Rond de Begroeting van Landbouw Een heuglijke Dag te Brugge. Landbouwweekblad Landbouwstudiekring Kanton Herzele Sr ZON DAG" 13_DEC 1931 Prijs 25*centlem 14de JAARGANG Nr 676 Arbeid Abonneiï^fs^t5|jf^>f,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Telken jare wijden we breed voerige beschouwingen aan het verslag der Kamercommissie, over de begrooting van landbouw, om dat dit document een overzicht geeft over den toestand in de ver schillende takken van onzen land bouw en aan de Regeering nuttige wenken geeft over de richting waarheen zij hare landbouwpoli tiek moet sturen Jammer dat die nuttige directieven meestal zonder gevolg blijven of,indien er iets van verwezenlijkt wordt, het steeds broksgewijze en zonder voorop vastgesteld plan geschiedt. Dit jaar is het verslag van de hand van volksvertegenwoordiger J. Van den Eynde bijzonder le zenswaardig, omdat het een dui- delijken blik geeft op den uiterst benarden toestand waarin onzen landbouw verkeert en eene reeks hulpmiddelen aanwijst om daaraan verbetering te brengen. Wij verwachten stellig dat de aangeduide hulpmiddelen ditmaal zonder verwijl zullen worden toe gepast, daar enkel nog doeltreffen de en dringende maatregelen nog redding kunnen brengen. Hieronder geven we dus een beknopte samenvatting van het verslag der commissie, er enkele beschouwingen bijvoegende. Vooreerst weerlegt de verslag gever de uitlatingen van Hoog leeraar De Leener en andere hard nekkige tegenstanders van alle Regeeringshulp aan den landbouw, die beweren dat de landbouw het thans nog veel beter stelt dan de nijverheid en dus Regeeringshulp best kan missen. Zonder de crisis in de nijverheid te ontkennen, bewijst de verslag gever dat de landbouw er even, ja nog slechter, voorstaat, omdat hij de gevolgen der crisis niet kan beperken zooals de nijverheid het kan doen. De nijverheid, wanneer de pro ductie geen winst meer oplevert, kan de voortbrengst tijdelijk be perken, de landbouwer integendeel moet noodgedwongen blijven voortwerken daar hij landpachten en lasten moet betalen en zijn personeel op de lijst van een crisis- of steunfonds niet kan laten inschrijven. Als het de nijverheid slecht gaat j betaalt zij geen dividend voor het opgenomen kapitaal, de landbou wer integendeel, moet zijn spaar gelden aanspreken of geld leenen omdat hij zooais -hooger gezegd, zijn bebrijf niet kan stopzetten zooals de fabrieken het kunnen doen. De landbouwfaillissementen zijn minder talrijk dan deze in de nij verheid, gaat de verslaggever verder, omdat de landbouwer, wanneer hij, trots zijn hard wroe ten niet meer kan weerstaan, liever op tijd alles verkoopt om zijne schulden te vereffenen en eene an dere bestaansmogelijkheid zoekt. Brengt dan de verkoop niet genoeg op, dan blijft hij schuldenaar van zijn landsheer of van zekere am bachten, en deze schuldeischers zullen de landbouwer dan niet voor het gerecht dagen omdat zij overtuigd zijn dat de landbouwer niets ontduikt en in werkelijkheid niets meer bezit. In de nijverheid waar het wer kelijk bezit gemakkelijker voor verduiking vatbaar is, is de ge rechtelijke tusschenkomst ver- eischt opdat de schuldeischers door den gefailleerde niet benadeeld zouden worden. Het verslag besluit terecht dat, indien de werkeloosheid en de faillissementen criteria zijn tot de vaststelling in den toestand in den handel en de nijverheid,ze geenzins kunnen dienen om uit te maken hoe het de landbouw stelt. Door treffende statistieken die we hieronder laten volgen, bewijst de verslaggever dat de toestand van onzen landbouw uiterst zorg wekkend is Vooreerst geeft de verslaggever enkele vergelijkende cijfers voor de