HET KONGRES Onze Nieuwe Voeders De Economische Hervatting in Engeland. der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiyen De Tabakteelt en hare rol in onze Economie Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Ten beste geslaagd. Belangrijke Proefnemingen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 17 SEPTEMBER 1933 PrfU 23 e«aticm 13de JAARGANG Nr 768 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De mei verantwoorc bi iewerkers zijn lelijk voor hunne jdragen. Aankondigingen volgens akkoord. op 8 September 1933. Van af twee uur dertig was er reeds een drukke beweging van belangstellen den rond het lokaal "De Koornbloem,,. Bij handdrukken naar rechts en links kreeg men dadelijk den indruk dat de kongresvergadering opperbest ging luk ken, want niet alleen bekenden van den omtrek Aalst, maar uit de verste hoe ken, waar Redt U Zeiven nog maar als een genstertje binnendrong, waren vertrouwden opgekomen om dees ver gadering bij te wonen. Zoo ontmoetten wij er oud bekenden van O. L. Vrouw Waver, Ukkel, uit de streek van het Mechelsche,Leuven, Eppeghem en meer andere. Om 3.30 u. werd de vergadering geopend voor eene bomvolle zaal. Onder algemeene belangstelling nam de achtbare Heer B. Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven het woord. Hij groette in gemoedelijke taal de verga dering heette al de aanwezigen welkom en drukte de hoop uit dat dees kongres de beste vruchten zou afwerpen en de aanwezigen er de meeste vruchten mochten van plukken. Het eerste punt der dagorde De overdreven belastingen,, was te behan delen door den Heer O. Zeghers, rechts kundige. Om bijzondere reden veront schuldigd, werd zijne rede voorgedragen door Mr. O. Van der Speeten. Dit zoo ingewikkeld en voor de meesten onzer landbouwers onklare onderwerp, werd met zeer klaarsprekende en vergelijken de cijfers voorgesteld. In eerste lijn werd bewezen dat de landbouwers op dit oogenblik met verlies hunne bedrijven uitbaten, gezien de voortbrengstkosten de waarde der voortbrengst overtreffen. Verder ging het over de manier waarop het kadastraal inkomen werd vastgesteld van onroerende goederen, zijnde gebou wen en gronden met vergelijk van be lastingen op roerende kapitalen als aan deden en andere geldbeleggingen. Uit dit vergelijk kon men opmaken dat de landbouwer de ergste wordt ge troffen. In 't zelfde onderwerp hekelt de voordrachtgever op treffende wijze het onrecht der wetgeving, die aan de eigenaars toelaat, door bemiddeling van de ambtenaren der belastingen, de grondbelasting op de pachters over te dragen, tevens verwijzende naar de overdreven misbruiken die daaruit voortspruiten. Een motie werd dan ook aan de goedkeuring der vergadering onderworpen en door algemeen hand geklap goedgekeurd. Het tweede punt "De Landpachten,, werd behandeld door den Heer Vran- ken, Algemeen Bestuurder van den Landbouwers- en Eigenaarsbond te Brugge. In zeer eenvoudige maar kern achtige taal behandelde hij de thans be staande pachtwet, alsook haar mede makker de wet tot regeling der pacht prijzen. Hij deed de wet tot regeling der pachtprijzen als zeer belachelijk en ongewenscht uitschijnen. Hij verdedig de dan ook met klem de werking die de landbouwersbond in Brugge had bewerkstelligd, n.l. het oprichten van een verzoeningskamer, samengesteld uit eigenaars en pachters. Deze Kamer is gelast de geschillen te regelen zonder tusschenkomst der vrederechters. Zijn rede werd met algemeen handgeklap begroet. Nochtans werd er nopens Mr Cau- dron, Bestuurder R.U.Z., aan toege voegd Gezien de wet bestaat, en er wel degelijk door de rechters zullen dienen overeenkomsten vastgesteld, vragen wij van de wetgeving, die bui tengewone macht van den vrederechter te doen deelen met een commissie sa mengesteld uit pachters en eigenaars. Eene motie in dien zin werd algemeen goedgekeurd. De heer A. Van den Broeck in zijne behandeling over de pensioenwet wees op de verschillende wijzigingen aan dezelfde toegebracht sedert 1928 en bewees door de opvolging der verande ringen dat op zeker oogenblik de land bouwers tot een tegemoetkoming van wege de pensioenkas waren gekomen. Thans worden dezelve opnieuw door de