De zware Landbouwcrisis Landbouwweekblad NETELKOORTS Naar hulp voor den Landbouw? Laodbouwstudiekriog Kanton Herzele DE POSTBODE V arkensziekten ZONDAG 6 DEC 1931 Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 675 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Laadbotiwers Wanneer gaat de Regeering doelmatige hulp bieden aan onze Hop-en Tabakteelten welke den ondergang nabij zijn? Tusschen de bedrijfstakken van onze hopsoorten en wel namelijk onzen landbouw die het ergst 1) de verplichting voor de Bel lijden onder de huidige crisis, die- gische brouwerijen een zekere nen vernoemd de hop- en tabak- hoeveelheid inlandsche hop te ge- teelten. bruiken bij de bierfabricatie be- De uiterst slechte verkoopprij- stemd voor inlandsch verbruik en zen welke de hopteelt deze laatste verplichting voor de brouwerijen jaren heeft gekend, zal haar weldra aan den voortbrenger een loonen- gansch doen verdwijnen indien den prijs te betalen volgens de niet dringende en afdoende hulp- hoedaninheid der geleverde waar. maatregelen opdagen. 2) heffing van een invoerrecht van In 1930 werden nog amper minstens 500 fr. de 50 kg. op 1000 Ha. besteed aan de hopeul- vreemde hopsoorten, welk recht tuur tegen 1277 Ha. in 1929, het- j den prijs van het bier enkel met zij eene vermindering van een een paar centiem zou verhoogen. vierde. j Oh, we weten dat men ons zal In 1931 werd een belangrijk opwerpen dat dergelijke verhoo- gedeelte van de hop niet geoogst Qing van invoerrecht strijdig is met wegens de verliesprijzen welke de de handelsverdragen van België teelt opleverde. met Frankrijk en Tsjeco-Slowakije Nochtans verzekerde die teelt welke de consolidatie behelzen der voorheen arbeid en merkelijke in- i rechten op de hop. komsten aan talrijke kroostrijke Wij antwoorden, zooals gezinnen in onze Vlaamsche ge- Duïtschland ons onlangs het voor westen de ondergang der hop- beeld gaf, dat men die handelsver- teelt zou dus groote nadeelen op- dragen maar moet herzien waar leveren zoowel onder economisch j onze landbouwproducten toch als onder sociaal oogpunt. j enkel als ruilmiddel ten bate onzer De oorzaken van den nadeeligen i nijverheid werden aangewend of toestand in de hopteelt zijn ge- is thans om gewichtige redenen gering recht van 2,40 het kg. 2) Wegens het gebrek aan een degelijke wetgeving tot bescher ming van de oorsprong van onze tabaksoorten en tot beteugeling van het bedrog dat thans op groote schaal geschiedt. 3) Wegens de hinderende fiscale pleegvormen inzake heffing van het accijnsrecht ten laste der tabakkweekers. Afdoende hulp kan enkel ge vonden worden 1) in de verhooging van het be staande invoerrecht tot minstens 5 fr. op den tabak in blad. De heer Van Die voet minister van Land bouw heeft eindelijk in de Kamer van Volksvertegenwoordigers een Deze ziekte of ontsteltenis bij varkens verschijnt meestal in den uitkomen (lente) en zomer. Het is een zeer eigenaardige huiduitslag of brand, dewelke gansch het lichaam bedekt. Men beweert ten stelligste dat de oorzaak dezer ziekte te zoeken is in eene algemeene vergiftiging die haren oorsprong en aard in het toegediende voedsel vindt. De maag is ontsteld in het be gin der ziekte, zoodat na korten tijd de eetlust verdwenen is. Daar na treedt de koorts in verstop- wetsontwerp ingediend waardoor ping en afgang volgen elkaar op, het invoerrecht op den tabak ge- en soms braakt en geeft het zieke dier over. De boer staat versteld zijn var ken zoo ineens ziek te vinden, maar na eenige uren ziet hij roode vlekken licht gehobbeld op de huid verschijnen. Deze donkerroode vlekken heb ben gewoonlijk eene oppervlakte van een tweefrankstuk, nochtans kunnen zij ineenvloeien en zeer kend 1Den overtolligen invoer van vreemde hopsoorten wegens het onbeduidend Belgisch invoer recht. 