In onze Afdeelingen AMMONIAKSULFAAT m Heel de Wereld rond f%uwe huid Zoo heerlijk ZITDAG BflfJQÖE CENTRALE m 1 DE M DEIÏDRE FLORALIA KOLEN Fruitverzorging en Verpakking Juffertje... 20% aiKsnfl l/il COMPTOIR Eischt het voor al uwe Stikstofbemestingen. AMMONIAKSULF A AT COMPTOIR Minimum 20 °/0 Stikstof F oor al uwe bankbewer- kingen ge ld plaatsingen Velen abonneerden zich tijdens Gentsche Floraliën Het Hoèkske van Tijl Uilenspiegel Voor uw Keuken Zonda^|^Decemberl933. CAMPENHOUT-RELST. Ons teerfeest zal plaats hebben op 11 December aanstaande. Te 8 uur H. Mis voor de afgestor vene leden onzer Vereeniging. Het is te hopen dat dit door de leden wat beter bijgewoond wordt dan vorige jaren. Te 6 uur 's avonds feestmaal in ons nieuw lokaal, bij Ferdinand Crol, Boschstraat. Aangezien de boerenstand voor het oogenblik niet schitterend is, zullen wij ons tevreden stellen met een gerecht, bijgevolg zal de opleg misschien niets, of ten minste weinig, bedragen. De leden welke willen medefeesten zijn verzocht zich aan te melden in 't lokaal of bij den magazijnier ten laatste tot 9 December. Alle echte mannen op post. RESSEGEM. De afdeeling Ressegem viert haar St Elooifeest op Maandag 4 December. STRYTHEM. De afdeeling Strythem heeft besloten St Elooifeest te vieren op Zondag 10 December. De H. Mis met Offer om 9 1 /2 uur. Daarna uitstap bij eenige leden-her bergiers. Te 1 uur noenmaal, gevolgd van tombola. Bezoek aan de andere leden-herber giers. WIEZE. Onze afdeeling viert haar Sint Elooi feest op 4 December, met inzet eener H. Mis ter eere van onzen patroon voor hare afgestorvene leden. Daarna uitstap bij de medevierende leden-herbergiers. Om 1 uur maaltijd in het gewoon lokaal, daarna uitstap bij de overige leden. Om 7 1/2 uur avondmaal, daarna gezellig samenzijn. TERALFENE Een belangrijke vergadering wordt belegd voor de afdeeling Teralfene op Zondag 10 December om 10 uur ten lokale bij Ach. Timmerman. Mr Van Nuffel zal er een uiteenzetting doen over de noodzakelijkheid van het land- bouwsyndikaat. DEN DERHAUTEM-LEEBEKE Op Zondag 3 December te 10 uur zal er een voordracht gegeven worden bij Mr C. Ghysels, rechtover de kerk Lee- beke. Mr Haems zal er een uiteenzet ting doen over "Aanleg groentenhof en groententeelt,,. Van heden af in te schrijven bij Jos. Adriaans voor het vieren van het Sint Elooifeest. UYTBERGEN. Op Maandag 4 December vieren we St Elooifeest. Schikkingen Om 8 uur H. Mis ter eere van Sint Elooi. Alle leden worden daartoe uit- genoodigd. 's Middags, feestmaal in het gewoon lokaal, waarna uitstap bij de leden-her bergiers. EREMBODEGEM Belangrijke voordracht op Zondag 3 Dec. om 4 1/2 uur, in het lokaal van Fiorent Lievens, Leuvestraat. Deze voordracht wordt gegeven met licht beelden, Onderwerp: Te verwezenlijken vooruitgang in de landbouw. Spreker Mr Van Nuffel, landbouwleeraar, Leb- beke. BAARDEGEM. Ter gelegenheid van de viering van St Elooi zal er in het gewoon lokaal een voordracht gegeven worden op Zondag 3 December, om 19 uur, door Mr Van Nuffel, met als onderwerp De noodzakelijkheid van het landbouw- syndikaat. HILLEGEM Op Vrijdag 8 December, om 17 uur, wordt er eene voordracht gehouden bij Mr De Braeckeleer, Dorp. Mr Van Nuffel zal er spreken over Vooruit gang in de landbouw te verwezenlijken,,. Elke "Redtuzelver,, brengt een makker mede naar deze vergadering. KERKXKEN We vieren ons St Elooifeest op Maandag 4 December, met volgende schikkingen H. Mis, uitstap, noenmaal en gezellig samenzijn. De leden welke verlangen hetStEloi- feest mede te vieren worden dringend verzocht hun naam over te geven bij den magazijnier R. De Neve, ten la3tste op 29 November. ST. LIEVENS-ESSCHE St. Elooifeest wordt gevierd op 4 De cember. Inschrijven tot 3 December bij Oscar Bauwens. SCHELLEBELLE De leden die wenschen deel te nemen aan het St Elooifeest worden verzocht in te schrijven op Zondag 3 December bij Valère Lammens, magazijnier. CHERSCAMP Om deel te nemen aan het St Elooi feest, gelieve in te schrijven bij den ma gazijnier August Dobbenie. Inschrijvin gen voor plantgoed, stroo