Een rijker nitraat geeft U een schooner oogst SOMNITRMT Notarieele Annonccn WroeteFs,,. Minimum 16°|0 Nitrische Stikstof gewaarborgd is een buitengewoon rijk Nitraat WEILANDEN EN RAPEN. Stierenkeuringen RAPEN FERTIPHOS 38-42 FERTIPHOS r - c I Soda W< the barrétt company X 99,73 °|o Zuiver Sodanitraat 16,44 °|o Nitrische Stikstof. Opslag der Potaschprijzen BOUWGRONDEN en ZAAILANDEN Selioonc HOFSTEDE 4 ARCADIAN De nitrische stikstof van het ARCADIAN Sodanitraat is juist dezelfde als de nitrische stikstof van het natuurlijk sodanitraat. De ontledingen gedaan door het Staat slaboratorium te Antwerpen, geven tot GEBRUIKT HET VOOR Verkrijgbaar bij REDT U ZELVEN. verbinden zijne bestellingen van be- drijfsmaterieel in Duitschland te doen. ZWITSERLAND. Het aantal werkeloozen lichtelijk verminderd. Gedurende het tweede kwartaal van 1933 bedroeg het aantal werkeloozen in de verschillende landen hieronder genoemd gezamenlijk 11.649.000 tegen 12.131.000 in het gelijke tijdstip van het jaar 1932. Eene lichte verbetering doch wellicht van tijdelijken aard dient dus aangestipt. Ziehier de cijfers voor de verschillen de landen. In haakjes vindt men het cijfer betrekkelijk het tweede kwartaal van 1932 Australië 109,999 (120,000), Bulgarië 23,000 (29,000), Canada 37000 (40,000). Chili 82.000 (91,000), Dene marken 100,000 (85,000), Duitschland 5,039,000 (5.582.000), England 2636000 (2.821.000). Estland 14.000 (8.000), Fin land 53,000 (75.000), Frankrijk 314,000 (322.000), Hongarië 65.000 (68.000), Ierland 65.000 (35.000), Italië 1.000.000 (968.000). Japan 444.000 (485.000), Ne derland 150 000 (138.000), Noorwegen 30.000 (27.000), Oostenrijk 320.000 (271,000), Polen 258.000 (339,000),Roe menië 45.000 (57,000), Tsjechoslowa- kije 730.000 (487.000), Zuid Slavië 19.000 (18 000), Zweden 116.000 (70.000). Voorgaande statistieken werden op gemaakt door het Internationaal Ar beidsbureau. Daar de cijfers van elk land op ver schillende grondslagen zijn opgemaakt zijn zij onderling tusschen elkander niet vergelijkbaar. Een vergelijking tusschen de cijfers van België en Zwitserland in 1933 en 1932 is niet mogelijk, omdat door een uitbreiding van den kring der verzekerden de cijfers van hen die een uitkeering tengevolge van de werke loosheidsverzekering ontvangen, uit den aard der zaak zijn toegenomen. AMERIKA De kunstmatige regeling van de graanprijzen. T eneinde de inzinking der prijzen te verhinderen welke zich na een tijdelijke heropleving op de graanbeurzen voor deed ingevolge uitgebreide speculatie, heeft de Bestuurder van het handels bureel besloten de termijnverrichtingen op de graanbeurs stop te zetten en de prijsschommelingen voor onbepaalden tijd op de kontantmarkt te beperken. We vragen ons af of de gansche actie van President Roosevelt tot rege ling van de prijzen der grondstoffen op slot van rekening niet zal verbrijzeld worden door de economische wet van vraag en aanbod. Alsdan zal duidelijk blijken dat de waardevermindering van den dollar met het doel de prijzen der grondstoffen te doen stijgen de economische wanorde heeft vergroot en enorme schade heeft berokkecd aan de massa der Ameri- kaansche bevolking. Alsdan ook zal de populariteit van den President plaats maken voor diepen haat vanwege het Amerikaansche volk. I Een ontwerp tot beperking der ta- bakteelt. De Amerikaansche Regeering heeft in de streken welke tabak voor