K. HEIREMANS Notariëele Annoncen - AALST - Naaimachienen 1 Het verschijnsel der af nemende meeropbrengst. Gewapende Kunstmozaïeken Karei Lodewijk Ledeganck Bemesting der Weiden. Landbouweconomie 29, Molenstraat, 29, Onze Kunstenaars Eene Schoone Hofstede Openbare Veiling Bouwgrond, Landen en Meersch NEDERLAND Tijdelijke doch algemeene verhoo ging van het toltarief. De tweede Kamer heeft het wetsvoorstel aange nomen waarbij het toltarief wordt ver hoogd van 8 tot 10 t.h. De'duur van'die verhooging wordt beperkt "tot 1 Januari 1935. Voorts werd een amendement aange nomen, bepalende, dat gedurende twee jaar een recht van twaalf en halve gulden (180 Belgische franks) zal worden gehe ven op elk ingevoerd paard. Ingevolge datzelfde amendement wor den eveneens voor twee jaar de inkomen de rechten voor versch rundvleesch op 20 t.h. van de waarde, versch paarden- vleesch 12 1/2 t.h., bevroren, gezouten of gedroogd vleesch, andere vleeschwa- ren of Charcuterie 7 1/2 (108 Belgische franks) per 100 kg. k Uit voorgaande blijkt dat de Neder- landsche Wetgever er vlugger bij is dan de onze om hulp te bieden aan den land bouw. ENGLAND Ook England zoekt heil in bescher- ming. De EngelschefWetgever heeft de zoogenaamde anti-dumpingswet ge stemd, waardoor de Minister van Han del gemachtigd wordt gedurende een termijn van 6 maand op bepaalde goe deren invoerrechten te heffen, gaande tot hoogstens 100 t.h. hunner waarde. Deze regeling heeft vooral betrekking op een reeks fabricaten en halffabrikaten aangegeven onder klas 3 der staten van het Ministerie van Handel zooals o.m. cokes en alle brandstoffen, glaswaren, ijzer- en staalwaren.keuken gereedschap pen, photo-artikelen, electrische machie- nen en apparaten, naai- en schrijfma- chienen, uit hout vervaardigde artikelen als meubels katoen, wol en kamgaren, scheikundige artikelen, oliën, vetten en lederwaren. Daar bedoelde maatregelen uitsluitend getroffen werden ten voordeele der nij verheid zal ook de Engelsche landbouw dadelijk weten wat de Regeering voor hem gaat doen. De parlementaire land- bouwgroep besfaande uit meer dan 130 leden meestal conservatieven heeft eene afvaardiging gezonden aan den Eersten Minister om hem te verzoeken nog vóór Kerstdag eene verklaring af te leggen betreffende de maatregelen welke de Regeering zinnens is te nemen voor de bescherming van den landbouw, namen- lijk wat betreft de contingenteering bij den invoer, de gewaarborgde prijzen voor de granen en de suikerbeeten, en de bestrijding van den vreemden dum ping. DENEMARKEN Een kritieke financieele en econo mische toestand. De val van het Engelsch pond heeft ook deze van de Deensche kroon meegebracht. Verleden week nog noteerde de kroon een gevoe lige daling ten opzichte van den Fran- schen frank, den dollar en het pond. Dadelijk werd een speciale zitting van het parlement belegd om de Régeering te machtigen volgende maatregelen te treffen 1) verboden uitvoer van Deensche kronen 2) beperkingen bij den aankoop van vreemde munt 3) toelating aan de vreemdelingen de Deensche schatkistbons te verkoopen in hun bezit, doch formeel verbod de op brengst van den verkoop over te bren gen naar den vreemde. De financieele crisis gaat gepaard met eene economische crisis die bijzonder den landbouw aantast welke de voor naamste bron van inkomsten is voor het land. Een der belangrijkste bronnen van inkomen voor den Deenschen landbouw is de boter, waarvan Denemarken 40p.h. levert van het wereldverbruik. Welnu de prijs der boter is den laatsten tijd enorm gedaald. De andere groote bron van inkomsten voor Denemarken is de veeteelt. Denemarken moet per week 5.000 stuks vee uitvoeren. Tot heden ging dit vee naar Duitschland, Frankrijk, Hol land en België. Duitschland en Frankrijk hebben hun ne grenzen gesloten voor het Deensche vee, Holland zal nog enkel een