Wroeters... Notaricclc Annonceo C YANAMIDE ■I Vermindering van Pachtprijzen Met 21[23 of 28|30 oplosbare SUPRA worden de graangewassen onleger- baar de vruchten de zwaarstede wèiden de rijkste aan vlinder bloemigen en opbrengst EEN HOFSTEDE Bouwgronden Twee Woonhuizen W O O N H U 1 S met Stalling en Hoi met LANDBOUWERS, gebruikt f, doot de gewestelijke instellingen der aardappelcentrale. Een minimumprijs werd bepaald. Voor de aardappelen die tegen den vastgestelden minimumprijs geen koo- pers vinden zal de verbouwer een toe lage ontvangen uit een speciaal fonds bijeengebracht met een taks op de gelei brieven. Deze toelage wordt toegekend on verschillig of de aardappelen uitgevoerd werden of voor dierenvoeder worden aangewend. VooJ de aardappelen bestemd voor de fabricatie van aardappelbloem wordt een regeeringstoelage voorzien veran derende volgens den prijs der aardap pelen. Bedoeld premiestelsel zal zonder twijfel aanleiding geven tot dumping met Hollandscheeetaardappelen, indien er geen afdoende afweermaatregelen getroffen worden. Maatregelen tot inkrimping van den veestapel. Na toezegging door de centrale land- bouwvereenigingen van hun volledige medewerking aan de Regeering, bij de uitvoering van de maatregelen tot in krimping van den veestapel en tot be waring van het evenwicht verkregen door bedoelde inkrimping, heeft de Crisis-Rundveecentrale het daartoe speciaal opgerichte organisme hare werkzaamheden geregeld. Op de verschillende marktplaatsen die tijdig zullen bekend gemaakt worden zal gelegenheid geboden worden aan de veekweekers of veehandelaars vee aan de Centrale te leveren van het type en gewicht vastgesteld door de Centrale. In de provinciën zijn commissiën van overname ingesteld bestaande uit een veehouder en een veehandelaar in ieder gewest is de Crisis-Rundveecen trale vertegenwoordigd door een ver trouwensman. Deze laatste, alsook de leden der commissiën van overname, werden benoemd na overleg gepleegd met de landbouworganisaties. Bedoeling hierbij is het contract tus- schen de Centrale en de veehouders te vergemakkelijken. De te koop aangeboden dieren zullen door de overname-commissiën inge deeld worden in verschillende catego- riëa volgens hunne kwaliteit en de prijzen zullen vastgesteld worden naar levend gewicht op basis van de indee ling gedaan door de overname-commis siën. De prijzen worden tijdig te voren be kend gemaakt alsook de soorten vee welke kunnen geleverd worden. Na overname geschiedt de betaling van het geleverd vee naar levend gewicht op grond van de indeeling in categoriën en volgens den vastgestelden basisprijs. De overname-commissie merkt de overgenomen dieren en houdt toezicht op de weging waarbij zooveel mogelijk de provinciale vertegenwoordiger aan wezig is. Na afloop der weging ontvangt de leverancier een leveringsbon, waarop al de noodige gegevens omtrent het overgenomen dier worden vermeld. De ze bon wordt onderteekend door den- gene die het rund heeft geleverd en na mens de Crisis-Rundveecentrale door den vertegenwoordiger of een der leden van de overnamecommissie. Levert een veehandelaar, dan moet de naam van den veehouder van wien hij het dier heeft gekocht worden vermeld Na ontvangst en weging worden de dieren onderverdeeld naar de bestem mingsplaatsen waarheen ze gezonden zullen worden. Het ligt in de bedoeling te trachten zooveel mogelijk dieren, welke daarvoor geschikt zijn en voor zooverre daar vraag naar is, levend uit te voeren naar het buitenland op gelijke wijze als tot hiertoe reeds meer is geschied. Van de te dien opzichte genomen maatregelen is de uitwerking reeds merkbaar. Voor het huidig