sigaren- fabi ïkatie voortbrengen New-England, Pensylvanië, Ohio, Indiana, Wfcousin, Minnesota, blorida en Georgië een grootsche propaganda ingezet om de voortbrengers te overtuigen hun tabak cultuur te verminderen met de helft. Premiën voor een totaal bedrag van 3.500 000 dollars zullen verdeeld wor- den tusschen de planters die zich in voormelden zin zullen verbinden. De tabakoogst van 1932 is geschat op 7 millioen dollar en de planters heb ben slechts de helft kunnen verkoopen waarvoor zij totaal 4 millioen dollar hebben ontvangen. De potaschprijzen zullen den 31 sten Juli a s. merkelijk opslaan. Koopt dus dadelijk om van de voordeelige zomer- prijzen te genieten. Provincie Oost-Vlaanderen Lijst der eigenaars van stieren goedgekeurd voor den Openbaren Springdienst (met de letter A gebrand op den rechterhoorn). 8e Omschrijving Keuring te Santbergen. De Henau Aug., Deftinge, Avenir, 76 p. Mertens Cyr., Denderwindeke, Jan, 76. Poelaert Jos Grimmingen, Max, 76 p. Cosynsjos., Idegem, Cesar, 76 punter. Max, 76 punten. De Neve Kind., Nederhasselt, Tommy, 76 punten. De Kegel Charles, Ninove, A'col, 76. Van Waeyenberg Alfred, Okegem, Ar- col, 78 punten. Herpelinck Pet., Ophasselt, Cesar, 76. De Naeyer Luc., Santbergen, Midos, B. De Vuyst Arsène, Jan. 77 p. Haelterman Remi, Jules, 78. Remue Adolf, Max, 76. Van der Stockt Jos., Smeerhebbe, Mar kies, 75 punten. Renaer Edm., Steenhuyse, Leo. 75 p. Beerens Louis, St Martens-Lierde.Max, 76 punten. Mertens Oscar, Appelterre, Jéröme, goedgekeurd. Matthys Wed. Jan-Bap., Deftinge, Pol, goedgek. Menschaert Rich., id. Jules, goedgek. Van Lierde Jan-Bap., id. Brin d'Or, id. Pletin Oscar, Denderwindeke, Max, id. Van Ongeval Cyr., id. Marcel, id. De Quyck Felix, Grimmingen, Louis, id. Cooreman Gast., Nederhasselt, Jules, id. De Jonge Ch., Nieuwenhove, Cies, id. Demont René, Waarbeke, Cesar, id. Keuring te Nederbrakel. De Geeter Severin, Nederbrakel, Jules, 77 punten. Van de Mergel Ero., Max, C, De Cubber Kind., Opbrakel, Luc, 75 p. Marroyen Kind., Opbrakel, Monark, C. Van der Schueren Jules, Paricke, Sans peur, 76 punten. Surdiancourt Vic., St Martens-Lierde, Louis, C. Van den Bossche Cyr., id. Cesar, C. D Haenens Arth., Segelsem, Cesar, 77. Moreels René, Hemelveerdegem, Ma jor, goedgekeurd. De Vleeschouwer Wed Nederbrakel, Cesar, goedgek. Van de Mergel Em., id. Jules, id. Bockstael Wed., Opbrakel, Jules, id. De Pessemier J B id., Vital, id. Dupont Omer, id.Georges, id. Geenens Caiuiel, id Max, id. Van der Schueren Jules, Paricke, Bap tiste, id. Bogaert Alf., St Maria Auden. Louis,id. Max, id. Scbutyzer Polydoor, St Maria Lierde, Max, id. Van Strythem Lepage, id., Luc, id. De Ruyver Alois, St Martens-Lierde, Louis, id. Martens Eugeen, id., Max, id. Keuring te Overboulaerc. Matthys Wed. J.B., Deftinge, Leon. C. Jan, 75. Cosijns Ch. L. Goefferdingen, Clovis, 82 punten. Cosijns Ch. L. id., Favori, C. Geerts Alb., Nederboulare, Lion II, 76. De Vos-Plaiton Amedee, Sarlardingen, Jan, 77 punten. Van der Motten Omer, id Jules, B. Van Coppenolle Wed. Desité, Ronse, Arthur II, 76 p. Van Liefferingen Pros., Deftinge, Cesar, goedgekeurd. Van Lierde J.B., id. Charleston, id. Lotte Henri, Goefferdingen, Monark,id. Waarborgt Uw gezondheid PARELEND WATER SPA-CITRQN SOURCE REINE Depothouder Odilon Meert, Statiestraat, 8, Aalst. Maesfranck Gebr. Steppe Henri, Van Waeyenberge Alfred, Gamin, id. Berlanger Ch„ Ophasselt, Carlo, id. Van Daele Frans, Ophasselt, Clovis, id. De Jonge Jos., Pollare, Cies, id. Antheunis Jules, Santbergen, Jef id. Israël Alois, Santbergen, Jules, id. De Turck Jos., Voorde, Max, id. Sunaert Amedee, Voorde, Koben, id. vragen een goede phosphoorzuur- bemesting voor de vorming der raap en voor hare rijkheid aan voedende bestanddeelen. Phosphoorzuur is onontbeerlijk en een goed middel tegen de knolvoeten, de gekende ziekte. Dient het phosphoorzuur toe onder vorm van Spaart arbeid, tijd en geld. Koopt minder kilos en hoogere rijkheid door het gebruik van Studie van Notaris BUYS, te Lede. Openbare Verkooping van welgelegen te Lede. De notaris BUYS te Lede zal namens Mej. Delphine Duqvet te Lede, open baar verkoopen Gemeente Lede. Koop 1 Een perceel bouwgrond ge legen te Lede, Rosselstraat, gekadas treerd sectie E, nr 238b, groot 15 a. 20 ca-, palende aan de heeren Leopold Van Geert, René Van Cauter en de Com missie van Openbaren Onderstand te Lede en gezegde Rosselstraat. Onmiddellijke ingebruiktreding. Koop 2 Een perceel bouwgrond, ge legen te Lede, Hollestraat,gekadastreerd sectie B nr 135, groot 16 a. 9 ca., pa- lende noord de kinderen Matthys, oost Mr Guillaume D'Haese, zuid de Holle straat en west de Commissie van Open baren Onderstand te Lede, verdeeld in twee loten met een respectieve opper vlakte van Lot 1 8 a, 10 ca. Lot 2:7a. 99 ca. Gebruikt door Mr Domien Annaert. Koop 3 Een perceel zaailand ge legen te Lede, Smesweg, gekadastreerd sectie D nr 772, groet 12 a. 27 ca., pa- lende noord de Wed. Van der Vurst, oost Rene De Wille en Kamiel Kep- pans, zuid August Leys en west de I Overimpe wegel. I Gebruikt door Mr Frans Delanoy. Koop 4 Een perceel zaailand gelegen te Lede, Steenland, gekadastreerd sectie D nr 6b9, groot 16 a. 67 ca., palende noord de Smesweg, oost Mr Adolf Van der Snickt, zuid Mr Frans De Smet en west Mr Rene Delanoy. Gebruikt door Wed. De Smet. Enkele Zitdag Dinsdag 1 Oogst 1933 om 2 uur namiddag ter herberg "Den Bonten Os„ gehouden door Mejuffer Josephine Annaert, te Lede, Rossel straat. Openbare Verkooping van een welgelegen Bouwgronden, Zaailand, Bosch en Meersch te Lede. De notarissen BUYS te Lede en MEERT te Erpe, zullen namens de erven Smetryns-Boelaert te Lede, open baar verkoopen j Gemeente Lede. j Koop Een schoone hofstede met grooten boomgaard en lochting, te Le de aan den Poortendries nr 30, sectie B nrs 48, 49 en 50, groot volgens meting 56 a. 59 ca., palende langs voren aan den Dries langs een kant aan den Poortschen weg langs achter aan de heeren Jos. Smetryns, Goeman en An naert, langs den anderen kant aan den heer de Kerckhove d'Exaerde en ver deeld in 3 loten Lot een Voornoemde stalling en lochting, groot 19 a. 84 ca. Voorzien van electriekleiding onmiddellijke in gebruiktreding. Lot twee Een deel schoonen boom gaard aan de straat, dienstig als bouw grond, groot 1 a. 68 ca., breed aan de straat 36,40 m. Beplant met 52 fruitboomen, 7 kana- das en wilgen. Onmiddellijke ingebruik treding. (Zie vervolg 5de bladzijde). MENGELWERK door B. PUTTEMAN Ze stonden voor geweldig werk een jagen en een wroeten tegen elkaar op, omdat de eene bij den andere niet zou willen onderliggen, maar ze waren er niet bang voor, want ze voelden 't bloed al jagen in hun lijf, en z en zouden geen genade geven. Vaas, uwe mond toe, of k giet u zat En Patee kletste een heelen emmer koud water