Heel de Wereld rond SUPRA bevat 40 opgeloste kalk en 30 °|0 opgelost fosfoorzuur. AMMONIAKMTRAAT Zwavelsalpeterzure Ammoniak 3éeste£jfrf vem VALY Balsem CYANAMIDE Kalk en fosfoorzuur zijn voor het geraamte der jonge dieren onontbeerlijk. ZITDAG Maagzakking HOLKAPO en Breukcorseletten A. DUMONCEAU LANDBOUWERS, g.brulkl BELGIË. De premiën voor goedkoope wonin- oen. In het verslag der kamercommissie over de begrooting van het Ministerie van Sociale Voorzorg en Volksgezond heid vinden wij volgende nuttige inlich tingen over de toepassing van het stel sel der premiën voor goedkoope wonin gen. Deze inlichtingen spruiten voort uit de antwoorden van den bevoegden minister op de vragen hem gesteld door de leden der voornoemde commissie. I. De premiën toegekend aan private personen voor het bouwen eener goedkoope woning Zooals hier vroeger meegedeeld, wordt de premie ingevolge het Konink lijk Besluit van 4 December 1930 nog slechts verleend aan de personen die hunne aanvraag bij het Ministerie vóór 1 Januari 1933 ingediend hebben en op voorwaarde dat hunne woning voltooid werd en door hen betrokken werd vóór 1 Januari 1933. Bij gebrek aan de noodige credieten werd de uitbetaling der bouwkredieten echter stopgezet in Augustus 1932. Volgens verklaringen van den be voegden Minister in de Kamer zou de Spaar- en Lijfrentkas er in toestemmen eerstdaags aan de Regeeriny een krediet toe te staan van 27 millioen dat noodig is om de 9250 personen uit te betalen welke reeds door verschillende Konink lijke Besluiten zijn verleend. Een andere som van 25 millioen is echter nog vereischt om voldoening te schenken aan de 8919 personen voor dewelke het onderzoek betreffende de huizen welke de betrokkenen lieten bouwen nog aanhangig is, en die waar schijnlijk aanspraak zullen mogen maken op de premie. Onderhandelingen hebben plaats met den Minister van Financiën om de middelen te onderzoeken welke de daarvoor vereischte inkomsten ter be schikking van het Ministerie van Sociale Voorzorg en Volksgezondheid zouden kunnen stellen. Daar verschillende kleine bouwers wegens het uitblijven der betaling van de premie in moeilijkheden verkeeren met hunne schuldeischers, verhopen we dat de Staat zonder verwijl aan zijne verplichtingen zal voldoen. II. Premie toegekend voor den aankoop eener goedkoope woning Deze premie ingesteld tot bevordering van den verkoop der woningen en woonvertrekken opgericht door de bouwmaatschappijen erkend door de Nationale Maatschappij voor Goed koope Woningen of door de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, door de gemeen ten, de openbare onderstandscommissiën en het Rijksbouwkartell, zal nog worden verleend doch enkel voor den verkoop door de bouwmaatschappijen van de huizen waarvan de bouw werkelijk was aangevangen vóór 1 Januari 1933. III Vermindering van registratie- en overschrijvingsrechten voorzien door de wet van 11 October 1919 Deze vermindering wordt nog verder verleend voor den aankoop der huizen en der terreinen alsook voor het aangaan van leeningen met het oog op het aan- koopen, het opbouwen of het verbete ren van goedkoope woningen in de voorwaarden voorzien door voornoem de wet. IV Kwijtschelding van factuurtaks De factuurtaks is nog steeds niet van toepassing op de huizen opgericht door de bouwmaatschappijen erkend door de Nationale Maatschappij voor Goed koope Woningen, Overigens wordt de kwijtschelding dier taks nog enkel verleend wanneer het gaat om een aannemingskontrakt betreffende de huizen waarvoor de eigenaars de bouwpremie genieten, premie welke zooals hooger gezegd nog enkel wordt verleend voor de huizen die werden voltrokken en bewoond vóór 1 Januari 1933. V. Tienjarige kwijtschelding der grondbelasting Zooals vroeger in ons blad werd meegedeeld, wordt deze kwijtschelding nog enkel verleend voor huizen die de vereischte voorwaarden vervullen en vóór 1 Januari 1933 werden voltrokken en bewoond. ting en nadien in de Kamer verklaard dat hij maatregelen heeft genomen, op dat de herziening in kwestie tegen Ja nuari a s. zou