2 Heel de Wereld jond KALKSALPETER IG - - FLOR ALIA - - KOLEN BAflQUE CEJfflJAItE H DE lift DEJ1DRE Vroeger en Nu* Groote Veemarkt en Prijskamp Iets voor onze Vrouwen de goedkoopste nitraatbemesting r=(É AMM03VIAKSULFA AT COMPTOIR (ÏÏIE 20% 51*1 AMMONI AKSULFA AT COMPTOIR Minimum 20 Stikstof 15,5 °|0 stikstof en ong» 28 °|o kalk Velen abonneerden zich tijdens de Gentsche Floraliën Voor uw Keuken F7oor al uwe banhbewer- kingen geldplaatsingen Zondag 2 Juli 1933. 3 Als ik met ons oudjes spreke En dit doe ik wel eens graag Dan hoor ik hun dikwijls zeggen Alles gaat verkeerd vandaag. Vroeger waren er nog menschen Goed van hart en uit één stuk Steeds gereed om u te helpen Als gij waart in 't ongeluk Nu om iemand hulp te bieden Toont men al wat minder haast; En men kent heel goed het spreekwoord: Ieder is zichzelve 't naast Vroeger waren er nog kindren Met een onschuld en een jeugd Liefde en eerbied voor hun ouders Was bij hen een eerste deugd Nu hoort men zoo dikwijls zeggen Ach, er zijn geen kindren meer, Want zij gaan heel vroeg aan 't rijpen. Leven tot hun ouders zeer Vroeger, als de jongens gingen Voor het eerst op staminee, Waren zij al heel tevreden Met een heele frankske pree Nu moet moeder frankskens tellen Zeker wel een twintigtal Eer zij er haar man of jongen Mee tevreden stellen zal Vroeger, als een knaap of meiske Werken ging om wat gewin, Brachten zij hun pree aan moeder Zonder één centiemken min Nu hoort men er velen zeggen Dit voor moeder, dit voor mij Onverschillig of er weelde Thuis, of dat er armoe zij Vroeger, als men ging verkeeren, Werd het lieve kind gevrijd Onder d'oogen van zijn ouders, Dus in alle deftigheid Nu gaat men gearmd langs wegen Waar het stil en eenzaam is, En men komt naar huis geslenterd 's Avonds in de duisternis Vroeger, als men trouwen wilde, Deed men dit op ouderdom Kreeg men dan een huis vol kindren Daar gaf men heel weinig om Nu koopt men zich eerst een huisken. En de kindren koopt men 't lest Ik zeg kindren maar heel dikwijls Komt een enkel maar in 't nest Vroeger was de Zondag heilig En men staakte alle werk Om eens deftig Mis te hooren Ging men steeds op tijd ter kerk Nu moet men wat langer slapen, Of men werkt als in de week Mis en kerk dat kan men missen, Ook de pastoor met zijn preek Vroeger, als men was gezeten Om te eten aan het blad Bad men toch één Weesgegroetje Eer men éénen lepel at Nu zegt men tot zijn verschooning Voor zijn eten werkt men toch,,. En zoo zonder bede of kruisken Zet men zich maar aan den trog Ja, er gaan op onze wereld Vele zaakjes nu verkeerd Vele oude, schoon gebruiken Heeft men, spijtig, gansch verleerd! Maar met die veranderingen Of het nu ook beter gaat, Zal hij wel het beste weten Die het doet of die het laat Fons Van de Maele. te Aalst op 4 Juli Op Dinsdag 4 Juli, ter gelegenheid van de Kermis, wordt de gekende Vee markt gehouden op de Houtmarkt te Aalst. De markt begint om 8 uur. Volgende premiën zullen toegekend worden 1. Voor het grootste getal magere beesten minstens 8 beesten T 60 fr. 2' 40 fr.3e 30 fr.420 fr. 2. Aan de verkooper die het grootste getal volle vaarzen en melkkoeien zal hebben ter markt gebracht, ten minste 8 beesten T 80 fr.2' 60 fr.3e 40 fr. 3. Aan de verkooper die de schoonste j bekalfde vaars met 2 tanden zal hebben ter markt gebrachtT 80 fr. met gouden eeremetaal2' 60 fr. en zilveren eere metaal 3e 40 fr. en bronzen eeremetaal, 4* 20 fr. 4. Aan den verkooper die de schoon ste bekalfde vaars met 4 tot 6 tanden zal hebben ter markt gebracht: T 100 frank en gouden eeremetaal 2' 80 fr. en zilveren eeremetaal 3e 60 fr. en bronzen eeremetaal4e 40 fr. en bron zen eeremetaal5e 20 fr. 5e Aan den verkooper die de schoon ste melkkoe bekalfd of onbekalfd zal hebben ter markt gebracht le 60 fr. 2e 40 fr.3e 20 fr. N B. De prijskamp is uitsluitelijk uitgeschreven voor veeverkoopers. 't En moet altijd voor de mannen niet zijn Een onvoorziene ontmoeting deed er me toe besluiten ook eens iets voor onze vrouwen,bloemenliefhebsters, te schrijven. 'k Kwam in "De Koornbloem,, binnen, ge weet wel, de café van de boeren en boerinnetjes, en 'k zag mejuffer Made leine aan wie ik een vriendelijken goe dendag toeknikte. Dag meester, zei ze zoo, en kwam recht op mij af. 