II. De Macht der Vereeniging Nieuwjaarsklokken Geldverhandelingen Landbouwweekblad Naar nieuwe Wegen WERKHUIZEN Ontledingen Bestrijding van Ongedierte bij Pluimvee, Landbouwstudiekring Herzele* ZOND AO!" 1 JANUARI 1933 FcQi 23 centiem 15de |AAM0A«Q 731 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaar;:, Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers ger. In theorie was de slavernij wel afgeschaft, maar in werkelijkheid werden de werkman en de kleine boer wederom willooze werktui gen in de macht van het uitbuitend en militaristisch kapitalisme. De vlugge ontwikkeling der jhniek en van het vervoer te id en te water, brachten daarbij or onzen landbouw en voor ze nijverheid de ongehoorde tdedinging van verafgelegen iden, zoodanig dat een kleine ier nog eventjes genoeg kon ver- ïnen, om, met veel overleg, niet in honger te sterven en veel te einig om fatsoenlijk te leven. Toen in 1867 in Amerika de rste beweging ontstond voor :n achturen werkdag en voor n menschelijke sociale wetge ving, begon in de kapitalistische pers een huilkoor alsof het einde der wereld ingeluid werd. En we derom werd er een strijd als in den tijd der gilden in 't leven geroe pen aan den eenen kant de macht van het geld en van de wapens aan den anderen kant de kracht van het getal en van den vasten wil. Wie zou het pleit winnen De strijd was hard en geweldig de werklieden richtten hun syndi- katen op ze steunden hun leiders door hun persoonlijke propaganda, door hun geldelijke bijdragen, ja zelfs door hun bloed, want in meer dan een stakingsrelletje vielen slachtoffers. Nijverheidsbazen en bankiers namen den strijd op; ook op dit front werden geen midde len gespaardbroodroof, dwang, uitkooperij en politiek, alles werd in 't werk gesteld om de volksbe weging in te dijken, maar tever geefs de stroom was te machtig en zijn vloed zou niet meer gestuit worden. Aan de schandalige toe standen uit de 18e en i9ceeuw zou langzaam maar zeker een einde komen. Het stakingsrecht werd erkend en verscheidene maatschappelijke wetten werden, onder den drang der omstandigheden, goedge keurd. Onmiddellijk na de groote wereldramp werd het algemeen stemrecht aangenomen de acht- urendag, die vroeger een hersen schim bleek te zijn, is er de kin deren zijn uit de fabriek verdwe nen de werkvoorwaarden zijn zoo I 100 °/o verbeterd het werkeloo- De geschiedenis van het verle den is de beste leerschool voor de toekomst, en dit is, in deze benar de tijden, ook en vooral voor de landbouwers een groote waarheid. Boeren en arbeiders waren eeuwen lang, in de oogen der kasteelheeren, niets min of meer dan nuttig vee, dat gekocht en verkocht, lichamelijk en zedelijk uitgebuit werd en maar éen be staansreden had zijn meester die nen en verrijken, zonder de minste ambitie voor zichzelf. De boeren moesten in den Zo mer, na doodmoe gewerkt te zijn, dikwijls des nachts met stokken in de vijvers en grachten slaan, om de kikvorschen hef zwijgen op te leggen anders kon Mijnheer niet gerust slapen. Een laat of onvrije boer mocht door zijn heer op allerlei wijze ge plaagd en gemarteld, ja zelfs dood geslagen worden, daarin was niet het minste misdrijf gelegen. De rwerkers en wroeters van alle slach hadden wel een eindelooze reeks van plichten, maar geen rechten. Gelukkiglijk werd aan dien el- .'endigen toestand een einde ge- - ,teld door den vereenigingsgeest der verdrukten zelf. Gedurende de Kruistochten ont stonden de Ambachten d.i. ver- eenigingen van personen die het zelfde bedrijf uitoefenden. Die vereenigingen waren bui tengewoon goed ingerichtde huidige syndikaten zijn er maar een flauw namaaksel van. Zij werden op korten tijd sterk, dat zij niet alleen de groote zenfonds en het pensioen voor ge- vrijheden bekwamen die thans nog brekkelijken en ouderlingen zijn in onze grondwet staan, maar dat veroverd. Werken voor kinder zij ook medezeggenschap kregen j verpleging, bouwpremies en an- in de wetgeving en op zekere dere maatschappelijke voordeelen oogenblikken geheel het bestuur zijn verwezenlijkt... in handen hadden. In Vlaanderen j De middenstander en boer zien vooral ontstond toen een tijdperk dikwijls nogal eens nijdig neer op van rijkdom en bloei, zooals wij die machtspositie van den werk er later geen meer gekend hebben, man. Dat is gansch verkeerd. We Koningen en graven stonden behoeven ons maar af te vragen echter tegen gilden en ambachten hoe heeft de werkman die mach- gekant, omdat ze gansch