VROEGER EN NU Wereldontwrichting en Wereldherstel ZITDAG PLICHT Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor cd door de Landbouwers Dc huidige toestand onzer eiervoortbrengst en het merken der eieren. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven Een actueel Vraagstuk ZONDAG 7 JANUARI 1934. Prijs 25 centiem 16de JAARGANG Nr 784 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De geschiedenis is een eeuwige herhaling,,. Die waarheid wordt in deze tijden van financieele en politieke schandalen bijzonder bevestigd. Wij hebben maar even het beleid der Fransche koningen uit de 17e en 18e eeuw na te pluizen, om dezelfde erger lijke wantoestanden te ontdekken als deze welke nu ten dage de verontwaar diging der volkeren doen opwellen. Het Fransche koningdom was rijk aan zedeloosheid, aan politieke intrigues en bijzonder gekenmerkt door de wraak roepende uitbating der lagere standen. Vooral aan het hof van Lodewijk XV heerschte een volstrekte bande loosheid en een openljjke verkwisting van de staatsfondsen, waarvoor boer en arbeider tot op het been uitgezogen werden. De ellende op den buiten en in de voorsteden van Parijs was ver schrikkelijk. Uitgehongerde en half naakte menschen liepen en kreveerden langs de straat, terwijl de adel in Ver sailles zich overgaf aan de buitenspo- rigste braspartijen en uitspattingen. Lodewijk XV voorzag wel dat zulke toestanden niet konden bestendigd blij ven en vroeg of laat de wraak van het volk moesten uitlokken maar de ellende der massa w?.s de minste zijner bekom mernissen. t Zal toch mijn tijd wel duren,, verklaarde hij, toen men hem wees op het opstandig vuur dat in de achterbuurten der c steden begon te smeulen. En een Minister van Lodewijk XVI, van het uitgehongerde volk sprekende, riep uit"als ze geen brood hebben, dat ze dan ho*i eten,,. Doch het volk at geen hooihet ver kropte zoo lang mogelijk zijn woede, tot in 1789 de omwenteling losbarstte, zoo verschrikkelijk en zoo bloedig, dat gansch Europa er met vrees en afschuw door geslagen werd. Dagelijks vielen tientallen hoofden van edelen op het schavotschuldigen en onschuldigen werden in massa ge- halsrecht en hun goederen verbeurd verklaard. Bij het beoordeelen dezer verschrik kelijke periode uit de Fransche geschie denis mag men echter niet vergeten dat de volksklasse, zoowel dezè der land bouwers als deze der arbeiders, eeuwen van onnoembare verdrukking en uit buiting te wreken had en dat de volks woede, eens losgebroken, niet zoo ge makkelijk in te dijken valt en de palen der wettelijkheid te buiten gaat. Dit kon men ook bij de Russische revolutie vaststellen, die juist dezelfde oorzaken en dus onvermijdelijk dezelfde gevolgen had als de Fransche commune. In beide gevallen vielen enkele hon derden edelen en grooten der aarde als slachtoffer voor het feit, dat tienduizen den uit bet volk langzaam vermoord werden. Tot daar de geschiedenis van het verleden. Welk verband hebben die feiten met de bestuurlijke en sociale toe standen op onze dagen Dat verband is niet ver te zoeken. Nu ook immers, even als toen, wordt de volksmassa schandelijk uitgeperst, be logen en bestolen. Men kan enkel dit verschil waarnemen, dat de bankiers en de politiekers nu, gansch de wereld door, de rol spelen van de toenmalige Fransche koningen en Russische keizers. Hoev»»l miljarden werden met voor- opgezecten wil aan de kleine spaarders ontstelen door de stabilisatie, en daarna door de beursspeculatie, waartoe de onwetende massa door de geldgieren gedreven werd. Deskundigen schatten dit bedrag voor ons land op 40 