bijzonderste landbouwproduc ten tusschen voortbrengstprijzen en verkoopprijzen. meer dan de nijverheid meegehol pen heeft om de levensduurte te doen dalen. We voegen erbij dat diezelfde cijfers het ongegronde uitwijzen van de beschuldigingen van de zoogezegde verdedigers van den vrijhandel die beweren dat de re geeringshulp aan den landbouw de levensduurte in sterke mate zou doen stijgen, dan wanneer in wer kelijkheid de landbouw reeds veel zwaardere offers heeft gebracht dan de nijverheid, om de levens duurte op het huidig peil te bren gen. De verslaggever wijst dan ver der de hulpmiddelen aan tot de leniging van den landbouwnood. Welke zijne zienswijze desbetref fende is, zullen we in ons volgend nummer meedeelen. af- essays* Aardappelen Haver Vlas Tarwe Suikerbeet 39,63 113,53 119, 134,50 205,60 39,93 78,36 76,81 81,40 132,- Het indexcijfer der voortbrengst- kosten in Januari 1931 bedroeg 919, terwijl dit der landbouwpro- dukten in September 1931 slechts 457 bereikte voor den akkerbouw en 691 voor veeteelt. De verslaggever bewijst dan dat de daling der prijzen van de land- bouwvoortbrengst grooter is dan deze van de nijverheidsproductie. De lijst der waren die in aanmer king komen tot vaststelling van het indexcijfer telt 56 artikelen waar van 20 landbouwprodukten (^af komstig van onzen landbouw). Welnu in de maand September 1931 is hun indexcijfer ten opzich te der maand Januari 1930 ge daald met 20 t. h., terwijl de da ling der andere producten slechts 7 t. h. bedroeg. Het verslag merkt terecht op dat die daling wordt uitgewezen door de kleinhandelsprijzen welke worden aangewend voor de bere kening van het indexcijfer. Daar nu die kleinhandelsprijzen de winst bevatten van den tusschenper- soon, die doorgaans niet gering is, geeft de vermindering van 20 t. h. de juiste verhouding niet weer van de werkelijke daling der verkoop prijzen der landbouwprodukten op de hoeve. Door volgende statistieken be treffende enkele der bijzonderste producten toont de verslaggever dan de werkelijke daling aan der landbouwprodukten Tarwe Rogge Haver Gerst Aardappelen Onbew. vlas Boter (kg.) Tegenover die prijzen stelt de verslaggever dan de berekening op de steenkolen Op Dinsdag 8 December had den te Brugge groote feestelijkhe den plaats in onze zustervereeni- ging de Eigenaars- en Landbou- wersbond,, van West-Vlaanderen. Te J0 uur werd een officieel be- Ridder de Vrière namens de deeling Verzekeringen. Adolf De Man namens de Be rn iddelaarsraad (raad die zich ge last met het in der minne regelen van alle geschillen tusschen de leden). D'Hondt namens het laborato rium. De Ruwe namens de Zaaizaad- vereeniging. Vranken namens de Handels vereniging. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer O.Caudron die in naam van Redt U Zei ven en in naam van het Verbond der Belgische Landbouwkooperatie- ven hulde bracht aan de werk zaamheid der stichters en leiders van den Eigenaars- en Land- bouwersbond Hij dankte de ouderen en spoorde de jongeren aan met kracht vooruit te gaan. Hij richtte zich vervolgens tot de leden om hen aan te zetten steeds trouw te blijven aan hunnen bond en vertrouwen te hebben in hunne leiders. Na hem sprak de heer Van der Vaeren, Algemeene Bestuurder van het Ministerie van Landbouw en drukte het spijt uit van den heer Minister die op eene zeer belang- zoek gebracht aan de prachtige rijke zitting werd weerhouden. Hij en ruime magazijnen der Vereeni- ging, gelegen aan de haven en verbonden met de spoorwegen. In deze magazijnen werden behal ve de vetten, voeders, granen en eetwaren, ook de koekbrekers, maalstoelen en trieurs onderge bracht. Het zijn waarlijk