besluitwetten totaal uitgesloten. Hij verwees naar de onduldbaarheid van zoo'n toestand gezien de kleine land bouwer alleen weer het slachtoffer was. Hij bewees tevens dat de landbouwer als beste en zorgvolle werker, mits zijn bijdragen te betalen volledig recht zou moeten hebben aan het sociale werk der pensioenkassen. I Als verweer deed spreker uitschijnen de noodzakelijkheid van het landbouw- syndikalisme en deed een oproep om allen aan te sluiten bij het syndikaat i Redt U Zeiven. De motie diensaan- gaande werd met algemeenheid van stemmen aangenomen. Van in het midden der zaal sprak een lid van Schellebelle over uitsluiting der landbouwers van de kompensatie- kas. De heer Bestuurder beloofde voor volgende vergadering die zaak ter stu- j die te leggen. De heer O. Caudron, Bestuurder van Redt U Zeiven, handelde vervolgens over "In- en uitvoerpolitiek,,. Hij zette zijn rede in metVrijhandel is steeds te verkiezen voor zoover alle landen zoo gezind zijn. Vervolgens ontmaskerde hij de wer king onzer buurstaten die vanaf het ontstaan der crisis begonnen met de reeds bestaande invoerrechten te ver- hoogen en nieuwe te scheppen. Be wees hoe noodlottig het invoerverbod van Frankrijk, Engelanden Duitschland ten opzichte onzer landbouwproducten had ingewerkt. Treffender nog waren de cijfers waarmede hij bewees het verschil teweeggebracht door onze eigene Regeering inzake bescherming der inlandsche groot-nijverheid en onze landbouwvoortbrengst. Spreker deed uitschijnen de nood zakelijkheid van allelandbouwproducten in dezelfde mate te beschermen tevens beroep doende op de Regeering om de landbouwers te steunen in volle gelijk heid. Hij wees op het verschil van Re- geeringssteun tusschen de rogge- en tarwekweekers en op de lamlendigheid der Regeering om tijdig in te grijpen waar het de landbouwbelangen geldt. Een motie over dees onderwerp werd met donderend handgeklap goedge keurd. De heer A. Van den Broeck behan delde het vierde onderwerp Onder houd der landelijke wegen en water- loopen,,. Hij gaf aan de vergade ring ter overweging den ellendigen toestand onzer landelijke wegenis- sen en waterloopen en de nadeelige gevolgen daarvan voor den landbouw. Hij verwees naar het onbeperkt verschil dat er bestaat tusschen staats- provin cie- en gemeentewegen. Drong aan op dat de Regeering hare toelagen aan de gemeentebesturen zoude vermeerderen teneinde de landelijke wegen in een behoorlijken staat te herschapen. De motie van den heer Van den Broeck werd eenparig aangenomen. Na een slot- en dankrede van den heer Bestuurder Caudron sloot dit wel geslaagd Kongres in de beste stemming. Onze flinke boeren hebben hier getoond dat de tijd van slapen voorbij is en dat ze gereed staan om op te komen voor hunne rechtvaardige eischen. Een tombola sloot deze schoone land bouwersvergadering. den eigendom, door den Staat, Pro- vincie en Gemeente gepleegd, door het heffen van allerlei overdreven grondlasten. „Vraagt vrijstelling van bedrijfsbe- lasting voor landbouwuitbatingen die met verlies werken, zooals het ten andere in andere bedrijven wordt ge- daan. Vraagt de herleiding tot een mini- mum der erfenisrechten in rechte lijn, en groote vermindering voor andere gevallen. Vraagt groote vermindering op overschrijvingsrechten bij verkoop of verwisseling van eigendommen Het Kongres, gehoord hebbende den uitleg der Kon. Besluiten van 31 Mei en 15 Juni 1.1. waardoor de landbouwers bijna volledig uitgesloten worden van het recht op pensioen, overwegende dat talrijke land- bouwers, aangemoedigd door de wet „van 14 Juli 1930, de wettelijke stor- tingen verrichten, eischt, dat hcogergenoemde Kon. Beslui» ten zoodanig gewijzigd worden dat de kleine en middelmatige landbou- wers, mits een redelijke storting, ook den rentetoeslag van den Staat kun- nen genieten Het Kongres, vraagt dat de geschillen tusschen eigenaars en pachters zouden ge- regeld worden door de Vrederechter bijgestaan door een komiteit van land- bouwers en eigenaars Het Kongres, eischt, inzake in- en uitvoerpolitiek van ons land a) gelijke behandeling van den land- bouw met de nijverheid b) bescherming voor de landbouw- produkten waar vreemden invoer het bestaan