Van goeden taille zijn... Belasting-aangiften AMMONIAK SULFAAT m Fruitverzorging en Verpakking Recht en Justitie Toestand der groenten- en fruitgewassen in het begin van December 1933* FLOR ALIA PUROL KOLEN Holland* J nn=ni=ir=M BASQUE CEjiTRAIiE Si DE M DEJ1DRE 20% sncim tijdsprongen handen Üb=ii==ir=iF Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel J COMPTOIR Eischt het voor al uwe Stikstofbemestingen* AMMONIAKSULFAAT COMPTOIR Minimum 20 °/0 Stikstof u=imi==imi=i<ii=ioi=imr=nmr=ir Velen abonneerden zich tijdens de Gentsche Floraliën Haarlem Voor uw Keuken 30 Voor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen i De engelen hebben 't gezongen, Haast twee duizend jaren voorbij, Toen zij boven 't kribbeken hongen Waarin 't Goddelijk Kindje lei Vrede op aarde de menschen Die van goeden wille zijn!,, Toch houdt men de ooren gesloten Voor'tlied in dien heiligen nacht; De vorsten der aarde, de grooten Vertrouwen veel meer op hun macht: Vrede op aarde de menschen Die van goeden wille zijn Toch leven de volkren der landen Met onrust en wrok in 't gemoed Een vonk doet de wereld ontbranden En zet hem in gloed en in bloed Vrede op aarde de menschen Die van goeden wille zijn Toch bouwt men weer fort en weer veste En houdt men zijn legers gereed, Geoefend, gedrild op zijn beste Met strijdtuig volmaakter, meer wreed Vrede op aarde de menschen Die van goeden wille zijn Toch willen zij allen den vrede. Zij zoeken, verzuchten ernaar, Zij zeggen 't in schrift en in rede. Maar... de goede wil is niet daar Slechts Vrede op aarde de menschen Die van goeden wille zijn Fons Van de Maele. ■SBtSMaBBBSaaH!SaaBB!B!SP (Vervolg) Als de berg tot Mozes niet komt, moet Mozes maar tot den berg gaan, is 't niet? Ja, maar we waren toch alzoo afge sproken, nietwaar Lodewijkik ben ver leden Zondag geweest en vandaag was 't dus uwe beurt. Zet U wat achter de ronkende kachel en praat me nog wat over het inpakken van appels peren. Vandaag wou ik li wel eens spre ken over 't inpakken in billots. Hoe zegt ge billots, wat voor inpak materiaal is dat Men heeft er groote en kleine; het zijn ovaalvormige kisten, langer dan breed dus gelijkende op een mand waarvan men de zijwanden wat naar elkander heeft fenepen met dit verschil dat de billots in hout zijn en de manden uit wijmen zijn gevlochten. De kleine billots hebben volgende afmetin gen bovenrand; groote doorsnede 46,5 cm.kleine doorsnede 29 cm.onder rand; groote doorsnede 37,5 cm.kleine 18,5 cm.; diepte 18,5 cm. De inhoud er van is ongeveer 8 kilo vruchten. Het deksel ervan bestaat uit latjes, het eene langer dan 't andere maar derwijze ge schikt dat ze juist op de randen van de billots rusten. En welke zijn nu de afmetingen van de groote billots, Lodewijk Van vorm gelijken ze op de kleine de afmetingen alleen verschillen. De groote en kleine doorsnede van den bodem zijn beurtelings 43,5 cm. en 24,5 cm.; deze van den bovenrand 56 cm. en 27 cm.; de diepte 26 cm. De ze groote billots kunnen 16 kilo inhou den. Groote en kleine billots worden aanzien als meermalig inpakgoed. Weeral iets dat ik niet goed be grijp Lodewijk. 't Is nochtans een goed gekozen woord. Mon, dit wil zeggen dat de kooper het aan den verkooper na 't ledigen moet terugzenden omdat hem deze tarra niet aangerekend wordt. De kooper be taalt dus enkel de vruchten en dikwijls gebeurt het dat den inhoud van de bil lots op de markt zelf overgepakt wordt in ander materiaal. Dit begrijp ik heel goed, zeg me nu maar op welke wijze men de appels en peren in deze billots inpakt. Om het fruit in dit materiaal te verpakken worden de bodem en de bin nenwanden voorafgaandelijk bekleed met een blad geribd karton dat met de ribben naar den bodem gekeerd of tegen de zijwanden geplaats