- Wat men moet meten - Peru Guano fDoreels PERU GUANO MOREELS Wroeters... merk DE PLOEG Het gebruik van afge roomde Melk in het Huis gezin en op de Hoeve, Ontledingen R A A P MOLEN S voordeeligste Magazifa, GuStaaf VjdtS, Th. D'Hoker Zonen MEIRE, Telefoon Burst x 135. De organische, natuurlijke Meststof, merk i)E PLOEG tmm ui rimmiiunawnwii wwin wj i iiiiisbbbi De waarde van afgeroomde melk wordt dikwijls onderschat. Iedereen denkt en met reden volle melk is veel beter, en in het huishouden wordt geen afgeroomde melk verbruikt. Afgeroomde melk heeft een samen stelling, die in eerste plaats afhangt van den graad van ontrooming en in tweede plaats van de samenstelling van de ge bruikte melk. Haar samenstelling is daaromtrent dezelfde als die van volle melk, met uit zondering voor het vet, dat slechts tus- schen 0,05 en 1,5 schommelt. Door de verkleinde hoeveelheid is het gehalte aan andere bestanddeelen zelfs iets hoo- ger dan in de gebruikte volle melk. Al is dus de melk zoo scherp mogelijk ont- roomd, zoo bevat ze toch nog een aan zienlijke hoeveelheid voedingsstoffen, zooals eiwitstoffen, koolhydraten en suiker. Alleen het vet is in geringe mate aanwezig. Waarom zou men dan 'geen afge roomde melk in het huishouden gaan gebruiken Soxlet zegt dat een liter afgeroomde melk gelijk staat in voedende waarde met 200 gr. vleesch. Het eiwit in het vleesch kost dan 10 maal duurder dan het eiwit in de afgeroomde melk. In zijn dagelijksch rantsoen heeft de mensch gewoonlijk vetstoffen genoeg voor zijn normale noodwendigheden. Het vet uit de melk heeft me a dus niet absoluut noodig. Nogmaalswaarom dan geen afge roomde in plaats van volle melk, aan gezien ze bijna even voedzaam is en veel goedkooper Koffie met afgeroom de melk smaakt lekker en zooveel ge rechten met melk als hoofdbestanddeel, zooals puddingen, sausen en crèmes smaken even lekker met afgeroomde als met volle melk Hun uitzicht en hun smaak zijn er niet door veranderd en hun kostprijs is veel lager. Er dient dus veel meer afgeroomde melk gebruikt te worden het is meer economisch en de niet verbruikte volle melk kunnen we ontroomen en de room tot boter verwerken. Hier wil ik een aanwijzing geven voor het koken van afgeroomde melk. Die brandt immers gemakkelijk aan. Men gebruike hiertoe een goede ijze ren kastrol met ingedrukte bodem. Voor aleer de melk er in te gieten late men er een klontje boter in smelten of giete men er een scheutje water in en verwarmt het. Daarna de melk er in, vooral in 't begin, op een zacht vuur, traagjes,steeds al maar roerende, laten koken. De beste manier van doen is nochtans afgeroom de melk laten koken in een waterbad. Witte kaas, een heel smakelijk ge recht, kan men eveneens maken met afgeroomde melk. Zij is niet duur en is tevens toch heel voedzaam. Ziehier het recept voor 1 kg. kaas (genoeg voor 6 personen). 5 liter afgeroomde melk. 0.1 gr. normaal stremsel. Dit koopt men in de apotheek, doch slechts met kleine hoeveelheid, daar het produkt op den duur in kracht afneemt. BEREIDING. Breng de 5 liter melk op 20° Celsius. Doe dan 1 drup peltje (0,1 gr.) stremsel in een glaasje en leng aan met eenJ^eetje water roer goed, giet dit in de m® en roer alles nog eens goed na. Zet dan die melk netjes gedekt in een plaats met gema tigde warmte 18°) b.v. in een hoekje van de keuken. Na 24 urenis de melk dik gestremd. Neem dan een teems, leg er een kaasdoekje over en schep daar de gestremde melk in met een schuim spaan. Knoop het doekje toe en laat verleken tot de kaasstof niet meer aan het doekje kleeft. De teems plaatst men natuurlijk boven een emmer. De wei, die er in druipt, dient voor de zwijnen. Om de kaas te verkruimelen en te ver fijnen duwt men ze dan door de teems in een schotel. Deze kaas kan men voorzetten als toespijs bij den boterham ofwel als na gerecht. Als