Ammoniaksulfaat Ammoniaksulfaat Heei de Wereld rond KALKSALPETER IG PUROL t KOLEN BANQUE CENTRALE DE LA DENORE sSI Het Overwinteren der Groenten, Vraagbaak "COMPTOIR„ 20-21 °|0 stikstof. Iavloed van de Bemesting op den grond De contingenteering vae Melkroom, Geld_te_veel uitgeven en klagen van slechten tiid verzacht depijn\ geneest de wondl Voor al uwe bankbewerkingen 15,5 °|0 stikstof en ong* 28 °|0 kalk Het Hoekske van Tij! Uilenspiegel RlHIMIIEIlll Voor uw Keuken f (Vervolg en slot). Het look waarvan ze in de zuidelijke landen zoo'n menigvuldig gebruik ma ken als keukenkruid, kan men het best overwinteren met de bollen in bussels te binden om ze bijeen te vlechten met hun eigen verdroogde stengels. Men hangt i ze in een open luchtige plaats waar men ze gemakkelijk bewaart, daar ze zelfs de vorst niet vreezen. Van de sjalot verwijdert men, na dat ze goed gedroogd zijn, de bladeren en de wortelen en men spreidt ze in een dunne laag op een zolder open. De keukenbeet is tamelijk gevoelig aan de koude. In de tweede helft van October snijdt men er de bladeren af met een deel van de wortelkraag. De wortelen bewaart men in een groef of in een kelder gelaagstapeld met of zonder zand. In lichte, zandachtige gronden, zelfs in halfzware gronden die goed door dringbaar zijn, kan men de wortels ter plaatse bewaren, door in November den grond te bedekken met een laag droge bladeren van een 20 cm. dikte. Men oogst daar volgens verbruik of verkoop. In zwaren en natten grond die dus koud en vochtig zou blijven gedurende den winter, ware deze manier van overwin teren hoegenaamd niet aan te prijzen. Daar zal men dan in October-Novem ber de wortelen uitsteken. Men snijdt de bladeren af boven de kraag ook wel zonder den kraag. Eens dat de wortelen goed opgedroogd zijn, bewaart men ze ofwel in een kelder, in een groef of in een hoop. Om beter den smaak van de wortelen te behouden laagstapelt men ze in een kelder met zand, om ze dan slechts in de maand Maart te gebruikan. Deze laatste doenwijze is dus de beste en voorzeker beter dan in hoopen be waren zonder zand. Wanneer men de bladeren er afsnijdt met een deel van den kraag, dan kan men ze zeer lang bewarenonnoodig te zeggen dat ze alsdan geen nieuwe bladeren ontwikke len in de Lente. Om de wortelen van witloof te be waren voor het beurtelings inzetten, plant men ze buiten in groeven of af zonderlijke rijen gescheiden door een laagje grond. Om ze te beschutten tegen de vorst, dekt men ze eerst met een laag grond en vervolgens meteen laag droge bladeren. grootelijks onvoorzichtig is. Niet zelden ook gaan de degelijk overwinterde groenten gedurende het gure jaargetijde hooge prijzen en het loont dus de moeite er zich wat arbeid en voorzorgen om te getroosteu. Bijzonder in zeer strenge winters kan er een niet te versmaden winst mede verwezenlijkt worden. De lezers en lezeressen van De Koornbloem mogen dan ook niet na laten dit alles eens aandachtig te her lezen. HET S. te H. We hebben de zaak der tarwe onder zocht. De fout ligt totaal aan U zelf daar ge de zaai tarwe nog eene tweede maal ontsmet hebt. We herhalen dat onze zaaigranen ontsmet zijn en dat eene tweede behan deling met aluin, kalk of andere stoffen de kiem kan beschadigen of dooden en eene mislukking veroorzaken. Opgepast voor de toekomst. is een inlandsch product. Eischt het voor al uwe Stikstofbemestingen Het merk van het "C0MPT0IR„ is een waarborg der rijkheid. Om rapen te overwinteren zal men de planten voortkomende van de twee laat ste zaaiïngen in October-November uit steken, de bladeren afsnijden en de wor telen bewaren in een