en kalk kun nen ook nog gedaan worden. Juffertje, Bluffertje, Waarom toch spreekt ge fransch Woont gij dan in ons Vlanderen niet Waar gij het al veranderen ziet, Vervlaamschen heel en gansch! Juffertje, Bluffertje, 't Is maar uit hoovaardij Dat gij een vreemde tale spreekt. Dat gij met eigen zeden breekt... Een aapje, ja, zijt gij Juffertje, Bluffertje, Och, laat die vreemde toon Uw mondje toch en gaat hij niet, Een vlaamsche meisje staat hij niet Ons Vlaamsch is meerder schoon Juffertje, Bluffertje, Toe, wordt een kerelin, Opdat uit u eens groeien zou, Wat ik u wench, een vlaamsche [vrouw Die sticht een vlaamsch gezin Fons Van de Maele. (Vervolg). Zeg eens, Louis, hoe is de reis afgeloopen? Waart ge nog bij tijds Met al dat praten over fruitverzorging en verpakking, zoudt ge nog wel den trein kunnen zien rijden. Gevaar was er nog niet, Mon, boerenmenschen hebben niet dikwijls de gelegenheid om met den trein'te rijden en komen dan ook liever een half uurtje te vroeg in 't station. Voor wat aangaat de reis zelf, daar ben ik zeer te vreden over. Mijn "!doel was de verpak king van fruit in fijne houtvezels eens bij te wonen, om ze dan aan onze fruit- kweekers en hoveniers te kunnen mede- deelen. Maar houtvezels die brengen toch reuk mede en 'k heb altijd hooren zeg gen dat reuk, van om het even wat, zich aan de vruchten kan overmaken. Dat is waar, Mon, maar in 't ver volg moet U me laten uitspreken. Die houtvezels moeten droog en reukloos zijn en als men de vruchten rechtstreeks in houtvezels verpakt dienen deze aan merkingen voorzeker in overweging ge nomen te worden. Zijt ge nu uitgepraat, Louis k Heb U slechts van "antwoord gediend, Mon, op uw onderbreking. Nu zou ik willen voortgaan met 't begin. Het gebruik van fijne houtvezels is bij ons langen tijd en algemeen in voege geweest voor 't verpakken van appels en peren. Geweest is verleden tijd, Louis, 't Zou dus schijnen dat er reeds iets beters is uitgevonden. Ge zoudt een goeden zijn om in de Kamer te zitten, Mon, uw gedurige on derbrekingen zouden iemand van de wijs brengen. Ik moet er nochtans bijvoegen dat ze dezen keer raak zijn. De houtvezels kunnen inderdaad door betere, meer aangepaste stoffen vervangen worden. Iemand die een paar kijkers in den kop heeft, zal reeds veel geleerd hebben door de verpakking van het ingevoerde fruit doch daar zullen we later eens over praten, Mon. We zouden van een anderen kant al zeer tevreden zijn, moesten onze hove niers reeds behoorlijk met fijne houtve zels kunnen verpakken. Men is nooit te oud om te leeren, als men maar van goeden wil is. Inderdaad. Om een welverzorgde inpakking met fijne houtvezels te doen, zal men beginnen met het wit papier dat den bodem der krat bekleedt, te be leggen met een dunne laag houtvezels. Voor wat de bekleeding der binnenzij- wanden betreft, daaraan is niets te ver anderen, dus voldoende er overkomen om na het vullen van de krat de vruch ten er door te kunnen bedekken. Bij het plaatsen van de vruchten wordt ieder stuk met een weinig houtvezels van het ander afgezonderd. Men lette er noch tans op dat de houtvezels niet boven de vruchten komen uitpiepen en dat de hoogte van de krat aan de dikte van de vruchten is aangepast. Om goed te zijn moet de krat gevuld zijn zonder dat de vruchten boven de wanden van de krat uitkomen. Als Jan van pas nog niet geboren wasdan... Mon, ge zijt een plager. Maar als ze nu in den vreemde door die betere verzorging van het inpakken er in ge slaagd zijn om ons, hier op onze eigene markten, het gras van onder de voeten te komen maaien, dan geloof ik toch wel dat er niet mede te spotten valt. Wilt U een vaste verpakking verkrijgen, die het vervoer en het verhandelen kan door staan, zonder de vruchten te beschadi gen, dan zullen de vruchten ongeveer een centimeter onder de kratwanden moeten blijven. Hoe worden dan eigenlijk de vruchten in de kratten geplaatst is een inlandsch product. Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. Daar wou ik juist komen, Mon. De vruchten kunnen in rechte lijnen geplaatst worden volgens de lengte van de krat, alhoewel men nochtans bij voorkeur in 't verband verpakt en dan worden de vruchten in rechte lijnen ge plaatst volgens de breedte van de krat. Dat hangt verder ook veel af volgens de soort van vrucht waarmede men te doen heeft, ook volgens den vorm, de kleur enz. Bijvoorbeeld, appelen die schoon gekleurd zijn plaatst men bij voorkeur op den kant met de kleurzijde naar boven, appels die rond de kelkholte schoon geribd zijn en wat kleur ver- toonen zal men voordeeligst met den kelk naar boven zetten. Is dat dan geen bedrog In 't geheel niet, Mon. Het oog van de koopers moet voldaan zijn. De vruchten zijn nagenoeg van dezelfde grootte, ze liggen met den mooisten kant naar den kooper 't is zuiver, onge schonden fruitniemand weerstaat aan den drang om zulke vruchten te koopen al moesten ze dan ook 2 franken het kilo meer kosten dan onverzorgde appels van dezelfde variëteit, dat verzeker ik U. Is de verpakking voor peren de zelfde als voor appels Dat is wat anders. Alvorens van elkander te scheiden zal ik U zeggen, Mon, dat men peren die den geijkten vorm hebben als Louise bonne d' A- vranches, Legipont, Comtesse de Paris liever plat legt en in 't verband verpakt 't is te zeggen, de eerste rij, in de breed te van de krat met den kelk gericht naar den verpakkerde 2e rij in tegenover gestelde richting of met den steel naar den verpakker en in verband zoodanig dat het langwerpig gedeelte der peren van de tweede lijn, de holte aanvult ge laten tusschen de vruchten van de eerste rij. De 3de rij plaatst men terug als de eerste, de 4e als de 2e enz. tot de krat gevuld is. Peren die min of meer den ronden vorm nabijkomen alsDoyenné de Comice, Beurré de Naghin worden voordeeliger geplaatst licht schuins met den kelk naar boven en alsdan plaatst men de vruchten in rechte lijnen volgens de lengte van de krat. Het papier dat de vruchten moet bedekken zal men, alvo rens de krat te nagelen nog beleggen meteen laagje fijne houtvezels. Om te sluiten Mon, wil ik er nog aan toevoegen dat het verbruikende publiek van langs om hoogere eischen stelt voor wat de zuiverheid der vruch ten en de zindelijkheid van het verpak ken aangaat. Willen we dus onze plaats op de markt niet verliezen dan moeten we kost wat kost hiermede rekening houden. Ik moet U hierin volkomen gelijk geven, Louis, niets zonder arbeid. Wel gezeid Mon, de toekomst is aan de durvers en de werkers. Spijtig dat het opgroeiende geslacht er niet altijd evenzoo over denkt. Allo, Mon, tot later en als 't zoo koud blijft als vandaag achter de ron kende kachel. K&BHHBHU 35SRISB MBaiM De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag van iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bouwaangelegenheden. BELGIË. Index-cijfer der maand November. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen bedroeg op 15 November 1.1. 702 punten tegen 701 op 15 October 1.1., dus een vermeerdering met 1 punt. Ziehier het index voor de verschil lende provinciën Antwerpen Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen der schommelingen van het indexcijfer gedurende de maand November van de vorige jaren. 1924 .1925 1926 1927 1928 520 534 730 908 845 1929 1930 1931 1932 1933 897 872 776 726 702 718 89,9 707 88,7 705 90,7 684 87,6 718 88,7 683 88 708 91,8 694 88 701 90,9 Belangrijk bericht aan de groote gezinnen. De erkenningboekjes met het jaartal 1932-1933 of 1933 die aan de leden van de kroostrijke gezinnen recht geven op prijsvermindering voor het vervoer per spoor mogen tot 15 Januari 1934 be nuttigd worden. Zij dienen uiterlijk den 16 Januari a.s. terugbezorgd aan de statie die ze heeft afgeleverd. De rechthebbenden worden dringend verzocht reeds van 1 December a,s. af hun aanvraag om nieuwe boekjes in te dienen, opdat deze boekjes tusschen 1 en 15 Januari zouden kunnen afgeleverd worden. Deze nieuwe boekjes zijn geldig ge durende twee jaar, in zooverre de be zitters hun recht op de prijsvermindering in den loop van het jaar 1934 niet ver liezen. Uitvoeringsmaatregelen tot valorisa tie van de gerst. Bij