Weilandverzorging AMMONIARSÜLFAAT Heel de Wereld rond s BEERlfiGEN KOLEN FLORALIA BAflQllE CEfiTRALE H DE lift DEJiDRE Fruitverzorging en Verpakking winterhanden wintervoeten uu COMPTOIR Eischt het voor al uwe Stikstofbemestingeu* Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel 20% siiKSiof AMMONIAKSULFAAT COMPTOIR Minimum 20 Stikstof vervxjocfit geneest Voor uw Keuken Einr=]<ir=ifrr=nmiimr=ir Velen abonneerden zich tijdens de Gentsche Floraliën SSHiaBB HHBBBB Voor al uwe banhbewer- kingen geldplaatsingen ,Zondag^ljgcc«gb^I9^3. nu (Vervolg en slot). Wel, Lodewijk, vanwaar komt gij Van 't Kerstfeest, Mon, in De Koornbloem een danspartijtje met verrassingen. Zoo ge wordt weer jong. Hebt ge er U nog eens overgedraaid Hoe gaat dat in de wereld, Mon, als een mensch groote kinderen krijgt, dan willen ze al 'nen keer naar 't bal en laat ons zeggen In De Koornbloem op de Markt gaat het er heel gezellig en prettig door, in alle eerlijkheid en def tigheid 't is een kring die aan ons boe- renmenschen past; 't is de hooge wereld niet en 't is ook de lage niet 't is zoo 'n middenstand waarin wij thuis hooren. Laat het ons maar zeggen zooals 't we zenlijk is In Redt U Zei ven voelt men zich op zijn plaats, men is er thuis van als men er den voet inzet en zoo moet het zijn ook. Indien ge er niets tegen hebt, zou 'k wel met Uhuiswaarts toe willen gaan, we kunnen dan nog wat praten over de fruitverzorging en verpakking, waarover we voorzeker het laatste woord nog niet gezegd hebben. We zijn de laatste keer afgebroken aan t sluiten van de kleine billots en U hebt me nog weinig of niets gezegd over het verpakken in die groote billots, waar van ge me de verschillende afmetingen hebt medegedeeld. 't Gebeurt nog al dikwijls eens, Mon, dat bij 't sluiten van billots den draad afspringt en dat de draad van ons gesprek juist daar zou doorgebroken zijn, dat verwondert me toch. Die groo te billots hebben veel gelijkenis op de kleine en ze komen het meest in aan merking voor 't verpakken van de com- sumptiekeus van de dessertappelen. Ge zien het hier reeds een derde keus vruch ten geldt, zal de verpakking dan ook zoo eenvoudig mogelijk geschieden. De bodem en de zijwanden bezet men of wel met geribd karton ofwel met een weinig houtvezelsde bovenste vruch ten worden voordeelig ringsgewijze er in gerangschikt. Men beschouwt de groote billots ook als meermalig inpak- materiaal. Om den verkoop te verge makkelijken streve men er naar voor iedere variëteit een eenvormig netto- gewicht per billot te bekomen. Appelen en peren, Mon, die als keukenfruit ge boekt staan worden gewoonlijk in drie categorieën verdeeld, waarvan men dan de extra- en standaardkeus in groote billots zou dienen te verpakken. Ik heb daar thuis, Lodewijk, zoo n slag bakjes staan met pootjes aan in de vier hoeken, kunnen die soms ook niet dienen als inpakmateriaal Zeker, Mon, het gebruik van pootjesbakken stelt zelfs voor den kweeker een bezuiniging daar in den aankoop van materiaal aangezien ze eerst kunnen gebezigd worden als aan voer en bergmateriaal ea later dan ook als inpakmateriaal dienst kunnen doen. Van een anderen kant, Mon, moet ik U zeggen dat de vruchten in de billots beter gesloten liggen daar deze met een deksel worden toegemaakt en dat de billots zich er ook beter toe leenen om als ledig materiaal per spoor terugge zonden te worden. Men kan ze in elkan der schuiven en alzoo een colli maken met verscheidene billots, iets wat men te vergeefs met pootjesbakken zou be proeven. U ziet er zijn voor- en nadee- len aan verbonden. Maar