over- sloot zich aan om hulde te bren gen aan de Eigenaars- en Land- bouwersbond en drukte den wensch uit dat alle landbouw- vereenigingen zouden samenwer ken om hulp te bieden aan den in nood verkeerenden landbouw. Als slot van deze plechtigheid grooteen welgelegen stapelplaat- had een gezellig banket plaats in 160,97 81,44 49,5 146,45 65,41 55,3 152,42 78,36 48,5 156,17 79,92 48,8 59,17 39,93 32,5 195,92 76,81 60,7 30,69 22,27 27,4 sen Nadien werd het ontledingsla boratorium bezocht dat reeds in 1885 werd gesticht en zeer groote diensten heeft bewezen aan den landbouw. Hier vonden de talrijke bezoekers eene insteiling die waar lijk goed ineenzit en tot hiertoe het nuttigste werk heeft geleverd. Na deze bezoeken had de toe wijding plaats aan het H. Hart van de nieuwe lokalen en van de Cen trale Brugsche Hallen gelegen in de St Jacobstraat, 33. De Eerw. Pastoor der wijk deed de gods dienstige plechtigheid, waarna Baron Pecsteen eene gelegen heidsrede uitsprak. Na deze korte doch roerende plechtigheid had in de bovenzaal van deze lokalen eene groote feestvergadering plaats waaraan minstens 250 afgevaardigden en genoodigden deelnamen. Deze plechtigheid werd bijge woond door de heer Van der Vaeren, Algemeen Bestuurder van het Ministerie van Landbouw, die den heer Minister van Landbouw vertegenwoordigde, benevens de het Hotel du Commerce. Onder het feestmaal werden heildronken gehouden door den Voorzitter Janssens de Bisthoven, Baron Pecsteen, Van der Vaeren en Vranken. Mr Vranken dankte eveneens de verschillende personen die mee werkten tot het wellukken van het feest. Te 4 uur had voor alle leden en koopers van de Hallen een prach tig Sinter Klaasfeest plaats. De goede heilige kwam de halle bin nengereden op een ezel en spaarde aldaar noch lekkernijen, noch speelgoed om groot en klein eene verassing te bieden. De Koornbloem sluit zich van harte aan bij de feestvierende Eigenaars- en Landbouwers- bond en begroet de noeste wer kers die gedurende meer dan 45 jaar meewerkten om goed te doen aan de landbouwers. Zij hoopt di^t de Eigenaars- en Landbouwersbond„,die de laat ste twee jaar met reuzenschreden oud-alg. Bestuurder Paul De Vuyst vooruitging, steeds verder zal op- Huiskolen 303 270 10,9 j Half vette 176 135 23,3 Fijne cokes 167 135 19,1 j Briketten 212 165 18,3 Grove cokes 194 145 25,2 De cijfers hierboven,zoo besluit de verslaggever, bewijzen dat de landbouw met verlies werkt en de heer Lambiliotte, bestuurder van de Unac-fabrieken te Gelde naken, heer Kix, bestuurder van het Staatslaboratorium te Gent, heer Caudron, bestuurder van Redt U Zeiven te Aalst, en tal rijke afgevaardigden van land- bouwvereenigingen en pers. Voorzitter Baron Janssens de Bisthoven opent de zitting en na een welkom aan al de aanwezigen geeft hij een kort overzicht van wat de Eigenaars- en Landbou- wersbond van af zijne stichting in 1885 reeds heeft gedaan. Spraken vervolgens de heeren marcheeren naar hooger tot heil van den landbouwer en tot eer van de flinke leiders en medewer kers. Hierna wordt door K. Lambrechts 1 nog een warmen oproep gedaan tot de jongeren om onze Jeugdvereeniging krachtdadig te steunen opdat de eerste feestvergadering van den Gewestbond j Herzele, welke gehouden wordt op Zondag 20 December te 4 uur, een echte triomf zou worden. Verschillende nieuwe leden lieten zich I dan inschrijven voor den Studiekring t en tevens voor de Jeugdvereening. Goed zoo, niet versagen, voorwaarts 1 Dc vergadering van verleden Zondag had weeral een geweldigen bijval. Dat de wagen goed aan 't rollen is in 't Herzeelsche bewijst den stijgenden bijval die de vergaderingen welke aldaar belegd worden