kelder, in een groef of op een hoop. De pastenaak kan men in doordring- aaren grond ter plaatse overwinteren, foor ze te dekken met een laag droge Diaderen. In de Lente, wanneer de grond /rijkomen moet om er andere groenten Dp te zaaien, kan men dan de wortelen litsteken en aan den voet van een noor- fermuur inleggen. In zwaren, vochtigen grond is het ran te raden de wortelen in October- Movember uit te doen om ze dan in een celder, in een groef of op een hoop te jverwinteren. Voor wat het overwinteren van ra- lijzen betreft moet ik eerst en vooral loen opmerken dat er een variëteit van vinterradijzen bestaat welke men zaait 'an half Mei tot half Juli, in rijen ge- rokken op 25 tot 30 cm. afstand en vaarin men de zaden een 2 tot 3 cm. diep egt. Het zijn slechts deze van de heel aatste zaaiïngen welke menoverwinte- en kan. Rond einde October worden ze !an uitgedaan en in een kelder, een ;roef of in een hoop bewaard. Het oogsten van den haverwortel be- lint slechts in October. Voor het ge- iruik gedurende den winter steekt men le planten in October-November uit, aen bindt ze in bussels van ongeveer 0 cm. doormeter en men legt ze in een roef. Wat we hierboven zegden van den averwortel geldt ook voor de schor eneer. In October worden ze "uitgesto- en, in bussels van 20 cm. doormeter ebonden bij middel van twee wisschen n in een kelder of in een groef bewaard. Om goed de plantenknollen van aard- PPels te bewaren laat men ze eerst roen worden door ze op het veld een rie vier dagen in de zon te laten lig- en. Dan zet men ze de eene tegen de ndere in kiembakjes deze kiembakjes et men in een openluchtige plaats bij penweder en men vlucht er mede naar en kelder of andere vorstvrije plaats, Is we zulks noodig achten. Hiermede meen ik deze artikels over et bewaren en overwinteren van roenten te mogen sluiten. We meenen ochtans wel te doen met voor wat de «waring betreft nogmaals de aandacht trekken op twee voorname punten amelijk weinige groenten gaan te loor oor te hevige koude, want met ons limaat mogen we gerust zeggen dat eel strenge winters eerder uitzonderin- en zijnveel meer groenten gaan tot «derf over door het feit dat men ze te /arm induffelt en ze dikwijls bij zacht /eder nog gedekt laat, wat voorzeker Het productievermogen van een grond of zijne vruchtbaarheid hangt in i de eerste plaats af van opneembare, voedende bestanddeelen welke in de bouwlaag aanwezig zijn. Meestal zijn deze bestanddeelen in on voldoende hoeveelheid in den grond aanwezig of verkeeren in onopneembare vormen om aan de eischen van een hooge opbrengst te voldoen. Andere gronden die van nature zeer rijk zijn en voldoende hoeveelheden voedingsstoffen bevatten om in een weelderigen plantengroei te voorzien, zijn misschien al uitgeput door vroegere teelten. Natuurrijke gronden zijn weliswaar in ons land nooit te vinden geweest, en 't is aan t noeste werk onzer voorouders te danken dat dat ons Vlaanderen thans zulke vruchtbare gronden bezit. Deze vruchtbaarheid wordt toege schreven aan de goede grondbewerking en ook de bemesting met faecaliën waarvan onze voorzaten eerst de waar de van bemesting kenden. Onze landbouw bracht het sinds tot de meeste intensieve vorm en deze kui tuur zal steeds hooge bemestingen eischen om de maxima-opbrengsten te leveren waarvoor we over gansch de wereld aan het hoofd staan. Een belangrijk punt in de groote be mesting dat onze intensieve kuituur eischt beuevens de keus en de hoeveel- heid voor eiken grond toe te passen is, j den invloed na te gaan die deze be standdeelen op den grond uitoefenen en in hoever bacterieleven, grondstruktuur, reactie