toespijs dient men ze op met sui ker, of met peper en zout, ajuintjes en radijsjes. Als nagerecht voegt men er een beetje melk aan toe en klopt dan goed het mengsel. Men mag die kaas dan opdie nen met abrikozen, aardbeziën, kersen of ander fruit en met suiker. Dit is een zeer smakelijk dessert, dat tevens heel voedzaam is en door iedereen gelust zal worden. De vruchten, bijzonderlijk de opge legde, mag men echter maar aan de kaas toevoegen onmiddellijk vóór het opdie nen, want hun sap zou anders de kaas doen verzuren. Zonder suiker, alleen maar met wat melk vermengd doch goed geklopt en met suiker bestrooid, is die kaas ook heel smakelijk. Van 5 liters afgeroomde melk bekomt men 1 kg. kaas. Die melk kost maar 0.70 fr. deliter. Het kilogram kaas kost dus slechts 0,70 X 5 3,50 fr. Men mag er dan nog een halve kg. aardbe ziën aan toevoegen. Deze aan 2 fr. het pond gerekend, kost dit lekker en voed zaam gerecht voor 6 personen nog maar 5,50 fr. Kan afgeroomde melk zeer goed in de keuken gebruikt worden, op de hoeve zelf is zij even nuttig en voordeelig in het opfokken van kalveren en zwijnen. Doch daarom moet ze versch zijn en mag ze geen schuim bevatten. Het gebeurt vaak dat afgeroomde melk, op de hoeve zelf gewonnen, zuur wordt door ze te laten staan in onreine kuipen of emmers. Met ontaarde pro- dukten willen voederen, geeft natuurlijk geen goeden uitslag. Vooral hiermee moet men zuiver en zindelijk te werk gaan, want het toedienen van zure melk kan bij de dieren buikloop en darmont steking veroorzaken. Er-moet gezegd, dat de afgeroomde melk, welke de landbouwers van de melkerijen terug krijgen, in den zomer heel dikwijls zuur thuis komt. Dit groot nadeel zou doelmatig kun nen bestreden worden door in de mel kerijen, en wel onmiddellijk na het af- roomen, de melk op een hooge tempe ratuur te brengen. De Deensche geleer de, Kjord, heeft zulks bewezen door be langrijke proeven. Bovenstaande weze gezegd als een antwoord van de landbouwers aan de melkerijen, die beweren dat er aan 't zuur worden van hun afgeroomde melk niets te verhelpen valt. Hoe nu te werk gaan bij 't opfokken van kalveren Ongeacht of die als mestvee of als kweekdieren gehouden worden, ver vangt men vanaf den 1 lden dag traps gewijze hun volle melk door afgeroom de, natuurlijk mits toevoeging van kalfssmikkel om het ontbrekende vet te vervangen. Ziehier een goede manier van voede ren van mestkalveren. Gedurende de tien eerste dagen volle melk. Daarna per dag ééa liter volle melk vervangen door één liter afgeroom de en twee soeplepels (30 gr kalfssmik kel. Dit gaat progressief tot de 2/3 van het rantsoen vervangen zijn. Veronderstel b.v. een rantsoen van 12 liter. Na 8 dagen komt men tot nog slechts 1/3 of 4 1. volle melk tegenover 2/3 of 8 1. afgeroomde en 16 lepels (240 gr.) kalfssmikkel. Die verhouding behoudt men dan bij elke vermeerdering van 't rantsoen. Nu over de kweekkalvers. Volle melk tot en met den tienden dag. Het vervangen door afgeroomde beginne vanaf den 11 den dag, doch moet streng trapsgewijze gebeuren. Enkel na de vijfde week mag de volle melk totaal vervangen worden. Ziehier een voorbeeld. Per maaltijd 1 le tot 18e dag, slechts 2 1. volle melk. 19e tot 26e 11/21, 27e tot 34e 1 1. 35e tot 40e 1/21. Zoo zullen vanaf den 41 en dag uit sluitend afgeroomde melk en kalfssmik kel het rantsoen vormen. Gedurende 5 tot 8 maanden geeft men afgeroomde melk met toevoeging van andere stoffen. Niet alleen in de voeding van mest kalveren kan de afgeroomde melk een gewichtige plaats innemen, ook bij var kensteelt kan zij zeer nuttig gebruikt worden, en wel voor biggen, zeugen en mestvarkens. Ongeveer drie weken leven de biggen uitsluitend van het zoogen, t.t.z. van de melk der zeug. Daarbij geeft men ze de vierde week, per kop en per dag, 1 tot 2 1. volle melk op 30° warmte. De