Rond de Begrooting van Landbouw Aan al onze trouwe Lezers Landbouwweekblad De Wet van 4 Oogst op de Gezinsvergoedingen en de Landbouw Landbouwstudiekring van het Kanton Herzele BONDAG 27 DEC. 1931 Prijs 25 centiem 14de JAARGANG Ni-678 Arbeid adelt Abonnementsprijs s 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers In deze bijdrage geven we een overzicht der laatste beschouwin gen van den verslaggever der begrooting van Landbouw over de middelen tot leniging van de huidige landbouwcrisis. Vooreerst onderzoekt de heer Volksvertegenwoordiger Van den Eynde de bezwaren die worden ingebracht tegen de perekwatie der invoerrechten op het runds- en varkensvleesch en op de boter. Het eerste bezwaar is de ver hooging der levensduurte. Zonder te ontkennen dat de in voerrechten een weerslag zullen hebben op de verkoopprijzen, be toogt de verslaggever, dat de ver hooging der verkoopprijzen voort vloeiende uit de perekwatie der invoerrechten op de boter en op runds- en varkensvleesch naar betrouwbare berekening het index maar kan doen stijgen met 4,12 punten. Hij voegt er terecht bij dat men niet mag vergeten dat de prijzen der landbouwproducten sinds Januari 1930 gedaald zijn met 176 punten en dat de klein handel deze prijsvermindering niet heeft gevolgd. Het tweede bezwaar is de in ternationale moeilijkheden en in- zonderlijk a) De overeenkomst van Oslo. Tegen dit bezwaar gaat de verslag gever te keer door verwijzing naar de verklaringen van heer Hymans Minister van Buitenlandsche Za ken op 16 Juli 11. Deze bevestigde uitdrukkelijk ter gelegenheid der goedkeuring door de Kamers van de overeenkomst van Oslo, dat deze goedkeuring geen beletsel zou zijn voor de perekwatie der invoerrechten op vreemde land bouwproducten, dat deze kwestie voorbehouden bleef tot wanneer de bevoegde commissie er uit spraak zou over g- daan hebben. b) Vrees voor tegenmaatrege len. De verslaggever weerlegt dit bezwaar door er op te wijzen dat dit zelfde argument reeds werd uitgespeeld tegen de verhooging der invoerrechten op de haver, zonder dat de aangekondigde tegenmaatregelen vanwege het buitenland werden toegepast. Ook de vergunningen toegepast op den invoer van stikstofhoudende pro ducten hebben geen internat:onale verwikkelingen veroorzaakt. Trouwens, niet alleen ons land, doch ook de vreemde landen, met inbegrip der vrijhandelsgezinde, hebben reeds maatregelen getrof fen om hunnen landbouw van den ondergang te redden. Zoo hebben niet alleen Frankrijk en Duitsch- land zware tolrechten geh ven, doch zelfs de kleinere landbouw- landen dralen niet langer met de bescherming van hunnen land bouw Denemarken verbiedt den in voer van levend hoorn- en pluim vee, van vcrsch vleesch en duit den invoer van geen vreemde landbouwprodukten zonder aan duiding van hunnen vreemden ooispror g. Zwed:n en Nc eg en :ebben staatsmonopool voor graaninvoer. Holland waarborgt aan zijn landbouwers een prijs van onge veer 180 fr. per ton suikerbeeten en een prijs van 170 fr.de 100 kg. tarwe enz. De verslaggever werpt nog een blik op andere maatregelen tot hulp aan den landbouw zooals be perking der pachtprijzen. Hij be paalt zich bij de opsomming tot toepassing dezer beperking zonder er zich over uit te spreken. Volgen dan een overzicht over den toe stand van het landbouwkrediet in België en eenige beknopte aan merkingen over den toestand van enkele gespecialiseerde bedrijfs takken in den landbouw. Zoo wijst de verslaggever op dë geva ren welke onzen paardenkweek bedreigen en haalt volgende sta tistiek aan betreffende invoer en uitvoer van paarden