Mej. Maria Haegeman, Herzele. Leden MM. Louis Merchiers, Her zele Gabriël Van der Biest, Wou brechtegem Robert De Clippel, Wou brechtegem Alois De Backer, Hille gem Henri Van Boven, Hillegem Victor Van Boven, AygemDésiré Schouppe, AygemMarcel Coppens, St Lievens-Hautem Urbain De Smet, St Lievens-Hautem Vanden Noord- gaete, hoofdonderwijzer, Ressegem. Steunend bestuur Mr Jules Bau- wens, magazijnier, Herzele; Mr en Mev. Van Dorpe, magazijnier, Hillegem Mr Oscar Bauwens, St Ltevens-Essche. Dat er voor het Bestuur werk op de planken is hoeft niet gezegd. Elke afgevaardigde zal echter in zijn eigen omgeving doen wat er kan gedaan wor den en als iedereen een duwken geeft dan rolt de wagen vanzelf. Op Zondag 20 December zal de eer ste groote gewestelijke feestvergadering plaats hebben die MOET lukken als iedereen meewerkt. Verder nieuws en programma zal later volgen, doch van heden af kunnen de jonge boerenzonen en -meisjes van de gemeenten Herzele, Hillegem, St Lievens-Essche, Aygem, Ressegem, St Lievens-Hautem, Steen huize, Woubrechtegem zich reeds als lid van den Gewestbond Herzele laten inschrijven bij de hoogergenoemde be stuursleden. Het jaarlijksch lidgeld is vastgesteld op 7,50 fr., waarvan voor het jaar 1932 onmiddellijk 5 fr. te beta len is. Wie zich echter iaat inschrijven vóór het feest van 20 December mag ook nog gratis deelnemen aan een groo- ten tombola met prachtige prijzen. De verloting zal doorgaan na de feestver gadering. Het woord en bovenal de DAAD is nu aan de jonge mannen en meisjes van het Herzeelsche. Talmt niet langer en sluit aan bij het immer grooter-wordende jeugdleger van Redt U Zelven. We hebben beloofd een goede en on verpoosde werking te voeren ten bate van onze boerenjeugd, en die belofte zal gehouden worden, daar staan de pioniers der jeugdaqtie van den Gewest bond borg voor, de toekomst zal dit uitwijzen. Vooruit, de toekomst is aan ons Verslagen van gehouden Vergaderingen AALST-SCHAARBEEK Zondag 8 November had in ons ge woon lokaal een voordracht plaats over groententeelt. De spreker onderhield ons over de verschillende soorten koolgewassen. Hij behandelde a) het zaaien b) de planting c) de onderhoudszorgen d) het oogsten en het bewaren van kooien gedurende de gure wintermaanden. Achteraf had de spreker het over drie vijanden, eigen aan deze teelt namelijk de aardvlooien, de koolvlieg en de knol voeten. ASPELAERE Verleden Zondag had in ons nieuw lokaal bij Omer Malfroid een welgelukte vergadering plaats. De heer Roelandt gaf een voordracht over "Kiekenkweek,,. Hij behandelde in verschillende pun ten, boe het den kiekenkweeker moge lijk is, zijn bedrijf nog meer winstgevend te makeno.a. a) door het verwijderen der oude dierenb) door het kweeken op gepas- ten tijdc) door de uitlezingd) door doelmatiger voedinge) door het bestrij den van ziekten en insekten. EREMBODEGEM Zondag 8 November had een alge- meene vergadering plaats bij Mr Flor. Lievens, Leuvenstraat. De heer Van den Broeck sprak ons over verschillende veeziekten en onge vallen. Besmettelijk verwerpen,mond- en klauwzeer, kalfkoorts, trommelzucht, diarrhee bij de kalveren, werden achter eenvolgens besproken. Spreker werd met de meeste aandacht aanhoord en warm toegejuicht. De heer secretaris van R. U Z. in onze gemeente dankte den voordracht gever en heette de vergadering opperbest geslaagd. Al de aanwezigen komen in 't vervolg zeker terug en brengen ieder een vriend medeAlzoo gaan we vooruit HERZELE. Zondag werd er hier weer een ver gadering gehouden met voordracht.Dit- maal was het over grondbemesting. Vooraf werd er op gewezen dat 1) met de opbrengst te verhoogen de verkoopprijzen niet verder zullen doen zinken 2) de vruchten ons per 100 kg. min der zullen kosten zoo we de opbrengst per Ha vermeerderen. Daarna Stoffen welke de planten noodig heb ben. Waar de planten die stoffen