miljard. En de kleine landbouwer, die met slavenarbeid nauwelijks aan den kost komt, en dien men spijts de verwezen lijk' stortingen zijn pensioentje ont rooft, wat moet die man denken wan neer hij in de dagbladen leest, dat een politiekommissaris 115.000 fr. in het jaar verdient en dat men aan een ge meentesecretaris uit de Brusselsche om geving een pensioen van 84,000 fr. uit betaalt Zulke verkwistingen voeren het land evenzeer naar den afgrond als de uit spattingen der koningen uit de 17een 18' eeuw en nu ook moeten ze den las- tenbetaler tot in het diepste zijner ziel verbitteren. In de ministeriën bestaat een afzon- lijke dienst voor statistieken. De heeren die daar het schoon weder maken en over de noodige gegevens beschikken, moesten eens een lijst publiceeren van alle personen in den lande, die 75,000 fr. of meer in het jaar aan loon opstrijken. Wij meenen dat dit een aardige reeks zou worden, veel langer dan iemand vermoeden kan. Hoe belangrijk de diensten, door de ambtenaars aan het land bewezen, ook zijn mogen, meenen wij toch dat nie mand meer dan 50,000 fr. verdienen moet. Al het hoogere is verkwisting en hij die het met deze som niet stellen kan, zal met het dubbel ook niet rondkomen. Er loopen thans geleerden genoeg, die het ernstigste en moeilijkste werk voor veel min zouden uitvoeren de groote budjetvreters konden het dan maar afstappen. Door deze enkele feiten wordt slechts een onbeduidend hoekje van de staats- verkwistingen belicht, namelijk dat der overdreven wedden. Wat zou het zijn moesten al de wantoestanden gepubli ceerd worden, die bij de bespreking der verschillende begrootingen aan het licht gekomen zijn ons weekblad ware er te klein voor. t Is dan ook geen wonder dat de katholieke oud-minister Crockaert in den Senaat verklaarde dat ons land om sloten is door een geldmuur en geplun derd wordt door de banken. Men schermt tegenwoordig te pas en te onpas met de woorden "vaderland,, en "vaderlandsliefde,,. Men zou echter aan hoogerhand moeten weten dat in een land, waar de eene helft der bevolking de andere helft verdrukt en uitzuigt, geen ware vaderlandsliefde mogelijk is de eersten zijn profiteurs zonder geweten of plicht besef; de laatsten hebben weinig of niets te verdedigen en verwachten dikwijls te veel van een eventueele verandering. Dat de heeren uit Brussel nadenken 1 Een volk kan lang zweeten en bloeden; maar gansch doodbloeden doet het nooit. Dat werd in het verleden bewezen en dat zal de toekomst leeren. (Vervolg). In ons vorig nummer gaven wij een samenvatting van de belangwekkende voordracht gehouden door den geken- den specialist Mannes, den 8 Novem ber 1933 op de vergadering van de Sc- ciété Centrale d'Agriculture. Na zijn gedocumenteerd overzicht over den huidigen stand der afzetgebie den voor onze eieren in het buitenland, deed de heer Mannes het gewichtig be lang uitschijnen van het behoud der binnenlandscne markt voor onze hoen derteelt. Reeds in meerdere bijdragen van dit blad hebben wij de noodzakelijkheid aangetoond van maatregelen die de vol strekte eerlijkheid in den eierhandel verzekeren. Reeds in 1930, toen de wet tot regle menteering van den eierhandel het licht zag, hebben wij betoogd dat de afge kondigde maatregelen onvolledig waren omdat zij het verplichtend stempelen der koeleieren niet invoerden. De gebeurtenissen hebben ons in 't gelijk gesteld, want de zwendel met koeleieren heeft tot heden op groote schaal voortgeduurd en merkelijk nadeel berokkend, zoowel aan de verbruikers als aan onze hoenderkweekers. Reeds vroeger hebben wij hier ook de meening