oogenblik schijnt men zich op het standpunt te stellen den rundveestapel met 200.000 stuks te ver minderen. Doch het staat vast dat de Rundvee centrale tot verder gaande maatregelen zal overgaan, indien de wenschelijkheid daarvan mocht blijken. ENGELAND De strijd tegen doryphora. Het ministerie van Landbouw bericht dat Doryphora werd vastgesteld op aardappelvelden rond Tilbury en dat het de vereischte maatregelen heeft ge troffen om de verspreiding van dit in- sekt te verhinderen. Onze lezers zullen zich herinneren dat ter bestrijding van deze plaag, vroeger reeds England en andere landen den in voer verboden van aardappelen uit Frankrijk waar het insekt op groote schaal verspreid is. België was ook verplicht met het zelfde doel den invoer van Fransche aardappelen te verbieden. Frankrijk trof als tegenmaatregel tegen deze sanitaire schikkingen de afkondiging van het in voerverbod van aardappelen uit Enge land, Duitschland en België. Hierdoor verloren onze aardappel- kweekers een gedeelte van hunne afzet gebieden. DUITSCHLAND De richting van den landbouw. Volgens het plan der Nazis moet Duitschland in de toekomst op eigen bodem al de voedingswaren voortbren gen dat het noodig heeft om voor zijne bevoorrading onafhankelijk te zijn van den vreemde. De Duitsche landbouw moet zich dus ontwikkelen in de richting van zelfzorg of autarchie. Het is tot verwezenlijking van dit doel dat de Heer Darré, minister van land bouw in Pruisen en tevens minister der volksvoeding van het Rijk uitgebreide bevoegdheden heeft gekregen. Volgens het plan ontworpen door door den minister zal er in 1934 met niet méér rogge mogen gezaaid worden dan in 1932, terwijl de tarwebezaaiingen merkelijk zullen verminderd worden. De aldus vrijgekomen landerijen zullen aan gewend worden voor de hennepteelt en groenvoeders, landbouwteelten welke volgens de hitlcrianen tot heden te veel verwaarloosd werden. Men wil aldus komen tot een even wicht in de landbouwproductie. Dit evenwicht zal echter gebaseerd worden niet op een nationaal doch op een ge westelijk stelsel. Elk gewest zal er naar streven voort te brengen wat orimisbaar is voor zijn eigen bevoorrading daarin begrepen de stedelijke markten. De eerste stap naar een samenorde- ning van alle krachten tot verwezenlij king van bedoelde hervorming werd reeds gezet: door oprichting van de Reichsnahrstand waar alle landbouw- organismcn gegroepeerd zijn en gelijk geschakeld. De Heer Darré staat aan het hoofd van den Reichsnahrstand terwijl hij te- MENGELWERK 16 door B. PUTTEMAN Maar 't smaakte toch want ze hadden honger. Ze waren gelukkig dat ze den eersten dag zóóveel werk hadden om vergevochten, en dat Fiel weer goed was. Morgen vroeg, bij de eerste klaar- teschemering zouden ze weer optrekken met de volle ploeg. 't Was de eerste Zondag, en 's Zon dags lag op Drouarts hof alle werk stil. De lucht had zich al warm gezogen aan zonneweelde, en in den schuurvloer waar de mannen nog op hun stroo la gen, was de volle dagklaarte al gekro pen in de verste hoeken. De dubbele poort gaapte wijd open er viel zonne in Vaas zijn gezicht, en verloren gevlogen gulpkes wind kwa men zoo nu en dan naar binnen ge stoeid, en streken met hun frissche ademkoelte over bun koppen. Ze sliepen niet meer, maar ze lagen met de oogen half toe te genieten van de rust die zachte zaligheid koesterde over hun lijven. Ze hadden nog niet gesproken, maar ze luisterden naar de geruchten op de hoeve, waar koeien en paarden om hun eten riepen, en om de zonne buiten. De vette Nest lag zich de eerste uit zijn stroo los te wroeten. Hij kroop half overeind, scharrelde zijn tien dikke