vinden. Waarover de landbouwer beschikt om de voedende stoffen in den grond te brengen. Stalmest, ale of beir en scheikundige meststoffen. Vervolgens eene uiteenzetting over 't bewaren en 't gebruik der meststoffen. Om te sluiten nog een woordje over 't aanleggen van proefbedden en het mengen der meststoffen. Dadelijk na de voordracht werd er ingeschreven voor 't St Elooifeest. Het sluiten der inschrijving zal later bekend gemaakt worden. WIEZE 5 Ondanks zijn ligging tusschen Lebbe- ke en Herdersem, waar ze juist in den- r zelfden namiddag een pastoor inhuldig- den, was de opkomst voor de vergade- jj ring van Zondag 8 November 1.1. goed. i Er werd een uiteenzetting gegeven over "kiekenkweek,,. De spreker vergeleek de verzorging van vroeger met die van heden, de voeding van vroeger met de hedendaagsche en kwam alzoo tot het besluit dat het aantal eieren per kip in 't verleden geraapt slechts 100 bereikte en men nu op vele plaatsen reeds tot 130 is gekomen. Nog een betere uitlezing en het getal stijgt tot 150. De toehoorders waren oprecht aandachtig en we durven dan ook verhopen dat de voordracht van Mr Haems in Wieze veel vruchten zal afwerpen. 'k Was er. ZELE Goed gelukte vergadering. Verleden Zondag werd alhier een groote openbare vergadering gehouden te 4 uur bij den heer Ach. Volcherick, Huyvelde. Ruim 40 landbouwers vulden de vergaderzaal als de h. Frans Calle- baut de vergadering opende met een in leidend woord. Dan gaf de h. Karei Lambrechts, afgevaardigde van Redt U Zelven, een uiteenzetting over het doel, wezen en werking onzer vereeniging.die met de meeste aandacht aanhoord werd. Na de uiteenzetting volgde een nuttige vrije bespreking tusschen de aanwezigen en den spreker en het mag gezegd wor den dat al de toehoorders accoord waren over de goede doelstelling en werking der vereeniging Redt U Zelven die rust op de eenigmogelijke goede grondslagen: Voor en door de landbouwers. De vergadering zal dan ook niet zon der vruchten blijvenhet zaad ligt er en 't zal ontkiemen. Een die er was. MATER Zondag 8 November hadden onze landbouwers en hoenderkweekers van Mater de gelegenheid, het onderwerp Voeding en verzorging der hoenders te hooren behandelen. Een veertig a vijftigtal leden hadden den oproep door Redt U Zelven gedaan,beantwoord wat voorzeker voor de toekomst iets goeds laat verhopen. Na het eerste onderwerp zakelijk te hebben behandeld, gaf spreker ook enkelen uitleg nopens de nieuwe pen sioenwet. Aan de enkele Redt U Zeivers van Mater, een flinke propaganda te voeren, opdat er in deze landbouwersgemeente weldra een machtige afdeeling van Redt U Zelven zou ontstaan. 'n Redt U Zeiver. MEIRE Onze beste Redt U Zeivers van Meire hadden het zich als een plicht aanzien de zoo nuttige als belangrijke voor- j dracht over "De Pachtwet,, bij te wo nen. Op een zaakrijke manier,door mid del van talrijke concrete voorbeelden en praktische gevalletjes aan te halen, wist spreker ruim anderhalf uur de aandacht der aanwezigen te boeien. Het kon dan ook niet anders of zijn slotaanmoedi ging tot vereenigingsleven werd op een warm applaus onthaald. Naderhand gaf den heer Van Nuffel enkelen uitleg over de nieuwe pensioen- 1 wet. Den beer Ruyssinck dankte in aller j naam en vroeg den heer voordrachtge- ver in den loop tfan den Winter nog- maals te hooren spreken over vee voeding NIEUWENHOVE. Verleden Zondag had hier een alge- s meene vergadering plaats bij den heer f Em. De Ro. De meeste leden van R. U Z. in deze jj kleine gemeente hadden er aan gehou- j den, door hun tegenwoordigheid, de nog niet lang gestichte afdeeling eer aan te doen. De voordrachtgever Mr Van den Broeck leerde ons op duidelijke wijze de middelen kennen om de meest voorko mende veeziekten te bestrijden. Daarna maande hij ons met den noodigen uit leg ook aan om desgevallend onze rech ten te doen gelden, door de nieuwe pen