weke- lijkschen invoer toelaten van 300 stuks vee. Wat België betreft, door de aan staande verhooging van de invoerrech ten zal het ook in belangrijke mate den invoer van Deensch vee beperken. VEREEN IGDE STATEN De springvloed van protectionisme. De aangekondigde verhooging der invoerrechten door Engeland heeft een nieuwen springvloed van protectionisme ontketend Frankrijk was er de eerste bij om zijne toltarieven op groote schaal te verhoogen. De Vereenigde Staten willen ook niet ten achter blijven. Zoo meldt Reuter uit Washington dat de hoofden der Republikeinsche partij bij een beraadslaging met president Hoover beloofd hebben in de aanstaande zitting f van het Congres hun steun te zullen verleenen aan een voorstel om de in voerrechte n opnieuw te verhoogen. Zij moeten te: de overtuiging gekomen zijn, dat er gee r ander middel bestaat om het tekort in de begrooting over het loopen- de jaar geschat op anderhalf milliard dollar weg te werken. In ons blad werd, nog niet lang gele den, het aanleggen van proefvelden aangemoedigd door het uitschrijven van een prijskamp. Een hoogst gewaardeerd initiatief Elke landbouwer zou, in onze eeuw, een proefveld moeten bezitten. Hij zou aldus zijn eigen leermeester worden, en naar gelang de opgedane bevindingen, zijn landbouwbedrijf op eene meer oordeelkundige wijze uitbaten. Want juist aan oordeelkundigen zin ontbreekt het bij den landbouwer. Hij richt de controle van zijn bedrijf te uitsluitend naar de massa-opbrengst en meent dat hierdc or de financieele zij de gewaarborgd is. Dit is betrekkelijk waar, vooral in goede tijden. Doch, massa-opbrengst is uiteraard niet altijd winstgevend. Er dient rekening gehouden met de pro ductiekosten, om de ware rentabiliteit vast te stellen. Om nu deze rentabiliteit zoo hoog mogelijk op te voeren, laat ons zeggen tot de uiterste grens, zal men den juisten maatstaf moeten zoeken tusschen Opbrengst en productiekosten. Dit is de rol der proefvelden. Iedereen weet wat een proefveld is een lapken grond, goed bewerkt, ver edelde zaden, goede bemesting en... rijke opbrengst Hoeveel dit lapken grond aan kapitaal en arbeid gekost heeft, wordt niet geteld, de massa-opbrengst is er, en dat is alHij, die zoo te werk zou gaan, verliest de rentabiliteit van zijn proefveld uit het oog. Is dat oordeelkun dig opgevat? Neen 1 De productie immers houdt geen gelijken tred met de aangewende kosten. Bij verdubbeling van de gebruikte hoeveelheid kapitaal en arbeid wordt lang niet altijd de dub bele productie bereikt. Nergens komt dit verschijnsel duidelijker uit dan in het landbouwbedrijf. Elke landbouwer weet, dat verbetering van de grondbewerking, van de bemesting, van de verzorging van het gewas, te duur kan zijn om door de meerdere opbrengst betaald te wor den hij weet ook dat elke opbrengst een toppunt heeft en niet meer verhoogd kan worden door verbetering van de cultuur.Imme rs, de opbrengsteigenschap pen van planten en ook van dieren zijn begrensd en kunnen onder geen enkele voorwaarde méér voortbrengen dan het bepaalde maximum.Was dit niet zoo, dan zou het mogelijk zijn van b.v. de geheele behoefte aan aardappelen van al de R.U.Z.-ers te telen op één Ha. land. Gij begrijpt hoe opgerijmd dit is. meer rationeele en intensieve cultuur. Een fijnzinnige boer zal het hierbij niet laten, want dit verschijnsel laat in sommige gevallen ook nog den weg open voor een tweede."