uitgedrukt dat de eenige uitkomst voor onze hoenderkweekers is, door wetenschappelijke inrichting van hun bedrijf de hoogst mogelijke eierproductie van goede hoedanigheid te bekomen tegen voortbrengstkosten teruggebracht tot een minimum. Er blijft echter verstaan dat de Re geering dit streven onzer hoenderkwee kers moet mogelijk maken, door het verhinderen van den overtolligen invoer van vreemde eieren tegen dumpings- prijzen. De afgekondigde contingenteering heeft dezen ongebreidelden invoer thans onmogelijk gemaakt, indien zij tijdig en doeltreffend wordt toegepast door onze Regeering. Het -s ons aangenaam vast te stellen dat de Heer Mannes onze zienswijze deelt. Ziehier enkele zijner beschouwingen over het stempelen der eieren De juiste hoedanigheid der eieren, zegt hij, bevordert hun verbruik en een behoorlijke wetgeving op den eierhan del is dan ook nuttig en onmisbaar om den verbruiker te beschermen tegen be drog en tevens aan onze hoenderteelt een zekeren en bestendigen afzet te be zorgen voor hare producten. Ziehier de zienswijze van den heer Mannes over de thans in voege zijnde officieele reglementeering De wet van 14 Juli 1930 regelt den invoer, den doorvoer en den uitvoer van eieren en geeft aan de Regeering de noodige bevoegdheid om het toezicht uit te oefenen op den buitenlandschen handel. Het Koninklijk Besluit van 13 No vember 1930 stelt het stempelen der ingevoerde eieren verplichtend en ver hindert aldus de vermengeling van vreemde eieren met inlandsche. Deze schikkingen verhinderen den verkoop niet van vreemde eieren, doch het stempelen stelt den verbruiker in gelegenheid na te gaan of men hem vreemde eieren verkoopt en te oordeelen of de hoedanigheid en de prijs hem be vallen. Wat den handel van eieren in het binnenland betreft, deze is onderwor pen aan de wet van 4 Augustus 1930 tot beteugeling van het bedrog in voe dingswaren. Het toezicht op den buitenlandschen handel wordt uitgeoefend door de ambtenaren van het Ministerie van Landbouw en dit op den binnenland- schen handel door de beambten van het Ministerie van Volksgezondheid en Sociale Voorzorg en door de gemeente lijke beamten gelast met het toezicht op de eetwaren. Terecht stelt de heer Mannes vast dat het binnenlandsche toezicht onvol doende en ondoeltreffend is, wegens het gebrek aan wettelijke maatregelen tot reglementeering van den handel in in gelegde en koeleieren. 30 tot 40 millioen koeleieren werden aldus gedurende de laatste 10 weken verkocht als versche eieren, omdat zij niet gestempeld waren. Deze zwendel heeft den verbruiker duur gekost, omdat hij deze eieren betaald had aan den prijs van versche, dan wanneer de juiste prijs van gekoelde en ingelegde eieren enkel 40 tot 55 centiem bedroeg. Tegen de opwerpingen uitgaande van de bestrijders van het verplichtend stempelen brengt de heer Mannes in dat het publiek geen afkeer voelt voor gestempelde eieren, vermits de statis tieken uitwijzen dat 23 millioen vreemde eieren met het stempel bekleed, ver kocht werden in ons land, 15 tot 20 millioen eieren in de kalk bewaard die niet kunnen verkoeht worden als versche eieren gestempeld werden en aan den man gebracht werden. Bovendien werd vastgesteld dat de verkoop van koeleieren als dusdanig aangeduid groote uitbreiding heeft ge nomen overal waar deze verkoop plaats had in normale voorwaarden en tegen een voordeeligen prijs voor den ver bruiker. Hier betoogt de heer Mannes zoo als wij het vroeger in ons blad reeds deden dat het onbegrijpelijk is dat het wetsvoorstel behelzende het ver plichtend stempelen der koeleieren en