onzer boeren bedreigt c) Vraagt aan de Regeering alle landbouwers in gelijke mate te steu- nen en de vergoedingen per hectare toe te kennen Het Kongres, vraagt de Regeering maatregelen te treffen tot verbetering der landelijke wegen en tot bescherming der land- bouwbelangen inzake waterloopen De volgende moties werden voorge lezen en aan de goedkeuring der ver gadering onderworpen De Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven in Kongres op 8 Sept. 1933 Protesteert tegen den aanslag op Dat sommige kleine teelten in ons land de vergelijking niet kunnen door staan met onze rijke graan- of aardap- teelt, hoeft geen betoog. Onder meer andere is de tabakteelt er eene van on dergeschikt belang. En toch, wanneer we even nagaan welke oppervlakte de Belgische tabakplanters verbouwen en welk quantum ons landeke ieder jaar opbrengt, komen we tot de bevinding dat deze teelt een niet te onderschatten rol speelt in ons landbouwbedrijf. Het tabakverbruik in ons land is on gemeen grootniet minder dan 27.000 ton worden jaarlijks verwerkt. Daarvan produceert België ongeveer een vijfde, 't zij 5500 ton, zoodat de vier vijfden ingevoerd moeten worden. De inlandsche tabak wordt vooral geteeld op de kleiachtige heuvels van de Semois-vallei, in de omstreken van Obourg, Harelbeke en Appelterre. Zij wordt hoofdzakelijk verbruikt in de pijp en dient ook wel tot de fabricatie van sigaren en sigaretten van tweede kwa liteit. Sedert de vijf laatste jaren ver mindert, weliswaar zeer langzaam, de oppervlakte aan deze kuituur gewijd, maar de cijfers duiden een gradueele verhooging van opbrengst aan. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kol.) Ingevolge onze studiereis naar Nederland hebben we de hand kunnen leggen op de uitslagen der laatste proeven op gebied van voeding der huisdieren. We bereiden een dezer dagen eene nieuwe mengeling voor zwijnen en kiekens, gesteund op de bevindingen van herhaalde vergelijken op gemelde dieren. Het is de vrucht van jarenlange studie die we ten nutte kunnen maken. We berichten onze achtbare leden en kweekers dat we be reid zijn met onze nieuwe voeders voederproeven aan te leggen cp zwijnen en kiekens en dit in gansch voordeelige condities voor de kweekers. Wie stelt een lot zwijnen of kiekens ter onzer beschikking Wie wilt profiteeren van deze eenige gelegenheid om de nieuwste wegen van den vooruitgang op te gaan Men schrijve of melde zich aan op onze bureelen te Aalst. Er gaat geen dag voorbij zonder dat de Engelsche pers artikels afkondigt met in het oog vallende artikels als deze Is de crisis overwonnen Zijn er betere tijden in 't zicht en haar proza door spekt met een rommelzoo van cijfers waaruit duidelijk moet blijken dat ook Engeland in de algemeene economische herleving zijn deeltje krijgt. Nu stelt zich de vraag Hoe doet de economische toestand zich op dit oogen blik in Engeland voor Sinds begin 1933 vermeerdert de pro ductie gestadig aan en ook de uitvoer verbetert, iets wat we nergens meema ken. Zoo werd in Juli voor ongeveer twee millioen pond meer uitgevoerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. En wat we noch hier, noch in Duitsch land hebben bemerkt, breidt de produc tievermeerdering in Engeland zich tot al de takken van de nijverheid uit en krijgen al de distrikten hun deel van de economische hervatting. Zoo wijzen de laatste berichten voor al op het feit dat het vooral de zware nijverheid is die nu herneemt. Ook de groote scheepswerven hebben hun acti viteit hernomen. De havenstatistieken toonen een trage maar gestadige ver betering aan. De spoorwegmaatschap pijen zien hun ontvangsten wekelijks verhoogen. De werkloosheid neemt overal af. Opeen maand tijd, van 24 Juli tot 21 Oogst, verminderde het aantal werkloozen met 31.000. Op dit oogen blik zijn er in Engeland 450.000 werk loozen minder dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. En dit is des te meer verheugend omdat de verbeteringen zich hebben doorgezet zonder Staats- tusschenkomst. En wat de minister van geldwezen bijzonder aangenaam zal zijn is het feit dat de budgetaire inkomsten in den loop der eerste vijf maanden van dit jaar met 6 000.000 pond