als de hoveniers en fruit- kweekers dat alles nu lezen in De Koornbloem en de artikels hierover reeds verschenen samenbundelen en op een goed plaatsken bewaren, ter raad pleging in geval van nood, dan meen ik toch, Lodewijk, dat er na weinige jaren een gansche kentering zou komen in on zen in- en uitlandschen fruithandel, is dat ook niet uw gedacht Mon,we zouden ons voor 't oogen- blik, al zeer tevreden stellen, zagen we nog maar het fruit behoorlijk geassor teerd en verpakt in billots of pootjes bakken, op onze markten verschijnen er ware dan al een heelen stap op den weg van den vooruitgang gedaan. Doch in de toekomst, als er door een meer verzorgde kuituur een grootere massa onberispelijk fruit van handelswaardige variëteiten zal voorhanden zijn, dan zul len stilaan de billots en de pootjesbak ken dienen vervangen te worden door kratten en standaardkisten en zouden de eerstgenoemde voor den plaatselijken handel meer nut afwerpen. Maar vindt ge dan niet, Lodewijk, dat de hoveniers zich dan zouden moe ten syndikeeren Zeker, Mon, de handel van fruit moet berusten in handen van organisa- tie's die zich degelijk zouden moeten in richten, voorzien zijn van bijnijverheden als t vervaardigen van inpakmateriaal en al wat er mede verband houdt: hout vezels, geribd karton, zijdepapierkens, geplisseerde staaltjes, nagels, draadpa pier enz. 't Is daarom dat ik persoonlijk en vele andere met mij, zoo 'n vurige aanhangers zijn van 't stichten van syn- dikaten. Wij vertrouwen te veel onze eigene zaken toe aan financiers, advo- katen, notarissen, die hebben er niet het minste benul van. Gij zijt dus ook liefhebber van de standenvertegenwoordiging, Lodewijk. Ware dat niet veel beter dan het huidige parlementair stelsel, Mon. De meeste onzer volksvertegenwoordigers, democraten zoowel als vasthoudisten zijn echte renteniersze komen slechts nog eenige dagen op 't jaar bijeen, stem men zich gewone en buitengewone ver loven. wonen weinig of geen zittin gen bij en wat ze daar dan nog vertel len is soms echte herbergpraat. Door dik en dun verdedigen ze de belangen van eenieder zonder de hunne ooit eens op t achterplan te schuiven velen on der hen zitten daarenboven in alle slag van nijverheidsinstellingen met winst gevende aandeelen en kijken slechts j nog dooréénen bril: "Langs welken kant zal er 't meest in mijn zakken terecht j komen,,. t Is een echte schande, Lodewijk, 1 waartegenover deze van benzole en olie nog kleine dingen zijn. Ik voor mij zeg Boerkens Redt U Zeiven, tracht uw eigen zaken in eigen handen te krijgen en behartig ze. Ge zijt een echte filosoof, Mon. t Is te hopen dat de boeren ons begrij pen en nu tot de naaste zitting. is een inlandsch product. I Het merk van het "COMPTOIR» is een waarborg der rijkheid. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat vele weilanden nooit mest zagen en eerlijk gezegd, gelooven wij, dat er nog wel zijn. Nu is het met weilanden vreemd gesteld. Hoe dikwijls wordt er van een stuk land, als we er geen raad mede weten, maar weiland gemaakt. Soms hoog en droog, soms op een rare helling, soms laag en drassig. Geploegd wordt er bij den aanleg soms niet eens. Menige lage weide heeft nooit een ploeg gezien en toch beklaagt de boer er zich over, dat het gras er zoo slecht is. Maar gras is evengoed een gewas als tarwe en haver, ja het is er zelfs na aan verwant. Het heeft ook wortels en het heeft ook plantenvoedsel noodig om te groeien. Willen wij dus werkelijk van ons grasland een flinke opbrengst hebben, dan moeten wij ten eerste zorgen, dat