De Scherpte der Landbouwcrisis NOG BOERENBEDROG Landbouwweekblad DE POSTBODE Kanton Herzele 1880-1895 en 1930-1931 §-£ •o X) ZONDAG 29 NOV. 1931 Prijs 25?centiem 14de JAARGANG Nr 674 Arbeid adelt Abonnementsprijs 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De ouderen van jaren zullen zich nog de zwarte jaren herinne ren welke onze landbouw heeft doorgemaakt tijdens de jaren 1880-1895.De geweldige inzinking der graanprijzen welke onmiddel lijk gevolgd was op de tijdelijke stijging der prijzen tijdens den Fransch-Duitschen Oorlog van 1870, gepaard gaande met een al- gemeene daling der veeprijzen en van al de landbouwproducten, hadden den ondergang van talrijke landbouwers veroorzaakt, wier gansch bezit gedwongen werd ver kocht omdat ze hunne pachtprijzen of hypotheekschulden op de ge stelde vervaldagen niet konden betalen. ÜHet was toen dat de Belgische Nijverheid zich snel ontwikkelde en de Regeering besteedde hare bijzondere zorgen aan den opbloei der nijverheid, terwijl de landbouw als stiefkind werd verwaarloosd. Toen reeds genoten talrijke nij verheidsproducten eene werkelijke bescherming, terwijl de landbouw over geen enkel inkomrecht be schikte. Onder den drang van den nij penden nood zetten de landbou wers een beweging in tot verdedi ging hunner levensbelangen. Na harden strijd en vinnigen tegen stand der vrijhandelsgezinden zoo wel uit princiep als uit eigenbelang, bekwamen de landbouwers einde lijk volgende invoerrechten Door de wet van 18 Juli 1887 5 fr. de 100 kg. op de ossen. 4 fr. de 100 kg. op de stieren. 2 fr. de 100 kg. op de koeien. 2,50 fr. vast recht op de schapen en 1 fr. vast recht op de lammeren. 15 fr de 100 kg. op het versch vleesch ingevoerd met beesten of half-beesten. wettigen nog in veel sterkere mate voorhanden dan in 1880-1895. Ziehier des betreffende een uiterst sprekende vergelijkende statistiek betreffende de goudprij zen van enkele landbouwproduc ten 1880 1894 1 Oog. 1931 Tarwe 19,47 13,94 12,49 Rogge 13,81 10,89 9,98 Haver 19,74 14,39 12,86 Varkens 0,86 0,86 Ziehier nog een andere verge lijkende statistiek aangaande de inzinking der prijzen van de land bouwproducten sedert 1929. waOOÏWH Buitengewone Algemeene Vergadering op Zondag 6 De cember, te 4 uur namiddag, in Het Hof van Weenen "8 S c pr n o o Uit voorgaande cijfers blijkt dat de huidige verkoopprijzen van de landbouwproducten merkelijk la ger zijn dan deze van het tijdperk 1880-1895. Voeg daarbij dat de voortbrengstkosten dezer produc ten integendeel merkelijk gestegen zijn Zoo bedragen de pachtprijzen thans gemiddeld 7 tot 8 maal meer dan in 1914, de loonen van 10 tot 12 maal meer en de belastingen van 15 tot 16 maal meer. Onze geheele voortbrengers hebben bovendien te lijden onder de bestaande be- 30 fr. de 100 kg. op het vleesch scherming ten voordeele van onze ingevoerd met kwartieren. Door de wetten van 12 en 15 Juli 1895: 20 fr. de 100 kg. op de boter en de margarine. 3 fr. de 100 kg. op de haver. 4fr.de 100 kg. op de haver- bloem. 1,50 fr. de 100 kg. op de malt. 15 tot 30 fr. op geconserveerd vleesch. 