immer genieten. De Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele hield verleden Zondag voor een bomvolle zaal de tweede ver gadering van dit seizoen. Na een inleidend woord van den heer J. De Clippel, voorzitter, wordt een korte uiteenzetting gegeven over de laatste gebeurtenissen op landbouwge bied. Daarna wordt het woord verleend aan den heer Van Nuffel, secretaris eener pensioenkas, welke een omstan dige, klare uiteenzetting geeft van de nieuwe pensioenwet, de verplichtingen en de voordeelen die ze voor onze boe ren biedt. Verplichtingenzooals we het zoo menigmaal hebben gezegd en herhaald in deze kolommen zijn ook onze boeren, welke beschouwd worden als onafhan kelijke arbeiders, verplicht voor hun pensioen te storten als ze geen 18.000 frank jaarlijksch inkomen hebben. We hoeven niet in verdere bijzonderheden te treden doch bevelen nogmaals onze vroeger verschenen artikels ter lezing aan onze leden aan, het is een belangrijk vraagstuk. Voordeelenzijn er verplichtingen, er zijn ook voordeelen. Die voordeelen zijn ook werkelijk van eenige beteekenis en het ouderdomspen sioen, dat zal gevormd worden door de gedane stortingen en de daarbijgevoeg- de staatstoelage zal voor de oudjes een goed appeltje voor den dorst beteeke- nen. We herhalen hetboeren, jonge boeren, stelt U in regel met de bepalin gen der wet, ze zijn dwingend. Zorgt dat ge uit de handen blijft van onze moeder Justitia, want 't zal U nog al dikwijls enkele uwer pluimen kosten, vraagt bijtijds uitleg indien ge over zekere punten moest twijfelen, we kun nen toch niet iedere week in ons blad blijven herhalen wat we reeds zoo dik wijls hebben geschreven. De h. Van Nuffel gaf voor en na de vergadering verschillende inlichtingen, en we drukken er op dat er iedere week 's Zaterdags van 10 tot 12 uur in het lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt, Aalst, zitdag gehouden wordt waar over deze zaak gratis voorlichting wordt verschaft. Na deze voordracht wordt als besluit der eerste uiteenzetting over den land- bouwtoestand met algemeene toe juichingen volgende motie goedgekeurd De Landbouwstudiekring van het kanton Herzele, aangesloten bij de Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven, in algemeene vergadering op Zon dag 6 December, na bestatigd te hebben dat er nog altijd geen doelmatige maat regelen werden getroffen om aan den nijpenden toestand van den landbouw te verhelpen, vraagt met aandrang maatregelen om de binnenlandsche landbouwvoortbrengers te beschermen tegen dumping stelsels van andere lan den, tegen de gevolgen der protectio nistische maatregelen die andere landen treffen, tegen de invoerbeperkingsmaat regelen onder welken vorm en door welke landen ook getroffen, vraagt ook dringend vanwege al de parlementsleden elk initiatiete steunen dat een verlaging der pachtprijzen door wettelijke regeling beoogt, dringt aan opdat er toch niet langer zou getalmd worden om al de maatre gelen te treffen die noodig zijn om den nijpenden nood van de landbouwers te lenigen, beslist deze motie over te maken aan het bureel van Kamer en Senaat, in de hoop van de vertegenwoordigers van heel het Volk zullen handelen uit wel begrepen volksbelang, ze zal ook in de pers bekend gemaakt worden. (Zie vervolg onderaan voorgaande kot.) mmnm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteckende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Produkten 100 kg. Voortbrengst- prijs. Handelsprijs in Sept. 1931. Producten 100 kg. GEMIDDELDE PRIJZEN In 1929. In Sept. 1931. Daling o/o. i Producten In 1929. Oogst 1931. Daling o/o

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1