Een rijker nitraat geeft U een schooner oogst m, m\ mm Wroeteps... f Minimum 16°L Nitrische Stikstof gewaarborgd is een buitengewoon rijk Nitraat. WEILANDEN EN RAPEN. Stierenkeuringen RAPEN j FERTIPH0S 38-42 FERTIPHOS 1 99,73 °|0 Zuiver Sodanitraat 16,44 °|o Nitrische Stikstof. Een Prachtboek i ARCADIAN 5o DA De nitrische stikstof van het ARCADIAN Sodanitraat is juist dezelfde als de nitrische stikstof van het natuurlijk sodanitraat. De ontledingen gedaan door het Staatslaboratorium te Antwerpen, geven tot GEBRUIKT HET VOOR Verkrijgbaar bij REDT U ZELVEN. stallen provincie Henegouwen 202 stal len; prov. Luik 27stallen prov. Limburg 2 stallen pr. Namen 13 stallen. Totaal 1041 stallen. NEDERLAND. Crisissteun aan den landbouw. De Eerste Kamer heeft het ontwerp- crisissteun aan landbouw en visscherij zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Uit de verklaring van den Mi nister van Economische Zaken verne men wij dat de Regeering een monopo lie voor fruit gaat vestigen om de prij zen op een voldoende peil te vestigen. De wet in kwestie voorziet een voor- loopig steunbedrag van 5 millioen gul den voor den tuinbouw, een verhoo ging van het invoerrecht op graan. Er wordt een tarwecentrale samengesteld alsook een roggecentrale. Bij de uitvoering van bedoelde maat regelen wordt samenwerking met de organisaties van de landbouwers ge waarborgd. Ter bescherming van de nijverheid zullen eerlang insgelijks nieuwe kontin- genteeringsmaatregelen afgekondigd worden. Bij de bespreking van het ontwerp heeft de Minister zich uitgesproken tegen autarchie, daar hij hoopt dat in de toekomst een belangrijke uitvoer nog zal weggelegd zijn voor den Ne- derlandschen landbouw. De uitvoer van boter gestegen. Gedurende de vijf eerste maanden van het loopend jaar bedroeg de boter- uitvoer 13 millioen kg. tegenover 7,3 millioen kg. gedurende dezelfde maan den van 1932. Een aanzienlijke stijging dus. FRANKRIJK De toestand der tarwemarkt. Zooals het vroeger werd gemeld werd de minimum-prijs voOr de tarwe wettelijk vastgesteld op 115 fr. de 100 kg. Doch daar Frankrijk een teveel heeft aan tarwe dient een zekere hoe veelheid uitgevoerd, opdat de wettelijke prijzenregeling haar volle uitwerksel hebbe op de tarwemarkt. De vraag naar Fransche tarwe is echter op het huidig oogenblik niet aan zienlijk en is zelfs afgenomen inzonder- lijk in België. Ook geeft men zich reken schap in de bevoegde middens dat er geen afzet zal gevonden worden voor de gansche tarweopbrengst van 1932. Daarbij komt dat de oogst van 1933 een gunstige opbrengst laat voorzien, zoodat de Fransche Regeering verplicht is naar maatregelen uit te zien om de tarwemarkt te ontlasten. Dit vraagstuk nu is niet gemakkelijk op te lossen. De overproductie in den wijnbouw. De Fransche wijnbouwers weten geen raad meer met hunne voorraden, ook MENGELWERK door B. PUTTEMAN Alleh toe, schoon kindeke, wij zijn wiftoch allemaal felle jongens ook... Maar de boer kwam binnen; daarmee vielen de Lange's woorden stille en 't leutig ding, met 'r zoeten West-Vlaam- schen mond, zwenkte zacht blozend, met twee leege vleeschschotels de keu ken in. Gesmaakt, mannen vroeg Drou- art lachend en hij keek naar die leegge- kuischte schotels en de koppen, die blonken van voldaanheid. O, mijnheer, zei Tiste, t is te veel goedheid van uw kant. Dat ge ons zoo alle dagen moest ontvangen, we zouden vergeten dat we gekomen zijn om te werken. Neen, neen, 'k en ben er niet be nauwd in, lachte de forsche boer, 'k zie die benden uit uw streke gaarne zoo ne keer aan 't werk voor schotel en wijn pot dat is de deugd van mijn eigen lijf. 