'k Heb een eitje met U te pellen. Ah zoo, 'k luister, zeg maar op. Ge hebt eens in een tijdschrift over bloemenkweek geschreven dat men Dahlia's best vermenigvuldigt door stekken, 'k Heb dat gedaan en van de 25 stekken, die 'k genomen heb, is er geen enkele ten goede gekomen. Ge hebt ons zeker wat willen wijs maken Hoe hebt ge dat gedaan, mejuffer Ik ben er vast van overtuigd dat het de beste manier is. Hoe ik dat gedaan heb 1 Hewel ja, hoe stekt men, scheuten afbreken en die in den grond steken, juist als men doet voor Geraniums, Pelargoniums, Chry santhemen enz. Luistert eens hier, mejuffer. Lees Zondag De Koornbloem ik zal 't U eens uiteenzetten hoe men moet te werk gaan, en ge zult dan voorzeker niet meer zeggen dat ik de menschen wat leugens wil wijsmaken. Verschooning, meester, 'k mag toch ook eens iets zeggen om te lachen en vermits ge me belooft er Zondag in De Koornbloem over te schrijven, zal ik U maar gerust aan uw bezigheid laten en nieuwsgierig, doch geduldig mijn tijd afwachten. Mejuffer Madeleine is de eerste niet die met het stekken van Dahlia's onhan dig te werk gaat en zal ook de laatste niet zijn. Ik moet ze nochtans geluk wenschen omdat ze niet meer te werk gaat als de meeste boerinnen, die enkel maar de knollen na den winter in den grond steken en dan alles zoo maar aan moeder natuur overlaten. Zij beproeft reeds een betere doenwijze en is ze de eerste maal mislukt, ze vraagt seffens om inlichtingen. Dat is de beste manier om iets te weten te komen. De Dahlia laat zich vermenigvuldi gen door zaad, door scheuring, door stekken en enten, doch de beste wijze is het stekken en bijzonder voor de Dahlia Cactus met puntige bloemen die tegen woordig meest aantrok vinden en ook de schoonste zijn. In de maand Februari brengt men de knollen die men in den kelder had over winterd op de warme laag van een bak of onder de tablet van een kweekkas en men dekt ze daar met lichte aarde er wel zorg voor dragende den voet van den stengel bloot te laten. Een warm broeibed kan men zich gemakkelijk ver vaardigen met paardenmest, versleten toemaat, vlaslemen of iets anders dat opeengetast een warmte van 18° tot 20° kan voortbrengen. Men moet steeds zorg dragen, van zoohaast de planten eenigszins te droog staan, ze wat te begieten met regenwater dat men, met dit doel. diezelfde temperatuur als deze die heerscht onder den bak, heeft laten verkrijgen. Nu beginnen de knollen te schieten en van zoodra de jonge scheu ten twee knoopen hebben snijdt men ze zuiver of liever met een hieltje, reeds voorzien van kleine vezelwortels af. Deze laatste stekken zijn de beste en hernemen om zoo te zeggen altijd. Na de eerste scheuten komen er ook nog andere en dit gedurende een tamelijk langen tijd. Nu neemt men kleine potjes van een 8 centimeter doormeter en men vult ze met mestaarde gemengeld met zand tot een diepte van een vinger van den rand, om met meer gemak te kun nen begieten. Zoodra deze stekken goed hernomen hebben en de wortels van de bloem reeds langs het gaatje van onder komen uitpiepen, is de tijd aangebroken om ze uit te planten. Men moet nochtans op de hoede zijn en niet overhaastig te werk gaan zoo lang er nachtelijke vorsten nog te vreezen zijn, moet men wachten, 't is beter wat te lang gewacht dan te vroeg buiten gezet. U moet we ten de Dahlia is herkomstig uit Mexico, uit een warmere streek dan de onze en hiermede dient rekening gehouden. Bij koude nachten zal men de jonge scheu ten nog wat beschutten. De grond voor Dahlia's weze voed zaam en zwaar in kleigronden gedijen ze best. De plaats waar men openplant weze luchtig, doch wat beschut tegen de groote winden. De afstanden bedragen 1 tot 2 m. voor de vroege, de late mogen wel wat dichter gezet. Voor het opbinden ge bruikt men bij 't begin van den groei een kleinen stok, later een meer stevi- gen van een gemiddelde lengte van 1,26 meter. Wanneer de bloemenknoppen ver schijnen moet men de planten wat vloeimest toedienen. Om prachtige, groote bloemen, te be komen laat men maar een knop per stengel en zelfs wanneer ze moeten die- NA IEDERE AFGRAZING - NA IEDERE MAAIING BEVOORDEELIGT DEN GROEI VAN HET GRAS DOOR EEN TOEPASSING VAN GOEDKOOPE STIKSTOF 100 kilo geven 1000 kg. hooi of 400 liters melk. Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. nen om tentoongesteld te worden, een stengel per plant. De grootste vijanden van de Dahlia's zijn de oorwormen of oorzuipers. Om die te vernielen keert men een pot half met mos of hooi gevuld op de steun- stokken om des morgens vangt men ze dan in water. De Dahlia wordt van langs om meer door de bloemenliefhebbers geliefkoosd en verdient om hare mooie bloemen ook een eereplaats in den bloementuin. BELGIË.™ Tentoonstelling van Rozen. De Ve Nationale en Internationale Tentoonstelling van Rozen, ingericht door de Nationale Maatschappij De Rozenvrienden zal plaats hebben te Brussel, in den Kruidtuin van den Staat op 8 en 9 Juli 1933. Zaterdag 8, plechtige opening om 15 1/2 uur. Het indexcijfer op 15 Juni 1.1. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen bedroeg op 15 Juni 1.1. 697 punten tegen 701 op 15 Mei, eene nieuwe da ling dus van 4 punten. Ziehier het inde? lende provinciën Antwerpen Brabant W est-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Hierna nog een overzichtelijk staatje van de schommelingen van het index cijfer tijdens de maand Juni der vorige jaren 1924 1925 1926 1927 1928 492 505 579 785 811 1929 1930 1931 1932 1933 867 866 798 708 697 De uitvoer van aardappelen. Het Ministerie van Landbouw en Middenstand laat aan de kweekers en handelaars van aardappelen weten, dat de uitgevoerde knollen in 't vervolg minstens 4 cm. doorsnee moeten hebben. voor de verschil- 711 89,4 698 88 701 89,4 683 87,8 713 88,4 682 88,4 701 91,5 684 86,9 700 91,1 Er zullen geen getuigschriften afge leverd worden voor zendingen die aan deze voorwaarden niet voldoen. Hoe de Regeering de Vlaamsche rechten en belangen bejegent. Deze laatsten tijd heeft de Regeering weer enkele staaltjes gegeven van de kromme wijze waarop zij de gelijkheid in rechte en feite wil doorvoeren tegen over het Vlaamsche volk. De heer Devèze, Minister van Lands verdediging komt een commissie te stichten voor advies inzake belangen van oud-strijders en invalieden. Alle inrichtingen van oud-strijders, tot de meest onbenullige, en bijzonder de organismen voor officieren zijn ruim vertegenwoordigd in bedoelde commis sie. Alleen V.O.S. (Verbond van Vlaamsche Oud-Strijders) met zijn 80.000 leden dat de overgroote meer derheid der Vlaamsche oud-strijders vereenigt, werd uit de commissie ge sloten. De reden dezer uitsluiting ligt voor de hand V.O.S. is een oud-strijders- vereeniging die den gezonden strijd voert tegen het militarisme, oorzaak van nieuwe menschenslachting, V.O.S. ligt niet onder de laarzen van de sabel slepers doch verdedigt vrij en vrank de belangen der gewone Vlaamsche sol daten, V.O.S. treedt ook op voor het levensrecht van ons Vlaamsche Volk. Daarom wordt deze vereeniging door Devèze als staatsgevaarlijk beschouwd en gesloten uit de Commissie voor advies inzake oud-strijdersbelangen. Ook de Vlaamsche Invaliedenbond wordt op dergelijke onrechtvaardige wijze uit voormelde commissie gesloten. Over enkelen tijd heeft het parlement een nieuwe wet gestemd betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in bestuurs zaken. Zooals wij het destijds in ons blad hebben aangetoond, behelst deze wet vele goede bepalingen op voor waarde dat zij ernstig worden nageleefd. Welnu, de laksheid der ministers, de onwil der hoogere vlaamschonkundige ambtenaars hebben voor gevolg dat de uitvoering der wet op hoogst erbarme lijke wijze geschiedt. De indeeling van het personeel der openbare besturen in Vlaamsche en Waalsche afdeelingen voorzien door de wet is in verschillende ministerieele de partementen nog niet verricht en in andere worden Brusselaars en Walen die enkele woorden geradbraakt Vlaamsch kunnen stotteren op hun Kosteloos stalen en inlichtingen te vragen aan het INLICHTINGSBUREEL voor SYNTHETISCHE MESTSTOFFEN Eugèoe Demolderlaan 90 Brussel C=]<I=]>C het van ouds bekende tijdschrift voor den tuinlief hebber en hovenier. Prachtige afbeeldingen van bloemen, tuinen in rotogravure. Voor België Fr. 42.50 per halfjaar bij vooruitbetaling. Vraagt gratis J0h* Enschedé 8 Zonen proefnummer bij Haarlem Holland* eigen aanwijzing, zonder eenig onder zoek, gerangschikt bij het Vlaamsch- kennend personeel. De nieuwe wet op het lager onder wijs schrijft voor dat in de Brusselsche agglomeratie vlaamsche klassen dienen ingericht voor de vlaamsche kinderen. 