^Immers, een proefveld wordt met de hand bewerkt en verzorgd, wat de productiekosten vast en zeker niet tot hun minimum zal herleiden. Maar onze/Jakkers worden, dank zij den vooruitgang der weten schap en de verbetering der techniek, niet meer met hark en rijf bebouwd, zoodat de mogelijkheid ontstaat de kos ten te verlagen,^ terwijl de opbrengst gelijk blijft. Dit heeft voor gevolg dat de rentabiliteitsgrens verschoven wordt in de richting van een grootere produc tie, aangezien het langer duurt vooraleer de meeropbrengst geringer wordt dan de meerdere kosten. Ter verduidelijking zullen wij weerom een cijfertabel nemen hierbij veronderstellen wij dat door vooruitgang der wetenschap, door bete re organisatie van het bedrijf, door goed- kooper grondstoffen, of waardoor dan ook, de kosten bij dezelfde opbrengst een vierde lager zijn, dan komen wij tot den volgenden uitslag Huis van volle vertrouwen Prachtige keus van WINTER-PARDESSUS Gabardinen, 1 rench-Coats, Impermiabels. Lederen Vesten Sport- en Ruitersbroeken. Laatste mode Uitmuntende kwaliteit Laagste prijzen. 15 70 55 30 110 40 80 45 140 30 95 60 160 20 100 75 170 10 95 90 175 5 85 105 175 0 70 120 175 0 55 131,25 175 0 33,75 150 175 0 25 hart laat trillen in Het graf mijns va ders en vooral in Het graf mijner moeder Prachtig van taal, stijl en versbouw, mogen die gedichten als meesterstukken aanzien worden. Ziehier eenige uittreksels uit het laatste Een hert dat als een vat vol heiige [wondergaven Den omtrek zalig maakt, waarin ['t zijn geuren brengt Dat nimmer uitgeput, hoeveel er [zich aan laven Nog altijd voller wordt, hoe meer ['t zijn schatten plengt Haar schim eischt iets terug, van ['t geen zoo mild zij gaf Kom, harp, en ween met mij op de [asch van mijne moeder Kom, huldig met uw toon mijn [offer op haar graf Joseph Hermans Rigutto 37, Zoutstraatpoort, 37, Aalst Tel. 460 Gewapende vloeren in mozaïek-gra- nito of béton. Alle modellen Pompbak ken, Kolommen, Muurbekleeding, Dor pels, Schouwen, Bladen voor tafels, toogen. Spoelbakken, Verzijpen, Graf monumenten. Wanneer men nu dit tweede cijfer- voorbc eld naast het eerste legt en verge lijkt, dan zal blijken dat in het eerste de productie het voordeeligst is bij een op brengst van 140 fr. per are, terwijl in ln dit tweede voorbeeld een vermeerdering a der productie tot 160 fr. voordeelig wordt. Wij mogen hieruit besluiten.dat enkel voortdurende studie ter verbetering der voortbrenging de welvaart onzer land bouwbevolking op peil kon houden. Helaas Hieruit blijkt dat de opbrengstmoge lijkheden beperkt zijn doch de produc tiekosten zijn veel minder. In de veron derstelling dat men deze kosten aan kapitaal en arbeid telkens met een gelijk bedrag vermeerdert.dan zal de opbrengst telkens met een geringer bedrag toene men, dus zal de meeropbrengst afnemen. De Hollandsche hoogleeraar Koenen, heeft dit verschijnsel zeer juist genoemd het verschijnsel der afnemende meerop brengst. Een voorbeeld met cijfers zal dit duidelijk maken. Nemen we als basis 1 are en getallen die franks voorstellen 20 70 50 40 110 40 70 60 140 30 80 80 160 20 80 100 170 10 70 120 175 5 55 140 175 0 35 160 175 0 15 175 175 0 0 200 175 0 - 25 Het spreekt van zelf, dat men in de praktijk, al is het dan ook op een proef veld, zulke mooie evenredigheid in de daling der meeropbrengst onmogelijk zal bekomen, doch de juistheid van de algemeene strekking van deze becijfering is onbetwistbaar. Niet alleen in den landbouw, maar ook in de fabrieknijver- heid bestaat dit verschijnsel, namelijk wanneer, bij uitbreiding van zaken, sto rende invloeden de productie komen drukken. Doch, laten wij nu eens de laatste kolom van ons cijfervoorbeeld onder zoeken, dan blijkt ons, dat de winsten tot een zeker punt stijgen en daarna dalen. Wanneer men tracht zooveel mogelijk winst te maken, (en dat beoogt toch iedereenzal de productie niet boven zekere grens opgevoerd mogen worden. Zooals men op dit staatje ziet, wordt met 60 fr. kosten 80 fr. zuivere winst verwezenlijkt. Met 80 fr. kosten insgelijks 80 fr. winst, doch in dit geval verhoogt men nutteloos zijn bedrijfs kapitaal, hetgeen dan ook nadeeliger is. Het punt, waar de meeste winst wordt gemaakt, noemt men de grens van ren- tabiliteit. Eene oordeelkundige uitbating