de grassen voldoende voedsel hebben, en ten tweede dat het voedsel door de planten kan worden opgenomen. Deze voeding (bemesting) van de graslanden is van te meer belang omdat bewezen is, dat bij voldoende bemesting niet alleen meer gras geoogst wordt, maar dat het geoogste gras ook meer voedende bestanddeelen bevat. Ten slotte groeit op een goed gemestte weide minder onkruid, dus, dat js nog een derde voordeel. Maar zooals boven gezegd, om een goed gewas te krijgen, moet het voor de grassen mogelijk zijn de voedende stoffen uit den grond op te nemen. Dit wordt als regel op de graslanden door twee oorzaken tegengewerkt. Veel weiden zijn, door een te hoogen stand van den waterbodem, te nat en veel weiden zijn door het regelmatig, soms jarenlange loopen van het vee veel te vast geworden. Is het bodemwater werkelijk zoo hoog, dat er op het stuk zelve niets aan te doen is, dan kan men slechts door het vormen van een waterschap, daarin verbetering brengen. Dit is steeds aan te bevelen, want zulke gronden zullen nooit goede grassen geven en buitendien houden zij de plantenvoedende bestand deelen niet vast, daar deze in het vele water oplossen. Maar zulke gronden zijn er betrekke lijk weinig. Er bestaan er ook vele, waarvan de hooge waterstand veroor zaakt wordt, hetzij door ondoorlaatbare lagen in den bodem waardoor het water niet kan doorzakken, ofwel door on voldoende afwatering, waaraan mees tentijds door het aanleggen van grep pels of drainage kan worden verholpen. Een derde veelvuldig voorkomende reden is, dat zich in den loop der jaren op de lage weide een zware dikke zode van graswortels en mossen heeft ge vormd, welke het water vasthoudt. Gaan we aan zulke weilanden verbe teren, dan heeft dit twee gunstige gevol gen en wel ten eerste verminderen wij de hoeveelheid water in en op den bo dem, waardoor het uitspoelen van plan tenvoedende stoffen wordt tegengegaan en ten tweede kan de lucht beter tot de wortels der grassen toetreden, waardoor deze gemakkelijker groeien en hun voedsel beter opnemen. Ook wordt door deze lucht in den grond de groei van vele vlinderbloemigen, zooals klavers, mogelijk, welke stikstof in den grond brengen en daardoor de behoefte aan de duurste meststoffen verminderen. Er bestaan verscheidene middelen om deze dubbele grondverbetering te berei- keu. Het eggen met ijzeren eg in Fe bruari of begin Maart en zoodoende de bovenste laag heel malsch bewerken om effen te maken met rol rond half Maart. Ook heeft men nog bijzondere ma chines als de weideploeg, die ten zeerste aan te bevelen is. Cultuur en Handel. Landbouwers, werft nieuwe abonnenten aan. BELGIË. AALST. Aan alle Aalstenaars. Het Stedelijk Feestkomiteit heeft, om het de steuners zoo gemakkelijk moge lijk temaken, besloten den heer Van den Neste met een inteekeningslijst in het centrum der stad te laten rondgaan. Dit belet niet dat giften kunnen ge stort worden op de postcheckrekening nr 459.63 of bij de bestuursleden van het komiteit. De personen waar de inteekenings lijst niet wordt aangeboden zullen ons verontschuldigen en toch onze Karna- valfeesten steunen. Handel in veredelde pootaardappelen Krachtens het Koninglijk besluit van 5 Mei 1933, mogen de pootaardap- pellen slechts met de vermelding "ge- controleerd,, verkocht worden, indien zij werkelijk goedgekeurd werden door een organisme, erkend of aangenomen door de regeering van het land, waar n zij gewonnen werden.,, De Commissie voor controle der pootaardappelen, aangesteld door den Heer Minister van Landbouw, is het eenig erkend organisme voorde contro le der Belgische pootaardappelen. Alleen het pootgoed, aangeboden met het getuigschrift en het loodje van de Commissie voor controol geven den kooper ernstige waarborgen. Tot op heden werden bijna 1,500,000 kilos inlandsche pootaardappelen ver kocht onder controol van de Commis sie. Dit pootgoed heeft dus voordeelig 1.500 ton vreemde pootaardappelen vervangen. Het indexcijfer op 15 December 1.1. Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen bedroeg op 15 December 1.1. 700 punten tegen 702 punten op 15 Novem ber, hetzij een vermindering van 2 pun ten. Ziehier het index van de verschillen de provinciën Antwerpen Brabant W est-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen Hierna een overzichtelijk staatje van het indexcijfer gedurende de maand December van de vorige jaren 1924 1925 1926 1927 1928 511 534 721 812 852 1929 1930 1931 1932 1933 897 852 764 722 700 717 8 9.7 704 88,4 703 90,4 681 87,3 716 88,4 683 87,9 704 91,2 693 87,7 701 90,9 De vereffening zal beginnen met de landbouwers die niet meer dan 1 ha tarwe of gerst uitbaten. De betalingen zullen geschieden door tusschenkomst der nationale Bank per postmandaat. De belanghebbende die verlangen dat dit bedrag der premie hun toekomende op hunne postcheckreke ning gestort worde moeten daarover het Algemeen Verbond der Belgische Maal derijen, 13 Vischverkoopersstraat, Brus sel, verwittigen, onder duidelijke opgave van hunnen naam, voornamen, woon plaats en van den nummer hunner reke ning. Belgische druiven tegen Duitsche kolen. Wij hebben in ons vorig nummer ken nis gegeven van de voorloopige han delsovereenkomst tot stand gekomen tusschen Australië en België waarbij ons Land enkel de invoer toelaat van Australisch vleesch in dezelfde mate als Australië den invoer toelaat van Bel gisch glas.. In deze regeling was het onze land bouw die de wisselmunt opleverde ten bate van onze nijverheid. Thans vernamen wij dat een over eenkomst werd afgesloten tusschen Belgische druivenkweekers en Duitsche koolmijnuitbaters waarbij werd bedon gen dat onze druivenkweekers Duitsche kolen zullen aankoopen tegen een gelijk waardige aankoop door Duitschland van Belgische druiven. Deze overeen komst welke thans loopt over 2000 ton kolen werd goedgekeurd door ons Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Ook zou zij toekomend jaar vermoede lijk hernieuwd worden. In de regeling met Duitschland is het dus onze nijverheid welke de wisselmunt oplevert voor onzen tuinbouw. De kroostrijke gezinnen en de ver- mindering van grondbelasting. Ingevolge artikel 13 2 der samen- geordende belastingswetten op het in komen wordt de grondbelasting op een (Zie vervolg 4s bladz. Ie kol.) gebarsten lippen, gesprongen huid Doos 4 en 71/r frank. In alle Apotheken Belangrijk bericht nopens de uitbe- taling der valorisatiepremiën voor tarwe- en gerstteelt. Naar wij vernemen zal het Algemeen Verbond der Belgische maalders binnen kort overgaan tot de uitbetaling der premiën toegekend in uitvoering der officieele maatregelen getroffen tot va lorisatie der tarwe- en gerstteelt. EE] Eli 22, Boulevard Bischoffsheim BRUSSEL. Tusschen twee seconden in zal het oude jaar zijn laatsten snik geven en het nieuwe zijn loop beginnen. Onmerkbaar is de overgang van oud tot nieuw en waren er de uurwerken niet niemand zou weten wanneer het gebeurt. Daarom ook valt die gebeurtenis niet overal op het zelfde moment. Naar ge lang de huisklok voor of achter loopt, valt de geboorte van 't nieuwe jaar vroe ger of later en in d'eene woning zijn z'al volop