ingelegde eieren, welk door den mini ster van Landbouw bij den Senaat over enkelen tijd werd ingediend, uit politie- ke overwegingen niet in behandeling werd genomen, doch naar de commis sie werd terug gezonden. Nochtans betreft het eene wet met een moreel en economisch karakter, die de massa aanbelangt. Wij voegen erbij dat ons parlement dikwijls tijd over heeft voor beuzelarijen die noch econo- (Zie vervolg 2e btadz. Ie kol.) (Slot) Uit de vorige artikels is het klaar en duidelijk gebleken, dat het een utopie is, de heropbloei van de nijverheid voor afzienbaren tijd in het verschiet te stel len, gelijk het te vaak gebeurt bijzonder in de conservatie bladen. Gelijk we gezien hebben zijn daar voor verschillende redenen. Eerstens de machienen, die millioe- nen arbeiders uit de fabrieken hebben gejaagd. De machine, gelijk ze in het tegenwoordig economisch stelsel wordt uitgebaat, is de vijand van den arbeider. Zelfs indien we voor een oogenblik aan nemen dat de crisis morgen, als bij too- verslag, zou opgelost zijn, dan nog zou den niet het 1/3 der werkloozen terug in het arbeidsproces opgenomen worden. Het is uitgerekend geworden dat Ame rika in zulke mate overgeindustrialiseerd is dat zelfs indien Roosevelt de 30 uren week in voege brengt millioenen arbei ders werkloos zullen blijven. Voor Wes telijk Europa kan alhoewel in mindere mate hetzelfde gezegd worden. Ten tweede is het onmiskenbaar dat het wereldcentrum bezig is zich te ver plaatsen. Bevond zich dit, om met zeeën te spreken, in de laatste decennia zeker rondom den Atlantischen Oceaan, er zijn alle aanwijzingen dat dit zich wel licht reeds spoedig naar den Stillen Oceaan zal verplaatsen. Europa is als het ware een stervend werelddeel. De derde reden waarom de herop bloei der nijverheid niet in het verschiet mag gesteld worden is de aanstuwing der Europeesche landen op autarkie. Ze laten geen middel onverlet om zich door eigen krachten van alles te voorzien, zoowel in grondstoffen als levensmidde len, zonder echter hun eisch op uitvoer op te geven. En bij de doorzetting van dien eisch komen de belangen der on derlinge Europeesche landen dikwijls geweldig in botsing. En we hebben nu wel gezien dat Frankrijk, Italië, Engeland, Duitschland accoord gaan om den kostprijs der ge- manugactureerde goederen te verminde ren en de rationalisatie der bedrijven verder door te drijvefl! Maar dat is juist een averechts middel. Want de uit slag daarvan zal zijn dat de nieuwe machienen nieuwe arbeiders zullen ont slagen en dat de arbeiders, die in dienst gebleven zijn, aan een hongerloon zullen moeten arbeiden. In dat geval zal den levensstandaard van den Europeeschen arbeider kunnen vergeleken worden bij dien van den Japanschen arbeider, en zou de Europeesche beschaving een eeuw achteruitgaan. Neen, in plaats van de rationalisatie verder door te drij ven en de hoop op uitkomst op nieuwe uitvindingen te stel len, moeten de ondernemingen, die te grooten omvang namen, afgebouwd worden en dient het heil gezocht in de uitbating van kleinere bedrijven en in het ambachtwezen. De opwerping dat daardoor de prijzen zouden verdubbelen houdt geen steek. De crisis heeft bewe- j zen dat het de kleine bedrijven niet zijn die het ergst onder de crisis te lijden heb ben, maar wel de groote bedrijven, die aan rente overbelast zijn en ten gronde gaan. Na den afbouw moet het middel dat Roosevelt in Amerika toepast tot Europa worden uitgebreid, namelijk de vermin dering van de acht en veertigurenwerk week, tot hoogstens veertig uren. We weten wel dat dit bijzonder vanwege de nijveraars