A mmoniaksulfaat KALKSALPETER Heel de Wereld rond Stukzitten FUftOL ♦BEERIflGEH t KOLEN BAJIQÜE centrale 35 gs» DE ltd DEJ4DRE :en Vetmesten van Haantjes Vervaardigen van kaas op de Hoeve De Artisjok overvloedige oogsten^ Bemesting der Beeten Vergeet niet! Meststoffen UNION VRAAGT HET AMMOMAKSULFAAT COMPTOIR Minimum 20 °/0 Stikstof 15,5 °|o stikstof en ong* 28 °|0 kalk bij Wielrijder» Voor uw Keuken i oor al uwe batikbewer kingen geld plaatsingen £ond&u 23, April 1933. veek en len. 58.0C 64,0 77,0 90 0( 95 0 82.0 87,0C 62.0 64.01 78.0 61,0 135,0 93,0 Q5,5 96,0 98,5 97,0C 97.0 99.0C 100.0C 102,0( 70.00 67.0C 100.0C 68,0C 85,00 105,00 66,0C 77.00 114,00 20,00 129,00 53,00 51 60, OC 50,00 rs. 90,00 61,00 68,00 68,00 95,00 95.00 91,00 eders 117,00 78, 99,00 87. 116.0C 27,00 06.00 ,45.00 80 130,00 20,00 eders 62.00 45.00 55.00 58,00 15,00 44,00 05 05,00 45.00 12,00 4.80 25.00 22.00 Iheid. 15,00 3.00 6,00 19.00 19,00 13,00 15.00 >2.00 9,00 3.00 3.00 6.00 3.00 0,00 8,00 8,00 4,00 5,50 5.00 J.50 5,00 7,00 1,00 >.00 1,00 1.00 Het uitbroeden van eieren is volop aan gang. Tot spijt van velen zijn er steeds een dubbele partij haantjes tegen overhennetjes bij het uitkippen. Nu, die haantjes zijn toch geen ongeluksdieren We kunnen er lekkere beetjes van kwee ken en dusdanig ook winst mede maken. In vele streken wordt het vetmesten van jonge haantjes verwaarloosd. En nochtans kan dit een loonende uitbating worden. In Klein Brabant en de Bra- bantschc Kempen en eveneens in het zuiden van de Antwerpsche Kempen wordt dezen belangrijken tak van onze landbouwnijverheid op groote schaal ten nutte gemaakt. Niet alleenlijk in ons land verbruikt men die vette haantjes over de gren zen, voornamefijk in Engeland, is men v rzot op ons fijn, lekker gebraad, fj [Het vetten van jonge hanen levert ons daarbij menig voordeel op. Immers, de haantjes worden op kor ten tijd vet. Men moet dus slechts een geringen tijd onderhoudsrantsoen toe dienen. Vandaar bekomt men een winst in tijd en in geld. De gevette jonge hanen geven schoo ner vleesch, want een gepaste voeding bevordert de witte kleur en de smake lijkheid ervan. De haantjes kunnen dus jonger ge slacht worden, wat invloed heeft op de zachtheid der spiervezels en op een ge makkelijkere verteerbaarheid. Er moeten enkele bijzondere eischen gesteld worden en daarnaar gehandeld, om met het vetmesten der haantjes te lukken. Het vetten moet op jeugdigen ouder dom geschieden. Als de haantjes 3 tot 3 1/2 maand oud zijn, dan is hun been- dergestel voldoende gevormd om 't vleesch-aanzetten te beginnen. De hanen moeten tot een volslagen rust gebracht worden. Daarom moet het lokaal waarin ze gevet worden rustig gelegen zijn, want het is hun bijrantsoen dat het dier vet zal doen worden, en elke beweging gebeurt met verlies van een zekere hoeveelheid voedingsstoffen. Het vertrek moet een weinig warm ge houden worden, tusschen 16° en 18°C. Op deze manier zijn de dieren fel tot slapen geneigd. Nochtans moet het hok goed verlucht zijn en in zindelijken toe stand gehouden. Verpeste lucht door uitwerpselen en ademhaling teweegge bracht schaadt grootelijks de gezondheid der dieren en belet bijgevolg een nor maal en vlug vet-aanzetten. Een mestkooi kan men gauw zelf op timmeren, in verhouding met het aantal te vetten dieren. Voor enkele haantjes kan een houten raam met traliewerk be spannen dienst doen. De mesthaantjes moeten zeer verteer baar voedsel krijgen, want hoe verteer baarder het voedsel is, hoe sneller het dier werkzame voedingsstoffen ontvangt en hoe spoediger vleesch- en vetaan- groei zullen vooruitgaan. We geven bij voorkeur voedsel, rijk aan zetmeel, onder vorm van deeg, bv. een mengsel van gekookte aardappelen met boekweitmeel, maïsmeel, zemelen en kriel, of een mengeling dezer meel soorten, of meelmengsels gekocht