en kalktoestand hierdoor beïn- j vloed worden. Bemesting en Bacterieleven Elke landbouwer mag over bacteriën wel iets weten en het is zelfs een nood zakelijkheid voor hem hierover eenige begrippen te hebben omdat deze klein ste levende wezens zulke voorname rol in de bemesting spelen. Inderdaad geen enkele meststof kan zonder de bacteriën omgezet worden tot plantenvoedsel. Het is dus van overwegend belang het bacterieleven in den grond te be vorderen en dit kan men door dierlijke en plantaardige meststoffen aan te wen den daar deze een groot aantal bacteriën bevatten, terwijl kunstmeststoffen er weinig of geen bevatten. In verband met dit vermijdde men steeds de eenzijdige bemesting met kunstmestoffen. Eene oordeelkundige bemesting zal steeds de stalmestbemesting tot basis hebben. De kunstmeststoffen kunnen - enkel als aanvullingsbemesting in aan- j merking komen. De schadelijke invloed van het een- zijdig gebruik is wel van het eerste jaar af niet te bemerken, omdat gewoonlijk in den grond nog verschillende achter eenvolgende jaren humus achterwege blijft, wat de ontwikkeling en het in le ven houden van de bacteriën begun stigt. Maar stilaan put de voorraad aan humus uit, de bacteriën missen hun kweekbodem en de sterke concentratie der bemestingszouten zou ten slotte alle bacterieleven, dat zou noodzakelijk is om de onontbeerlijke omzettingen van het plantenvoedsel te doen plaats grij pen, dooden. Bemesting en Grondstruktuur. Om de grond in een goede struktuur te brengen wordt hij bewerkt en dit is bijna het eenige doel van dit werk. On der goede grondstruktuur verstaat men de kruimelstruktuur of een grondtoe stand waarin meerdere of mindere grondkorrels met elkaar groote en kleine ruimten bepalen waardoor poreusheid, verluchting, verwarming en verdamping in de beste voorwaarden voor den plan tengroei plaats grijpen. Een goede grondstruktuur heeft dus een oneffen uitzicht, waarbij nog de grondoppervlakte vermeerdert en zoo een grooter warmte-opslorpingsvermo- gen bezit. Grond welke in een slechten toestand verkeert, bijvoorbeeld dichtgeslibde grond, door regen of andere oorzaken zooals we seffens zullen zien, verkeert in een ongucstigen toestand voor den plantengroei, want er bestaat geen po reusheid, geen verluchting, doch ver minderde verwarming en ten slotte verdampt daarbij nog het bodemvocht. Het aanwenden van zekere soorten meststoffen kan ook den grond dicht slibben of een andere nadeelige invloed uitoefenen, zoo zal b.v. bij het aanwen den van sodanitraat de grond dichtslib ben bijzonderlijk als de grond wat klei achtig is. Ruwe potaschzouten in groote hoe veelheden ineens aangewend verwekt een soortgelijk verschijnsel als bij soda nitraat. Zeer voordeelig op den grond werkt kalk, ook eene groenbemesting of stal mestbemesting verdient veel aanbeve- 'iD9- ('t Vervolgt). BELGIË. Lijnkoeken. Uit de statistieken blijkt dat de gemiddelde prijs der lijnkoe ken in 1932 op 97 fr. komt op wagon Antwerpen. Ziehier de middenprïjs der 6 laatste jaren 1927 180 fr. 1928 - 201 fr. 1929 199 fr. 1930 - 150 fr. 1931 - 120 fr. 1932 - 95 fr. Ons land voerde voor de eerste negen maand van het jaar 1932 een totaal van 4907 stieren in, 8963 ossen, 2115 kal vers en 18,118 koeien. Het overschot van onzen invoer op onzen uitvoer bepaalt zich tot eene waarde van 43,805,000 fr. De bijzonderste leveraars zijn Dene marken met 29,540 kop voor 39,000,000 franken Nederland met 4817 kop voor 790.000 fr. Naar wij vernemen zal de contin- genteering van de inelkroom eerstdaags een voldongen feit zijn. Deze maatregel is dringend vereischt wanneer