sioenwet ons toegekend. Een welgelukte vergadering, die tot voorbeeld mag strekken aan grootere gemeenten. SCHELLEBELLE Zondag had in de Bruinbeke een zeer welgelukte vergadering plaats, een veer tigtal Redt U Zeivers hadden er aan gehouden de voordracht over Zwij- nenkweek,, bij te wonen. De spreker oogstte veel bijval met zijn onderwerp. Hij behandelde de volgende punten a) nieuwe richting in varkenskweek b) de voeding, spoedig of traag mesten, de vleesch- en vetperiodec) meer eiwit rijk voeder voor zogende zeugend) 't belang van de vitaminen en minerale zouten in de varkensvoedinge) opfok van biggenf) het uitkiezen der zeug fokjes. Een goede vergadering die zeker vruchten zal afwerpeneen belofte voor de toekomst. (4e bijdrage) Zorgen na de planting. De versch geplante boomen, aan den wind blootgesteld, mogen zich niet kun nen bewegen, daarom worden ze van een steunstok voorzien. Zoodoende, zullen de jonge worteltjes gemakkelijker worden gevormd, beter met den grond in aanraking blijven en daardoor vlug ger vastgroeien. De steunstok plant men op 15 cm. van den kraag, langs den windkant, tot in de kruin (meer stevigheid)men bindt den steunstok zonder den boom te kwet sen en op zulke manier dat de boom tegelijkertijd met den grond kan zakken. De banden legt men gewoonlijk in vorm van een acht (oo) aan. Om alle verwondingen te vermijden neemt men een kussentje van hooi of van stroo, overal waar den stam de steunstok raakt. In den handel zijn er stevige en prak tische banden verkrijgbaar, door dewel ke men alle wonden kan vermijden. Om de steunstokken duurzaam te ma ken legt men ze een veertiental dagen in een oplossing van kopersulfaat (2 tot 3 kg. kopersulfaat voor 1001. water) ofwel worden ze geteerd of gevlamd. Na de planting der fruitboomen, dekken wij de grond af met een laag half ge teerde stalmest. Deze doenwijze heeft de volgende voordeelen 1beschut de wortels tegen de vorst 2) de gekwetste wortels genezen ge makkelijker 3) er ontwikkelen zich nieuwe vezel worteltjes, waardoor 't vastwortelen wordt verbeterd 4) dient ook nog als voedsel. Hoe moet men de versch geplante boomen snoeien Over deze kwestie is reeds veel ge redetwist, wat aangaat het snoeien van kernfruit (appel- en pereboomen) in het voorjaar volgende op het planten. Noch tans begint de gedachte meer en meer veld te winnen, dat de appel- en pere boomen niet direct na het planten mo gen gesnoeid worden, bijzonderlijk wanneer de planting laat en in min goede omstandigheden heeft plaats ge had. De jonge boomen, die in goede voor waarden geplant werden, met zeer goe de wortelen en zeer vroeg vóór den Winter, mogen nochtans gesnoeid wor den, deze zijn in staat goede scheuten voort te brengen. De steenfruitboomen zullen altijd ge snoeid worden, zooniet zullen het meerendeel der oogen waarop men telde om de gesteltakken te vormen, het vol gend jaar vernield zijn. De steenfruit boomen groeien van af het eerste jaar, sterk genoeg om een goed gestel te vor men. Indien er zeer weinig wortelen en en veel takken zijn, is het noodig eenige takken in te korten of weg te nemen, ten einde een groote verdamping te beletten, en om een soort van evenwicht tusschen het wortel- en het takgestel te herstellen. Wanneer men de boomen wil gaan snoeien, moet men eerst weten, welke kruin zij zonder kunstbewerking zouden vormen, want het dient aanbeveling, den groei zoo in te richten, dat de natuur zooveel mogelijk nagevolgd wordt. In hoofdzaak bemerkt men twee typen van kruinen, namelijk een kruin die breed uitgroeit of de balkruin en de hoogop- gaande of pyramidale kruin. Het grootste deel der perelaars, de vleeschkersen en enkele gewone kersen vormen een pyramidale kruinde appe laars, pruimelaars, perziken en abrikozen vormen een balkruin. Een goede, zelfs noodige voorzorg is de stam vooral bij hoogstammige boo men bestrijken met een