vin- gerstompen tegelijk duchtig over zijn rossen kop, rekte zijn armen uit, geeuw de zijn mond open dat ge de kleine oogskes bijkans niet meer zaagt, en be gon dan, zittend lijk hij zat, zijn broek aan te trekken. Hij begon zachtekes te neuriën van "De Schrikkelijke moord van Grobbenaken,, en tegen dat hij 't eerste koepietje met 't refrein erachter t'ende was, stond hij al bijkans recht, en tastte hij met zijn bloote voeten, tus- scheö 't stroo naar zijn schoenen. Leg u neer, dikke, en zit daar zoo in dat stroo niet te woelen, riep Vaas, om 't spel in gang te krijgen, want hij 'n kon niet meer slapen. 'k Ben foerier vandaag. Meer zei de rosse niethij was im mers de komiek zonder woorden. En of Vaas 't er maar op aanlegde om met zijn scherpe tong Nest ne keer op zijn peerd te krijgen, de komiek had zijn gelegenheid gezeid, en er kwam geen woord meer uit. Hij ging eerst zijn kop wasschen buiten aan de pomp, en vandaar was hij 't hof op, allangs de stallingen waar de meiden aan 't melken waren. Ge moet gelooven dat de komiek er veel woorden voor vuilgemaakt heeft, maar hij zal 't er toch wel uitgedraaid hebben lijk als 't moest... want hij 'n was nog geen kwartier de schuurvloer uit gegaan, als hij daar al weer stond in de klaarte van 't poortgat, met in zijn eene hand zijn handdoek en in zijn andere een grooten emmer melk waar 't schuim op vlokte lijk 'n wolk. Hé mannen Als ge wilt profitee- vens het hoofd is van de vier takken welke het Reichsnahrstand vormen namenlijk 1) De Landbund (vereeniging van groote grondeigenaars), Bauernbund (vereeniging der boereneigenaars) en andere gelijkaardige vereenigicgen. 2) De landbouwkamers. 3) De landelijke samenwerkende maat schappijen. 4) Vereenigingen welke voor doel hebben den gezamenlijken verkoop van landbouwproducten. De hndbouwkamers zullen als taak hebben de wetenschappelijke landbouw- opzoekingen te leiden, de specialisten voor te bereiden, landbouwinstituten en leergangen in te richten. Hunne taak zal dus van zeer gewichtig belang zijn. OOSTENRIJK De benarde toestand der landbou wers in Tyrol. De pachtprijs bedraagt de som van fr-.t met de belastingen fr. totaal fr. Ik bevestig dat de pachtprijs te hoog is in de huidige omstandigheden en vraag U vermindering voor de vol gende jaren. Ik ben bereid tot eene minnelijke schikking met mijn eigenaar. Aanvaard, Heer Vrederechter, de verzekering mijner hoogachting. den (datum) (Handteeken en volledig adres). N. B. Alle andere inlichtingen wor den aan de leden gaarne verschaft ten bureele of per brief. Begrijpende op gelijkvloersvoor- 1 plaats, keuken, waschhuis, stal voor 2 koeien, paardenstal, varkenskot, koer en hof. Verder zoldering. Voorzien van putwater en verlicht met electriek. Bewoond door Mr Florent Fruithof. Kortelings ingebruiktreding. Enkele Zitdag Dinsdag 24 Oktober 1933 om 4 uur namiddag ter herberg van Mr Camiel Daelschaert, te Hofstade, Eeckhout. Openbare Verkooping van Volgens een officieel bericht uit Inns- brück is de toestand van den landbouw in Tyrol angstwekkend. Honderden landbouwbedrijven zijn ten ondergang gedoemd wegens zware schuldenlast. De algeheele schuldenlast wegende op den landbouw bedraagt ongeveer 800 millisen Belgische frank hetzij 3000 frank per hoeve of ongeveer 4000 frank per stuk vee of nog 1700 fr. per hectare bebouwden grond. De interest op deze schulden bereikt ongeveer 50 millioen per jaar. Om een ramp te vermijden met niet te voorziene gevolgen, is de Oostenrijksche Bonds- regeering verplicht onmiddellijk in te grijpen, teneinde den last der interesten te verlichten en duizende iandbouwers- familiën van den ondergang te redden. 