12 tot 30 fr. op ingelegde groen ten. Voor den oorlog bestond er ook een invoerrecht van 0,55 fr. op tabak in blad dat thans 2,40 fr. nijverheidsproducten, onder den dumping van verschillende vreem de landen, onder het scherpe protectionisme van de naburige landen dat niet alleen den uitvoer van onze producten verhindert, doch ons ook den massalen toe voer berokkent van landbouwpro ducten uit vreemde landen die door dit protectionisme hun normaal afzetgebied verliezen. Men vraagt zich at of er eene De succesvolle vergadering van den Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele ligt nog versch in ieders geheu- j gen en reeds wordt de tweede vergade ring van dit seizoen belegd, dit op Zon dag 6 December, te 4 uur namiddag, in ons gewoon lokaal "Het Hof vanWee- nen Het programma der vorige ver gadering had ophef gemaakt in de land bouwerskringen van de gemeenten van 't Kanton Herzele. Maar voor de verga dering van Zondag 6 December staat een niet minder belangrijk onderwerp op de dagorde. Er zal door den heer Van Nuffel, secretairis eener pensioen- kas, een omstandige uiteenzetting gege ven worden over De nieuwe pensioenwet, en wat onze boeren er moeten over weten Het is een feit dat velen onzer boeren niet in regel zijn met de verordeningen der nieuwe pensioenwet die VER PLICHTEND is voor de meesten on zer boeren, (voor dezen die geen 18,000 fr. jaarlijksch inkomen hebben). De niet-naleving van de bepalingen der pensioenwet kan zware straffen meebrengen en 't is in ieders belang zich bijtijds in regel te stellen. Het is daarenboven ook waar dat verschillende oudjes, welke volgens de vroegere pensioenwet geen recht op ouderdomspensioen hadden, dit met de nieuwe pensioenwet wel hebben. In aller belang, zoo van de jongeren als van de ouderen is het, zich van de verplichtingen en ook van de voordeelen der wet op de hoogte te stellen. Het Bestuur van den Landbouwstu diekring van het kanton Herzele heeft het goed gedacht opgevat hiervoor een vergadering te beleggen. Op 6 Decem ber zal er ook in Het Hof van Wee nen vanaf 2 1/2 uur zitdag gehouden worden waarop aan ieder lid van Redt U Zeiven dat het wenscht gratis inlich tingen zullen verschaft worden omtrent de pensioenwet. De leden die voor speciale gevallen meer uitleg wenschen kunnen van deze gelegenheid gebruik maken om zonder eenige onkosten VOLLEDIG ingelicht te zijn. Landbouwers van het Kanton Her zele, in grooten getalle wordt ge Zon dag 6 December te Herzele in Het Hof van Weenen verwacht andere commissiën en organismen, alvorens een verdedigings-maat regel te bekomen. Wat meer is In 1919 schafte men schier al de invoerrechten af, gestemd in 1887-1895 ten voor deele der landbouwproducten, ter- bedraagt. Toen ook, zooals nu, riepen de onze koolmijnen! Deze nijverheden vrijhandelsgezinden op alle daken welke nog niet het tiende paart dat hoogergenoemde rechten de der nadeelen ondergingen sedert nijverheidstak dergelijken toestand wijl de Regeering door invoerver- van onvermijdelijken ondergang gunningen en maximaprijzen de een dag zou dulden. prijzen onzer landbouwproducten Wij hebben het onlangs beleefd neerdrukte onder het normaal peil met onze stikstofnijverheid en met der wereldmarkt. levensduurte geweldig zou doen stijgen. De latere jaren wezen echter uit dat deze beschuldigin gen ongegrond waren en België was vóór den oorlog overal ge kend als een der landen waar het leven het goedkoopst was. De voormelde landbouwrechten had den verder België's reputatie als vrijhandelsgezinde natie niet aan getast, doch hielpen onzen land bouw de zware crisis van bedoeld tijdstip, doorworstelen. ruimen tijd door onzen landbouw geduld, en welke niet het econo- Terwijl de Regeering dezen druk uitvoerde op onzen landbouw, bereidden de