men weet dat sedert 1 Januari 1.1. meer melkroom werd ingevoerd dan gedurende de drie laatste jaren tezamen. Deroom welke thans wordt ingevoerd behelst dan nog 50 t.h. boter terwijl de vroeger ingevoerde melkroom door gaans" enkel 22 boter bevatte. Deze laatste diende voornamelijk voor banket bakkerijen, terwijl zij thans voor het grootste deel voor vervaardiging van boter wordt aangewend en aldus de contingenteering van de boter grooten- deels ongedaan maakt. Deze laatste dagen daalde de boter op de groote markten met 2 tot 3 frank per kilogr. Waar de vorige boterprijzen amper volstonden tot dekking van den kostprijs, kan het niet verder geduld worden dat de abnormale invoer van melkroom tot ontduiking der contingen teering de boterprijzen opnieuw doet dalen tot een zwaar verlies peil voor onze landbouwers. Naar wij vernemen heeft de Regee ring op voorstel van den Minister van Landbouw beslist den invoer van melk room te contingenteeren op grondslag van den invoer van 1930 en 1931 1 Onze landbouwers eischen dat deze contingenteering dadelijk met streng heid worde toegepast. De contingenteering van boter en melkroom zou echter maar tijdelijk zijn. Het stelsel der invoervergunningen zou eerstdaags vervangen worden door een mobiel stelsel van tolrechten die de hui dige prijzen van de thans aan vergun ning onderworpen ingevoerde producten zou handhaven. Op deze wijze zou de winst, voort komende uit het verschil van prijs tus- schen de buitenlandsche en inlandsche boter, winst welke thans geheel wordt opgestreken door de houders van ver gunningen, geheel ten goede komen aan de Staatskas, zonder dat de prijzen in het binnenland de minste verandering zouden ondergaan. Wij wachten nadere bijzonderheden over het nieuwe stelsel om het aan een aandachtig onderzoek te onderwerpen en er onze meening over te zeggen. Onze paardenhandel. Volgens de jongste statistiek bedroeg onze uit voer van paarden gedurende de 11 eer ste maanden van 1932 totaal 12.432 stuks voor eene waarde van 52.530.000 frank. Daarvan gingen 10.071 paarden voor eene som van 41,600,000 fr. naar Frankrijk, 1661 paarden voor eene waar de van 8,225,000 fr. naar Duitschland en 209 paarden voor een bedrag van 711,000 fr. naar Holland. Anderzijds heeft België uit Frankrijk, Duitschland, Holland, Polen en de Ver- eenigde Staten 7516 paarden ingevoerd ter waarde van 10.983.000 frank. Het vleeschverbruik in 1931. - Volgens de statistiek was het gemiddeld vleeschverbruik per inwoner in 1931 42 kg. 300 tegen 40 kg. 600 in 1912. In vergelijking met 1912 is het verbruik van varkensvleesch gestegen met 25 t.h. dit van paardenvleesch met 22 t. h.,ter wijl het verbruik van schapenvleesch met 31 t. h. en dit van geitenvleesch met 39 t. h. is afgenomen. Ziehier trouwens de verhouding der verschillende vleeschsoorten verbruikt in 1931 52,30 p. h. varkensvleesch, 41,84 p. h. rundvleesch, 4,42 p. h. paar denvleesch, 1,35 p. h. schapenvleesch, 0,09 p.h. geitenvleesch. In het verbruikscijfer voor 1931 is er geen rekening gehouden met gevogelte en wild. Men schat dat elke inwoner per jaar ongeveer 20 kg. wild en gevo gelte verorbert, zoodat in België het jaarlijksch vleeschverbruik per kop on- geveer 60 kg. bedraagt. De verschrikkelijke gevolgen van den wereldoorlog. De geweldige herrie tusschen de Vereenigde-Staten eenerzijds en de Europeesche landen anderzijds naar aanleiding der betaling van de oorlogsschulden en de ernstige moeilijkheden waarin de staatsfinanciën van al de landen ingevolge de oorlogs verwoestingen zijn gedompeld, gaven aanleiding aan een Engelsch blad om een statistiek te