hun tige positie veroverd Enkel en macht bedreigd wisten. alleen door de kracht defvereeni- Door alle lage middelen en lis- ging en door den vasten wil om te ten (zie den moord op Jacob van overwinnen, al kostte dit ook Artevelde), gelukten ze er einde- groote inspanning en zware offers, lijk in den vereenigingsgeest te Weze dit antwoord en deze gan- nekken, zoodat de volksmacht ge- sche uiteenzetting een leiddraad heel wijken moest voor het geweld voor ons, landbouwers, der alleenheerschappij van vroe- (Wordt voortgezet). flHMBflH<0»EamSBHBB«BHHnnsm£BKR der S. M. Redt U Zeiven, de Vilanderstraat, Aalst, voor het herstellen van auto-vracht wagens en autorijtuigen. Onze werkhuizen doen van af heden alle herstellingen, revisies, autogeen- lassching, vervaardigen van remorquen, verzwaringen, alle veranderingen. Wij leveren alle wagens en banden. Alles ter trouw. Onze werkhuizen zijn zeer modern ingericht en in staat alle moeilijk werk te doen draaien, schaven, lasschen enz. Men werkt ook voor garagisten. ««aaaanstfinMii bsbbbb We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. Onze gevederde vrienden, in- zonderlijk hoenders, ook ander pluimvee, worden veelal geplaagd door luizen. De meest gevaarlijke is de vo- geiluis (Dermanyssus gallinae L) die het bloed zuigt en de diertjes afmat. Tegen dit insekt mag de strijd niet stil staan. Zien we eerst meer over de le venswijze van dien bloedzuiger. De mijt nestelt zich in spleten, en legt er een groot getal eieren. Na ongeveer 4 tot 8 dagen komen de jongen uit. Na drie weken zijn deze volgroeid, en kunnen ook eieren leggen: daaruit volgt de zoo snelle verbreiding die deze plaag kan nemen in de pluimveeteelt. Het is bijzonder bij nacht dat deze mijten in actie zijn, dan ste ken ze de slapende dieren, en zui gen hun bloed. Dan zijn de vogels onrustig, stooten tegen de zit- stangen, krabben en schudden zich. Waar dit wordt waargeno men mag men met zekerheid zeg gen dat mijten aanwezig zijn. Indien men dan zorgvuldig alle spleten en openingen onderzoekt, dan vindt men gewoonlijk dikke vol bloed gezogen mijten (luizen) en ook soms kleine fijne stofjes, als sigaar-asch dat is het gebroed der mijten. Om die mijten en hun gebroed doeltreffend te vernieti gen, moet men eerst hun levens wijze kennen. De mijt ademt door kleine ope ningen, bezijden het lichaam. Worden deze verstopt, dan ster ven zij door verstikking. Een eer ste hulp kan geschieden door de mijten verwijderd te houden van de nesten der vogels door de sple ten met kalk in te strijken. Een beter en doeltreffender middel is het verstuiven van Cutralin. Bij middel van een verstuiver wordt het poeder verstoven langs de wanden, in de nesten, en alle ope ningen. De mijten moeten dan uit de spleten weg, en wanneer zij over de planken van het hok loo- pen, komt het Cutralin poeder hun ademhalingsopeningen ver stoppen, en sterven allen. Cutralin kan ook nat worden gebruikt, men doet bij het poeder zooveel water tot men een emulsie bekomt waarmede zitstokken, nes ten, alle kooien en kevies worden ingestreken. Het bestuur van onze studie kring doet een krachtige oproep aan alle leden om op Zondag 8 Januari de zeer leerrijke voordracht bij te wonen over "Hoe kunnen we de leg bij onze kippen vermeerderen door Dr Martin, Staatsveeteeltkundige. De belangrijkheid van dit on derwerp kan geen enkel vooruit strevende kiekenboer of landbou wer onverschillig laten. Dus allen als een man naar de vergadering. Mannen van Herzele, Wou- brechtegem, Hillegem, Ressegem, Aaigem, St Lievens-Essche, Hel- dergem, Borsbeke, Steenhuize, Bavegem, Erwetegem op post. We houden onze vergadering in ons gewoon lokaal "'t Hof van Weenen,, om 5 uur. Gisteren nog, luidden de klok ken over 't oude jaar dat weggleed in 't verleden waaruit niets meer keert. En hun lied was een mijme rend herdenken aan alles wat voorbij is... niet vergeten daarom, j Herinneringen blijven ons droeve en blije wellichttoch en- I kei maar herinneringen die niets anders meer zijn dan gedachten j die ons hart misschien nog be- I wegen bij het herdenken van het wereldsch wee dat ons over J kwam, Terwijl bij 't herdenken aan gelukkige stonden die heen zijn, het weer eens opleeft, in stille genoegen. Zoo luidden de klokken nog gisteren... de Oudejaarsklokken... Heden luiden ze opnieuw de- 1 zelfde klokken, dezelfde stemmen, doch er trilt in hun lied een zinde ring van nieuw leven, van nieuwe j hoop en