1 |Welnu, de burgemeesters en schepe nen van het Brusselsche verklaren uit drukkelijk in openbare vergaderingen dat zij de voorschriften der nieuwe wet niet zullen toepassen en onze Minister van Openbaar Onderwijs laat deze schaamteloosheid zonder sanktie. Zooals vroeger gaan de Walen voort met al de voornaamste posten te beklee- den alsof er geene taalwet bestond. Men herinnere zich de benoeming van den hoofdgriffier te Brussel, van den alge- meenen Bestuurder der Maatschappij van Spoorwegen, enz. Wat heeft het Vlaamsche volk aan wetten die toch niet uitgevoerd worden Het is louter oogenverblinding waar aan schuld hebben de vertegenwoordi gers der groote partijen die enkel weten dat er een Vlaamsch volksrecht bestaat wanneer het er om gaat de stemmen te ronselen, doch wanneer zij er gekomen zijn de Vlaamsche eischen aan hunne zolen lappen. Hoeft het dan ook ver wondering dat het getal aangroeit van dezen welke de overtuiging toegedaan zijn dat er in den Belgischen staat geen recht te bekomen is voor Vlaanderen. Een staat die de rechtvaardigheid laat vertrappen is toch geen staat meer De invoer van sommige groenten eindelijk toch aan contingenteering onderworpen. Bij koninklijk besluit van 17 Juni ver schenen in het staatsblad van 23 Juni 1.1. wordt de invoer van bussel peeën of wortelen, komkommers, aardbeziën en tomaten onderworpen aan een bijzonde re vergunning af te leveren door het ministerie van Landbouw. Dit besluit treedt in werking vanaf 25 Juni. Onze lezers kennen den hardnekkigen strijd welke wij in ons blad hebben ge voerd om van de Regeering maatregelen te bekomen tegen de abnormale en doodende concurrentie waaraan onze groententeelt sedert lang is blootgesteld vanwege de Hollandsche groenten. Eindelijk heeft onze Minister van Landbouw dan toch beslist de handen uit de mouwen te steken. Zooals in an dere aangelegenheden is het spijtig ge noeg voor onze groentenkweekers ook een vertraagde film, waardoor onze voortbrengers reeds zwaar nadeel heb ben ondergaan. De contingenteering heeft voor ge volg dat in Nederland een bijzondere commissie werd ingesteld tot regeling van den uitvoer naar België. Wij verhopen stellig dat de Regeering enkel invoervergunningen zal afleveren na aan de inlandsche groententeelt op de binnenlandsche markt den noodigen afzet te hebben verzekerd tegen behoor lijke prijzen. Onzen uitvoer van nieuwe aardap pelen naar Duitschland. Onze lezers weten dat Duitschland onze voornaamste afnemer is voor vroege aardappelen. Wij hebben hier ook vroeger gemeld dat Duitschland den invoer van aardappelen heeft ge- contingenteerd. De hoeveelheden waar van de invoer toegelaten wordt kunnen nochtans eenigzins als redelijk be schouwd worden. Doch het verwoed nationalisme dat door het Hitler-bewind ten toppunt werd gedreven belemmert thans ook grootelijks onzen uitvoer van aardap pelen. De bevolking voornamelijk in de ge bieden van Roer en Rijn wordt door een verwoede propaganda aangezet geen waar uit den vreemde te koopen. Onze aardappelen worden ook bijna niet ge wild omdat zij uit België herkomstig zijn. Men voegde er zelfs bij dat deze alge- meene boycot uitgaat van Berlijn. Het gevolg is dat de prijzen onzer nieuwe aardappelen buitenmate gedaald zijn. Zij gelden nog slechts 17 frank per 100 kg., terwijl zij de vorige jaren op dit tijdstip verkocht werden aan prijzen schommelende tusschen 50 en 100 frank de 100 kg. 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. wendt U tot de Beziet men de wereld Men vindt er geen eer, Geen trouw of geen deugd Bij de menschen niet meer.,.1 Uit een volksliedje. Gewoon Sfabillsalie index index OP BEERIHGEJI

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3