over Vaas zijn brandenden maandag-kop, dat de kerel een zotte sprong miek van't verschieten.'t Water was al met gulzige koele lekken over zijn bloot bovenlijf geloopen en 'tstroel- de nu zijn broek in, langs zijn beenen naar beneden, eer hij goed wist wat er voorgevallen was. Miljaar, Patee, als ik u pak, dop ik u onder, dat ge niet meer bovenkomt... Maar Patee stond al 'n einde verder te lachen met zijn grooten mond open en hij hield al nen nieuwen emmer ge reed. En Vaas, die nog in zijne sukkel was, wreef met 'n biggering de lange haarklissen uit zijn oogen en keek nijdig naar de makkers, die hem stonden uit te lachen, om den geestigen bokkesprong van daareven. Ze waren zich aan 't wasschen op t voorhof, aan de hooge ijzeren pompe. Er stond daar een groote kuip koel spiegelklaar water en ze bezigden bree- de houten emmers en heele grepen bruin zeep, die in wolken te schuimen lag op hun vel. t Deed zoo 'n deugd, dat zot waterspelen over hun bloote rompen en ze dritsten naareen met heele handsvol len, of ze kletsten over mekaars borst en ruggen met halve emmers tegelijk. En Nest van de Merminne, bijna zoo dik en breed als hij lang was, nen echten duikelaar en ne komiek zonder woor den, liet zich met den kop voorover de kuip invallen, dat er alleen nog zijn twee korte beenen bovenuit te spartelen sta ken. Ne wrong van Vaas' sterken arm en de komiek zonder woorden verdween t water in, dat g'er niks meer van zaagt... Als hij weer kwam bovenge- brohbeld zilverden in de zonne dikke waterdroppels tusschen zijn rosse bor stelharen en de komiek zette nen neus naar Vaas. Ze werden er nieuwe kerels mee en de leute spetterde uit hun oogen. Ze bleven zoo rondloopen dooreen en ze kletsten met de vlakte van hun groote handen op mekaars lijven dat 't klonk. De zonne sprankelde haar stralen op die natte, blinkende brokken gezond leven en z'en maakten geen handdoeken nat om hun vel af te droogen. 't Waren mij de kerels, en z'hadden bekijks van de knechten en de meiden, die aan stal en schuur 't zot gedoe van die groote loe- bassen stonden af te zien. Z'en waren hier nog geen uur en 't heele hof hing al vol van hun .grove stemmengeweld. Nu dat de trieste reize achter den rug was en dat ze hier in nen hemel van een hof waren aangeland, bij nen boer naar hun harte, 'n wisten ze met hun geweld geene weg meer. De Krol stond aan de kuipe, zijn kop te duiken in 't klare water en dan te proesten en te knipperen met zijn oogen. Krol had een lijf lijk nen beer zwart behaard, ruw en lomp. 't En was geen ventje met smalle lenden naar de mode, maar in dat lijf zat er kracht lijk in een paard. Tist was wel ne kop langer en Bert en de Lange ook. De Lange was nen haring als g'hem zaagt loopen neven de twee kloeke bon kers van 't heidehuizeke, maar op zijn mager lijf lagen er taaie pakken forsige spieren. Krol, de leepe Lange, en daar Danke bij met zijn vlaskop en zijn stekeligen stoppelbaard, met Tiste als hun kapi tein, omdat hij de sterkste en de ge leerdste was van hun vieren, dat waren de bazen en de vier trouwste makkers van de ploeg. Als die hun mond open deden, dan wisten ze allen dat 't geen zottigheid was en er werd gezwegen. Maar plezante kerels ondereen die Danke, die nu in Tiste's nek gekropen was en er zat te kloppen met zijn bloote zwingen en te kraaien lijk nen heeschen kemphaan en de Lange die zijn magere wieken van armen rond