vijfde week vervangt men geleidelijk de volle melk door afgeroomde, waar men per liter een paar soeplepels tarwebloem, gerstebloem of dergelijke soms ge kookte aardappelen aan toevoegt. Aan te raden is het bijgevoegde rant soen in een groot aantal bv. in zes of zelfs meer maaltijden toe te dienen. Na een paar weken vermindert men lang zaam dit aantal tot op vier, terwijl men telkens de hoeveelheid melk in evenre digheid vermeerdert. Zoo komt men na ongeveer 8 maan den aan het spenen der biggen, t.t.z. aan den tijd, waarop ze van de zeug af genomen worden en niet meer zuigen. Ze zijn dan oud genoeg om, als biggen, ter markt te worden gebracht. De handel in varkensvleesch vraagt meest jonge zwijntjes van 7 tot 9 maan den, die tusschen 90 en 100 kg. wegen en goed gevleeschd zijn zonder daarom als waarlijk vet te kunnen bestempeld worden. Om aan die huidige eischen te kun nen voldoen wordt thans hieronder- staande methode van vetmesten zeer veel toegepast. 1' Tijdperk. In het eerste tijdperk, dat volgt op het spenen der biggens en duurt tot vijf maanden ouderdom, stuurt men er op aan voornamelijk den groei en den omvang van het lichaam te ont wikkelen. Daartoe geeft men dan veel arme voeders, zooals: rapen, beeten, botermelk, enz. Tot zijn opbouw heeft het dier gedurende dit tijdperk ook veel eiwit noodig. Daarom geeft men het dan ook erwten, aardnootmeel en voor al afgeroomde melk, die voor zwijnen van dien ouderdom uitstekend is. 2e Tijdperk. Van af de zesde maand begint de eigenlijke vetmesting. Men gaat geleidelijk over tot krachtvoeders met minder eiwit maar meer koolhydra ten benevens een minimum vetstoffen om darmstoornissen en afgang te voor komen. Zooveel mogelijk afgeroomde melk met toevoeging van meelstoffen is zeer aan te prijzen. Met gerstemeel of roggemeel geve men nog wat aardnoot meel of lijnmeel, die boven hun kool hydraten en eiwit ook nog een groote hoeveelheid vet bevatten. Ook voor opkomende en voor zoo- gende zeugen blijkt afgeroomde melk een waardevol deel van het dagelijksch rantsoen te zijn. BESLUIT. Is in het huishouden het verbruik van afgeroomde melk sterk aan te raden vooral onder economisch oogpunt, op de hoeve is het er niet min der om, te meer daar men zeker is er mee een goed resultaat te bekomen in het opfokken van kweek- en mestkalveren evenals bij het opkweeken van biggens, mestvarkens en zeugen. Versche afgeroomde melk is een uit stekend, voedzaam, gezond en goed koop voedsel voor mensch en dier. crania We gelasten ons met alle soorten melk- en grondontledingen. Onze leden die wenschen van dezen dienst gebruik te maken, kunnen alle dagen de stalen melk en grond ter ont leding in onze bureelen afgeven. Voor den aankoop van een naaima- chien bezoekt eerst alle magazijnen en U zult overtuigd zijn dat in het Duitseh magazijn 3-4 500 frs beterkoop kunt koopen dan elders. en modellen 10 jaar waarborg toebehoorten en herstellingen van alle systemen. Goede occasiemachienen naar ieders beurs. Kattestraat 22, Aalst. «rane*»* siiitpwat® assets» raas Een goed adres voor Uwe Eigen fabrikaatdaardoor sterk, goed en gedurende dit seizoen heel voordeelige prijzen. 25 jaar ondervinding. 10 verschillende modellen. Bijzonder nieuw model, werkende met electrischen motor. Altijd in magazijn Alle landbouwmachienen Beerpompen met hand of motor. Waschmachienen met de hand of electriciteit, enz. enz. Herstellingen en onderhoud door 't huis. Inhoudende minimum 7 °/0 organische en ammoniakale stikstof vereenigd. 12 °/0 fosfoorzuur oplosbaar in minerale zuren, deels in water en deels in citroenzure ammoniak. 