wordt op zulkda- nige wijze dat de vruchten dus tegen den gladden kant komen te liggen. De vruchten zijn op voorhand zoo nauw keurig mogelijk geassorteerd voor wat grootte en kleur betreft. Men plaatst er de vruchten ringsgewijze in en men zor- ge er voor dat de middenste vruchten een weinig hooger liggen dan deze langs de zijwanden op die manier heeft de ver pakking een beter voorkomen. Is dat geen bedrog In 't geheel niet, Mon, de onder ste vruchten zijn even zoo schoon en gekleurd als de bovenste, maar het ge heel komt beter uit en streelt het oog van den kooper. De vruchten moeten ook ongeveer 1,5 tot 2 centimeter onder den boord blijven om beschadigingen aan de bovenste laag vruchten te voor komen. Men sluit ook zoo goed moge lijk de vruchten tegen elkander aan. Voor wat nu de appels aangaat, zal men de vruchten volgens de variëteiten ofwel op hun kant ofwel met den kelk naar boven plaatsen. Alzoo bijvoor beeld wordtReinette rouge étoilée voor- deelig op den kant geplaatstterwijl Reinette de Cbêrée en Reinette de France zich beter en schooner laten verpakken met den kelk naar boven ge keerd. Moest ge nu deze peren in billots te verpakken lubben, hoe zoudt ge dit aanvangen Wel, Mon, de verpakking van peren wordt op dezelfde wijze gedaan als de appels met dit verschil dat men de peren plat legt en wel zoodanig dat de vruchtstelen zooveel mogelijk gedekt zijn. Proef dat eens, Lodewijk, en steek de overige in uw zak voor de kinderen. Ik dank U, Mon, en nu begrijp ik maar al te best de verrassing die ge me gingt bezorgen. Fruit is bij ons altijd welgekomen, Mon. We eten er dage- lijks en de menschen moesten over 't al gemeen daar meer gebruik van maken ze zouden in alle geval er beter mede varen dan met genever of rooktabak. 't Is in de wereld zoo wat elk zijn goestingik houd van een druppeltje en een lekkere sigaar. Maar om naar ons onderwerp terug te keeren zeg me nu eens, Lodewijk, welke soort van appels en peren men zooal in die billots steekt. U wilt zeggen de keus. Ehwel, Mon, deze appelen en peren die behooren tot de gewone handelswaardige dessert variëteiten, dus niet overdreven groot en ook niet te klein, want klant en baas moeten gepaaid zijn verders ook de standaard en consumptiekeus van de hardvruchtige fijne variëten en vooral de extra en standaardkeus van de varië teiten die als keukenfruit geboekt staan. De peer die ik thans verober zou toch best verpakt worden met fijne houtve zels, want ze is malsch als boter en voor dergelijke vruchten is 't dan beter den bodem te beleggen en de wanden met houtvezels af te zetten en ook vezels te leggen tusschen iedere laag en langs boven er mede af te dekken. Hier wordt dus het geribd karton overbodig. Ap pels als Transparente blanche, Trans- parente de Croneels, Reinette de Lands berg peren als Clapp's favorite, Legi- pont en andere weekvruchtige variëtei ten pakt men dus beter met behulp van houtvezels in. Hoe sluit men de billots Ja, als de kratten en standaard- kisten met een deksel de bovenste laag wordt ofwel met houtvezels ofwel met een geribd karton dat met den fijnen kant op de vruchten rust afgedekt en dan bindt men het deksel op twee plaat sen op de billots vast in plaats van te nagelen. Nu, dat de billot gesloten is, Mon, zouden we misschien best doen met ons praatje ook af te breken. Zooals ge wilt, Lodewijk. Maan dag aanstaande is 't Kerstdag, dag van vrede en blijde verwachting. En voor de boerkens en hoveniers. Mon, bange dagen. De pachten, man. 'tWare te wenschen dat vele eige naars eens in de schoenen moesten ste ken, al ware t maar voor een jaar, van onze kleine boerkens, ze zouden voor zeker medelijden krijgen en geen te hooge pachten meer opeischen. t Ware ook te wenschen, Lode wijk, dat de boerkens zich lieten syndi- keeren in Redt U Zeiven om beter vereenigd, ook hun belangen beter te kunnen behartigen. Wel, gezeid, Mon. Tot later. »M!