mengsel van leem en koedrek, daar de jonge boomen in de kweekerij gewoonlijk dicht tegen elkan der staan en nu op een grooten afstand uitgeplant worden. Op die wijze gaat men de nadeelige werking der zon tegen, die niet zelden de malsche schors der boomen verbrandt en zoo de beweging der sappen stremt. In de boomgaarden die als weiden dienen,is het gemis aan geschikte zorgen voor het beschermen der boomen tegen het vee, voorzeker een der voornaamste oorzaken van mislukking. De dieren gaan zich tegen de niet beschermde boomen schuren en stooten ze omver. Onder de verschillende middelen die aangeraden worden, is dit het meest verspreid. Men plant drie sterke staken op 30 cm. van den voet van den boom en men verbindt ze met tamelijk stevige latten, dit alles wordt nog omringd met pindraad. Eenigen gebruiken ijzeren schilden die men aan een steunstok heeft vastgemaakt. Soms ook bindt men om den stam takken hagedoorn of braam; maar dit biedt veel minder weerstand en moet dikwijls vernieuwd worden. Welk middel men ook gebruike, hoofdzaak is goed toezicht te houden en op tijd na te zien of de bescherming door de dieren niet beschadigd is, en of zij de boomen niet kwetsen. Men zal ook hier en daar een sterken paal in de weide planten, de dieren zullen er zich komen aan schuren en de boomen gerust laten. BELGIË. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 9 Nov. tot 16 Nov.— Getal besmette hoeven Provincie West-Vlaanderen 1 prov, Henegouw 1. Het Belgisch Trekpaard. Een propagandacomiteit zal op Woensdag 16 December 1931, voor de eerste maal den film van het Ministerie van Land bouw De kweek van het trekpaard in België doen afrollen. De voorstelling zal plaats grijpen in de groote zaal van l'Union Coloniale 34, Stassartstraat, te Brussel. De toegangsprijs is vastgesteld op 10 frank. De toegangskaarten zullen beperkt zijn tot het getal vrije plaatsen. Voor het bekomen der kaarten dient men zich te wenden tot Mr De Lange Maurice, 62, Markelbachstraat, te Schaerbeek, P.CH.R. Nr 322146. Rijkstuinbouwschool Vilvoorde. Eindexamen Octoberzitting. Heb ben het diploma van Tuinbouwkundige bekomen De H.H. De Wolf Lucien van Ter- nath en De Wolf Jean van Brussel met groote onderscheiding. De H. De Vleeschauwer Joseph van Grimbergen met onderscheiding. De H.H. Marevoer Frans van Lon- derzeel, Van Marsenille Paul van Op- Heylyssen en Van de Born Arthur van Herck de Stad hebben voldaan. Overgangsexamen. Zijn aangenomen in het 3de studiejaar De H. Senecaut Maurits van Antwer pen met onderscheiding. De H.H. Mattart Jules van Amers foort (Holland), Neutens Jean van Else- ne, Marissal Raymond van Luik, De- maiseaux Jos, en Juff. Landeau Adèle van Antwerpen hebben voldaan. Zijn aangenomen in het tweede studiejaar De H.H. Delisse Adolf van St Joost ten Noode, Van Goolbergh Constant ven Antwerpen, Ramaekers Karei van Bilsen en Van der Taelen Albert van Liezele met onderscheiding. De H.H. Reuines Paul van Bouchoute (O. VI.) De Prefer Jul. van Putte, De Broeck Frans van Dworp, Goovaerts Juul van Melsbroeck, Morael Karei van Steenhuyze-Wijnhuyze, Symons Gerard van Maasniel (Holland), Bosquet René van Ukkel, Smets Edward van Haeren, Petré Karei van Antwerpen, Van Schoonbeek Walter van Syssel (Frank rijk), Van Assche Vital van Hombeek en Walroevens Emiel van Vilvoorde hebben voldaan. ITALIË De tomaten- en aardappelteelt. Men weet dat de tomaten- en aardap pelteelt een zeer gewichtigen rol spelen inden Italiaanschenlandbouw. Volgens de jongste statistieken werden er in 1931 in Italië 42.594 ha. beteeld met tomaten tegenover 48.821 ha. het vorige jaar, de oppervlakte besteed aan de aardappel teelt bedroeg in 1931, 355.431 ha. tegen 349,436 ha. in 1930. De oogst der tomaten is eenerzijds Bij Sint Elooi. Alle groote joernalisten gaan van tijd tot tijd ne keer 'n groote politieker, ne beroemde schrijver of 'n artist met lan ge haren, ne breedgeranden hoed en.... versleten schoenen, interviewen, in plat Vlaamsch wil dat zeggen 'n keer op een deftige manier uithooren. 