2) Het gering verbruik door de Belgische brouwerijen van in landsche hop, zoogezegd omdat de hoedanigheid dezer laatste de fabricatie niet toelaat van bieren die in den smaak vallen der ver bruikers. 3) De zeer hooge invoer rechten geheven door de naburige niet mogelijk, dat niets ons ver hindert den invoer der hoeveelheid vreemde hop te beperken, zoodat ook de inlandsche hop afzet vinde tegen behoorlijke prijzen. Er be staat overigens mogelijkheid bin nen de grenzen de vreemde hop te onderwerpen aan verbruikstaksen of weeldetaksen die de invoerrech ten kunnen vervangen. 3) Oprichting van een bij zonder landen die den uitvoer onzer hop fonds, uitkeering van premiën aan bracht wordt tot 3,50 fr. het kg. Deze maatregel is volstrekt onvol- doende en komt bovendien zeer laattijdig. Het door ons voorge stane recht van 5 fr. het kg. zou echter onze tabakplanters van groot nut zijn en zou schier geen j invloed hebben op de levensduur te. Het zou in elk geval minder I zware gevolgen hebben voor de levensduurte dan de praktifken der j j onregelmatige vlekken vormen, gedwongen pnjzen opgelegd aan Deze vI(.kken 2l)n tettenfabrikanten" S'9a' 1 aanrakcn en zich,baa' dc" rettenrabnkanten fug £n de zijden yan hct varken 2) in de toepassing van wette- j Is de ontsteltenis niet heel erg, lijke maatregelen die een verplicht dan genezen deze zieke varkens oorsprongsmerk invoeren voor de op twee dagen tijds, maar soms tabaksoorten van inlandschen oor- duurt het langer en kunnen zij er sprong en een streng toezicht zelfs van sterven naar gelang de voorschrijven tot beteugeling van ergheid en de belangrijkheid der alle vervalsching en bedrog in den kwaal. tabakhandel, Slecht en bedorven voedsel 3) in de afschaffing gedurende kunnen dus deze ontsteItenis ver- een zeker aantal jaren van Yet ooraken ook het overladen der accijnsrecht thans geheven op de m en is zelfs doodsgevaarlijk. tabaksplanten. Dit vertolkt den zin der boeren, Om te sluiten eischen wi, nog- die zeggen "ik heb wat te veel maals met klem van onze Regee- korenmeel gevoederd en dan totaal onmogelijk maken Toen onze landbouwers om Regeeringshulp vroegen, heeft men zich beperkt tot de platonische raadgeving Verbetert de hoe danigheid uwer productie, daarin ligt uwe redding Men heeft ook een wettelijke regeling ingevoerd betreffende de uitroeing der mannelijke planten die op zich zelve niet slecht is doch niet bij machte is om onze zielto gende hopteelt opnieuw leven in te blazen. Die'raadgeving tot ver- onze hopkweekers tot verbetering der kuituur. Dit fonds zou gevoed worden door de invoerrechten welke zouden dienen geheven te worden op de vreemde bieren en door de 'invoerrechten of andere rechten op de vreemde hop. 4) Wettelijke bescherming van het oorsprongsmerk onzer inland sche hopsoorten en verplichte invoering van dit merk met strenge beteugeling van alle bedrog door inmenging of andere vervalsching. Sedert maanden, ja jaren, drin- betering der hopteelt klinkt overi- 9en we aan tot doeltreffende Re gens valsch wanneer men weet dat geeringshulp ten voordeele van hier vroeger massale hoeveelheden onze met^ ondergang bedreigde afgekeurde Engelsche hop werden hopteelt. We stellen echter met toegelaten welke door mengeling verbittering vast dat er tot heden met de inlandsche hop dezes han- 9een enkele maatregel is genomen delsfaam een geweldigen deuk door de Belgische Regeering. hebben gegeven. Komen we thans tot onze Verbeterde voortbrengstmetho- tabakteelt, den in de hopteelt, alles goed en Ook deze teelt zal weldra gansch wel, doch de