in den handel. We bereiden slechts de hoeveelheid deeg noodig per maaltijd, om te voor komen dat het voedsel zuur worde of begint te gisten. Men gebruikt nooit vleesch- noch vischmeel, want dat geeft een min aangenamen smaak aan het vleesch evenmin mag men lijnmeel toedienen, dat het vleesch rood kleurt. Graanvoeder werpt men tweemaal per dag;'s avonds en in den voormiddag, bij voorkeur gemengd met boekweit, dari en tarwe. Als drank geve men versch water of botermelk. Botermelk beïnvloedt de witte kleur van het vleesch, en kuischt aanhoudend het darmgestel der haan tjes. Afgeroomde melk is ook goed, doch men zorge steeds voor versche afge roomde melk. Zooals voor het andere voedsel geeft men slechts drinken voor een maaltijd. De haantjes worden driemaal daags gevoederd met deegvoedsel omstreeks 6 uur 's morgens, 11 uur 's middags en 4 uur 's namiddags. Gedurende heel warme zomerdagen geeft men tusschen de maaltijden ook wat water en melk te drinken. Het vetmesten duurt van 4 tot 6 weken in den winter en slechts van 3 tot 4 weken in den zomer. Zoodra men vaststelt dat de haantjes geen gewicht meer aanwinnen, en dat hun pluimen gemakkelijk loskomen zijn de dieren slachtrijp. Dan is 't oogenblik daar dat hun ver koopprijs U loonen zal voor al de zor gen aan hen besteed. H. HERMAN, Candidate Landbouw-Regentes, Laken. Hssisss «inass namm a wummm Kaeeucs Indien ge moeilijk kunt con- curreeren omdat uwe kost prijs te hoog is, maak dan reklame en ge zult uw zaken- cijfer vermeerderenwat U in staat stelt de kostprijs te verminderen. (Vervolg) Roomkaas, ook nog Meezenroom genaamd is evenals de twee vorige ka- zen heel gemakkelijk om bereiden. We hebben noodig 4 liters volle melk, 1 liter dikke versche karnemelk. Om ze dik te hebben, laten we ze enkel uren staan, scheppen de bovenste lagen af en gebruiken enkel de bezonken mas sa. De volle melk wordt voorafgaande lijk gekookt in een waterbadtijdens het verwarmen moeten we gestadig roe ren om naderhand een heel fijne wron gel te bekomen. Na koking koelen we onmiddellijk de melk af op 40 graden Celcius die tem peratuur gaan we na met den thermo meter en dan eerst voegen we er de karnemelk aan toe, roeren goed en be waren de melk op die temperatuur ge durende 24 uren. Hoe zullen we die aangepaste tempe ratuur tijdens die tijdruimte bewaren We kunnen hierom het emmertje om ringen met molton-doeken, en het in een goed verwarmd lokaal plaatsen; of zoo niet kunnen we gebruik maken van een hooikist. Deze laatste methode is na tuurlijk beter, doordat de gepaste tem peratuur langer bewaard wordt. Na 24 uren rustpoos, verleken we de kaas, doch niet op de zelfde manier als voor de vorige bereidingen. Hier maken we gebruik van een lat werk, met daarop een stroomatje in tegenovergestelde richting gelegd, dat we met een fijn neteldoekje bekleeden. Dit alles moet vooraf in warm water gedompeld worden. Daarop, wordt de wrongel uitgeschept in lagen van 3 cen timeters dikte. Eens het doekje gevuld, vouwen de hoeken ervan om op den wrongel, en er boven op leggen we een verwarmd neteldoekje- Eens dat de wrongel niet meer aan het doekje kleeft, mogen we hem lijk de vorige besproken kazen doorsteken door een heel fijne teems en eindigen met te kloppen met een ijzeren klopper of met een houten lepel. Meezenroom is gezien de gebruikte grondstoffen voedzamer dan witte of karnemelkkaas hij is ook fijner en zeer smakelijk en wordt voor verschillende lekkere bereidingen aangewend. Deze drie verschillende kaassoorten kunnen op velerlei wijzen opgediend worden. We kunnen ze als kaas gebruiken. In dit geval nemen we er 't zij zout en pe per bij, plus radijsjes, ajuintjes, kersen en andere frissche groenten sommigen lusten er suiker bij. Witte kaas en Meezenroom worden ook als nagerecht geëten. Ze worden dan vermengd