$ii8*«i£fB!aeEsiB3MHigai3aiEiaöa!iaKa Het is bedroevend te moeten vast stellen dat 70 p.h. der belastingschuldi gen welke voor de Fiscale Commissies komen, geen aangifte gedaan hebben en dan ook van ambtswege belast worden. Bedroevend omdat die ambtelijke aanslag in zeer vele gevallen de werke lijke verdiensten dier menschen merke lijk zal overtreffen, en meer bedroevend nog omdat aer steeds een verhooging van 100 p.h. bijkomt tot straf. We kunnen onze lezers dan ook niet genoeg op het hart drukken dat ze steeds en dit in hun eigen belang, hun belas- tingbrief moeten invullen. Er zijn kleinhandelaars de ervaring heeft ons dat geleerd die meenen dat het toch tot niets dient hun belas- tingbrief in te vullen, wanneer ze hun aangifte niet kunnen steunen op bewijs krachtige boekhouding. Welnu,zelfs zonder regelmatige boek houding, vul toch uw belastingbrief in, de boete van 100 p.h. zult ge dan in elk geval vermijden, zelfs dan wanneer de Toeziener der Belastingen uw aangifte zou verwerpen trouwens uw aangifte kunt ge steeds staven door uw aankoop facturen. En zelfs wanneer de Controleur uw aangifte wil verhoogen, blijft er u steeds twintig dagen tijd over om hem te mel den dat ge U bij die verhooging niet neerlegt en wenscht dat uw geval voor de Fiscale Commissie gebracht worde. In dit geval ge begrijpt het zelf wel staat ge veel sterker met een aangifte dan zonder, omdat ge dan den Controleur het argument uit handen speelt"het is een moedwillig betaler,,, argument dat hij anders tegenover de commissieleden maar al te gemakkelijk laat gelden. is een inlandsch product. Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. Uit de oude schrijvers is het ons be kend, dat ten tijde van Aristofanes de pleiters, dwarsdrijvers en de mannen der wet en de toog slechts 'n hoop komedianten was. En hun ras is van den aardbodem nog niet verdwenen 1 Door hun knepen en streken worden de eenvoudigste zaakjes in een duister en ingewikkeld geding herschapen. Wat beteekenen al die gedingen die duren en blijven duren, kosten en nog kosten en 'n eerlijken familievader tot den bedel staf brengen Ze zijn "legioen,, die soort van plei ters en bekoopen dikwijls zelf hun eigen stoutmoedigheid. Welke rechten heeft een persoon die voor een nietigheid voor het gerecht moet verschijnen Winnen ze de zaak, zoo zullen ze ont slagen zijn van de onkosten van gerecht, pleiter, officier van Justicie, van alle onderzoekingskosten, behalve het hono rarium van den advokaat. Aldus leert ons de praktijk. Wat het "recht,, aan gaat, dit leert ons de volledige schade loosstelling van den voor den rechter gedaagde onschuldige persoon. Voor het Beroepshof van Brussel werd onlangs de uitspraak van het Vre degerecht van eersten aanleg, dat de schadeloosstelling weigerde, bekrach tigd. De eischeres (hier een vereeniging zonder winstgevend doel) had een stuk grond aangekocht en er een eerste ge bouw opgezet. Eenige jaren later besluit deze vereeniging tot het optrekken van een tweede gebouw. De vroegere eige naar, de werken ziende, protesteert en vraagt de vernietiging der begonnen werken, en daagt de vereeniging voor den rechter. Uit alle zekerheid, en om grootere onkosten te vermijden, legt de vereeni ging de werken stil, wat haar een groote schade veroorzaakt, en deze schade is het gevolg van het geding. Op haar beurt daagt de vereeniging den vroege- ren eigenaar uit tot het betalen van alle veroorzaakte onkosten bij het bouwen dus een som van 50.000 fr. Het Tribunaal was van oordeel dat de vroegere eigenaar niet gerechtigd was in zijn eisch tot