officieele diensten de perekwatie voor der invoerrechten op talrijke nijverheidsproducten mische belang hebben opgeleverd volgens een coëfficiënt gaande tot door onzen landbouw, bekwamen 8, 10 en zelfs 12 t.h. Deze pere- dadelijk de door hen gevraagde j kwatie werd ingevoerd in 1924 doeltreffende bescherming van staatswege, zonder eenig vooraf gaand onderzoek of advies van den Economischen Raad. Onze landbouw die sedert twee jaar gebukt gaat onder een steeds zwaarder wordende crisis, moet vooreerst zijn rechtmatige eischen Thans in 1930-1931 zijn de oor- laten wikken en wegen door den zaken welke de invoerrechten op Economischen Raad en tal van de landbouwproducten volkomen (Zie vervolg onderaan 3de kolom.) Wij weten dat de Economische Raad, bestaande voor de groote meerderheid uit niet-landbouwers, zich eindelijk uitgesproken heeft voor de perekwatie der invoer rechten op boter en vleeschDoch aan adviezen heeft onze landbouw op het huidig oogenblik geen be hoefte, doch wel aan doeltreffende en uiterst dringende daden van verdediging zijner levensbelangen. We hebben verleden week pas mededeeling gegeven van de waar schuwing die uitging van het Mi nisterie van Landbouw tegen ze kere personen welke de dorpen doorloopen en aan de bezitters van boomgaarden voorstellen doen om de boomen tegen de daarop voorkomende insekten en ziekten te bespuiten. Meermaals bleek het dat de gebruikte produc ten niet de minste insecten- of zwamdoodende waarde hadden. 1 Het Ministerie van Landbouw schreef ook in den zelfden om zendbrief welke aan de pers en aan de Landbouwvereenigingen werd overgemaakt. "Herhaaldelijk wer den de landbouwers ook gewaar schuwd tegen de handelingen van sommige personen of firma's, die hun zoogezegde veredelde poot- aardappelen of keurzaaizaden aan bieden We deden deze lijnen in vetjes drukken in de hoop dat onze lezers ze goed in den kop zouden prenten. We bevroedden op dit oogenblik nog niet dat er zich weeral dergelijke feiten op groote schaal hadden voorgedaan. We ontvangen echter van het "Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw» van Neder land door toedoen van den Rijks- landbouwconsulent voor Neder land in België onderstaande mede deeling die wel aantoont hoe ernstig de toestand weer is. Het communiqué dat aan de pers wordt overgemaakt, luidt: WAARSCHUWING Herhaaldelijk worden pootaardappe- len verkocht of te koop aangeboden welke vergezeld zijn van certificaten waarop de namen en merken van be kende Nederlandsche keuringsdiensten vermeld staan of bedrieglijk zijn nage maakt. In verschillende gevallen zijn bij de Belgische Justitie verzoeken om strafvervolging ingediend. Aan belang- hebbende koopers wordt de raad gege ven de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen, voorts te eischen dat de verkoopers bewijzen dat ze als offi cieele tusschenpersonen zijn aangeduid en, in geval van twijfel of bedrog, zich te wenden tot Jhr. J. van Vredenburch, Rijkslandbouw-consulent der Nederlan den, te Cappellen bij Antwerpen,,, We kunnen niet anders dan hieraan nogmaals enkele beschou wingen toe voegen. Hoe dikwijls is het niet gebeurd dat zelfs goede leden de vereeni- ging den rug toekeerden omdat deze z.g.z. hoogere prijzen vraagt voor de waren dan sommige parti culiere handelaars? We hebben al vele pennen versleten en reeds dikwijls onze keel heesch ge schreeuwd om toch onze boeren maar te kunnen inpompen dat de hoedanigheid