KERSTMIS Gaan we vooruit Rond de Begrooting m Landbouw Landbouwweekblad Het Fransch Protectio nisme en onze Landbouw ZONDAG 20 DEC l£3i Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Nr 677 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars- Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor an door de Landbouwers Een klein arm stalleke, wat strooi, wat mos... Daar is het dat ons het Kerste kindje is geschonken, dat de Hei land, de langverwachte Verlosser naar ons - menschen is geko men, geworden is datgene wat Hij zelf heeft geschapen, daar is het dat de Schepper tot Zijn schepsels is gekomen om door Zijn lijden het menschdom den weg naar zijn bestemming te toonen. Een klein arm stalleke... terwijl j Ge in uw almacht beschikken kondt over de rijkste paleizen, terwijl de koningen en prinsen der aarde, die niets zijn in vergelijking met Uw alvermogende heerschap pij, pronkten met hun wereld- schen luister. Wat strooi, wa* mos... Waarom niet de donzige, mal- sche kussens der wereldsche groo- ten, Gij kind var» den Koning der Koningen Klein, klein Kindeke, Uw ge boorte was ons reeds een les. Ge toondet ons, ijdele menschen, dat de grootheid niet ligt in het we- reldsch praalvertoon. Ge hebt ons geleerd dat wat heel Uw leven steeds heeft gekenmerkt de ne derigheid RondUwe kribbe stond uwe Heilige Moeder: het was een een voudige, maar reine volksvrouw uw voedstervader het was een timmerman de eerste bezoekers wien de melding van Uw geboor te eerst werd gedaan en U den eersten groet brachten het waren arme herders Klein, klein Kindeke... Ge zijt op de wereld gekomen omdat Uw Vader het zoo wilde, om te boe ten voor de zonden van het menschdom, dat sinds den val van Adam, zooveel had gezondigd, en zoo diep was gevallen. Ge wildet het opheffen uit den modderpoel waarin het lag verzonken en Gij, zoon van den Almachtigen God, die streng, rechtvaardig, maar ook goed is, Gij zoudt dienen als zoen offer voor Uw Hemelschen Va der, Gij zoudt naar de wereld ko men, om door Uw goddelijk lijden hen te redden die U zoo zwaar, zoo diep beleedigd hadden Dit is het mysterie van de men schwording Kerstekindeke.... Wanneer ge dien kouden, stillen nacht naar deze aarde zijt nedergekomen, dan is uw boodschap geweest Vrede óp aarde aan de menschen van goeden wil Vrede.... In deze wereld vol dynamiet, in deze chaos van ge dachten welke mekaar met wild geweld bestormen Vrede, nu een materialistisch egoïsme de leiddraad is van de handelingen van menschen en Staten, nu het geweten tot zwijgen wordt gebracht, nu de elementair ste rechtsbegrippen worden ver kracht 1 Menschen van goeden wil... Waarom zijn we 't niet allen Waarom waren we of was iedereen niet altijd van goeden wil en heeft men de opperste leer van het kerstekindeke aret de voeten getrapt, die leer welke eiken haat van de wereld wil bannen, om een alles-omvattende reine en oprechte liefde te doen heerschen in dit tranendal Waarom Omdat met de ontkerstening ook de onzedelijkheid is gekomen, onzedelijkheid in het privaat leven, onzedelijkheid in het Staatsleven. Onzedelijkheid welke geen eigen plichten erkent, en ook geen re kenschap houdt met andermans rechten Kerstekindeke,.. hoort de stem van Uw trouw-gebleven vrienden, aanhoort de vurige smeekbeê van Uwe Vlaamsche boeren, die nog altijd het geloof belijden dat Gij aan de wereld hebt verkondigd, zie van uit Uw houten kribbeken neer op de aan Uwe voeten ge knielde ruwe mannen, onder wiens grove kielen toch een warm harte klopt, zie neer op deze kloeke scharen, wier eeltige handen be- trouwvol naar U toegestoken worden. Kindeke in de kribbe, in deze harde tijden, nu de verdwaasde wereld zoekt naar een uitkomst uit het verward kluwen van het ontredderd zakenleven, nu zoove- len honger en ontbering lijden, nu de wanhoop zoovele harten heeft overmeesterd en vertwijfeling de geesten beloertGij klein kinde ke, brengt licht aan diegenen wel ke dwalen in de duisternis der godverloochening, brengt sterkte en troost aan onze broeders waar van er misschien ook van den rechten weg zijn afgedwaald, wees onze stut en steun als wij-zelf soms wankelen in onze menschelijke zwakheid, brengt ook vrede aan ons volk, wier kinderen van goe den wil zijn, brengt vrede op de wereld bbbbhbi mi£iafa!a««**Kai!S5ï£w genaas In den strijd voor de belangen van den Landbouw. In het vorig en in het huidig nummer geven we enkele beschouwingen om trent het verslag over de begrooting van landbouw 1932 