't En zal morgen aan uw werk niet let ten, te contrarie Da s waar, juichte Vaas, die ook een woordeke Fransch verstond en zooveel potten wijn naar binnen had gezwolgen, dat zijn kaken er van gloeiden en zijn kop er licht van werd. En opeens sprong hij recht op zijn stoel en zwaai end met de groote leege wijnkruik, zong zijn de prijzen zeer sterk gedaald. Waar vroeger in het zuiden van Frankrijk de druif aan de bevolking welvaart bracht, heerscht thans zorg aan de naaste toe komst. Oorzaken van de crisis in den wijn bouw zijn de algemeene wereldcrisis welke het wijnverbruik heeft verminderd zelfs in Frankrijk. Rusland blijft als af zetgebied uitgeschakeld, terwijl de in voer in andere landen en vooral in Duitschland wordt bemoeilijkt. De hoop gevestigd op Amerika als afzetgebied is nog steeds onvervuld. Bovendien is de voortbrengst sedert 1929 steeds hooger opgevoerd geweest en kan in goede jaren 90. millioen hectoliter bedragen, terwijl het verbruik in het gunstigste geval zoo wat 72 millioen bedraagt. Het aanbod overtreft aldus in sterke mate de vraag en drukt aanzienlijk de prijzen. De wijnbouwers hebben dan ook se dert lang aangedrongen op wettelijke maatregelen. Het parlement heeft er zich reeds mede bezig gehouden en maatregelen werden getroffen tot beperking van de cultuur, doch naar het blijkt zonder afdoende uitslagen. Bij de beperking der productie rijst immers de groote moeilijkheid van de mededinging tusschen de Fransche en Algerijnsche wijnen. In het zuiden van Frankrijk wil men de beperking vooral opleggen aan Al- gerië door toepassing van het contin- genteeringstelsel op vreemde wijnen. Doch de Algerijnen verzetten zich hier tegen en als deelmakende van het Fransch Vaderland beweren zij dat hunne aanspraken dezelfde zijn als die der Franschen, zoodat uitzonderings bepalingen tegen hen zouden onbillijk zijn en voor Frankrijk economisch scha delijke gevolgen kunnen hebben. Im mers Algerië koopt jaarlijks voor onge veer 4 1/2 milliard goederen in Frank rijk, terwijl het slechts voor 3 milliard invoert. De Regeering tracht thans een op lossing te vinden die de wijnbouwers in Frankrijk bevredigt zonder deze van Algiers te zeer te ontstemmen. Machtige I invloeden zijn in het spel om het Zuiden - van Frankrijk boven Algiers te bevoor- j deelen. Men wil thans een stelsel toepassen bestaande in de bestrijding der over productie door de wijnen van mindere hoedanigheid op te offeren aan deze van betere hoedanigheid. Onrechtstreeks komt dergelijk stelsel toch ten nadeele van Algerië. Bij belangrijke overschotten zou een blokkade-stelsel toegepast worden dat beide gewesten gelijke lasten oplegt. Al deze beperkingsmaatregelen zijn ten slotte lapmiddelen welke tijdelijk baten, doch de kern van de zaak on aantastbaar laten. Er is wijn te veel, de kelders zitten vol en de vraag neemt af. Bijzonder voor de beroemde merken is de afret uiterst moeilijk, terwijl het eenvoudig land wijntje nog zijn weg vindt. Slechts het algemeen economisch herstel gepaard gaande met dit der in ternationale handelsbetrekkingen kan ook voor den Franschen wijnbouw al leen een blijvende oplossing brengen. Wijn blijft toch een weeldeartikel en in tijden van bezuiniging wordt