Stuks meer ingevoerd uitgevoerd 1928 10,463 1929 9,951 1930 228 1931 (8 maand) 1,237 Onze paardenuitvoer wordt ge troffen door de zware invoerrech ten der naburige landen, terwijl onze Regeering nog steeds voort gaat een overdrachttaks te heffen van 70 fr. bij den uitvoer van paarden en van 15 fr. op den uit voer van veulens, tevens de vreemde paarden vrij van tolrech ten binnen latende in het land. Ook de gespecialiseerde teelten werken met verlies, betoogt de verslaggever verder. Zoo beslaat de tabaksteelt ongeveer 3000 ha., de verbouwers vragen de volle dige perekwatie van het invoer recht. Wat het vlas betreft is de be- i bouwde oppervlakte afgenomen van 27,000 ha in 1929 tot 23,000 ha in 1930. De vlasnijverheid heeft erg te lijden onder de mededin ging van katoen en kunstzijde en ten gevolge van den Russischen dumping.De waarde van devoort- brengst bereikt jaarlijks ongeveer 1 milliard frank. Deze nijverheid zoekt heropbeuring langs weten- schappelijken weg in de oprich ting van een Hooger vlasinstituut. De hopteelt vermindert ter oor- zake van den invoer uit den vreemde. De kweekers zoeken redding in de verhooging der in voerrechten met enkele landen werden zij vastgelegd en in hulpverleening aan de kleine bier brouwerijen die inlandsche hop verbruiken bvb. vermindering of ontheffing der accijnsrechten op de bieren. Het verslag sluit met de aan dacht der Regeering te vestigen op enkele bijzondere punten aan gehaald door leden der begroo- tingskommissie. Zonder alle landbouwaangele- genheden in den grond te onder zoeken, behelst het verslag over de begrooting van den landbouw een juisten kijk op den benarden toestand waarin onze landbouw verkeert en wijst gezonde maat regelen aan om merkelijke verbe tering te brengen. Wij verhopen dan ook dat de aangeduide hulp maatregelen bij hoogdringendheid uitvoeri g zullen bekomen van wege de openbare besturen. De tijd van handelen is immers reeds sedert lang aangebroken. Elk uitstel is thans achterstel 1 Tusschen de bijzonderste wetten van socialen aard welke deze laatste jaren door ons parlement werden aangenomen, dient vermeld de wet van 4 Oogst 1930, houdende veralgemeening van de ge zinsvergoedingen. Deze wet beoogt steun te verschaffen aan de werklieden-vaders van een gezin, door het toekennen van een vergoeding die klimmend is volgens het aantal kin deren ten laste van het gezinshoofd. Zooals de heer Heyman, Minister van Nijverheid, het verklaarde tijdens de besprekingen der wet, zijn de gezins vergoedingen een sociale dienst of een plicht die de maatschappij te vervullen heeft tegenover de kroostrijke gezinnen om de groote diensten welke deze aan de samenleving bewijzen. Voorloopig komen de gezinsvergoe dingen enkel ten goede aan de arbeiders gezinnen. Om te voorkomen dat de werkgevers bij de aanwerving van hun arbeidsper- soneel de voorkeur zouden geven aan kinderlooze arbeiders, ten einde aan de lasten der gezinsvergoedingen te ont snappen, geschiedt de uitkeering der vergoedingen door compensatiekassen waaraan de werkgevers bijdragen moe ten storten vastgesteld per gebezigde arbeider of arbeidster, onverschillig of deze kinderen hebben of niet. Het Koninklijk Besluit van 8 October 1930 heeft de data waarop de werkgevers zich moeten aansluiten bij een compen satiekas voor gezinsvergoedingen, vast gesteld met inachtneming van het aantal in hun dienst zijnde werklieden. Aldus moesten op 10 October 1.1. zich aanslui ten, de patroons die op 1 November 1930 van 6 tot 10 werklieden gebruikten. Op 1 Januari 1932 moeten alle werk gevers met 5 