'k Heb, naar het voorbeeld van m'n hooge collega's (da's niet om te stoeffen hoor) ook eens m'n stoutste schoenen aangetrokhen en het eerste interview van m'n joernalis- tieke loopbaan gaan afnemen. t Ging naar St Elooi in 't hoofd kwartier van den Hemel. Voorzichtigheidshalve was ik eerst om ne goeie paspoort geweest bij onzen braven pastoor, om toch zeker door Sinte Pieter, waarvan ik altijd 'n heilige schrik heb gehad, binnengelaten te worden. Da's echter van een leien dakske ge- loopen, beter dan ik zelf had durven verwachten. Sinte Pieter moest nog niet eens m'n papieren zien, die, daar ben ik per op, tot in de puntjes in orde waren. Daarom precies heb ik nog altijd spijt dat ik ze hem niet getoond had, wie weet had ik er geen pluimke voor ge kregen. 't Schijnt dat ze echter hierbo ven de volbloed Vlamingen, lijk ik en gij. op 't gezicht vertrouwen, al weze er voorzichtigheidshalve bijgevoegd dat in alle regels uitzonderingen zijn, 'k hoop dat geen van ons daar onder valt. 'k Kwam dus bij St Elooi. Is me da ne joviale kerel, dat is ne vent naar m'n hart. 'k Zeg heel eerbie dig Dag Meneer St Elooi en ik ben tewege m'n fonkelnieuw zijden klakske, dat ik voor de gelegenheid van ons Nele heb mogen aandoen, van m'n stekel varkenskop te nemen wat baat het de waarheid te loochenen), als onze groote Sint z'n volle zware hand loodzwaar op m 'n schouder laat vallen dat ik er bijna van door m'n knieën zakt Tijl jongen, doet of ge thuis waart, en laat dat klakske waar het staat, uw Neleken heeft het daar gezet en ge weet toch wel dat ge 't vrouwvolk haar goesting moet laten doen en die goes ting dan ook respecteeren Voorzich tigheidshalve heb ik maar rap ja ge knikt, want overdragers zijn er overal en, op slot van rekening, is 't dan toch waar ook. Dan heb ik met St Elooi gepraat over alles wat er den laatsten tijd is voorge vallen. Bijzonder heb ik er op gedrukt hoe per alle Redt-U-Zeivers zijn op hun patroon en hoe ze om ter meest zijn naamdag vieren. Toen heeft hij heel tevreden geglimlacht en me verzekerd dat Hij zulke vrienden ook niet zal ver geten en dat z'op Hem mogen rekenen. 'k Heb ook niet vergeten Hem te zeg gen hoe slecht onze boerkens er tegen woordig voorzitten, hoe de geleerde bollen spreken en discussieeren over crisis, protectionisme, overproductie en andere hooge stadhuiswoorden, maar ondertusschen den boel maar laten draaien lijk hij draaien wilt. k Geloof dat ik me toen waarachtig een klein beetje kwaad heb gemaakt want bij het afscheid kreeg ik een tikje van zijn grooten wijsvinger op m'n kaken met de vaderlijke vermaning "Tijl jongen, ge zult altijd Tijl blijven, wat recht is, is recht bij U, en wat krom is, blijft ge scheef noemen, het koste wat het wil. Zoo zie ik U graag, maar ver geet dan ook niet als ge terug bij uw makkers zijt, op tijd en stond eens naar omhoog te kijken en ook daar eens hoop- en betrouwvol aan te kloppen zooals ge dat altijd zoo goed t ge daan. Zult ge 't doen m'n T< Ja, beste Sint. Goed zoo, m 'n beste jongen, ga nu terug en doe de complimenten aan al degenen die me op 1 December zullen vieren, zeg dat ik m n talrijke Vlaam- sche boerenvrienden van Redt U Zel ven niet vergeet en niet vergeten kan I Het water stond me in de oogen en schoorvoetend ben ik terug door de zware hemelpoort hier beneden aange land en maak de complimenten over... Tijl. door de afname der verbouwde opper vlakte en anderzijds door het ongunstig weder fel achteruitgegaan. Bij de aard appelen, bijzonder de late, is de oogst ook niet gunstig geweest, zoodat aan staande winter een groote invoer van dit produkt zal noodzakelijk zijn. wendt U tot de ■N

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3