door den heer J. Van den Eynde opgemaakt. De algemeene bespreking hierover is geëindigd in de zitting van Donderdag 17 December. V erschillende volksvertegenwoordi gers hebben natuurlijk eens te meer lange redevoeringen gehouden en 't zijn lijk altijd allen verdedigers van den land bouw. We zullen er vandaag niet veel over schrijven, we herhalen hier echter nog eens voor diegenen die het weten moe ten dat we geen duimbreed afwijken van ons standpunt, en dat we ook van allen die iets in de pap te brokken heb ben verwachten dat ze met een breeden geest die getuigt van een welbegrepen volksbelang alle voorstellen, van waar ze ook komen, welke doelmatige hulp bieden aan den landbouwersstand, zou den bijtreden. Op dit oogenblik is een bescherming der binnenlandsche markt hoogst noo- dig, onontbeerlijk de pachtprijzen die aangenomen werden in gunstige tijden, dienen verlaagd, en dit door een wette lijke regeling, ondanks alle bestaande op langen termijn afgesloten pachtovereen komsten, het instellen van een land bouwcrisisfonds dient onderzocht, de I belastingen die den landbouw zwaar drukken,dienen aangepast, in één woord, er dient een gezond-opgevatte land bouwpolitiek gevoerd, wat er tot heden niet werd gedaan I In ons vorig nummer hebben we een samenvatting gegeven der beschouwingen van den verslag gever der begrooting van Land bouw over den huidigen toestand van onzen landbouw. In het tweede deel van zijn verslag geeft de heer volksverte genwoordiger Van den Eynde een overzicht der maatregelen die worden vooruitgezet tot leniging der crisis. We zullen in deze bijdrage be doeld gedeelte van het verslag kortbondig toelichten. Tusschen de hulpmaatregelen die de verslaggever onderzoekt, dienen vermeld I. De Revalorisatie der tarwe. Hier hebben verschillende stel sels verdedigers gevonden, zegt hij 1) Verplichte vermenging van al de beschikbare inlandsche tarwe voor het broodverbruik. De in landsche tarwe zou betaald wor den tegen bepaalden prijs, hetzij 100 tot 125 fr. Dit stelsel voorziet dan ook invoerverbod van tarwe uit naburige landen. 2) Oprichting van een steun fonds. Voor elke hoeveelheid in gevoerde tarwe zou een geldelijke bijdrage van b.v. 10 fr. per 100 kg. voor het fonds worden geëischt. De algeheele 'opbrengst zou ver deeld worden onder de verbou wers van tarwe, rogge, spelt en masteluin. Tegen het eerste stelsel, zoo be toogt de verslaggever verder, worden volgende bezwaren inge bracht a) op de verhooging van den tarweprijs zal eene verhooging van pachtprijzen volgen, vermits talrijke eigenaars den pachtprijs berekenen in tarwe. Aldus zou de eigenaar er alleen baat bij vinden b) de kleine boeren en voorna melijk de groote gezinnen moeten elk jaar tarwe aankoopen voor de voeding c) dit stelsel brengt geen voor deel in de streken van minderwaar dige gronden waar tarweteelt niet mogelijk is. Het is met het oog op die be zwaren dat Redt U Zei ven zich van meet af voorstander heeft getoond van de oprichting van een steunfonds dat trouwens door zijn breeder karakter nut moest op leveren voor onzen Vlaamschen landbouw. Dit stelsel werd overigens ook met algemeenheid van stemmen aangenomen door den Hoogen Landbouwraad. Nu schijnt het voor goed begraven in de kartons van het Ministerie van Landbouw, zulks zonder eenige gegronde reden. De toestand onzer graankwee- kers is immers niet verbeterd.Naar het schijnt heeft onze Minister van Landbouw echter het hoofd moe ten buigen voor het verzet uitgaan de van de zoogezegde vrijhandels- gezinden die in de Regeering over machtigen invloed beschikken en niet zoo verduldig zijn als onze boeren. II. Tolrechten op den invoer van levende dieren en vleesch. Als tweede maatregel onder zoekt de verslaggever de herin voering van geperekwateerde tol rechten op den invoer van levende dieren en vleesch. Na herinnerd te hebben welke rechten door de wet van 1887 ingevoerd werden, tot leniging der landbouwcrisis tijdens de jaren lö80-90 bewijst de ver slaggever dat de herinvoering van een geperekwateerd tolrecht thans meer dan gewettigd is, ingevolge den overtolligen invoer van vreemd vleesch en vee die onze veekweekers groote bedrijfsver liezen veroorzaken. Deze invoer van vreemd vleesch en vee neemt met d n dag toe bij gebrek aan eenige verdediging op onze grenzen en ingevolge de zware invoerrechten geheven door andere landen, zooals 205 fr. per 100 kg. in Duitschland, 140 fr. in Frankrijk. Volgende cijfers bevestigen den anormalen