werklieden of minder, aan gesloten zijn. Wie valt onder toepassing der Wet? Artikel 1 bepaalt dat alwie in eene nijverheid-, handel-, landbouwonderne ming of in gelijk welk ander beroep gewoonlijk werk verschaft aan een of meerdere personen zonder onderscheid van leeftijd of geslacht, verplicht is zich aan te sluiten bij een compensatiekas voor gezinsvergoedingen. De werkverschaffing moet gewoonlijk geschieden, zij mag dit zijn heel het jaar door of op sommige tijdstippen van het jaar. Uit die bepaling volgt dat onze boerenwerkgevers verplicht zijn de bij drage aan de compensatiekas te storten voor seizoenarbeiders wanneer het ten minste personen zijn die geregeld wer ken en niet bvb. geburen die voor een of ander landarbeid tijdelijke hulp bie den. De wet bepaalt ook dat geen bijdrage door den werkgever verschuldigd is aan een compensatiekas voor werklieden die bij hun werkgever inwonen. In dit geval bevinden zich in den landbouw de hoe veknechten en -meiden die kost en in woon genieten bij hunnen werkgever. Welke verplichtingen worden den werkgever opgelegd 1) De patroon moet zich aansluiten vrijwillig bij een compensatiekas voor gezinsvergoedingen of wel wordt hij van ambtswege aangesloten bij de Hulp verrekenkas van den Staat. 2) Hij moet aan deze verrekenkas de door de wet vastgestelde bijdrage be talen. Wij geven onze Vlaamsche landbou werswerkgevers dringend den raad zich zonder uitstel aan te sluiten bij de kom- pensatiekas ingericht in den schoot van het Vlaamsch Economisch Verbond, erkend door den Staat en gevestigd te Antwerpen, Schoenmarkt, 31, (Toren gebouw) die hun bereidwillig alle ge- wenschte inlichtingen zal verschaffen. Benevens de primaire compensatie kassen waarbij de werkgevers recht streeks aansluiten, heeft de wet eene Nationale Kompensatiekas ingericht welke de primaire kassen groepeert, j doch waarmede de werkgevers recht streeks niet in aanraking komen. Bijdragen te betalen aan de Kompensatiekas door de werkgevers. Het koninklijk besluit van 18 Novem ber 1.1. heeft deze bijdragen vastge- Van verschillende zijden komen ons aanvragen om nieuwe abonnementen binnen we danken hiervoor van harte onze bestuurs leden en alle leden die door een onverpoosde propaganda doelmatig meehelpen tot de verspreiding van ons blad. Sommige lezers verwittigen ons echter dat het kwijtschrift voor de vernieuwing van hun abonnement werd aangeboden bij hunne afwezigheid en zoo onbetaald is teruggekeerd anderen melden dat ze bij vergissing aan den postbode niet hebben betaald. Dat ze zoo spoedig mogelijk om De Koornbloem regelma tig te ontvangen ofwel het bedrag 12 frank bij den plaatselijken magazijnier betalen, ofwel zich naar het postbeheer begeven en daar hun abonne ment vernieuwen, ofwel ons beheer rechtstreeks verwittigen. Aan al onze trouwe lezers vragen we dat ze ons zooals voor heen zouden behulpzaam blijven bij het aanwerven van nieuwe leden. Nu onze Vereeniging zoo goed vooruit gaat nu ons blad tot in de kleinste dorpkens binnendringt, nu we t'allenkante nieuwe medestrijders ontmoeten, hoeven we krachtdadiger dan ooit onze werking door te voeeen, moeten we eensgezind alle krachten samenspannen Dat iedereen zijn steentje bijbrenge, tot heil der vereeniging, tot heil van al onze leden, tot heil van heel den boerenstand 1) 0,60 fr. voor eiken mannelijken ar beider 2) 0,30 fr. voor elke vrouwelijke werkneemster per geleverden arbeids dag en voor al de dagen met geleverde arbeidsdagen gelijkgesteld, zooals zon- feestdagen, afwezigheid wegens en ziekte of ongeval, onvrijwillige werk loosheid. Te noteeren dat de werkgever die bijdrage moet betalen voor gansch zijn arbeidspersoneel onverschillig of zij kinderen hebben of niet of zij recht hebben op gezinsvergoeding of niet. Benevens die bijdragen moet de werk gever storten: 1) 5 °/o op het totaal be drag der hooger staande patroonsbijdra gen teneinde het wettelijk voorzorgs fonds te vormen. Deze storting is echter niet meer verplichtend zoodra voormeld fonds over een kapitaal beschikt gelijk staande met het bedrag der gewone bij dragen voor twee maanden. 