aan 't wenschen terwijl het gezin er neven nog op nieuwjaar wacht. U gelieve er allemaal op te letten dat van morgen af er een 4 achter 193 moet geschreven worden. Hewel, beste lezeressen en lezers, hoe is het U vergaan in 1933 Voorze ker hebt ge dagen gekend van vreugde, maar ook andere waarin het leed den hoofdtoon gaf. Voor d'eenen wat mil der voor anderen hard. Zoo is de wereld en elk krijgt zijn beurt, dan eens een paksken zoetigheid en daarop een emmer azijn of omge keerd. Maar, alia, we zijn allemaal groote menschen en we weten dat er veel kan gebeuren op een jaar. We moeten ons geen illusies maken en ons zeepaan den baard laten strijken. De komende dagen zullen er harde zijn. Dagen van taaien kamp voor het bestaan, een vinnige worsteling voor have en goed. Op dan. fiere mannen van den boe renstand. Alleen zijt ge niemendal, te gaar in een sterken band van saamhoo- righeid en kameraadschap, in gezamen lijke werking tot uw meerder goed, staat ge sterk en kunt ge veel. Luistert niet naar de talrijke geheime agenten die U komen bang maken of U aanzetten Redt U Zeiven te helpen afbreken. Weest dus geen vijfde wiel aan den wagen noch een rem, maar spant met Redt LI Zeiven al uwe krachten in om zegevierend den kamp te doorstaan. G'hebt uw coöperatie, g'hebt uw syndi- kaat, g'hebt uw blad. Laat niets schie ten maar duwt mee, den berg op, waar de vlag van menschwaardigheid en wel stand verlokkend wappert in den nieuw- jaarswind. Boeren van Vlaanderen, stoere Redt LI Zeivers, goed heil en ge krijgt op den koop toe den zegen van Tijl. En als ge denkt dat het beter is bui ten Redt II Zeiven, dan kunt ge doen zooals een landbouwer van Mijlbeek, die een dezer dagen eene kaart kreeg met veel goedkoope prijzen van waren. Die brave man dacht ervan te pro/?fee- ren en zei bij zijn eigen Ik versta niet goed waarom het daar zooveel goed- kooper is als in Redt U Zeiven Het raadsel was rap opgelost, want toen hij zijn rekening wilde betalen, schenen de waren 6 fr. per 100 kilo duurder te zijn als de kaart vermeldde l De man maakte zich terecht kwaad en zei met reden dat hij met zulke ge- mee ne lokmiddelen niet gediend was. Waarop een bleeke Meneer antwoord de ha man, dat is commerce l "Hawel,, zei ons boerken, ge kunt uw com merce houden en hij trok er van door. zonder koopen. Toen ondervond hij nog eens te meer dat in Redt U Zeiven met open kaart wordt gespeeld en alleman eerlijk wordt gediend. Beste wenschen voor 't nieuwe jaar van uw trouwe Tijl. het van ouds bekende tijdschrift voor den tuinlief hebber en hovenier. Prachtige afbeeldingen van bloemen, tuinen in rotogravure. Voor België Fr. 42.50 per halfjaar bij vooruitbetaling. Vraagt gratis Joh. Enschedé ZotlCIl proefnummer bij Haarlem Holland* =ii=^ 3ÖE=1E ]BE Dr. Oetker's Gist in Poeder "Bcickin" Dr. A. Oetker's Fabrieken, wendt U tot de SiJSSISIWa 8S5BS8 HHSJH6S! 33188819 Gewoon Stablllisatie index index Ü1»E Ü7 GEWEZIMG «.VERSCH00N1NC niiiol 1 OP "Ik wist het wel, Dr. Oetker's Gist In poeder «Backln» laat mij niet in den steek". Tientallen Jartn reeds schenken millioenen buisvrouwen haar verirouwen aan het buiten gewoon glstvermogen van Het is In haar voordeel, wanneer ze volgens da beproefde Oetker-recepten bakken. Vraag Uwen leverancier ons receptenboek «Bakken maakt vreugde» (60 bladz., veel gekleurde illustraties). Prijs fr. 1.50 met een kosteloos staal maïsbloem «Gastin». Indien niet voor handen, vraag het boekje tegen opzending van fr. 1.50 In posfzcgels aan Belg. N. V. Brussel 3 (Schaerbeek)

De Koornbloem | 1933 | | pagina 3