invoer van vee en van slachtvleesch. stuks-meerinvoe r 1928 16.557 1929 26.062 1930 58.993 1931 (8 maanden) 38.056 Wat het rundvleesch betreft geven de statistieken volgende uitslagen Jaren Meer-invoer Meer-uitvoer 1926 1927 1928 1929 1930 102.100 kg. 8.072,663 kg. 1.464.000 kg. 2.291.700kg. 7.971.000kg. Frankrijk en Duitschland heffen respectievelijk 129,60 en 382,50 fr. invoerrechten per 100 kg. op het versch rundvleesch. Wat de varkensteelt betreft: dit bedrijf is na de bloeiende jaren ook door een zware crisis getrof fen. Onze uitvoer van varkens stijgt, doch blijft nog onder het getal van 1927 en 1928, doch de invoer van versch vleesch neemt bedenkelijk toe. Volgende statis tieken bevestigen dit Varken vleesch meerinvoer meeruitvoer 1927 - 2.500.000 1928 462.700 1929 7.193.000 1930 8.741.000 Wat erger is, zoo betoogt de verslaggever verder, is dat het in- landsch vleesch nu dubbel meer j belast is dan het vreemd vleesch. Immers het inlandsch vleesch betaalt de slachttaks van fr. 0,22 het kgr. levend gewicht en het ingevoerd slechts 2 t.h. ad valorem. Dus 1 kg. geslacht inlandsch vee betaalt (2X0,22) 0,44 fr. en 1 kg. ingevoerd vleesch berekend tegen 10 fr. (de prijs van dit vleesch is zelfs lager) slechts 0,20 fr. het kg. Dit maakt een verschil van 60 fr. voor een dier 500 kg. we gend. Evenzoo kan bewezen worden dat het inlandsch varkensvleesch 0,12 fr. het kg. meer betaalt dan het vreemd. Wij laten dus niet alleen de deur wijd open maar verleenen invoerpremiën voor vreemde waar. De verslaggever onderzoekt dan verder het botervraagstuk. Onze botervoortbrengst heeft het hard te verduren in den strijd meride vreemde landen. Gedurende de jaren 1927 en 1928 gaf de han delsbalans een batig saldo van uitvoer. Maar in 1929 en 1930 hebben wij reeds een groot tekort: een meer-invoer van 3.031.100 kg. en 8.965.600 kg. en, gedurende de acht eerste maanden van 1931, reeds een meer-invoer van 11 mil- lioen kg. Welke zijn de oorzaken van dezen massalen invoer Om welke reden wordt onze waar van de binnenlandsche markt verdrongen? Is het te wijten aan de vermin dering van onze voortbrengst Geenszins vermits onze eigen productie toeneemt. België blijft het vrij afzetgebiedal de invoe rende landen hebben reeos hunne rechten verhoogdFrankrijk 280 fr., Duitschland 425 fr., Oosten rijk 433 fr., Zwitserland 827 fr. per 100 kg. Sommige landen geven uitvoer- premiën: Oostenrijk, Polen. En wij Wij durven ons vooroor- logsch recht van0(20fr.per kg.niet verhoogen uit vrees voor protec- tionisten te worden doodgeverfd. De verslaggever onderzoekt vervolgens de bezwaren welke in gebracht worden tegen de pere- kwatie der invoerrechten op het vee, het vleesch en de boter. Wij komen daarop terug in ons vol gend nummer. Liefdesbetuigingen die wurgen Onder zelfden titel gaven we in ons nummer van 22 November een uiteenzetting van de laatste beperkingsmaatregelen door de Fransche Regeering genomen, welke een zwaren slag beteekenen voor onzen landbouw. We stel den o.a. de vraag wat de Regee ring voornemens is te doen tot verdediging van onze belangen tegen het aanmatigend Fransch protectionisme We vernemen nu dat afgevaar digden door de Belgische Regee ring naar Frankrijk werden ge zonden om daar met Fransche af gevaardigden te onderhandelen over de bestaande handelsverdra gen tusschen beide landen. Hoogerbedoelde beperkings maatregelen doen namelijk inbreuk op verscheidene bepalingen dier handelsverdragen, de Fransche Regeering deinst dus blijkbaar niet terug voor het verbreken van af gesloten accoorden. Een klein vraagske dringt zich hier op Was het vooral in Frank rijk niet dat men schermde, om de andere landen mee in den Wereld oorlog te sleuren, met de beruchte leuze Duitschland aanziet de in ternationale verdragen als een vod je papier We zullen niet verder besluiten, maar het is voor ons een reden te meer om van de Belgische afge vaardigden te eischen dat ze de belangen der binnenlandsche voortbrengers met klem zouden verdedigen, dat ze zich niet meer, zooals het zeer dikwijls gebeurde, met schoone woorden en mooie beloften zouden laten om den tuin leiden. We weten bij ondervinding dat wij, landbouwers, steeds de "dupe,, zijn geweest bij het afslui ten van handelsverdragen, het ont- Zie vervolg 2de blz. onderaan 1' kolom. v i.y<Xv'y.v>^/X:>Xy>Ky/vV//Xy.v!#vX^Xv!'Xv/>ry'!*y'V^^ KsaBMBBBraiRiKA^ msiU&MBffitt vtMa^tfSFéSèJttimsmM'iaa» De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1