verwachting. Nieuwjaarsklokken Ze juichen nu t'alierwege, uit alle torens, ze zenden hun tonen de lucht in, en die tonen regenen over de menschen neer in bloei ende gouden druppels van heil volle wenschen en geluk. Ze brengen ons misschien nieu we vreugde en hoop op betere tijden. Wat heen is, keert niet meer... nooit meer. Maar wat niet voorbij is, staat voor ons met zijn macht van heimnis die gespreid ligt over al wat komen moet. Toekomst... wie leest er in Wie heft ons den sluier, die al les dekt, opdat w'het niet zouden weten Wie Nieuwjaar, dat door blije klok ken ons wordt toegeluid, wat brengt ge ons Ons is alleen de hoop dat het goed zal zijn... niets meer. Ons is alleen de verwachting dat droomen werkelijkheid zullen worden... Ons kan alleen zijn hoop en verwachting, die uit ons oogen de nieuwe dagen moeten tegenstralen. Doch, wij, arme kleine men schen, we kijken heden de dagen aan met 'n donkeren blik. De da gen schijnen zwart en zonder licht van hoop. Want over heel de wereld hangt een wolk van zorg en wantrouwen voor wat komen zal. Door heel de wereld zindert die onrust, die met eiken dag meer toegrijpt over allen die mensch- zijn en mensch-voelen. Donkere dagen van wee en ellende We wenschen het niet. We hopen voor ons allen, dat uit de donkerte die nu, ten aan schijn van al wat leeft, aan den einder van de wereld hangt, licht zou brengen dat over ons stralen zal spreiden van redding en ver trouwen. Nieuwjaarsklokken... Hun bronzen stemmen galmen over de wereld... De wereld hoort... De grooten der aarde hooren 't. De kleinen hooren 't de wer kers, de zwoegers. Hooren de grooten lijk het de kleinen hooren, datzelfde lied van onrust en zorg Want heel de wereld dient het lied te hooren lijk het ons, zwoe gers van 't land, tegenzwelt uit de donkerte van de nabije dagen. En als heel de wereld hetzelfde lied in zijn hart zal laten door dringen, dan zullen allen mis schien beter willen, en met hoop kijken naar de verte die weer kla ren gaat...en dan kan het weer goed worden onder de menschen. We wenschen bij het inluiden van het nieuwe jaar, dat de dagen die moeten komen, geen dagen zouden zijn waarvoor we vreezen. Dat er zonne van vree en geluk en voorspoed, alle dagen, over ons werk en ons zorgen zal stralen... We wenschen het. En als 't moeilijk gaat dan nog moet ons het leven schoon Tzijn... En dat kanschoon van sterk ver trouwen in eigen kracht. Eigen kracht en eigen rasfier heid zullen ons moeten sterken. Wie brengt ons wat ik U allen wensch geluk en voorspoed Wie brengt de redding die klaarte doet schijnen in de don kerte van de toekomst Redding... Ge zult er zelf voor moeten opspringen, allen tegaar of ze komt er niet. En dan Redding Die ge uit uw eigen machtig gebaar alleen, kunt doen worden. Een machtig gebaar, met den taaien wil van te lukken Dat wenschen we U, voor 't groote boerenbelang. Of 't komt er niet 't Sterke ras der boeren dat zóo geweldig sterk zou kunnen zijn als er eens die bezielende gedachte van zelfvertrouwen en sterk willen was Doch, hoe zwaarder de dagen wegen, hoe sterker ge staan moet om op uw forschen nek hun druk- kenden last te torschen hoe fier der ge uw stoeren kop moet heffen, hoe harder den blik in uw oog moet vonken Ras van boeren, oud en sterk. RedtRedt u zeiven 1 Schaart u allen onder de groote vlag die u voeren zal naar het licht dat weer stralen gaat tegen de donkerte die ons toegrijnst. Het is uit met woorden. Nu hoeven daden gesteld 1 Schaart u samen tot een sterke massa. En dan, tezaam, met sterke hoop, de toekomst in Dat het nieuwe jaar in uw aller hart, die sterke begeerte om op te rukken naar een heerlijk herleven brengt, waaruit welstand groeien zal en voorspoed en geluk voor U en de uwendat wenschen we u Dat wenschen we U met den eersten dag van 't nieuwe jaar dat begonnen is Dat wenschen we U uit de op rechtheid van ons hart «issmKiieraöKffleiitiiBeeeaeaBaBBBBeB De Sam. Maatschappij REDT U ZELVEN vergoedt volgende intresten aan hare spaarders Spaarboekjes op zicht 3 °/0 netto. op 1 jaar 5 netto, op 5 jaar 5 1/2 °/o netto Kasbons op 5 jaar 5 netto. ONTLEENINGEN tegen borg op korten termijn. ONTLEENINGEN tegen hypo theek op goede panden,groote en kleine kapitalen beschikbaar. i l De medewerkers zQn verantwoordelijk voor hue bijdragen. Ongeteekcnde stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften -worden niet teruggegeven. bbbbbbbbbb bbükrb

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1