beëindigd zijn. Aan de ambtenaars, die met de herziening be last zijn, werden onderrichtingen gege ven, om hen toe te laten zonder verwijl beslissingen te nemen. Wij verwachten dat de ministerieele beloften zullen vervuld worden. Immers door al te strenge of verkeerde inter pretatie der besluitwetten, hebben de arrondissementskommissarissen en be- lastingskontroleurs pensioenbundels voor herziening weerhouden van be jaarde lieden, die zelf ingevolge de be sluitwetten aanspraak hadden op het kosteloos pensioen, en aldus in het win terseizoen veel leed en kommer berok kend aan arme oudjes en minvermogen de gezinnen. Onze handelsbetrekkingen met Ar gentinië. De beperking van den uitvoer van deviezen door de Argentijnsche regee ring heeft voor gevolg dat de Belgische uitvoerders belangrijke schuldvorderin gen geblokkeerd zien, voortspruitende uit hunne leveringen aan Argentijnsche onderdanen. De maandenlange onder handelingen, welke onze minister van Buitenlandsche Zaken heeft gevoerd met de Argentijnsche Regeering om tot een minnelijke regeling te komen zijn tot heden zonder uitslag gebleven. In deze omstandigheden is de Belgi sche Regeering dan ook voornemens represaillemaatregelen te treffen, die voor een deel zullen bestaan in de ver plichting opgelegd aan deBelgische han delaars die aan Argentinië moeten beta len die sommen te storten aan de Na tionale Bank die dan de Belgen die in Argentinië geblokkeerde schuldvorde ringen hebben zal uitbetalen De Minis terraad zal desaangaande eerstdaags eene beslissing treffen. Reeds had een gedachten wisseling plaats tusschen de vertegenwoordigers der bevoegde Re- geeringsdiensten en een afvaardiging der Belgische graanhandelaars. Deze besprekingen liepen over de te nemen vergeldingsmaatregelen ten opzichte van het Argentijnsche graan en over de vrijwaring van de belangen der Belgi sche graanhandelaars. Onze meening is dat onze Regeering hier krachtdadig moet optreden, zooals trouwens in alle andere aangelegenhe den tegen de niet gewettigde belemme ringen van onzen uitvoer. Een stelsel van vergelding tegenover Argentinië is best mogelijk omdat de handelsbalans van dit land met het onze actief of batig is. De uitzendingen van het Nationaal Radio-instituut kosten zoo maar 60 000 fr. per dag. Hoeverre staat het met de herziening der ouderdomspensioenen 7 Ingevolge de afkondiging der besluit wetten waarbij de voorwaarden tot toekenning van den kosteloozen ouder- 1 domsrentetoeslag merkelijk werden be- 1 perkt, werd een groot aantal ouder- domspensioenen aan herziening onder worpen en voor de hierbij betrokken pensioengerechtigden de betaling van de pensioenen geschorst vanaf 1 Juli 1933. Allerwege zijn tegen de trage vordering der herziening en de schor sing van de betaling scherpe protesten uitgebracht. Thans heeft de Minister van Sociale Voorzorgen Volksgezondheid aan de kommissie tot onderzoek zijner begroo- Volgens het verslag der Senaatskom missie van Financiën zal het Nationaai Radio-instituut in 1933 over een totaal inkomen beschikken van 20.173.500 fr. en voor 1934 wordt dit inkomen ge raamd op 22.672,500 fr. De inkomsten verzekerd aan het instituut ingevolge de wet van 18 Juni 1930 zijn zoo overvloe dig, dat het in 1933 afstand kunnen doen heeft van een bedrag van 1.968.300 fr. en in 1934 de mooie som zal afstaan van 3 589.312.50 fr. Deze cijfers maken het aanzienlijk bedrag uit van 60.000 fr. per dag. Ware nu het gehalte der uitzendin gen maar in verhouding van de uitga ven, dan ware het nog een minder kwaad. Doch de belastingsbetalers, die nu reeds uitgeperst zijn als citroenen, eischen terecht dat hier ernstig besnoeid worde op de vette wedden welke aan sommige leden van het personeel van het Radio-instituut buiten elke verhou ding met het geleverd werk worden toe gekend. Verder dienen er ook duidelijke en omstandige rekeningen voorgelegd. Zonder eenigszins te schaden aan de waarde der uitzendingen, kunnen er hier ernstige besparingen gedaan worden. Opgave der gevallen van mond- en klauwzeer. Week van 10 Dec. tot 