eener onderneming zal er dus op gericht zijn de productie zóó te regelen, dat ze juist deze grens bereikt. Wat de land bouw in t bijzonder betreft, kan gezegd worden dat deze grens gelukkiglijk nog lang niet bereikt is en bijgevolg den noodigen afstand openlaat om zich met volle overgave toe te leggen op eene Indien zich ooit in de geschiedenis der letterkunde een wonderbaar verschijnsel heeft voorgedaan, is het wel de herle ving der Nederlandsche letterkunde in België na de omwenteling van 1830; dan neemt zonder twijfel de Vlaamsche muze haar hoogste vlucht bij den gevoel- vollen en geestdriftigen zangerKarei Lodewijk Ledeganck, die in de Vlaam sche letteren eene voorname plaats be kleed heeft. Ledeganck, werd geboren te Eecloo, den 9 November 1805, en werd werk- knaap in een linnenfabriek, nadat hij de banken der lagere school had verlaten doch zijn eenige wensch was schrijver te worden. Algauw ontwikkelde zich de knaap, en van zijne eerste jeugd aflegde hij eenen onverzadigbaren dorst naar wetenschap aan den dag, die zich geene moeite ontzag om het nagestreefde doel te bereiken. j De jonge Karei, door de tusschen- komst van Vervier, verwierf eene plaats van hulpklerk aan het stadhuis van Eecloogedurende zijne ledige uren be gon hij zich aan de beoefening der Ne- derlandsche dichtkunst te wijden, en legde zich toe op de studie der groote meesters uit de zeventiende eeuw. In 1828, behaalde Ledeganck den eer sten prijs bij de koninklijke maatschappij "Rethorica,, te Brugge met Lof der Schilderkunst hij studeerde Fransch, Latijn en Grieksch, en toen hij voldoen de op de hoogte was, liet hij zich, nog maals door Vervier's bemiddeling, als student der Gentsche Hoogeschool op schrijven. Den 31 Mei 1830, ontving de en mij rest niets dan op [uw graf te weenen "Verlaten hier omlaag, O Moeder [tot wanneer In 1846 verscheen zijn bijzonderste De drie Zustersteden dat overtrof al wat tot hiertoe uit de pen van den gevierden zanger gevloeid was. Ledeganck overleed te Gent, wegge rukt door een onverbiddelijke borst kwaal, den 19 Maart 1847, op 41 jarigen ouderdom. Bij de teraardbestelling werd eene lijk rede uitgesproken, waarin aan Lede- ganck's verdiensten als dichter de war me hulde der beide deelen van het er kentelijk Nederland werd gebracht. Thans kende de Nederlandsche letteren een klassieken dichter meer, zijne poezië i zal immer blijven, zij is opgebloeid in eeuwige frischheid uit het hart der j menschheid, zij is de weerklank van een volledig innerlijk leven en luidt in ieder i woord met een vasten toon van alge meene ervaring, j Van jongs af waren in Ledeganck's ziel de vonken van het ware dichtvuur neergelegd, met een kalme vastberaden heid streed hij voor een aanhoudend hooger stijgen in de rangen der maat schappij, en voor de heropbeuring van taal en stam. Het is hoog tijd om aan de bemesting der weiden te denken, en het oogenblik is dus gekomen om de fosfoorzuurmest- stoffen en potaschmeststoffen toe te dienen. Daar talrijke landbouwers in vele streken nog altijd uitsluitelijk groote hoeveelheden fosfoorzuurmeststoffen aangewend hebben, mogen deze dit jaar de potaschbemesting niet verwaarloozen. Immers de potasch begunstigt op een bijzondere manier de ontwikkeling van klavers en alle andere grassoorten en vernietigt bovendien mossen en talrijke andere onkruiden. Volgende bemestingsformuul is aan bevelingswaardig 800 a 1200 kg. sylviniet-kaïniet of 200 a 400 kg. chloorpotasch. Elke landbouwer zou moeten over tuigd zijn dat men ten minste zooveel potasch als fosfoorzuur zou moeten ge bruiken en zou proeven moeten aanleg Indien Gij slechte planken vloeren bezit laat deze leggen met gewapende granito Onbreekbaar Dagelijks zichtbaar. Al onze waren zijn voorzien van het noodige ijzer. jongeling den gouden eereprijs voor J gen met sti)9ende hoeveelheden potasch- - mesten. (Ingezonden.) 