2) Zijn aandeel in de beheerkosten der compensatiekas waarvan hij lid is. Het is*dus voor de werkgevers van belang aan te sluiten bij een sterke kas. In dit opzicht verdient de compensatiekas van het Vlaamsch Economisch Verbond alle aanbeveling om het groot aantal leden dat zij groepeert. De uitkeering der gezins vergoedingen. Art. 18 der wet voorziet de uitkeering van de volgende maandelijksche gezins vergoedingen aan de arbeiders hoofden van een gezin Minstens: 15 fr. voor het eerste kind. 20 fr. voor het tweede kind. 40 fr. voor het derde kind. 70 fr. voor het vierde kind. 100 fr. voor het vijfde kind en elk der volgende. De wet bepaalt dat de vergoeding wordt toegekend tot den ouderdom waarop de schoolverplichting voor het kind eindigt, hetzij dus thans 14 jaar. De gezinstoelagen worden zelfs tot het achtiende jaar behouden ten bate van de kinderen die om dagcursussen van be roeps- en algemeen onderwijs te volgen, geenerlij beroep kunnen uitoefenen, als ook ten bate van de kinderen die ge bonden zijn door een leercontract, waar van het afsluiten door de Regeering erkend wordt en de uitvoering onder haar toezicht staat. Voor iederen arbeider, alsook voor eiken bediende, wordt rekening gehou den zijn eigene kinderen, met die van zijn echtgenoote, met de gemeene kinderen van de echtelingen, alsook met de kinde ren welke de arbeider werkelijk ten laste heeft genomen in geval van verlating, overlijden, invaliditeit van hun vader en moeder. ('t Vervolgt). Buitengewone Algemeene Vergadering op Zondag 3 Januari, te 4 uur, in "Het Hof van Weenen te Herzele. Pas hebben we verslag gege ven van de vorige prachtig ge lukte vergadering, en reeds staat er een andere aan de orde van den dag, We moedigen graag het vol hardend streven van de studie- kringers van het kanton Herzele aan omdat zij door hunne onver poosde werking getuigen van een gezonde opvatting van het veree- nigingsleven dat er niet alleen is tot behartiging der stoffelijke be langen van de leden door de eco- mische werking, maar ook, bo venal, om de leden een betere al- gemeene en vakkundige ontwik keling te bezorgen. Dit is het doel bij uitstek van een studiekring, en die van het kanton Herzele heeft steeds met alle mogelijke middelen daarheen hare actie gericht. Doe zoo voort, vrienden, niet versagen, de aanhouder wint Voor de derde vergade ring van dit seizoen, welke doorgaat aan staande Zondag 3 Januari, te 4 uur, in "Het Hof van Weenen,, Herzele, is weeral een programma uit het bovenste schof opge steld, wie nu niet tevreden is zal het nooit zijn, dat durven we zon der schroom zeggen. De clou van 't seizoen was de eerste vergadering, welke we nooit zullen vergeten, rnaar die van Zondag belooft ook alleszins prachtig te zijn. Oordeelt liever 1° Gewoon overzicht der ge beurtenissen op landbouwgebied, waarna vrije bespreking onder de leden. (Zie vervolg 2' blz. onderaan 1' kolom.) WJ/9B& w&b NWEHianiW?» De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. steld op

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1