met eierdooiers, fijne bloemsuiker vóór het opdienen voegen we er tot sneeuw geklopte eiwit aan toe. Zoodoende verhoogen we niet alleen de voedingswaarde, maar insgelijks den smaak. We kunnen de bereiding nog lekkerder maken door toevoeging van vruchtensappen en vruchten alskersen, bessen, ananas, bananen, oranje-appelen enz.zoo bekomen we zeker een heel fijn en verfrisschend dessert. Nu we overtuigd zijn dat kaas maken t vele voordeelen meebrengt en gezien j de gemakkelijke en daarbij goedkoope bereiding ervan, aarzelen we dus niet het aan te durven zelf kaas te vervaar digen thuis. De bekomen resultaten zul len zeker en vast loonend en aanmoedi gend zijn. MAR1E-JOSÈ STRENS, Aalst. Kandidate regentes in Landbouwhuishoudkunde, te Laken. Ziehier wat aanleiding gaf tot dit artikel. Ik vertoefde, binst den oorlog, met eenige andere vluchtelingen uit West-Vlaanderen, in een spijshuis te Neufchatel in Frankrijk. Men diende ons daar een schotel bloemhoofdjes op van artisjokken. Ze waren gekookt en met een lekkere saus, als ze dat in Frankrijk kunnen, toebereid. Het was voor mij wel de eerste maal dat ik dat proefde en 'k wist in 't eerst ook niet al te best hoe daaraan te beginnen, doch een vluchtigen oogslag naar een Fran- schen klant hielp me uit mijn verbou wereerdheid en ik mag zeggen dat ik nooit aangenamer groente van smaak en aroma heb verorberd. 't Is jammer dat men den artisjok zoo weinig in onze streken aantreft en het gebruik er van in onze keuken nog geen burgerrecht heeft verkregen, anders zou ik er voorzeker dikwijls eten. Groenten- liefhebbers die van een aangenamen schotel houden raad ik nochtans aan ze eens te proeven en ik ben op voorhand zeker dat, bereid met de lekkere saus waarvan de Franschen misschien nog alleen de specialiteit bezitten, alle lekkerbekken zal bevredigen en het niet lang zou aanslepen alvorens men ze in onze tuinen zou aantreffen. Men eet er, rauw of gekookt, den bloembodem en de vleezige schutblade- Aardappelen eischen ammoniakale stikstof. Daarom geeft het 515101 Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. ren der bloemhoofdjes van. Ik wil dan ook eens beproeven of het niet zou mo gelijk zijn de teelt van deze plant in onze gewesten ingang te laten vinden. Men vermenigvuldigt deze plant door zaad en door wortelscheuten en het is omdat men in de maanden April-Mei artisjokken plant van scheuten in potten opgekweekt, dat ik het om een tweede reden dus geschikt vind, hierover eens te spreken. De zaadkweek zelf wordt in ons land weinig of niet gedaan omdat ons klimaat te vochtig is en men er dus moeilijk in slaagt goede zaden te win nen. Ten andere deze manier van ver menigvuldigen is hoegenaamd de beste niet tenzij men er zou op uit zijn nieuwe variëteiten te bekomen. De gewone verscheidenheden door zaad vermenig vuldigd bloeien gewoonlijk laat en bren gen weinig op. Een groot getal van deze plante bezitten stekelige schubben, welke veel op die der wilde plant ge lijken.Ik verhaast me dan ook de tweede manier van voorttelen aan te vatten, omdat ze niet alleen de variëteit zuiver bewaart, maar ook omdat ze vlugger bloeien. Elk jaar ontwikkelt de artisjok een zeker getal scheuten aan den voet van de plant. Het ware niet mogelijk dat al deze scheuten hun volledige ontwikke ling zouden kunnen bekomen en prach tige bloemhoofdjes zouden voortbren gen die te veel wil, bekomt gewoonlijk minderwaardige productendaarom laat men slechts de drie kloekste scheu ten op de sterke planten. De overige worden in de maand Maart na het ont- blooten der planten verwijderd, wel te verstaan als we deze niet noodig hebben tot het vermenigvuldigen. In tegenover gesteld geval neemt men ze slechts weg in April-Mei, als ze een lengte van on geveer 25 centimeter bereikt hebben. Het is noodig, om deze bewerking goed