het eerst aan de afschaffing der genotsmid delen gedacht. ROEMENIË De Regeering en het tarwevraagstuk. Men schijnt in Roemenië de opvatting van een monopolie voor tarwe te heb- hij met zijn gescheurde stemme van Mie Katoen, kom morgen noen, wij zul len een pintje pakke. Mie Katoen,kom... Mannen, 't wordt tijd dat we gaan, zei Tiste tot zijn volk. En Krol greep den zotten Vaas bij zijn lijf en plakte hem met een smak weer op zijn stoel. Uw manieren houden, miljaar- schen ezel. Ze stonden allemaal recht en den boer groetend, die hun lachend toe knikte, drumden ze naar buiten. Tist moest nog een wijle blijven, want ze zouden samen nog alles ne keer bespre ken, van 't werk dat te doen stond... Ondertusschen ruimde 't Vlaamsche meideke de tafel en liepen d'andere al t hof op, of naar de schuur. ...Achter de stallingen lag de boom gaard een leger van stille boomrom pen, die te droomen stonden, hun zwij gende kruinen van donkergroen over goten van late zonne. Tusschen 't bla- rengevlek, dat speelde vol geel licht, glansde nog de rijkdom van blinkende vruchtenweelde. En daarboven, in ruimen boog, die immer zachter werd van tinten en zon ne, immer zachter, koepelde de lucht van den sluimergaanden zomerdag. 'n Stille avond die kwam aangewiekt van alomme, heel freel zijn vlerken schaduwend over 't land, en uit de ha gen kwam aangewaasd, heel teere, de zoete geur van vlier en lavendel. Nu zoende de zon met heur laatste stralen, de toppen nog der boomen vol ben laten varen. Men heeft er thans i beslist dat een centrale de tarwe zal opkoopen tegen prijzen die zullen ver anderen van maand tot maand. Deze maatregel geldt als proef voor- loopig voor een jaar. Valt de proef mee dan zal het stelsel behouden blijven en ook tot andere graangewassen uitge breid worden. Provincie Oost-Vlaanderen Lijst der eigenaars van stieren goedgekeurd voor den Openbaren Springdienst(metde letter A gebrand op den rechterhoorn). 7e Omschrijving Keuring te St. Maria-Lierde. M.M. De Brauwer Jul., Hemelveerde- gem, Willy, C Moreels R., Hemelvcerdegero, Max, B De Vulder N.,St.Maria-Lierde./n/es, 77 Van Ongeval Omer, Monk, 76 Beerens L., St.Martens-Lierde, Max, C Veebond Max, C 9e Omschrijving Keuring te Vlierzele. Fermans René, Bavegem, Baron, C. Rooman kinderen, Impe, Jules, 76. Cornell's Odilon, Vlierzele, Jean, 76. Van de Sype wed. Ev.,„ Marquis,75. Braeckman wed. V., Bavegem, Bismarck, 67 Fermans René, Bavegem, Leon, 66. De Ro Félicien, Burst, Jan. 62. Cobbaut R., Zonnegem, Hercule, 64. Max, 60. Ponnet Kamiel, Vlierzele, Jules, 66. Van de Sype wed. Pol, 65. 10e Omschrijving Keuring te Oosterzele. VanWynsberghe Ad. Oosterz. Louis, C V. d. Vyver Andr Scheldewindeke, Clairon, C Landb hoogesch., Melle, Marquis II, 76 Van Geyt Theo., Oosterzele, Karei, 75 Schelstraete Aug. Kampioen,77 Van Hecke Jules, Louis, 75 Blicquy Polyd. Libin, 76 Bultinck Kinder-. Leon, 76 V. d. Vyver André, Scheldewindeke, Max, 76 Hertegonne Germ., Gysenzele, Dolf, 70 De Cuyper Oscar, Oosterzele, Jules, 62 Lagaert Emiel, Max, 65 De Turcq Renè, Louis, 64 Vervuyst Arthur, Max, 67 Van Geyt Theo. Karei, 66 De MoorWwe, Meirelbeke, Max, 63 Van Driessche V. Moortzele, César, 63 Goedertier Kind. Lemberge, Hardy, 63 Heyndrickx We. Gontrode, Cecil, 64 Baele Albert, Baelegem, Max, 67 Hertegonne Cyr. Gysenzele, Louis, 64 Eeckhoudt Prosp. Baelegem, Jean, 63 De Moor Omer, Moortzele, Max, 66 Keuring te Wetteren Ste Barbaragesticht, Wetteren, Buffalo, C Radio. C Engels Alfons, Laarne, Georges, 76 Stroobant Cesar, Wetteren, Max, 75 Ste Barbaragesticht, Wetteren, Mikado, 66 Prov. Landbouwschool, Quatrecht, Max 67 Stefaan 64 Mertens Victor, Wetteren, Cesar 65 Verstuyft Amédée, Pol 64 Declercq Victor, Laarne, Jules. 