maken over de geldelijke of stoffelijke verliezen berokkend door den wereldoorlog. Volgens bedoeld blad ontleenden de Europeesche landen bedragen 11 milii- Waarom niet de goedkoopste nitraatbemesting toedienen met Na al de onaangenaamheden die in dezen tijd zoo kwistig over ons worden uitgegoten komt er nog iets opdagen dat alle gedacht te buiten gaat. Het is zoo erg dat ik zelf er geen raad mee weet, tenzij van de boel zijn gang te laten gaan en alles wat er van komt met een gevoel van niet te schatten dankbaarheid te aanvaarden. Het geval ware niet eens een drup pelken inkt waard, hadde ik maar een gezicht als n ijzerbijter of izegrim, doch het is heel anders, want wanneer ik op mijn serieuste kijk dan zijn er nog die beweren dat ik spotEn dat kan me mijn vel kosten. Leest er oordeelt. 't Goevernement gaat binnen kort een wet stemmen waarbij het strafbaar wordt te lachen om alles wat het duur bare vaderland zelf aan het harte ligt, en dat gaat van af den enkelen cent over gardevils, tolbeambten, kontroleurs en ontvangers, gendarmen, militairen, rech- i ters, burgemeesters, goeverneurs en mi nisters, tot wet, koning en vlag. Het ligt toch voor de hand dat, als er nog iemand lachend over straat loopt, dit alleen kan omdat hij niet al zijn be lastingen betaalt. i En komt die iemand dan een dienaar van de wet tegen, wat gebeurt er dan Die iemand lacht, die dienaar van de wet krijgt achterdocht, lonkt een paar keeren scheel weg naar die iemand, steekt een hand uit, waar zijn arm aan- hangt, en vat den kraag van den frak waar die iemand in zit, en alles gaat mee naar 't policiebureau. Ge komt militairen op oefening tegen en ge lacht. Onmiddellijk begint de trouw van de piotten te wankelen, en met hunnen trouw deze van hunne ouders, van al de matrozen, de brouwers, de bakkers en de kindermeiden. De ge heime politie heeft het seffens in de gaten en de lacher wordt vastgestekt en meegedaan. Vat ge nu, beste vrienden en vrien dinnen, aan welk groot gevaar uw nederige Tijl het hoofd moet bieden. Serieus moeten zijn en het niet kunnen, en dan nogal. Wanneer er nog nooit zooveel belachelijks voorhanden was 't Is om te stikken in 't lachen Om maar één ding te noemen. Ze hebben in Engeland een heele serie jacht en bombardeer-vliegmachie- nen besteld. Zij worden "gekocht,, met "geleend,, geld en moeten dienen om het nationaal bezit, 't is te zeggen onze schuld van tientallen miljard tegen alle mogelijke dieven en moordenaars te beschermen. Ik weet niet of gij het belachelijk vindt, maar ik kan er niet aan doen, 't is me te straf, ik lach me dood, morsdood ...en dat ze me dan maar gerust voor de rest van mijn leven den bak in draaien Tijl. ard 229.968.706 dollar waarbij een be drag komt van 184.000.000 dollar voor uitgestelde rente als gevolg van het Hoover-moratorium voor 1932. Sedert de schulden zijn vastgesteld, hebben de debiteurslanden aan de Ver eenigde-Staten totaal 2 627.580.897 dollar betaald, waarvan 953.343.602 dollar werden ontvangen voordat de schulden waren gestabiliseerd en 1 mil liard 674.237.295 dollar nadat de over eenkomsten waren gesloten. Dit laatste bedrag kan worden onderverdeeld in 1.230.926.551 dollar voor interest en 443.310.745 dollar voor aflossing op de hoofdsom. Volgens de overeenkomsten bedragen de schulden der vier bijzonder ste debiteursstaten aan de Vereenigde- Staten voor Groot-Britannië 4 milliard 22, Boulevard Bischoffsheim A 4 BRUSSEL. J vneadt U tot de ËSS8Ë £K»®ê5»aiB6ss saos»®» «eshsb ■■«■■■■■■mm Doos 4 en 7X!2 frank. In alle Apotheken. iBEEHUIGEH

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3