uit te voeren, den voet van de planten weinig te ontblooten en de scheuten zorgvuldig met een mes af te snijden en wel zoodanig dat er eenige wortels aan den voet bewaard blijven. De beste scheuten van goede wortels voorzien en reeds een vier tot vijf bladeren vertoo- nende. worden rechtstreeks ter plaatse gezet. Om het hergroeien te bevoordeelen en de wonde gemaakt wat sneller te doen genezen kort men de bladeren wat in en men snijdt de wonde schoon effen. Men plant deze scheuten op 70 cm. tot 1 m. afstand in alle richtingen men zal steeds wel zorg dragen twee planten bij elkander te zetten en bij het hernemen van beide er de flauwste van weg te nemen. U moet weten bij natte zomers en een maar al te diepe planting zou men gevaar loopen verrotting te zien ont staan. Bij droog weder kan men de versch geplante scheuten wat belomme ren met bebladerde takken tot na ze goed hernomen hebbenhet kan soms ook noodig zijn eens te begieten, maar dan bij voorkeur tegen den avond. De tusschenruimten kan men beplanten met latouw of vroege kooien. De zwakke scheuten die hoegenaamd van geen of te weinig wortels voorzien zijn en welke men tot de voortplanting wenscht te benuttigen plant men in pot ten van 10 tot 12 centimeter doormeter. Om het inwortelen te bevoordeelen be houdt men ze in een frissche plaats. Op die manier kan men in Juni planten. Niet zelden neemt men van de moederplanten in Augustus-September scheuten af die zich tijdens den zomer ontwikkeld heb ben. Men plaatst die in potten van 12tot 15 centimeter doormeter, men overwin tert ze onder koud raam om ze dan in April van het volgende jaar te planten. Dergelijke wortelscheuten vormen ster ke planten van dewelke men einde Juni reeds oogsten kan. Het was voorname- lijk op deze manier van vermenigvuldi gen dat ik de aandacht van de kweekers wou trekken. Scheuten inde maand Mei genomen en die soms wat te lijden had den van de herplanting, bloeien slechts in September en niet zelden gebeurt het, dat men er ternauwernood het 2e jaar van oogst. Het wortelscheuten nemen in Augustus-September verdient dus onze voorkeur en bijzondere aandacht. Het hoogste getal te bewaren wortel scheuten is drie, bij zwakke planten slechts één of twee. flet oogsten ge schiedt wanneer de bloemhoofdjes vol doende ontwikkeld zijn. Per Ha. kan men zoo n 10 000 bloemhoofdjes van le klasse, een 25.000 van middelmatige dikte en een 65.000 kleine oogsten. Wil men sommige goedgeplaatste hoofdjes nog in omvang doen toenemen, dan zal men een langwerpige insnede of beter nog een doorboring van den stengel doen onder het bloemhoofdje. De arti sjok vreest niet zoozeer de koude dan wel de overtollige vochtigheid. In goed doordringbare gronden kan men hem ter plaatse overwinteren. Men bindt de bladeren met een strooband samen en men aardt de planten aan tot op een hoogte van 20 tot 25 cm. Gedu rende zeer strengen vorst kan men be schutten met stroo, lang mest en droge bladeren. Seffens ontblooten als 't weder weer zacht wordt. In natte gronden gaat de overwintering niet zoo gemakkelijk. Hier neemt men de planten met aardkluit uit voor den winter en men plaatst ze in groeven of bakken waar men ze dan beschut met matten en ramen tijdens den vorst. In Februari-Maart mag men deze planten reeds ter plaatse zetten. De artisjok geeft zoo'n drietal jaren goede opbrengsten, daarna is de plant uitgeput en moet ze vernieuwd worden, 't Is zelfs aan te bevelen jaarlijks een gedeelte der planting te vernieuwen om nooit zonder voldoende opbrengst te zijn. Het ware zelfs grootelijks aan te raden jaarlijks eenige planten onder raam te overwinteren, zelfs als men over een doordringbaren grond zou beschik ken, want te strenge vorst zou de planten in open lucht totaal kunnen vernietigen. Een open, niet verkorste grond Een krachtige wasdom