der waren hoofd zaak is, dat "goede koop, dikwijls dure koop beteekent Voor eenige centiemen lagercn prijs worden somtijds waren aan gekocht wier waarde in verre na den aankoopprijs niet benadert. Men verblindt er de goedgeloovige gemeenten door en... Frederik is gefoptIn de meening een goe den slag te hebben thuis gehaald worden alzoo dagelijks vele boe ren "geschoren zonder zeep Alle bedrog komt natuurlijk uit, al moesten de kraaien het uitbren gen, dit heeft het verleden klaar genoeg bewezen. Maar dit belet niet dat nieuwe gevallen zich blij ven voordoen, dat er overal "wolf ijzers en schietgeweren h'ggen waar onze boeren dikwijls inloo- pen en welke ze door een klaar inzicht en gezond verstand konden ontwijken. Gewoonlijk komen de waarschuwingen van drn Staat altijd te laat, als het kwaad ge beurd is helpt geen jammeren meer. Daarom zouden we eerst en vooral willen dat er strengere straffen werden voorzien voor de overtreders der wet op de verval- schingen van plantaardappelen, veevoeders en meststoffen, die, we herhalen het, ook niet elke moge lijkheid tot bedrog, welke door staatscontrole kan vermeden wor den, uitsluit. Daarom vragen we van staats wege een streng en tijdig ingrij pen om eiken bedrieglijken handel zooveel mogelijk te voorkomen. Wij, boeren, hebben echter ook wel een mea culpa te slaan. We hebben eigen vereenigingen die er enkel en uitsluitend zijn om de beroepsbelangen te dienen, die een economische werking voeren juist om te beletten dat onze boe ren zouden overgeleverd worden aan de willekeur van misbruikende particulieren, doch ook, we onder lijnen dit, om een sociale werking, waarover zich geen handelaars of neringdoeners bekommeren, mo gelijk te maken. Óm te sluiten geven we het slot van ons artikel Concurrentie dat in ons blad verschenen is op 20 September Wij zeggen en herhalen koopt nooit bij kwakzalvers, koopt bij ernstige firma's dte jarenlang bewijzen gaven van eerlijken han del. Eischt alle garanties bij uwe aankoopen en zet uwen bril op voor de hoedanigheid. Koopt enkel op ontleding Alle vetten, Samengestelde voeders, Lijnmeel en andere melen, Kortmeel en gruis. Let wel op den prijs, maar veel meer op de hoedanigheid, want slechte of gemeene waren zijn al tijd veel te duur Hetzelfde geldt natuurlijk voor het plantgoed. We voegen er nog bij voor de genen die weer eens in de val zijn geloopen, gedenkt het spreek woord een ezel valt geen twee maal over denzelfden steen,,, zorgt dat Ge U geen tweede maal laat beetnemen. Aan degenen die gelukkiglijk nog niet het slachtoffer zijn ge weest van eenig bedrog Een verwittigd man is er twee waard,,. Zorgt dat we het ook over U mogen zeggen. zal binnenkort een kwijtschrift van 12 fr. aanbieden voor het abonnement op De Koornbloem voor het jaar 1932. Leden, U hebt een dubbelen plicht 1° Zorgen dat bij de eerste aanbie ding het kwijtschrift betaald wordt 2° Uwe vrienden aanspreke» en al het mogelijke doen om nieuwe abonnemen ten aan te werven. Dat iedereen zich kwijte van dezen plicht 1 De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. n O ;r (V ffl O SryWi-inStOi n »-» >1 TT co CQ rr 1 CQ O CQ 3 f-1 O O (V VO UI Ul UI ON O Vi ON K) pN O N) Ul Ul S OO v] OO OUI^-I^^^OO to VI O ON NO 00 LO Co vl U Ul UI UI tO CO L9 vi VO ON Oo o^toyioocos On 4^ vl O Co OoWvlNUl^-voa WUUl^Ul^Uia^ ui o >1^00 to yi NO NO o LOCQ ÜJ'Ö StO

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1