Regeering gelieve verdwijnen indien dadelijk geen onze hopboeren de vereischte mid- afdoende hulp van regeeringswege delen te bezorgen om deze te be- wordt geboden, kostigen of meent ze van onze Op het huidig oogenblik beslaat hopboeren den uitzinnigen moed de tabakteelt nog amper 3000 Ha. te mogen eischen aanzienlijke uit- verdeeld over de streken van de gaven te blijven besteden aan ver- Semois, Appelterre en Wervik. beteringsmethoden in de hoppro- Nochtans bezorgt de tabakteelt ductie met het droeve vooruitzicht het bestaan aan een vrij aanzienlijk van zware verliezen en zonder getal gezinnen die een zeer gepre- eenigen waarborg inzake verkoop- zen en gespecialiseerd bedrijf uit- prijzen oefenen. Indien onze Regeering het goed Ook de ring dat zij de hop en tabakteel ten, twee belangrijke bedrijfstak ken van onzen Vlaamschen land bouw, niet verder aan hun lot overlate. Hunne toestand is thans zoo erg dat volledige ondergang voor de deur staat indien geen af doende hulp opdaagt. Er is geen tijd meer voorhanden voor beraadslagingen en onder zoeken. Enkel daden kunnen nog hulp brengen en ze moeten onmid dellijk worden gesteld, anders ko men zij zooals vijgen na Paschen. meent met onze hopteelt dan is er heel wat meer noodig dan raadge vingen of enkele maatregelen tot verbetering der hoedanigheid van heden wordt ingevoerd tegen tabakteelt gaat onder 1) Onder de concurrentie den vreemden tabak die hier ten van tot het Zooals we het in het wekelijksch overzicht melden heeft de Regeering een wetsontwerp ter Kamer neergelegd dat instelling van nieuwe invoerrechten en aanpassing van bestaande aan de huidige minderwaarde der Belgische munt voor ziet. We hoorden ook tijdens de inter pellaties over de landbouwcrisis in de Kamers van Volksvertegenwoordigers uit den mond van den Heer Minister van Landbouw dat deze niet afgezien heeft van het ontwerp dat verlaging der pachtprijzen voorziet in crisistijden. Vóór we het volledig ontwerp hebben onder oogen gezien kunnen we of mogen we ec natuurlijk geen oordeel over vel len. We juichen het beginsel toe. We vernemen dat de ontwerpen tot instelling van invoerrechten, waarvan hooger sprake, in de Kamerafdeelingen werden goedgekeurd. We hopen dat ze rap ter bespreking aan de Kamers zullen voorgelegd worden en we hopen ook, dat die ontwerpen niet meer gehavend, ze zijn nog zoo schamel, maar verbeterd uit de Kamerpalabers zullen te voor schijn komen. Zie vervolg onderaan 4de kolom.) de noodlottige gevolgen moeten uitboeten door soms groote gel delijke verliezen. Maar de boeren kennen zeer weinig het verschil tusschen de roode vlekken van netelkoorts en van roodvonk d. i. vlekziekte (Sint Antoniusvuur). Een veearts kan best uitmaken met welk geval van vlekziekte men te doen heeft, want er be3taat toch een merkelijk verschil tus schen beiden. Sommige veeartsen beweren dat netelkoorts slechts een verzachte vorm is van roodvonk wij gaan daar echter niet verder over uit weiden. Wat dient er gedaan in geval van netelkoorts Daar de ziekte dus van het voedsel zelf afhangt, is het als van zelfs aangewezen het zieke varken te doen uitvasten en het lichte afdrijvende middelen toe te dienen in evenredigheid van den ouderdom en het gewicht van 't dier, zooals engeisch zout van één tot vier lepels kasterolie van 2 tot 3 lepelsin gevallen van lichte ontsteltenis wordt het zieke varken dan spoedig weder ge zond. Z> v. J. W. Wij zullen geen duimbreed van ons genomen standpunt afwijken, te meer, daar het enkel ingegeven is, door een welbegrepen algemeen volksbelang. Halve maatregelen kunnen niets an ders dan de ontevredenheid, de verbitte ring mogen we zeggen, voeden. Dit is in niemands