Een merkelijke besparing aan bemestingskosten DOüR de GOEDKOOPSTE nitraatbemesting. dat de samengestelde en totaal oplosbare volledige meststoffen zijn. GEBRUIKT onze 7X10X2 en 6 X 10 X 8 voor aardappelen en beeten en U zult er de beste resultaten mee bekomen. Zijn uwe klavers zonder lust om te groeien, geeft hen onze 10 X 10 en U zijt verzekerd eene hooge opbrengst te hebben. Te verkrijgen bij Redt UZeiven. BELGIË. België's in- en uitvoer. Geduren de de eerste twee maanden van 1933 beliep de invoer van het Belgisch- Luxemburgsch Economisch Verbond 47 millioen kwintalen ter waarde van ongeveer 2475 millioen frank, terwijl de uitvoer ongeveer 30 millioen kwintalen bedrag voor een bedrag van 2 306 millioen frank. In vergelijking met hetzelfde tijdstip van 1932, boeken de invoercijfers een vermindering van 5 millioen centenaren voor 569 millioen frank en de uitvoer- cijfers een vermindering van 1.268.000 centenaren voor ongeveer 495 millioen frank. Deze statistiek toont aan dat de crisis nog niet is afgenomen en dat onze in voer merkelijk onzen uitvoer overtreft. In de huidige economische omstan digheden waar de uitvoer onzer pro ducten door het buitenland meer en meer verhinderd wordt door talrijke scherpe maatregelen, hebben onze land- genooten den duren plicht de voorkeur te geven aan de producten van eigen landbouw en nijverheid. Deze zijn niet zelden van betere hoedanigheid dan de vreemde en kosten niet duurder. Door Belgische producten te koopen verschaft de verbruiker werkgelegen heid aan onze arbeiders en helpt aldus mede bij de bestiijding der werkloosheid. Tevens dient hij zijn eigen belang daar de uitgaven voor werkeloosheid door de gemeenschap gedragen worden onder vorm van belastingen. De contingenteering van de melk dringend vereischt. De reglemen teering van den invoer der zuivelpro ducten heeft het treffend bewijs gele verd dat de verdediging van onze land bouw tegen vreemden dumping bijaldien zij doorgaans te laat wordt ingericht tevens verre van volledig is. Zoo heeft de Regeering na langduri- gen en hardnekkige strijd vooreerst den invoer van vreemde boter gecontingen- teerd. Hoe ongelooflijk het ook schijne, werden de grondstoffen waaruit boter wordt vervaardigd bij deze contingen teering vergeten. Het gevolg was dat buitengewone hoeveelheden melkroom met hoog botergehalte uit den vreemde werden ingevoerd om de botercontin- genteering te ontduiken. Eindelijk be sloot de Regeering er toe ook den room- invoer te beperken doch zij vergat dat ook de melk wordt aangewend tot fa bricatie van boter. Het gevolg is dat sedert enkelen tijd een overtollige invoer geschiedt van melk. Daardoor mist de contingenteering der boter grootendeels haar doel, terwijl tevens de normale melkhandel in het land totaal wordt ontredderd. Ook de invoer van verdikte melk ge schiedt thans op buitensporige wijze. Wij vestigen er de bijzondere aan dacht op der Regeering dat de melkvee houderij de bijzonderste bedrijfstak is van onzen landbouw en verzoeken haar met nadruk afdoende en volledige maat regelen te treffen om onze veeteelt te verdedigen tegen°de dumpingspraktijken van den vreemde. FRANKRIJK De eischen der landbouwers. Op een groote vergadering te Dijon hebben j de landbouwers van Midden- en Oost- Frankrijk een dagorde gestemd behel zende volgende punten 1) Vrijwaring van het land tegen economische en financieele storingen. 2) Herstel van 's lands economie met aa«38iS RHBH ËMlfaSfi;» KiCHBHË SHHIHH A 22, Boulevard Bischoffsheim J BRUSSEL. wendt U tot de /erkock ingrdun 45.1 35, 72,00 38.00 29,00 28.00 72.00 24,00 38.00 92.00 58 00 00,00 akkeo JS it .7 V--;- Zonneslag, Dragen en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met tOt/jJI Doos 4 en 7'/z frank. In alle Apotheken.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3