vermeerderd zijn tegen de ontvangsten in 1932 over dezelfde periode geboekt terwijl de uitgaven met 45.000.000 pond verminderd zijn. De Engelsche dagbladen laten dan ook doorschemeren dat er ook voor de be lastingsschuldigen lotsverbetering in het verschiet ligt. Zoover hebben we het in België nog niet gebracht. Spijtig. Maar wat bijzonder opvalt in de productievermeerdering en waarop we dan ook bijzonder den nadruk leggen is het feit dat ook de koolnijverheid her leeft. Evenals hier bij ons was ze ook in Engeland er lange jaren slecht aan toe. Nu echter schijnt er herleving te ko men. Onlangs afgesloten handelsaccoor- den banen den weg voor 3 millioen ton kolen naar het buitenland, bijzonder naar markten waar de Duitsche en de Poolsche kolen totnogtoe de boven hand hadden. Maar dat is nog niet al. Evenals Duitschland gaat Engeland naptha uit kolen vervaardigen. Dat wordt zelfs een heele nijverheid. Nieu we fabrieken worden op dit oogenblik voor rekening van de Imperial Chemi cal te Billingham opgetrokken. Er zul len jaarlijks minstens een millioen ton kolen verwerkt worden. Reeds zijn wet telijke maatregelen getroffen om deze nijverheid tegen vreemde mededinging te beschermen. Naar schatting zullen ongeveer 7.000 arbeiders in de nieuwe fabrieken werkzaam zijn. Het past wellicht dat we ook een woordje zeggen over den landbouw. Sinds Sir Walter Elliot de leiding van dit ministerie in handen nam heerscht er een nieuwe geest. In Enge land, gelijk trouwens overal elders, werd de landbouw zwaarder door de crisis getroffen dan de nijverheid. De prijzen der gemanufactureerde goederen verminderden met 27 °/0 terwijl de prij zen der landbouwproducten met 54 °/0 achteruitliepen. In vele gevallen kregen de landbouwers voor hun producten minder dan ze hen aan onkosten had den gevergd. Sinds de mislukking van de Economi sche Wereldconferentie verdubbelen de meeste landen de maai regelen ter be scherming van den landbouw en inno- veeren allerlei middelen om de hervat ting inde hand te werken. Het is niet noodig voorbeelden aan te halen. De actie van Roosevelt en Hitier zijn van te recente datum. Engeland volgt hun voorbeeld niet. In zake landbouw neemt het een spe ciaal standpunt in. Het sluit zijn grenzen niet voor den invoer. Engeland wil niet gelijk Duitschland alleen op eigen krach ten leven. Het is slechts wanneer andere landen in Engeland invoeren dat ze daar ook zullen koopen. Daarom is de Engelsche landbouwpolitiek er op ge richt den landbouw te steunen zonder echter op te houden ook levensmidde len in den vreemde te koopen. Nochtans mag de landbouw niet lan ger aan de nijverheid opgeofferd wor den, gelijk het totnogtoe het geval was. Men mag niet vergeten dat 1.280.000 menschen in Engeland van den land bouw leven. Daarom zoekt Sir Walter Elliot het evenwicht tusschen nijver heid en landbouw te herstellen. De koopkracht van den landbouwer moet verhoogd worden, hij moet voor zijn arbeid betaald worden, en dan zal er ook de nijverheid wel bij varen. Onlangs verklaarde Sir Elliot nog i De geest die de Engelsche landbouw politiek bezielt is geen geest van agres sief nationalisme, maar van vriend schappelijke samenwerking. De handels politiek van het Vereenigd Koninkrijk moet internationaal zijn en blijven en naar haar beste vermogen de productie en de verdeeling van de grondstoffen in de hand werken. Hij is voorstander van een geleide economie, maar niet in dien eng natio- nalistischen geest die een Hitier ken merkt. Het is geen fascisme noch natio naal-socialisme waarheen hij streeft, maar naar een wereld-organisatie van de maatschappij waardoor het liberaal- individualisme zal overwonnen worden om plaats te maken voor een sociale samenleving en economische orde, beide gebaseerd op sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Dit is de eenige weg die niet naar de Revolutie voert, maar naar een betere toekomst. Inzake Pensioen. Aan den Heer Minister van Landbouw inzake regeling der pachten. Inzake In- en Uitvoer. inzake onderhoud der Landelijke Wegen. BEaBHiBBHKBISHHHBBnBBHHM Aan den Heer Minister van Financiën Inzake Belastingen.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 1