62 Engels Alfons, Cesar, 62 Dauwe kinderen, Massemen, Jules,65 11e Omschrijving Keuring te Haaltert Bolanger Emiel, Aalst, Leon, B De Muyter Gustaaf, Meire, Jules, B Pauwels Frans Jules, B bruin en geel goud, en door de blaar- schijven, die stille hadden gehangen on der 't zonnekussen, fluisterde een feze- ling van heimenis, als de zucht van een droomende ziele. Nog enkele schrale zonnestrepen la gen gevlekt tusschen de boomen op 't gras, en gele en witte bloemenkelken, die hun koppen te prijken hieven boven de groene deining der grashalmen die in sluimring vielen, vingen inhunopene harten als 'n teeren avondgroet, de laatste minnestreeling van de dalende zon. Een late witte vlinder vlerkte nog neer op 'n gele blomme, die haar kcp- ken boog op haar rilden stengel en dan fladdervleugelde hij weer omhoog, ai over de riekende hagen... In den grooten appelaar, zat een zotte blije merel nog 'n zoet minnelied te too- veren voor zijn jong wijveke, dat zielig aan 't broeden zat op 'r eerste ei. En onder dien appelaar, hun rustige lijven weggezakt in 't malsche kussen welig gras, lagen de mannen bij elkaar. Ze hadden allen hun pieken al geklopt en scherp gezet, dat ze morgen zouden bijten met gulzige happen in de rijke bussels korenhalmen en nu lagen ze nog te rusten, hierbuiten waar de geur hing van den frisschen avond en d er was geen eene, die er aan dacht onder de deksels te gaan liggen, in de schuurvloe r. Alleen Vaas, die vanaf de feesttafel, waar hij zooveel wijn had gezopen, al voortdurend in retard was geweest bij d'andere, kwam vanachter den hoek geslenterd en hij plakte zich met den rug tegen ne pereboom en g'hoorde een V.d. Meirsch Adolf, De Vulder Cyr. Nieuwerkerken, Pol, 76 Max 66 Coppens Louis,Erembodegem Jules67 De Rycke Jos., Kerksken, Gamin, 65. Van Holder w., Okegem, Arcole 64. Keuring te Hofstade. De Vulder Wwe, Gijsegem, Max, B Matthys Gust. Hofstade, Superbe, 80 Bolanger Emiel, Aalst, Carlo, 67 De Bakker, Berlaere, Jules, 62 Van Ransbeke, Dendermonde, Jan, 66 Vanden Neste R., Hofstade, Jan, 62 Van Hauwermeiren, Pol, 62 Triest Emiel, Lede, Max. 64 De Noose Gebr. Lambic, 63 Hercules, 68 Willy. 66 Jules, 63 Braconnier kind. Massemen, Jules, 65 Podevyn Abel, Moorse!, Jan, 66 De Deurwaerder R. Oordegem, Jules, 70 Luyckx Elooi, Schoonaarde, Gust, 64 Meerschaut Odilon, Vlierzele, Jan, 64 Een verzameling der laatste dichtjes van Fons Van de Maele werden in een fraai pak gestoken en door Standaard- Boekhandel uitgegeven. lederen lezer van ons blad kent de schoone dichtjes waarvan vele reeds in "De Koornbloem,, verschenen. Ze zijn waardig van herlezen te wor den en bewaard in onze boekenkasten. Daarom zal iedereen het prachtig werk in groot formaat en fraaie om slag koopen, Te bekomen bij den dichter te Erem bodegem, in de meeste boekwinkels of op de bureelen van Redt U Zeiven. Prijs: 12,50 frank. Vraagt Waarborgt Uw gezondheid PARELEND WATER SPA-CITRON SOURCE REINE Depothouder Odilon Meert, Statiestraat, 8, Aalst, Banaal vragen een goede phosphoorzuur- bemesting voor de vorming der raap en voor hare rijkheid aan voedende bestanddeelen. Phosphoorzuur