2 potasch oplosbaar in water. Daarenboven niet gedoseerd, HUMUS, MAGNESIUM, KALK enz geeft RIJKE OOGSTEN dus: MEERDERE WINST: BETERE HOEDANIGHEID dus: GEMAKKELIJKERE VER KOOP DER VRUCHTEN: HUMUS en HUMUSVERBINDINGEN dus GOEDEN TOESTAND UWER GRONDEN, VERBETERING der KRUIMELSTRUKTUUR en GEEN VERLIES DOOR UITLOOGING; NAVETTE in groote HOEVEELHEID dus VOORRAAD AAN OUDE KRACHT. ROOF BOUW IN VOORDEELIGE VOORWAAR DEN, RESPECTIEVELIJKE VERMINDE RING van den PRIJS DER MESTSTOF. Is niet alleen de BESTE en ZEKERSTE meststof maar tevens de en dit voor ALLE gewassen en teelten, want niettegenstaande haren schijnbaren hoogeren prijs, komt zij in het gebruik veel goedkooper dan gelijk welke andere meststof en helpt U tevens tot het respectievelijk verlagen der uitbatingskosten van uw bedrijf. MENGELWERK 22 door B. PUTTEMAN Maar hij kwam na 'n ruste met her nieuwde krachten telkens weer aange rend, al huilend en joelend, en hij schud de dé poorte, dat ze kraakte en kriepte in haar zware hengsels. De regen gee- selde voort tegen de poorte en op het dak, en ze hoorden nu duidelijk het botsen en dansen van zware hagelbollen op de harde leien, hoog boven hun kop. De volle zwaarte van 't onweer bleef daar hangen bersten en breken boven 't hof, want de helle bliksemklaarten slin gerden nog de openingen in de muren voorbij, als de donderslagen al open sprongen langs alle kanten tegelijk. 't Meideke beefde, want ze was bang... Bij elk nieuw openkraken van de lucht krampten haar handen om den rand van de mande; ze sloot haar oogen en bad... Hoe ze hier nu binnengesukkeld was... en hoe ze gevangen zat. Ze dierfhet haast niet denken, dat haar hart nu zóó dichte was bij hem... en dat straks, als 't onweer zou uitgeraasd zijn, hij haar zien zou in de volle klaarte... Wat was er nu aan 't worden in haar hart... Ze was zoo innig gelukkig, omdat ze hem daar wist, bij de anderen, zóó dicht bij haar, lijk om haar te beschermen als 't moest. Misschien keek hij haar aan... maar dan joeg weer sneller de vrees in haar hart ze zou niet durven kijken in zijn oogen en ze zou rood worden van schaamte... O, zoo dat hart nu maar rusten wou. Ze had zich niet durven toonen aan hem, heel die weke die er vergleden was, na den Zondag achternoen... En toch had ze gespied en gekeken van alle kanten, als ze wist dat de pikkers op 't hof wa ren... en ze had hem gezienalle dagen, en ze was voor n wijle weer gelukkig geweest... Maar daarna had ze weer ge schreid stille, dat t niemand 't zag... Hoe zoo opeens, dat wondere gevoel in heel haar wezen gezegen was... Ze wist niet hoe... ze wist 't niet... 't was d' eerste maal Was't dat nu, wat de menschen noemden: liefde? Een zonne zou 't kun nen worden voor haar, dat voelde ze een zonne, die heel haar leven vol klaar te en geluk zoenen kon... maar ze was zoo bang... dat er een donkerte uit groeien zou... een kille lucht, die over haar leven zou spannen, tot alie lach en licht gestorven zou zijn voor haar... Ze was zoo banghet arme jonge meideke... 'k Geloof dat we 't zwaarste pak gekregen hebben, zei Tiste na een poos. 't Was 't eerste woord, dat de stilte verbrak. De wind had zich moegebeuld en rust te... Al minder en minder sloeg het blik semlichten, doorheen de luchtgaten de schuurdonkerte in en de donder was niet meer zoo dicht. Maar de regen spaarde nog niet, want ze hoorden hem voort- plassen zonder zijn geweld te minderen. Ze trokken de poort open en de frischheid van den piassenden regen gulpte hen te gen. Heerlijk gezond was het. Aan den hemel, kwamen van tusschen de drijven de wolken al klaarteplekken lichten, maar het water gutste nog uit de lucht in zware dikke druppelen, die open- plasten tegen den natten grond. Er viel nu klaarte in den schuurvloer en ze hadden allen een blij gezicht, of een zot woord voor 't meideke, dat hun tegenlachte met haar frisschen mond. Ze ging in 't poortgat staan, te kijken naar buiten. Dat het regengieten maar gauw stille viel, dat ze hier wegkom.Ze wist niet, hoe het over haar hart geko men was en waarom, maar daareven was Bert bij haar komen