belang, en zeker niet in dat van de Regeerders. Buitengewone Algemeene Vergadering op Zondag 6 De cember, te 4 uur namiddag, in Het Hof van Weenen De succesvolle vergadering van den Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele ligt nog versch in ieders geheu gen en reeds wordt de tweede vergade ring van dit seizoen belegd, dit op Zon dag 6 December, te 4 uur namiddag, in ons gewoon lokaal "Het Hof van Wee nen Het programma der vorige ver gadering had ophef gemaakt in de land bouwerskringen van de gemeenten van t Kanton Herzele. Maar voor de verga dering van Zondag 6 December staat een niet minder belangrijk onderwerp op de dagorde. Er zal door den heer Van Nuffel, secretaris eener pensioen kas, een omstandige uiteenzetting gege ven worden over De nieuwe pensioenwet, en wat onze boeren er moeten over weten Het is een feit dat velen onzer boeren niet in regel zijn met de verordeningen der nieuwe pensioenwet die VER PLICHTEND is voor de meesten on zer boeren, (voor dezen die geen 18,000 fr. jaarlijksch inkomen hebben). De niet-naleving van de bepalingen der pensioenwet kan zware straffen meebrengen en 't is in ieders belang zich bijtijds in regel te stellen. Het is daarenboven ook waar dat verschillende oudjes, welke volgens de vroegere pensioenwet geen recht op ouderdomspensioen hadden, dit met de nieuwe pensioenwet wel hebben. In aller belang, zoo van de jongeren als van de ouderen is het, zich van de verplichtingen en ook van de voordeelen der wet op de hoogte te stellen. Het Bestuur van den Landbouwstu diekring van het kanton Herzele heeft het goed gedacht opgevat hiervoor een vergadering te beleggen. Op 6 Decem ber zal er ook in Het Hof van Wee nen vanaf 2 1/2 uur zitdag gehouden worden waarop aan ieder lid van Redt U Zeiven dat het wenscht gratis inlich tingen zullen verschaft worden omtrent de pensioenwet. De leden die voor speciale gevallen meer uitleg wenschen kunnen van deze gelegenheid gebruik maken om zonder eenige onkosten VOLLEDIG ingelicht te zijn. Landbouwers van het Kanton Her zele, in grooten getalle wordt ge Zon dag 6 December te Herzele in Het Hof van Weenen verwacht We'maken van de gelegenheid ge bruik om de leden van Redt U Zeiven te wijzen op de voordeelen van socialen aard die aan de leden worden geboden. De beroepsvereeniging heeft te waken over de stoffelijke en sociale belangen harer leden, ze moet een economische en sociale werking voeren. Het zou on zinnig zijn deze sociale werking onder de economische werking te stellen, het tegenovergestelde moet waar zijn.Daar voor is het echter noodig dat dit door onze leden zelf goed wordt begrepen, dat ze ten 1° iedere werking der vereeniging steunen 2° gebruik maken van de voordeelen die alleen de vereeniging biedt. De vereeniging is er voor de leden, en niet omgekeerd. Bedenkt dit wel, en weet dat de leiders hiervan goed be wust zijn We verhopen dat altijd de leden door hunne belangstelling onze werking op sociaal gebied zullen aanmoedigen en alzoo toonen dat ze beseffen welke moeite, welke opofferingen somtijds, door de organisatie getroost worden. zal binnenkort een kwijtschrift van 12 fr. aanbieden voor het abonnement op De Koornbloem voor het jaar 1932. Leden, U hebt een dubbe'en plicht 1° Zorgen dat bij de eerst aanbie ding het kwijtschrift betaald wordt 2° Uwe vrienden aanspreken en al het mogelijke doen om nieuwe abonnemen ten aan te werven. Dat iedereen zich kwijte van dezen plicht ■HMSMmsaeifii x$&w&ik&5Kiai De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. w V» j"1 t ÏWllJkU^" iwun.il viv/ui vac. ïiauuiiyc io uyjic ïaaiaycviijy lui vei- «üu

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1