'Linnenmakerij, Vlaanderens welvaren,, een voortreffelijk gedicht, waarmede hij alsdan veel lof oogstte. Ledeganck's vlijt tot studie werd heer lijk beloond: in 1835, verwierf hij met de grootste onderscheiding den graad van doctor in de rechten. Zijn kennis der vreemde talen ver schafte hem de gelegenheid om uitheem- sche dichters te lezen zooals Byron, Lamartine, en Schiller. Hij ondergaat dan ook den betooverenden invloed van het toen heerschende romantisme, waar van men sporen aantreft in zijn eersten bundel "Bloemen mijner lente,,, die ver scheen in 1839. "Het Klavier,, en De Boekweit,, zagen kort daarop het dag licht. Het Staatsbestuur erkende de letter kundige verdiensten van Ledeganck en stelde hem aan tot lid der kommissie die de verhandelingen over de spelling der Vlaamsche taal zou beoordeelen. Hij bekwam bovendien de plaats van Vre derechter te Somergem. In 1841 verscheen van hem een ver taling van het Burgerlijk Wetboek, een werk dat uitmunt door taal- en rechts kennis. Niets overtreft het lyrische van Lede- Alle merken. Nieuwe ganck's gedichten, .wanneer de dichter Comptant en op krediet. GUSTAAF de gevoeligste snaren van zijn kinder- VIDTS, 22, Kattestraat, 22, AALST. A Studie van Notaris MOYERSOEN, te Aalst, Statiestraat, nr 23. Openbare Verkooping van f te Lede, Vrijdagmarkt, nr 10, bevattende kelder op het gelijkvloers voorplaats, keuken, kelderkamer en een groote slaapkamerboven groote zolder. Op de koer schuur, varkenskoten en stallingen, hangaar voor kiekenkweek, bakoven, betonnen pulpput en gemet- sten aardappelkelder. Van achter een uitgehaagden boomgaard. Hebbende een oppervlakte van 16 a. 69 c.a. Voorzien van electrische verlichting, pomp en regenwater. Op te leggen voor boom en haagprijs en voor overname van electrische in stallatie 1500 fr. Zichtbaar alle dagen. Bewoond door Mr Polydore Dierickx. Onmiddellijke ingebruiktreding. II. EEN PERCEEL LAND TE LEDE GEESTHOEKEN groot 21 a. 24 c.a. palende noord en west August Uyttendaele, oost de Weduwe Coppens en zuid de kinderen De Noose. Ingebruiktreding met het scheeren der vruchten. Eenige Zitdag Maandag 7 December 1931 om 1 u. namiddag ter herberg Willen is kunnen gehouden door Mr Alfred Vyverman te Lede, Dreefstraat. Voornoemde notaris Moyersoen zal ook overgaan tot de I van glazen kas, stoof met toebehoorten, beelden,kaders, marmieten,waschkuipen, tobbens, melkteelen, ijzeren vuur, 2 zin ken kabels, braskuipen, kunstmoeder voor kiekenkweek, loofmolen, aalpomp, aalkuip en schepper, kruiwagens, aller hande landbouwersalaam, eene partij strooi, hooi, beteraven, aardappelen en brandhout, alsmede 83 kiekens, een koe en 2 runders. Op Dinsdag 15 December 1931 om 9 u. stipt voormiddag ter gemelde hotstede te Lede, Vrijdagmarkt nr 10. Openbare Verkooping van te Hofstade en Gijsegem. Koop IEen perceel bouwgrond te Hofstade, aan den steenweg van Aalst naar Dendermonde, gekend ten kad. wijk B, zuiddeel nr 8, groot 7 a. In gebruik bij Mr Petrus Huylebroeck. Koop II Een perceel land te Hof stade Nederhaze palende noord de Commissie van Openbaren Onderstand der gemeente Herdersem, gekend ten kad. wijk B, nummer 14, groot 14 aren 30 c.a. In gebruik bij Mr Theodoor D'Haese. Koop III Een perceel meersch te Gijsegem Camphef palende zuid den tragel der vaart, gekend ten kad. wijk D, nr 118, groot 10 a. 50 c.a. In gebruik bij Mr Petrus Gols. Koop IV Een perceel land te Gijse gem Denderland palende noord Ge- meentegoed van Herdersem, gekend ten kad. wijk B, nr 111, groot 10 a. 30 c.a. In gebruik bij Mr Leon Van Mede- gael. Eenige Zitdag Dinsdag 15 December 1931 om 1 u. nam. ter herberg In de Poor gehouden door Mr Petrus Gols, te Gij segem, Driesch. Kosten Opbrengst Meeropbrengst Winst -♦ ven „cue- en occasies.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4