16 Dec. Getal besmette hoeven provincie Ant werpen 13 stallen; provincie Brabant 33 stallen prov. West-Vlaanderen 2 stallen; provin. Oost-Vlaanderen 21 stallen provincie Henegouwen 28 stal len; prov.Luik39 stallen; prov.Limburg 25 stallenpr. Namen 11 stallenprov. Luxemburg 1 stal.Totaal: 173 stallen. De valorisatie van de gerst. Naar aanleiding der speciale taks van 10 fr. tot valorisatie van de gerst, waar van hier vroeger melding werd ge maakt, was een geschil opgerezen met het Groot-Hertogdom Luxemburg waar de taks niet werd toegepast. Een der gevolgen hiervan was dat het Luxem- burgsche bier goedkooper was dan het Belgische. Onderhandelingen werden gevoerd en deze hebben geleid tot een overeenkomst tusschen de Belgische en Luxemburgsche brouwers. NEDERLAND. Naar uitbreiding der vergeldings- politiek. Nederland heeft onlangs Fransche tarwe gekocht mits zekere voordeelen voor den invoer van Hollandsche pro ducten in Frankrijk te bekomen. De mi nister van Economische Zaken heeft verklaard de compensatiepolitiek verder te willen uitbreiden. Tot inkrimping van den veestapel. Het voorbeeld van Denemarken na volgend heeft de Hollandsche Regee ring beslist 200.000 koeien te slachten. Waar met het vleesch te blijven, is vooralsnog niet beslist. Men schijnt de oplossing toegedaan het vleesch ten deele te bevriezen en ten deele tot kon- serven te verwerken. Men zal natuurlijk trachten in het buitenland afzet te vinden. Misschien zou ook de verkoop van versch vleesch aan de behoeftigen ingericht worden. Om de eigenaars der geslachte dieren schadeloos te stellen, zou de taks op het slachten van rundvee eenvoudig ge bracht worden van 10 op 30 FRANKRIJK. De overtaks voor compensatie der muntdepreciatie zal worden afge schaft. 1 Zooals hier vroeger werd meege deeld had Frankrijk een overtaks gehe ven van 15 t. h. op den invoer uit lan den waarvan de munt een waardever mindering had ondergaan. Deze over taks trof ook aanzienlijk den invoer van Engelsche producten. De Engelsche minister van handel stelde zich te weer tegen bedoelde taks en dreigde een bij voeglijk invoerrecht te heffen van 21 t.h. op de bijzonderste Fransche produkten zooals zijden en wijnen. Deze houding van Engeland schijnt zijn uitwerksel niet gemist te hebben, daar het decreet tot afschaffing der Fransche overtaks za afgekondigd worden tusschen 15 De cember en 1 Januari a.s., alhoewel deze afschaffing voor de Fransche schatkist een verlies zal meebrengen welke ge schat wordt op ongeveer een half mil liard frank per jaar. Doch het verlies dat de reeds ongun stige handelsbalans zou ondergaan door de verhoogde Engelsche tolrechten op den invoer van Fransche zijden en wij nen schijnt zwaarder te zullen zijn dan het bedrag der prijsgegeven fiskale in komsten. Wat zijn eigen voortbrengers betreft, beschikt de Regeering over het middel der aanpassing der contingenteeringen aan de noodwendigheden van de Fran- sche productie. DUITSCHLAND. Het monopolium der Regeering op de verhandelingen van zuivelprodukten. Op zijn laatste zitting van het loo pende jaar heeft de Rijksregeering het besluit genomen, waarbij de zuivelpro ducten nog enkel op de Duitsche mark ten mogen verkocht worden door be middeling der overheden aangesteld door het rijk. De Regeering verrechtvaardigt dit monopolium door de noodzakelijkheid de schommelingen in de prijzen te re glementeeren en vaste prijzen te beko men. BRAZILIË Gedeeltelijke kwijtschelding van landschulden. Volgens een bericht uit Rio-de-Janei- ro heeft de Braziliaansche Regeering een dekreet uitgevaardigd waarbij de schulden aangegaan door de landbou wers sinds 30 Juni met de helft worden verminderd. Tot uitvoering van dit de kreet werd een nieuw organisme opge richt genaamd "Kamer voor econo mische organisatie,,. De Regeering zal aan de Banken en financieele instellingen houders van hypotheken op de hoeven na voormelden datum, hunne leeningen volledig terugbetalen. Te dien einde zul len nieuwe obligaties door de Regeering uitgegeven worden tegen 6 °/0 terugbe taalbaar binnen dertig jaar. «■«na»«i^iiisaaBBenai Waarborgt Uw gezondheid PURELEISÖ WATER SSPA-CITRON SOURCE REINE Depothouder Odilon Meert, Statiestraat, 8, Aalst. 