wordt bestreden, maar niette min is het noodzakelijk dat de landen het daarover eens worden. In een vol gend artikel zullen we dit vraagstuk ver der uitdiepen. Verder zijn er nog andere hulpmid delen die kunnen toegepast worden om de nood der werkeloozen te verlichten het uitschrijven van openbare werken, die veel handenarbeid eischen, en voor de jonge werkloozenarbeidsdienst plicht, voor het uitvoeren van werken die niet productief zijn, maar van alge meen belang. Blijft nog een laatste middel, dat i spijtig genoeg hier in België van weinig belang is, namelijk de landbouwers- i zonen en de buitenbevolking, die in de voorbije voorspoedige jaren het land verlieten om in de steden aan verlokke lijke hooge loonen te gaan arbeiden, terug naar het land te roepen. Dit staat vastde verhouding tus- schen de bevolking van het platteland en dit der steden is verbroken, en die verhouding moet hersteld worden. De eenige hoop op uitkomst ligt in een ra- dikale hervorming van de politiek, die het huidig industrieel stelsel in voege bracht. In vele landen waar nog plaats is voor kolonisatie, is die beweging aan gang, bijzonder in Duitschland en Ame rika. Nu wil het niet zeggen dat het land in korten tijd millioenen stadsar- beiders zal kunnen opslorpen en dat diegenen, die gehoor geven aan den oproep en zich terug op het land vesti gen, daar fortuin zullen maken. Verre vandaar. Maar ze zullen tenminste van dat enerveerend nietsdoen verlost zijn en hun eigen bestaan verdienen. In Amerika zijn het voornamelijk de katholieken die op die oplossing aan sturen. In een manifest, dat door hen uitgegeven werd, lezen we het volgende "We hebben te lang onverschillig ge staan tegenover de landbouwpolitiek en we hebben onzen landbouw laten verin- dustrialiseeren. Kleine boeren, die op het land amper een bestaan vonden, heb ben we zonder een hand uit te steken naar de stad laten vertrekken. En we hebben toegezien dat de landbouwers steeds maar hun landerijen uitbreiden en van hun hoeven fabrieken maakten. Totdat het te laat was. Willen we de wereldmisére te boven komen dan moe ten er doortastende maatregelen geno men worden. Het industrieel stelsel moet veranderd worden en de boeren moeten terug naar het land. Zulke verandering in het leven van duizenden en duizenden menschen brengen, staat gelijk met een revolutie, maar ze is noodzakelijk om de verbroken verhouding tusschen de lan delijke en stadsche bevolking van Ame rika te herstellen. Maar eens doorge voerd zal ze een radikale hervorming van onze beschaving meebrengen. De jacht naar het geld zal ophouden, en iedereen zal tevreden zijn met wat hij heeft, indien het voldoende is om te leven. En daartoe biedt Amerika toch ruimschoots gelegenheid... We hebben den landbouw verwaar loosd. De nijverheid heeft den voorrang gekregen op den landbouw, en de nij verheid heeft enkel haar eigen en on middellijke voordeelen op het oog ge houden en het algemeen op het achter plan geschoven. Daarvoor moeten we nu boeten. Wat de groot-nijverheid en het groot kapitalisme verkorven hebben, moet de landbouw weer goedmaken. En het wordt hoog tijd dat de volkeren dit in zien.... en dat niet langer verkeerde we gen worden bewandeld en den land bouw aan de nijverheid wordt achter- uitgesteld. We hebben de les duur genoeg be taald van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 7 Januari van 10 tot 3 uur. is het voor lederen Redtuzelver zooveel mogelijk abonnenten aan te werven op De Koornbloem. Nu is het de gepaste tijd. Spreekt vrienden en kennis sen aan. --

De Koornbloem | 1934 | | pagina 1