staan, als de poort opendraaide en hij had stille goeien dag gezegd en gevraagd, hoe hij haar in een heele weke nog niet gezien had. Ze was rechtgestaan en ze had niet in zijn oogen durven kijken; uit haar mond was geen woord gekomen voor hem... Nu stond ze daar alleen, te turen naar buiten en ze had het willen uithuilen van ellen de en verlatenheid. Zei hij nog maar één woord tot haar... Maar nu zou hij niet meer komen. Ze hoorde zijn stem ginder achter in den hoek en ze luisterde... luisterde... want de klank van zijn warme stemme te hooren alleen, was al goed voor haar. Nu zweeg hij weer... De mannen waren bezig, hun stroo- pakken weer naar hun plaats te sleuren en het gerief bij elkaar te zoeken, dat de zotte wind allemaal overhoop en door heen had gesmeten. Nu zit ge gevangen, hé kindje? t Was Krol, die neven 't meideke kwam staan en haar tegenlachte. Ze knikte, en lachte dat het hier toch nog een plezierig kooike was, waar ze was binnengevlogen, want Toor van de Meiminne was aan 't zingen van: Ik heb er met een meisje gevreeën... en als Toor een lieke zong! De mannen konden het niet gelooven en ze keken er naar. Maar 't was wel werkelijk Toor zijn mond, die open en toesloeg, en de stemme kwam uit zijn eigen keel. Een greep versche distelen voor dien ezel, als hij wil uitscheiden met bal ken, riep Patee. Maar de ezel balkte voort... Nest, wind hem daar nog ne keer op jongen, dat hij toch niet stille valt lachte Tist tegen de komiek. Geen gevaar, zei de komiek. Als onze Toor begint te zingen ofte drin- keD, dan is 't een oktaaf aan een stuk... En Toor zong voort, 't Kon hun precies allemaal niet meer schelen, dat buiten de hemel al zijn water bleef neergieten over de wereld. Ze tapten hun kruike vol wijn en ze wrongen zich met hun groot slotmes op 't brood en 't spek, want ze rammelden bijna van den honger, Zeg, Krol, riep de Lange van op zijn stroopak. Da 'n is daar de plaats niet voor een getrouwde plage Maar Krol hoorde dat niet van de Lange. Maar 't meideke keerde haar ge zicht, dat ze lachen deed, naar binnen, waar de lange slungel, met zijn smallen kop naar haar te knikken zat en een guitig oogske pinkte, dat heel zijn ma gere kaak er uit haar lijn van schoot. 't Meideke... Ze lachte om de zottig heid van de Lange, maar haar droeve oogen keken naar Bert, die geleund te gen 't wijnvat aan den achtermuur te eten stond, 't Volle licht viel op hem en ze zag hoe hij aan't droomen was... en zijn starre oogen, die de lucht in treur den, hoog boven haar hoofd voorbij... De lach op haar mond stierf, lijk de glans in haar oogen en ze keek weer naar buiten in de triestige lucht, waar 't regenen bleef zonder poozen. Fiel... hij had nog geen ooge gedaan van 't jeugdige meisjeslijf, dat daar scherp geteekend stond tegen de lucht. Een blik van haar oogen of een lach van haar mond, voor hém alleen... 't was niet... Een lach wel, naar de Lange met al zijn flauwe zottigheid... maar de lach die gestorven was van haar mond, als haar oogen gekeken hadden naar Bert... lang... Hard genoeg was de slag geweest tegen zijn harte, omzijn verdriet uit te schreien... Maar hij beet op zijn tanden en hij keek niet meer naar haar... Dat was t einde van zijn schoonen droom?... Geen handen konden zachter streelen, dan de hare dien éénen keer... Geen oogen hadden dieper ziel dan die van haar... dien keer... Droom van zijn nachten... beeld van zijn dagen...; nu was 't voorbij allemaal. Hooge torens van zijn roekelooze idea len, neergebrijzeld en geplet, en doodend in zijn val de heerlijke visioenen van zijn kort geluk... Genoeg was 't nu voor zijn harte, om te huilen en te roepen, en grijpend naar de slierten van zijn heen vliedend geluk te sterven... Zóó jong was zijn harte... en zóó zwaar de slag, die het neersloeg... ('t Vervolgt).

De Koornbloem | 1933 | | pagina 6