is onontbeerlijk en een goed middel tegen de knolvoeten, de gekende ziekte. Dient het phosphoorzuur toe onder vorm van Spaart arbeid, tijd en geld. Koopt minder kilos en hoogere rijkheid door het gebruik van LEDEN Houdt de nummeis van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. wijle daarna het eentonig klangeklingen van den harden hamer op zijn pikke... Er kraste een uil boven hun koppen, zijn eerste schreeuw de stille lucht in. Die is met Vaas meegekomen, gekte Patee. Waar dat Vaas is, is zijn profeet. Maar dat verstond Vaas niet. Krol en Tiste, met zwijgenden mond, lagen naast elkaar, op hunnen buik, de kin gesteund op hun gekruiste armen, te kijken aldoor de hagen naar de zwemmende roode luchtslingers, waarin de gouden zonne aan 't verdrinken was, verguldend en bepleisterend met heur laatste licht, de koppen en buiken van de wolken. Tiste lag zachte te zuigen aan zijn steenepijpe, en fijne grijsblauwe lintekes rook, krinkelkronkelden voorbij zijn oogen naar omhoog, vlokten zachte open tot wazige sluieringen boven zijn kop en werden dan opgezogen in het licht-grijze deemsteren van den over welfden boomgaard. 'n Droomende pijpesmoren van 'n droomenden man, die aan zijn vronwe dacht, en aan zijn kinderen... Krol lei te kauwen op een dikke brok gevlochten boerentabak van eigen ge win, die pikte van de kracht die erin stak, nijdig genoeg om een stadsmeneer- ken op zijn achterste te doen vallen. Voor Krol was 't een hemelsche sjieke en hij zette er zijn tanden in, dat 't sap eruit sprong en langs zijn mondhoeken kwam uitgeperst. Hij smakte met zijn lippen en likte met zijn tong de neer- druppende zaligheid weer naar binnen. De pruimende wroeter die in zijn koppe al aan 't rekenen was in hoeveel dagen ze die groote brokke koren zouden kun nen platkrijgen. Een zware klad bruin speeksel wipte hij in 'n wijden boog ver voor zich 't gras in, zonder dat hij er zijn kop om verlegde en met zijn tong keerde hij zijn sjiek van den eenen mondhoek nu naar den anderen, en hij pletterde er weer zijn tanden op, zalig... Een einde verder lag de Lange op zijn eentje hij wrocht dat hij er zweet op zijn voorhoofd van kreeg en zijn scherpe tong kroop als een roode slakke zijn linkere mondhoek in- en uit. Hij lag voorover, steunend op zijn ellebogen, met zijn knieën onder zijn lijf getrokken, 'n Moeilijke positie van de Lange, gekozen naar 't lastig werk waaraan hij bezig washij schreef nen brief naar zijn beminde. Wel zeker, dat was te verstaan van de Lange, want hij stond op trouwen, met de dikke Ma- riette uit 't Gulden Haantje en nu lag daar vóór hem, op 'n karreschof, 'n blaadje papier, dat al half vol gewipt was van lieve woordekes, in zotte letters, met lange beenen en magere lijven, precies gelijk de Lange zelf. En nog steeds schaverdijnde 't endeke potlood tusschen de Lange's stramme werkers vingeren en bij eiken slier stond er 'n staart of 'n ooge van 'n nieuw letter- gedrocht op 't papier, te spreken van de Lange's eeuwige trouwe liefde. Danke zat ginder met den rug tegen ne perelaar, te klappen tegen de komiek zonder woorden en hij riep op de Lange of 't nog niet gedaan was met dat geklerk, ('t Vervolgt). GUAn/VWT[£U N.TK'l-t»» AHAWifc -4^ iu>i MANüfAUuNtUB* ATr-.i&HitX hi1 RCi.fN '.Wi £t&«On -l hOi'EVsELLVA u S.a I mmmrmm "JL van onzen Medewerker Fons Van de Maele niet gashoudend diuratlsch BBI

De Koornbloem | 1933 | | pagina 4