vernietiging der werken. Wat nu den eisch van schade loosstelling aangaat hebben de rechters zich aldus uitgesproken Aangezien het geding berust op den ontijdigen eisch der echtelingen X en Z, die tenminste hadden moeten denken aan de groote en onaangename gevol gen van hunne handeling voor de eischeres aangezien het goede inzicht der eischeres aangezien alleen hij die een FOUT begaat bij het indienen eener zaak volkomen verantwoordelijk is en gesteld wordt volgens 1382 1383 van het Burgerlijk Wetboek, en hij zelf de gevolgen moet dragen van zijn dwaling maar, aangezien eens het feit gesteld, het Gerecht een juist en rechtvaardig oordeel moet vellen voor beide pleiters volgens de omstandig heden der zaak is het Gerecht van oordeel dat in vollen rechte de verant woordelijkheid niet mag aangerekend worden aan de stellers van het eerste feit tot rechte... Aldus het vonnis van het Gerecht. En niemand zal zulk oordeel beknibbelen. Wantvolgens 1382 1383 B.W.B. Ieder feit vanwege hem dat anderen schade toebrengt, verplicht dezen per soon tot het betalen eener schadeloos stelling. Iedereen is verantwoordelijk voor de door hem aangebrachte of of veroorzaakte schade, alhoewel door onoplettendheid of onvoorzichtigheid teweeggebracht,,. Welnu, de Heeren rechters, die nooit falen, hebben beslist dat, alhoewel de eerste eigenaar geen recht had het bouwen van een nieuw gebouw aan zijn opvolgers te verbieden, zij hem toch geene fout te verwijten hebben. Verstaat ge zulks Wij niet 1 Maar, zooals ons in 't eerste jaar Hoo- geschool gezegd werd Het Burgerlijk Recht heeft met Logiek of Gerechtig heid NIETS te maken!.. De wetten zijn zóó ingewikkeld en zóó moeilijk om toe te passen, dat men zelden, alhoewel men zelfs zijn geding gewonnen heeft, eenige schadeloosstelling bekomt. Niettegenstaande de vereeniging haar eersie geding gewonnen had, zag zij haren eisch tot schadeloosstelling afge wezen. Maar vergeet niet dat de rechters al tijd gelijk hebben, en nooit, nooit falen 1 M.a.w. is het veel beter, zelfs van een belangrijk recht af te zien, dan een ge ding te beginnen, dat U niets anders dan ontgoochelingen zal verschaffen. Onze Persdienst. sksb saagHM De zachte temperatuur der maand November heeft den groei der late groenten begunstigd, en toegelaten de winterwerkzaamheden, zooals de voor bereiding van den grond, en het inkuilen van provisiegroenten, in de beste voor waarden uit te voeren. De oogst der meeste groenten heeft voldoening gegeven, met uitzondering voor de spruitkoolen waarvan de blaren zich ten nadeele van de spruitjes ont wikkelden. Op sommige plaatsen, gaven de porei en de spinazie minder goede uitslagen. De jonge bloemkoolen, in pot ge kweekt voor het uitplanten in de lente, zijn een weinig te ver in haren groei gevorderd. De planting van aardbezie- planten schijnt goed gelukt te zijn. Het rooien van witloofwortelen is ge ëindigd, en er wordt overgegaan tot het inleggen der wortelen voor het aanja gen men voorziet een normalen oogst. De verkoop der meeste groenten is weinig winstgevend. Uitzondering dient nochtans gemaakt voor het witloof. Fruitteelt. De meeste fruitkweekers hebben, dank zij het gunstig weder, hunne fruit- plantingen in de beste voorwaarden kunnen uitvoeren, en men bestatigt reeds een uitbreiding der plantingen van kerseboomen en vooral van appelboo- men. De voorraad van winterfruit is rond het gemiddelde voor de appelen, en on toereikend voor de peren. Sommige kweekers zijn reeds met het snoeien en het bespuiten hunner fruit- boomen begonnen. Er worden maar weinig nesten van den bastaardsatijnvlinder gevonden, daarentegen treft men veel ringen aan van de ringelrups. De wollige bloedluis breidde zich in menige boomgaarden fel uit, zoodat de