1 Studie van Notaris te Aalst. DE VIS, De personen die vermindering wes- schen op hun pachten moeten hunne aanvraag schriftelijk of mondeling doen ter grifffe der Vrederechtbank van het kanton waarin de goederen gelegen zijn. Hieronder geven wij een model van verzoekschrift te zenden aan den Heer Vrederechter Model van verzoekschrift tot vermindering der pachten Aan den Heer Vrederechter het kanton van WELEDELE HEER. De ondergeteekende Openbare Verkooping van te Baardegem, Elderberg. De notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort, openbaar ver- koopen Gemeente Baardegem. Twee woonhuizen gelegen te Baar degem Elderberg, groot 2 a. 60 ca. ge kend ten kadaster sectie C, deel van nrs 246a en 247, Verdeeld in twee loten. Koop 1. Nieuwgebouwd woon huis met hof begrijpende op gelijkvloers voorplaats en keuken. Op eerste verdiep twee slaapkamers, verders zoldering. Koop 2. Woonhuis nevens koop een, begrijpende op gelijkvloers voor plaats en twee slaapkamers. Verders remisie, paardenstal, koer en hof. Verlicht met electriciteit. Beide huizen zijn bewoond door den verkooper Mr Petrus De Nil. Enkele Zitdag Maandag 23 October 1933 om 4 uur namiddag ter herberg van Mr Pots, Elderberg, Baardegem. Openbare Verkooping van te Hofstade, Eeckhout. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar ver- koopen Een woonhuis met stalling en hof te Hofstade Eeckhout, groot 5 aren 45 ca. te Hekelgem, aan den steenweg van Aalst naar Brussel. De Notaris Gilbert DE SMET, te Assche, zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot Notaris DE VIS, te Aalst, openbaar verkoopen Gemeente Hekelgem. Eene hofstede met boomgaard te He kelgem aan den steenweg van Aalst op Brussel, sectie B nr 337M en338Bgroot in het geheel 33 aren. Dezen eigendom is verdeeld in 7 loten. Koop 1. Hofstede met schuur,stal ling en boomgaard, begrijpende op ge lijkvloers voorplaats, keuken, slaapka mer, remisie, voederij, stal voor 2 bees ten, varkenskot en boomgaard. Be woond door Mr Carolus Heisken. Koop 2. Een perceel bouwgrond nevens koop 1, aan den steenweg van Aalst op Brussel, verdeeld in 5 loten Lot 1 bouwgrond nevens koop 2groot 3 aren 71 ca. Lot 2 bouwgrond nevens lot 3 groot 3 aren 56 ca. Lot 3 bouwgrond nevens lot 4 groot 3 aren 41 ca. Lot 4 bouwgrond nevens lot 5 groot 3 aren 26 ca. (Zie verv. Notarieele Annoncen5e blz.) &(Bt£&3BRa*a«i»SWKeai9BISSBII Vraagt Waarborgt Uw gezondheid PARELEND WATER SPA-CITRON SOURCE REINE Depothouder Odilon Meert, Statiestraat, 8, Aalst. neemt de eerbiedige vrijheid Ued. inge volge de wet, vermindering van pacht te vragen voor het goed in mijn gebruik en toebehoorende aan M groot ongeveer en gelegen te ter plaats genaamd De pacht werd aangegaan vóór 1 Ja nuari 1932. /•SS voor uwe herfstbebouwingen 17 °/o STIKSTOF 60 KALK ren, 't es vandaag Zondag Maar een beetje rap, want ik moet sito den emmer weerdragen Ze rechtten hun koppen en wisten eerst niet wat het was met den komiek.. Aan zoo 'n langen woordenvloed had hij hen nooit gewend gemaakt. Maar als ze gezien hadden wat de foerier voor zijn volk al had aangehaald stonden ze op een weerlicht in hun vliegende sleppen rond den emmer ge drumd en ze plonsden hun kruiken tot over den kop in de warme melk die nog maar versch uit den uier kwam. Als allemaal hun kruiken vol waren, dan bleef er nog een kluts vanonder in den emmer, en Patee en Vaas waren weer bijkans aan 't vechten om er het eerst aan te zijn. Tet tet tet't hemdeke is nader dan 't rokske, zei de komiek hij duwde met zijn schouder de twee hemdslip- mannen aan den eenen kant, paKte den emmer en trok er mee eenige stappen