het in werking treden van de con- tingenteering van de gerstj welke wij in ons blad hebben aangekondigd heeft de minister van Landbouw beslist rekening te houden met de contracten afgesloten (Vervolg 4 de bladzij del. Doos 4 en 7Yx frank. wendt U tot de het van ouds bekende tijdschrift voor den tuinlief hebber en hovenier. Prachtige afbeeldingen van bloemen, tuinen in rotogravure. Voor België Fr. 42.50 per halfjaar bij vooruitbetaling. Vraagt_gratis Joh. Ensched Zonen proefnummer bij Haarlem Holland. Sbi=ir=n=ii= ir=nr=ni= Trien van Judocus van kromme Fons zat in 't sukkelstraatje, 't Mensch was opeengoeien avond, die feitelijk een slechte was voor haar, van de kelder trap geschoven en daarbij had ze zoo haar been verzeerd dat 't gezwollen was en wel op vijf plaatsen 't vleesch door 't vel. Was me dat een malheur; maart erg ste van al, dat been maakte van zijnen neus, bij manier van zeggen, en 't en wou niet genezen. Daar waren al een heele ketel pappe- kens van dit en pappekens van dat op gelegd, maar 't was al boter aan de galg en d'er kwamen zweragies op niet op de pappekens of op de boter noch op de galg, maar op 't been. En daar moest nu toch een remedie op gevonden worden Judocus van kromme Fons vond dat het toch best was van eens meneer de dokteur te laten komen, maar Trien had er schrik van, want die mannen rekenen nogal door en dan moeten er altijd nog medekamenten bij den pote- ker gehaald worden, fleschkens arturde- piot of wat anders, en dat krijgt ge ook niet voor niets. Maar in de parochie nevens die van Trien van Judocus van kromme Fons, daar woonde ne goeie vent en die wist voor alles remedie en Trien meende dat Judocus daar maar eens moest naar toe gaan en 't geval eksplikeeren. En Judocus trok er heen, hij eksplikeerde 't geval en kreeg een remedie mee die onfeilbaar was, dat kon niet mankeeren. Want wat daar allemaal in was, dat kon Judocus niet onthouden, alleen wist hij nog van een maatje zagemeel en een schepke rogge meel met botermelk aangelengd met kalver... water. Alles werd uitgevoerd stipt volgens de onderrichtingen en ja, mensch, twee dagen nadien sloeg 't vuur erin, niet in 't zagemeel of in 't roggemeel noch in 't kalver... water, maar in 't been en t was geloopen met Trien. Judocus sakkerde op den charletan dat hooren en zien verging, maar 't was te laat den put gevuld als... Dat is een waarachtige historie en dat gebeurt nog alle dagen in andere om standigheden. Wat denkt ge, hoeveel brave een voudige boerkens zijn er niet die zich laten beet nemen door allerhande ven ten die bucht ver koopen voor goeie waar. 't Kost minder maar 't is er al mee. Peinst aan 't been van Trien op tijd en stond, want anders loopt het mis zooals met Manuel. Manuel dat was ook zoo 'n fijne. Hij was op ronde geweest en nogal in veel kapellekens binnen. Dat kan zoo bij iedereen voorvallen als 't gebeurt. En om de koleire van zijnen halven trouw boek wat af te weren, kocht hij een kie ken, een malsch vet soepkieken en trok er mee naar huis. Maar was het nu dat Manuel zijn zwaartepunt altijd ver schoof of wel dat er aardbeving was, in alle geval van tijd tot tijd duikelde Ma nuel de steenen op. Eindelijk was hij t'huis en triomfantelijk duwde hij 't kie ken onder den neus van Madam Ma nuel Hier, liefste Suzanna, zijn d'r elf O, gij sloeber beet Suzanna, er is maar een Watte, maar een, en k ben elf keeren gevallen en 'k heb er iederen keer êén opgeraapt Tijl. en toch zoo goedkoop, die lekkere OETKER-PUDDING Dr. A. Oetker's Fabrieken, Belg. N. V. Brussel 3 Schaerbeek 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. Gewoon Stabilisatie index index r OP L O h nieuw prospectus Oetker-Puddings met viuctiten toont U nieuwe manieren om Oetker- puidings te bereiden. Gij zult het kosteloos en franco ontvangen van d« Kent Gij reeds ons nieuw receptenboek Bakken maakt vreugde Het beslaat 60 bladzijden met tal rijke gekleurde Illustraties. Prijs Fr. 1.50 bovendien ontvangt gij gratis een staaltje Maïsbloem Gustin BEERINGEN

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3