winterbestrijding tegen deze insecten met zorg dient toegepast. tuinlief hebber van bloemen, het van ouds bekende tijdschrift voor den en hovenier. Prachtige afbeeldingen tuinen in rotogravure. Voor België Fr. 42.50 per halfjaar bij vooruitbetaling. Vraagt gratis J0^ Enschedé ZoüCD Pond dezen tijd is het een gulden periode voor de fabrikanten van schoo- ne postkaartjes en brieven met beelde kens op. Ze zullen weer in groot getal bekrib- beld worden door kleine kleuters en groote menschen. Leve Kerstmis en leve Nieuwjaar l Maar voor Nieuwjaar is 't een week te vroeg. We moeten nog eerst naar de Middernacht- of Herderkensmis. Als er maar wat sneeuw ligt, blank en malsch, die kraakt onder de haastige voeten van menschen waarvan men alleen het neustippeken ziet dat piepen komt onder diepgetrokken klakken of hoeden en boven opgeslagen kragen waaronder nog, om alle malheuren te vermijden, een goede wollen sjerp zijn weldadige warmte verstrekt aan hals en nek. Want opgepast voor 't flericijn in tanden of nekspieren. Niet dat zulks doodelijk is, maar 't is geweldig onple zierig. En zoo ingeduffeld, met twee of drie borstrokken aan en al 'tander ellegoed dat bij een menschenkleedij past, is 't aangenaam al wil het kwik in den ther mometer nu precies niet naar het kook punt op. Spijtig, vrienden, ja schrikkelijk jam mer is het dat er tegenwoordig veel menschen zijn die 't absoluut niet aardig vinden dat het vriesmanneken zoo ge weldig zijn parten uithaalt. En velen zullen er zijn die 't niet zullen aandur ven van kou en wind te trotseeren om op te trekken naar de Herderkensmis. En spijtig is het dat in deze eeuw, de twintigste als g'het soms niet wist, na de geboorte van 't schoon Kerstekind, er zooveel miserie is dat men haar tegen komt aan eiken hoek en kant. Och arme, kleine kinderkens, onschul dige dutskens, lijden honger en koude. De handjes verkleumd en d'oogskens smeeken meewarig om warm eten. 't Buiksken is leeg en 't lijveken zwak. En duizenden moederkens lijden het dub bele zeer van gebrek en zielesmart. En evenveel vaders staan radeloos tegen over de miserie die hun huiskring be stormt en komen de wanhoop nabij. Ge moet niet denken dat Tijl over drijft. Hij komt langs alle banen, ge kasseide of niet. langs alle hoeken en veldwegels, hij is thuis in de rijke salons maar hij kent nog beter de schamele huizekens die zwart staan van ellende. En 't is om deernis te hebben met dat volk dat schoon en blij moest zijn en nu verkwijnen moet omdat er geen werk is voor allen. En toch. aan allen mijn beste Kerst- wenschen l Aan allen, aan de rijke sloebers ook l Rijke sloebers, dat zijn dezen niet die door jaren werken, zorgen, spaarzaam heid wat kluitjes hebben vergaard, maar wel degenen die, gelijk een sardieneken dat met al 't water van den oceaan geen weg weet, bijna verzwolgen worden door al hun schatten en niet willen zien noch weten dat er duizenden ar moe- menschen hunkeren naar wat brood. Ja, rijke sloebers, ik wensch U een zaligKerstfeest en moge de harde stalen of koude ijskorst van rondom uw hart wegbreken. Laat dan uw dollars,ponden, marken, roebels of wat weet ik al, 'tis eender hoe de goudvinkjes zich noemen, weghuppelen uit uw brandkasten naar de bevende magere handen toe. die zul len weten wat ermee te doen. En dan zal in uw korpus het hart een anderen slag krijgen en ge zult voelen dat goed zijn en goed handelen de grootste waarde aan uw rijkdom geven. Tijl. RHSaSfS SSSSSSB LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. Vev?.cu>ht e+v cfo+rjz&st 22, Boulevard Bischoffsheim J BRUSSEL. groe^nummerju^ wendt U tot de (Kerstdichtje voor 1 933) F 11 OP Doos 4en 7/zfr. In alle Apotheken-! JBEERIHGEH

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3