Danke's ribben sloeg en hem kribbelde, dat de witte kop van Danke rood en groen verschoot en dat de zegekraaiende kemphaan van zijn troon stuikte met zijn kop in 't zand Zot spel dat duurde wel 'n uur aan een stuk tot heel 't voorhof natgekletst lag met heele plassen en dat z'er genoeg van kregen. Bert en Fiel zaten al in de schuur te klappen tegeneen, als d'andere, bijkans alle tegaar, binneustuikten om een pro per hemd. Want hier waren ze gelo geerd en zouden ze 't al dien tijd moe ten houden 't was een leege schuur winkel, waar elk voor zijn eigen vier dikke buiiten van stroobussels had open- geschud, om er op te slapen ze lagen op twee rijen vijf aan eiken kant, met een breede gang ertusschen. Langs den muur stonden hun pakken, dat z'er 's nachts met hun kop moesten tegen- liggen. Ze waren 't hier al gewoon, want 't was een prinselijk tehuiszoo luchtig en hoog en gezond, en ze zouden er slapen lijk koningen. Tist lag vanachter in d'eerste rote, met Bert neven hem en dan Fiel en de twee dikke van 't Merminneke en in de andere rote was d'eerste langs de poort Vaas, die voor de gezonde lucht was, met neven hem Jef Pateetwee rare snuiters bijeen n konden ze mekaar niet rieken, ze konden mekaar toch niet missen twee zielen in eenen zak. En verder lag Danke, met neven hem de Lange en dan Krol. Van als z'er alle maal waren, was de stille schuurruimte volgeschoten van hun stemmenlawaai. Ze waren aan 't wroeten en aan 't pak ken achter n propere hemdslippe en als ze zover hun koppen gestoken hadden, stonden ze weer frisch en in 't nieuw en voelden ze niets meer van de vermoeienis der reize. Bert jongen, zei Tiste, nu gaan w een schille spek naar binnen wringen 't zal gaan smaken. Want zie. Krol zat ook al in zijn pakken te wroeten en hij haalde 'n vette half hesp boven. Maar 't en was niet noodig, want in de klaarteplek van de open poort, waar de zonne in viel, donkerde de gestalte van den blozenden boer en de gulle vent riep hun allemaal naar de keuken. 't Is hier perdju niet slecht voor een begin, hé Vaas, fezelde Patee met zijn bromstem. Ze zullen er weten van te spreken, watte ons durven aan tafel vragen en hij was al de eerste buiten, want hij had honger. Ze moesten de venten geen een schoon woord geven, om zich aan te zetten, want de boer was nog niet goed binnen of ze waren al getienen bijgeschoven aan de zware boerentafel, waar hun teljooren klaar stonden. Zeg, snotter, zei Krol, en hij gaf Bert die naast hem zat een stomp in de lenden, t is om te meest hé, en hij rolde zijn mouwen op tot boven de ellebogen. k Geef u een half schotel voor, zwartzak, smeet d'andere terug. Krol zei niets, maar hij draaide nog ne keer zijn zwarte kogels van oogen, wipte zijn sjiek uit den mond in den palm van zijn hand en vandaar in zijn broek zak, en... ze waren er daar mee Een blozende jonge meid van acht tien hoogstens, met n zware kruik wijn en 'n schotel vol drinkpotten... Aai, mijn ziele, zuchtte de Lange, die op zijn vier en dertig nog niet ge trouwd en was. 'n brokke van lek-mijn- lip, dat meiske (Wordt vervolgd). GUAKANTEEO NlTRQGfN ANALYSIS '6^ 8» gj manufactured by V AlflQSPflUÏICNITROGEN CORPORATION =J NOPEW EIL.VA.U.SA J;h NCW YORK ,U5A <gj 6Efer> Jan, id. Jan, id. Cies, id. Okegem, Vits Valère, Waarbeke, Cesar, id. Vraagt niet gashoudend diuretisch Sans»KW<5SÏHSNS«KKiS$>SB«8i#iSSSi3«aa

De Koornbloem | 1933 | | pagina 4