15,5 TOTALE STIKSTOF 7,75 °/0 SALPETER en 7,75 AMMON1AK-STIKSTOF 26 °/o TOTALE STIKSTOF 6,5 °/o SALPETER en 19,5 AMMONIAK-STIKSTOF Dr. A. Oetker's Fabrieken De Staatslandbouwkundige Coulier te Dendermonde, zal zitting houden in ons lokaal den eersten en derden Zater dag van iedere maand, van 11 tot 12 uur. De heer Coulier mag kosteloos ge raadpleegd worden over allerlei land- bouwa angelegenheden. BOTERMELKPOEDER PICA VET, DE MEULEMEESTER 6 O, Antwerpen, 40, Lange Nieuwstraat. Telegram-adres LAPO Telefoon t 219.69 219.68 219 67. Regelmatige weerhouding der zwaar ste breukenlangzame vermindering tot volledige genezing der nog mogelijke gevallen door toepassing dag en nacht, zonder gevaar of ongemak der nieuwe gebreveteerde VEERLOOZE TOESTELLEN met vier dubbelen plooibare regeling, laatste wetenschappelijke ontdekking de eenigste officieel erkend door Genees kundigen aangenomen Brevet 285113 van 15 Maart, toegekend aan de vijf maal gebreveteerde-gediplomeerde spe cialist deskundige breukmeester Belgische firma, opgericht in 1885, Jurylid t Buiten wedstrijd Tentoonstelling Parijs 1931. Eenigste breukmeester, eigenaar van vijf brevetten, zes diplomas, gouden medalie». Brussel 1910; Gent 1913 en 23; Lyon 1914; Antwerpen en Luik 1930. Bekroond voor verdienste met "Gouden Medalie der Kroonorde». Lees bewijzen t Kostelooze bezoeken. Raadpleging van 9 tot 1 uur te GEERAERDSBERGEN den 1» Maandag, Hotel de l'Europe, statie. GENT alle Vrijdagen Hotel de Bru ges, Elisabethlaan, 28, bij de Sint Pie- AALST, de 1e en 3' Zaterdag van iedere maand. Hotel du Comte de Flan- dre, statie. Vraagt uitlegboekje gratis Rue de la Meuse, 65. Brussel. voor uwe herfstbebouwingen 17 STIKSTOF 60 KALK niet gashoudend diuretisch ASED Jf etn tafel eerst dan, wanneer er een goed gelukt feestgebak op prijkt. Vele raadgevingen voor alle feeste lijke gelegen heden biedt U het nieuwe recepten boek Bakken maakt Vreugde 60 bladz.met veel gekleurde illustra ties. Prijs fr. 1.50 met een kosteloos staal maïsbloem G u s t i n Verkrijgbaar bij Uw leverancier of, indien niet voorhanden, vraag het boekje tegen opzending van fr. 1.50 in postzegels aan O Belg N V. Brussel 3 (Schaerbeek) geeft, naar vergelijkende voe- derproeven uitwezen, de beste resultaten. Thans tot hoeveelheden van 2500 kg. uit voorraad te Ant werpen leverbaar. (Hiervoor hebben koopers dus geen in- voerlicence noodig). Vraagt prijzen en leverings condities aan den Hoofdver tegenwoordiger voor België en Luxemburg. DE FIRMA van welken aard ook, en welke er oorzaak van weze, verdwijnen in korten tijd, indien gij den VALY BALSEM bezigt. Overtreffend en onschadelijk middel voor de snelle genezing van alle oude of nieuwe wonden. Verzweringen, Brandwonden, Aderspattingen, Gekloven voeten Huiduitslag, Speen, Sne.' den. Zieke beenen, Dauwworm, Vecht. Prijs Fr. 10.— de doos IN ALLE APOTHEKEN. Henri Mestdagh, 327 Wel- lingstr. te Beernem Dekostcr Emiel, Galgeveld 144, St Joris- b(j Brugge J. Borremans, Den- dermondsche steenweg te Hof- stade bij Aalst Praet, Riemeer, te Wichelen Derop Clement, Molenstraat, Wieze, allen vol ledig genezen van breuken. Fas- tré G. Avendoren 52, te Thie- nen, genezen van maagzakking. Mme Begeman, rue d'Enghien, 13, Brussel, genezen van darm- uitstorting. BREUKLIJDERS vergist onze nieuwe toestellen niet met Methoden van Band- verkoopers zonder Brevet of Diplomas en toestellen met sta len rug-, zij of buikveeren, die vooral in de Zomer ongemak, smart en gevaar van verknooping der Breukdeelen verwekken. Hebt gij alles beproefd zonder goeden uitslag i Ontmoedigt li nietkomt onze toestellen keuren, gij zult U dadelijk overtuigen, hunner groote heelkundige waardegemak, sterkte en zekerheid en nochtans afgeleverd aan MATIGEN PRIJS met alle WAARBORG. ia Société Commerclale de Belgique te Ougrée. Comptoir Beige de la Cyanamide te Brussel.

De Koornbloem | 1933 | | pagina 4