den hof op. Hij hield hem een beetje scheef, stak er zijn rossen kop en slurpte met trage breede zwelgen zijn buik vol. Dan ging hij den leegen emmer dra gen waar hij zijn moest. Als hij een pooske daarna weer in 't zicht kwam, hing zijn ruigen, rossen baard nog volgeslabberd van 't schuim. Maar met die zalige melk-affaire waren ze allemaal uit hun nest en ze bleven er uit. Ze foefelden uit hun ge- pak hun Zondagsche broek naarboven en dan gingen ze de loomheid van den slaap uit hun oogen wasschen. Ze liepen daar met hun ruige gezich ten, waar de harde baard van 'n weke oud, zijn stijve stoppelen uitschoot. Maar vatadaag moesten al die baar den onder 't mes. Tist en Bert, met de Krol, de Lange, Danke en Fiel waren hun proper spullen aan 't aanspelen, want ze trokken naar 't dorp. 't Was wel 'n klein uur en half ver, maar als ze flink doorgaven, konden ze nog in de kerk zijn voor de hoogmis. Daarna zou de dorpsbarbier de scherpte van zijn messen ne keer mogen uitvechten tegen hun gezicht, en tegen te noenent om 1 uur zouden ze weer thuis zijn om de komiek zijn keuken alie eer aan te doen. De anderen, die gingen zoo ver niet als ge in de France zijt, moet ge naar de kerk niet gaan, zei Patee en Vaas zei dat 't mijn ziele waar was ook. De twee dikke van de Merminne 'n zeiden niets ze gaven zich de moeite niet er explicatie over te geven, want z'en gin gen op hun parochie ook maar één keer op een jaar de kerk binnen: dat was met Paschen. En voor wat den baard betrof, zou wel van hun gezicht gekrabd den. Vaas zou daar ne keer voor gen. Zie, hij had 't eene uiteinde zijn leeren broeksband in Patee hand gegeven hij hield 't andere spannen en daarop sloeg hij zijn scheer mes over en weer om er snee aan te krijgen, want Vaas die schoor zijn eigen zeiven lijk ten andere allemaal de men- schen die van tel zijn in de wereld. Al die mij vijf eens geeft voor de zeep en de riskatie, en de sleet in mijn mes, dien scheer ik 1 had hij gezegd. Maar op voorhand te betalen 1 dien wor- zor- van zijn ge- En Patee, Nest en Toor hadden hun beurzen de som van vijf dikke boeren- centen afgeperst, en de riskatie van onder Vaas' mes gevild te worden had den ze verkozen boven een wandeling van drie uren gaan en keeren, naer den dorpsbarbier. Elk zijn goeste, mannen, zei Krol, maar wij stappen er van onder. Tot te noenentriepen re. Daarmee schoten ze zich met lange stappen aiover 't voor hof de hooge hoevepoort uit, langs de effen grintbaan naar 't dorp. Op 't hof was ondertusschen Patee met zijn achterste gaan zitten op den rand van de pompkuip, en Vaas smeer de met zijn stijve vingeren zijn gezicht vol vlokkend zeepschuim. Toor klofte op zijn blokken met de komiek mee naar de remise waar de kookpot stond, om aan 't een en 't ander een hand toe te steken, De keuken moest, voor eene keer op de week dat 't Zondag was, ne keer een Zondagsche keuken zijn 1 Dit waren de verhevene gedachten waarmee de dikke rosse foerier, kok van den dag, in zijn kop rondliep. Die gedachten lagen er te keeren en te draaien, en hij tuimel de dan weer 't onderste boven, en dat ging... hij wist al hoe 't komen moest... maar verder was hij nog niet geraakt. Want 't waren verhevene gedachten, die gedachten van den komiek zonder woorden. Maar hij twijfelde nu zelf of zijn on beproefde stielkennis als foerier en kok hem wel op tijd zouden helpen, al die verhevene gedachten in eetbaren vorm om te koken. (Wordt vervolgd.) SHBBannMEi j niet gashoudend diuretisch r j v 'J Société Commercials de Comptoir Beige de la Belgique te Ougrée. Cyanamide te Brussel.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 4